Joh. C. Francken wilde lezers behulpzaam zijn dichtbij Commentaar Twijfel Secretaris van onze hoofdredactie neemt vandaag afscheid (oorwegen krijgen !0 miljoen bijdrage kbladen+weekbladenweekbladen w Praten met lettertjes in café TROUW/KWARTET DONDERDAG 11 JANUARI 1973 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K5 Eén van de dingen die president Nixon met het ontketenen van de Amerikaanse bombardementen op Vietnam blijkbaar op de koop toe heeft genomen, is dat bij zijn Europe- bondgenoten de twijfel over de NAVO en de deelneming daaraan is versterkt. Het zijn niet meer slechts Griekenland cn Portugal of de mede- ïeid aan de nucleaire dreiging 'die tot deze twijfel aanleiding geven. Dat nu bovendien onze grootste en machtigste bondgenoot tot zulk een cynische en gruwelijke machtsont plooiing in staat blijkt te zijn, zou wel eens meer kunnen zijn dan velen kunnen verdragen die zich tot voor kort nog wilden rekenen tot degenen die de NAVO als minste van veel kwaden wilden aanvaarden. De macabere actualiteit in Indo-China heeft al geleid tot verscherping van 't tegenstellingen die aan de linkerzijde van de Nederlandse politiek al lange tijd konden worden waargenomen en door het progressieve regeerakkoord ternauwernood waren overbrugd. Dr. B. dc Gaay Fortman, fractieleider van de PPR in de Tweede Kamer heeft laten weten dat de alternatieven van hei bondgenootschap moeten worden 55 onderzocht en daar zit bij hem I natuurlijk de bedoeling achter, uittre- üng uit de NAVO metterdaad voor te «reiden. De fractieleider van de PvdA, drs. J. M. den Uyl, heeft a openlijk verklaard het daarmee 'vol- !kt' niet eens te zijn. De heer Den meent dat men door uit het ondgenootschap te treden het Vietna- e volk niet zal helpen, is geen gering meningsverschil dat E tide heren, maar tevens het progres- itve kamp, gescheiden houdt. Het- Ttlfde meningsverschil leeft, naar op aar laatste congres voor de verkie- ;j° ingen is gebleken, trouwens binnen PvdA zelf. Het is daarom goed, de partij zich heeft voorgenomen komend jaar een grondige studie het vraagstuk van de NAVO te ijden. Als er één onderwerp in de ederlandse politiek denkbaar is, ni akrop scheiding der geesten nodig is, is het wel dit. Het resultaat van beraad binnen de PvdA zal van (slissende betekenis zijn voor de toe- omst van de partij zelf en voor haar nenwerking met PPR en D'66. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vanmiddag nemen wij afscheid van Johannes C. Francken, de secretaris van de hoofdredactie dezer krant, want hij gaat met pensioen. De heer Fraricken kwam november 1945 van De Rotterdammer naar Trouw, werd daar sociaal redacteur en verhuis de tien jaar later naar de hoofdredactie. Vooral op die post heeft hij in de loop van de jaren vele opgewonden lezers èn redacteuren tot bedaren gebracht: niet door ze prompt gelijk te geven, maar door ze het betrekkelijke van eigen standpunt te laten zien. s- ah een verslaggever s HAAG Dit Jaar krijgen de derlandse Spoorwegen van het rijk im 280 miljoen gulden als bijdrage 'de kosten van het reizigersvervoer, lus het ministerie van verkeer en Jerstaat. «T i Mej. Noordstar verlaat vandaag Trouw/Kwartet M Van een onzer verslaggevers ISTERDAM Vandaag tajieemt mej. A. W. M. Noordstar, :taresse van de NV. De istelijke Pers, afscheid van bedrijf. Mej. Noordstar, die pensioengerechtigde leeftijd overschreden heeft, was ïroeger in eenzelfde functie werkzaam bij 'Trouw', waar zij B op 1 februari 1947 in dienst etreden was. 