Syrië telt doden na 500 actie .van Israëli's BULGARIJE GEBOREN IN BERGEN Franse kritiek kerken slikken op wapenrace in d Portret van een sluipschutter olda Meïr £aat toch naar Parijs oskou hekelt linese fiat f ïn groter EEG Verenigd Front vindt blokkade Zambia te slap Günter Gauss Bonn's gezant in Oost-Berlijn? TROUW/KWARTET DONDERDAG 11 JANUARI 1973 BUITENLAND T7/K7 Amnestie voor moordenaars van Teil DAMASCUS (UPI, DPA) De Israëlische luchtaanvallen op Sy rië hebben meer dan vijfhonderd burgers, onder wie veel vrouwen en kinderen, het leven gekost, zo is in Damascus bekendgemaakt. De Israëlische aanvallen roeiden de gehele bevolking van het dorp Dael bij de Jordaanse grens uit en begroe ven tientallen mensen onder het puin van hun woningen, aldus berichten uit de streek. Syrië verklaarde maandag aanvanke lijk, dat de Israëlische bombardemen ten slechts twee soldaten het leven hadden gekost en dat er acht gewond waren. 9 De reddingsploegen zijn woensdag doorgegaan met het uitgraven van M lijken en gewonden van onder het puin van vernielde huizen en gebou- wen in een groot aantal dorpen. m Het dagblad van de regeringspartij el Ba'ath, schreef dat Israël op korte termijn zijn aanvallen op Syrië zou hervatten. Syrië zal dan volgens het D< blad 'reageren met revolutionair élan, lee jr' ike iter 1'1 o ÏSKOU (AP, DPA, Reuter) "na spant samen met 'monopo- eheii tlsnhe blokken' door de uitbrei ns van de EEG tot een tegen de «'iét-Unie gericht machtsblok morfp'ijgend goed te keuren. schrijft de politieke commentator Apalin van het dagblad van de Rus- 'e communistische jeugdbeweging -somolskaja Prawda. Apalin zegt net gisteren gepubliceerde com- "«ar dat China graag zou zien dat turopese Veiligheidsconferentie in s'nki niet bijeenkomt voor Europa boende eenheid te kunnen optreden 'eke eenheid te kunnen optreden Oosteuropese socialistische dat gelijk is aan imperialistisch ge weld'. In de Syrische pers werden uitlatin gen .geciteerd van twee Italiaanse des kundigen in de havenstad Lattakia. De Israëlische vliegtuigen zouden op zettelijk niet-militaire doelen aange vallen hebben, volgens deze deskundi gen. De: lagere school van Nawa op enkele kilometers van de bestandslijn met Israël werd door bommen vernield. Een groot aantal leerlingen van onder de tien jaar werd gedood en velen gewond. James Essex op een foto uit 1968, toen hij nog een 'goede christelijke jongen' was. NEW ORLEANS (UPI, Reuter) Mark Ja mes Essex, die als een vriendelijke jongen opgroeide in de vlakte van de Amerikaanse slaat Kansas, was een verbitterde militante zwarte, toen hij zondag in een kogelregen vanuit een helikopter stierf op het dak van het Essex in 1967 verliet, herinnert zich zijn oud- Orleans. Zijn doorzeefde lichaam was het enige, ivat de politie vond toen zij dinsdag een stormaanval ondernam op het hoteldak. De twee andere sluipschutters waren verdwenen of hebben nooit bestaan. Essex stichtte zondag brand in het hotel, verwondde een brandweerman, dood de tijdens zijn vlucht naar het dak twee mannen en een vrouw. Drie agenten, die het dak opstormden, werden eveneens vermoord. Politie, familieleden, vrienden en buren heb ben gisteren verslag gedaan over Essex' omme keer van een 'goede christelijke jongen' tot een verbitterde sluipschutter, die zoveel moge lijk blanken wilde doden. 'Hij maaide altijd ons gras', verklaarde een buurman, die een paar huizen verderop had gewoond in Essex' geboorteplaats Emporia. 'We kenden hem als Jimmy. Hij veroorzaakte nooit moeilijkheden.' De rector van de middelbare school, die James Essex in 1967 verliet, herinnert zijn oud leerling als 'een beminnelijke jongen, die goed op kon schieten met de andere jongens cn meisjes, met zijn ouders cn iedereen.' Ook hij herinnerde zich niet dat James ooit voor moeilijkheden had gezorgd. 