Liberale bewindsman heeft eigen achterban tegen en PvdA mee re-doctor Van Tijen: woningproblematiek werd teleurstelling' Personeel Euratom: voorkom sluiting 2 Tentoonstelling van graficus E Organisaties: betaal geen belasting Belangrijke aanwinst voor Mauritshuis Kleine beelden van Mari Andriessen Vandaag in Enschede Vietnam-demonstratie Antilliaanse aanval op dr. Bas de Gaay Fortman Kamerlid wijst beschuldigingen af Boekenetalage Kanonniers reden op rijksbenzine auto Nagekomen familiebericht is ROUV/KWARTET ZATERDAG 13 JANUARI 1973 BINNENLAND/KUNST Kil Spreiding van invester ingen Van onze parlementsredactie OEN HAAG Minister Langman (Economische Zaken) die voor de WD in het demissionaire ka binet zit, wordt door de PvdA geprezen voor zijn wetsontwerp om de investeringen in het westen van het land tegen te gaan en meer te spreiden over het gehele land. Van «jn liberale pairtijgenoten krijgt de minister evenwel kritiek te verdu ren, omdat hij op de stoel van de unierneming zou gaan zitten. De PvdA daarentegen geeft minister Langman een steun in de rug en schrijft in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer: 'Wij hebben in het bijzonder bewondering voor de moed van een liberale bewindsman om een dergelijk initiatief ook tegenover zijn eigen achterban te verdedigen.' li het Amsterdamse Stedelijk Museum is vanaf vandaag een tentoonstelling feilen met werk van de Poolse graficus Roman Ciesleivlcz. In het midden een "Iche van de kunstenaar met daarom heen pakpapier waarop kleine portret-' i huisjes en andere voorstellingen zijn afgebeeld. 'tn een onzer verslaggevers 'ELFT De architect ir. W. van ijen heeft gisteren een ere-doctoraat ui de technische hogeschool te Delft i ontvangst genomen. Zijn ere-pro- 'Otor, prof. ir. M. Gout prees niet Heen het werk van de nu bijna chtigjarige, één van de grondleggers ui het functionalisme in de Neder- adse architectuur, maar ook de per- onlijkheid van Van Tijen, die 'in ja gehele loopbaan als architect stel- ag heeft genomen als sociaal voor- echter, als vernieuwer, als neo-am- tchtsman, die het evenwicht zocht ussen bruikbaarheid, constructie, eco- omische haalbaarheid en vormge- ■ag", zoals prof. Gout het formuleer zijn dankwoord na zijn promotie, i architect Van Tijen nadrukkelijk chzelf nooit als 'artiest' te hebben eschouwd, maar als iemand die het nawen steeds heeft gezien als een aatschappelijke taak. Uitvoerig gaf zich ook rekenschap van de na- orlogse woningproblematiek, die ook wr hem op een teleurstelling is «Belopen. Onze poging met hoog- nuw tot doorbreking naar ruimte en wizon, is gedegenereerd tot toepas- ""8 van een algemeen woonsysteem; _auto heeft mede geholpen aan de itwrichting van de ruimtelijke leef- brheid en wij hebben beleefd hoe 1 kleine plaatsen wilde uitzaaiingen ja cliché-laagbouw ontstonden, zon- structuur en tegen een verant- "Ord ruimtelijk beleid in. al heeft de kapitalistische m'aat- ®appij-struetuur stellig iets te ma- Jca met deze ontwikkeling; het is IPUar dr. Van Tijens mening niet juist hier de oorzaak te zien, want in menig niet-kapitalistisch land is het niet anders. Veeleer zocht de heer Van Tijen de diepste oorzaak in de onmatige kwan titatieve groei, waartoe wij thans wor den gedwongen. 