Psychiatrische inrichting te gemakkelijk mikpunt Commentaar Geen verrassing Belanghebbenden Voor de dwaas in elk van ons Als we het betalen willen is er wat beters Chinese minister naar Nederland Antillianen willen maatregelen tegen rassendiscriminatie kruidendokter wolapenbaby OPGEVEN VAN FAMILIEBERICHTEN EN ANDERE ADVERTENTIES GEDURENDE DE AVONDUREN tRQÜW/KWARTET VRIJDAG 12 JANUARI 1973 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 Het kan voor niemand een verrassing rijn, hetgeen informateur Ruppert gis teren boven water heeft gehaald, na melijk dat een hernieuwde coalitie van de drie confessionele partijen met VVD en DS'70 geen levensvatbaar heid zou hebben. Dit politieke feit lag al weken lang zo dicht onder de oppervlakte, dat de conclusie die de heer Ruppert pas nu definitief heeft getrokken, met zekerheid voorspelbaar was. Waarom heeft het dan toch zo lang moeten duren, voordat de informateur deze boodschap heeft geopenbaard? Omdat hij bij zijn werk vooral wordt bezield door zijn wens precies en zonder enig misverstand te laten be staan, vast te leggen tussen wie, in welke mate en op welke onderwerpen van zakelijk beleid het schort in de relaties tussen de onderscheiden poli tieke partijen in dit land. De gesprekspartners van de informa teur hebben geen enkele kans (wan neer zij dat zouden wensen) tactische foefjes toe te passen of spelletjes te spelen, om iets van hun werkelijke bedoelingen en strevingen te versluie ren. De heer Ruppert vraagt net zo lang door, tot hij alle gegevens krijgt die hij nodig heeft om de politieke verhoudingen in kaart te brengen. Dat moet ook de reden zijn, waarom hij vandaag weer eens met de leiders van de confessionele partijen en de WD om de tafel wil gaan zitten, hoewel uit hun gisteren gepubliceerde beschouwingen over de levensvatbaar heid van een vijfpartijenkabinet ge makkelijk de conclusie kan worden getrokken, dat ook een kabinet van deze samenstelling niet homogeen kan uitvallen en dat de minderheidspositie van zo'n coalitie nog meer zal worden verzwakt. Er zijn confessionele die haar eenvoudig niet wensen. Het werk van de informateur duurt lang, maar dat moeten wij er terwille verzwakt. Er zijn confessionelen die situatie die hem voor ogen staat ntaar voor over hebben. De landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee is geen belangheb bende bij het vraagstuk van de olie- of gaswinning in het gebied van de Waddenzee. Daarom heeft de Kroon het bezwaarschrift van deze vereniging tegen het verlenen van een exploitatie vergunning van een gasveld bij Schier monnikoog niet ontvankelijk ver klaard. Dat is een vreemde zaak en wie er op wijst dat dat formeel allemaal netjes en keurig klopt op grond van de wet Beroep Ambtelijke Beslissingen maakt de zaak er niet minder vreemd mee. Want deze uitspraak betekent kenne lijk, dat bij de interpretatie van deze wet het begrip 'belanghebbende' ver engd dient te worden tot de bestuurlijke of economisch belanghebbende. Klaar blijkelijk is er in deze wet geen plaats voor de zo veel moeilijker te kwantifi ceren belangen, waarvoor de vereni ging tot behoud van de Waddenzee op komt (en straks in vergelijkbare geval len bijvoorbeeld de vereniging voor natuurmonumenten of de bond Heem schut). Het lijkt daarom zaak op korte ter mijn in deze wet wat meer ruimte te maken voor de interpretatie van het begrip 'belanghebbende'. Op korte ter mijn dat wil zeggen: er hoeft niet gewacht te worden op de herziening van deze wet-BAB. 