Portugals 'vrede' steunt op angst n bruut geweld H Bosch Werkloosheid steeg 1972 gemiddeld net 66 procent Els Joglars zijn te nadrukkelijk komisch Koorbanken in Haarlem f Plan: vierhonderd auto's in Groningen op aardgas olitiek beraad Sociale voorlichting consumenten gewenst Verzekeraars: publiek wil juist sparen IJ houdt van puzzelen Twee studenten na 'Nixon moordenaar' toch niet vervolgd LjW/KWARTET DONDERDAG 11 JANÜAiRI 1973 BINNENLAND/KUNST T9/K9 litgewezen priester Van den Hurk over regiem Caetano: i(iior Huib Goudriaan iVEL (N.-B.) Pater Jan van den Hurk neemt nog «teed« gespannen de telefoon op. Mijn eerste an jjjDg j3 dan: Jongen, let op je woorden, inaar al gauw realiseer ik me liier in een vrij land te zijn. adag kreeg Jan van den Hurk (37) een gratis enkele vliegreis riehting Schiphol van de Portugese lUveiligheidadienst. In het Noordbrabantse provinciehuis van de congregatie der heilige harten, de pater thans verblijft, vertelt hij dat de uitwijzing hem volkomen heeft overvallen. nieuwjaarsdag had hij In Porto i preek gehouden en zich daarbij [rp uitgelaten over de situatie in lop rtugal. Nieuwjaarsdag staat in Por- jna al, volgens een initiatief van paus ith ulus in het teken van de vrede. De ijn leime politie verwachtte daarom ten tsche kanselboodschappen en liet de e in vele kerken op de band opne- Ihi-fc Via derden hoorde pater Van Hurk dat bovendien enkele con- jratieve Portugezen onder zijn ge- een aanklacht tegen hem hadden iale ediend. de werd de eerste week na de jaar- aan teling nog met rust gelaten, maar >ek. dagmorgen om half acht belden lijk e mannen In burger aan. 'Ik lag ;n), in bed, maar ze verzekerden me ets! het slechts een verhoor betrof en Zo& ik me niet ongerust hoefde te kik. ken. Er was ook geen reden om spullen dan toiletartikelen het geval ik nog een nacht zou iten blijven mee te nemen. Ik d inderdaad hoffelijk behandeld gevraagd een verklaring te teke- iend dat ik geen spijt had van de^ ndat ouden preek hei r ee men eD vroegen met of ik met de marte- vier- en. die ik had genoemd. Portugese ülen op het oog had. Ik heb toen gezegd en kon gevallen noemen.' Van den Hurk werd daarna !ld dat hij voor een verhoor naar zou worden overgebracht. In Sihon werd hem pas 's middags sale; delijk dat hij was uitgewezen en het KLM-toestel van half vijf Nederland zou vertrekken, pater ging in 1962 naar Portugal, congregatie heeft namelijk een "taajeidingshuis voor de missie in Por- reld il en stuurt ook leraren naar Lis- C0[ on voor de opleiding van de Portu- jinei 6 clerus op verzoek van de kardi- Ivm Lissabon. In de loop van zijn lanti w groeide er bij pater Van den 5 j| ri een kritische houding ten op- va ite van het regiem. Pas de laatste uO0i n, toen hij in de stad Porto afibi *te' werd echter overtuigd van (ji noodzaak niet langer over de on- Wo; heid en onderdrukking in Portu- ene en Angola te zwijgen. 'Ik kwam in stad steeds meer in contact met ische Portugezen. Op het platte- is er nog volgzaamheid, omdat mensen door censuur op radio, en televisie niet beter weten.' de preek op nieuwjaarsdag sprak 'Geen spijt van gehouden preek' hij zich uit, zich ervan bewust dat een verhoor en een berisping van de zijde van de geheime politie zouden kunnen volgen. 'Maar ik rekende niet nUICnGl33r op een uitwijzing.' Hiermede sprak de priester ondubbel zinnig uit wat velen van zijn Portuge se collega's denken en vaak in preken zeggen, maar dan op een manier die voor velerlei uitleg vatbaar is. Heeft u de afgelopen tien jaar, die u In Portugal doorbracht, verbeterin gen gezien, met name sinds Caetano ln 1968 Salazar opvolgde? bbec il' eeld Vo! am£ bb« Welke zinsneden ln de preek zijn de Portugese autoriteiten in het ver keerde keelgat geschoten? Pater Van den Hurg laat enkele ali nea's lezen: 'Paus Paulus heeft in zijn vredesbood