'ej. Noordstar heeft drie direc ts meegemaakt. Niet alleen zij al die jaren een vertrou- Jfensfiguur voor de leiding van *t bedrijf, zij was dat. ook voor «egenen die met haar oud ge worden zijn op de Nieuwe Zijds. °j w op jeugdige leeftijd rook zij drukinkt; haar aanloopperiode *8 bij De Standaard, hrenlang heeft zij een sleutel positie ingenomen, wat moge- ')k was door haar energie, haar te wijding, haar consciëntieuze iui ^opvatting en haar vriende- iijke evenwichtigheid. Zij was linker- en de rechterhand an de directie, maar ook een •tert 'bedrijfsmoeder', beheer- van de verbandtrommel ,1 de aspirines, jarenlang de ^aanciële fee' van de oorres- n ft??denten en medewerkers, en tek een bezielend regisseuse an de destijds bekende 'Trouw- o» tvue's'. ^gelijks was zij omgeven met 'PPorten, dossiers, brieven en «toontjes. Zij ving op, arran- terde, herinnerde, maakte no- "lpn van topbijeenkomsten en "o tussen de bedrijven door w om ieder in het bedrijf op Porren voor het periodieke Ichtings-ceremonieel'. In jke tijden was zij voor de 't een figuur die vertrou- *af. Dat deed de heer Francken niet via lange vertogen maar, voor wat de buitenwacht betreft, met minzaam ge stelde brieven, en binnenshuis door te kennen te geven dat in het verhaal van ieder der partijen 'wel iets zat'. Diplomatie was hieraan niet vreemd (niet voor niets heeft de heer Franc ken zulke hoge gegooid in het organi satiewezen der journalistiek), maar er speelde ook steeds een flink brok naastenliefde doorheen. Medemense lijkheid zeggen ze tegenwoordig, maar dit modieuze woord past volstrekt niet bij de heer Francken; zijn enige concessie aan de tijdgeest is dat hij soms het witte overhemd venvisselt voor een kleurige coltrui. Johannes Catharinus Francken, op 5 juni 1907 in Rotterdam geboren, liep hbs en kweekschool door en was van 1925 tot 1928 onderwijzer. In 1928 ging hij de journalistiek in: hij werd leerling bij de inmiddels verdwenen Nieuwe Utrechtse Courant, een kop blad van De Rotterdammer. Van janu ari 1930 af was hij redacteur/verslag gever van laatstgenoemde krant. Om het rijtje datums en feiten nu meteen maar af te maken, van 1950 tot 1962 was de heer Francken secre taris, en van 1963 tot 1968 voorzitter van de protestants christelijke journa listenkring. Bij zijn afscheid als voor zitter is hij geridderd; dat gebeurde tijdens een feestelijke samenkomst in het stadhuis van zijn woonplaats Naarden. Verscheidene jaren zat hij ook in het bestuur van de federatie van Nederlandse journalisten en hij zat de commissie voor, welke de op richting van de huidige Nederlandse vereniging van journalisten voorbe reidde. Nog een paar nevenfuncties, die de heer Francken vervulde of nog vervult; curator van de stichting eco nomisch en sociaal instituut van de vrije Universiteit (hierover gespro ken, hij heeft ook enkele jaren econo mie gestudeerd), lid van de verbonds raad van het CNV en adviseur van de Nederlandse christelijke vereniging van verpleegkundigen en verplegen- den. Prof. dr. C. W. Mönnich maakt in zijn 'Pelgrimage' de opmerking dat mensen die in het Gooi wonen en nochtans geloven, wel heiligen moe ten zijn. De heer Francken woont in het Gooi en heeft het geloof behou den. Hij ziet tot vandaag toe, met een open oog en ook wel eens een opge trokken wenkbrauw voor de verande ringen, een duidelijke taak voor een christelijke