Acteur Willem Nijholt schuwt klatergoud niet dichtbij lbugot Brains licgot BonSis Arts-jurist op de bres voor prof. Smalhout "Nieuwe partij Door Theater in de steek gelaten Toneel moet er in alle soorten zijn Zegels tegen Vietnam-oorlog Geen rectificatie in Telegraaf Kleurentelevisie Nachtconcert rotmuziek r, pry/KWARTET ZATERDAG 13 JANUARI 1973 lal ommen t aar BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 c actiegroep Nieuwe Partij die deze eek heeft laten weten dat zij de unensmelting van KVP, ARP en JU in een nieuwe formatie wil 6H trsnellcn, zal naar is verzekerd het werk van de contactraad niet D; aorkruisen. Het is de bedoeling, pa- Del aan het overleg tussen de partij- mui oppen, ook aan de voet van da ttrokken partijen en daarbuiten een iscussie op gang te brengen en aan- ang te mobiliseren voor de politieke irnieuwing die wordt beoogd, voornemen is op zichzelf prijzens- ^iaardig. Het is altijd goed en wense- u« jk, zoveel mogelijk mensen te betrek- bij wat er in de politiek omgaat. ,r of de pogingen die de actie- Ujj hiertoe thans in het werk stelt, itl succes zullen opleveren, wagen rij in twijfel te trekken. De discussie rer de christen-democratische partij- irmatie sleept zich al een jaar of ven voort zonder dat er spectaculai- vooruitgang wordt geboekt. let is dus niet te verbazen dat na t stapels stencils die al zijn geprodu- eerd de actiegroep niet veel jeuws meer weet te verzinnen. Het ranifest waarmee tot hernieuwde ge- prekken wordt opgeroepen maakt een rat versleten indruk. Termen als brugfunctie', 'links van het midden', vernieuwingsbeweging' zijn al zo vaak ilgesproken en neergeschreven dat zij werkelijke betekenis allang heb- verloren en slechts zeer weinigen ie niet toevallig zojuist een kamerze- rl hebben verloren, in beweging zul- n kunnen brengen. f herigens: dat de actiegroep het werk 0 in de contactraad van KVP, ARP en °-5! HU zou doorkruisen kan haar inder- tad niet verweten worden. Wèl moet sp« orden vastgesteld dat zij de nota die Pea t contactraad de afgelopen zomer :g j reft gepubliceerd, in een zeer bepaal- >itÜ c richting interpreteert. Het manifest le de actiegroep kwalificeert het hristelijk denken in de politiek als en. ren basisvitaliteit', maar aldus het ïanifest 'er bestaat geen christelij- e politiek als een uit het evangelie te istilleren totaalvisie. Er kan hoog- is sprake zijn van een mede op het rangclie georiënteerde politiek', loezcer 'basisvitaliteit' lijkt op de litaminen' waarover prof. Steenkamp et zo vaak heeft gehad; vast staat lat een niet onbelangrijk deel van de b!{! ontactraad zich in deze interpretatie an de nota slechts met de grootste loeite (of in het geheel niet) zal enen vinden, dit manifest is het gesprek over nota feitelijk weer terecht gekomen J raar het in juli door de kabinetscrisis ;os lerd onderbroken: toen de één de lekomstige partij 'christelijk' noemde de ander het standpunt huldigde zij een partij zou worden waarin voor christenen een plaats zou K f lan deze discussie levert het manifest an de actiegroep tenminste een bij- ik: trage die niet voor misverstand vat- 'jj. baar is. Als is het weer niet zo luidelijk hoe het mogelijk is dat men- ven en die destijds mede de hand hebben [ehad in het opstellen van het stuk ""évangelie en Politiek' van de 'Groep m 18', zich thans onder de aanhan- JJ- ;ers van het manifest kunnen scharen, let blijkt dat zich in het denken over ijgrondslagcn snelle ontwikkelingen linnen voordoen. getogen of niet? fier van de vijf centrales van over bids- cn onderwijzend personeel zijn van plan dinsdag 6 februari in Den laag te gaan demonstreren tegen de «slissing van de regering, het over- icidspersoneel meer te laten betalen voor zijn pensioen (om zo de