Melkman klem tussen stunt- en importmelk Moeilijk begin van '73 voor Indonesië Kartonfabriek uit Oost-Groningen naar West-Duitsland Zuivelbedrijven in Zuiden bundelen hun verkoop Ir. H. D. Prins: bouwbedrijf moet meto verheid streven naar continuïteit Doe-het-zelf: fl miljard Franse champagne vond aftrek in ons land Vijfmaal meer CSM en Suiker Unie in beroep tegen Europese boetes ig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Luchtmacht koopt foto-ao'Niratuur Israël grootste producent van geslepen diamant Ned. fondsen in New York Amerikaanse goederenmarkten NEW YORK SLUIT LAGER [rouw/KWARTET DONDERDAG II JANUARI 1973 HDertig procent van aankopen in levensmiddelenzaken UJSWIJK Het lijkt erop dal de Nederlandse melkman klem komt te zitten tussen importmelk pii binnenlandse stuntmelk. Dit zou althans af te leiden zijn uit wat ir. B. van Dam, voorzitter van bet Produktsckap voor Zuivel, in zijn nieuwjaarsrede vertelde over de ontwikkelingen op de con- jumptiemelkmarkt. FINWClëN EN ECONOMIE T15 KIT Nederlandse zuivelfabrieken hebben iet afgelopen jaar 28 miljoen kilo, of 1,7 procent minder consumptiemelk in consumptiemelkprodukten op de iinnenlandse markt verkocht dan in 1971. Dat kwam mede doordat er meer uit West-Duitsland en België terd ingevoerd. Vooral de import van ielgische gesteriliseerde melk nam xij snel toe. In toenemende mate iaat dit produkt de Nederlandse con- umptiemelk beconcurreren. Het wordt veelal verkocht in levensmidde- enbedrijven, die het voor lagere irijzen aangeboden hebben gekregen lan de Nederlandse melk. Maar niet alleen ingevoerde melk wordt tegen lokprijzen verkocht. Het stunten met de melkprijs door super markets, cash-and-carrybedrijven e.d. begint een steeds grotere omvang aan te nemen. Begin oktober kochten de huishoudingen 13 procent van de ge pasteuriseerde melk voor prijzen, die vijf cent of meer per liter lager waren dan wat de aande deur komen de melkhandelaar voor flessemelk vroeg. Veel melkhandelaren zien door deze prijsonderbieding hun afzet dras tisch verminderen, aldus ir. Van Dam. De huishoudelijke aankopen van melk 'aan de deur' zijn, volgens gegevens van het Nederlands Instituut voor Agrarisch Marktonderzoek, tussen 1968 en vorig jaar gedaald van 85 tot 71 procent van de totale omzet. Bijna 30 procent van de melkaankopen ge schiedt dus in de levensmiddelenwin kels. In de 71 procent voor de aanko pen aan de deur is de omzet van de Gezamenlijke omzet 700 mil joen EINDHOVEN Alle belangrijke melkbedrijven in het gebied be neden de grote rivieren, van Maastricht tot Middelburg, gaan hun verkoopactiviteiten op de consumptiemelkmarkt bundelen in een nieuwe verkoopmaatschappij. De huidige situatie op de markt heeft het tot stand komen van deze ontwikkeling bespoedigd. )e deelnemers aan deze samenwer- ing zijn: Campina met produktiebedrijven te indhoven, Maastricht, Heerlen en ittard. Hemepro met produktiebedrijf te lelmond. Maasvallei met produktiebedrijven Roermond, Venlo en Oss. De ZM-groep met produktiebedrij- en te Breda, 's-Hertogenbosch, Mid- elburg, Roosendaal, Tilburg en denhout. ezamenlijk vertegenwoordigen deze ndernemingen een omzet van ruim 700 miljoen. In het huidige werkge- ied van deze bedrijven woont circa pet van de Nederlandse bevolking, oor samenvoeging van verkoopactivi- fiten verwachten de partners een oede basis te hebben gevonden van aaruit met grotere doelmatigheid, leer stuwkracht en met een breed livelpakket aan de operaties op de insumptiemelkmarkt kan worden telgenomen. Met name ten aanzien :ao het handhaven c.q. versterken