Politie New Orleans staat voor raadsels Rhodesië blokkeert Zambia maar koper blijft welkom Seizoenarbeider is kind van de rekening in Zuid-Afrika Britse prinses Anne heeft verkering met officier Palestijnen wilden ook bezetting in Boekarest NAVO komt Malta deels tegemoet Meer toeristen naar Israël Nederland zou Antillen willen 'verkwanselen' Actie tegen 'oogst der schande' Bond van zeelieden in Sydney staakt boycot tegen VS Politici naar Hanoi tijdens luchtacties? TROUW/KWARTET WOENSDAG 10 JANUARI 1973 BUITENLAND T7/K8 aar bleven en wat u i kien sluipschutters? NEW ORLEANS (UPI, Reuter) De politie van New Orleans piekert momenteel over twee dingen: koe de sluipschutter van het hoteldak kon ontsnappen en wat de motieven zijn achter het bloedige drama, dat aan zeven mensen het leven heeft gekost. Een 'live' door de tv uitgezonden stormloop op het dak van het hotel, waar de politie meende dat zich twee sluipschutters hadden verschanst, le verde niets op. Alleen het lichaam BRUSSEL (ANP. Reuter. UPI) Vijf NAVO-landen. onder welke Neder land, hebben in principe besloten ge deeltelijk tegemoet te komen aan de eis van Malta dat de huur voor de vlootbasis op dit eiland met tien pro cent moet worden verhoogd. De VS. West-Du itsland, Italië, België en Nederland zijn bereid Malta voort aan in hun nationale munteenheid te betalen in plaats van in Britse ponden, zoals tot dusverre werd gedaan. Door de waardevermindering van het Britse pond kreeg Malta minder in handen dan was voorzien, wat de Maltese pre mier Dom Mintoff deed besluiten de huurprijs te verhogen. De NAVO wacht nu af of Malta het aanbod aan vaardt. van een derde sluipschutter werd ge vonden. Deze was eerder vanuit een helikopter doorzeefd. Maar van de twee of één medeschutter(s) werd geen spoor gevonden. Een bericht dat een van hen zich in een pijp van het luchtverversingssysteem had verbor gen, blijkt onjuist te zijn. Nadat het dak genomen was door een politie-macht van ruim 30 man (vijf raakten gewond door terugkaatsende kogels), werd het hotel systematisch doorzocht door twee groepen agenten. De ene groep werkte van boven naar beneden en de andere in de omge keerde richting. Daarna werd de rich ting van werken omgekeerd. Maar na afloop moest een politie-woordvoerder melden: 'De speurtocht was zeer, zeer grondig. Niemand werd gevonden.' Vermomd Clarence Giarrusso, de hoofdinspec teur van politie, meent te maken te hebben met nalatigheid van het poli- tiekordon van 200 man rond het hotel of met een briljante misdadiger. Hij is er nog steeds van overtuigd dat er meer dan één sluipschutter was. 'Ik geloof dat er twee en mogelijk meer JERUZALEM, CAIRO (UPI, Reuter, AP) Palestijnse commando's hadden, kort nadat ze de Israëlische ambassade in Bangkok hadden bezet, ook de Israëlische ambassade in Boekarest willen bezetten. Dit is gisteren bevestigd door een functionaris op het Israëlische minis terie van buitenlandse zaken. De functionaris bevestigde een be richt uit het blad Ma'ariv, dat zei dat leden van de organisatie Zwarte Sep tember de ambassade in Boekarest gelijktijdig met die in Bangkok had den willen bezetten. Roemeense vei ligheidsfunctionarissen kwamen ech ter voortijdig achter het plan. Solda ten werden op wacht gezet rond de ambassade en veiligheidstroepen wer den in de nabijheid in gereedheid gehouden. Deze voorzorgsmaatreglen waren voldoende om de commando's hun plan te laten varen, aldus Ma'ariv. 'Ja, ik kan u verzekeren dat het bericht waar is', bevestigde de functi onaris van het ministerie. 