l n: Geen bommen meer op Noord-Vietnam Ruppert: alles hangt nu af van Den Uyl Vat radio-actief materiaal zoek op bodem Noordzee yetogers erdreven it VS- onsulaat ORB Zaanse vierling in nieuwe bedjes, nu zonder reclame Nixon stopt aanvallen wegens vooruitgang in Parijs Kissinger weer naar Parijs In deze krant Nieuwe Leidse Couiramnt HU! mSTELUK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING DINSDAG 16 JANUARI 1973 58ste jaargang no. 321 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Meer keus in passende omgeving Straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur een onzer verslaggevers STERDAM Kogelvrij glas de ramen, traliehekken daar- iter en alleen via een geheim e te openen deuren bleken ermorgen niet voldoende om bezetting van het Ameri- 5 consulaat aan het Museum- in in de hoofdstad t* voorko- i. Toen de demonsr. .Alten te- de bombardementen in Viet- 3 er via een list eenmaal wa- binnengedrongen, bleek het r diezelfde veiligheidsmaatre- >n zelfs bijzonder moeilijk r de politie de bezetters weer het pand te verdrijven. Vi and na acht uur drong een groep 34 jonge demonstranten het ge- i binnen. Twee demonstranten en zich als 'Amerikanen' aan de gemeld en toen die door een van drie aanwezige personeelsleden geopend, kwamen de anderen sutobusjes tevoorschijn en storm- yj. naar binnen. bezetters verschansten zich on- UjL lellijk achter de veiligheidsdeuren föj aven een verklaring uit waarin ze ||i' luw uitspraken over de onmense- jf bombardementen. Op de balcons jspi en spandoeken opgehangen met ■en 'Nixon teken de vrede nu' en warcriminal' (oorlogsmisdadi- De bezetters verklaarden geen ale groepering te vertegen woord i- Via het radioprogramma 'Spits- Amsterdam' werden sympatisan- (ADVERTENT1E) nlernationale akbeurs voor NG lorecabedrijven, (/16/17/I8/WJAN. ipen van 10-18 uur MSTERDAM CfSOÏ] TT-biljetten aan NS-staüons De politie had een keukentrap nodig om te i slaan, maar de poging bleef zonder succes ten opgeroepen naar het Museumplein te komen. De politie rukte uit met ongeveer zestig man, waaronder een peloton van de mobiele brigade, maar slaagde er aanvankelijk niet in het gebouw binnen te dringen. Pas toen de Ame rikaanse consul-generaal E. Brader- man de politie verzocht had het ge bouw te ontruimen, probeerden agen ten aan de achterzijde van het ge bouw een deur te forceren. De veilig heidsconstructie bleek echter van zeer goede kwaliteit. Onder grote hilariteit van honderden Amsterdammers, die spreekkoren als 'Nixon moordenaar' aanhieven, pro beerde een agent via de dikke klimp- opranken aan de voorgevel naar boven te komen maar ook dat mislukte. Keukentrap gezegd in een volksvertegenwoordi- door de knieën zal gaan van- i publieke demonstraties en ifestaties in plaats van een Rolluik op zakelijke gronden, dan t niet alleen een verarming rook een naderend einde van parlementaire democratie. Daarna plaatste men een inderhaast 'versierde' keukentrap op het dak van een volkswagenbusje en probeerde een politieman een ruit in te slaan. Het gepantserde glas vertoonde wel een paar splinters maar hield zich verder goed. Tevergeefs probeerde de agent met een zware tang en vervol gens met een bijl een gat in de ruit te hakken. Onder luid gejuich van het publiek bleef het mislukken. kT' W. Wieringa, voorzitter van de Christelijke centrale van over- heids- en onderwijzend perso neel, die niet deel neemt aan de demonstratie van ambte naren op 6 februari. Ipklaringen \T 'klaringen en voornamelijk in kustprovincies hier en daar bui. Overwegend matige Ed uit zuid* tot zuidwest. Ma- umtemperaturen rond 7 gra ai Celsius. 