schap gezegd: kunnen wij de naam van vrede geven aan een uiterlijke orde gebaseerd op geweld en angst? Of aan een ijzerenregiem, dat de oppositiestromingen rustig houdt? Dat is nu de vrede die wij kennen onder ons. een vrede zonder rechtvaardig heid en liefde, een uiterlijke orde gebaseerd op geweld en op angst. Onder ons is de vrede mogelijk, als de rechten van de mens geëerbiedigd worden, als met name gegarandeerd wordt: recht op vereniging, recht op vrije meningsuiting, recht op objectie ve informatie, recht op deelneming in het openbare leven. Welnu dat be staat niet en dus is er geen vrede. Maar ze is mogelijk. Dat hangt van ons af.' De pater voegde hieraan toe: 'Het wordt tijd dat we onze ogen openen en haar willen.' Hersenspoeling Hij hekelde de 'geleide' voorlichting, zette zich scherp af tegen de oorlog in Angola: 'We worden volgestopt met de publiciteit van radio, televisie en pers, een soort hersenspoeling, die ons op non-actief stelt, ons kalm houdt en lam slaat, ons ervan overtui gend dat alles goed gaat, terwijl alles slecht gaat. dat we vrede hebben, terwijl we die niet hebben. Men heeft zich nog niet serieus het probleem gesteld van het gewetensbezwaar ten opzichte van de oorlog in de overzee se gebiedsdelen, 'n oorlog die al zo lang duurt. Wij veroordelen de oorlo gen in Vietnam en in het Midden- Oosten, en met recht, maar we blijven zwijgen tegenover de vernieling en de schending van de rechten van de Afrikaan. Kan men zulk een situatie vrede noemen? Onmogelijk.' 'De enige verbetering was dat de ogen van veel mensen zijn opengegaan en dat het verzet toeneemt. Wat de vrij heid betreft en de Portugese econo mie, is er slechts sprake van achter uitgang. De economische vooruit gang, die in 1962 viel te bespeuren is door de oorlog in Angola tot stilstand gekomen. Op het ogenblik is dertig procent van het Portugese volk zo arm dat niet van een menswaardig bestaan kan worden gesproken, dertig Srocent kan net leven (ze kunnen de uur betalen) en tien procent hoort tot de rijken, de heersende klasse, die belang heeft bij de oorlog in Angola. Caetano gaf in het begin hoop. maar nu. na vier jaar wordt hij een huiche laar genoemd en stuit hij op steeds meer verzet.' Over de afwezigheid van een grond recht als het recht van vergadering kan de pater een staaltje uit de praktijk vertellen. 'In Lissabon begon zaterdag 30 december in een kerk een discussiebijeenkomst, gericht tegen de oorlog in Angola, waarin ook gezon gen en gebeden werd. Deze bijeen komst duurde voort tot oudejaarsdag, maar toen greep de politie in, hoewel formeel geen kerkelijke bijeenkom sten mogen worden verstoord. De po litie waarschuwde dat de mensen de kapel zouden moeten verlaten, anders zou ontruiming volgen. Verscheidene deelnemers die het gebouw verlieten, werden gevangen genomen en toen kwam er een inval, waarbij degenen die waren gebleven ook werden gear resteerd. Twintig dertig personen zitten nog in de gevangenis. Er zijn gevallen van mensen die jaren gevan gen blijven, zonder dat er een proces komt.' Hoe is de stemming in Portugal, is Clownerieën in Cruel Ubris door Ber Huising AMSTERDAM Els Joglars uit Bar celona. die dinsdagavond hun eerste voorstelling van Cruel Ubris gaven in Mickery. zijn experimentele zoekers naar nieuwe, of liever weer 'ns ande re vormen. Die haalden zij ditmaal uit een oude traditie, die van circus, kermisvermaak en wat commedia del- l'arte. Zij hebben er geen verstaanba re woorden bij nodig, zij maken wel geluid, veel te veel zelfs, maar zij laten voornamelijk zien wat ze te zeggen hebben. Met bewegingen, geba ren, situaties, rekwisieten. Zij spelen kluchtige scènetjes, paro dieën, clownerieën en zoals de titel van hun programma aanduidt is hun hoofdthema Curel Ubris, zoiets als wrede overmoed. De wreedheid zit in spotternijen