'De' psychiatrische inrichting symbool van het Isolement van de geesteszieke, maar niet de oorzaak. door W. F. Geradts In vakkringen woedt de discussie rondom de toekomst van de psychiatrische inrichting al jaren. Het bijzondere van de laatste tijd is dat ze zich als een schokgolf voortplant naar een groter pu- bliek. Van een verslaggever DEN HAAG De Chinese minister van buitenlandse handel, de heer Pai Hsiang-Kuo. zal aan het hoofd van een delegatie van 18 tot 23 januari als gast van de regering ons land bezoe ken. Minister Langman van economi sche zaken zal het gezelschap donder dag op Schiphol verwelkomen en de volgende dag met zijn Chinese ambt genoot van gedachten wisselen over zaken, die de economische relaties tussen beide landen raken, zo deelt bet ministerie van economische zaken mede. De psychiater Foudraine droeg daar een hoeksteen aan bij met zijn boek 'Wie is van hout'. De ex-patiënt Eg- bert Teilegen schreef zijn verslag van een psychose 'Waar was de dood nog meer". En nu is er 'Laten ze het maar voelen', waarin mevrouw C. van Eijck- Oosterholt het wedervaren van haar zuster Mies verhaalt, een onopge smukt document waarin ogenschijn lijk de psychiatrische inrichting een lange rekening betaald wordt gezet. Algemene teneur van deze publika- ties, hoezeer ze overigens verschillen: mensen met psychische problemen moeten niet als gestoorde schepselen worden opgesloten in inrichtingen om dan met medische middelen en tucht maatregelen behandeld te worden. Nee, hun stoornissen zijn ontstaan als gevolg van inwerking van hun omge ving. Dus moeten de omgeving en de verhouding tot de omgeving worden behandeld, wat vaak geen psychia- trisch-medische zaak is, maar een psychologisch-maatschappelijke. Trouwens, het groeiende publieke weerwerk geldt niet alleen de psychia trische inrichting. Ook andere vormen van gezondheidszorg krijgen meer en meer te maken met wat in vakkrin gen wel de 'cliëntenopstand' wordt genoemd. De mensén nemen het niet meer dat er voor hen, zonder hen en over hen gezorgd wordt eZ willen op zijn minst een eigen inbreng, ze willen op zijn minst gehoord worden. De discussie over de abortus, de in breng van patiëntenverenigingen en oudercommissies in conflicten om hartklinieken en zwakzinnigeninrichtin gen zijn daar voorbeeiden van. Logisch Dat vooral de geestelijke gezondheids zorg door die opstand wordt geraakt is zo verwonderlijk niet. Steeds meer dringt het besef door dat geestesziek ten niet altijd-half-magische, geheim zinnige, alleen na jaren vakstudie te doorgronden verschijnselen zijn, maar logische, vaak begrijpelijke gevolgen van wanverhoudingen tussen mensen. Het succes van Foudraine is te verkla ren uit de manier waarop hij de geestesziekte toegankelijker maakte voor algemener begrip. Die toeganke lijkheid moet wel gevolgen hebben voor de betrokkenheid van mensen bij de (of liever: hun) geestelijke gezondheidszorg. Het zou een goed ding zijn als die betrokkenheid uitgroeide tot mondig heid van de cliënt, zodat hij kan aangeven aan welke vorm van hulp bij behoefte heeft. Als die betrokkenheid het tegenspel en de respons ging opleveren waarvan de hulpverlening al zo lang zegt dat ze die te vaak mist Misschien zou die betrokkenheid ook de politieke druk kunnen opleve ren die hard nodig zal zijn om de geestelijke geaondheidszoEg een betere 1 andere plaats.te geven in de geslagen en opgeborgen wordt op een manier die je alleen maar zieker en ellendiger maakt, waar vak-idiote me dici de ware aard van je psychische moeilijkheden miskennen. En al te gemakkelijk beperkt de discussie zich tot de vraag of het in de inrichtingen niet menselijker moet toegaan. Men zie trouwens de ingezonden-stukken- rubrieken in 'sommige, kranten, waar tegenover twee brieven met slechte inrichtingservaringen altijd weer twee met