sommige vakantiehuisjes zeel te duur geworden IOOFDSTAD AAN RAND VAN METRO-BANKROET JSSSüSZ- ïC ■"Stoppen of doorgaan, het zou allebei te veel geld kosten ampinghouders botsen met de economische controledienst Vakantiebedrijven moeten het in te korte tijd verdienen [OUT/KWARTET ZATERDAG 13 JANUARI 1973 BINNENLAND T17/K17 >or Jac. Lelsz INHEM/APELDOORN/DEN HAAG Enige campinghouders, die de prijzen van de zomerhuis- voor 1973 ten opzichte van het vorige jaar in sommige gevallen zelfs met veertig procènt hadden rhoogd, zijn de laatste weken met de Economische Controle Dienst in Den Haag in botsing ge nen. de concumenten-organisaties kan j geluiden vernemen als: 'Neder- d is bezig zich bij eigen landgeno ot de markt te prijzen; geen ider dat zoveel Nederlanders naar buitenland gaan'. 1 instelling als het Recron, de ïnisatie van recreatie-ondernemers, 'bij achthonderd vakantiebedrij- ajn aangesloten, somt een rijtje ^ken op voor de veelal stevige zen, die voor zomerhuisjes, bunga- en caravans moeten worden be- 1 De exploitanten zijn teveel ge- den doordat veel gemeenten "ts een vergunning afgeven per ^n, ze moeten het nog altijd in e maanden verdienen en ze heb- de neiging de onderkomens (mo lk tevens om onder de 'kippenhok- ;image' van vlak na de oorlog uit amen) steeds luxueuzer te maken. P het 'kippenhok' naar teveel luxe. december en januari wordt een J°t deel van de zomerhuisjes en >n» verhuurd. Bij de Consu- ®tenbond en het Consomenten Contactorgaan zijn de afgelopen we ken enige tientallen klachten binnen gekomen van mensen, die vonden dat de prijzen onevenredig verhoogd wa ren, in een aantal gevallen met dertig tot veertig procent. De Economische Controle Dienst in Den Haag hoeft die klachten voor een deel reeds onder zocht. Met hantering van de prijzen- beschikking Goederen en Diensten 1972 werd een aantal prijsverhogingen inmiddels teruggeschroefd naar een aanvaardbaar niveau. 'Op zichzelf zegt een verhoging met dertig tot veertig procent nog niets, meent de heer L. M. Bruins, directeur van de ECD. 'Er kan een belangrijke investering ge daan zijn, riolering aangelegd of een zwembad. Vakantiegangers stellen steeds hogere eisen'. Zijn de klachten over ongemotiveerde prijsopdrijvingen uit bepaalde streken gekomen? 'Nee', aldus de heer Bruins, 'ze kwamen uit het hele land. Overi gens zitten we hier op de rand van het roerend en het onroerend goed. Gaat het om de verpakking van grond alleen, dan kunnen we niets doen. Is er een winkel bij, staat er een kanti ne op het terrein, kortom: is er sprake van een pakket diensten, dan ligt het weer anders'. Welvaart Evenals dat bij de gewone woning bouw het geval is, doet zich ook bij de bouw van zomerhuisjes en dergelij ke het 'euvel' voor (de welvaart in Holland kende immers tot voor kort geen grenzen?) dat deze steeds groter, prachtiger en gerieflijker moeten zijn. De Nederlander heeft het thuis com fortabel, dus wil hij het in de vakan tie ook gerieflijk hebben. En zo ko men er steeds meer zomerhuisjes met centrale verwarming, met koud en warm water, met een eigeil wc, met een douche, met een ijskast. Maar, zoals dat ook weer geldt voor de gewone woningbouw, valt door deze ontwikkeling een bepaald deel van de Nederlandse gezinnen, de la ger- en laagst-betaalden, uit de boot. Wat blijft er nog te verteren over als men voor drie weken huur van een zomerhuisje negenhonderd gulden moet neertellen? En dat is nog niet eens zó gek, want er komen er jaar lijks bij, waarvoor vier- tot zeshon derd gulden per week gevraagd wordt Kunnen de stijgende prijzen in de sector van het zomerhuis ook iets te maken hebben met de veelvernomen gedachte, dat Nederland een aanzien lijk tekort aan deze vakantie-accom modatie heeft? Dat kan, maar dat tekort staat dan weer niet los van het feit dat in