met geweld op de tv, in Hitchcock-films, in het belachelijk ge maakte militairisme, in de klassieke Griekse tragedie, in een verhaaltje van een als show-nummer opgevoerde marteling, waarna het slachtoffer wee klagende vrouw, en dokter en non, tamelijk onaangedaan, aan zijn bed krijgen. De parodie op de Griekse tragedie, een uit de hand lopend Oe- dipus-geval, is het best en leukst geslaagd, vermoedelijk ook doordat de spelers die vorm van acteren het best kunnen waarmaken. Van het militairisme bijvoorbeeld hebben zij een clownsentree gemaakt, helemaal afgekeken van de circusartis- ten. Maar clown zijn is een vak, en goede clowns zijn zeldzaam. En de Els Joglars zijn geen echte clowns. Ze hebben dwaasheden en grappen ge noeg in het nummer, ze worden al leen niet zo perfect gebracht, dat de lach niet van de lucht is. Een schets je, met maskers, en een soort Hitch cock, waarin telkens een stijf lijk uit de coulissen valt is dan ook leuker, omdat de bewegingen hier dichter bij het gewone toneel blijven. Het tv- moorddrama wordt ook wel aardig gedaan. Over het algemeen was het komisch willen zijn te nadrukkelijk" en te druk, en zonder verfijning van de bedoelde grapjes worden ze vaak flauw. Albert Boadella, die het pro gramma regisseerde, zou er, met veel schaven, beheersen en verbeteren, heel wat meer mee kunnen bereiken, want elke speler, of speelster, heeft wel goede momenten, waaruit opge maakt kan worden, dat het geheel beter zou kunnen. De voorstelling is maar kort tweemaal een half uur en dat is in dit geval net lang genoeg. Pater Jan van den Hurk er een kans op verandering? 'Nee, de jeugd is wanhopig. De jonge- mensen zien in dat de enige mogelijk heid voor verandering een revolutie zou zijn. maar zijn er zich tevens van bewust dat revolutie geen oplosing is, van de ene tirannie in een andere terecht te komen. De mensen zijn machteloos, want de geheime staatspo litie is oppermachtig en maakt ge bruik van de modernste methoden.' Wat gaat u nu doen? 'Eerst met vakantie en dan vind ik misschien een mogelijkheid onder Portugese immigranten, hier of in Frankrijk, te werken' Van een verslaggever GRONINGEN Binnenkort zullen in Groningen vierhonderd auto's op aardgas kunnen rijden als de plannen van het gemeentelijk energiebedrijf verwezenlijkt worden. n een verslaggever N HAAG De gemiddelde werkloosheid in 1972 is ten opzichte 11971 met 66 procent gestegen. Het jaargemiddelde van de ar- dsreserve voor mannen en vrouwen samen bedroeg in 1972 1650, tegenover 68.940 in 1971. aldus het maandverslag van het nisterie van sociale zaken. 1 mannen afzonderlijk bedroegen jaarcijfers van 1972 en 1971 respec- 'flijk 96.870 en 56.910, overeenko- ld met een toeneming van 70 pro- d. Bij de vrouwen bleef de stijging et ADVERTENTIE fistenen uit de verschillende poli- te partijen moeten met elkaar gaan ten. es wat Bas de Gaay Fortman daar- s(r schrijft in hët nieuwe nummer het n Hervormd Nederland. Ik abonneer mij op vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. 8 R°NUMMER: „ij tl jnnementsprijs 16.— per halfjaar; 3e P! '~7 Per jaar. Abonnementen kun- tte en eik ogenblik ingaan. 'r 8® 's.v.p. "e,'J_n8evuld in BLOKLETTERS ■J S.v.p. veln"'SCVUIU 10 - in d.1 y op (zonder postzegel) verzenden sloc; Nuid Nederland »rktui! Iw°°rdnummer 1776, Den Haag. beperkter, namelijk 48 procent. De jaarcijfers voor 1972 en 1971 waren respectievelijk 17.780 en 12.040. De werkloosheid in 1972 ontwikkelde zich in de noordelijke provincies min der ongunstig dan in de overige pro vincies. Vooral in Zuid-Holland en Zee land nam de werkloosheid sterk toe, omdat vooral in deze provincies in 1972 relatief veel bouwvakkers en metaal bewerkers als werklozen waren inge- s hreven. Uit het verslag blijkt dat de werkloos heid in december opnieuw is gestegen. Het aantal werkloze mannen