'Maar het is een delicate zaak en ik wil er niet verder op ingaan.' Palestijnse com mando's bezetten op 28 december de Israëlische ambassade in Bangkok, gij zelden zes diplomaten, maar lieten hen later vrij in ruil voor een vrij brief naar Cairo. Aangenomen wordt dat de Palestijnen in Bangkok het plan voor Boekarest aan hun gijze laars hadden verteld en dat die nog tijdig de Roemeense hoofdstad hebben kunnen waarschuwen. SAMENWERKING De Palestijnse nationale raad, die mo menteel in Cairo vergadert, heeft een oproep verworpen, van een leidende Palestijn voor samenwerking met Jor danië. Dit verneemt het dagblad An Nahar uit Beiroet. Het voorstel ver oorzaakte heftige onenigheid. De op perbevelhebber van het Palestijnse bevrijdingsleger, brigade-generaal Mis- bah Boedeiri, bepleitte hernieuwde sa menwerking met het regime van ko ning Hoessein, dat naar zijn zeggen als vriend en bondgenoot voor de Palestijnse zaak kon worden gewon nen. Jasser Arafat, hoofd van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie (het over koepelende orgaan voor de meeste guerrilla-organisaties), beëindigde de discussie door Boedeiri's idee van de hand te wijzen. Arafat merkte op: 'De Palestijnse revolutie speelt zich af op twee fronten: de bevrijding van bezet gebied en het ten val brengen van het Jordaanse systeem.' De Palestijnse na tionale raad bespreekt momenteel de Palestijnse strategie. SYRIë De Israëlische chef-staf, generaal David Elazar, heeft de gevechten met Syrië van maandag de ergste van drie maanden genoemd. Volgens hem had Syrië zware schade opgelopen. Het front was gisteren rustig, maar ge spannen. Volgens berichten uit Tripo li, waar Sadat momenteel te gast is bij kolonel Kadaffi, hebben de twee presidenten zich voortdurend laten voorlichten over de situatie aan de grens van Israël en Syrië. Elazar deed een beroep op Egypte niet Syrië te vergezellen in de huidige gevechten met Israël, maar er bij Damascus op aan te dringen de activiteiten van de Palestijnse commando's tegen te gaan. 'Zo lang deze terroristische acties doorgaan, zullen we terug moeten slaan', aldus de generaal. sluipschutters waren. We hebben één van hen gedood. Daarom geloof ik dat er nog een andere sluipschutter is.' Maar hoe hij kon ontsnappen is voor Giarrusso een groot raadsel. Een mo gelijkheid is, dat de man een politie- uniform heeft aangetrokken en zo doende kon weg komen. Het tweede raadsel is het motief van de sluipschutters. Gevreesd wordt, dat een nationale terroristische groep ach ter het bloedige drama zit, die zoveel mogelijk politie-mannen zou willen doden. Drie van de zeven doden wa ren politie-agenten. In Washington verklaarde senator James Eastland: 'Dit is duidelijk een oorlog tegen de politie en ongetwijfeld een over het hele land verspreide samenzwering.' De openbare aanklager van de staat Louisiana is dezelfde mening toege daan. Verondersteld wordt dat de sluip schutters militante negers zijn, omdat gehoord is dat zij riepen: 'Wij willen alleen blanken doden', 'De macht aan het volk' en 'Afrika, Afrika'. De aan slagen op politie-agenten van New Orleans begonnen op nieuwjaarsdag, toen een agent werd gedood door een sluipschutter. In de daarop volgende dagen werd geschoten op zeven ande re agenten, waarop hoofdinspecteur Giarrusso verklaarde: 'Er bestaat hier een militante samenleving om agen ten te doden.' Maar ondanks een in tensief onderzoek kon de politie er niet achter komen welke groep ver antwoordelijk gesteld moest worden. Tientallen doden In de steden New York, Chicago en San Francisco, waar in de afgelopen jaren tientallen agenten werden ge dood, zijn dergelijke aanslagen afge nomen na een piek in 1971. In New York vond de laatste aanslag bijna een jaar geleden plaats. Twee agenten werden toen gedood en de politie legde de verantwoordelijkheid bij een kleine groep extremisten, het zwarte bevrijdingsleger. Dezelfde groep werd door de politie van San Francisco beschuldigd van de moord op een agent in augustus 1971. Voorheen werd de schuld voor aanvallen gelegd op de Zwarte Panter-partij. Deze par tij werd aanzienlijk gedund door tegen acties van politie en FBI, maar ziet tegenwoordig af van confrontaties met de politie en heeft zich ten dienste gesteld van buurtgemeenschappen. Van een verslaggever JERUZALEM Het Nederlandse toe ristenverkeer naar Israël is in het afgelopen jaar sterk toegenomen. In 1972 steeg het aantal bezoekende Ne derlanders met 23 procent ten opzich te van 1971. Het totale toeristencijfer nam slechts met elf procent toe. 21.000 Nederlanders bezochten in 1972 Israël, tegenover 17.000 het jaar daar voor. Het Israëlische ministerie van toeris me rekent in 1973 op 850.000 toeris ten, 16 procent meer