an kwaliteit en service, niet in de aatste plaats op het terrein van dis- ibutie, zal een zo groot mogelijke menwerking de beste waarborg bie- en. de eerste plaats willen de vier via Een bijna vijfvoudige omzet in melk en melkprodukten in de eerste week van januari is het resultaat geweest van de intro ductie van melk onder eigen De Gruyter-merk. De Nederlandse consument gaf hiermee blijk ge voelig te zijn voor de lage prijs, die in de - nu tot 17 januari verlengde - introductieperiode 57 cent per liter bedraagt en nadien op 69 cent per liter wordt gehandhaafd. hun verkoopmaatschappijen de Zuid- Nederlandse markt blijven bedienen, maar ze willen het daar toch niet helemaal bij laten. Als zich buiten Zuid-Nederland mogelijkheden voor doen willen ze overwegen of ze die zullen benutten. Een punt van over weging is ook" dat voor de zuidelijke bedrijven het Ruhrgebied niet veel verder wel ligt dan de randstad. Om voor de huisvrouw een duidelijke identiteit te krijgen gaat de nieuwe verkoopmaatschappij het merk 'Cam pina' voeren. Door dit alles hopen de betrokken ondernemingen hun markt positie aanzienlijk te kunnen verster ken. De in de nieuwe verkoopmaatschappij samenwerkende bedrijven hebben vierduizend medewerkers. Volgens het communiqué zullen hun posities in de nieuwe situatie een sterke waarborg vinden. Een woorvoerder van de ka tholieke bond van personeel in agrari sche, voedings- en genotmiddelenbe- drijven AVG verklaarde, dat zijn bond in beginsel positief tegenover de bundeling van de verkoopapparaten staat. De AVG ziet dit samengaan als een verantwoorde poging om de huis- aan-huis verkoop en de daarmee sa menhangende werkgelegenheid te handhaven. sumptiemelk. De demissionaire staat van de minister van economische za ken staat echter een vlotte beslissing van de overheid in de weg. Het schap heeft de bevoegdheid al eens gehad, maar deze is verlopen. Volgens ir. van Dam zijn het nu niet meer alleen de distribuerende bedrij ven die met stuntprijzen werken. Tot voor kort verkochten de consumptie melkfabrieken de melk voor dezelfde prijs aan melkhandelaren en aan stuntendelevensmiddelenbedrijven. Nu echter zijn er ook consumptie- rijdende winkels inbegrepen. In de ROTTERDAM De Coöp. Suiker Unie en de Centrale Suiker Maatschappij, die van de Europese Commissie boe tes hebben gekregen wegens het over treden van de EEG-karteibepalingen, gaan tegen deze beslissing in beroep bij het Europese Ilof in Luxemburg. Zoals bekend hebben in totaal zestien bedrijven in diverse landen boetes ge kregen. omdat zij afspraken zouden hebben, die de vrije concurrentie in suiker binnen de EEG in de weg staan. De Suiker Unie kreeg een boete van ongeveer ƒ3 miljoen, de CSM een van 2 miljoen. 'redestein EX HAAG Omdat in de huidige ipasse in het gesprek met de vakor- urisatie een langer uitstel van een slissing naar de mening van Vredes- ffl onjuist zou zijn, heeft de raad n bestuur besloten het systeem van functieclassificatie nu in haar be- ijven in te voeren. Het systeem at in per 1 januari 1973. Met flers persoonlijk belang zal volledig kening worden gehouden, zo heeft redestein in een verklaring bekend maakt. Dinsdag heeft de leiding van ubberfabriek Vredestein het gesprek et de vakbonden afgebroken. De in ivember 1972 gedane voorstellen van redstein en de tegenvoorstellen van vakorganisaties lagen zover uit el- aar, dat niet verwacht kon worden >t binnen redelijke tijd tot overeen- tmming te komen was. vakbonden maakten bekend, dat in afgelopen jaren geprobeerd is tot in geïntegreerde CAO voor de onge ler 5000 