groeide met 12,120 aan tot 105.390. Eind de cember was 3,6 procent van de manne lijke werknemers zonder werk, tegen 3,2 procent in november. De seizoen werkloosheid buiten beschouwing ge laten was de ontwikkeling gunstig, zo blijkt uit het verslag. De dalende be weging in de werkloosheid die in no vember al optrad, heeft in december voortgezet. December De toeneming van de werkloosheid in december, 0,4 procent, was minder groot dan vorig jaar. Deze steeg toen met 2,9 procent (van 2,3 naar 3,2). Hierbij was van invloed dat het extra werkgelegenheidsprogramma ook in de cember aan meer mensen werk ver schafte. In het noorden van het land was de arbeidsreserve (werklozen plus een deel van de tewerkgestelden op werk voorzieningsobjecten) eind december minder groot dan eind december van het voorafgaande jaar. In procenten blijft echter het noorden koploper bij de werkloosheid. In Rotterdam beweegt de werkloosheid zich volgens de directeur van het GAB nog op het hoogste niveau van de laatste twintig jaar, hoewel in decem ber de stijging minder was als in de zelfde maand van 1971. HENGELO De heer H. F. Heij- mans heeft gisteren bij het aanvaarden van het voorzitterschap van de raad van arbeid in Hengelo gepleit voor een intensieve 'sociale consumentenvoor lichting'. De 'klanten' raken vaak de weg kwijt in de doolhof van sociale voorzieningen en instanties.- 'Onbekend maakt onbe mind'. aldus de heer Heijmans, die meent dat er nog veel meer aan de voorlichting kan worden gedaan dan er al gebeurt door het goed functioneren de voorlichtingscentrum sociale verze keringen. De uitvoeringsorganisaties zouden bij hun correspondentie met verzekerden een serie aantrekkelijke vervolgstrips kunnen voegen die duidelijke informa tie geven over wat men in een bepaal de situatie moet doen, welke rechten en plichten men heef(, waar men moet zijn en wat de belangen en beper kingen van het sociale verzekerings stelsel zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Consumentenbond geeft de voorkeur aan zuivere risico verzekeringen, maar de praktijk is dat juist het publiek om sparen vraagt. Dit zegt de voorlichtingscommissie van de Nederlandse Vereniging van Assurantiebezorgers in een commen taar op de kritiek van de Consumen tenbond op het levensverzekeringbe- drijf. De Nederlander houdt nu eenmaal niet van transacties met uitsluitend zijn eigen dood als inzet, aldus de verzekeraars. Hij wil bij zijn leven ook wat zien en daarin wordt hem selij'k gegeven. Van zelf sparen op lange termijn komt nauwelijks meer iets terecht. Het spaargeld verdwijnt ofwel in de haast tomeloze consumptiestroom. of wel in de risicosfeer van de eigen zaak. menen de verzekeraars, die daar uit concluderen dat 'een redelijke spaardwang daarom terecht als posi tief' wordt ervaren. Opgemerkt wordt verder nog dat de verzekeraars beslist niet afwijzend staan tegenover maatregelen die de spaarfunctie van het verzekeringsbe drijf bij het sparen op lange termijn nog aantrekkelijker kunnen maken. Zoals bekend gaf de Consumenten bond onlangs nog eens het advies het sluiten van gemengde levensverzeke ringen uit te stellen tot een andere regeling voor de afkoopwaarde is ge troffen. Volgens ir. II. W. J. Kempen, de leider van het project, is men met de toepassing van aardgas als brandstof voor motorvoertuigen zo ver gevor derd, dat rijden op aardgas ook voor personenauto's aantrekkelijker en voordeliger is. Men wil nu bereiken dat vierhonderd auto's in de stad Groningen voor het rijden op aardgas geschikt worden gemaakt. Ir. Kempen denkt daarbij aan de wagens van gemeentelijke diensten en die van een aantal particulieren. Van het energie bedrijf lopen al vijftien auto's op aardgas. Volgens de heer Kempen heeft aard gas dertig procent meer rendement dan benzine, althans als men een liter benzine vergelijkt