Gewondenvervoer geen somber, maar wel moeilijk werk Na het verkeersongeluk Haarlems burgemeester boos op minister en bezorgd over inspraak Hoofdagent Visser bracht vaak slecht nieuws in gezinnen GGD-broeders: we blijven ermee bezig Jongen overleed aan tri snuiven Ontslag dreigt voor 30 Grasso-arbeiders Nieuwe cao bij Bata-Best Kans op infectie na bad in Kanaal Gent-Terneuzen ARP Friesland boos over meedoen Vietnam-protest TROUW/KWARTET DONDERDAG 11 JANUARI 197:1 BINNENLAND T11/D8/LH CADVERTENTIE Elke dag gebeuren er in ons land een kleine tweehonderd verkeersongelukken, waarbij iemand min of meer ernstig gewond raakt. Ook vallen er elke dag een paar doden in het verkeer. Bij bijna al deze ongelukken zijn het steeds weer twee instanties die hulp moeten bieden: de politie en de GGD (de gemeentelij ke geneeskundige en gezondheidsdienst). Wij hadden met enkele vertegenwoor digers van beide diensten een gesprek over hun dagelijkse werk: het steeds op nieuw betrokken raken bij verkeersongelukken met alles wal daaraan vastzit, zoals het op de hoogte brengen van de familie, wanneer er iemand is omgeko men en het vervoeren van gewonden naar ziekenhuizen. Wij spraken hierover met de heer M. Visser, hoofdagent van gemeentepolitie in De Bilt en enkele verplegers van de ambulancedienst van de GGD in Utrecht. 'Je gaat in uniform naar het huis van de familie', vertelt de Utrecht se hoofdagent M. Visser (49 jaar, 22 jaar bij de politie)'Er zijn men sen die al enorm schrikken als ze je zien aankomen: ze beseffen on middellijk dat er iets ergs gebeurd is. Anderen zien je wel, maar den ken nog dat het om een kleinigheidje gaat, een verkeersfout of zo. Mensen blijven immers altijd hopen'. Ik vraag dan of ik even binnen kan komen, omdat ik iets te vertellen heb. Je zegt nooit direct dat er een famli- lielid bij een ongeluk gedood is. Stel dat het een hartpatiënt is; die zou dat zo ineens niet kunnen verwerken'. 'Trouwens, niémand kan zo'n medede ling zomaar zonder meer verwerken. Daarom doe je je verhaal in etappes. Je zegt dan: uw zoon of uw man heeft een aanrijding gehad. Inmiddels zijn we meestal in de kamer gaan zitten. Ach ja, je probeert het zo zacht mogelijk te brengen, maar natuurlijk moet je het één keer toch vertellen, hoe je het ook inkleedt Wij van de politie moeten nu eenmaal dit soort ellendige mededelingen bij de mensen brengen; het hoort bij ons werk, maar het is wel een van de moeilijkste onderdelen ervan. Wanneer er zo'n mededeling gedaan moet worden komt het altijd op ons neer, de dominee voelt er weinig voor en ook meneer pastoor geeft vaak niet thuis, wanneer het om iets dergelijks gaat. Ik heb een keer een dominee meegenomen in zo'n geval. Hij zat er bij. maar heeft geen mond open ge daan. Hij was blij dat ik het woord deed. Toen we buiten stonden zei hij: hè. dat hebben we weer gehad. Het is en blijft natuurlijk moeilijk, voor wie dan ook. Ik doe het altijd naar mijn beste weten, maar je denkt toch wel eens achteraf: heb ik dat nu wel goed gedaan?' Vaak dezelfde Hoofdagent Visser, heeft in zijn loop baan al heel wat keren familieleden moeten inlichten over de dood van een kind, man of vrouw, 'Er zijn voor dit soort zaken natuur lijk geen speciale mensen bij de poli tie, maar in de praktijk zijn het toch vaak dezelfde mensen, die dit werk doen. Waarom? Och, je stuurt niet gemakkelijk een piepjonge agent, net van de opleiding, met zo'n boodschap weg. Die jongens zijn daar