Nixon wil geen kernbom gooien in N.-Vietnam Rupperts volgende fase: kabinet zonder binding Nu in 2 jaar meester inde rechten Bonden tegen verhuizen van CBS naar Heerlen Zevenentwintig Friese artsen pleegden ook euthanasie GJV Organisatie voor Jeugd- en Jongerenwerk Vakantiereis naar de West Er is maar één krant In deze krant Deense wapen fabriek weg uit Limburg Nieuwe Leidse Courant ZATERDAG 13 JANUARI 1973 53ste jaargang no. 319 teenstraat 37 Postbus 76 IHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27.45 Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Meer keus in passende omgeving Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze correspondent LEEUWARDEN Zevenen twintig Friese artsen hebben in een brief aan liet artsen-echt paar Poslma-Van Boven te Noordwoide verklaard dat ook zij eenmaal euthanasie hebben toegepast. Deze brief is opge steld om het echtpaar dal we gens euthanasie door de justitie te Leeuwarden wordt vervolgd steun te verlenen. De artsen zijn tot dit initiatief gekomen tijdens een vergade ring van de afdeling Heeren veen van de Koninklijk" Neder landse Maatsch&ppii tot Bevor dering van de Geneeskunst, maar de voorzitter van deze af deling, de heer C. P. van Heel heeft verklaard dat de onderte kenaars hun brief persoonlijk en niet als leden van de afde ling hebben opgesteld en er ook persoonlijk hun verantwoording voor dragen. In de brief verklaren de zeven entwintig artsen dat zij van oordeel zijn dat euthanasie in bepaalde gevallen een daad van barmhartigheid is. Zij staan derhalve hier niet afwijzend te genover. Het artikel 293 van het Wetboek van Strafrecht dient volgens hen herzien te worden. Tevens zeggen de art sen dat euthanasie is gerecht vaardigd wanneer het ontluiste rend karakter van een lijden een zinvol sterven onmogelijk maakt, waar al reeds een proces van sterven begonnen is. Ook is euthanasie gerechtvaardigd als de verhouding tot de patiënt strikt individueel en persoon lijk is. De artsen verklaren dat ook zij eenmaal volgens deze formulering euthanasie hebben toegepast. ADVERTENTIE Vakantie Schoolweken Week-Ends Kor.ferenties Zowel ons buitencentrum de „Ernst Sillem Hoeve",, als onze kampen zijn hiervoor beschik baar. Vraag onze folders: Grocpsakkommodaties of Kampaffiche 1973 Inl. en reserveringen: Ernst Sillem Hoeve, Soestdijkerweg 10b, Lage Vuursche. Telefoon 02156355. Zogezegd Droog Droog weer met van het zuiden uit opklaringen. Zwakke tot ma tige zuidoostelijke wind. Maxi mum-temperaturen ongeveer 2 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: voornamelijk droog met vooral aanvankelijk opklaringen. Onge veer normale temperaturen. Zon op: 08.44/08.43 onder: 16.53/16 55 Maan op: 11.21 11.45 onder: 01.21 02.44 RITA 'Dat gaat over John en mij. Hij kan het woord Rita niet spel len.' I)e oud-voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Van Thiel en zijn vrouw, zijn gisteren naar Suriname en de Nederlandse Antilen ver trokken. De reis werd de heer Van Thiel aangeboden bij zijn afscheid van de Tweede Kamer. De gevolmachtigd minister Polanen van Suri name was naar Schiphol gekomen om de heer en mevrouw Van Thiel uitgeleide te doen. WASHINGTON (UPI, Reuter, AFP) Het Witte Huis heeft gisteren verklaard, dat president Nixon het gebruik van kernwapens in Viet nam verboden heeft. Eerder had een aanstaand lid van de Amerikaan se regering gezegd, dat hij de mogelijkheid van het gebruik van kern wapens tegen Noord-Vietnam niet wilde uitsluiten. Witte Huis-woordvoerder Ronald Zieg- ler zei dat Nixon al verschillende keren duidelijk te kennen heeft gege ven dat kernwapens niet tot de mid delen behoren, die hij in Vietnam zal gebruiken. William Clement, onder minister van defensie in spé, had zijn geruchtmakende verklaring afgelegd voor een senaatscommisie, die zijn benoeming moet bevestigen. De uitspraak van Clements heeft de Democratische meerderheid in de Amerikaanse senaat nieuwe ammuni tie gegeven in haar verzet tegen de Vietnam-politiek van Nixon. Op voor stel van hun fractieleider Mike Mans- field hebben de senatoren een voor stel goedgekeurd om de benoeming van nieuwe ministers uit te stellen, als deze niet vooraf beloven desge vraagd te zullen getuigen