Nederland teveel mensen in te weinig weken met vakantie gaan. Al wordt het met de vakantie- verspreiding beter, we zijn nog lang niet waar we zijn moeten. Bij de streek-VVV voor de noord- en Lor Bern van Goor 3ISTERDAM De eerste en waarschijnlijk ook laatste metrolijn van Amsterdam gaat één niljard meer kosten dan de bedoeling was. Forse misrekeningen van gemeentelijke diensten, voort aande inflatie en een tekort aan democratische controle op bestuursuitgaven hebben de hoofdstad an de rand van het metro-bankroet gebracht. M ervo ■orde het Centraal Station. De bouwkosten van deze eerste lijn worden begroot op 250 miljoen, de aanleg van het hele metronet gaat in een periode van dertig jaar twee miljard kosten. De gemeentelijke diensten rekenen de raad voor dat die hele metro eigenlijk een 'koopje' is dat men gauw moet 'meepakken'. In die sfeer wordt het bescheiden protest van buiten ietwat hoofdschud dend benaderd. Het is nog een 'keurig' protest van onder meer de Bond Heemschut die bezwaar heeft tegen het afbreken van een stuk historische binnenstad en een aantal studenten en wetenschappers die alternatieve oplossingen bepleiten. Daarbij is on der meer het 'Amring-project' een metrolijn om de binnenstad heen. Over de plannen wordt één hoorzit ting gehouden en na deze ruime in spraak van de bevolking mag de raad beslissen. Eén tegen Die raad accepteert met grote meer derheid. Over de kosten wordt opval lend weinig gepraat door de volksver tegenwoordigers, het vertrouwen in ambtelijke cijfers is nog groot. Eén raadslid verzet zich tegen de optimis tische berekeningen en vreest dat het commissie mag zich in de komen- e weken afvragen of het nog langer ^antwoord is miljoenen te blijven ompen in de ogenschijnlijk bodemlo- bouwput. Het besef groeit dat een leeds armer wordende stad zich de ure van één metrolijntje voor ander - ialf miljard eigenlijk niet kan per- utteren. it besef groeit precies tien jaar it met enige trots de oprichting het Amsterdamse bureau 'Stads- ioor' werd bekendgemaakt. In het •jaar van '63 krijgt dit gemeente- bureau de opdracht te onderzoe- in en te adviseren hoe het openbaar roer in de hoofdstad het best kan len opgezet. De snelle groei van autoverkeer zorgt dan al voor •eds grotere chaos in de nauwe idsstraten, een chaos waarin ook am en bus vastlopen. De gemiddelde elheid van de tram dreigt onder het impo van de paardetram te zakken. groei van het autopark wordt dan g als een zege van de consumptie- aatschappij gezien, iedere Nederlan- r z'n eigen auto is een gewaardeerd •aal van de Stichting Weg. Boven- en is de tijd rijp voor grootse lossingen want het gaat Amsterdam g goed: in het westen is begonnen et de aanleg van grote industrieter- inen langs het Noordzeekanaal, de rbinding met Amsterdam-Noord zal m de openstelling van de IJ-tunnel rots produkt van Amsterdamse zelf- uw) aanzienlijk sneller worden, hiphol ontwikkelt zich in razend npo. hoofdstad doet aanspraken gelden de Bijlmermeer, waar alleen onder ding van Amsterdamse diensten 'de id van de toekomst' kan worden bouwd. De Amsterdamse handelaren iken zich sterk voor de komst van iderlands enige wereldhandelscen- naar de hoofdstad. Er moet in dagen geen twijfel over bestaan: msterdam is een wereldstad en zal t ook in de toekomst blijven. In die rwachting past ook een metro, t Bureau Stad spoor (de naam zegt genoeg) is er al snel achter dat de eg van een metronet voor Amster- Im dé oplossing is ter bestrijding verkeerschaos. Nota's verschij- n waarin hoog wordt opgegeven ir de 'scheiding der verkeerssoor- Dat betekent dan nog dat de aat overgelaten moet worden aan particulier autoverkeer en het nbaar vervoer zich elders moet ugtrekken, liefst onder de girond. metro kan ongehinderd grote iheden halen en dus wordt een ge vervoerscapaciteit