krant. Onze eerste vraag: Waarin zit voor u de betekenis van een christelijk dagblad? De heer Francken: Als ik zeg dat een christelijke krant een dienende func tie heeft, is dat voor mij geen kreet. Wij willen de lezer dienen, door hem het nieuws te brengen en door dat nieuws toe te lichten, cn dan niet zomaar, in 't wilde weg, maar steeds proberend dit te doen vanuit het evangelie. Ik heb een betere omschrij ving: wij willen de lezer behulpzaam zijn bij het vinden van de weg in de samenleving. Dat betekent meteen dat je ook kritisch bent, het evangelie is kritisch. We kunnen ons daarom nooit vrijblijvend opstellen als het er om gaat recht en gerechtigheid te zoeken. Houdt dit in dat Je overal je zegje over moet doen? Nee, dat vind ik niet. Je mag de lezer niet bevoogden. Daar is hij trouwens niet van gediend en ook niet mee gediend. Wat wèl moet is je krant zó maken, dat je de lezer helpt te komen tot een gefundeerd oordeel. De tijd is voorbij dat je op elk punt voor schreef: zus of zo moet je dit en dat bekijken. Word je op ie manier niet wat vrij blijvend? Natuurlijk niet, ik heb al gezegd dat wij, als 't goed is, een richting wijzen en dat is geen vrijblijvende zaak. Kun je zeggen dat de christelijke krant minder belérend en meer infor merend is geworden? De christelijke dagbladen zijn als po litieke partijorganen begonnen. Over geëngageerde journalistiek gesproken, die had je toen! Je zou dat belerend kunnen noemen. Inderdaad is langza merhand het informerende karakter toegenomen, eerst alleen of nagenoeg alleen over dingen van de eigen le venskring, later ging men ook daar buiten kijken. Is er ook verandering in de belang stellingssfeer van de lezer gekomen? Ja en nee. Z'n belangstelling is bre der geworden ik heb het dus over de gemiddelde lezer van een christe lijke krant. Maar die belangstelling hoeft niet meer in alle opzichten door de krant gevoed te worden. Ik heb een mooi voorbeeld. Als jong verslag gever kreeg ik opdracht iedere dag langs het huis van een christelijk schoolhoofd te lopen, die erg ziek was. Waren de gordijnen open, dan leefde hij nog, waren de gordijnen dicht, dan moest ik als de weerga een bericht maken. Tussen haken: de man heeft nog jaren geleefd na mijn dage lijkse contróle. Maar goed, dat wilden de mensen in de krant allemaal lezen. Nu verlangen ze dat niet van ons. Niet omdat ze geen belangstelling meer zouden hebben voor een sterfgeval van deze of gene, maar omdat ze daarvan veel eerder op de hoogte worden gesteld door de telefoon. En voor de krant blijft in bepaalde geval len de taak, de betekenis van een overledenen te schetsen. Neem het overlijden van mr. Hangelbroek. Nie mand zal een verslaggever langs diens huis of het ziekenhuis laten wandelen om te vragen: hoe 'is de toestand? Maar we vonden alle aanleiding de Joh. C, Francken. verstandig begeleiden betekenis van deze taan te laten om schrijven. Ik vind het ook goed dat zulke In memoriams tegenwoordig niet meer uit louter wierook bestaan. Uw vader was de bekende antwoord man van de NCRV. Heeft u ook zo gemakkelijk op allerlei vragen een antwoord klaar liggen? Mijn vader had als de man van het vragenuurtje voor de NCRV niet al tijd zo gemakkelijk een antwoord bij de hand. Dat is een misvatting en vertekent de werkelijke situatie. Het antwoord op tal van vragen kwam als regel pas na urenlange zorgvuldige studie. En daarbij werden predikan ten en hoogleraren