soms ook erg bang voor. Ze weten niet hoe ze het moeten zeggen en ze weten geen raad met de emoties, die op zo'n mededeling volgen. Voor jonge mensen, zonder veel erva ring, is zoiets ook erg moeilijk. Ikzelf heb het nogal eens bij de hand gehad, maar je kunt nooit zeggen, dat je aan dit werk went of het onder de knie krijgt. Daanoor is het te tragisch en bovendien is elk geval weer anders. Het is van geval tot geval verschil lend hoe je optreedt. Je moet een beetje aanvoelen met wat voor men sen je te maken hebt en hoe die zullen reageren op die afschuwelijke boodschap. Meestal dringt het trouwens niet tot de mensen door, wat je zegt. Ze hebben gehoord 'dood' en klappen dan vaak helemaal dicht. De mensen zijn op zo'n ogenblik eigenlijk ver doofd. De gevolgen dringen niet tot hen door. Je laat ze dan ook niet alleen. Je blijft bij hen, totdat er een familielid of een buurvrouw gekomen is. Je praat nog wat met ze; vaak willen ze weten of hun man of kind geleden heeft en of hij bij bewustzijn was, toen hij overleed. Ze vinden het meestal fijn om te horen, dat het slachtoffer niet m*%~ geleden heeft en nauwelijks weet gehmi heeft van wat er met hem gebeurde. Soms worden mensen ook vreselijk opstandig. Een man heeft mij wel eens beetgepakt. Hij bleef me maar door elkaar rammelen en zeggen: 'Je liegt, man, zeg dat je liegt'. Kijk, je staat hier natuurlijk niet meer als politieman tegenover het publiek, maar als mens tegenover mens. Je bent vaak de laatste strohalm, waar de mensen zich aan vast grijpen. Elke keer grijpt het me weer aan. Je zet zoiets ook niet zomaar van je af. Je denkt er vaak nog een tijdje over na. Maar aan de andere kant: het is voor mij een zaak van een moment, een paar uur, maar voor de familie is het anders. Voor hen is het een zaak van jaren. Je werk Ik praat er 's avonds thuis met mijn gezin bijna nooit over. Ik vind dat dat niet goed is. Het hoort bij je werk en ook al schokt een bepaald geval je misschien wel eens erg, dan moet je het toch niet thuis gaan behandelen. Je zou een te grote druk op je eigen gezinsleven leggen. Toch is het wel eens moeilijk, dat je over dit soort zaken maar weinig praat met anderen. Ook hier onder de collega's wordt er maar weinig over gesproken, hoewel we er allemaal wel eens mee te maken krijgen. De men sen praten nu eenmaal niet graag over de dood, dat houden ze zover mogelijk van zich af. En toch zou je het wel eens nodig hebben er wat meer over te praten, want je twijfelt zelf ook wel eens'. Van een verslaggever HAARLEM De burgemeester van Haarlem, mr. dr. L. de Gou, heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over de 'overmaat van inspraak'. Ook had hij kritiek op adviezen die minister Udink gegeven heeft in een gesprek over het openbaar stads vervoer. In zijn nieuwjaarsrede zei de heer De Gou dat het teveel aan in spraak in een aantal gevallen be leid heeft tot vrijwel onontwarbare complexen van tegenstellingen en alternatieven. Duidelijkheid en ka nalisering zijn geboden, zei de bur gemeester. Binnenkort krijgt de gemeenteraad een verordening voorgelegd over de gekozen wijkra den, onder meer om te bereiken dat de 'territoriale inspraak' via deze wijkraden gekanaliseerd zal worden. Over minister Udink zei dr. De Gou dat deze als waarnemend mi nister van verkeer en waterstaat B. en W. van Haarlem advies gegeven heeft de parkeertarieven zo hoog op te voeren dat niemand het meer in zijn hoofd zou halen om met de auto naar het centrum van Haarlem te gaan. 