'Geen enkel probleem is oplosbaar, wanneer de oplossing in onmatige aantallen moet worden her haald', aldus de nieuwe Delftse ere doctor. Het voorstel van minister Langman heeft ook in grote lijnen de instem ming van de frakties van de KVP, ARP en CHU. De confessionele Ka merleden vragen zich echter af of de voorgestelde maatregelen van de mi nister niet wat eenmalig van karakter zijn: heffingen op nieuwe bedrijfsge bouwen en op nieuwe installaties in de open lucht. Hun vraag is: ontko men zo projekten in de randstad, die best naar elders kunnen verhuizen, niet ten onrechte aan een heffing? KVP, ARP en CHU willen de investe ringsheffing ook zien als een bestrij ding van de inflatie, omdat samen klontering in de randstad als imfla- tiehaard wordt tegengegaan. De PvdA vraagt in het verslag ook aandacht voor het 'open middengebied' in de randstad Holland. Hier zijn immers veel economische activiteiten om pla nologische redenen niet welkom. De WD twijfelt ernstig aan het ef fect van de heffing voor het noorden en zuiden van het land. Als alterna tief pleit die liberale fraktie voor een toegespitst inrichtingsbeleid. Een der gelijk beleid brengt wel met zich mee, dat de bedrijven op een of andere manier direct bijdragen in de maatschappelijke kosten. De WD is niet tegen het heffingssysteem en denkt meer aan het opleggen van baatbelastingen. Tegen het door minister Langman voorgestelde vergunningenstelsel heeft de WD grote bezwaren, omdat niet de ondernemer maar de overheid gaat oordelen over de investeringen. ROOSENDAAL Vele duizen den Nederlanders zullen op korte termijn een brief krijgen waarin ze worden opgeroepen vooral geen milieubelasting te betalen. De brieven worden gestuurd door vier organisaties die gezamenlijk een groot deel van het land bestrijken: De Vere niging voor Natuurbehoud, het Cen traal Actiecomité Rijnmond, de actie ZZ in Gelderland en de Landelijke Bond van Huurdes en Woningzoeken den. Wanneer de oproep succes heeft zullen de vele milieubelastingontdui kers onmogelijk vervolgd kunnen worden. De initiatiefnemers vinden het verkeerd dat de urger de bestrij ding van de waterverontreiniging zou moeten betalen 'terwijl de werkelijke vervuilers buite schot blijven'. Vol gens de vier organisaties zouden voor de industrieën de normen soepeler zijn en een goed controle apparaat ontbreken. Bovendien worden de ondernemers vrijgesteld nadat ze al met een flinke subsidie uit de opbrengst van de mi lieubelasting zuiveringsinstallaties hebben gebouwd. 'In de brief wordt gezegd dat de wet alleen de biologi sche vervuiling telt'. De lozing van vast afval en chemisch gif, d e eigen lijke vergiftiging, blijft buiten be schouwing. 'De ondernemer staat niets in de weg om de milieubelasting door te berekenen in de prijzen van het produkt zodat de consumenten opdraait voor het totaal van de inves teringen', aldus de brief. De initiatief nemers willen een beleid volgens het uitgangspunt 'de vervuiler betaalt'. DEN HAAG Het Mauritshuis ln Den Haag heeft een belangrijk schilderij van de Vlaamse landschapssschilder Hans Bol (1534-1593) in eigendom gekregen. Het stuk laat een fraai uitgevoerd fantasielandschap zien, waarin de evangelist Johannes is afgebeeld, zittend op het eiland Patmos terwijl hij de Openbaring schrijft. Het eigenaardi ge is, dat het werk is uitgevoerd in waterverf. Hoewel het uit oude bronnen bekend is dat er vele waterverfschilders tijdens het midden van de 16e eeuw rond Mechelen werkzaam waren, waaronder Bol als een der belangrijkste, Is er nog geen gróót werk in deze techniek teruggevon