werknemers van het con- m te komen. De vakbondsvertegen- oordigers betoogden nogmaals dat directievoorstellen onaanvaardbaar in, in het bijzonder omdat hierdoor ft werkelijke beloningsniveau aan- Milijk wordt verlaagd. De bonden Hen alles in het werk stellen om ozijdige invoering door de directie voorkomen. De bonden zeiden een ogelijke conflictsituatie in de bedrij- niet uit de weg te zullen gaan. viteiten in de omzet van de groep is in de periode 1970-1972 verdrievou digd en maakt nu 16 pet. van het totaal uit. Tegenover deze groei staat een daling van het aantal beambten in 1972 met ongeveer 4 pet. (op 1 januari 1972 waren 1450 beambten in dienst). De omzet in guldens was vorig jaar ongeveer dezelfde als die in 1971 (ƒ584 min.). De woningbouwbedrijven van de groep, vooral Grootel's Bouwmaat schappij, hebben in 1972 goed gewerkt en 1973 'ziet er zonnig uit'. Nedam (utiliteitsbouw) is de verliesperiode van 1970-1971 geheel te boven geko men en heeft in 1972 een bescheiden winst behaald. De sector bagger en grond maakt een harde periode door. 'De Nederlandse overheid bezuinigt sterk op infrastructuurwerken, waar door een groot deel van de bagger- vloot hier te lande stil ligt.' Interpolis lagemeijer ÏSTERDAM De raad van be- lur van Hagemeijer en Co's Handel- aatschappij ziet de toekomst van diteronderneming Beccon in Doe- nehem (300 werknemers) met ver duwen tegemoet. Men is het oneens «t de recente uitlatingen van de wonden, dat de werkgelegenheid in letinchem gevaar loopt door een «ek aan orders. De Hagemeijer-di- geeft toe, dat de perserijafdeling uit moment weinig werk heeft, Erdoor tien van de daar werkende 22 W- elders in het bedrijf moeten Wen ingezet. Men ziet dit als een Iwlijk verschijnsel, dat geen gevol- voor het personeel zal hebben. 'allast Nedam MSTERDAM 'Voor het eerst in lange reeks van jaren zijn wij gegroeid in omzet en in aantal «te medewerkers. Wij zijn van rae- nfl dat deze pauze in de opgaande n van korte duur zal zijn.' Aldus ir. ■J- Louw, directeur van de Ballast- wam Groep in een nieuwjaarsrede. J noemde in dit verband het hoge oau van de investeringen. In de dopen jaren hebben de investenn- de afschrijvingen gemiddeld ver iQ7°^en en ondanks de lage winst 1971 en 1972 gaat de onderneming jannee door. 'Het programma voor 'J is zelfs bijzonder ambitieus: wij J}*en tussen de 45 en 50 min. te nen investeren.' aandeel van de buitenlandse acti- TILBURG Raadgevend bureau Be renschot heeft na een in augustus 1972 begonnen structuuronderzoek bij Interpolis (verzekeringen) een reorga nisatievoorstel ingediend. Deze houdt in, dat de administratie werkzaamhe den versneld in Tilburg zullen wor den geconcentreerd. De versnelde con centratie in Tilburg houdt verband met een effectiever gebruik van de beschikbare computer capaciteit. De vakorganisaties, met wie al over leg is gepleegd, stellen zich op het standpunt, dat bij verdere uitwerking met Berenschot gezocht moet worden naar mogelijkheden om de personeels problemen (waaronder overplaatsin gen) tot een minimum te beperken. Dit zou kunnen door aan de decen traal werkende kantoren zoveel moge lijk taken te geven. Berenschot zal thans nadere onderzoeken verrichten, waarna weer overleg zal plaatsvinden met de vakorganisaties en de onderne mingsraden. Kon. Ned. Papier MASSTRICHT 'Het jaar 1972 is voor de Koninklijke Nederlandse Pa pierfabriek een zeer goed jaar ge weest. Voor 1973 zijn wij gematigd optimistisch, waarbij wij ervan uit gaan dat wij er in zullen slagen de winst van 1972 in 1973 te handhaven. Wij zullen in 1973 onze