voortdurend ge raadpleegd. Dat vragenuur moet na- Geschokt 'Jhr. De Brauvv contra jhr. De Brauw', aldus De Nieuwe Linie op de voorpagina. De eerste, mr. P., riep als deken van de orde van Nederlandse advocaten, zijn collega's op deel te nemen aan de Vietnam-protestmars in Utrecht en de laatste (een achter neef), mr. M. L., 'dx-minister van wetenschapsbeleid, vertolkte in de Tweede Kamer voor DS'70 de onder steuning van het Nixon-beleid. De advocaat: 'ik ben altijd tegen het ingrijpen van Amerika in Vietnam geweest. Ik heb daar nooit de gering ste sympathie voor op kunnen bren gen'. De ex-minister: ik moet u wel zeggen, dat ik geschokt ben door de eenzijdigheid, die naar aanleiding van het Vietnamese conflict ten toon wordt gespreid'. En over zijn achter neef): 'ik vind, dat hij op deze manier aardig op de verkeerde weg is. Maar hij zal wel zeggen, ik kan het niet beoordelen, want ik bdn geen advo caat'. Gerard van den Boomen schrijft over polarisatie zo oud als de wereld. 'Zij die het conflict willen, streven Uiteraard naar harmonie, maar zij die alleen maar harmonie preken en het conflict afwijzen, doen twee dingen. In dd eerste plaats zien ze blijkbaar over het hoofd, dat bijvoorbeeld het parlementaire stelsel de polarisatie kent van regering en oppositie en dat bijvoorbeeld het kerkelijk jargon vol is van natuur en bovennatuur. En in de tweede plaats betekent hun harmo nie zucht, dat zij de machtigen, de gdvestigde belangen in de kaart spe len'. Mechanisme Onder de kop 'Het scheid-mechanisme kwam weer in werking' komt Rinus Ferdinandusse in Vrij Nederland nog even terug op de Barend Servet-show, die de gemoederen heeft beziggehou den. 'Wat indertijd gebeurde na de uitzending van 'Beeldreligie' in het VARA-programma 'Zo is het' lijkt als twee druppels water op wat na Ba rend Servet plaatsgreep. Er wordt opgebeld naar de omroep, scheldende en vuilbekkende mensen niet al leen naar de VPRO, maar ook naar andere omroepen, vooral NCRV en KRO, het Gooi is één pot links en smerig nat. Er komen hele ladingen boze brieven binnen: anonieme, die scholden en bezadigde, die verdrietig zijn en het lidmaatschap opzeggen'. Saillant detail: 'toen voorzitter Pen- ders, vergezeld van de juridische advi seur van het VPRO-bestuur, prof. mr. H. Th. J. F. van Maarseveen, de minister bezochten, ving Engels aan met de heren Spelberg en Van Maar seveen te begroeten'. H. Smits schrijft over de kabinetsin formatie, want 'tdrwijl Ruppert moei zaam informeert, is Biesheuvel al aan het formeren. Hij pleegt geregeld overleg met Wiegel en Berger en dit drietal spreekt ongetwijfeld over een herindeling van het kabinet-Biesheu vel. Voor Biesheuvel ligt er één ad dertje onder het gras: als het op een extra-parlementair kabinet uitdraait kan hij, als ARP-lijstaanvoerder, moe- lijk opnieuw als president optreden. Dat is meer iets voor De Gaay Fort man sr., De Pous, Steenkamp of wel licht Ruppert zelf. Vietnam Het omslagartikel van Elseviers Maga zine is gewijd aan Vietnam met een reportage uit Sdigon en een verhaal uit Parijs over 'de dure vrede'. Het eerste staat stijf van de rede teoTeur, maar daarnaast ook van moedeloos heid, omdat de echte duurzame vrede nog ver buiten de horizon ligt en men liever geen vrede wil dan een onrechtvaardige vrede. Het tweede verhaal gaat over de hervatte vredes besprekingen in Parijs. Henry Kissin ger op de vraag, waarom, als de vrede dan zo nabij is, Hanoi niet meer water in de wijn doet: 'ik geloof en dit is pure speculatie dat voor een volk dat zolang heeft gevochten het paradoxaal genoeg gemakkelijker is de risico's van oorlog onder ogen te zien dan de onzekerheden van vrede.' Verder in EM een exclusief verhaal van een van de overlevenden van de vliegramp op vierduizend meter hoog te in het Andes-gebergte, waar zij zeventig dagen lang in barre koude en tussen de ijsrotsen op hulp hadden moeten wachten. 