'Ik heb hem gedoopt', vertelde ds. IV'. A. Chambers, predikant van een baptistische kerk in Emporia 'In zijn puberteitsjaren was het een goede jongen, maar er is iets met hem gebeurd tijdens zijn diensttijd.' Essex trad in januari 1969 toe tot de marine, maar werd 25 maanden later met ontslag gestuurd wegens 'ongeschiktheid'. Essex had voor vier jaar getekend, maar zijn karakter en zijn gedrag bevielen zijn meerderen niet. Na zijn ontslag uit dienst kon Essex zich in geen enkele betrekking handhaven, vertelde de vrouw van de predikant. 'Hij kon geen bevelen van blan ken verdragen', verklaarde zij. 'Hij werd militant en vatte een zeer diepe haat tegen blanken op', vervolgde de predikant. 'Ik heb nog gepoogd, die haatgevoelens te tempe ren en hem een- ander -inzichtAv-geven-,-maar dat is niet gelukt. Hij wilde,,vip*» JW geloofde dat het christendom een blartM ^reli gie tv as.' Een buurman van Essex bevestigde dat de jongeman een aanhanger was van de Zwarte Moslims. 'Hij vergeleek onze bijbel met hun bijbel. Hij trachtte me doen te geloven in zijn bijbel, de regels van zijn mensen en de manier ivaarop zij leefden. Hij zei dat blanken duivels waren.' Volgens buren in Harvey, een voorstad van New Orleans waar Essex de laatste maan den woonde, had hij het voortdurend over 'duivels', waarmee hij blanken bedoelde, en zei hij dikivijls: 'Ik haat duivels.' Een paar uur voor het bloedige drama in het Howard Johnson hotel begon, werd Essex ach terna gezeten door dc politie. Hij reed in een gestolen auto, maar de politie raakte hem kwijt m het verkeer. De auto iverd later teruggevon den in de garage van het hotel. Volgens de politie werd het geweer, dat bij de gedode Essex werd gevonden, gebruikt voor de dood van een politie-agent op nieuwjaarsavond. Het wapen verwondde een andere agent, die korte tijd later in de omgeving een inbraak moest onderzoeken. Een hotelgast heeft verteld, dat Essex tijdens het begin van de schietpartij sprak met een zwarte serveerster Hij zei, dat Essex aan het meisje vertelde, dat hij alleen blanken zou doden en dat hij luidkeels riep: 'De revolutie is hier.' Andere getuigen zeggen, dat toen Essex stierf in een vijf minuten durende beschieting vanuit een politie-helikopter, ie mand anders op het dak schreeuwde: 'Macht voor het volk. Macht voor het volk.' Maar andere sluipschutters zijn nooit gevonden en de politie begint steeds meer te twijfelen aan hun bestaan. Viertal vrij iiïi 1,1 IERUZALEM. PARIJS (AP, Reu- dc er, UPI) Premier Golda Meir ove ran Israël zal zich niets aantrek- ;en van de kritiek van de Franse (resident Pompidou op haar o' omst naar Frankrijk en gaat dit h veekeinde naar Parijs om het ks ongres van de socialistische in- rlij ernationale bij te wonen. 'm )it heeft een woordvoerder van het ureau van premier Meïr in Jeruza- DF em laten weten. ompidou gaf dinsdag op een perscon- erentie te kennen dat hij de komst Mi an premier Meïr en andere linkse eiders naar Parijs als een inmenging eschouwde in de Franse binnenland- e politiek en dat het socialistische 15 ongres een stunt was van de socialis- sch-communistische oppositie, lok de Oostenrijkse kanselier Bruno rekk reisky heeft verklaard dat hij het v ingres zal bijwonen. Naast mevrouw 2i|eïr en Kreisky worden ook de Deen premier Jörgensen en premier Pal- iVf3e van Zweden verwacht. Namens de ritse Labour Partij komt oud-minis- n binnenlandse zaken James "olallaghan. it goed ingelichte bronnen in Jeru- lem is vernomen dat het bezoek van N emier Meïr aan Parijs de Israëli- he-Franse betrekkingen dreigt te t J rslechteren, hoewel Jeruzalem juist Disc in verbetering ervan had beoogd. In i raël is men geschokt over de felle ,al actie van Pompidou op de komst n de linkse leiders. In de Israëli- iie pers verschenen boze commenta- 0 j n, waarin werd onderstreept