,even werd duurder dan Hanbureau verwachtte 3^ Kippen worden gek en varkens kreupel ïxport vis naar jBelgië veel lager Weer gratis reizen Vierde zendschip voor onze kust? Bij inkomen van f 25000 geen subsidie eigen huis Kascheque opgenomen zonder saldo: rechter gelast terugbetalen NS-Minitrips in eigen land 1970 f 4.5 procent 1971 f 8.0 procent 1972 f 7.8 procent Hilversum luidt klokken voor Vietnam Zoekactie naar meisje twee 65+ januaridagen nu ook voor dames 60+ Meisje stierf in 'gewone' ziekenauto: klacht van ouders Het weer Schokkende bevindingen van landbouwkundig onderzoekers Jongen doodgereden jlfff/KWARTET ZATERDAG 13 JANUARI 1973 BINNENLAND T3/X5 ijzen in december 0.3 procent hoger 4-2» !°,5; Ir. 1 nonze sociaal-economisclie redactie II15N HAAG In 1972 zijn de consumptieprijzen ten opzichte van 1971 gestegen met gemiddeld 7.£ Üi »cent. Dat is minder dan de prijsstijging in 1971 (8 procent), maar meer dan het Centraal Planbu- fjk j 1U had verwacht (7 procent). hy prijsstijging, zo heeft het ministe- ■27- van economische zaken gisteren ■rech* fd gemaakt, was het sterkst in de or I iistensectoren, namelijk 16 procent 14. (r de medische verzorging en 9 3—U icent voor de particuliere dienst- 2—p lening zowel als voor de diensten Üottet i overheidsbedrijven. Ook de agra- 'ie produkten (inclusief vis) lagen een prijsstijging van 9 procent n het gemiddelde, evenals de hu- die met 8 procent omhoog gin- leden het gemiddelde kwamen de ustriële produkten, die uit voorna- jjk agrarische grondstoffen zijn 1 v« raardigd (4 procent)', en de overi- ;e to industriële produkten (7 procent), gebn gemiddeld cijfer van 7,8 procent egan bereikt door een prijsstijging in Uend cember van bijna 0.3 procent, voor- doo: Delijk veroorzaakt door het duur- 1 aas worden van aardappelen, fruit, t ee fie, vlees, vis, eieren, meubelen, 10.00 ungtextiel en schoeisel. Prijsdalin- uitw n waren er met name voor groen- and% dameskleding en kinderkleding. Van de 7.8 procent prijsstijging kwam 2 procent voor rekening van voeding, 1.7 procent voor woning (huur, onder houd, inrichting en verwarming), 1.6 procent voor hygiëne en medische verzorging, 1.4 procent voor ontwikke ling, ontspanning, roken en verkeer, 0.9 procent voor kleding en schoeisel en 0.2 procent voor diverse prijsstij gingen, waaronder particuliere verze keringen. (Hierbij moet worden aan getekend dat de bijdrage van elke artikelgroep aan de totale stijging niet alleen afhangt van de prijsstij ging voor die groep, maar ook van het aandeel van de groep in de totale gezinsconsumptie) Waarnemers zijn van mening dat de 0.2 procent kleinere gemiddelde prijs stijging dan die in 1971 niet mag leiden tot de conclusie dat er sprake is van 'het begin van een werkelijke ombuiging' van de inflatiespiraal. Daarbij wordt erop gewezen dat voor zichtige schattingen van de totale prijsstijging in 1973 zich vrijwel alle maal opnieuw rondom de 8 procent bewegen. (In 1970 stegen de consump tieprijzen nog 'slechts' met 4.5 pet.). Wel blijkt uit de cijfers van het afgelopen jaar dat de stijgingen in de laatste twee maanden wat zijn afge vlakt. Gingen de prijzen in augustus en september elk met 0.8 procent omhoog en in oktober zelfs met 1.3 procent, in november en december werd het leven weer wat minder sterk duurder, namelijk resp. 0.4 en 0.3 procent. Zoals bekend werd op 21 november een prijscalculatiebeschik- king afgekondigd. a publicatie over teveel aan kwik ïeroi in één onzer verslaggevers IJ IUSSEL/AMSTERDAM De export van vis en visprodukten naar ■mis) iigië heeft gisteren ernstig te lijden gehad van dc alarmerende richten over een te hoog kwikgehalte in vis. De verkopen vlogen ir beneden. Hoe groot de schade precies is, viel gisteravond