'Heel Vietnam' Maarten van Dulleman neemt in twee pagina's in De Groene de Vietnam- hulp in Nederland onder de loep en dan met name de onlangs gelanceerde actie 'Heel Vietnam', waarmee begon nen wordt op het moment, dat in Vietnam een wapenstilstand is geslo ten. Van Dulleman maakt zich hiero ver erg kwaad, met name over het feit, dat het Medisch Comité Neder- land-Vietnam (organisatoren van 'Heel Vietnam' spraken vaak over het Medisch Comité Noord-Vietnam, het geen duidt op onwetendheid of voor ingenomenheid) op niet terzake doende gronden is uitgesloten. En dat terwijl het in Nederland de organisa tie is, die de meeste hulp aan Indo china heeft verstuurd 4% miljoen gulden, die zijn zendingen minutieus verantwoordt, regelmatig ontvangstte legrammen publiceert en die nu hulp geeft, terwijl de bommen vallen en niet op een onduidelijk tijdstip later. Lucas Reynders schrijft over de meer voudig onverzadigde vetzuren van Unilever en noemt het een bedrieglij ke nobelheid, dat het bedrijf aan de ene kant met halvarines op de prop pen komt en met (twijfelachtige) pro paganda voor Becel, maar anderzijds even zo vrolijk zijn vette Jolly, Ola- ijsjes, volvette Unox-worstjes, Milka- na-crèmes en Calvéhapjes erin dreunt, Splinter In De Haagse Post beschouwt Kees Tamboer DS'70, de partij, die na de verkiezingen een pluriforme splinter is geworden. Drs. Jan van Stuyvën- berg, de geestelijke vader van het 'alternatief van de PvdA', blijft gelo ven in zijn droom: 'wij zullen onge twijfeld groeien, de PvdA zal ongetwij feld kleiner worden'. Jan Berger ziet het echter nuchterder. Weliswaar houdt hij vast aan het geloof dat DS'70 geen splinter blijft, maar hij heeft afgeleerd alle heil te verwach ten van een aanstaande leegloop uit de PvdA: 'dat duurt nog wel even, zolang Den Uyl het volhoudt. De PvdA is een hechte organisatie, die niet ieder ogenblik op springen staat'. Ischa Meijer tekent de 'koele garrière van Jasparina de Jong of de drie Mogendheden van de Nederlandse showbiz', te weten echtgenoot Eric Herfst, tekstschrijver Guus Vleugel en manager Hans Tobi. Jasparina: 'het malle is, dat vakmanschap heb ik van het begin af gehad. Ik geloof, dat ik goed naar alles heb gekeken, wat ik zag, waarschijnlijk ook op het toneel'. En: 'Ik heb er nooit bewust naar gestreefd om een ster te worden, wat ze dan allemaal wel eens van me zeggen. Later wel, toen 't goed ging'. Het Amsterdamse literaire café De Engelbewaarder heeft bevruchtend op zijn omgeving gewerkt: George Baker, exploitant van een naburig koffiehuis, zoekt het sinds kort ook in de boe ken. De werkjes van Baker zijn te vinden in de kelderachtige ruimte achter zijn etablissement aan de Oude Hoogstraat, dat de wat misleidende naam 'galerie' draagt (ook al valt er dan beeldende kunst te bewonderen) en naar Karei Appel is vernoemd. De in een boekenkast van bescheiden afmetingen ondergebrachte collectie verraadt uiteenlopende voorkeuren. Naast 'De komende Europeesche mensch', een