den. Het nu door het Mauritshuis verworven werk is hier van het eerste voorbeeld. Het is verrassend goed bewaard gebleven, wat te verwonderlijker is daar de in deze techniek uitgevoerde schilderijen zeer kwetsbaar zijn. Dc afmetingen zijn 47x82 cm, het heeft een geschilderd zwart kader en is onlngelljst. Het schilderij is aangekocht uit eeu particuliere Zweedse collectie uit eigen middelen en met steun van de Vereniging Rembrandt, het Prins Bernhardfonds en de stichting Johan Maurits van Nassau. Het is nu in een der benedenzalen van het Mauritshuis in een vitrine tentoongesteld. BERGEN OP ZOOM Met een expo sitie van de kortgeleden 75 geworden beeldhouwer Mari Andriessen gaat de Stichting 'Etcetera' te Bergen op Zoom haar tiende jaar in: een over zicht van het kleine beeldhouwwerk Van deze kunstenaar in de expositie zaal aan de Molstraat 10a. De naam Mari Andriessen heeft na de oorlog bij de Nederlanders een beken de klank gekregen. En dat wil wat zeggen, want over het algemeen weet men in dit land weinig van zijn beeld houwers af. Je kunt de proef op de som nemen door een nog niet eens zo willekeurig gekozen Amsterdam mer te vragen naar de naam van de kunstenaar die het toch overbekende beeld van Thorbecke modelleerde. Of dat van Rembrandt, er vlak bij. In Rotterdam zou je het kunnen vra- ge naar aanleiding van Erasmus en in Vlissingen wat betreft Michiel A. de Ruyter. Maar de 'Dokwerker' op het Jonas Daniël Meyerplein in Amsterdam is van Andriessen, evenals de oorlogsmo numenten in Haarlem, Enschede of Rotterdam van Andriessen zijn. De monumenten, die deze beeldhou wer maakte, zijn in de loop der jaren geworden wat herdenkingsmonumen ten behoren te zijn: gemeengoed. An driessen heeft zich nooit tot een klei ne selecte groep gericht, maar tot iedereen. En dat was niet omdat hij populari teit zocht, maar eenvoudig omdat het zijn aard is. Hij kan niet anders. Hier een selectie uit het kleine beeld houwwerk dat hij in de loop van ruim zestig jaar maakte: beelden die zo nadrukkelijk voor zichzelf spreken, dat ze geen uitleg, van wie dan ook nodig hebben. Je moet ze zien. En dat kan, tot 5 februari in Bergen op Zoom. Concerten tegen de barricades AMSTERDAM De Engelse improvl- satiegroep die zich AMM noemt en die in 1965 werd opgericht, komt een aantal concerten in ons land geven. Van dit Ensemble heeft een zevental jonge musici deel uitgemaakt Sinds 1972 zijn daar nog maar twee van over: de in 1939 in Rugby geboren tenor-saxofonist Lou Gare en de in- 1942 in Hertfordshire geboren slag-, werker Eddy Prevost. Zij gingen voort op de eerder ingeslagen weg waarmee de andere leden het in de loop der jaren niet meer eens waren. De componist-pianist Cornelius Car- dew (Gloucestershire 1936) treedt nu in hetzelfde programma als het AMM- Ensemble op met de jazz-gitarist Keith Rowe (Plymouth 1940). De ba sis voor zowel de nieuwe AMM- formatie als voor het duo Cardew en Rowe wordt gevormd door hun stre ven om de barricades van vooroordeel en vorm, die beperkend en vervreem dend werken, omver te werpen, zo delen zij zelf mee. Bovendien is bij Cardew en Rowe het politieke ele ment een belangrijke rol gaan spelen. De concerten in Nederland worden gegeven op donderdag 25 januari in de Geertekerk in Utrecht (20.30 uur), 26 januari in het Noordhollands Mu seum te Bergen (20.30 uur), 28 janua ri in het Stedelijk Museum, Amster dam (14.30 uur) en eveneens 