goede ervaringen verschijnen. De eigenlijke vraag is veel breder. doorverwijzing naar de psychiatrische afdeling van een algemeen ziekenhuis (voor lichtere gevallen) of naar een psychiatrische inrichting. Kortom, het aanbod aan de bevolking bestaat uit een medisch sy6teem, dat helemaal gebouwd is op en gefinan cierd volgens het medisch denken, afgeleid van een eenzijdig lichamelij ke visie op ziek zijn. Maar hoe langer hoe meer wordt duidelijk dat het bij de geestelijke gezondheidszorg niet om dat lichaam gaat, maar om de persoon. Het over- Die vraag is, welke middelen een grote deel van verschijnselen van gees- samenleving uit welke motieven heeft opgebracht om de geestelijke onge zondheid de baas te worden. Die vraag is, hoe dat geheel van middelen al of niet voldoet, en wat er dan moet veranderen. Visie De psychiatrische Inrichting die nu wordt aangevallen is het eindprodukt van een bepaalde visie op geestelijke ongezondheid, een visie die het me rendeel van de bevolking nog steed heeft. Bewust of onbewust, uit on macht of uit onwil. Scherp gezegd: als men, protesteert tegen het opsluiteh van afwijkende mensen in inrichtingen, moet men inzien dat in veel gevallen de familie, de buurt, de omgeving iemand zo heeft misvormd en uitgestoten nogmaals, bewust of onbewust, uit onmacht of uit onwil dat hij eindelijk gek genoeg was voor de inrichting. Men kan de inrichting ver wijten dat zij zich, alleen al door haar opzet, al te gewillig voor dat uitsto tingsproces heeft geleend. Maar dan zal men moeten aangeven welke andere oplossing er was ge weest. Waar hadden al die mensen heengemoeten die eerder hulp hadden willen hebben opdat ze zonder opna me, in hun dagelijkse omgeving, am bulant dus, uit de verwarring en de bedreiging waren geholpen? Antwoord: voor zulke wensen zijn de voorzieningen veel te gering of te weinig ontwikkeld. En doordat het aanbod van ambulante hulp zo be roerd is wordt de behoefte ongunstig beïnvloed. Eerste lijn Van een verslaggever BOTTERDAM De actiegroep 'An tillianen in nood' vindt dat er snel maatregelen moeten worden genomen tegen rassendiscriminatie in horeca bedrijven. Actieleider Ronnie Sambo: 'Het zit onze mensen erg hoog. Niet dleen in Amsterdam, maar ook in Botterdam, Den Haag en Utrecht'. Sambo vertelde dat hij diverse keren sussend heeft moeten optreden om landgenoten van gewelddadige acties tegen horecabedrijven te weerhouden. De actiegroep wil langs legale weg een einde aan de rassendiscriminatie. 'Maar dat is wel erg moeilijk', aldus de Antilliaan. 'De justitie kan ingrij pen als artikel 429 (dat rassendiscri minatie strafbaar stelt) wordt overtre den, maar dan moet het weigeren van toegang tot een café gebeuren op frond van de huiskleur. En dat zegt men natuurlijk nooit'. Want om die geestelijke gezondheids zorg in zijn geheel gaat het, en niet om de vooris en tegen's van een inrich ting, of 'de* inrichting, alleen. In de openbare mening vat naar mijn indruk al te gemakkelijk de mening po t, dat sommige psychiatrische in richtingen een soort concentratiekam pen zijn. Dat het plaatsen zijn waar We hebben ln Nederland een redelijk bekend netwerk van voorzieningen in eerste lijn. Wie wat heeft kan altijd bij een huisarts terecht Maar daar begint de ellende al voor iemand die nu uitgerekend psychische moeilijkhe den heeft De huisarts kan met klach ten op het gebied van de geestelijke gezondheid weinig aan. Hij heeft er door zijn opleiding weinig oog voor. Hij heeft er geen tijd voor. Maar vooral, hij heeft er geen weg voor. De belangrijkste weg die hij in zijn woAsysteem heeft; is verwijzing naar de vrij geVestojdezeaowarts, die hij als een