dat sj'remier Meïr ook congressen van de icialistische internationale in andere nden had bezocht, en er geen reden as niet naar het Parijs congres te ian. CIALISTEN Franse socialistische partij van ngois Mitterrand heeft een bijten- verklaring over Pompidou's uitla- ïgen gepubliceerd. In de verklaring ordt Pompidou van leugen en onhof- 1 lijkheid beschuldigd en voorts ge- ,s|gd dat de president is afgedaald tot middelmatig en vulgair niveau'. Franse politiechefs zijn gisteren jeengekomen om te praten over spe- 'le veiligheidsmaatregelen voor het Mek van premier Golda Meïr. Ui- st linkse en pro-Palestijnse organi st "es hebben protestbetogingen aan- io kondigd. Joodse studentengroepen 7°05 n van Plan tegenbetogingen te orga- 7 55 seren. De anti-Israëlische betogin- n werden op touw gezet naar aan- j™5 ding van de dood van een Palestijn- verzetsman Machmoed Hamshari, in Parijs door een bomexplosie het leven kwam, Arabische dipló ten en pro-Palestijnse groepen lijven zijn dood toe aan een 'zio- uii tische' aanslag. jir.mNsident Georges Pompidou, die vrij- S naar Moskou vertrekt, zal alle druk leggen op Europa bij zijn nter sprekingen met partijleider Leonid eznjew. Dit is uit bronnen bij de rlï anse regering vernomen. Vooral 1 aandacht worden besteed aan de imu j^T'hesprekingen, de Europese vei- cl. heidsconferentie in Helsinki, en de mende Oost-West-besprekingen over 1 derzijdse vermindering van troepen Europa. 'k het Midden-Oosten en Vietnam san op de agenda. In Cairo wordt vernomen aat de vier Paléstijnen, die op 28 november 1971 in die stad premier Wasfi Tell van Jordanië doodschoten, morgen ver trekken zonder dat ze terechtgestaan hebben. Het viertal zal na het op 14 januari beginnende 'Bairam'-feest, naar de Libanese hoofdstad Beiroet reizen. In verband met het feest heeft de Egyptische regering amnestie voor ar restanten en gevangenen afgekondigd. Het in Cairo verschijnende dagblad el Aehbar schreef dat de vier Palestij- nen zich metterwoon weer in een kamp van de Palestijnse verzetsbewe ging zullen vestigen. Het viertal was lid van de organisatie 'Zwarte September' die met de aan slag op Teil voor het eerst in de openbaarheid trad. Teil werd er door haar van beschuldigd,dat hij de Pa léstijnen in Jordanië vervolgde en folterde. 'Gouden kooi' Dé vier Palestijnen zijn in Cairo wel voor de rechter van instructie geleid. Daarbij verklaarde een gerechtelijke geneeskundige tot aller verrassing, dat de. vier schoten op Teil niet door de beklaagden waren afgevuurd. De zen werden voorwaardelijk vrijgelaten en hebben zich al die tijd vrij in Cairokunnen bewegen. Eén van de vier verklaarde kort na de voorgeleiding op een persconferen tie, dat hij hoopte spoedig 'uit mijn goudèn kooi vrijgelaten' te worden. SALISBURY (UPI, Reuter) Rhode- sië's uiterst conservatieve Verenigde Front heeft er gisteren bij premier Ian Smith op aangedrongen de elektri- citeitsuitvoer naar Zambia af te snij den en het luchtruim te verbieden voor vliegtuigen uit Zambia en ande re vijandelijke Afrikaanse staten. Dinsdag heeft Rhodesië zijn grens met Zambia gesloten uit vergelding voor de Zambiaanse hulp aan guerrilla- aanvallen van Afrikaanse nationalis ten. Een uitzondering werd echter gemaakt voor het Zambiaanse koper omdat de Rhodesische spoorwegen an ders een gevoelig verlies zouden lei den. Dit, besluit werd eveneens aange vallen door het Verenigde Front. 'De aarzeling van Ian Smith om de grote bedrijven met belangen in Zam bia lastig te vallen brengt Rhodesisch goed en levens in gevaar' zo verklaar de de partij. 