positie verder versterken door investeringen in de verschillende eenheden en kritisch na gaan hoe het concern verder uitge bouwd kan worden.' Aldus de heer E. ten Duis president-directeur van de Koninklijke Nederlandse Papierfa briek tijdens de nieuwjaarsbijeen komst van het personeel. De trend van de resultaten over het eerste halfjaar 1972 met de netto winst van 7.5 miljoen, heeft zich in het tweede halfjaar voortgezet, zo ver volgde spreker, die voorts opmerkte dat de dochter ondernemingen in gro te lijnen de helft hebben bijgedragen tot de winststijging. Papierfabriek Gennep, die in 1971 verlies leed, had in 1972 een duidelijk positief resul taat. Geldcrland-Tielens papierfabrie ken kon het geleden verlies groten deels wegwerken. 'Ons beleid is goed geweest, maar wij moeten ons wel realiseren dat het kapitaal van ons concern in de toekomst 74 mil joen zal bedragen tegen ƒ47 miljoen, zodat een hogere v/inst ook wel nodig is.' Bredero UTRECHT Verenigde Bedrijven Bredero in Utrecht zal het jaar 1972 afsluiten met een resultaat, dat na afschrijvingen en belastingen zal lig gen m de orde van f8.3 min. Dr. J. de Vries, president-directeur van de Bredero Groep, heeft dit. vooruitlo pend op de definitiefe vaststelling van de jaarcijfers over 1972. dinsdag tij dens een besloten personeelsbijeen komst medegedeeld. Over 1971 be droeg het resultaat na afschrijvingen ei. belastingen 12.85 min. Wanneer de in dit bedrag begrepen bijzondere bate van 5.84 min. die geheel aan de bijzondere reserves werd. toegevoegd, wordt geëlimineerd, was het resultaat over dat jaar 7.01 min. De omzet over 1972 lag op een waarde van ruim ƒ400 min. (vj. ƒ380 min.). De liquidi teiten van de groep zijn zeer ruim. De projecten op grote schaal, die bij de groep in binnen- en buitenland in voorbereiding en uitvoering zijn, ver lopen geheel volgens plan. Wat de reconstructie van de binnenstad van Hannover betreft is met de bouw begonnen, aldus dr. De Vries. Het resultaat voor afschrijvingen en belas tingen van Bredero Vast goed nv over 1972 zal bij een hogere produktie stijgen van ƒ3.1 min. naar 3.7 min. Kemo AMSTERDAM Kemo (Hunkemöl- ler Lexis) zegt nog niet te kunnen overzien, of het dividend over het per 31 januari eindigende boekjaar 1972- 1973 kan worden gehandhaafd op het peil van het voorgaande jaar (11 pet). De resultaten voor Hunkemöller zelf zijn iets gunstiger dan die van het vorige boekjaar, alhoewel met name de najaarsverkopen zijn tegengevallen. Daarentegen zijn de resultaten van dochter Lmdor duidelijk ongunstig, onder meer door integratie- en aan passingsproblemen. wat de totaaluit komst van de onderneming nadelig beïnvloedt. Schokbeton ZWIJNDRECHT Schokbeton gaat zich beveiligen tegen een ongewenste overval. Dit gebeurt door een verho ging van het maatschappelijk kapitaal van ƒ10.001.000 tot 15.001.000. Hier mee wordt de mogelijkheid geschapen onderhands maximaal 5000 preferente aandelen groot 1000 nominaal te plaatsen. Commissarissen en directie zijn van mening dat het in het belang van de vennootschap is de continuï teit van de onderneming zoveel moge lijk te waarborgen. Teneinde dit te bereiken zal de vennootschap zich moeten wapenen tegen een overval door derden die. buiten medewerking van commissarissen en directie door het opkopen van aandelen ter beurze de macht in de vennootschap trachten te verwerven. Van een verslaggever DEN HAAG In 1972 zijn meer woningen gebouwd dan in enig voorafgaand jaar, namelijk ruim honderdvijftigduizend, terwijl het vooruitzicht bestaat, dat ook in 1973 een zeer hoge produktie zal