specialist ziet Deze specialis ten zijn .schaars, en bovendien is een groot aantal neurologisch ingesteld. Dat wil zeggen dat zij veel inzicht hebben in zenuwen en herbenen, maar weinig in psychologische zaken. Het aantal dat geestesziekten behandelt is, zeker buiten de randstad, gering. En dan nog is hun enige weg vaak telijke onmacht komt voort uit het samenleven van mensen in verwarring scheppende verhoudingen of verwar ring scheppende structuren. Wie zal daar genezend optreden? Of liever, wie zal helpen in het proces van heling dat bij voorkeur van on derop, bij de mensen zelf, moet begin nen? De huisarts? De laatste tijd worden er pogingen gedaan, zijn ken nis uit te breiden tot psychische moeilijkheden. Zelfs vindt men wel huisartsen die 's avonds patiënten ont vangen voor twintig-minuten gesp rek ken over levensmoeilijkheden. Maar of dat de weg is, is zeer de vraag. De huisarts wordt erdoor afge leid van zijn oorspronkelijke takenpak ket, en op je eentje structuren aan pakken is eep onbegonnen zaak. Nee, waar behoefte aan is, is een systeem van diensten die psychische moeilijk heden kunnen verhelpen in het sa menlevingsverband waarin ze ont staan, die dat ontstaan kunnen voor komen door in te grijpen in die samenlevi n gsverbanden. Tussen de huisarts die de klachten het éérst verneemt, en de Inrichting die ze als laatste verneemt, zou een geestelijke gezondheidszorg moeten bestaan die, om wat voorbeelden te noemen in gezin X de gezinsverhoudingen bespreekt als Jantje X ernstige leer moeilijkheden vertoont, in fabriek B ontslagprocedures zo begeleidt dat juist de kwetsbare heer A niet wordt ontslageh, de flatbouw van de firma C ver hindert omdat er een onleefbare situ atie dreigt te ontstaan, groepsgesprekken organiseert voor een kring verpieterde, in hun rol ongelukkige huisvrouwen, wijkverpleegsters, jeugdwerkers, huisartsen, predikanten en ouderlin gen bijstaan in hun werk met mensen in moeilijkheden, opvangmogelijkheden heeft voor alles wat niet goed door de huisarts en 'te goed' door de inrichting wordt geholpen. Aardverschuiving Uit deze voorbeelden blijken boe wafaüg medisch, trit blijkt ook hoe ingewikkeld de proble men kunnen zijn, hoe invloeden van heinde en verre op psychische moei lijkheden kunnen inwerken. In dit tussengebied tussen huisarts en inrichting treft men daarom het moei lijkste gebied van (geestelijke) ge zondheidszorg aan. Maar als de zorg op dit gebied zou kunnen worden uit gebouwd, zou er een aardverschuiving ontstaan, ook in de vraag van de cliënten. Doordat er andersoortige hulp voor handen is zou de cliënt op andere momenten komen, en waarschijnlijk met zijn eigenlijke klachten. Nu nog moeten veel klachten in lichamelijke termen worden 'vertaald', omdat ook de hulp alleen lichamelijk is. De mensen zouden eerder sociale oorza ken van verwarring zien, en eerder zelf iets aan die oorzaken kunnen doen. Nu nog waant men zichzelf niet-deskundig en verwacht van de dokter de oplossing. Die heeft dan wel een oplossing, maar doorgaans een uitsluitend medische, een rust gevend pilletje bijvoarbeeld. En dat is niet zelden een schijnoplossing. Verzahd In aanleg is er zo'n systeem van ambulante geestelijke gezondheidszorg ln Nederland. Maar het is achter in opzet en er is geen beleid en geen geld voor een behoorlijke uitbouw van wat er in aanleg is. Oud-staatsse cretaris Kruisinga heeft in een be faamde nota een begin van uitbouw op basis van moderne inzichten nage streefd. Maar dat streven is de laatste jaren hopeloos verzand ln allerlei on macht en onwil. Het systeem bestaat nu uit medisch- opvoedkundige bureaus, bureaus voor levens- en gezinsmoeilijkheden, soci