echter igniet te zeggen. De jaarlijkse export van vis en visprodukten lar België bedraagt 74 miljoen gulden op een totale uitvoer van miljoen gulden. tred bekend heeft de Belgische Ver- al mkersunie (tegenhanger van de t a nsumentenbond) woensdag gewaar- d« huffd tegen het eten van teveel vis om sens het gevaar van kwikvergifti- rboi i? van het menseijk lichaam, k t! ichten over verminderde afzetten vishandelaren in Nederland kwa- G 5 vooral uit het zuiden. Op de age Kfitionele visdag - vrijdag - bedroe de omzetten maar een fractie van normale. Verder naax het noorden het land lijkt de Belgische publi- itie minder uitwerking te hebben. angevochten middels is het onderzoek van de I ibuikersunie van verschillende kan- i fel aangevochten. Prof. Korringa, ecteur van het Instituut voor Vis- i 1 ijonderzoek zegt: 'Het is zeer min- M rwaardig wat die Belgen hebben en daan. Het is de zoveelste poging om sp* re produkten in diskrediet te bren- a™ n' 'Vis eten', aldus de heer Korrin- r® 'is volkomen gevaarloos'. )cal ok het Belgische departement van olksgezondheid in Brussel heeft ge- iststellende woorden gesproken. 'Ge- Van een verslaggever HILVERSUM De klokken van het raadhuis van Hilversum zul len vanaf vandaag iedere zater dag vijf minuten luiden (van 12 uur tot vijf over twaalf), zolang de vrede in Vietnam nog niet is gesloten. De gemeenteraad heeft een motie daartoe met al gemene stemmen aangenomen. Driehonderd militairen uit Steenwijk hebben gisteren de bossen rondom het verpleegtehuis Beatrixoord in Appelscha vergeefs doorzocht naar eventuele sporen van de 18-jarige leerling-ziekenverzorgster Klaasje van der Wind uit Joure, die op 2 december j.l. spoorloos verdween. Het meisje was die avond door familieleden tot aan de poort gebracht Bij de zoekactie (in een gebied met een straal van drie kilometer) zorgden gepantserde voertuigen voor de communicatie. Werkgroep-Hartog stelt voor: DEN HAAG Subsidiëring van een eigen woning is voor eigenaars bewoners met een inkomen van 25.000 gulden en hoger niet meer nodig. Dit advies wordt gegeven aan de minister van volkshuisves ting in het tweede rapport van de werkgroep-Hartog. Van een verslaggever BREDA Vijfentwintig rekeninghouders bij de Postchèque- en Girodienst moeten binnen tien tot achttien maanden de vijf honderd of duizend gulden terugbetalen die zij met één of twee kaschèques hadden opgenomen zonder dat zij een saldo op hun rekening hadden. Deze bijzondere voorwaarde was opgenomen in de vonnissen die de Bredase politierechter gisteren uit sprak in de zaak tegen de 25 mensen, van wie er zes verschenen waren. De meesten van hen kwa men uit Tilburg; vijf van hen bleken uit financiële nood gehan deld te hebben. Het vonnis luidde verder voor 24 verdachten drie weken gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en voor één verdachte: vijfhonderd gulden boe te voorwaardelijk, eveneens met twee jaar proeftijd. Deze laatste rekeninghouder had inmiddels het ten onrechte opgenomen geld te ruggestort Officier van justitie mr. F. Vail- lant zei dat de terugbetaling van het geld aan de PTT en niet zozeer het uitdelen van straf het doel van de berechting was. Mr. Vaillant juichte de toeneming van het girale geldverkeer toe omdat daardoor de kans op diefstallen en roofovervallen kleiner wordt Het misbruik dat van de service in de vorm van kaschèques gemaakt wordt ligt de justitie echter zwaar op de maag. In Noord-Brabant en Limburg wer den vorig jaar 450 fraude-gevallen achterhaald, alleen in het arrondis sement Breda al 175. Dat lang niet alle zaken aan het licht kwamen was een gevolg van de onderbezet ting van de postale recherche. Mr. Vaillant herinnerde eraan dat in 1972 bij de girodienst 200.000 nieu we