worden gehaald. Aldus ir. H. D. Prins, voorzitter van het Algemeen verbond bouwbedrijf op de verbondsvergadering. bestrijden, zo zei hij. Er moeten af spraken voor langere perioden worden gemaakt. Over de ontwikkelingen in de be- drijfs-, grond-, water-, en wegenbouw, was de heer Prins niet optimistisch. Hoewel hij ..ei geen tegenstander van inspraak te zijn, merkte hij op dat de 'ongccoordineerdheid en ongeorgani seerdheid van de inspraak' frustre rend werkt. Verdwijnend beeld totale melkomzet hebben die nu een aandeel van 17 procent. Het Produktschap tracht opnieuw de bevoegdheid te krijgen tot het vast stellen van minimumprijzen voor con- melkfabrieken, die een deel van hun marge laten vallen. Op korte termijn is dat. bedrijfseconomisch gezien, voor die bedrijven nog wel verantwoord, zo meende ir. van Dam. maar op langere termijn gezien zullen zij het stunten toch niet kunnen volhouden. Of het stunten het totale melkver- bruik bevordert? In de jaren 50, toen er van stuntprijzen nog geen sprake was, was er een geleidelijke teruggang in het melkverbruik. Ondanks de stuntprijzen en de verkopen bij krui deniers is er in die geleidelijke terug gang geen verandering gekomen. Hij voegde eraan toe dat het aantal woningen, dat in 1973 in uitvoering zal worden genomen lager zal zijn dan dat van het vorige jaar omdat een deel van het contingent van 1973 al in 1972 is uitgegeven. Het was de eerste vergadering van het verbond, dat de plaats heeft inge nomen van de Stichting raad van bestuur bouwbedrijf. Het verbond wil meer dan zijn voorganger een ontwik kelaar. stimulator en coordinator zijn, die ernaar streeft het economische en sociale klimaat in ons land mee te bepalen. In dit verband noemde de heer Prins het van het grootste belang dat het bouwbedrijf samen met de overheid komt tot verdergaande planning op middellange en lange termijn tenein de de entinuiteit in de bouwproduk- tie te verzekeren. Hij wees er verder op, dat het aantal werkloze bouwvak kers vergeleken met vorig jaar is afgenomen met 3000. Over de huursubsidie zei ir. Prins dat hij vond. dat ieder voor de diensten die een woning hem biedt moet beta len wat zulke diensten kosten. Het eigen woningbezit. zo meende hij, biedt hiervoor een oplossing. Hij be pleitte dan ook stimulering van het eigen woningbezit. Het centraal ak koord voor maar één jaar is onvol doende om de inflatie afdoende te Bestuursleden van het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf venvachten, dat de bouwkosten dit jaar zullen stijgen met acht 'a twaalf pet. De huurprijzen zullen daarmee dan een gelijke tred houden. De bestuursleden zeiden dat een deel van de stijging een gevolg is van kwaliteitsverbetering van wonin gen. Deze kan in sommige gevallen wel eens vijftig pet. van de stijging uitmaken. Onder kwaliteitsverbetering verstaat men niet alleen centrale verwarming e.d. maar ook bij een grotere woon ruimte op de begane grond. Deze vraagt vaak om een extra bouwlaag, waarin een hobbykamer is opgeno men. Koersen in Montreal Rijstcrisis slag voor economie DJAKARTA Indonesië is het nieuwe jaar met meer zorgen inge gaan dan enkele maanden geleden nog werd gedacht. De rijstcrisis, waaronder het land onlangs te lijden heeft gehad, betekent nl. een duidelijke terugslag in het economische hervormings- en opbouw programma. i lar l'hem Mass Krrnuson Nat Hesour.es Shell canada l«'-i 19% 11% DOW JONES INDEX DEN HAAG De Kon. Luchtmacj heeft bij de Optische Industrie Oude Delft' in Delft 22 dag- en nacht- luchtfotoverkenningsapparaten besteld ter waarde van ongeveer 