Linda Esser wint in Val d'Isère Kristensen: 'Betere spel nog niet gekomen bij Feyenoord' Sport-werknemers overwegen een bundeling van krachten Belangstelling voor Heerenveen gering Ikker en Riessen spelen in Tilburg 5S252BBS3 Boze Foreman slaat te hard toe Eenbank,die er ook voor zomervakanties is Deen stelt sich na half jaar Kuip-voetbal gereserveerd op oernee van imateurs bekort fan Brouwer weg dj Anderlecht Betty Stöve naar VS Tilburg Trappers zonder nederlaag in de competitie SS* KINGSTON (Reuter) George Fore man die zich dn Kingston op Jamaica voorbereidt op het gevecht om de wereldtitel in het zwaargewicht tegen Joe Fraaier, heeft zich gisteren zo opgewonden, dat als er niemand tus senbeide was gekomen, hij een spar ring-partner te deerlijk zou hebben toegetakend. Het slachtoffer van Fore- mans gramschap was Carl Baker uit Trinidad, een Jamaïcaans kampioen in het zwaargewicht Tijdens een trainingspartij raakte Ba ker met een linkse hoek Foreman te hard. Het antwoord van de uitdager was een serie combinaties waardoor Baker op slag in een volstrekt hulpe loze bokser veranderde. SKI Annemarie Proell heeft ook de tweede afdaling van de internationale skiwedetrij- den in Pfronten gewonnen. Zij legde de 2023 meter ar in 1 min 16.79 sec. Ook nu was de Oostenrijkse zege compleet. Irm- gard Lukassen werd tweede in 1.17.97 en Ingrid Gfoelder derde In 1.18.51. Annema rie Proell voert het klassement van de wereldbeker thans aan met 125 punten. De tweede plaats is voor Monika Kaserer met 56 punten en de derde voor Inngard Lukassen met 55 punten. IJSHOCKEY De Nederlandse IJshockeybond heeft als financiële steun voor de organlsaUe van hot toernooi om het wereldkampioenschap voor de c-groep. dat van 9-18 maart ln ons land wordt gehouden, een bedrag van 20.000 gulden toegezegd gekregen van de frlsdrankenfabrtkant Raak, waarmee een deel van de op een totaal van 70.000 gul den geraamde kosten ls gedekt. Sl'ORTTOTO Do cijfers van sporttoto nummer 24 van het afgelopen weekeinde zijn: aantal deel nemers 554.654. Inleg 1.268.505.- Prljzen- bedrag 536.576. Ie prijs, 24 winnaar», die elk bruto 5.589.30 ontvangen 2e prijs 669 winnaars, die elk 200.50 ontvangen; 3c prijs 6.434 winnaars, die elk 20.80 ontvangen. De premie ten bedrage van 134.144.20 wordt na het verstrijken van de reclame- tormljn op 31 Januari bij loting toegewe zen aan een der le prijswinnaars. SCHAKEN Na twaalf van de vijftien ronden hebben de Brit William Hartsson en de Deen Bent Larsen gezamenlijk de leiding ln het Internationale schaaktoernooi van Has tings. Hartsson speelde remise tegen de v Bulgaar Radoelov, Larsen won van de jonge Zweed Ulf Andersson. Na twaalf ronden is de stand: op kop: 1. Hartston en Larsen fr.5 pnt. 3. Uhlmsnn 8; 4. Westerinen 7; 5. Rajkovlc 6.5 en 1 afgebr. 6. Radoelov en Toekmakov 6.1. Strijd der Lage Landen VAL D'ISÈRE (ANP) Linda Esser is individueel winnares geworden bij de Lage Landenwedstrijd, die gisteren in Val d'Isère is beëindigd. Een derde plaats in de afdaling was voor het in Zwitserland woonachtige meisje nog juist voldoende om als eerste te ein digen in de Alpine-combinatie. In het landenklassement werden de Neder landse dames derde achter Groot-Brit- tannië en België. De Nederlandse he ren werden niet geklasseerd. De uitslagen van de afdaling van deze wedstrijd, waaraan ploegen van Nederland. België. Groot-Brittannië en Denemarken deelnemen zijn: Afdaling (parkoers voor heren 2900 m lang met een hoogteverschil van 650 meter, dames 2500 m met een hoogteverschil van 560 m): Dames: 1 .Helen Carmichael (GB) 1.31.05, 2. Maria Abercromby (GB) 1.32.22. 3. Linda Esser (Ned) 1.33.44, 6. Margriet Boswijk (Ned) 1.37.37, 12. Margriet Rljzen- brljs (Ned) 1.42.40. Individuele combinaties: 1. Llnda Esser 112.613 punten, 2. Maris Abercromby 112.619, 3. Helen Carmichael 114.387. Teams: 1. Groot-Brlttannlë 167.96 punten, 2. België 180.21, 3. Nederland 188.45. 