'De tijd is gekomen de Kariba-krachtsvoorziening af te kap pen en vluchten van Zambia en ande re vijandelijke landen te verbieden.' Zambia betrekt zijn energie van de Kariba-hydro-elektrisohe centrale in Rhodesië die gezamenlijk eigendom is van Rhodesië en Zambia. ZURICH (AP) President Georges Pompidou van Frankrijk heeft persoonlijk een beroep ge daan op de Franse kerkelijke leiders om te voorkomen dat zij een verklaring publiceren waarin de Franse verkoop van wapens en de kernbewapening force de frappe wordt gehekeld. Het beroep van Pompidou bad succes. Rooms-katholiekc cn protestantse kerkleiders besloten publi- katie van de kritische publikatie uit te stellen tot na de algemene verkiezingen begin maart. Dit beeft bet Zwitserse blad Tages-Anzeiger gisteren gemeld. Het document waarin de massale verkoop van Franse wapens aan het buitenland aan de kaak zou worden gesteld en ook de atoombewapening van Frankrijk gehekeld had voor kerst gepubliceerd moeten worden. De verklaring was opgesteld na ver gaderingen van de Franse rooms- katholieke bisschoppen in Lourdes en van de Franse protestantse kerk leiders in Caen. In de verklaring der kerken, zo schrijft de Tages-Anzeiger, werd ge zegd dat Frankrijk gevangen is ge raakt in een 'duivelse machinerie', waarin de vreedzame verklaringen die de Franse leiders afleggen in scherp contrast staan met het feit dat 'een belangrijk deel' van de Franse research en industrieel ver mogen gericht is op militaire objec ten, die 'waarschijnlijk de Franse behoeften te boven gaan.' In het document werd ook gevraagd of het Franse buitenlandse beleid, ondanks zekere successen 'niet wordt bepaald door de commerciële eisen van de wapenexport.' De Franse verkoop van wapens aan het buitenland is onder president Pompidou drastisch toegenomen en vormt een aanzienlijk deel van het totaal inkomen van Frankrijk uit de export. Voor de Unie van Links de gezamenlijke oppositie van soci alisten en communisten is de wapenexport en de kernbewapening een belangrijk programmapunt. In het gezamenlijke regeringsprogram ma stelt de oppositie voor de Franse 'fórce de frappe', zodra een linkse regering wordt gevormd, in de ijs kast te zetten en de atoomindustrie voor militaire doelen om te bouwen tot kernindustrie voor vreedzame doeleinden. In het linkse regerings programma wordt voorts strikte con trole op de wapenverkoop aan het buitenland beloofd en een verbod op wapenexport aan kolonialistische, fas cistische en racistische staten, zoals Z.-Afrika, Griekenland, Portugal of Rhodesië. De verklaring van de Franse kerken zou de Unie van Links in de kaart hebben gespeeld en aangenomen wordt dat dit de reden is geweest van Pompidou's actie tegen publika tie van het document. Nationaal Front groeide en bloeide 'U bent atheist?' vraag ik. 'Ja, en het officiële standpunt van de regering is ook, dat het religieuze wereldbeeld met wetenschappelijk is. Maar er is ook het belangrijke begin sel van gewetensvrijheid; iedereen heeft het recht oip zijn godsdienstige overtuiging. Beide levensbeschouwin gen hebben recht op verdediging. Daarvoor zorgt mijn bureau. Het is een afdeling van het ministerie voor cultuur. Ons volk weet, dat wij op recht zijn. in deze dingen. Daarom staan de gelovigen loyaal tegenover onze republiek en nemen levendig deel aan de opbouw van onze samen leving. Bijna allen zijn lid van het Vaderlandse front'. In gesprekken met arbeiders en intel lectuelen, met gelovigen van ortho doxe of islamitische signatuur en atheïsten, zal dit begrip telkens weer ter sprake komen. Het Vaderlandse Front schijnt diep geworteld in de harten van de grote meerderheid der burgers van dat land. door A. J. Koejemans Alles is even eenvoudig. Een doodgewone huisdeur in een zijstraat, die uitmondt op een vriendelijk pleintje in het drukke hart van So fia. Alleen een bordje vermeldt, dat hier het regeringsbureau voor kerkelijke aangelegenheden is gevestigd. Op ons bellen laat een wat oudere secretaresse ons boven. De kantoren, op de eerste verdieping, zijn al net zo sober; de werkkamer