31 mil joen. De levering zal voor eind 1974 haar beslag krijgen. Fokker-VFM zal van het totale bedrag ca. 6 miljoen krijgen voor de bouw van de speciale gondels, waarin de fotoverkenningsap- paratuur wordt ondergebracht. Italië heeft ten behoeve van zijn foto verkenning een prototype van de 'Ou de Delft" gekocht en er is goede hoop dat het binnenkort 35 van deze syste men bestelt. De camera's kunnen ook worden gebruikt voor milieubescherming en milieubeheer: de foto's maken duide lijk of, en waar, bijvoorbeeld afge werkte olie op zee is geloosd en wie daarvoor verantwoordelijk is TEL AVIV Israël is in 1972 voor het tweede achtereenvolgende jaar de grootste producent en exporteur van geslepen diamant geweest, zo heeft de voorzitter van het bestuur der Israëli sche Diamantbeurs in Tel Aviv, Mosje Sehnitzer, bekendgemaakt. De export heeft vorig jaar een recordwaarde ge had van S 385.7 miljoen wat $120 miljoen of 45,4 pet. meer was dan in 1971. Hij verwacht dat de uitvoer van dia mant in 1973 boven de 450 miljoen zal uitkomen en dat het bedrag van 500 miljoen nog vóór het eind van 1974 zal worden bereikt. Israël produ ceert ruim 80 pet. van het wereldaan bod van de kleiner stenen tot twee karaat. De voornaamste afzetmarkt voor diamant uit Israël is de VS waarheen vorig jaar voor 104 mil joen kon worden verkocht vergeleken met 74 miljoen in 1971. Andere belangrijke markten zijn Nederland, Zwitserland. België. West-Duitsland. Groot-Brittannië. Frankrijk en Canada. Kun. Olie noteerde op 10 januari 40% '40%-.$i), Philips S 17%-",. 17'-1SUnilever »47%-48 147 'a->«en KLM S 34% (3ó%>. Op gave duPont, Glore en Forgan 8 jan. 1047.86 224.66 120.40 75.27 477.9 9 jan. 1047.11 223.58 119.82 75 32 480.8 10 jan. 1046.06 220.44 119.86 75.26 487.3 Aann <ihl. lui m i 8 jan. 16.840 21.250 1.802 672 772 9 jan. 16.830 22 500 1.811 625 842 10 jan. 20.880 20.160 1.794 585 858 EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefoniseh avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van dezelfde dag). AKZO 77.80-7S.00 (77.60). Hoogovens (88.00). Kon. Olie 123.00gb-123.40 (123.0(1). Philips 55.70gb-56.S0gl 56.80)Unilever 153.30gb-153.60 (153.60). KLM (113.30). Het inflatiepercentage zal ditmaal niet, zoals in de eerste negen maan den van het vorige jaar, bij 6 pet. blijven staan. Integendeel, aangeno-, men wordt dat een stijging tot ca. 20 pet. in de lijn der verwachtingen, ligt. Dat is weliswaar altijd nog geen 650 pet., zoals in de dagen van Soekarno. doch toch belangrijk meer dan de 2,5 pet. van 1971. Voor het land is het een gelukkige omstandigheid dat de rijstcrisis niet tot een algemene economische crisis heeft geleid. De export is van 1971 op 1972 gestegen van 1,3 miljard tot 1,8 miljard. Aardolie, welk produkt om en bij de 55 pet. van de exportop brengsten uitmaakt, heeft nog altijd goede afzetkansen. Verder heeft het investeringsklimaat niet geleden, zo ook niet de bereidheid van het bui tenland o»«; in Indonesië te investeren. De rijstcrisis bereikte medio decem ber j.l. een hoogtepunt toen de rijst prijzen, het dagelijks brood voor 120 miljoen Indonesiërs, vrijwel het drie voudige beliepen van het niveau van oktober 1972. Oorzaak van deze prijs stijging was de grote droogte in de maanden april/november, waardoor de rijstoogst 20 pet. bij de verwach tingen achterbleef. Dat betekent een lagere opbrengst van 2 miljoen ton rijst. De crisis werd nog verscherpt door de bureaucratie in het land. In de afgélopen jaren was het alle maal goed gegaan De regen kwam op het juiste moment, de boeren lever den