rekeningen geopend werden en dat één procent van de rekening houders misbruik maakte van de kaschèques. Per rekeninghouder kwam dat neer op 750 gulden; in het totaal ging het om anderhalf- miljoen gulden, wat 0,17 procent is van de totale omzet van de giro dienst In het rapport wordt gepleit af te stappen van het systeem om de eige naar-bewoner te helpen in het vlak van de financiering, maar de subsidie regeling (zoals ook bij de huurders het geval is) af te stemmen op het inkomen. Gesteld wordt dat zo het eigen woningbezit beter wordt bevor derd. Verder beveelt deze werkgroep aan, om het eigen woningbezit te bevorde ren, de gemeentegarantie van rente en aflossing van hypotheken uit te ADVERTENTIE ADVERTENTIE Volledig verzorgd, dus incl. reis van ieder station, logies en maaltijden. 2 dagen Amsterdam v.a. f 45.-* Den Haag/Scheveningën v.a. f 46.-* 3 dagen Zuid-Limburg Twente Drente Montferland Bergen (N.H.) Zeeland Friesland Brabant Giethoorn v.a. f 55.- v.a. f 56.- v.a. f 59.- v.a. f 61.- v.a. f 62.-* v.a. f 64.- v.a. f 71.- v.a. f 73.- v.a. f 78.- v.a. f 97.- 5 dagen Terschelling Schiermonnikoog v.a. f 102.- Ameland v.a. f 105.- Vertrek dagelijks t/m 10 mei 1973/ t/m 30 maart 1973. Alle informatie in de brochure.ToerenmetNS" op het station. voordelig uit met NS ^W^ïï^rTTrf^ bleken is', aldus het departement, dat alleen bij het dagelijks nuttigen van uitzonderlijk grote hoeveelheden to nijn, lichte ongemakken zouden kun nen ontstaan'. De overige onderzochte vissoorten bleken onverdacht en ver toonden kwikgehaltes die ver liggen beneden de strengste criteria van de Amerikaanse overheid. Technivox, de Belgische visserijorga nisatie, heeft zich vooral geërgerd aan het feit dat de consumentenorga nisatie haar onderzoek slechts heeft toegesplitst op mosselen en aan dat onderzoek conclusies heeft verbonden voor het eten van alle zeevis. Techni- vol noemt de uitspraken van de Ver bruikersunie 'wetenschappelijk en economisch onverantwoord'. Volksvertegenwoordiger Dries Clays tenslotte (Christelijke Volkspartij) heeft dringende schriftelijke vragen over deze kwestie gesteld. Hij spreekt in die vragen van 'een typisch voor beeld van onwetenschappelijke be sluitvorming'. Onderzoekingen Nederlandse onderzoekingen van vis op kwikgehalte hebben volgens het produktschap voor Vis 'en Visproduk ten ook niets verontrustends aan het licht gebracht. Het instituut voor vis serij-onderzoek TNO in IJmuiden on derzoekt i- opdracht van het produkt schap geregeld schol, makreel en tong. De keuringsdiensten van waren trekken ook geregeld vismonsters en ook die hebben volgens het produkt schap geen enkele aanwijzing over te hoge kwikgehaltes opgeleverd. Gratis reizen Kies in januari de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Laat uw kaart afstempelen aan het loket en stap in! Reis zover u wilt. Voor de le klas maximaal 4.- bijbetalen. Wat kost die kaart? Jaarkaart 65+ of Dames 60+ 50.- 3 maandskaart 65+ of Dames 60+ 20.- Echtpaar-jaarkaart 65 f 75.- 3 maandskaart idem 30.- Uw vrouw mag jonger zijn. Hoe krijgt u die kaart? Een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort,, voor echtparen trouwboekje) en een pasfoto of eerder gebruikt NS-identiteitsbewijs meebrengen. Het loket doet de rest. Wat doet u ermee? Reizen zoveel u wilt tegen halve enkele reisprijs. En soms gratis voordelig uit met NS breiden tot 100 procent van de stichtingskosten van het nieuwe huis. Op het ogenblik gaan de gemeenten met hun garanties tot 90 procent. In haar eerste rapport heeft de werk groep een stelsel van individuele huursubsidies voorgesteld. Deze sug gestie is door de minister inmiddels overgenomen. Het voorstel is nu in beginsel de huurders van alle woningen (nieuwe en