van de voorzitter, waarin zij ons binnenlaat maakt er geen uitzondering op. Een schrijftafel, een zit bank voor bezoekers. de Tweede Wereldoorlog van bijzon dere betekenis geweest. De partisa- nenstrijd werd versterkt door het overlopen van delen van het Bulgaar se leger naar de verzetstrijders; hij werd bovendien vergezeld door een toenemend aantal stakingen in de be drijven. Zo groeide het Vaderlandse Front uit tot een echte volksbewe ging. voor welke niet alleen vele van de beste zonen van het Bulgaarse volk hun leven gaven, maar die tenslotte ook de macht verzamelde om op eigen kracht het monarcho-fascistische regiem ten val te brengen en de Hitler-legers uit het land te verdrij ven. Bulgarije was bevrijd en een regering van het Vaderlandse Front was reeds in functie vóór de eerste Russische troepen de grens hadden berpikt. Op die historie steunt het gezag, dat het Vaderlandse Front zich heeft ver worven. Het omvat thans 28 organi saties, waaronder de twee enige poli tieke partijen van het land, de com munistische en de boeren-partij. Maar zijn kracht ontleent het vooral aan de ruim vier miljoen individuele leden. Zij allen tesamen vormen de grond slag, waarop de 'Volksrepubliek Bulga rije' wordt gebouwd. Zwarte bladzij Dit alles vertelt M. KUtsjoekov me, rustig gebarend, alsof hij een van die cursusvergaderingen leidt, waarvan hij er ongetwijfeld vele in zijn leven moet hebben toegesproken. Maar ails ik hem naar zijn eigen leven vraag, glimlacht hij verlegen. Tenslotte zegt hij: 'Het eigen leven? Het blijft in de schaduw. Er is ook niets ongewoons aan. Je overtuiging, de zaak van de gerechtigheid te dienen, dat komt erop aan'. 'U is van jongsaf communist geweest?' Hij knikt op zijn wat verlegen ma nier. 'Ik denk aan Kostov. u moet hem hebben gekend. Hij was een vooraan staand man van uw partij, een held van het verzet. Hij werd van verraad beschuldigd en ter dood gebracht. La ter bleken de beschuldigingen onjuist. Maar ik geloofde ze, ik schreef daaro ver in mijn krant. Nog altijd heb ik het verontrustende gevoel, dat ik meegeholpen heb, hem naar de galg te schrijven. Daarom, staat u mij dit toe, wil ik er met u over praten'. Kütsjoekov's, antwoord geeft duidelijk blijk van zijn emotie. 'Wat betreur ik nu de taalbarrière tussen ons. Ik wou, dat ik zonder tolk met u kon praten. Kostov was de secretaris van onze partij. U roert een Bulgarije is allang niet meer een van de achterlijke landen van Europa. De oorlog Dat is wel begrijpelijk. In 1923 werd het progressieve bewind van de boe- ren-leider Stamboelinski ten val ge bracht door een monarcho-fascistische putsch en ondanks heftig verzet, waarbij Stamboelinski zelf werd ge dood, daalde voor lange jaren de nacht van een fascistisch terreur-re- giem over Bulgarije neer. Meer dan 30.000 anti-fascisten werden er het slachtoffer van.Het regiiem knoopte nauwe banden aam met Hiitler-Duits- land, in 1941 gevolgd door een for meel bondgenootschap. Bulgarije ver anderde in een opmarsgebied der Na zi-legers tegen Joegoslavië en Grieken land; het werd in feite een door Nazis bezet land - met alle gevlogen van dien. In de strijd daartegen werd het Va derlandse Front geboren. Het was de aansluiting van de communistische partij, de boerenpartij, de sociaal-de mocratische groepering 'Svcno' en an dere organisaties, maar ook van een steeds groeiende schare van niet bij een der partijen aangesloten prsonen, waaronder tal van intellectuelen en geestelijken, Kon men aanvankelijk spreken van lijdelijk verzet tegen de nazi-overheersing, geïnspireerd vooral door de overwinning der Russen bij Stalingrad, dit verzet groeide weldra tot een gewapende strijd uit. Van deze feitelijke oorlog, die in het bijzonder in de berglanden van Bulga rije werd gevoerd, is bij ons weinig bekend geworden. Toch is