degelijk ogende foliant van de hand van prof. Walter Schu- bart, 'Petits essais de psychologie réli- gieuse' van FranQois Mauriac en de aan Byron geioijde studie van André Maurois, bevat de kast ook wuftere werkjes als 'Jouw beurt jongedame', 'De bruid van de dood', 'Moord in de studio' en 'Wat zien ik', de door Albert Mol opgetekende avonturen van de op loopafstand van de Oude Hoogstraat bedrijvige Blonde Greet. Een eerste blik op de boeken doet vermoeden dat ze niet spiksplinter nieuw zijn. Dat vermoeden is juist: de komende mensch, het blonde mens, en alles wat daartussenin zit, komen niet uit de winkel, maar uit een andere boekenkast. De boeken staan ook niet te wachten op kopers, maar op men sen die ze willen ruilen. George Baker is de eerste en tot nog toe enige caféhouder die er een boeken- ruilbeurs op na houdt. Op de eerste vrijdag van dit jaar heeft hij zijn beurs geopend; het is de bedoeling dat de voorlaatste dag van de week. zo'n beetje de vaste ruildag wordt. George Baker heeft zijn ruilproject opgezet in samenwerking met een in het boekenvak werkzame relatie, die met het oog op zijn werk zijn naam liever niet in de krant ziet, en die wij daarom Relatie zullen noemen. 'Het principezo staat op een aan de beurs gewijde affiche te lezen, 'is even eenvoudig als voor de hand liggend. Je geeft een boek en krijgt er één of meer terug, leder een, licht Relatie toe, heeft boeken die toch niet meer gelezen worden, maar die uit 'bezitterigheid', zoals hij het mis prijzend noemt, niet van de hand worden gedaan. Waarom die boeken niet geruild voor aiuiere die je niet bezit, maar ook best zou willen lezen? De ter ruiling aangeboden boeken, verzekert Relatie, hoeven beslist niet van literaire waarde te zijn. Ook wat Relatie 'triviale romans' en 'Müdchen- romans' noemt, kunnen worden ge vraagd en aangeboden. George Baker wil het literaire café beslist geen uit (FOTO: WUBBO DE JONG) tuip-lijk gezien worden in het kader van die tijd. En in die tijd lieten de hoorders zich gemakkelijker dan nu aanspreken in de trant van: 'En luis teraars, zó is het en niet anders'. Maar we leven nu veertig jaar verder en we hebben leren inzien dat heel veel dingen vaak niet zo gemakkelijk en eenvoudig meer liggen als zij zich ogenschijnlijk voordoen. Met de diepe vroomheid, die het vroegere christelij ke gezin kenmerkte, was ook wel een stukje schijnvroomheid verweven. La ten we dat eerlijk toegeven. Daar wordt door de tegenwoordige genera tie hard doorheengeprikt. Daarmee wordt het antwoord op allerlei vragen wel veel moeilijker maar het voordeel daarvan is dat de schijnwerpers meer het licht laten vallen op het essentië le, de wezenlijke bestanddelen van- je geloof, dus op datgene wat blijvende waarde heeft. En juist daarmee zullen we, ook als dagblad, om met Groen van Prinsterer te spreken, naar alle kanten wérvend bezig moeten zijn. Er zijn veel brieven van lezers door uw vingers gegaan. Wat is uw algeme ne indruk? In het algemeen positief, ook als er kritiek gespuid wordt. Scheldbrieven natuurlijk uitgezonderd. Maar er blijkt wel een hardnekkig misverstand te bestaan. Veel mensen denken dat, als je ergens over bericht, je er propaganda voor wilt maken. Meneer, u had zo'n groot stuk over.volgt de naam van een door de lezer ver worpen politieke partij. Maar hij wil toch weten wat er in zo'n partij gebeurt, waaróm hij ertegen is? En ook ontdek je dat er lezers zijn die hun