28 janu ari in De Lantaarn te Rotterdam (20.30 uur) Reisbeurzen en stipendia DEN HAAG Op de begroting van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk is 429.400,- uitgetrokken voor toelagen aan beel dende kunstenaars en architecten ln de vorm van een stipendium of een reisbeurs. Wie voor toekenning in aanmerking wil komen moet dit voor 15 februari bij het Ministerie aanvra gen. Het bedrag laat slechts verlening van een beperkt aantal toelagen toe. De reisbeurzen zullen gemiddeld een 2.000 groot zijn, de stipendia 6.000. De stipendia zijn bestemd voor kun stenaars, die zich gedurende enige tijd willen wijden aan de voortzetting en ontwikkeling van hun werk of aan de uitwerking van bepaalde projecten. Ze dienen niet om materiaalkosten te dekken voor de uitvoering van projec ten of voor de inrichting van ateliers. En dan nog.... Het in 1972 bereikte bezoekersaantal van meer dan 16.000 is een record in de geschiedenis van het Provinciaal Overijssels Museum te Zwolle. André Vandernoot die per 1 septem ber dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest wordt, is ook benoemd tot muziekdirecteur van het Nationaal Orkest van België en zal in verband hiermee zijn functie als chef dirigent van de Brusselse Munt schouwburg per 1 september neerleg gen. Van een verslaggever ENSCHEDE De studentenraad van de Technisch? Hogeschool in Twente organlseèrt vandaag een Vietnam-de monstratie, die wordt gesteund door vijf politieke partijen (PvdA, PPR, D'66, CPN en PSP) en enkele Ensche- dese groeperingen. De PvdA-wethou- der Oldenhof van Enschede en de heer J. Botstra (redacteur van het Vietnam-bulletin)1 zullen spreken. De demonstratie begint om drie uur op de markt in Enschede. ADVERTENTIE UW VAKVERBOND Ravellaan 1 Utrecht ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Antilliaanse dagblad 'Beurs- en nieuwsberich ten' heeft een boze aanval gedaan op het Nederlandse Tweede Kamerlid voor de PPR, dr. B. de Gaay Fortman; dit naar aanlei ding van de vragen die de heer De Gaay Fortman aan de Neder landse regering heeft gesteld over de publikatie van 'Beurs- en Nieuwsberichten' van het zgn. rapport-Van Leeuwen. In dit rapport werd gesuggereerd dat Venezuela de benedenwindse ei landen wil annexeren als er in dit gebied een machtsvacuüm zou ont staan; een ontwikkeling waarbij de Shell zijn eigen rol speelt en de heren Biesheuvel. Schmelzer en Ne- lissen als marionetten van de Shell optreden. Uit de woordkeuze van De Gaay Fortman was duidelijk hoe kritisch hij tegenover dit soort suggesties van de Antilliaan Van Leeuwen staat. 'Beurs- en Nieuwsberichten' echter gaat nu verder met het cite ren uit het rapport. Daaruit blijkt dat de heer De Gaay Fortman zelf één van de voornaamste zegslieden van Van Leeuwen is geweest. Volgens de recente publikaties van 'Beurs- en Nieuwsberichten' zou de heer De Gaay Fortman bij zijn be zoek aan de Antillen (in december 1971) druk over de regeerders en zijn collega-parlementariers hebben geroddeld. 'Het toppunt is nu wel', aldus Beurs- en Nieuwsberichten, 'dat de zelfde De Gaay Fortman nu aan de Nederlandse regering vraagt of zij de mening deelt dat uit het feit dat de heren Biesheuvel, Schmelzer en Nelissen in Van Leeuwens rapport worden afgeschilderd als marionet ten van de Shell een .aanwijzing vormt dat de oprechte Nederlandse bedoelingen over de toekomstige zelfstandigheid van de Nederlandse Antillen niet goed zijn overgeko men. Het is notabene dezelfde vra gensteller die op de Nederlandse Antillen de integriteit van de Ne derlandse regeerders in een kwaad daglicht stelt', aldus het Antiliaanse dagblad Beurs- en Nieuwsberichten. 