aal-psychiatrische diensten, instituten voor medische psychotherapie, consul tatiebureaus voor alkohol en drugs, jeugdpsychiatrische diensten en jonge ren-adviescentra. Dat zijn allemaal in stellingen die veel maatschappelijk werk in hun activiteiten doen, die met teams werken waarin de medicus langzamerhand maar een teamlid is geworden. Deze instellingen voegen zich steeds meer samen tot diensten voor ambulante geestelijke gezond heidszorg. Tenminste, dat zouden ze willen. In de praktijk werken zij zo goed en zo kwaad als dat gaat aan systemen om de werkers in de eerste lijn. zoals de huisarts, terzijde te staan. Om maat schappelijke structuren te beïnvloe den, om mensen zo te helpen dat isolatie ook isolatie in een inrich ting zo vroeg mogelijk wordt be streden. Recente berichten hebben nog eens wrang duidelijk gemaakt dat, bij de huidige belangstelling van de politie ke partijen zoals die tot uitdrukking komt. in beschikbaar overheidsgeld, de middeleeuwese financiering van dit stuk zorg een behoorlijke uitbouw onmogelijk maakt. Samenleven En daarmee zijn we terug op het uitgangspunt Wie op dit moment de psychiatrische inrichting afvalt of aanvaltals uiting van de nadruk op geïsoleerd medisch denken, moet be seffen dat hij tegelijk moet -. pleiten voor een systeem van meer ambulante geestelijke gezondheidszorg; Een Steeds minder mensen zijn vies van een beetje mystiek. Vraag dat maar aan Jack van Belle, de man die al vijf jaar voor de NOS het televisie- programma 'Zienswijze' presenteert en redigeert. Een paar weken geleden heeft hij er in deze krant nog een heleboel over verteld. Al die belangstelling voor dat duiste re en geheimzinnige zal er ook wel de oorzaak van rijn, dat er zoveel boeken en boekjes over dit soort onderwer pen op de markt komen. Noud van den Eerenbeemt heeft er nu ook weer twee op zijn naam gebracht: 'Het eenvoudig huisorakel' (uitgeverij Tan go, Leiden, f5,en de 'Sleutel tot de Tarot' zelfde uitgeverij, maar 14,50). Dat wil zeggen: hij heeft ze in het Nederlands vertaald, maar uit ivelke taal wordt er niet bij verteld. Misschien dus wel rechtstreeks uit de orakeltaal; in elk geval blijft er met een op het eerste blad al een hoop verborgen. Het eerstgenoemde boekje bevat een simpele samenvatting van de huis- orakelmethode uit donker Afrika, de geomancie. Aan de hand van het boekje kunnen zestien vragen gesteld worden, eenvoudige grondvragen, toant als het om een echt probleem gaat, ziet het orakel er ook geen gat meer in. De vragensteller zet vier horizontale rijtjes (van willekeurige lengte) stippels, iets wat in Afrika bij gebrek aan potlood en papier ook wel met bonen, puntjes in het zand of steentjes op de grond wordt gedaan. Door een ook al voor ieder te bevat ten codesysteem worden die rijtjes tot een tenger figuurtje herleid en dan kan het orakel aan de gang. Een voorbeeld. Vraag: krijg ik mijn gesto len c.q. verloren goed terug? en het orakel kan orakelen: je zult je ver dwenen eigendom spoedig weer in handen hebben. Maar voor hetzelfde geld kan dit antwoord in het vat zitten: je hoop je eigendom terug te krijgen is vergeefs. Eén puntje meer of minder op papier, de grond of in het zand bepaald dus een positief of negatief georakel. In elk geval ook een leuk spelletje voor in de zandbak. Stokje meenemen. Tarot is heel wat ingewikkelder. Ei genlijk moet daar eerst duchtig op gestudeerd toorden, maar daarvoor gaat het spel dan ook zover terug in de grijze oudheid dat niemand precies weet waar het vandaan komt On danks schitterende legenden over de herkomst is dat er nog nooit uitgeko men. Waarschijnlijk hebben zigeuners In Frankrijk leeft