'Dat was de bij drage van de minister in een ge sprek over het gestegen tekort van het openbaar stadsvervoer en het behoud van de binnenstad als win kelcentrum', aldus de burgemees ter, die sprak van 'wonderlijke ge dachten bij sommige bewindslie den en hun adviseurs over de financiële planning en mogelijkhe- Mr. dr. L. de Gou den van gemeenten'. Minister Udink deed deze uitspraken toen een Haarlemse delegatie in Den Haag sprak over het tekort op het openbaar stadsvervoer. Er werden de gemeente geen extra-middelen ter beschikking gesteld. 'HET BLIJFT AANGRIJPEND' door Cisca Dresselhuijs GRONINGEN Het lichaam van e jongeman, dat dinsdagavond in e kraakpand in Groningen werd gevi den, is geïdentificeerd als dat van 19-jarige T. J. R. uit Beverwijk, jongen is overleden na het snuivi id van tri. De jongen was een geregi druggebruiker. Op 19 december het vorig jaar was hij weggelopen een inrichting voor geesteszieken Bloemend aal. Hij heeft sinds die t op verschillende adressen gewoond verbleef de laatste paar dagen in 1 pand waar hij dinsdagavond werd vonden. DEN BOSCH De directie van Glfc so's koninklijke machinefabrieken Den Bosch overweegt op korte tem dertig man te laten afvloeien uit produktiesector van 'Grasso Stacon' t Den Bosch. Bij andere Grasso-ve gingen in Nederland, onder meer Nijmegen, zijn vakatures. Gn hoopt, dat het aantal ontslagen dl i door uiteindelijk minder zal zijn. Met de vakbonden en de onder mingsraad is overleg gepleegd. ;g UTRECHT De directie van 1 Best en de vakbonden (Unie BI Industriebond-NVV en Industrieboi CNV) hebben overeenstemming I reikt over de cao-1973 voor beambl en leidinggevend personeel. In het koord is een procentuele salarisverl ging 'opgenomen van 2,55 procent wordt de bijsturing niet gemaximee De basisvakantie is gebracht op tv tig dagen. De vakantietoeslag wo voor het vakantiejaar 1973/1974 ii j,, procent. De vakantietoeslag over kinderbijslag komt te vervallen. Van een verslaggever GENT Volgens de Belgische h» leraar prof. dr. ir. J. P. Voets vot de. het Kanaal van Gent naar Terneu J-' een ernstig gevaar voor de volb :o"| zondheid. Mensen die in het kar roi gaan zwemmen, zeilen of waterski J»i kunnen ernstige infecties oplopen, het kanaalwater als spoelwater gebruikt kan het een besmettingst' J'5 vormen. rb'j Dit is gebleken uit een onderzJ b'4 waarvan de hoogleraar gisteren [|i resultaten bekend maakte. Vol? td(, prof. Voets is het water dusdai faecaal verontreinigd dat het vissen dood water is geworden. Vis kunnen er zelfs na toevoeging zuurstof niet meer in leven. Als mogelijke oplossing voor het ian bleem deed de professor de suggr M< dat binnen de EEG normen vast «r steld zouden moeten worden. door de bouw van waterzuivering a? stallaties onontkoombaar wordt Jj het Kanaal van Gent naar Terneu ld. zouden die installaties gebouwd ten worden in Frankrijk en in un Belgische steden Gent en Zelzaete. a1 'Waarom ga je als verpleger uit een ziekenhuis naar een ambulancedienst van de GGD? Wij zijn al lemaal als verplegers in een ziekenhuis begonnen. Je moet als broeder op een ambulancewagen na melijk gediplomeerd zijn.' 