ongenoegen over bepaalde ontwik kelingen afreageren op de krant, waar in zij van die ontwikkelingen op de hoogte worden gebracht. Moet een krant vooroplopen? Nee, ik praat liever over: verstandig begeleiden. Om even op het signale ren van nieuwe ontwikkelingen door te gaan, ik heb voldoende vertrouwen in het zelfstandig oordeel van de lezer die tenslotte ook zijn eigen verant woordelijkheid houdt! dat hij door alle nieuws niet van de kook raakt maar mans genoeg is om de hem verstrekte informatie goed te verwer ken en er zijn voordeel mee te doen bij het vormen van zijn mening. Welk bericht hebt u zo'n veertig jaar journalistiek overziend, met het mees te plezier doorgegeven? Dat over de invoering van de AOW, toen dat in de SER rond was. We besteedden er nagenoeg de hele voor pagina aan. Oud was voortaan niet meer synoniem met arm. Met welk bericht hebt u het meeste last gehad? Lach niet. Met de publikatie van een paar tweetallen voor de vervulling van predikantsvakatures in Rotterdam. Ik was daar door eigen nieuwsgaring aangekomen, en de betrokken kerke lijke besturen waren woedend. Ik moest en zou mijn bron noemen, de hoofdredactie werd onder druk ge zet.enfin, een heel gedoe. Wij hielden natuurlijk het been strak, maar wat waren in die tijd ik heb het qver mijn begintijd in de journa listiek die kerkelijke machthebbers (want zo voelden ze zich) ontzettend autoritair. Ook dat is gelukkig voorbij naar m'n indruk. Het is uit tussen de Deense oud- premier Jens Otto Krag en de actrice Helle Virkner. Na dertien jaar huwe- lijk hebben ze gisteren officieel hun scheiding bekendgemaakt. Het was allang een publiek geheim, dat Helle (nu 48) genoeg had van een leven in de schaduw van de politiek en de bijbehorende bezigheden van haar man (nu 58). Drie maanden geleden, na het referendum waarbij Denemarken zich uitsprak vóór toetre ding tot de EEG, trad Krag onver wacht af 'om persoonlijke redenen', hoewel de uitslag van het referendum zijn grootste overwinning in de poli tiek betekende. Algemeen werd toen aangenomen, dat zijn besluit zich te rug te trekken een laatste poging was om zijn huwelijk te redden. Twee kindertjes hebben de Krags: een zoon van elf en een dochtertje van negen. Helle Virkner, vaak van huis om belangrijke rollen op het toneel te spelen, werd wel de mooiste genoemd van alle vrouwen van regeringslei ders. Toen zij en haar man een offi cieel bezoek aan de Verenigde Staten brachten, danste de toenmalige presi dent Lyndon Johnson een hele avond met haar en Nikita Chroestsjew bracht cadeautjes voor haar mee, als hij in de buurt was. handig Hoe handig leek het mannetje dat in de buurt van Luik een autoradio uit een geparkeerde wagen pikte. Nie mand had het gezien en welgemoed stak hij dan ook even later zijn duim op om met de buit onder de arm naar huis te liften. Vanaf dat moment ging alles mis. Hij had niet in de gaten dat de auto die voor hem stopte, exact dezelfde was als die waaruit hij de radio gestolen had. De bestuurder had het wél door. Even was hij sprakeloos toen hij de dief mèt zijn nog maar net verdwenen radio in zijn eigen auto zag stappen, maar dat duurde maar even. De lifter had het toen ook eindelijk door. Te laat. Hij sprang uit de auto, maar met behulp van voorbijgangers had de automobi list hem al gauw te pakken. De dief zit nu in een politiecel, de radio weer op z'n oude plaatsje in de auto. concurrentie aandoen; hij onderhoudt trouwens zeer vriendschappelijke be trekkingen met Bas Lubberhuizen, die De Engelbeioaarder drijft. Mede door middel van zijn beurs wil Baker ge woon naar de oervorm van het café als communicatiecentrum. Relatie denkt bijvoorbeeld ook aan oma's die tijdens de boekenweek verhaaltjes ko men voorlezen. 