4. Denemarken 203.10. Heren: 1. Tobias Heilmann (Den) 1.43 63 Sunten. 2. Sacha de Ridder (Belg) 1.44.13, Soeren Asmussen (Den) 1.45.01, 12. Ton van der Meer (Ned) 1.47.06, 14. Willem Calkoen (Ned) 1.48.88. 22. Lodi Pieters ties: 1. De Ridder 119.614 punten. 2. Peet- (Ned) l 53.36. Individuele alpine comblna- rons (Belg) 120.167, 3. Fltzslmmons (GB) 121.320. 4. Heilmann 121.388. 6. Calkoen 125.154, 19. Van der Swaluw (Ned) 131.882, 25. Van de Knoop (Ned) 150.929. Teams: 1. België 180.04 punten, 2. Denemarken 183.14, 3. Groot-Brittannië 187.31. Nederland werd niet geklasseerd. ffOl'iff/KWARTET DONDERDAG 11 J\NÜ-VRI 1973 SPORT T13/K13 IADVERTENTIE Per dag 1000 kaarten verkocht HEERENVEEN (ANP) De publieke belangstelling voor de wedstrijden om de Nederlandse schaatskampioenschappen, die komend weekeinde op de Thlalf- kunstijsbaan ln Heerenveen worden gehouden, is gering. Per dag zijn ongeveer 1000 toegangsbewijzen verkocht. 'Dat hadden er eigenlijk 2000 moeten zijn,' aldus ijsbaandirecteur Roeper gisteravond. 'Het uiteindelijke toeschouwers aantal zal grotendeels afhangen van de weersomstandigheden. Toch is er vanaf maandag een iets grotere vraag naar entreekaarten.' Volgens Roeper is de geringe belangstelling een gevolg van de Intrede van het beroepsschaatsen. 'De mensen weten niet meer waar ze aan toe zijn. De oprichting van de prof- groep heeft voor niemand enig voordeel gebracht. Als het zo doorgaat is het na één jaar al met de professionals gebeurd.' Aldus Roeper. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een zomervakantie boeken is een kwestie van vertrouwen. Verstandige mensen doen dat tegen woordig bij hun bank, de NMB. Omdat je daar meteen alle kaarten in één hand hebt. Niet alleen deskundig advies voor 'n reis, waar solide organisaties als Hotel plan en Fit achterstaan. Ook nuttige en nodige dingen als vreemd geld voor onderweg. Reischeques voor als-je-er-bent. Een reis verzekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige zomervakantiel 0i Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Jörgen Kristensen is nu een half seizoen Feyenoor- der, maar de terugblik op die periode geschiedt geenszins met een blijmoedig hart. Het Deense raspaardje, door Georg Kessler destijds y betiteld als de Mozart van Sparta, is niet tevreden over zijn prestaties ji en hij piekert zich somtijds suf om het hoe en waarom te kunnen ver- li klaren. De hooggestemde verwachtingen die Feyenoord en zijn le- '4 gioen over de opvolger van Coen Moulijn koesteren zijn slechts opti- lv mistische bespiegelingen gebleken. Li kond 'deal iKristenscn. ondanks al zijn grillighe- j. den, toch e enspeler van allure, heeft bij Feyenoord, een enkele oefenwed strijd daargelaten, niet kunnen impo neren. Niet dat hij bij Sparta week na week een sublieme hoofdrol ver tolkte, maar daar kon hij toch 4 veelvuldig de toeschouwers in op perste verrukking brengen met een reeks knappe soloacties, die vaak ïitmondden in een treffer of een Raszuivere pass naar een medespeler. Geen wonder dat Feyenoord hem op korrel had, toen Coen Moulijn het (n' einde van zijn briljante loopbaan aan- indigde. Kristensen leek immers de leale opvolger, de superartiest, die in het steeds zakelijker spelende Feyenoord niet mocht en kon ontbre- ken Kristensen zelf zag zijn verhui- zing van het Kasteel naar de Kuip als - het vervullen van een wensdroom, want na drie-en-een-half jaar Sparta, 'was hij op de club. zoals hij het omschrijft, uitgekeken. POKERSPEL parta ving voor de Deen, afkomstig m de amateurclub Köge, een slorcli- 7 a 8 ton en haalde bovendien ■dicht adem. Want na elke transfer- mode dreigde de Deen met een oherroepelijk afscheid. Steevast ver- cheen er ook berichten dat Kristen- m met de noorderzon was vertrok- en, maar altijd daagde hij te elfder re weer op en begon het pokerspel issen het Sparta-bestuur en de zake- jk ingestelde Deen opnieuw. In het orige seizoen kondigde