voor se naatscommissies. De Democraten zijn woedend dat zij onkundig worden ge houden van belangrijke beslissingen, zoals nu in de kwestie Vietnam. Mi- Het misbruik dat van de kas- chèques gemaakt wordt ligt de justitie zwaar op de maag. Mr. F. Vaillant, officier van justitie bij de rechtbank in Breda. Er ia maar één echte krant: die van vandaag. De krant van gis teren is geen krant meer, maar pakpapier-met-een-ingewikkelde- ontstaansgeschiedenis. Alleen de krant van vanmorgen is vol op boodschapper (van kwade en goede tijding), voorlichter, meningsvormer en commentator. En hopelijk ook huisvriend. Prettig is en blijft, dat velen zich niet slechts abonnee voelen van het concern dat deze veel zijdige verschijning dagelijks bij hen aflevert, maar lid van de Christelijke Pers. Toch schuilt daar ook een gevaar iv. Sommigen althans hebben de neiging, hun lidmaatschap van de krant op één lijn te stellen met dat van een kerk of een partij. Maar een krant is geen kerk of partij. Ze is minder èn meer. Minder omdat, bijvoor beeld, haar pretenties beschei dener zijn. Méér inzoverre ze spreekt over en zich bij tijd en wijle schaart achter meer dan één kerkgenootschap of po litieke organisatie. Wie lid is van de krant, xoordt in- en voorgelicht óók over ivat leeft bij leden van andere kerken en partijen. Met een beetje tole rantie kan hij aan deze veelzij dige informatie veel rijkdom ontlenen. Een krant leeft vaak bij de gratie van het meningsverschil. Veel van haar schrijfstof wordt daaraan ontleend. Maar ze roept ook zelf meningsverschil len op. Dat geldt niet alleen voor haar kerkelijke en politie ke rubrieken, maar ook voor een ogenschijnlijk zo kleurloos element als de beurspagina. De een vindt die onmisbaar en pro testeert wanneer, om technische redenen, 'de beurs' uit zijn edi tie is gebleven, terwijl de ander zijn stem juist verheft, wanneer die 'gokpagina' hem wèl onder ogen komt. F.en krant kan elk icat wils bieden, maar niet het iedereen naar de zin maken. Gelukkig maar, want daar blijven we al lemaal, in meer dan één beteke nis, wakker van. De Directie Onverwachte wending bij informatie Van onze parleinentsredactie DEN H \.\G De informatie van dr. M. Ruppert heeft gisteren volkomen onverwacht de wending genomen in die zin dat nu allereerst de mogelijkheid van de vorming van een extra parlementair kabinet dat geen rechtstreekse bindingen met de fracties in de Tweede Kamer iiecft. zal worden on derzocht. Informateur Ruppert is hiertoe over gegaan op advies van de vier fractie voorzitters van de confessionele par tijen en de VVD. Eerder had hij zelf aangekondigd de mogelijkheid van een minderheidskabinet van de combi natie van de vier te zullen onderzoe ken. Naar algemeen wordt aangeno men, was vooral de fractievoorzitter van de VVD, Hans Wiegel, bevreesd voor het mislukken van dit gesprek. Zowel de fractievoorzitter van de KVP, mr. Andriessen, als de informa teur bleken volkomen verrast te zijn door deze ontwikkeling. De heer An driessen had echter geen argumenten om zich eraan te onttrekken omdat hij altijd al een extra-parlementair kabinet had bepleit. Drs. Tilanus van de CHU toonde zich een voorstander -an t'.iv" oplossing omdat hij vindt dat onder de huidige moeilijke omstandigheden -vn mthi- naal kabinet nodig is, dat een variant kan /.'jn van een kabinet zondes bui ding met de fracties. Ook de leider van de AR-fractie, mr. Biesheuvel was voorstander van de nieuwe procedure, omdat naar hij zei: 'niet te vlug de mógelijkheden moeter worden onder zocht die partijen uit elkaar kunnen drijven die elkaar later nog eens nodig zouden kunnen hebben, bijvoor beeld in een extra parlementair kabi net'. Ook meende hij dat hiermee niet dé mogelijkheid van een kabinet met de VVD van de baan is, maar voorlo pig even blijft rusten. Deze opstelling van de AR-fractievoor- zitter hangt samen met het menings verschil in zijn fractie over de vraag of het herstel van het vijf-partijen-' kabinet verder moest worden onder zocht. Een meerderheid van tien le den vond dat dit geen zin meer had, een minderheid van vier, onder wie Biesheuvel en AR-voorzitter Veerman, vonden het politiek niet verstandig het gesprek nu al af te breken. Voor al