oude) onder de nieuwe subsidiere geling te laten vallen. Verder wil de werkgroep de huidige maximum-inko mensgrens, waarbij nog individuele subsidie kan worden verkregen, ver hogen van 18.000 tot 26.000 gulden. Ook wil de groep, in tegenstelling tot de nu geldende regeling, een nieuwe regeling voor diegenen, die een be roep doen op de bijstandswet HEERLEN De ouders van een meisje uit Heerlen hebben een klacht ingediend na het overlijden van hun dochter tijdens het transport in een ziekenwagen. Het meisje, de 29-jarige Elly Ploum, kreeg een acute hartaanval. De zoge naamde 'hartrenwagen' werd voor het vervoer niet ingeschakeld en tijdens het vervoer in de gewone ziekenwa gen overleed zij. Volgens de ouders zou hun dochter betere overlevings kansen gehad hebben indien zij ver voerd was in een speciale 'hartrenwa gen'. Een woordvoerder van de Heer- lense districtsgezondheidsdienst zei dat deze wagen, de 'cardulance', al leen maar dienst doet op dinsdag en donderdag in verband met het gebrek aan voldoende opgeleid personeel en aan geld. Bovendien moet de appara tuur van deze 'cardulance' regelmatig bijgeladen worden. Zon Amsterdammers zouden optreden voor twintig bedrijven Van een verslaggever AMSTERDAM Er komt een vierde piratenzender voor de Nederlandse kust, indien althans de plannen van de Amster dammers Emile Otten (59) en Frank Koller (27) verwezenlijkt worden. De twee Amsterdammers willen het zendschip uitusten met een honderd kilowattzender, zodat de programma's niet alleen in Neder land en België maar ook in Enge land en een deel van Duitsland te beluisteren zullen zijn. Gedacht wordt aan een groot schip om ook de mogelijkheid te hebben tv-uit- zendingen te verzorgen. De Amsterdammers, die een radio- en tv-zaak (radio Noordsee Inter nationale) in de hoofdstad hebben en ook het muziekblad Europop Music Magazine uitgeven, zeggen te werken in opdracht van een twintigtal bedrijven die gezamen lijk een reclame-budget van onge veer vijf miljoen gulden per jaar hebben. Hiervan zouden zij 2,5 miljoen gulden willen afsplitsen om in een piratenschip te investe ren. Volgens de heer Otten vinden de betrokken bedrijven, dat zij bij de andere piratenzenders en de STER te weinig waar voor hun 'reclame geld' krijgen. Met een eigen recla mezender zouden zij veel goedko per uit zijn. De heer Otten zei, dat er nog geen streefdatum voor de uitzending is vastgesteld. 'De groep heeft geen haast en wil de zaken heel goed en professioneel aanpakken. De bedoe ling is nog meer bedrijven te inte resseren en uiteindelijk met een veertigtal in zee te gaan'. Van onze weerkundige medewerker Het grote nieuws van dit ogenblik is dat de zon het weer eens gaat probe ren. Een gebied met uitgebreide op klaringen verplaatste zich van België naar ons land. Om zeven tuir gistera vond meldden vrijwel alle stations in België onbewolkt weer zonder mist en, met uitzondering van Oostende, een zicht van drie tot tien kilometer met temperaturen van minus 1 tot minus 4 graden. (Er werden daar uitersten tot minus 7 verwacht). In ons land had Maastricht zich toen al bij dit onbewolkte gebied aangeslo ten en de temperatuur was er gedaald tot minus 2. Eindhoven volgde schoor voetend met vier-achtste bewolking, maar nog een temperatuur van boven nul Nu het oude hogedrukgebied, dat al tan 17 december af (morgen vier toeken) de luchtdruk in ons land boven 1013 millibar (760 millimeter) heeft gehouden, niet kapot te krijgen is, zal het weer de eerstkomende da gen droog blijven. Het hogedrukge bied is ook de weerkaart van twaalf duizend meter hoogte nog met veel allure aanwezig. Het luchtdrukpa troon over West-Europa en de oceaan is vrijwel net zoals half december, trouwens ook als de gemiddelde lucht