'fgen en overmorgen: ferwegend droog met later thte vorst in de nacht en btend. Morgen zon op: 08.40 onder: 17.01 maan op: 15.20 onder: 07,37 isselen met kwik Intussen vond de politie aan de ach terzijde toch een rolluik dat niet goed was afgesloten. Via een luik kwam men binnen maar had toen nog de grootste moeite om tot de kamers door te dringen omdat de bezetters alle deuren met archiefkasten hadden gebaricadeerd. Toch duurde het toen niet lang meer of de bezetters, die geen weerstand boden, lieten zich in groepjes van vijf of zes man met politiebusjes afvoeren. Twee uur na het begin van de bezet ting kon men in het consulaat de schade opnemen. Die beperkte zich tot de kogelvrije ruit en een verniel de kapstok. De bezetters werden na verhoor op het hoofdbureau weer vrijgelaten. Officier van justitie, mr. Hartsuiker heeft aangekondigd dat de bezetters versneld berecht zullen wor den wegens lokaalvredebreuk. Tweede In de hoofdstad was dit de tweede bezetting van een consulaat Enkele jaren geleden werd het Portugese consulaat in de Lairessestraat bezet. De consulaten hebben geen permanen- te politiebewaking maar vallen onder het zogenaamde 'rijdend toezicht': op gezette tijden passeert een politiewa gen. Na de eerste berichten uit Am- ZOK sche p l*tir 11 26- r' ,let kwik stijgt! Van een onzer verslaggevers ZAANDAM De Zaan- damse vierling heeft gis teren weer vier nieuwe ledikantjes gekregen, dank zij de bliksemactie van een Zaandammer. De heer B. J. Snoek, va der van de vierling, van twee maanden, bracht zaterdagmorgen de vier kinderledikantjes, ca deau gekregen na de ge boorte, terug bij maga zijn 'De Ooievaar' in Zaandam. De Ooievaar had in strijd met een afspraak toch reclame met de vierling gemaakt. In de etalage was een bord bij een le- dikantje gezet, dat de Zaandamse vierling in ledikantjes van hetzelfde merk sliep. Hiermee kon het echtpaar Snoek niet akkoord gaan, omdat al le geschenken voor Tim. Sasja, Ivanka en Tanja slechts waren aanvaard op voorwaarde, dat de betrokken bedrijven geen reclame met hun goedgeefsheid zouden maken. Via de voorlichting van de gemeente Zaandam die de publiciteit rond de vierling verzorgt KEY BISCANE (UPI, Reuter, AP, AFP) President Nixon heeft gisteren alle bombardementen en beschietingen op Noord-Vietnam laten stopzetten. Ook zullen geen nieuwe mijnen voor de Noordvietnamese havens worden gelegd. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, bekend gemaakt. De bombardementsstop is om 16.00 uur, onze tijd, ingegaan. Volgens Ziegler gaat het hier om een eenzijdige Amerikaanse maatregel, die het gevolg is van de vooruitgang die op de vredesbesprekingen in Parijs is geboekt. Ziegler heeft ook meegedeeld dat Nixons adviseur en onderhandelaar Henry Kissinger 'op een moment in de betrekkelijk nabije toekomst naar Parijs zal terugkeren'. Deze belangrijke ontwikkelingen heb ben weer een golf van berichten losge maakt over een vredesovereenkomst die ieder ogenblik getekend zou kun nen worden. Het staat wel vast, dat Nixon dit keer beter te spreken is over de resultaten die Kissinger uit Parijs heeft meegenomen, dan vorige keren. Hij heeft het besluit de bom bardementen te stoppen genomen na uitvoerig overleg met Kissinger. Nixon had reeds op 30 december be sloten de bombardementen boven de 20-ste breedtegraad in Noord Vietnam te staken. Uit Hanoi heeft het Franse persbu reau AFP, dat over de ontwikkelingen in Noord-Vietnam doorgaans zeer goed geïnformeerd is, gisteren gemeld dat de afgelopen nacht een bestandso vereenkomst voor heel Vietnam van kracht zou worden. Maar een woord voerder van de Noordvietnamese dele gatie in Parijs heeft dit gisteravond ontkend. Hij noemde dit bericht 'ge heel ongegrond'. Thieu akkoord De Amerikaanse omroepmaatschappij CBS. heeft gisteren uit Saigon gemeld dat generaal Haig plaatsvervangend chef staf van de Amerikaanse strijd krachten en tot voor kort de rechter hand van Kissinger, met een nieuwe versie van het vredesakkoord naar Saigon is gereisd en dat president Thieu van Zuid-Vietnam dit keer er mee akkoord zal gaan. Thieu zou slechts enkele wijzigingen hebben voorgesteld. Nixons woordvoerder Ziegler wilde er niets over zeggen. Generaal Taig was in Saigon om president Thieu van de stand van zaken op de hoogte te brengen maar verder had Kissinger en zijn Noordvietnamese gesprekspart- ner afgesproken over de inhoud van de besprekingen niets mee te delen. Toen hem gevraagd werd of Nixon vrede wil voordat hij zaterdag aan staande zijn inaugurele rede houdt waarmee hij zijn tweede ambtster mijn aanvaardt, zei Ziegler: 'Wij heb ben geen kunstmatig schema. Ons doel is de oorlog zo snel mogelijk te