budget taire moeilijkheden van het rijk een beetje te verlichten). Hoewel de Chris telijke Centrale van Overheids- en Onderwijzend Personeel (CCOOP) de bezwaren tegen dit besluit deelt, zal 2e aan de demonstratie niet meedoen. Een van haar argumenten daarvoor is dat geen enkel lid of afdeling om een dergelijke uitlaatklep heeft gevraagd. Ook speelt een rol, dat volgens de CCOOP de laatste jaren meer dan «ns demonstraties, die als waardig '"aren opgezet, uit de hand zijn gelo- i. Gewezen wordt o.m. op uitwas ven tijdens de recente Vietnam-beto- Pg en op de minder recente, protest- vergadering van PTT-personeel, waar van het aanzien op een gegeven mo ment bepaald werd door het in koor aanheffen van de onbeschofte kreet ■Bakker een hondelul.' ^.°aOok acht het CCOOP de kans groot, dat de demonstratie door het optreden van deelnemende groepen zal uitlopen een politieke manifestatie. En ver- is het haars inziens niet te voor komen dat de betoging zich gaat richten tegen de inhoud van de rege- iïlf ringsbeslissing, hoewel het kernbe zwaar van de centrales is, dat de regering het overleg genegeerd heeft (de organisaties waren best bereid, cyer een wijziging van de pensioenbij drage te praten.). De CCOOP meent dat al deze risico's l»_ en met name het gevaar dat de demonstratie het overheids- en onder- door Leo Kleyn Terwijl hij koffie (voor zijn bezoeker) en thee (voor zich zelf) zet, bladert Willem Nijholt gehaast het Wiering's weekblad door. 'Daar moet je het toch van hebben', zegt hij. Tevreden stelt hij even later vast, dat het huis aan huis bezorgde Amster damse advertentieblad een reductiebon bevat, er op die manier de lezers op attent makend dat er deze maand wat te beleven valt in de Kleine Komedie, het hoofdstedelijke theater dat op het ogenblik wordt bespeeld door Marjan Berk en Willem Nijholt met 'Kwartet voor twee', vier een akters van de Engelsman Michael Frayn. 'Kwartet voor twee' op nieuwjaarsdag in Amsterdam in première gegaan, heeft bij Vrijwel alle toneelcritici een gunstig onthaal gevonden. De ongeveer 400 plaatsen biedende schouwburg is de afgelopen twee weken ook zeer redelijk bezet geweest. De grote vraag is hoe het stuk het de komende twee weken in Amsterdam zal doen. Tot nog toe werd een niet gering aantal kaartjes verkocht via het Nederlands theatercentrum, maar nu zullen de bezoekers op eigen kracht hun weg naar de Amstel moeten vinden. In zijn flat in Amsterdam-Oost zegt Willem Nijholt rond te lopen met het schrikbeeld dat, alle lovende recensies ten spijt, de Amsterdammers zullen wegblijven. Januari is tenslotte een maand waarin het schouwburgbezoek op een laag pitje staat. Zelfs Fons Jansen en Wim Kan, weet Willem Nijholt, treden deze maand in de hoofdstad niet voor uitverkochte zalen op. Over de voorstellingen van 'Kwartet voor twee' die van februari tot en met mei buiten Amsterdam zullen worden gegeven, maakt Willem Nijholt zich geen zorgen: luchtig toneel als dit trekt in de provincie, zoals dat in het jargon heet, altijd wel volle zalen. 'Kwartet voor twee' valt niet in de categorie van wat Willen Nijholt 'getuigend toneel' noemt. De vier eenakters geven geen aanleiding tot diepzinnige bespiegelingen en ze hebben niets van doen met wat door toneel- en maatschappijvernieuwers 'engagement' wordt genoemd. Wel bezorgen ze de kijker een vrolijke avond waarop veel te lachen valt, mede dank zij de prestaties van Marjan Berk en vooral Willem Nijholt, een komediant die terecht de bewondering van de beroepskijkers heeft afgedwongen. Verbitterd Voor de toneelgroep Theater, waaraan Willem Nijholt zich verbonden heeft en waarbij Marjan Berk als gast optreedt, valt aan de voorstellingen van 'Kwartet voor twee' zeker eer te behalen. Desondanks lijkt Theater niet met de eer te willen gaan strijken, wat Willem Nijholt met enige verbittering vervult. Hij voelt zich. zegt hij, door Theater 'een beetje in de steek gelaten'. Dat hij het moet hebben van een reductiebon in een advertentieblad, is naar zijn mening te wijten aan de geringe publiciteit waarmee Theater de voorstellingen van 'Kwartet voor twee' heeft begeleid. Ook de voorpubliciteit leek volgens hem nergens naar. 