met een kubieke meter aardgas. Aardgas is volgens hem bovendien schoner dan andere motorbrandstoffen. Rijden op aardgas kan op twee manie ren, rijden op gecomprimeerd gas dat in cylinders in de auto wordt mee gevoerd, en rijden op vloeibaar gas, waarvoor een tankje is ontwikkeld. Het rijden op gecomprimeerd gas had het nadeel, dat men in zijn auto de zware ijzeren cylinders moest meevoe ren, maar daar is een oplossing voor gevonden in de vorm van lichte alu minium cylinders. Het stoomwezen heeft deze cylinders goedgekeurd. Voor het tanken van vloeibaar gas blijkt een installatie te kunnen wor den gebouwd, die het vloeibare gas vervaardigt tegen een kostprijs van twaalf vijftien cent per liter bij een capaciteit van ruim 500 liter per uur. Een dergelijke capaciteit is voldoende oan 400 voertuigen op vloeibaar aard gas te laten lopen. ADVERTENTIE En u heeft de speciale Puzzelmee-krant van TROUW/KWARTET gemist? Vraag er dan snel een aan. De grote puzzelwedstrijd Puzzelmee duurt t/m 27 januari 1973. Twintig weken lang zijn er voortdurend flinke prijzen te winnen. In totaal maar liefst zo'n 40.000 gulden. Win een van de tien VAATWASSERS, TOP-HIT SUPER LUXE, met wateronthardinstallatie. De negende ronde begint zaterdag 13 jan. a.s. Vraag naar de gratis Puzzelmee-krant. TROUW/KWARTET, Postbus859, Amsterdam. In een klein aantal Nederlandse ker ken treft men nog koorbanken aan. Dit zijn houten, door tussenleuningen van elkaar gescheiden zetels, die aan beide zijden van het priesterkoor staan opgesteld. Zij werden door ka nunniken (leden van een kapittel, een geestelijk college dat de verplichting had tot het zingen van het koorgebed en waarvan de leden meestal leefden van de Inkomsten uit daartoe bestem de goederen, praebenden genaamd) gebruikt tijdens de diensten. Deze koorbanken werden door plaatselijke houtsnijders versierd. Vooral tijdens de gotiek kreeg een versierdrift ge stalte, die niet tot buitenissigheden leidde, maar die het tot volstrekt harmonische, dus dienende versierin gen bracht. Die versieringen waren zeker niet steeds gestaltegeving aan religieuze onderwerpen. De late mid deleeuwer was wereldser dan wij den ken. En zijn gedachtenwereld was be volkt met duivelen, slechtaards en groteske diren. Dus beeldde hij dat alles uit, dikwijls met veel humor. In de Misericorde-reeks is een boekje verschenen, dat een groot aantal ver sieringen van koorbanken in afbeel dingen de lezer aanbiedt, en wel die versieringen die te vinden zij in de Grote of Sint Bavo-kerk te Haarlem. Het is een kostelijk boek, dat 90 afbeeldingen bevat, gebonden is en voorzien is van een inleiding. De zittingen van die koorgestoelten waren opklapbaar, omdat bepaalde de len van de dienst staand moesten Holland Festival vroeger in 1975 AMSTERDAM Met ingang van 1975 zal het Holland Festival gehou den worden in de periode van 1 tot 23 juni. Tot dusver werd als beginda tum 15 juni aangehouden. Dat zal ook in 1974 nog het geval zijn omdat reeds diverse afspraken zijn gemaakt voor opera-uitvoeringen. Tot de vervroeging van de openings datum is door het bestuur besloten op grond van twee enquetes die in de afgelopen maanden onder kunstinstel lingen en andere bij het festival be- trokke organisaties zijn gehouden. Tot deze enquetes werd besloten na dat de reeds vanaf 1947 ongewijzigde openingsdatum ter discussie was ge steld in verband met de vervroegde schoolvakanties. Een meerderheid van de ondervraagden stelde een kleine vervroeging van de opening voor. Bij de eerste opiniepeiling waren perio den voorgesteld tegen het eind van augustus en ook was aan een verde ling van het festival over een zomer en een wintergedeelte gedacht. Op tal van praktische gronden bleek dat bij de rondvraag in tweede instantie niet te verwezenlijken. Juliette Greco komt AMSTERDAM Juliette Greco komt naar Nederland, om vijfmaal haar tour-de-chant te brengen, in P.O.C. Eindhoven op 19. in Breda's Stads schouwburg op 20, in Rotterdams Doelen in 21, in he R.A.I.