drukverdeling over de hele maand december. De wind neemt geleidelijk wat toe uit zuidoost tot zuid en dit brengt het gevaar mee, dat mistvelden later in liet weekend via België onze contrei en zullen bereiken; het eerst het zuiden van het land. Wij doelen op de mist, die vrijdagmiddag om één uur aanwezig was in het bekken van Parijs, waar het vliegveld Orly geen groter zicht dan 600 meter meldde bij ruige rijp en een temperatuur van minus 4, tegenover Le Bourget 1700 meter zicht en minus 3 graden. In Reims en Straatsburg hing ook plaat selijk een dikke mist en daar was het nog kouder met minus 5 graden. In Dijon viel motsneeuw bij minus 6 graden. De laagste temperaturen in Europees noord-Rusland lagen, evenals een et maal eerder, op mmus 35 tot minus 40, terwijl bij de Zwarte Zee overvloe dige sneeuwval voorkwam. Daarente gen heerste er in Portugal, Ierland en noord-S candinavië zacht weer. Ook in noord-S pan je was het uitstekend met 16 graden; nog wat warmer in het zuid-Franse Pau met 18 graden. Wel een heel verschil met Toulouse dot op hetzelfde moment slechts plus 1 graad doorgaf en een zicht kleiner dan 100 meter. En de luchtdruk boven Groen land blijft maar laag; schaatsliebheb- bers.958 millibar ivas vrijdagmid dag bij Kaap Farewell de laagste luchtdrukioaarde, 1011 millibar op het midden van de oostkust de hoogste. ilUTEN-LEUR De twaalfjarige Pe nisi c. s. M. Romme is gistermorgen de rijksweg BredaRoosendaal in woonplaats Eetten-Leur om het even gekomen toen hij, terwijl hij met in fiets deze weg overstak, werd aan beden door een automobilist die door en ro°d verkeerslicht reed. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Meer dan de helft van de Nederlandse mestvarkens kan niet behoorlijk lopen. Een klein percentage ka n helemaal niet meer lopen. Deze dieren leiden een zittend bestaan. Maar volgens de gebruikelijke normen zijn ze niet ziek. Een varken is pas ziek wanneer het desnoods zittend niet meer uit de trog kan eten. Deze en dergelijke feiten over varkens, kalveren, koeien en kippen waarvan de consument gewoonlijk alleen het keurige eindprodhkt ziet, worden sinds enige tijd door twee landbouwkundige onderzoe kers regelmatig verspreid. De ze week waren dr. G. van Putten ('ik ben gepromoveerd op het staartbijten bij var kens') en drs. G.C. Brantas, specialist in kippen, op de Vrije Universiteit om met bio logiestudenten te praten. Zij vertegenwoordigen een in Nederland nog onderontwik kelde tak van het landbouwon derzoek: de wetenschap van het gedrag van dieren en van hun onderlinge verhoudingen, de 'ethologie'. Hun bevindin gen zijn even s hokkend als weinig populair bij de andere landbouwdeskundigen en het bio-industrieel complex. Kip pen in een moderne legbatterij - met hun vijven in een hokje van 40 bij 50 centimeter - worden gewoon gek en var kens in een - arbeidsbesparend - betonnen hok zonder stro worden niet alleen gek maar ook kreupel. Wanneer je dat allemaal als intern onderzoekresultaat kimt afdoen is dat natuurlijk mooi voor een ook al interne bezinning die erg lang kan duren. Maar Brandt as en Van Putten vonden dat het pu bliek dit moest weten om op veranderingen te kunnen aandringen, en dat maakte het allemaal veel moeilijker. Het begon met krantenartike len en een studiedag met die renbeschermers, maar het werd pas echt vervelend toen een film waarin Van Putten liet zien waar hij nu bezwaar tegen had, vorige maand op de televisie kwam. De ambtenaar die daar toestemming voor had gegeven zonder zijn chef te raadplegen kreeg wel te ho ren dat hij buiten zijn boekje was gegaan. (Als onderzoeker van het Instituut voor vee- teeltkundig onderzoek is Van Putten rijksambtenaar). Weggesneden Er werd vervolgens druk uit geoefend om de uitzending zo kort mogelijk te houden. Re sultaat was dat het eind van de film werd afgesneden, omdat daar nu juist in ge toond werd dat je koeien ook op een fatsoenlijke manier kunt houden. Toen riep ieder een nog veel harder dat dit een eenzijdige presentatie was van ongunstige uitzonderings gevallen. Voor een deel wil Van Putten dat toegeven, maar gezien de enorm geste gen omvang van de bio-indus- trie vindt hij het toch zwaar wegende problemen. 