'Ik heb het gevoel dat ze dat Amsterdamse ploegje maar een beetje laten aanmodderen. Bij de première waren er maar 125 man in de zaal, bij de première nota bene. Er is ook geen krant geweest waarin een foto heeft gestaan'. Dat er aan de voorstellingen in de Kleine Komedie nog enige Willem Nijholt en Marjan Berk in 'Kwartet voor twee' ruchtbaarheid wordt gegeven, is voornamelijk te danken aan Marjan Berk, die niet geheel van zakelijk inzicht gespeend is. Zij heeft persoonlijk affiches laten komen en ervoor gezorgd dat die bij haar kruidenier-op-de-hoek en andere leveranciers en relaties kwamen te hangen. Tot niet geringe verbazing van haar en haar mede-speler bleken die affiches niet eens een opdruk te hebben, zodat maar geraden moest worden waar en wanneer het stuk wordt gespeeld. Willem Nijholt hoeft niet lang te zoeken naar de oorzaak van dit gebrek aan enthousiasme bij Theater. De toneelgroep, meent hij. •geneert zich ervoor publiciteit te maken voor een klucht, voor boulevardtoneel, een kwalificatie van 'Kwartet voor twee' waartegen Willem Nijholt geen bezwaar heeft. Zij heeft een andere pijl op haar boog, waarmee zij veel liever eer inlegt: 'Luther, Miinzer of de dubbele boekhouding', een niet zo luchtig stuk, dat op 6 januari in Arnhem in première is gegaan. Wat smalend spreekt Willem Nijholt van 'het artistieke ei' dat Theater met de opvoering van dat stuk heeft gelegd. Elise Hoomans, die het heeft geregisseerd, kwam ook nog even kijken bij de generale repetitie van 'Kwartet voor twee', omdat zij de supervisie had over de regie van Willem Nijholt, die daarmee zijn debuut als regisseur maakte. Ze riep een of twee keer wat, vertelt Willem Nijholt, cn was toen weer weg. 'Ja, ze had het natuurlijk te druk met Luther' Vier niemendalletjes Publiek en critici mogen dan plezier beleven aan het boulevardtoneel dat in de Kleine Komedie over het voetlicht wordt gebracht, de collega's, zegt Willem Nijholt, 'zitten maar een beetje vreemd aan te kijken tegen die vier niemandalletjes. Ze zijn er, zeggen ze, niet kapot van. Ze vinden het wel aardig'. 'Voor Nederlandse acteurs', zegt Willem Nijholt, 'is toneel allemaal zo'n heilig gebeuren. Ze willen Shakespeare spelen, of Tsjechov of Pinter. Pinter, die is toch heilig verklaard? Ik heb het gevoel dat ze niet voor het publiek spelen, maar voor de pers en voor acteurs'. Dat het publiek niet komt opdagen bij dat 'heilig gebeuren' en het toneel in een malaise verkeert, verbaast hem niet. 'Nederlandse acteurs hebben jarenlang veel te hoog van de toren geblazen'. Omdat hij nu toevallig maandenlang bezig is geweest met 'Kwartet voor twee' niet alleen door hem ontdekt en geregisseerd, maar ook vertaald en bewerkt, wil Willem Nijholt niet beweren dat er voor werk met meer pretenties in Nederland geen plaats is. 'Ik vind dat alle soorten toneel moeten bestaan, ook het politieke en getuigende toneel. Dat heb ik zelf ook gedaan, en ik zou het weer willen doen. Voer het maar op, maar doe er niet zo heilig over'. 'Identiteit' Willem Nijholt, die in 1970 midden in het seizoen wegging bij de Nederlandse Comedie, murw gegooid door de actiegroep-Tomaat ('ik kreeg ze midden in m'n smoel, die tomaten, je ging je tenslotte, als je op het toneel opkwam afvragen waar die tomatengooiers zouden zitten, dan kun je niet meer werken') spreekt honend over zijn collega's die, het publiek aan zijn lot overlatend, op zoek gingen naar hun identiteit, zoals ze dat noemden. 