tijdig af etc. Maar ditmaal pakte het anders .it. De statistieken klop ten niet met als gevolg manipulaties zowel van de kant van de rijstboeren als van de zijde van de overheid. Per saldo ging door een en ander ca. 1 miljoen ton rijst verloren. UTRECHT Dit Jaar zal voor oen bedrag van 1 miljard (inclusief BTW) aan üoe-liel-zeH-arlikolen in de ruimste betekenis worde nomgezet. De warenhuizen nemen daarvan rond 15 procent voor hun rekening. De prognose is van de heer W. Leverington, lid van de adviescommissie voor de vakbeurs 'karwei', die van 27 tot en met 31 januari in de Utrechtse jaarbeurs wordt gehouden. Het meeste geld geven de doe-hct-zelvers uit aan de 'aankleding' van hun wo ning. Aan behang werd in 1971 (inclusief BTW) 120 miljoen omgezet, aan vloerbedekking voor 150 miljoen, aan verf, lijm en kit eveneens 150 mil joen en aan hout voor 115 miljoen. Aan gereedschappen en andere ijzerwaren werd nog eens een bedrag van ruim 150 miljoen uitgegeven. Gedaan; b - Bieden; L - Laten: i Tarwe mrt. 263% 256% 243% 273" 266% 253' 160'.; 153"i, 148% Van een onzer verslaggevers OUDE PEKELA De strokartonfa briek Union gaat zich vanuit het probleemgebied Oost-Groningen vesti gen in West-Duitsland. Volgens de Union-directie is het vervoer van golf karton bijzonder volumineus en daar door kostbaar. Vanuit dit principe wil men de fabriek zo dicht mogelijk bij de afnemers brengen om de vervoers kosten binnen de perken te houden. Als golfkarton over een vrij lang traject moet worden afgeleverd, drukt dat exorbitant op de rentabiliteit van de fabriek. Vooral in Noord-Duitsland levert de Union veel golfkarton en acht men het zakelijk gezien noodza kelijk om de fabriek daar te plaatsen. De afstand tussen Oude Pekela en het nieuwe vestigingsplaats Ihrhove bij Leer is echter niet overmatig groot waardoor dit directiestandpunt moei lijk steekhoudend kan worden ge noemd, aldus de heer M. Arends van de Industnebond-NVV. De arbeidsplaatsen in het nieuwe Duitse bedrijf zouden in Oost-Gronin gen bijzonder welkom zijn geweest. Volgens de directie zou de vestigings premie in West-Duitsland in positie ve zin maar weinig verschillen met ons land. Hoewel de vakorganisaties de Union-directie had gevraagd om voordat er een beslissing zou worden genomen met hen contact op te ne men is dit niet gebeurd. De heer Arends zou wensen dat er in ons land een wet werd gemaakt waardoor een handelwijze als die van de Union onmogelijk zou worden gemaakt om vlak bij een probleemgebied als Oost- Groningen nieuwe industrieën vrij dicht over onze eigen landsgrenzen te gaan stichten in plaats van in het gebied zelf. 102% b 100 b 37% 36% 33.48 32.37 Suiker conlr. II loco 9.70 Jan. 9 87-ook mrt. 9.7l-74g Str loco 177-%-179%L Loud Str. loco 5 00-5 50 ANTWERPEN Austr. wol sept. 2128b okl. 225h nov. 21SI 26.00-7.00 26.20-5 2G.10-20 177%-17»L 5.00-5.50 26 00-27.00 26.00-26.50 26.00-26.30 Metalen i Tin loco LONDEN n I per ion EPERNAY Hoewel de uitvoer van Franse champagne naar Ne derland In het derde kwartaal van het verstreken jaar iets terugliep vergeleken met de overeenkomstige periode van 1971, heeft zich in de eerste negen maanden van 1972 toch een flinke stijging van de export voorgedaan. Zo gingen in het tijdvak januari- september in totaal 388.667 flessen champagne naar ons land, tegen 341.283 in de overeenkomstige maan den van een jaar tevoren. Met deze export was een waarde gemoeid van ƒ3,5 (2.6) miljoen. In het derde kwar taal betrok ons land 128.659 flessen champagne uit Frankrijk. tegen 130.014 in hetzelfde kwartaal van 1971. Volgens het