en werkt een kruis dendokter, die evenmin als zijn inmid dels non-actieve collega uit Casteren arts is. De Fransman is burgemeester. Over hem las dr. F. C. Dominicus uit Den Haag een heel verhaal in de Schweizer Illustrierte en omdat hij vreest dat sinds die opzienbarende geschiedenis in Casteren niemand meer iets in kruiden en de genezende kracht daarvan wil zien ('m.i. niet juist'), heeft hij er i ets van op papier gezet. We citeren: 'Zijn vader was boer. Deze had zich door studie en ervaring veel kennis omtrent de genezende kracht van kruiden vergaard. Deze wetenschap heeft zijn zoon geërfd. Maurice Messé- gué, op 14 december 1921 in Gasoogne geboren, is Frartkrijks beroemdste na tuurgenezer. Hij heeft reeds meer dan 250.000 mensen met zijn kruiden be handeld en daarmee buitengewone successen behaald. Een Duitse profes sor, directeur van de psychosomati sche afdeling der tweede universiteits kliniek te Hamburg-Eppendorf prof. dr. Adolf Ernst Meyer, schreef: 'Na tuurlijk zijn er planten die stoffen met genezende kracht hebben Ook een aantal van onze belangrijkste ge neesmiddelen zijn oorspronkelijk als plantaardige geneesmiddelen aange wend, tot het gelukte de genezende substantie te synthetiseren. Hij noemt dan opium en penicilline. Verder ver meldt hij ook bezwaren. Maar het staat vast dat Maurice Mességué merk waardige genezingen heeft bereikt'. Na de genezing van admiraal Francois Dari&n, opperbevelhebber van de vloot en later plaatsvervangend minis ter-president, werd Mességué voor de keus gesteld: ontslag uit zijn baan bij het onderwijs óf ophouden met gene zen. Hij nam ontslag. Bekendheid kreeg hij pas nadat hij een Parijse clochard van een hardnekkige uitslag afhielp. Onder de honderden die hem om een behandeling vroegen, waren o.a. de befaamde variétézangeres Mis- tinguet (die van haar reumatiek ge nezen werd), Churchill (die aan kwel- lende hoestbuien leed) Robert Schu- man en koning Faroek. Een hele reeks processen wegens onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde weer hield hem niet zijn werk voort te zetten. 'Hij weet', aldus dr. Domini cus, 'dat hij niet alle ziekten kan genezen, b.v. niet kanker, tuberculose en leukemie. Maar wat hij met zijn de Tarot in de late middeleeuwen van Egypte 'tar' is weg en 'ro' konink lijk in het Egyptisch naar Europa gebracht. De eerste Tarotkaarten die niet bij het boek horen maar apart gekocht moeten worden do ken in elk geval rond 1350 aan de Europese hoven op. Volgens de overlevering hebben Egyp tische wijzen (mannen natuurlijk) een manier bedacht om hun weten schap voor de mensheid op een begrij pelijke manier vast te leggen, toen het rijk van de farao's begon af te takelen. En dat werd dan de Tarot in de vorm van een spel. Die wijzen kenden de menselijke zwakheid; een spelletje gaat er altijd zoel in, wisten ze, en dan krijgen ze zo gelijk een tik van onze wijsheid mee. Want voor hen en blijkbaar ook voor Van den Eerenbeemt en de oorspronkelijke schrijver betekende de Tarot 'een boek waar alles in staat, de in symbo len vastgelegde totaliteit van de kos mos'. Die Egyptenaren hadden hun wijsheid dan ook nog steeds 'vol gens de overlevering geërfd van de heidense priesters en magiërs uit het legendarische en (daarom?) spoorloos verzonken eilandenrijk Atlantis, er gens ten ivesten van Afrika. Duizen den jaren tevoren hadden die met hun vèr vooruitziende blik hun kosmi sche kennis ter conservering naar Egypte gebracht. Uit deze Tarot kun je, als het goed is, alles halen (of er in leggen), want die Atlantische to venaars hadden de hele dag niets anders te doen dan te mediteren over zon, vuur, water, de kosmos