dan in 1972. Verwacht wordt dat het 25-jarig be staan van de joodse staat, in mei aanstaande, een extra impuls aan het toeristenverkeer zal geven. HARWICH, LONDEN (Reuter. UPI) De aanwijzingen dat de Britse prinses Anne (22) ernstig verliefd is op de 24-jarige Engelse cavalerie-officier Mark Phillips nemen toe. Mark Phillips behoorde tot het Britse paardrijders-team dat vorig jaar in Mlinchen een Olympische gouden medaille in de wacht sleepte. Hij was al herhaaldelijk gesignaleerd in gezelschap van prinses Anne, de enige dochter van koningin Elisabeth en prins Philip van Engeland. Geruchten over een romance tussen het tweetal deden de ronde nadat het paar in november gezamenlijk had deelgenomen aan een vossenjacht te paard. Anne en Mark Phillips zouden elkaar hebben gevonden via hun gemeenschappelijke belangstelling voor de paardensport. Zij ontmoetten elkaar na de vossenjacht van november nog diverse keren bij een soortgelijk festijn. Vervolgens werd door opmerkzame journalisten vastgesteld dat de prinses en haar vriend op 22 december logeerden op de boerderij van de ouders van Phillips in Great Somerford in Wilthsire en dat Phillips twee opeenvolgende weekeinden doorbracht bij de koninklijke familie op hun landgoed Sandringham. Een lid van het Britse vorstenhuis, die anoniem wenste te blijven, heeft verklaard dat er 'zeker sprake is van meer dan alleen maar vriendschap' tussen de twee. 'Maar het is te vroeg om te zeggen dat er werkelijk wat aan de hand is', aldus de anonieme zegsman. Het Engelse dagblad The Sun schreef deze week dat Mark Phillips Anne niet ten huwelijk kan vragen omdat elk initiatief wegens het koninklijk protocol van de kant van de koninklijke familie en van de prinses moet komen. KUSSEN Phillips is afgelopen zondag voor een periode van twee jaar naar West-Duitsland vertrokken met zijn militaire onderdeel, dat daar dienst gaat doen. Havenarbeiders en leden van de wacht van de Britse marine hebben verteld dat zij hebben gezien dat Anne haar vriend naar de haven in Harwich heeft gebracht. Volgens de ooggetuigen gaf Phillips Anne een kus voordat hij de auto uitstapte. Daarop ging de prinses op de plaats zitten van haar vriend die de auto had bestuurd en werden opnieuw kussen uitgewisseld. Leslie Vidler, lid van de marine veiligheidsdienst, die het schouwspel meemaakte zei: 'Het was precies zoals bij het afscheid van ieder jong paar. Het waren mooie kleine kusjes op de lippen.' SALISBURY (UPI, Reuter, AFP, AP) Rhodesië heeft gisteren bekend gemaakt, dat het zijn grens met Zambia sluit. Maar het Zambiaanse koper zal worden uitgezonderd van de blokkade. In een officiële verklaring werd gezegd, dat alle grensposten gesloten zullen blijven totdat 'bevredigende verzekerin gen' zijn verkregen, dat Zambia niet langer guerrilla-activiteiten tegen het zuiden zal toestaan. 'Daarom zal al het weg- en treinver keer van en naar Zambia worden gestopt', aldus de verklaring. Maar in antwoord op vragen, zei een rege ringswoordvoerder later: 'Zambiaans koper zal worden uitgezonderd van de blokkade'. Hij wilde daarover niet verder uitwijden. Het sluiten van de grens met Zambia volgt op de ernstigste guerrilla-activi teiten tegen Rhodesië uit de afgelo pen tien jaar. Drie Rhodesiërs werden WILLEMSTAD In een geheim rap port, dat gisteren ten dele werd ge publiceerd in het Antilliaanse dagblad 'Beurs- en nieuwsberichten' wordt ge zegd dat Nederland er op uit is de Antillen te verkwanselen. Het aan dringen (vanuit Nederland) op onaf hankelijkheid is volgens het rapport het gevolg van manipulaties van groe pen in de Nederlandse politieke we reld. die vooral de belangen van het Shell-concern veilig willen stellen. De olieconcessies in Venezuela lopen in het begin van de jaren tachtig af. Het rapport is opgesteld door dr. W. C. J. van Leeuwen (als romanschrij ver in Nederland bekend onder de naam Boelie van Leeuwen). Dr. Van Leeuwen is hoofd van de afdeling al gemene en juridische zaken van het eilandgebied Curagao. Hij komt tot de conclusie dat Venezuela belangstel ling heeft voor anexatie van de bene denwindse eilanden in verband met de