beëindigen'. President Thieur van Zuid-Vietnam was van te voren op de hoogte gebracht van de beslissing de bombardementen op Noord-Vitnam te staken. De bombardementen en gevechten in Zuid-Vietnam gaan onverminderd door. De delegatie van het Bevrij dingsfront reageerde gisteren dan ook op de bombardementsstop met de ver klaring dat Nixon onmiddellijk alle bombardementen moet staken en een overeenkomst moet tekenen. De mijnen die al de Noordvietnamese havens blokkeren, blijven nog op scherp staan. De delegatie van Noord-Vietnam maakte bekend: 'De Verenigde Staten hebben ons van tevoren meegedeeld, dat zij de stopzetting van alle bom bardementen en beschietingen en het leggen van mijnen in het gehele ge bied van de democratische republiek zouden afkondigen'. Beslissend punt Een woordvoerder van de Noordviet- namezen in Parijs heeft gisteren ook gezegd, dat bij de onderhandelingen een beslissend punt is bereikt. 'Het is nu beter er zo weinig mogelijk over te zeggen. Laten wij de ontwikkelin gen afwachten', aldus de Noordvietna- mees. Een Amerikaanse woordvoerder in Parijs heeft ook bevestigd dat fotogra fen en filmers zaterdag opnamen heb ben gemaakt van de onderhandelings delegaties. Deze opnamen zullen in Washington worden gepubliceerd, ver- Zie verder pagina 9, le kolom Combinatie progressie ven en confessionelen Van een parlementsredactie DEN HAAG Informateur Ruppert heeft er gis teren op een persconferentie in Den Haag geen twijfel over laten bestaan, dat de levensvatbaarheid van een extra-parlementair kabinet afhangt van de fractieleider van de P.v.dA. in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl. In groepjes werden de bezetters, die geen verzet boden, door de po litie weggevoerd. sterdam werd in Den Haag de politie bewaking van de Amerikaanse ambas sade verscherpt. Minister Schmelzer van buitenlandse zaken heeft de bezetting gisteren scherp veroordeeld. 'Ik moet onwetti ge en met geweld gepaard gaande acties afkeuren. Als men die gevoe lens wil uiten moet men dat doen via parlement of vreedzame demonstra ties', aldus de heer Schmelzer. Intussen heeft het comité Nederland Vietnam uitdrukkelijk verklaard niet bij de actie betrokken te zijn gefeest. Binnenland 'Zonder overleg niet beslis sen over rechten ambtenaren' In psychiatrische hulpverle ning is iets mis Buitenland Westen vraagt meer vrijheid in Oost-Europa Kerk Velen woedend op City-groep 2 Sport Dreigend bankroet Olympi sche Spelen naderbij 10 Economie Autoverkoop steeg 7 procent 13 Kerkbladen I Boekenetalage 2 Men scbrljft ons 2 Radio en iv 8 Strips, feuilleton Recept Dichtbij en verder Beurs Kunst Puzzel Familieberichten 'Ik zou van de week van den Uyl willen spreken,' zei de heer Ruppert. Hij propageerde een extra-parlemen tair kabinet als overgangsfase naar een situatie, waarin een parlementaire meerderheidscoalitie kan worden ge vormd. 'Het wordt tijd dat wij een beroep op alle partijen doen, de han den ineen te slaan.' Hij heeft daarbij laten merken, dat hij doelt op een combinatie van de progressieve en confessionele partijen. Ruppert verwees uitdrukkelijk naar het jongste kiezersonderzoek, waaruit is gebleken, dat veel PvdA-stemmers een samenwerking tussen linkse en confessionele partijen voorstaan. 'Da gelijks krijg ig brieven en telefoon tjes van mensen die hetzelfde vragen' getuigde dr. Ruppert. Op Den Uyls aankondiging dat de PvdA op een extra-parlementair kabi net 'kindermoord' zou plegen, reageer de Ruppert: 'in een extra-parlementair kabinet zit niets dat de heer Den Uyl uit het oogpunt van zindelijkheid of uit ethische overwegingen zou kunnen weerhouden, eraan mee te doen'. Dat het extra-parlementaire kabinet geen recht zou doen aan de uitspraak van de kiezers, achtte dr. Ruppert niet terzake: 'Den Uyl is alleen gebonden aan de uitspraken van zijn congres en het congres heeft hem hierin niets in de weg geelgd'. De informateur reken de erop, dat Den Uyl niet alle mede werking aan een extra-parlementair kabinet heeft uitgesloten, gezien een zin uit de brief van de PvdA aan dr. Ruppert, waarin staat dat Den Uyl 'voorziet' zich daartegen te moeten verzetten. Drs. Den Uyl heeft