en de almacht en dan word je op den duur wel wijs. Zover hoeven de spelers natuurlijk niet te gaan. De wijsheden en orakelen zijn teruggebracht tot boekjes met familiespelletjes voor de lange winteravonden, als er toch niets leuks op de tv is. Of, zoals voorin het Tarotboek staat: 'Voor de dwaasin elk van ons'. Liefdevol vastgeklemd in de vier gro te handen van zijn moeder vertoont zich hier een wolaapje voor het eerst ln het openbaar. Het Is pas een week of twee en een echte Apenheul-baby, waarop niet alleen de apenbevolking, maar ook de directie vreselijk trots is, want zo'n geboorte is nog altijd een unicum. Alleen ln Engeland, bij een particulier en in de dierentuin van Bazel is dat een keer gebeurd. En in de Apenheul is dit zelfs al het tweede wolapenkind, het eerste is al ln oktober geboren, maar om te be wijzen dat zoiets ln de Apenheul eigenlijk helemaal geen wonder is, heeft men de tweede boreling afge wacht alvorens het nieuws bekend te maken. In deze 'heul' - in het natuur park Berg en Bos bij Apeldoorn - zijn de natuurlijke apen-leefomstandlghe- den zo dicht mogelijk benaderd, zodat de dieren zich net als 'thuis' kunnen voelen. De Apenheul is dan ook geen gewone dierentuin; 's winters mag er geen publiek in, behalve ln de week ends, maar dan ook moet liet bezoek beperkt blijven. Sprekend Deze week verschijnt er in Zeeland een nieuw, sprekend weekblad. Het is een geluidsband met Zeeuws nieuws, bestemd voor blinden en oudere mensen, die niet goed meer kunnen lezen. De abonnementsprijs is 5,per jaar, maar voorlopig zijn er maar 50 banden per week voorhan den. Alaaf Het is weer zover, zaterdag de 20ste viert Den Bosch zijn systeem dat meer bewust oo di lcn/idï geneeskrachtie planten ,kan bereiken, achtste elfstedencarnaval, waaraan ook systeem aat meer Dewust op, de kunde 1* op achzelf wel de moeke vmxd'. twee Duitse steden meecarnavaUen. Elke WERKDAG (behalve zaterdags) bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familie berichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst Dit kan uitsluitend onder no. 020 220383. Ook op ZONDAG AVOND is dit mogelijk, maar dan van 6 tot 8.30 uur. Eventueel kunnen elke WERKDAG (behalve zaterdags) ge durende de avonduren tot 8 uur ook andere advertenties opge geven worden. Deze advertenties kunnen echter niet de volgen de dag worden geplaatst. Na bovenstaande tijdstippen kunnen geen advertenties meer worden opgegeven. ATTENTIE1 U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwartet of in de gehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet), als mede de gewenste breedte. getond samenleven. HIJ zal zelf ook toleranter moeten leven. Meer ruimte moeten geven, minder veroordelen, meer helpen, minder isoleren, of het nu gastarbei ders, negers, homofielen of geesteszie ken zijn. Het gevaar van dit moment is dat de inrichting de zwarte piet krijgt toege speeld, zoals ze steeds al de patiënten kreeg toegespeeld. Dat de inrichting moet veranderen ze is de eerste om het te bevestigen, ook al verzeilen veel psychiaters, bedreigd als ze wor den, in een soms onverstandig ver weer. Eens, zo rond 1870, was de medische inbreng in de inrichting een zegen. Ze maakte een eind aan de structuur van het oude dolhuis, waarin mensen vastgeketend zaten boven hun eigen vuil. Het is inderdaad tijd voor een reeks nieuwe veranderingen. Maar dan dit maal vooral in het dolhuis van de maatschappij. Wim F. Geradts Is verbonden aan het Nationaal centrum voor geestelijke volksgezondheid, als stafmedewerker voor voorlichting en pablleltelt 'Zou u wat minder krakend kunnen eten, meneer?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7