'Doorgezaagd' De heer De Gaay Fortman heeft gisteren aan het ANP een commen taar op deze zaak gegeven. In dit commentaar zegt de heer De Gaay Fortman tijdens zijn bezoek aan de Antillen op een receptie ter zijde te zijn genomen door Boelie van Leeu wen, die hem begon 'door te zagen' over allerlei Nederlandse politici. De heer De Gaay Fortman heeft toen, volgens zijn eigen verklaring, de heer Van Leeuwen proberen uit te leggen dat in de Nederlandse politiek (anders dan op de Antillen) Dr. Bas de Gaay Fortman personen een minder grote rol spe len dan partijen. Op een vraag van de heer Van Leeuwen of de heren Biesheuvel, Schmelzer en Nelissen in de Neder landse politiek een grotere rol speel den dan de heren Van Lier, Mom- mersteeg en Westerterp heb ik met het bovenstaande voorbehoud beves tigend geantwoord, aldus de heer De Gaay Fortman. Hij ontkent nadruk kelijk zelfs maar te hebben gesugge reerd dat de heren Biesheuvel, Schmelzer en Nelissen enige verbin ding hebben met de Shell. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/PETTEN Het per soneel van Euratom in Petten heeft premier Biesheuvel met klem verzocht al het mogelijke te doen om de dreigende sluiting van de Euratom-vestiging in Pet ten te voorkomen. Tijdens de onderhandelingen over het meerjarig onderzoekprogramma van Euratom die op 18 januari in Brussel worden voortgezet, zal voor de eerste keer de sluiting van een Europees instituut ter discussie worden ge bracht. Voor sluiting zou met name het centrum in Petten in aanmerking komen. De Europese ministerraad zal in elk geval tot een beslissing moeten komen over een meerjarig onderzoek programma voor de Euratom-centra in Ispra (Italië), Karlsruhe (Duitsland), Geel (België) en Petten. Dit onder zoekprogramma impliceert naast een her-oriëntering van de researchtaken van Euratom ook beperkingen op per soneel en financieel gebied. In een petitie die het Euratom-perso- neel aan premier Biesheuvel aangebo den heeft, ziet het wetenschappelijk personeel andere mogelijkheden dan sluiting van het complex. Aan de Nederlandse regering wordt gevraagd met kracht te pleiten voor het onder zoekcentrum in Petten. Er zou volgens het ruim 150-man personeel in Petten, in elk geval naar gestreefd moeten worden dat Petten belast blijft met die onderzoekactivi teiten die ln het gemeenschappelijk programma worden opgenomen en thans reeds tot de taken van Petten behoren. Het zou mogelijk moeten zijn te voorkomen dat thans reeds deze ectiviteiten naar Ispra in Italië worden overgebracht. Naast het mate riaal-onderzoek is een andere belang rijke activiteit van Euratom het in samenwerking met Reactor Centrum Nederland exploiteren van de hoge Fluxreactor. Voor zover deze werk zaamheden niet de belangstelling van alle lid-staten hebben, zou daarvoor volgens de petitie een financierings compromis gevonden moeten worden. Ook dringt het Euratom-personeel er op aan dat het centrum in Petten betrokken wordt bij een der toekom stige activiteiten die in de meerjaren- ADVERTENTIE programma's worden opgenomen. Nieuwe taken liggen bijvoorbeeld op het gebied van de milieuhygiëne, de reactorveiligheid en de verwerking van de radioactieve afvalstoffen. Pre mier Biesheuvel heeft beloofd de peti tie in handen te stellen van minister Langman (economische zaken). Hoenderlust. Tekst: F. Harmsen van Beek. Tekeningen: Paul de Lussanet. Erven Thomas Rap, Amsterdam 1972. 