oliereserves in het continentaal plat voor de kust van Aruba en omdat men in Venezuela vreest dat er een machts vacuüm ontstaat als Nederland de An tillen loslaat. gedood en zeventien gewond bij guer rilla-acties sinds 21 december. Een onbekend aantal infiltranten, die afge legen boerderijen hebben aangevallen en landmijnen op wegen hebben ge legd, is gedood of gewond. De Rhodesische regeringswoordvoer der kon niet zeggen, waarom het koper niet onder de blokkade viel. Maar economische deskundigen me nen dat de reden gezocht moet wor den in de wankele Rhodesische econo mie. De Rhodesische spoorwegen ver voeren de helft van het Zambiaanse koper ongeveer 27.000 ton per maand naar de havens van Mozam bique. Voor dit vervoer wordt een hoger tarief berekend dan de Rhodesi sche mineralen-exporteurs moeten be talen. Als het Zambiaanse koper niet meer de grens over zou mogen, zullen de Rhodesische exporteurs meer moe ten betalen of zullen de Rhodesische spoorwegen een zwaar verlies moeten lijden. GROTE UITVOER Zambia verdient 95 procent van zijn deviezen met de koperuitvoer. De Zambiaanse economie is ernstig ver zwakt door de scherpe daling van de koperprijzen op de wereldmarkt. Bo vendien zal als gevolg van de ergste droogte sinds mensenheugenis bijna de helft van de mais-oogst, het belang rijkste volksvoedsel, verloren gaan. Dat brengt zware lasten met zich voor de staatskas, niet alleen omdat er nu meer mais moet worden ingevoerd, maar ook omdat de regering veel kleine boeren die door de misoogst gedupeerd zijn, geld zal moeten geven om nieuwe aanplantingen te kunnen DEN BOSCH In Den Bosch is in de nacht van maandag op dinsdag een auto gestolen met voor 18.000 gulden aan textiel. De wagen stond gepar keerd voor het huis van de eigenaar in de Jan van Galenstraat in Den Bosch. door Harm Lamberts Dat apartheid vooral een economisch uitbuitingssysteem is, begint door de overvloed van publikaties over Zuid-Afrika langzamerhand algemeen bekend te worden. Toch verschijnen er nu en dan boeken en brochures die een bepaald aspect van die uitbuiting aan de kaak stellen waarvan je toch weer opschrikt. Zo maakte het boek van Cosmas Desmond, Het Afgedankte Volk, enige tijd geleden diepe indruk. Onlangs is een boekje verschenen van Ezau du Plessis, Outspan, bouwstenen voor apartheid, waarin aandacht wordt ge vraagd voor het lot van de seizoenarbeider in Zuid-Afrika*). Ook dit werkje kun je niet zonder verbijstering lezen. De afgelopen zomer trokken acht fleu rige meisjes In ons land van groente winkel naar groentewinkel om recla me te maken voor de Zuidafrikaanse outspan-snaasappel. Omdat die schoonheidskoninginnen natuurlijk niet vertelden onder wat voor onmenselijke omstandigheden die sinaasappelen in Zuid-Afrika ge oogst werden, is in ons land en enkele andere Westeuropese lan den een Boycot Outspan Aktie op touw gezet, die volgend voorjaar goed op gang moet komen. Onder het mot to Pers geen Zuid-Afrikaan uit, willen de mensen van BOA ons ervan be wust maken, dat we de Zuidafrikaanse sinaasappel niet moeten associëren met mooie blanke meisjes in minirokjes, maar met zwarte seizoenarbeiders, die gemiddeld 2 gulden per dag verdie nen. Nu hebben de organisatoren van deze actie niet het idee dat als wij nu maar geen Zuidafrikaanes sinaasappe len meer eten, premier Vorster de schrik in de benen slaat en gauw een eind maakt aan de apartheid. 'We hebben heus niet de illusie, dat we met onze aktie Zuid-Afrika bevrijden', vertelt Du Plessis. 'We willen alleen bereiken, dat als in Zuid-Afrika een maal de bom barst Nederland aan de goede kant zal staan'. De Zuidafrikaanse ambassades over de hele wereld geven miljoenen uit aan sluwe propaganda, die de werkelijk heid in Zuid-Afrika versluiert. In al die kleurige folders die de Zuidafri kaanse regering over de wereld uit strooit, wordt nooit met een woord gerept over het lot van de zwarte seizoenarbeiders die uitgeknepen wor den terwille van die sappige outspan- sinaasappelen. De Boycot Outspan Ak tie is geen anti-Zuidafrikaanse hetze, het is een aktie voor Zuid-Afrika, het echte Zuid-Afrika. Het hele systeem van