'Waarom solliciteer je naar dit werk, terwijl heel wat mensen het erg moei lijk en somber werk zullen vinden? We geloven, dat de vrijheid, het niet vastzitten tussen vier muren, het di recte contact met de patiënt en het belang van jouw eerste hulp voor een gewonde hier de belangrijkste facto ren zijn. Overigens is het natuurlijk zo, dat het rijden met gewonden van verkeersongelukken maar een klein deel van ons werk is. Het grootste deel van onze tijd bestaat uit patiën- tenvervoer voor de ziekenhuizen, dus mensen van en naar ziekenhuizen brengen. Dat is over het algemeen heel wat rustiger dan het vervoer van gewonden'. Voor Peter van lersel komt daar nog iets bij: 'Ik vind het fijn, dat dit werk mij in de gelegenheid stelt wat meer voor de patiënten te doen. In een ziekenhuis verpleeg je iemand, hij gaat naar huis en je hoort er meestal nooit meer iets van. Dat is hier, althans voor mij, anders. Wanneer ik iemand naar huis rijd en ik zie. dat die man of vrouw thuis totaal geen opvang of verzorging heeft, probeer ik wat meer voor hem te doen, door contacten te leggen met het maat schappelijk werk. Ik zit zelf ook nog zo'n beetje in de bejaardenzorg in Utrecht'. Spanning Op de vraag of het eigenlijk geen somber werk is, dat rijden met zie ken, zwaar gewonden en stervende mensen zeggen zij, nogal eensgezind: 'Nee, somber is het niet, wel moeilijk af en toe. Wanneer je weer een oproep krijgt om naar een verkeerson geluk te gaan, zit je wel in spanning over wat je zult aantreffen, zal je nog iets kunnen doen, is het nog op tijd om het slachtoffer in leven te hou den? Maar wanneer je er eenmaal bent, valt die spanning echt wel van je af. Dan moet je werken, handelen, optreden'. Broeder Orie zegt: 'Nee. het is geen somber werk. omdat je direct betrok ken bent bij de hulp aan een ziek of gewond medemens. Wel word ik soms kwaad. Wanneer er van die akelige, slordige fouten gemaakt zijn, waar door iemand er slecht aan toe is. Neem bijvoorbeeld het roekeloos rij den in het verkeer, het niet goed op de kleine kinderen letten, waardoor ze de weg op lopen of het doorrijden van een automobilist na een ongeluk. Dat zijn allemaal dingen, waar ik boos om word. Ik blijf bezig met een geval. Het spreekt mij erg aan, ik beschouw de mensen niet als materi aal, dat je naar een ziekenhuis brengt en dan klaar. Ik informeer later nog eens hoe het met ze afgelopen is'. Een andere verpleger zegt: 'Nou, of het werk somber maakt, kan ik niet zo zeggen, maar wel weet ik dat ik soms ellendige dagen heb. Dan zit je 's avonds eigenlijk uitgeteld thuis. Maar toch gaat het niet zover, dat je een volgende keer je werk niet zou kunnen doen. Wanneer er weer een oproep komt, ga je toch weer, zonder dat je er erg tegenop ziet of er bang voor bent. Wanneer dit wel het geval was. zou je dit werk niet kunnen doen'. Reacties Hoe reageren de gewonden, eenmaal in de ziekenauto? J. Duyker (37), hoofdverpleegkundige bij de Utrechtse GGD, Pe* ter van lersel (30), verpleegkundige en B. Orie (40), eveneens verpleger op een ambulanceauto, zijn het er 'wél zo'n beetje over eens waarom ze zo'n twee of drie jaar geleden van een ziekenhuis zijn overgestapt naar een ambulancedienst van de GGD. Broeder van lersel: 'Dat is heel ver schillend, maar over het algemeen denkt men in de eerste plaats aan zichzelf, ook al waren er nog anderen bij het ongeluk betrokken. Dat lijkt me ook wel logisch trouwens. Het eerste wat ze willen weten is: hoe sta ik er voor, ben ik erg gewond, moet ik lang in het ziekenhuis liggen, word ik weer beter. Dan vragen ze naar de tegenpartij, hoe die er is afgekomen en naar andere inzittenden van de auto. Wanneer de mensen zo zwaar gewond zijn, dat ze eigenlijk sterven de zijn, wordt