deze, waar zij sterke strijdkrachten van het Hit- ler-leger bond, voor het verloop van zwarte bladzijde aan in het leven van onze partij, verbonden met de tragi sche afwijking der persoonsverheerlij king (het Stalinisme, AJK). Kostov neigde ongetwijfeld tot zulke naar onze mening verkeerde opvattingen, die we toen met de naam 'Cosmopoli- tisme' betitelden. Maar die fouten werden in het proces verabsoluteerd. Kostov gaf zijn fouten toe, daarmee had het afgelopen moeten zijn. Maar in het proces werden Kostov's verkla ringen tot 'bewijzen van verraad' om gebouwd Een mens kam fouten ma ken: als hij ze erkent is hij toch niet des doods schuldig? Zoiets mag niet meer gebeur em, kón (zeer nadrukke lijk) niet meer gebeuren.-Al blijft het een historische tragedie we hebben de gevolgen ervan overwonnen. Het leven heeft bewezen, dat Togliatti, de toenmalige Italiaanse partijleider on gelijk had, toen hij zei, dat deze vreselijke gevolgen van de personen cultus de degeneratie van de socialis tische maatschappij ten gevolge zou den hebben. Nee ook onder die druk heeft ons volk doorgewerkt en grote successen behaald. Maar zij zouden ongetwijfeld nog groter zijn geweest, als dit alles niet was gepasseerd Bulgarije Platte land Van het verleden naar het heden; van M. Küsjoekov naar Laliu Gahtsjew, de secretaris van de Nationale Raad van het Vaderlandse Front, in zijn even bescheiden bureau, vier hoog boven een uitleenbibliothcek. Een enthousi aste man, lid van de boerenpartij, vol van de successen, die in de afgelopen jaren vooral op het platteland zijn behaald. Ik moet hem toegeven, dat wat ik ervan zag, inderdaad een wel varende indruk op mij maakte. Onze landbouw is geheel gecollectivi seerd en gemechaniseerd. De boeren hebben ieder nog wel een lap grond voor zichzelf maar de jongeren willen dat niet eens meer. Ons probleem is, dat het land en wat wós het vroeger arm! er nu beter voorstaat dan de stad. Daar zijn de problemen nog groot. Denk u alleen eens in wat het betekent, dat Sofia in de afgelo pen 25 jaar gegroeid is van 250.000 tot meer dan een miljoen inwoners. Wat dóór niet voor komt kijken!' De helft Het Vaderlandse Front zo leer ik van hem is de voornaamste basis voor de wetgeving van het land. In zijn afdelings-vergadermgen worden de door de regering voorbereide wet ten bediscussieerd en met eventuele wijzigingsvoorstellen toegezonden aan het parlement, dat de uiteindelijke beslissing neemt. Voor de nieuwe grondwet kwamen er niet minder dan 11.000 wijzigingsvoorstellen binnen! De kandidaten voor de parlementsver kiezingen worden eveneens door de afdelingen van het Vaderlandse Front in de 4000 kiesdistricten besproken en daarna gesteld. 'Wij hebben een echte democratie, als ik ons systeem bijvoorbeeld vergelijk met Zweden, waar ik een paar jaar ambassadeur was. Ons volk neemt ac tief aan de leiding van de staat deel!' 'Maar als ik het goed begrepen heb, omvat het Vaderlandse Front toch maar de helft van de Bulgaarse bevol king'. 'Dat is juist het probleem, dat op ons congres in april van dit jaar aan de BONN (UPI) Günter Gauss, de hoofdredacteur van het Westduitsa weekblad Der Spiegel, zal waarschijn^ lijk benoemd worden tot de eerste Westduitsc zaakgelastigde bij de Oost» duitse regering in Oost-Berlijn, als het basis-verdrag tussen de twee Duit se parlementen zal zijn geratificeerd. Dit hebben Westduitse regeringsfunc tionarissen gisteren bekend gemaakt Rantsoen in Chili SANTIAGO (UPI, AP) Chili zal dit jaar 40 belangrijke levensmiddelen op rantsoen stellen, zo is bekend gemaakt. De regering-Allende geeft de schuld voor de huidige schaarste aan levensmiddelen en de bloeiende zwar te markt aan 'de contra-revolutionai ren van de bourgeois-oppositie en het imperialisme'. Zij zouden op grote schaal voedsel hamsteren om zo 'de proletarische