mogelijk, wekend wordt dat de Amsterdamse nnenstad ook in de toekomst dik nderdduizend mensen werk te bie- d heeft men denkt nog aan city inning en de banken in de binnen- id. De werkers gaan steeds verder wonen van hun werk (alweer de eidingsgedachte zoals die blijkt uit aanleg van de Bijlmermeer) en s' moet het openbaar vervoer s*ds grotere afstanden steeds sneller ibruggen. De aanleg van een me- zal de binnenstad 'levend' houden. "~^™Jieiloelen de Plannenmakers moral economisch 'levend', een afhankelijk is van 'bereik- lijnen' mal stelt het metrop. Sm :|nen. vo°r: een oost- naar ni*er Centraal Sta- csï,? 1 fen noord-zuliiiijn OS naar Amstelveen, een 'Singel- weer geruzie wordt voorgesteld eerst de aan te leggen, de verbinding het verzet tegen de bouw van de metro werd in de loop der ja- prestige-object Bijlmermeer en ren steeds feller hele project zeker tien miljard gaat kosten. Amsterdam kan ook met hulp van het rijk een dergelijke last niet opbrengen en hij stemt tegen. Hij kan het weten want Van der Eyden is econoom. Maar zelfs zijn fractie laat hem in de kou staan. Na de raadsbeslissing groeit het ver zet tegen de metro. Actiegroepen wij zen erop dat de metro geen oplossing kan betekenen voor het binnenstads- verkeer, daarvoor liggen de stations veel te ver uit elkaar. Tram en bus zullen toch noodzakelijk blijven. De kritiek op de rol van de auto neemt toe. In de Nieuwmarktbuurt zet men zich schrap tegen afbraak. De metro-machine draait echter door. Herberekeningen maken in 1970 dui delijk dat de eerste metrolijn zeker 405 miljoen gaat kosten maar het rijk blijft financiële steun beloven en vol vertrouwen gaat de eerste paal de slappe grond in. Over vijf jaar zal de metro rijden, wordt beloofd. Wanden-dak-methode In de daarop volgende jaren zal er bij de bouw van de tunnelbuizen veel mis gaan. Voor de Amsterdamse tun nelbouw is de 'wanden-dak-methode' gekozen, vooral omdat hierdoor de opbraakellende van Rotterdam wordt vermeden. De methode blijkt niet zo best te voldoen en daarom wordt overgegaan op caissonbouw. Hele tun nelstukken worden boven de grond gebouwd en 'ingegraven'. Bij dit ingraven gaat op het Water- looplein de zaak pas goed mis. Onder het caisson blijkt een palenwoud uit middeleeuwse tijden te staan. Enkele maanden doet de gemeente onvrijwil lig aan archeologie. Als de caissons eindelijk in de grond zitten, stelt men een archeoloog aan om deze ellende verder te voorkomen. Er zijn meer moeilijkheden in de bouwputten. Maar de grootste tegenslag voltrekt zich achter de rekentafels van rood aanlopende ambtenaren. De kosten van de oostlijn schieten de pan uit. Op schriftelijke vragen van raadslid Treumann moet worden toegegeven dat de aanleg wel zestig miljoen meer gaat kosten. Niet echt verontrust De mededeling wordt niet door offi cieel commentaar gevolgd. Het raads lid wordt boos, wil interpelleren maar wordt daarvan weerhouden door poli tieke vrienden. Als hij dat later toch doet, kan worden meegedeeld dat de metrolijn 650 miljoen gaat kosten. Iedereen doet diep getroffen maar echt verontrust is nog niemand. Ie dereen verrekent zich wel eens, kos tenstijgingen vielen niet te bereke nen, het is nou eenmaal de eerste metro die we aanleggen; het zijn argumenten die het dan nog goed doen. Treumann denkt echter hard op dat die hele oostlijn met alles erop en aan zeker meer dan een miljard gaat kosten. Begin 1972 geeft de directeur van publieke werken voor een studen tenforum toe dat dit miljard zeker wel gehaald zal worden. Vreemde re actie: een kamerlid stelt vragen over het metromiljard van Amsterdam, maar de raad blijft zwijgzaam. Er verschijnt een meerjareninveste- ringsplan. Volgens de rekenaars zal de complete oostlijn boven de 800 miljoen kosten. De raad blijft zwij gen. Dan komt het gemeentebestuur