hij, nadruk- elijker dan dat hij dat ooit eerder ld gedaan, aan dat hij zich uit de oetbalsport zou terugtrekken en zich zijn geboorteplaats in het caféwe- in zou storten. Was het grootspraak, uf of slechts een signaal voor Spar- zich zo soepel mogelijk op te ellen wanneer een gegadigde zich aandienen? Het laatste lijkt het eest aannemelijk en zo belandde irgen Kristensen bij Feyenoord dat tot 1976 contracteerde en ter misstelling van zijn verontruste aan- ig hoog opgaf over de komst van Deen. iERESERVEERDER )e 26-jarige Kirstensen, overtuigd van et feit dat hij Coen Moulijn niet .klaps uit de gedachten van de eyenoord-aanhang kon wegbannen, al in zijn eerste oefenwedstrijd te- in de Engelse League-club West romwich Albion (4-1) de show. 'Ik leelde een grandioze partij. Ook in panjc tegen Valencia (1-1) was ik et ontevreden over mijn spel.' Re- voor de Deen om in tal van terviews de loftrompet te steken fer zijn medespelers die hem, meer bij Sparta het geval was, zo veel logelijk in het spel betrokken. Nu, een half jaar Feyenoord, stelt nstensen zich heel wat gereserveer- op dan in zijn beginperiode, ireekt over gebrek aan coaimunica- EN HAAG (ANP) De tocht, die et Nederlands amateurelftal naar het ebied van de Middellandse Zee Kakt, is beperkt tot twee wedstrij- en. Op 24 januari wordt in Nicosia espeeld tegen Cyprus, vier dagen ter is Italië, te Savona, tegenstan der. jjt de oorspronkelijke opzet zijn de 'noetingen met Malta en Grieken- - verdwenen. De ploeg, zal op 23 nuari vertrekken naar Cyprus. Op msdag 16 januari zal te Zeist een atste centrale training voor de ama- Mrs worden gehouden. onze sportredactie iTERDAM Na Georg Kessler is nderlecht ook diens assistent Jan fouwer kwijtgeraakt. Brouwer die P°r Kessler was aangetrokken bij W komst naar Brussel, hoopte dat na het vertrek van zijn baas de Jtthve trainer van Anderlecht zou jWden. Nu daar geen sprake van is pt Brouwer besloten ook zijn ont- in te dienen. Voor Brouwer bij irlecht werkte was hij in dienst do KNVB, voor de jeugdopleidin- op het KNVB-sportcentrum in tie en betreurt het dat de spelers veel te weinig onderling van gedachten wisselen over bepaalde problemen.'De beste wedstrijden spelen we uit, maar zodra we in eigen stadion aantreden is het mis. Neem de wedstrijd tegen Go Ahead (2-1). We zijn aanzienlijk sterker, maar zijn niet bij machte de zaak af te maken. Als er, zoals in die wedstrijd, een speler wegzakt, volgen er prompt drie, vier anderen. Als je me vraagt waarom, dan moet ik het antwoord schuldig blijven. Misschien ontbreekt in het elftal een werkelijke leider, iemand die je opvangt, die je kan rn-spieren. Van Hanegem is een groot voetballer, maar een verschrik kelijke kankeraar. Daar moet je als nieuwkomer wel aan wennen. Mij doet het niet zoveel, maar ik kan me voorstellen dat anderen er zich wel aan storen, zodanig zelfs, dat het een negatieve invloed uitoefent op hun spel.' KRITIEK TERECHT En verder: 'Wij, de -spelers, zouden ons veel meer moeten bezinnen op het feit dat we, ook al staan we dan nu bovenaan, zo slecht spelen. De kritiek van de mensen en de pers is volkomen terecht. Natuurlijk praten wc er met elkaar over, maar alleen als we ons op de wedstrijd voorberei den. Het zou veel meer en veel diep gaander moeten gebeuren en niet lou ter tijdens verplichte bijeenkomsten.' Terugziend op zijn prestaties in com petitieverband komt de Deen tot de voor hem weinig vleiende conclusie dat hij. enkele uitzonderingen daarge laten (FC Utrecht, FC Groningen en PSV) A'er beneden zijn normale vorm heeft gespeeld, zonder dat hij daar een passende verklaring voor kan vin den. 