Comité Interprofes- sionnel du Vin de Champagne te Eper- nay heeft de Franse champagne om/et verleden jaar ongeveer 121,5 miljoen flessen bedragen, vergeleken met 116,4 miljoen in het jaar daarvoor. In de periode januari-september wer den in totaal 73(68.6) miljoen fles sen champagne omgezet, waarvan 47.4 (46,9) miljoen op de Franse markt. Terwijl in Frankrijk de omzet derhal ve met slechts 500.000 flessen toenam, steeg de export met niet minder dan 4,2 miljoen flessen. BRUSSEL iReuter) De Europese Commissie wil niet, dat een aantal grote Europese producenten van po lyestervezels afspraken gaan maken om de investeringen te beperken en de omvang van de produktie te regelen. Dit is uit welingelichte kringen ver nomen. De Commissie vindt cie afspra ken een inbreuk op de vrije concur rentie. Als de producenten, waaronder Akzo (maar namen noemt de bron niet) de afspraken toch zouden maken, kunnen zij boetes tigemoei zien, zoals ook het geval was bij het kinine- en het suikcrkartel. De negatieve uitspraak over de kunst vezelafspraken was nog afkomstig van de oude commissie. \KM VOKK 9 1 10 ACk Industries 47% 47' Airco 17% 17 Allied chemical 29% 29%. Alum Co ol Am 57% 57 American Brands 44 44% American ari 32% 32% Am Cvanamtd 29% 30% Am ElecM Power 28% 28% Am Meial Cl'max 81% 32% Am Motors 31% 8 Am Smell C Rel 8'. i 18% Am lel lei 18% 54 A in pen 53% 6Vj Anaconda 6% 22% ArinCO SI eel 21% 24% Atlani Richfield 76 77% K.-ndlX 50 49% Betlil Steel 29% 29% Boelnn 26 26': Burlington Ind 37% 38% Can Pacatu Rv 16% 16% Celanese 39% Chase Manhattan 57 57% Chesap Ohio R 51 51% Chrvsler 42% 42% Vines Service 48% 47' ColKate- Palioolive 98% 98% ("oil Industries 20% 21% Common» Edison 36 36% Cons Edison 25% 25% L'onl Can 30% 30 Con! Oil 43 43% Curllss Wright 33 32% Curtis» Wright A 41 40% Dart Ind 47% 47% Deere and Co 43% 45% Dow Chemical 104% 103% Du Pont l fell 187% 185% Eastman Kodak 148% 143 First Nal City 81% 80' Admiral Cory 17% 17% AllciiKhcnv Pow S 23% 23% Ak/ona 30% 30% Aio S' and a d 13% 13% Allisied Ind 41% 41% Ball Ul.lo 30% 48b Bavok Cigars 13% 13% an Bleu el lus 5% 5% 15% 15% c liadlmui li Goth 2% 2% Chase selecl kd 11.H7 11.86 Colombia Gas 31 32% 27% 28% cons Jelent.olie 24% 24% Fluul Loin 34% 35 Geil lel .v El Geltv Uil Gilellt* Girnbel Broihei Goodyear I am Gull Uil Insilto Ini Uiisiri Mac liilern Harvest Ini Nick of Can lilt Capet Ini lel lel 73 Mi 29% 82% i 27% i 13% i 411% i 37% 36% 41%, i 58% 31' Jones and Lauuni 18% Kralt Liiik emco Vuuki Liliiui Inn Lockheed Aircraft Manor Mas Uen Slot es 50% 50% McDonnell Dnuttla 36% 36% Mobil Uil i nrp 73% 73% Nal Biscuit Nabisco Nat Distillers iih aio Ho. kw 98% b 92% 61% i 29% 34Mb 23% Perm. Om ral 2% 2% PepsIco 84% 84 'i Phelps Dodge 1 42 43' Phillip Morris 124% 126"; Phillips Pell 1 43% 14% Procter Gamhl 114 113% KC A 37% 30% Republic Sleel 27", 27% Revo..Ids Ind 54 53% 40% 41 Santa kc I tut 34 33'; Sears Koehllt k Shell Oil 57% Southern 2d"' Southern Pacific 43% Railwav 4H% Sperrv Hand 49% stand Oil Call! 82% Stand Oil Indian, 87% 87' Exxon Corp 90 '4 90' Siudchakcr-Worm 54 Sun Oil 43% 44% Texas Gull 38% 38% lexas In») 186 18) 1 laiisamerica 17% li Unilever 47% 47% Union carbide 51 50% Uiii Roval 15% 15%, United Aircraft 45% 44' Ulilled Brands 11% 11% I'S Steel 33 33% Weal Union lei 46 44', Weslmghouse El 46% 46% W.M.Iwi.rlh 30% 26". «1 Can 17% 17% NY li A \oiit. Mrvxt R 714, 70% N Am Phillip* Co 34% 34% -> - id-ulal I'eli 12% 12% •li blectr led co na 'ed Gas ilem Uaocorn 10 9 -J 18% 18'/ 16% ,^«6%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17