even voor kerst '72 met de medede ling dat de bouwkosten van de lijn alleen al 815 miljoen worden. Bij deze berekening is de bouwrente nog bui ten beschouwing gelaten. Over de kos ten van een compleet werkende lijn met stations en dergelijke wordt mets gezegd. Maar alleen al op basis van het gemeentelijke investeringsrapport komt men al op anderhalf miljard. Commissie Het financiële gat kan niet meer met simpele misrekeningen en inflatiefac- Tenvijl de geschatte kosten van de eerste Amsterda mse metrolijn het miljard passeerden, ging de bouw op het Waterlooplein (rechts op de foto de Zuiderkerk) gewoon door. De kans bestaat dat hier een eind punt komt te liggen van een historische vergissing. toren worden goedgepraat. Een ernsti ge wethouder kondigt de komst van een nieuwe commissie aan die de zaak nu moet uitzoeken. De ambtenaren moeten duidelijk maken hoe ze tien jaar lang hebben gerekend. Is de raad in 1968 per ongeluk of opzette lijk een rad voor de ogen gedraaid? Wat gaat een afbouw tot het Centraal Station kosten? Moet de metroböuw bij het Waterlooplein worden stopge zet? Of is het voordeliger de nu aangelegde metrobuizen maar weer vol te storten met zand en de hele zaak verder te vergeten. Het zijn vragen waar voor een nieuw metrodebat een antwoord op moet komen. Intussen zijn aan de lijn tot nu toe 200 miljoen uitgegeven. Ontnuchterd stelt men nu in Amster dam vast dat de metro zonder hulp van het rijk nooit zal rijden. In feite kan de gemeenteraad ook nu nog voor voortzetting van het miljoenen ver slindende project kiezen maar de wer kelijke beslissing valt in Den Haag. Als de regering weigert in plaats van vijftig pet. zeker tachtig pet. van de kosten te dragen, kan Amsterdam fi nancieel geen kant meer op. Of die regering zich een dergelijke strop op de hals wil halen, is onder deze omstandigheden lang niet zeker. Zou Amsterdam het eventueel zonder de oostlijn kunnen stellen? De lijn was vooral bedoeld als verbinding van Bijlmermeer en binnenstad. Gebrek kig wordt die verbinding nu onder houden met stadsbussen en door de NS die aan de rand van de Bijlmer zonder veel succes een station exploi teert. Als je uitsluitend naar reistij den kijkt, zal een metro best de ideale oplossing zijn. Economisch ex ploitabel zal die metro nooit rijden, daarvoor zijn de verwachte aantallen passagiers te klein. Metro wordt pas aantrekkelijk als er een behoorlijk net kan worden gebouwd. Maar de miljarden die daarvoor nodig zijn, kan Amsterdam de eerste vijftig jaar zeker niet opbrengen. 'Vrije' tram Daarom denkt men nu aan andere oplossingen zoals de verdere uitbouw van vervoersystemen zoals de tram op vrije baan. De eerste ervaringen met de vrije tram zijn gunstig. Het aantal passagiers is op de eerste lijn zeer sterk toegenomen. Het overige verkeer heeft zich vrij moeiteloos bij een afgesloten Leidsestraat en andere belemmeringen aangepast. Amsterdam wil bij het vervoer in de agglomeratie meer gaan samenwerken met de NS. Het gemeentebestuur heeft als alternatief voor een metro lijn van Noord naar Zuid al meer belangstelling getoond voor plannen van NS dertig meter onder Amster dam een tunnel te boren die een rechtstreekse verbddng tussen Schip hol en Purmerend mogelijk maakt. Het metro-drama voltrekt zich tegen de achtergrond van een economisch zwakker wordende stad. De bevolking neemt af en het bedrijfsleven weifelt. De haven gaat alarmerend snel achter uit de industrieën zijn weggebleven. Schiphol ziet de grenzen van zijn groei. Daartégenover staat een snelle groei van de diensten verlenende sec tor. Tussen Amsterdam en Amstel veen ging het de kantoorbouwers nooit zo goed. De toename van het aantal grote hotels is bijna verontrus tend. In de knoei Het verlangen op alle gebieden een wereldstad te blijven is echter door de