zelf gisteren, na dat hij als eerste bij de informateur op bezoek was geweest, niets over het gesprek willen vertellen. Vandaag zal de fractie van de PvdA vergaderen om haar houding te bepalen. Woensdag zal Den Uyl nog een tweede gesprek Informateur dr. Ruppert had gisteren in zijn werkkamer opnieuw een gesprek met PvdA-fractieleider drs. Den Uyl. met de informateur hebben. De vraag die Ruppert aan de fractieleiders voorlegt, luidt: 'Is u bereid, geestver wanten (partijgenoten) niet te ontra den in een extra-parlementair kabinet zitting te nemen?' Ook de fractie van de VVD komt vandaag bijeen om zich nader over haar standpunt te beraden. KVP-fractieleider Andriesssen zei bij de informateur te hebben gepleit voor een extra-parlementair kabinet dat op een brede basis niet tot stand komen. Zo zouden er in dit kabinet zowel ministers van de WD als van de PvdA moeten zitten. Alles hangt nu af van Wiegel en Den Uyl, meent Andriessen. Mocht een dergelijk ex tra-parlementair kabinet steunend op een brede basis niet to stand komen, dan sluit hij daarbij een extra-parle mentair kabinet van alleen confessio nelen niet uit. Zie verder pagina 5 en ook pagina 7 werd magazijn De Ooie vaar verzocht het bord weg te halen. Toen dit niet hielp, stelde de ad- vocaal van de gemeente Zaandam voor desnoods een kort geding tegen De Ooievaar aan te spannen De heer Snoek achtte dit teveel eer en bracht daarop de ledikantjes terug. Mevrouw J. Koffe- man, eigenares van De Ooievaar, weigerde gis teren commentaar te ge ven. De Zaandammer, die nieuwe ledikantjes in huize Snoek bezorgde, blijft op zijn verzoek on bekend. Maatschappij lichtte Staatstoezicht pas na twee weken in Van een verslaggever DEN HELDER Een vat met radio-actief materiaal ligt al sedert 5 december j.l. op de bodem van de Noordzee. Onvindbaar. Het vat is afkomstig van het booreiland 'Penrod 58' en is in zee gevallen bij een ruwe zee. De eerste tien dagen heeft de Amerikaanse maatschappij Placid Oil, die ter plaatse het booreiland exploiteert, de zaak gelaten voor wat ze was. De zee was te ruw voor duikers van het boor eiland om het vat op te sporen. 'Tommy wil de ruit, die hij brak, betalen. Als u zijn spaar centen tenminste durft aan te nemen.' Toen na die tien dagen de speuracties van bemanningsleden geen resultaat hadden, lichtte de maatschappij op 23 december het staatstoezicht in. Op ver zoek van de inspecteur-generaal van het staatstoezicht, ir. A. H. W. Martens, werd de marine ingeschakeld. Met de moderne apparatuur van de kustmij- nenveger Drunen werd de speuractie voortgezet. Echter alweer zonder re sultaat. De marinevoorlichtingsdienst spreekt thans nu de zaak in de openbaarheid is gekomen van het 'zoeken naar een speld in een hooi berg'. De kwestie is namelijk dat het vat betrekkelijk licht is, terwijl de zeestromingen ter plaatse fors plegen te zijn. Het is daarom niet uitgesloten dat het vat zich al over een grote af4 stand heeft verplaatst. Het vat moet ongeveer 50 km ten noordwesten van Vlieland liggen. Na drie weken zoeken heeft de inspecteur- generaal van het staatstoezicht het zoe ken voor onbepaalde tijd afgelast. Het vat is op 5 december al overboord ge slagen. Het radio-actieve materiaal is verpakt in een roestvrijstalen capsule met een doorsnede van 44 cm en een hoogte van 42 cm. De capsule bevat een neutronenbron van Americium/ 241-berilium. Dit materiaal wordt bij boringen gebruikt voor bodemonder zoek. Placid Oil heeft het staatstoezicht aan vankelijk niet ingelicht, er op ver trouwend dat het vat (evenals al eer der was voorgekomen) snel zou wor den gevonden. Het is nog niet duidelijk of het staatstoezicht nu ook maatrege len togen de maatschappij zal nemen. Ir. Martens zei gisteren: 'ook al had den wc de eerste tien dagen niets kun nen doen, ze hadden ons toch direct moeten waarschuwen'. Gezien het feit dat de neutronenbron in roestvrij staal is verpakt, is het niet te verwachten dat radio-actief materiaal op korte ter mijn zal vrijkomen. Wat nu verder moet gebeuren Is nog niet duidelijk. Het staatstoezicht beraadt zich op ver dere acties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1