arbeidersklasse flink geld te kunnen uitpersen'. Chileense huisvrouwen moeten tegenwoordig een groot gedeelte van de dag beste den aan het doen van hun inkopen. Vuile mosselen BRUSSEL (AP) De Belgische con sumentenbond heeft gewaarschuwd niet meer dan tweemaal per week vis te eten, omdat vis vaak vies is. Samen met de Franse consumenten bond heeft zij een onderzoek inge steld naar het gehalte kwik en andere zware metalen in mosselen het Belgische nationale voedsel. Het blijkt dat dc Britse cn Nederlandse mosse len het vieste zijn. De meest veront reinigde mosselen werden aangtrof- fen bij Nansum, Groningen. Geen vergissing- SAIGON (Reuter, UPI) Volgens het persbureau van de Viet Cong is de Zuidvictnamese luchtmachtbasis Danang niet bij vergissing gebombar deerd, maar met opzet. Amerikaanse soldaten zouden er namelijk in ge vecht zijn geraakt met een aantal Zuidvietnamese militairen. Door de Amerikaanse 'interventie' werden 50 Amerikaanse soldaten gedood of ge wond. Het bericht is door Amerika tegengesproken. orde kwam. Er traden tendenzen op van zelfgenoegzaamheid, van schei ding tussen leden en niet-leden van het Front tendenzen, die beslist niet in overeenstemming waren met de sfeer van ons publieke en politieke leven. Het aantal tegenstanders slinkt immers als het ware met de dag? Daarom ls nu besloten, dat het Vader landse Front van een organisatie, waarvan men lid moet zijn om te kunnen meepraten, moet uitgroeien tot een beweging, waarin iederéén zijn zegje kan hebben. Ook de niet- leden van het Front zijn immers door hun arbeid mede-bouwers van onze samenleving!' 'Was daar geen verzet tegen?' 'Bij sommigen', gaf Gahtsjev toe, 'zij konden wat moeilijk een organisatie vorm opgeven, die hen lief geworden was. Maar bij de'overgrote meerder heid wekte het besluit groot enthousi asme. Die basis-verbreiding is overi gens maar een etappe op de weg, die wij gaan. De problemen in de dorpen maken het bestaan van een boeren partij nog nodig; de problemen van het land in zijn geheel de leiding van een communistische partij. Maar noch de één, noch de ander, beschouwen zich als eeuwig. Ook Todor Zjivkov, de leider van de C.P. heeft dat op ons w«8n Ambtenarenstaking Trage begrafenis ROME (DPA) Talrijke Inwoners van de Italiaanse stad Forli (bij Ra venna) hebben moeten ervaren, dat de lijken van overleden familieleden op het plaatselijke kerkhof lange tijd boven aa* bleven staan, omdat de directie rJot tot een antwoord kon komen op de vraag of op uitvaarten de per 1 januari ingaande BTW gehe ven moest worden. De werkzaamhe den werden gestaakt tot de directie uitsluitsel had gekregen. Proces in Ankara ANKARA (Reuter) Een massa proces tegen 185 linkse Turken voor een militair hof is gisteren begonnen met beschuldigingen van verdachten, dat zij geslagen zijn tijdens de onder vraging. In een petitie, die door 16 man werd ondertekend, werd boven dien het gezag van het hof ontkend, omdat het een schepping zou zijn van het 'fascistische militaire dictator schap'. omdat wij werken aan een samenle ving, waarin klassen, en dus ook par tijen, niet meer zullen bestaan. Dat is ons perspectief, dat wij de komende generaties aanbieden. En daarvoor vormt de zich verbredende basis van het-Vaderlandse Front, dat nu al onze burgers in de besluitvorming van het land betrekt, de kiem'. En daarna moest ok hij, net als ik, naar CSKA-Ajax. LONDEN (UPI) Engeland werd gisteren ernstig ontwricht door een ambtenarenstaking. die een protest was tegen de loonstop van de rege ring. Vliegtuigpassagiers op de Lon- dense luchthaven vormden machtelo ze. woedende rijen voor de verlaten balie van de douane. Het Brits mu seum deed zijn deürèn Idi'cht 'en ~3e secretaressen van premier Heath ver lieten drie uur lang hun Wérk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7