'Nou, die identiteit, dat is gewoon met klompen aan spruitjes pellen. Daarom zijn zoveel mensen ook boos geworden over die Barend Servet-show. Toen werden ze geconfronteerd met hun eigen identiteit, en dat willen ze niet'. Van de tomatengooiers, die hem aan de zijde van Wim Sonneveld deden belanden, heeft Willem Nijholt weinig meer gehoord. Hij komt ze nog wel eens tegen: 'Ze zitten nu bij het. gesubsidieerde toneel, of ze zitten in het koor van 'Promises, promises', ik heb ze laatst nog zien staan'. Mismoedig constateert hij dat hun gegooi en hun eeuwige gediscussieer (over identiteit, engagement en andere roerselen) niets heeft opgeleverd: 'Ze hebben alleen maar afgebroken, niets opgebouwd'. Iemand die wel wat heeft opgebouwd, vindt hij, is Lodewijk de Boer, wiens toneelserie 'Family' een de laatste jaren ongekend succes heeft. Maar Lodewijk de Boer gaat dan ook niet 'heilig' te werk. 'Wat hij brengt', zegt Willem Nijholt, 'is voijkstoneel. Ik vind het erg goed. En je ziet het ook: de mensen lopen er storm voor'. De Nederlandse acteurs, vindt Willem Nijholt, moeten hun ivoren torens eindelijk maar eens verlaten, en bijvoorbeeld niet langer volkstoneel als iets minderwaardigs beschouwen. Ook de stukken van Heijermans trekken tenslotte nog steeds volle zalen. 'Ik ben dol op het Engelse toneel, maar daar schuwen ze ook het klatergoud niet'. Plezier Dat ook klatergoud kan blinken, hopen Willem Nijholt en Marjan Berk (die in 'Kwartet voor twee' voor het eerst een toneelrol speelt) tot eind mei te kunnen bewijzen. Zij hopen het vooral in Amsterdam, waar het publiek kritischer is dan elders, te kunnen doèn. Als ze erin slagen, zal dat voor een belangrijk deel te danken zijn aan het plezier waarmee ze op de planken doende zijn. Dat plezier vindt Willem Nijholt essentieel. Voor het kluchtige werk kan de liefhebber ook bij anderen terecht. Die brengen dat werk in vrij grote produkties, waaraan buiten Amsterdam veel geld te verdienen valt. Willem Nijholt spreekt afkeurend over zijn collega's die met zo'n vrije produktie de boer opgaan. 'Zij doen het niet goed. Waarom niet? Omdat ze het om het geld doen. Wij doen het om het plezier, en met plezier'. Willem Nijholt, 38 jaar geleden in het vroegere Indië geboren als zoon van een KNIL-militair, toneelspeler sinds 1960. toen hij eindexamen deed aan de toneelschool in Amsterdam, vliegt, rent, springt en struikelt over het toneel met de souplesse van een twintigjarige. Na afloop van de voorstelling wil hij daarvoor niet meer dan tweemaal buigen, zoals in Engeland. De leiding van Theater heeft hem op grond daarvan minachting van het publiek verweten. Willem Nijholt had zo'n verwijt van de toneelgroep Theater in de allerlaatste plaats verwacht wijzend personeel onwaardig zal blij ken te zijn, niet genomen behoren te worden. Op zichzelf zijn de argumen ten van de centrale zeker niet zwak. Maar toch vragen we ons af, of de CCOOP in dit geval niet wat al te beducht is voor een inbreuk op de goede bedoelingen van degenen die de demonstratie organiseren. Als er één groep is waarvan we altijd gedacht hebben, dat ze zich waardig vermag te gedragen en orde weet te houden dan is het toch wel die der ambtenaren en onderwijzers Overigens is het de vraag, of de voorgenomen actie niet overbodig zal blijken te zijn, nu de vijf centrales bezig zijn een kort geding tegen de overheid aan te spannen, om van de gewraakte beslissing af te komen. Langs die weg zouden de organisaties wel eens veel meer kunnen bereiken, omdat artikel 105 van de Ambtena renwet bepaalt, dat over alle aangele genheden van algemeen belang voor de rechtstoestand van het overheids personeel niet (door de overheid) kan worden beslist dan nadat de minister daarover met de betrokken ambtena- renorganisaties heeft overlegd. En dat is in dit geval niet gebeurd. Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Smalhout wist pre cies hoe hij de heilige huisjes moest raken. Hij is allerminst een Don Quichotte, die met wind molens vecht. Met deze verwijzing naar de 'officiële kritiek van de Nederlandse anesthe sistenvereniging (NAV) verdedigt de arts-jurist Schuurmans Stekhoven in Medisch Contact de opvattingen en de tactiek van de Utrechtse hoogleraar die eind vorig jaar openlijk zei dat door anesthesiefouten honderden mensen op operatiefafels onnodig overlijden. Schuurmans Stekhoven heeft op eigen gelegenheid meningen verzameld van niet-medici, die hij wel zo interessant vindt als de medische reacties waar een vorig nummer van het blad bijna mee vol stond. De algemene reactie op de aankondi ging van de NAV dat het jubileum congres deze maand aan beveiliging van de patient gewijd is, luidde dat dat op zijn best vijf jaar te laat kwam. (Overigens vermeldt het programma De heer H. F. Bienfait, als biochemi cus werkzaam aan de universiteit van Amsterdam, heeft samen met de heer C. E. Dutilh, biochemicus te Utrecht, het initiatief genomen tot een sluitze- gelactie tegen de oorlog in Vietnam. Maandag en dinsdag zullen deze sluit- zegels in een oplage van voorlopig 150.000 verspreid worden over alle universiteiten en wetenschappelijke instellingen in Nederland. Doel van de actie is om die academici, die nog wat huiveric staan tegenover het ver schijnsel 'protestmars' (en die zijn er nog altijd), toch te betrekken bij het steeds algemener wordende protest te gen de Amerikaanse bombardementen op Vietnam. Het is de bedoeling, dat deze sluitze- gels geplakt worden op de post, die naar de Amerikaanse universiteiten en wetenschappelijke instituten gaat. De heer Bienfait: 'Het is een bekend feit, dat er nogal wat correspondentie over en weer wordt gevoerd, bijvoor beeld om inlichtingen over het een of ander. Op zo'n brief of poststuk gaat dan een sluitzegel met een tekst, die de ontvanger toch op zijn minst aan het denken moet zetten'. Die tekst is dan ook geen gewone uit het Nederlands vertaalde slogan, maar een zorgvuldig door een Ameri kaanse (jawel) copywriter uitgedach te tekst, die het bij de academisch gevormde Amerikaanse intellectuelen moet gaan doen. Op de sluitzegel staat (in zwarte letters bovenaan): 'You got the brains', en (in zwarte letters onderaan): 'He got the bombs', met (in rode lettertjes daartussen): 'how come'. Dat laatste is in Ameri kaans slang (volkstaal): hoe kan het dan, hoe is het mogelijk. Die tekst is daarom zo zorgvuldig samengesteld, omdat deze is bestemd voor die wetenschappelijke medewer kers in de USA, die een zeker gevoel van onvrede hebben over wat de Amerikanen allemaal uitvoeren in Vietnam, maar niet gevoelig zijn voor de geijkte argumenten als 'Nixon moordenaar' en 'Amerikanen uit Viet nam'. Ze moeten op hun eigen wijze een beetje intellectualistisch worden benaderd. Bienfait: 'Het komt misschien allemaal een tikkeltje elite achtig over, maar dat kan me in de eerste plaats niet veel schelen en in vooral bijdragen over de veiligheid van apparatuur, weinig over het han delen van de anesthesist). Ziekenhuisdirecteuren gaven' liever geen antwoord op de vraag welke rol de 'ziekenhuisstaf' bij de beveiliging van de patiënten had, schrijft Schuur mans Stekhoven. Verzekeringsmensen die de wettelijke aansprakelijkheid van ziekenhuizen en specialisten behandelden zeiden: elk jaar stijgt het aantal claims, en helaas ook het aan tal ernstige claims die juist blijken. Als