'Ik had gedacht dat ik bij Feyen oord, dat toch doorgaat voor een top club, beter zou kunnen voetballen, maar dat is er tot op heden niet uitgekomen. Je gaat dan automatisch harder trainen zonder dat dit echter tot het gewenste resultaat leidt. Soms vraag ik me af ligt het aan de sfeer, die in tegenstelling tot bij Sparta, bij Feyenoord zo verschrikkelijk zakelijk 'is. En dan denk ik ook aan al die anderen. Een Schoenmaker, een La- dinszky en een Theo de Jong. Ze kampen allemaal met problemen. Ik ben ervan overtuigd dat Lex Schoen maker als hij bij Feyenoord weg zou gaan, weer zijn oude vorm zou berei ken.' De Deen is overigens niet van zin dieper op de zaken van Feyen- oords andere probleemkinderen in te gaan. Wel wil hij in uiterst voor zichtige termen kwijt dat hij zich in zijn Sparta-tijd een heel andere voorstelling had gemaakt van de orga- Van onze tennismedewerker AMSTERDAM Betty Stöve. Neder landse tenniskampioene, is gistermid dag naar de Verenigde Staten vertrok ken om deel te nemen aan het Virgi nia Slim-s-toernooiencircuit. Maandag begint dit circuit in San Francisco. In totaal telt dit circuit veertien toer nooien, die tot half mei zullen duren. Het prijzengeld van het Virginia Slims-circuit bedraagt in totaal ruim 400.000 Amerikaanse dollar, territoriale inspraak gekanaliseerd zal worden via wijkraden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Tilburg Trappers, reeds enkele weken geleden als kam pioen gehuldigd in de Nederlandse eerste divisie competitie, heeft een opmerkelijk competitierecord geves tigd. De Ti-lburgers zegevierden in alle twaalf wedstrijden. Het laatste duel, tegen Den Bosch, leverde een 164 zege op. De deelcijfers van de Tilburgers kwamen daardoor op 124 tegen 40. De dit seizoen nieuw gevormde Haags- Rotterdamse combinatie Raak is zijn befaamde Canadese speler-coach Way ne Maxner kwijt. Maxner, die in de cember naar Canada terugkeerde, heeft van daaruit verzocht van zijn contract o-ntheven te worden. Een ver zoek, dat inmiddels is ingewilligd. Maxner, in Nederland nauwelijks tot grote hoogte gerezen, heeft in Den Haag met aanpassingsmoeilijkheden te kampen gehad. lint. cklcf mfl hui 'bBlJRG (ANP) Tom Okkcr en Marty Riessen zullen dinsdag 16 januari de Pellikaan-tennishal te Tilburg een demonstratiepartij spelen. Behalve in in enkelspel zullen zij gezamenlijk ook nog uitkomen tegen de Tilburg-spelers lnunes en Hordijk. baten van de wedstrijd zullen ten goede komen aan de Tilburgse IJshockey- T«eniging Tilburg Trappers. Henk Pellikaan heeft voor de winnaar van de ,JdiJ OkkerRiessen 7500 gulden beschikbaar gesteld, de winnaar heeft toe- taegd daarvan 5000 gulden te zullen schenken aan de Trappers. Jörgen Kristensen wint een duel van Excelsior-verdediger Den Butter en zal voor Feyenoord gaan scoren. nisatie bij Feyenoord en alles wat daarmee samenhangt. HAPPEL-KESSLER De geruchten die de ronde doen over een naderend vertrek van trainer Ernst Happel maken uiteraard ook onderwerp van gesprek uit in Feyen- oords selectiegroep. Kristensen: 'Als Happel inderdaad zou vertrekken ge ven de meeste spelers, Van Hanegem uitgezonderd, de voorkeur aan Kess ler.' Sinds zijn komst naar Nederland heeft Jörgen Kristensen onder vijf oefenmeesters getraind. Hier zijn oor deel over hun capaciteiten. Wiel Coerver: 'In mijn ogen een gran dioze trainer. Hij kan alleen niet met de spelers praten en dat zal hij ook nooit leren.' Georg Kessler: 'Ik sta volledig achter hem. Hij heeft ontzettend veel goede capaciteiten. Bij Sparta heeft hij wei nig fouten gemaakt. Onder hem speel de ik het meest constant. Hij is heel anders dan de buitenwereld zich voor stelt.' Elek Schwartz: Te oud voor trainer en te goed voor deze wereld.' Leo Steegman: 'Is jong en ambitieus en bovendien een goed vakman. Ernst Happel: 'Die ken ik niet. Ik heb hem nog maar een half jaar meege maakt.' RICHARD MATTHLJSSE Voetballers, trainers, leiders en leraren maandag rond de tafel Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Op het KNVB- sportcentrum in Zeist zullen maandag een groot aantal orga nisaties van mensen die geheel of ten dele hun brood in de sport verdienen, nagaan of er moge lijkheden zijn tot een bundeling van krachten