-Congres- centrum op 22, en in Groningens Stadsschouwburg op 23 januari. De nog altijd boeiende zangeres, mooi, een beetje gewild geheimzinnig, met zorgvuldig en goed gekozen chan sons, begon na de oorlog als 'de zangggodin van Saint Germain des Prés, in de bistro Le Tabou. In Le Boeuf sur le Toit werd zij, in 1949, in één optreden goed bekend. Jean-Peaul Sartre en Francois Mauriac schreven toen over haar. Later werd de typi sche Parijse zangeres wereldberoemd. Zij maakte tournees door Amerika, Canada, Sowjet-Unie beide Duislan- den, Japan en was ook al eens in Nederland. London Philharmonic naar ons land AMSTERDAM Het London Phil harmonic Orchestra waarvan Bernard Haitink chef-dirigent is, komt enkele concerten in ons land geven. Onder leiding van Haitink wordt gespeeld in de Rotterdamse Doelen (vrijdag 19 ja nuari) en in het Amsterdams Concert gebouw (zaterdagmiddag 20 januari). Het programma is als volgt samenge steld: Hamlet (Liszt), Tallis Fantasy (Vaughan Williams) en Zesde Symfo nie (Mahler). Koorbankversiering: gehoornde kop. worden meegemaakt. Zij moesten let terlijk worden doorstaan. Daarom wa ren onder de kleppen van de stoelen steunsels aangebracht, behulpsels voor wie het lang staan moeilijk was. Van daar dat die steunsels misericordae werden genoemd, medelijdens. De reeks ontleent aan die steunsels haar naam. Het is een fijn boekje. De schrijver en samensteller is J. A. J. M. Verspaandonk. Het is gebonden en kost 25,- v. D. Poolse voorstellingen in Universiteitstheater Teatr Osmego Dnia (van de achtste dag) komt op 19, 20 en 21 januari in Amsterdams Universiteitstheater, voorstellingen geven van Jednym Tchem (in één adem). Het Teatr Osmego Dnia werd in 1964 opgericht door studenten in Poznan. Het is een van de tweehonderd studentengezel schappen, die Polen heeft, maar daar van dan wel een der beste. Op zo'n dertig festivals, waarbij de internatio nale van Wroclaw, Zagreb en Paler mo, won het dertig prijzen. Het begon indertijd als literair theater, maar het ontwikkelde zich meer en meer als een theater dat, steeds zoekend naar nieuwe vormen en improviserend, ac tuele, sociale en politieke problemen verwerkte. Met wantrouwen, met vra gen als is het nu wel zo als het lijkt? en met ontmaskering waar dat nodig is. Jednym Tchem geschreven door S. Baranczak. al spelende uitgewerkt door de acht spelers, gaat over de oproerige gebeurtenissen in december 1970. Ze worden niet feitelijk of his torisch nagespeeld, maar ze zijn wel aanleiding tot een theatraal onderzoek naar het bedrag, de houding en de verhouding van mensen in een derge lijk oproer. Van een verslaggever MAASTRICHT Twee studenten, die op 23 december tijdens een anti-NA- VO demonstratie in het Limburgse Schinnen 'Nixon moordenaar' hadden geroepen, zijn vrijgesteld van vervol ging. De studenten, P. Gerards en D. van der Weiden uit Schinnen, die studeren aan de Maastrichtse stadsacademie, haddefi een oproep ontvangen om op 17 januari voor de Maastrichtse poli tierechter te verschijnen. De aanklacht luidde dat zij een bevriend staats hoofd hadden beledigd. De justitiële autoriteiten zijn bij nadere overwe ging tot de conclusie gekomen dat de studenten met hun kreet 'Nixon moor denaar' waarschijnlijk niet zozeer een bevriend staatshoofd hebben willen be ledigen, dan wel hun afkeuring heb ben willen uiten over het politieke handelen van Nixon, aldus het hoofd van het Maastrichtse parket. In Den Haag hebben onbekenden een bus met rode verf tegen de gevel van de Amerikaanse ambassade gesmeten. Bij de verfspatten was een bord met de woorden 'bloed ui^ Vietnam' gezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9