de heer Biesheuvel vond dat er te snel beslist werd. Uit het meningsver- Biesheuvel en Veerman behoorden tot de minderheid (van vier man) in de AR-fractie die vond dat de mogelijkheid voor herstel van de 'oude vijf' verder moest worden onderzocht. Daarover is in de fractie een hartig woordje ge sproken, maar de meerderheid vond verder praten geen zin hebben. schil concludeerde hij: 'Mijn fractie is nog altijd even boeiend gebleven. Het is een politiek gezelschap waarin wel eens felle botsingen voorkomen'. Ter- wille., van de politieke duidelijkheid wilde hij dit meningsverschil daarom ook'tot 'uitdrukking gebracht zien in de brief aan informateur Ruppert. Informateur Ruppert motiveerde zijn beslissing de nieuwe procedure te vol gen, door te zeggen, dat het een 'vreemde figuur' zou zijn, eerst het vier-partijan-kabinet te onderzoeken tegen de wens van de toekomstige partners in. Bovendien was hem ge bleken dat de confessionele partijen een onderzoek naar een confessioneel minderheidskabinet in dit stadium niet relevant vonden. 'Ik volg de nieuwe procedure van harte, dus niet A eontre coeur', aldus dr. Ruppert. Volgende week ontvangt de informa teur de fractievoorzitters van de PvdA, KVP. VVD. AR, PPR. CHU, D'66 en DS 70 in de genoemde volgor de. De CPN en de kleinere fracties raadpleegt hij niet: 'Hun oordeel ken ik', aldus de informateur. Maandag zal hij ook bekend maken wat hij onder een extra-parlementair kabinet verstaat en in welke volgorde hij de verschillende varianten daarvan zal onderzoeken. HOENSBROEK De omstreden Deense fabriek Jorgen Hoyer (onder delen voor handgranaten) te Hoens- broek gaat sluiten. Dit heeft de direc tie de ruim 30 werknemers meege deeld. De laatste twee jaar zou een verlies van ƒ6 miljoen zijn geleden, o.a. door het wegvallen van een op dracht van het Nederlandse ministerie van defensie. Nieuwe schilders-cao UTRECHT De onderhandelingsdele gaties van werkgevers- en werknemers organisaties in het schildersbedrijf hebben gisteren overeenstemming be reikt over een nieuwe eenjarige collec tieve arbeidsovereenkomst. Het onder handelingsresultaat is gebaseerd op het centraal akkoord en is vrijwel identiek met hetgeen in de bouw-cao werd over eengekomen. William Clements: geruchtma kende verklaring. nister William Rogers cn aviseur Henry Kissinger hehbeu geweigerd vragen van senatoren te beantwoorden. Senator Harold Hughes heeft al ver klaard, dat hij zal trachten de benoe mingen van Clements en Elliott Ri chardson tot resp. onderminister en minister van defensie tegen te houden tot na de hernieuwde beëdiging van Nixon op 20 januari, tenzij de presi dent in het openbaar een verklaring aflegt over Vietnam. Clements is pre sident-directeur van een olieborings maatschappij uit Dallas (Texas). Een senaatsonderzoek naar berichten, dat deze maatschappij betrokken was bij samenzwering en fraude bij haar, heeft niets opgeleverd. Het geheime overleg tussen Henry Kissinger en Le Doec Tho zal ook vandaag voortgezet worden op een vergadering, waaraan ook de techni sche commissies zullen deelnemen. Gisteren vergaderden de twee onder handelaars zes uur lang. Op het weke lijkse overleg aan de Kleber Avenue heeft de Viet Cong Amerika ervan beschuldigd het geheime vredesoverleg slepende te houden terwijl 'het een nieuw offensief in Zuid-Vietnam voor bereidt. Amerikaanse B-52-bommenwerpers hebben gisteren de zwaarste luchtaan vallen van de laatste twee maanden ondernomen op posities rond Saigon. Voor dc tweede maal dit jaar bestook ten de luchtreuzen alle vier landen in Indo-China: Noord- en Zuid Vietnam, Laos en Cambodja. Volgens het Ame rikaanse opperbevel werden de bom bardementen rond Saigon uitgevoerd om tanks van de noordelijken uit te schakelen, die oprukken naar Tai Ninh en andere provinciale hoofdste den. Het aantal bombardementen be droeg 14. Militairen zeggen dat drie Nonrdviet- namese regimenten (ongeveer 9.000 man) zich verzamelen rond Tauai Ninh, 80 km ten noorden van Saigon. Bovendien zouden Noorvietnamese tanks in bataljon-sterkte oprukken vanuit Camboja. Verder zouden de noordelijken, voor het eerst in de oorlog, kanonnen van 122 mm naar het gebied hebben gebracht. De Ame rikaanse vliegtuigen wierpen 