te komen. De orga nisaties, die rond de tafel gaan zitten, vertegenwoordigen onder meer beroepsvoetballers, beroeps wielrenners, pikeurs, jockeys en diverse trainers, sportleraren en sportleiders. De gedachte van een grote vak-organi satie van sportmensen is niet nieuw; de Vereniging van Contract Spelers bijvoorbeeld staat reeds lang een der gelijke uitbouw voor ogen en twee jaar terug reeds ontvouwde ook het Nederlandse Verbond van Vakvereni gingen (NW) reeds plannen in deze richting. Op de bijeenkomst in Zeist zullen dan ook Karei Jansen (WGS) en Jan Witteveen (NW) tot de inlei ders behoren om respectievelijk uit een te zetten wat liet belang van krachtenbundeling is en wat het NW voor een dergelijke organisatie kan doen. Een derde inleider is Jaap van der Leek van de organisatie van voet baltrainers (WON), die zich afvraagt of full-time krachten met part-time krachten in één organisatie kunnen samenwerken. Dit laatste probleem ls nieuw in ver gelijking met de plannen van enkele jaren terug. Toen ging het alleen om een vakvereniging van sportbeoefe- ren, om een vergroting van het Comi té Topsport of de (nooit van de grond gekomen) Vereniging van Topspor ters. Nu echter is de bundeling van iedereen die in de sport werkzaam is, aan de orde. Daarbij komen niet al- Karei Jansen leen de hele en halve krachten eventueel tegenover elkaar te staan, maar ook bijvoorbeeld trainers tegen over beroepssporters. Dat dergelijke tegenstellingen niet bij voorbaat on overbrugbaar zijn, valt af te leiden uit het feit dat de Nederlandse Sport Federatie daadwerkelijk belangstelling toont voor de mogelijke ontwikkelin gen. Het feit dat Wim de Heer van de NSF de discussie zal leiden, lijkt op het eerste gezicht wat verwonderlijk, omdat de NSF een koepel van de sportbonden is, die op hun beurt veelal de werkgevers van de betrok ken beroepssportmensen zijn. Volgens Wim de Heer echter is die participatie van de NSF niet zo ver wonderlijk. De Heer: 'De ontwikke ling naar een dergelijke organisatie loopt parallel met de verschuiving van de amateuristische naar de pro fessionele benadering in de sport. Misschien lijkt de positie van de be roepsmensen wat laat aan de orde te komen, maar dat komt doordat in de sport altijd zoveel vrijwilligers werk zaam zijn geweest en nog altijd zijn. De NSF is in deze meer een bemidde laar, kan als intermediair fungeren. Een bundeling van werknemers, is positief voor de sport, verstevigt de duidelijkheid. En daar is iedereen bij gebaat. Overigens heeft de NSF al eerder bijgedragen tot bundeling van krachten, zoals bij de judobond of de coördinatie op het gebied van de opleidingen'. Dat een bundeling van de werkne mers noodzakelijk is, lijkt zonder meer duidelijk. De sociale positie van voetbaltrainers bijvoorbeeld is verre van ideaal: van enige zekerheid is (vooral bij het uitblijven van resulta ten) nauwelijks sprake. De belangbe- hartiging zal dan ook niet alleen economisch (op de verdiensten) moe ten zijn afgestemd; ook de behartiging van sociale belangen zal aan de orde komen. Problemen waar de eventueel te vormen organisatie zich mee bezig kan houden, zijn bijvoorbeeld: het bieden van rechtszekerheid, het bepa len van de beslissingsbevoegdheid, de positie van de trainer/coach en de afbakening van de verantwoordelijk heid. Zover is het echter nog niet. De eerste vraag is of de betrokkenen tot een bundeling willen komen en wan neer daar positief op wordt gerea geerd, liggen er nog drie wezenlijke vragen. Ten eerste: worden de ont- werp-statuten (die reeds zijn opge steld) aangenomen; ten tweede: moet de nieuwe organisatie zich aansluiten bij het NW; en ten derde: moet de organisatie zich aansluiten bij de NSF? De VVCS en de WON zijn wel aangesloten bij het NW, maar wat de NSF betreft, is het nog deze organisa ties nog niet gelukt zich daarbij aan te sluiten, HANS SCHMIT

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13