jurist steunt de schrijver ook Smalhouts kritiek op het huidige me disch tuchtrecht en de ondeugdelijk heid van het arrest-Mia Versluis. Naar zijn opvatting is overigens elke opera tie in juridische zin 'geweldsinwer- king', zodat elk sterfgeval daarna als niet-natuurlijke dood behoort te wor den aangeven. Als de minister van justitie de parketten opdraagt, steeds sectie te gelasten, is het probleem van de medische registratie meteen de werelld uit, aldus mr. dr. W. Schuur mans Stekhoven in zijn uitvoerige ingezonden brief. AMSTERDAM De Telegraaf hoeft het artikel waarin het VVDM-be- stuurslid Evert Huisman uit Deventer een van de tien leiders wordt ge noemd van de witte BVD (Bond van Dienstplichtigen) niet te rectificeren. Mr. U. W. H. Stheeman, president van de Amsterdamse rechtbank, die in het door Huisman tegen de Tele graaf aangespannen kort geding vrij dag uitspraak deed, weigerde rectifica tie op te leggen en veroordeelde de eisende partij tot betaling van de kosten van het geding. Overigens heeft mr. Stheeman in zijn uitspraak gezegd dat hij het feitelijk materiaal, waarmee mr. A. Maris (raadsman van de Telegraaf) de bewe ring in het artikel wil rechtvaardigen, niet toereikend acht. Mr. Maris betwistte dat Evert Huis man ervan wordt beschuldigd in het artikel een aantal misdrijven (insub ordinatie, muiterij, opruiing en sabo tage) te willen plegen of uit te lok ken, onder aanvoering dat de Witte BVD die misdrijven niet pleegt en daartoe ook niet uitlokt. Evert Huisman overlegt nu met zijn raadsman de mogelijkheid tegen het vonnis in hoger beroep te gaan. Zowel hij als zijn raadsman noemen de uit spraak 'onbevredigend'. Huns inziens is de bewering dat Huisman één van de leiders zou zijn van de BVD onvol-- doende gestaafd. Op Zanzibar, een eilandje met 350.000 inwoners voor de Oostafrikaanse kust, staan 260 televisietoestellen. De ei landbewoners hebben gisteren feest gevierd, omdat het negen jaar geleden was dat er op Zanzibar een eind kwam aan het Arabische bewind. Ter verhoging van de feestvreugde heeft de regering van het eiland een kleu rentelevisiezender in gebruik gesteld. Zanzibar vormt samen met Tanzania een politieke unie, maar is volledig autonoom, zoals nu weer eens is ge bleken. Want in Tanzania, waar der tien miljoen mensen leven, hebben ze helemaal geen televisie. Met maar 260 ontvangsttoestellen lijkt een kleuren- zender van 10 miljoen gulden niet zo'n noodzakelijke investering, maar de regering van Zanzibar hoeft niet op een dubbeltje te kijken, want aan de uitvoer van kruidnagelen wordt dik verdiend. Daar moest de bevol king eindelijk ook maar eens van profiteren, moet het regime op Zanzi bar hebben gedacht. Landbouwrede De Gelderse christelijke boeren en tuinders horen 19 januari in Musis Sacrum (Arn hem) een rede aan van secretaris mr. Syp van het Landbouwschap over mi lieu, pacht en belasting. Ook in Musis Sacrum spreekt 25 januari staatssecre taris Vonhoff op de vergadering van de Gelderse maatschappij van land bouw in het algemeen wat over land bouw en landschap, over koetjes en kalfjes dus. Ruilen Jongeren uit zo'n 25 Gelderse en Overijsselse ge meenten gaan dit voorjaar hun bed een weekje verruilen voor dat van Duitse leeftijdgenoten, die de Hol landse bedsteden zolang hier warm komen houden. Euregio, een Neder lands-Duitse belangengemeenschap, or ganiseert de uitwisseling. Brood Bij Ouwehands dierenpark ligt sinds kort geen brood meer op de plank. Dat is niet uit armoe, maar meer een welvaartsverschijnsel. De dieren zelfs de ijsberen aten er van blijken allerlei wormziekten van het oudbakken brood te krijgen, zodat ze het nu maar beter met uitgebalan ceerde 'korrels' en 'rundveebrokken' kunnen doen. Maatschappijwinkel In