'Waarom', vraagt hij zich af, 'zou je in een café ook niet praten met lettertjes? Naast oma's wil George Baker ook een podium bieden aan miskende schrijvers. Laat ze. suggereert hij, hun door al die uitgeverijen gewei gerde manuscript maar in de ruilbibli- otheek zetten. Als er veel vraag naar is, kan hij aantonen dat hij ten onrechte miskend is. Ook hier geldt dat het geschrevene niets met litera tuur van doen hoeft te hebben. Lood gieters, om maar wat te noemen, vin den bij Galerie Karei Appel evenzeer een open kast als letterkundigen. Wie weet smaken ze nog eens het genoe gen geruild toe ivorden voor een onvervalste Van het Reve. souvenirdier Natuurlijk weer in Amerika in Palm Springs, Californië is dit souvenirwinkeltje gebouwd in de vorm van een 45 meter hoge en 13^4 meter lange brontosaurus van staal en beton. Of je de bek, de poten, de ogen of het achterlijf in moet om een souvenirtje te bemachtigen, is nog niet helemaal duidelijk. Wèl dat er heel wat prullaria verkocht zullen moeten worden om de bouwkosten 325.000 er uit te halen. apenkooi Een man, helemaal ellendig van heim wee naar zijn vroegere huisdier, een chimpansee, stapte het kantoor van Ouwehands Dierenpark binnen, maar kwam er kort daarna met zeer rode oren weer uit, nog steeds zonder de aap die hij zo vreselijk graag mee naar huis had willen nemen. Bij hoog en bij laag hield hij vol de chimp in kwestie naar het dierenpark te hebben gebracht. Maar nu, een paar dagen later, had hij ontdekt dat hij het zonder het dier niet uithield. Wijze raad van dierenkenners, dat het thuis toch niet lang meer goed kon gaan met de aap en uitdrukkingen als 'eens gegeven, blijft gegeven' konden hem niet van zijn vurig verlangen afbrengen: terug de aap! Toen na veel soebatten directeur Ouwehand er bij gehaald werd, bleek dat er helemaal geen chimpansee was binnengebracht. En op dat moment herinnerde de bezoeker zich zijn lieveling aan een heel andere dierentuin te hebben ge schonken. Vandaar die rode oren. moppenplaat Inhakend op de ontelbare 'Belgen moppen' die in ons land vooral in het zuiden circuleren, komt Dure- co deze week nog met een langspeel plaat uit. Hierop worden veertig niet allemaal even smakelijke Belgenmop pen op smakelijke manier verteld. De Bredanaars Cas Mol en Ger Couvreur spelen hierop respectievelijk een Hol lander en een Vlaming. En nu maar wachten op de plaat met Hollandennoppen, waar de Belgen om kunnen lachen. kerst-inn Hoewel we nog maar nèt kerst-uit zijn. wordt hier en daar nu al over legd over de kerst-inns 1973, waarbij gedacht wordt aan 'open huizen', die dan ook met een zekere regelmaat het hele jaar door inderdaad open moeten zijn. Met het oog op die plannen wordt op 27 en 28 januari op Oud- Poelgeest in Oegstgeest een 'evaluatie weekend' gehouden. Wie daar wil mee-nakaarten en -vooruitzien (voor ƒ30 de man of vrouw) moet zich wel voor de 20ste opgeven bij Oud-Poel geest, tel. 01710-52445, waar mevrouw De Leeuw desgewenst inlichtingen verstrekt. Ik zal straks naar je stuk steen kijken, Simpkins, ga nu verder met steenkool boren.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5