1 mil joen kilo bommen af boven de wou den van Boi Loi, waar de noordelij ken zich aan het verzamelen zouden zijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De centrale ambtenarenbonden hebben gisteravond voor de tweede keer de verhuizing van het Centraal Bureau voor Statistiek van Den Haag naar Heerlen, afgewezen. De bonden deelden dit mee in een speciale vergadering met de ministers Geertsema en Langman Dc bonden stelden zich met hun afwijzend stand punt achter de bezwaren die door het CBS zelf en door tal van wetenschaps mensen tegen de verhuizing van het CBS in het kader van de spreiding rijksdiensten zijn ingebracht. Naar verluidt zou trouwens dc helft van het personeel per se niet mee verhuizen. Dat aantal is genoemd door de secretaris van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidsperso neel. de heer L.H.Post. Gisteravond stond een vijftal deskun digen de bonden bij tijdens het over leg om de bezwaren toe te lichten. Dit waren prof. Tinbergen dr Hnl- trop, prof. Goudzwaard, prof. Lam- ADVERTENTIE) Maandag S februari start een nieuws éénjarige dagcursus voor het kandidaatsexamen 1973, een twee jarigs dagcursus voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid 1974 en een éénjarige postkandidaatscursus voor het doctoraalexamen 1973. Lessen worden gegeven aan kleine groepjes van maximaal twaalf studenten; privórepetitie behoort tot het onderwijs; verplichte studie-uren staan onder toezicht van een studiementor. Kosten: 9.000,- per jaar. Kring van utrechtse Repetitoren bv Instituut voor Rechtswetenschappen, Veemarktplein 35, Utrecht. 030 - 94 06 41. booy en drs de Jonge, die hoofd is van een van de afdelingen van het CBS. Kernpunt van de bezwaren is dat de verhuizing van het CBS naar Heerlen de kwaliteit van het statisti sche werk zal aantasten doordat tal van deskundigen een andere baan zou den gaan zoeken. In een eerder over leg tussen de bonden en de ministers Geertsema en Langman hadden de bonden uitstel van beslissingen ge vraagd om zich nader te kunnen ver diepen in de rapporten die door di verse deskundigen waren uitgebracht. Toen bleek minister Langman met name weinig oog te hebben voor de bezwaren die een verplaatsing van het CBS met zich mee zou brengen. Hij hield vast aan het principebesluit dat door de regering was genomen. Bij het sluiten van deze editie waren nadere resultaten van het gisteravond gevoerde overleg nog niet bekend. Binnenland Leven werd duurder dan verwacht 5 Amsterdams metro-drama... 17 Vakantiehuisjes soms veel te duur 17 Kerk Ds. Buskes lucht zijn hart... 2 Piet van Egmond in het bos cn aan het orgel2 Kunst Een strijdbaar held: Solzjenitsyn 13 1500ste Zwarte Beertje13 Stillevens in Haarlem 13 Sport Maatschappelijke begeleiding in het slop 21 Dubbele zekerheid schroeft prestaties van Jappie van Dijk op 23 Economie Bussen erkennen onvolkomenheden plan-economie 27 Acteur Willem Nijholt schuwt klatergoud niet 7 Buitenland Golda Meir streng bewaakt in Parijs 9 Allende nadert vuurproef 13 Kaoenda gedwarsboomd13 Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Recepten 6 Commentaar 7 Dichtbij cn verder 7 Maandbladen 7 Familieberichten 12 Puzzel 19 Postzegels 19 Men schrijft ons 19 Beurs 25 Haam V.'ccaplaats. .197° Aan Nieuwe Leidse Courant t.a.v. de nieuvre HOOFDREDACTEUR Ge "vite heer Tamminga, Ja,'ik Y/11 graag meevechten- voor h ud van een gezonde Christelijke krant, omdat ik vind dat de stem van het Evangelie ook .in de krant moet blijven doorklinken. Daarom, meneer de nieuwe hoofdredacteur, ben ik op pad gegaan en bied u als welkomstgeschenk bij de Christelijke Pers deze nieuwe abonnee aan. Naam.nieuwe abonnee Adres v.'oonplaats Betaalt per maand/kwartaal Ik stel het op prijs daü u mijn abonneev/erving wilt belonen en zet een streep onder: mapje postpapier pletine schaaltje handige paraatmap met enveloppèn (flessenonderzetter) met briefpapier en pen De nieuwe abonnee weet dat hij de krant eerst veertien dagen gratis krijgt en daarmee ongeveer vier gulden bespaart. P.S. Ik doe m'n best voor nog een abonnee! Hoogachtend, Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEIH7E LEIDSE COURANT ANTN0ORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1