een gekraakt pand aan het Utrechtse Voor Clarenburg 12 gaat vandaag een nieuw soort winkel open: een maatschappijwinkel. Via de ver koop van koffie, suiker, groene zeep en andere simpele gebrüiksartikelen moet het er komen tot informatie en samenspraak over ingewikkelde pro blemen als stadsplanning en leefbaar heid, man-vrouw-verhouding, milieu- en ontwikkelingsproblematiek, alles zó over de toonbank. De buurt loopt er al warm voor. HOW COME? de tweede plaats wil ik die mensen bereiken, die het best eens zouden kunnen gebruiken. Vandaar die speci fieke tekst, die naar we hopen, echt zal overkomen. We hebben die tekst overigens uitgeprobeerd op een aantal Amerikanen hier in Amsterdam en die waren van mening, dat het een goeie formule was die beslist wel overkwam. Bovendien werkt een sluitzegel veel directer naar mijn idee dan bijvoor beeld een telegram'. De heer Bienfait kwam op het idee om iets te doen, toen hij afgelopen zaterdag meeliep in de massale demon stratie in Utrecht. Daar ontmoette hij zijn collega Dutilh. Samen kwamen ze tot de conclusie, dat ze ook iets moesten gaan doen. En binnen een week kwam de sluitzegel uit de bus. Overigens zijn academici in Neder land via het comité Wetenschap en Techniek voor Vietnam, Laos en Cam bodja al enkele jaren bezig voor Viet nam, bijvoorbeeld door het ontwerpen van operatielampen en dergelijke. De bewuste sluitzegels zullen behalve verspreid over universitaire instellin gen ook ingesloten worden in het Chemisch Weekblad, dat de komende week verschijnt. Verder kunnen ze worden aangevraagd (voor degenen die niet studeren, maar wel met Ame rika corresponderen) bij: H. F. Bien fait, Lindengracht 171, tel. 253991 of bij het B.C.P. Jansen-instituut, Plan- tage-Muidergracht 12. tel. 5222138. De intussen beruchtste voor vogel liefhebbers beroemdste huislijster van heel België mag de hele nacht door blijven fluiten en zingen, zo vaak als het dier er maar zin in heeft. Zijn baas, slager Adolf Willems uit Brugge, heeft in hoger beroep voor elkaar gekregen dat het vonnis van de politierechter vernietigd is. Was dat niet gelukt, dan had hij een forse boete en misschien zelfs wel een dwangsom moeten betalen, zolang zijn vogel floot iets wat het lieve dier bij voorkeur in het holst van de nacht doet. Dat was voor een buur man die er niet van kon slapen, dan ook de aanleiding een klacht tegen de slagersvogel in te dienen. Er zit nu maar één ding op: dat de boze buurman verhuist. Want dat sla ger Willems met de vogel en al zijn andere vleeswaren naar een stille bui tenwijk zou vertrekken, daar kan de buurman wel naar fluiten. De meisjes houden niet van doedel- zakkenmuziek en de mannen niet van hun witte overhemden. En daarom willen al die mannen en vrouwen, die voor de BOAC op het Londense vlieg veld Heathrow voor BOAC-passagiers heen en weer draven om alles voor heii af te handelen wat er maar af te handelen valt, de hele eerste fabruari een proteststaking houden. De man nen eisen gratis werkhemden. vooral nu de maatschappij bepaald heeft dat ze nog witte moeten dragen ook. En bovendien hebben ze dan liever met een gekleurde shirts, net als bij som mige andere luchtlijnen. Om hun ei sen kracht bij te zetten, zullen ze op de stakingsdag bloemenpatroontjes aantrekken. De meisjes, die de tickets voor de passagiers uitschrijven, kunnen het onafgebroken doedelzakkengeluid niet meer hóren. 'Zo kun je je onmogelijk concentreren op zo'n ingewikkeld vliegbiljet', zeggen ze. 'Aan de ene kant staan de passagiers in je oren te tetteren en aan de andere kant die blèrende marsen. We haten die rotmu ziek'. 'Simpkins gelooft, dat hij de oorzaak van dat hinderlijke geluld gevonden heeft.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7