'Eén pro cent van de varkens is tenslot te een procent van tien mil joen varkens'. Ook Brantas heeft het niet gemakkelijk. Voor elke spreek beurt moet hij toestemming vragen van zijn werkge ver, het Instituut voor pluim veeteelt. Voordat hij naar Amsterdam mocht werd hem indringend gevraagd of daar ook de pers zou zijn. Hij ant woordde naar eer en geweten dat hij dat niet wist en dat de avond door de vereniging van biologiestudenten was georga niseerd. Eeerder was hem toe- de hele EEG en met een be schermende heffing aan de buitengrenzen'. En Evers vond openbare discussie heel nuttig, als de zaken maar niet zo eenzijdig werden voorgesteld. Brantas was blij dat hij er nu kennelijk anders over dacht dan toen hij in 'n artikel in het tijdschrift 'De pluimveehoude rij' schreef dat 'wat ons be treft het publiek er buiten mag blijven'. Aan het eind van de avond concludeerde voorzitter prof. dr. J. Lever dat iedereen het kennelijk eens was. Nog weer even later zei Brantas in klei nere kring dat de heren zich wel erg hadden aangepast. Als vervolg op de uitlating dat de batterijkooi er best uit mag, had hij uit de industrie ook A gfiyiplrliriif^lr iti wel eens vernomen dat ze dan xxoHlUlIi.ilIllCll III wel naar Oost-Europa zouden TTnir^n Li:,f „L verkopen. Maar nadrukkelijk JLfdVOS D11JI lOCIt zeggen Van der Putten en i Brantas dat het niet hun be- HUSSClHen Oüeil doeling is, de bio-industrie ka- Hoog water 14 Januari Vllssingen: 8.54- 21.40; Haringvlletsluizen: 10.30-23.07; Rotter dam: 11.20; Schevenlngen: 10.01-22.45; IJmul den: 10.45-23.29; Den Helder: 1.24-13.56: Har- lingen: 3.53-16.37; Delfzijl: 6.11-19.06: 15 Januari Vllssingen: 10.16-22.57; Haringvllet sluizen: 11.45-; Rotterdam: 0.19-12.47; Schevc- ningen: 11.26-: IJmuiden; 12.05-; Den Helder: 2.47-15.33; Harlingen: 5.17-18.11; Delfzijl: 7.31 20.27. stemming voor een televisie interview geweigerd. Tegenwicht Maar nu, in de collegezaal, werd alles gezellig gehouden. Voor het tegenwicht waren twee vertegenwoordigers van het bio-industrieel complex uitgenodigd: G. Eikelenboom van de veevoerfabriek Wessa- nen en A. Evers van de batte- rijkooienfabriek The Big Dutchman. Zij zagen ook wel dat er problemen waren en dat daar iets aan moest gebeuren. Eikelenboom: 'Ik pleit al vijf tien jaar voor stro in de hok ken. En wat ons betreft mo gen de batterijkooien er van daag nog uit, maar dan wel in pot te maken.Van der Putten: we moeten met dierenartsen en gedragsdeskundigen uitzoe ken aan welke omstandighe den het dier zich kan aanpas sen. Brantas: de mensen in de bio-industrie zijn niet fout, Het zijn behoorlijke, hardwer kende, eerlijke mensen. Maar de toestand is fout gegroeid. En die moeten we door onder zoek en eerlijk, open overleg weer recht zien te krijgen. DEN HAAG De Nederlandse astma kliniek Eugenia in Davos blijft moge lijk toch open. De onderzoekcommis sie, die bestudeert of het sanatorium moet sluiten of niet, kan niet anders dan positief adviseren. Volgende week zal de commissie rapport uitbrengen over de kwestie. Na vijf maanden is de commissie, die te maken kreeg met ernstige vertragingen, nu met haar werk klaar. De sluitingsdatum van de kliniek werd van 31 december ver schoven naar 1 april.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5