tegenslagen ernstig in de knoei gekomen met de financiële mo gelijkheden. Gebrek aan geld maakt de bouw van prestige-objecten als bijvoorbeeld de nieuwe opera onmoge lijk. Bovendien laat het rijk de rand stad in de steek bij de bestrijding van de vele problemen in de grote stede lijke gebieden. De woningnood was er nooit groter. De strijd tegen de ver krotting legt juist in Amsterdam het grootste beslag op de financiële moge lijkheden. Openbare voorzieningen zijn hier het kostbaarst De grote steden zijn de laatste twintig jaar verwaarloosd en de rekening wordt nu gepresenteerd. Als de metro moet doorgaan komen andere urgente zaken zonder meer op de lange baan terecht. Intussen bouwt men verder aan de oostlijn. Een station wordt aangelegd waarvan niemand weet of het ooit z'n nut zal bewijzen. De Nieuwmarkt buurt wordt verder gesloopt. Niemand gelooft nog in het stopzetten van de metro. Het is het geloof in zaken die nu eenmaal geen keer nemen. Stop pen of doorgaan, het kost allebei teveel geld. midden-Veluwe in Apeldoorn (voor het hoogseizoen is nu alweer negentig procent van de zomerhuisjes op de Ve- luwe verhuurd) wees men erop dat volgens CBS-gegevens nog altijd veer tig procent van de bejaarden, die met vakantie gaan, in de zes tot acht drukste weken van het jaar gaan. Aan de zuid-Franse kust duurt het seizoen een half jaar, maar in Nederland moeten de vakantiebedrijven het in twee maanden verdienen. Op de Veluwe bestaat zomers inder daad een tekort aan zomerhuisjes, maar men moet wel erg kien zijn om daarvan een complex te bouwen op basis van zo'n populaire vraagprijs. In zo'n korte tijd is zoiets niet rendabel te maken. Op het moment maakt het Nederlands Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf met subsidie van het ministerie van economische zakeh etn studie over de rentabiliteit van de campings en dergelijke in Neder land. De heer Aad W. Kroon, directeur van het Recron, heeft niet de indruk dat de buitensporige prijsverhogingen, ook al komen niet alle gevallen bij de ECD terecht, een algemeen verschijn sel zijn. Behalve de reeds genoemde, kan er ook een heel individuele oor zaak aan ten grondslag liggen. Zo werd de prijs, die de exploitant van een vakantiebedrijf 'ergens in Neder land' jaren moest betalen, voor een door hem gepacht terrein, dezer da gen in één slag verhoogd van acht honderd tot dertienduizend gulden per jaar. Hij pachtte de grond tot nog toe van een adellijke dame voor 800 gulden. Nu is het perceel in handen gekomen van erfgenamen, die er 13.000 gulden van maakten. De exploi tant, die tot nog toe met zijn ver- huurprijzen ver onder de markt werk te, moet deae nu ineens enorm op trekken. Overigens, dit blijft een incident De heer Kroon meent dat het vak vakan tiebedrijf zwak rendabel is. In vele gemeenten worden nog altijd exploita tievergunningen afgegeven voor één seizoen, dat officieel loopt van 1 april tot 1 oktober. Gelukkig gaan moderne gemeenten er steeds meer toe over zodanige vergunningen te verstrek ken, dat zomerhuisjes het hele jaar mogen worden verhuurd. Met het oog op de 'tweede' en 'derde vakantie', die veel Nederlanders al genieten, moet het ook steeds die kant meer op. Op de Waddenzee-eilanden waren de zo merhuisjes gedurende de kerstdagen- 1972 geheel uitverkocht. De heer Kroon geeft toe dat de nei ging bestaat de vakantie-appartemen ten steeds luxueuzer te maken, wellicht voor een deel nog als reactie op het destijds verfoeide 'kippenhok' (er staan er nog wel, en men blijft er goed aan doen eerst te gaan kijken voordat men iets huurt). Hij zegt: 'Ik hoop dat ze niet allemaal zo luxe worden. Steeds meer hamer ik erop dat differentiatie zo belangrijk is. Ie dere groep van de bevolking moet aan zijn trekken kunnen komen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17