er niet meer gepraat. Deze mensen zijn meestal buiten be wustzijn. Wennen doe je er nooit aan, wanneer er iemand onder je handen sterft. Ik krijg er tenminste altijd een terugslag van. Je gaat erover denken. Wanneer zoiets gebeurd is, vraag ik vaak, laat me aistjebliieft een uurtje hier zitten bijkomen. Er is hier een groep collega's, die wel met elkaar over deze zaken praat. Je moet het toch ergens kwijt kunnen. Thuis pra ten we er meestal liever niet over. Soms gebeurt dat praten op een nogal luidruchtige, stoere manier, soms ook heel ernstig'. De dood Tijdens het gesprek wordt broeder Van lersel opgeroepen voor een pa tiënt in Vleuten. Na enige tijd komt hij terug, teruggeroepen omdat het niet meer nodig was. Hij verscheurt het briefje met het adres en zegt: 'Jammer dat ik het niet heb gehaald. Ik xende de patiënt niet, dus verder doet het me niet veel, alleen jammer, dat ik te laat was'. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De grote meerderheid van het provinciaal bestuur van de ARP in Friesland heeft bij het dage lijks bestuur van de ARP geprotes teerd tegen de procedure die is ge volgd bij de standpuntbepaling van deze partij voor de Vietnam-demon- stratie. De Friezen vinden dat het dagelijks bestuur 'onzorgvuldig en ondemocra tisch heeft gehandeld door de kamer centrales voor een voldongen feit te plaatsen.' De afdelingen werd donder dag een brief geschreven met de me dedeling dat tot deelname aan de Vietnambetoging was besloten, nadat ook het dagelijks bestuur en het par tijbestuur er schriftelijk van in ken nis waren gesteld. Ook keurt Friesland zich tegen de beslissing de leus van de demonstratie te onderschrijven: 'Nixon teken de vrede nu.' De afde ling vindt dat daardoor ten onrechte de suggestie wordt gewekt 'alsof de oplossing van het probleem alleen bij de Amerikaanse president zou liggen.' 'Vreemdelingenstop onmogelijk', .zegt R'dams burgemeester Van een verslaggever ROTTERDAM 'Er is geen enkele mogelijkheid om mensen die toestem ming hebben in Nederland te verblij ven, te verbieden zich in Rotterdam te vestigen.' Dit zei burgemeester Thomassen gisteren naar aanleiding van een nieuwe eis van de Rotter damse oude wijken de toelating van buitenlandse arbeiders, Surinamers en Antillianen in Rotterdam volledig stop te zetten tot de 'nodige voorzieningen' zijn getroffen 'Wanneer men in een democratisch land regulerend wil optreden met be trekking tot de komst van vreemde lingen, dan is dat een politieke zaak. Men moet zich dan tot de regering, in dit geval de minister van sociale za ken, wenden,* aldus de heer Thomas sen Onderscheiding Mr. P. Meijes, vice- president van het gerechtshof in Den Haag, wonende te Leidschendam, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Kamerheer De heer J. L. Nysingh uit De Wijk (Dr.) is benoemd tot ka merheer in buitengewone dienst van de koningin. Ontslag: De burgemeester van Hen gelo, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, heeft de kroon verzocht hem met in gang van 15 mei om gezondheidsrede nen optslag te verlenen als burgemees ter van Hengelo. De heer Von Fi senne was vorig jaar al tijdelijk met ziekteverlof. Om gezondheidsredenen heeft hij in het afgelopen jaar boven dien diverse nevenfuncties moeten neerleggen. De heer Von Fisenne is vijftien jaar burgemeester van Hen gelo geweest. Voordien was hij onder meer burgemeester van Warmond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 14