44 blz. (zeer groot formaat) 17,50. F. Harmsen van Beek, die onder haar volle naam F. H. ten Harmsen van der Beek o.a. de magnifieke dichtbun del 'Geachte muizenpoot en achttien andere gedichten' (1965) schreef, le vert hier een nogal rommelig verhaal: 'Notities uit het Gedachten Leven van W. Hoendervoogt, aangaande voorna melijk Kippen cn Hanen'. De tekst is maar af en toe amusant, meestal erg flauw en stelt na Ten Harmsens ande re werk nogal teleur. De hoenderen vormen er weliswaar een rode draad in, maar daar wordt erg gillig, en zonder veel van het oude verbale vuurwerk, omheen gespeeld. De tekeningen van Paul de Lussanet ARNHEM 'We zagen hoe slordig er met benzine werd omgesprongen. Het werd als het ware verspild, van daar dat wij er toen ook een graantje van hebben meegepikt'. Twee dienst plichtige kanonniers, Albert van A uit Amsterdam en Peter van den B uit Zuilichem, stonden daarvoor giste ren voor de krijgsraad in Arnhem. Zij werden veroordeeld tot respectievelijk 400 en 300 gulden boete, wegens dief stal van rijksgoederen. Beiden reden met een auto die liep op rijksbenzine, totdat zij op heter daad betrapt werden. zijn gewoon en mooi, ze lijken goed gereproduceerd. Hoenders van allerlei soort, in al hun koninklijke eigenwijs heid, vullen de grote bladzijden: Wit te Leghorns, Buff Cochins, Indische Vechthoenders, Lichte Brahma's, Zil ver Dorkings en vele andere. De laat ste bladzijden worden ingenomen door een opsomming van herkomst, eigenschap, kenmerk en kleur van de gereproduceerde hoendersoorten. De Lussanet heeft zich serieus van zijn taak gekweten. Ten Harmsen maakte er zich wat van af. Haar hoender-beschouwing, waarin de men sen erg veel voorkomen, is een won derlijk bouwwerk van interrupties en zijwegen, vol ól te stoere ironie en SI te gemakkelijk cynisme. 'Hoenderlust' is een prachtuitgave, op zéér groot formaat (30 x 42.5 cm). Voor kippen-, tekeningen- en litera tuurliefhebbers in elk geval interes sant UW VAKVERBOND IS HET Ravellaan 1 Utrecht Heden nam de Here tot Zich na een zeer moedig en geduldig gedragen lijden zijn kind, onze lieve zorgzame vader en opa Gijsbert Cornells Verhoef weduwnaar van Klasina van Garderen op de leeftijd van 61 jaar ,,'k Zal dan gedurig bij U zijn." v.v. Psalm 73:12 (berijmd) Vlist: H. B. de Langen-Verhoef A. C. de Langen Veenendaal: B. van Doorn-Verhoef Benschop: Jac. Verhoef C. M. Verhoef-Oskamp Oudewater: K. Versloot-Verhoef A. S. Versloot Woudenberg: C. J. W. Gerritsen-Verhoef G. J. Gerritsen Katwijk: P. Rijneveld-Verhoef H. Rijneveld Oud-Beijerland: G. C. Verhoef Benschop: C. Rijneveld Scherpenzeel: A. G. J. Verhoef M. Verhoef-Voorthuizen en kleinkinderen Benschop, 12 januari 1973. Zuidzijde 263a. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op woensdag 17 januari op de Ned. Herv. Begraafplaats te Benschop. De rouwdienst zal gehouden worden in het gebouw „Maranatha" van de Herv. Kerk v.m. 11.15 uur, waarna de begrafenis zal plaats vinden om plm. 12.00 uur. Gelegenheid tot con doleren in „Maranatha", maandag 15 januari n.m. van 7.009.30 uur en na de begrafenis. -W' VAKVERBOND ^aveliaan 1 Utrecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11