grote en kleine apartheid is er op gericht de bevoor rechte positie van de blanke minder heid te beschermen en in stand te houden. De blanken hebben de goed kope zwarte Afrikaanse massa's nodig voor hun economie, maar ze willen geen last van de Afrikanen hebben. Daarom moeten ze in reservaten on dergebracht worden, die de blanken dan eufemistisch thuislanden noemen. Maar in die thuislanden kunnen ze geen droog brood verdienen. Daarom zijn de Afrikanen gedwongen naar de 'blanke' gebieden te trekken om een paar centen te verdienen. Het leven van de Afrikaan in een 'blank' gebied is tot in de kleinste details door de blanke heersers geregeld. Honderden wetten en verordeningen hebben de Afrikanen tot niet meer dan lijfeige nen van de blanke gemaakt. Er is geen dwangarbeid in Zuid-Afri ka, zegt de regering van premier Vorster. Het is maar hoe je het noemt. In de praktijk hebben de Afri kanen geen vrije keus, schrijft Ezau Du Plessis. Ze zijn gastarbeider in eigen land. Ze worden gedwongen werk te aanvaarden dat de blanken hem aanbieden. O nee, ze hoeven niet ja te zeggen, maar dan worden ze wel naar een thuisland getransporteerd en wie wil weten wat dat betekent, moet het boek van Cosmas Desmond, Het Afgedankte Volk, nog maar eens le zen. Dus accepteren de Afrikanen het werk dat ze aangeboden krijgen. Een ingewikkeld 6ysteem van wetten heeft de beste banen uitdrukkelijk gereser veerd voor blanken. De Afrikanen is bij de wet verboden gemeenschappelijk te onderhandelen over lonen en arbeidsvoorwaarden. Ze mogen zich niet in vakbonden organi seren en ze hebben geen stakings recht. Dat zijn allemaal besluiten die eenzijdig door de blanken zijn geno men. De Afrikanen hebben daar niets over te zeggen. Alle werkloze Afrika nen boven 15 jaar moeten zich mel den op een arbeidsbureau. Werkge vers mogen alleen arbeiders in dienst nemen die bij zo'n bureau staan inge schreven. Afrikanen die zich niet mel den kunnen zonder meer afgevoerd worden naar een 'thuisland'. Mensen die arbeidsongeschikt zijn, zoals ou den van dagen, invaliden, vrouwen, kinderen en zieken, worden in herves tigingskampen gestopt, omdat ze in de 'blanke' gebieden 'overtollig* zijn. Is daarom het lot van de gewone Afrikaanse arbeider in Zuid-Afrika al weinig benijdenswaard, dat van de seizoenarbeider is erger. In Zuid-Afri ka werken ongeveer 1,7 miljoen Afri kanen, kleurlingen en Aziaten op boerderijen en plantages van blanken. Van hen zijn ongeveer 700.000 tijde lijke werkkrachten, die voor een sei zoen worden aangetrokken en de rest van het jaar maar moeten zien hoe ze dn leven blijven. Doelbewust De Zuidafrikaanse regering is er al tijd rap bij critici van haar apart- heidsbeleid de toestanden in de rest van Afrika onder de neus te wrijven. Maar die vergelijking gaat niet op, want het specifieke van Zuid-Afrika is, dat een doelbewuste politiek ge voerd wordt op de bestaande ongelijk heid te handhaven. Het hele systeem in Zuid-Afrika heeft Pierre L. van den Berghe in 1967 in zijn South Africa A study in Conflict, zo geformuleerd: 'Ongeschoolde arbeid is goedkoop, omdat het er in overvloed is. Het blijft goedkoop omdat het onproduktief is en het is onproduk- tief omdat het goedkoop is'. In 1953 verklaarde dr. H. Verwoerd in het Zuidafrikaanse parlement: 'Goede rassenbetrekkingen kunnen niet be staan als het onderwijs wordt gegeven onder de hoede van mensen die ver keerde verwachtigen scheppen wat de inboorlingen zelf aangaat'. En la ter verklaarde hij in de senaat, dat 'de school hem moet toerusten voor de eisen die het economisch leven in Zuid-Afrika aan hem zal stellen'. En: 'Er is geen plaats voor hem in de Europese gemeenschap boven het ni veau van bepaalde vormen van ar beid'. Ondanks de overvloed aan goedkope zwarte arbeidskrachten klagen de blanke boeren in Zuid-Afrika steen en been, omdat de Afrikanen zo weinig animo hebben voor het boerenwerk. De regering doet wat het kan ze heeft zelfs tientallen gevangenissen op het platteland gebouwd, zodat de ge vangenen overdag te werk kunnen worden gesteld bij de boeren maar de belangstelling blijft gering. In 1970 moest dr. P. J. G. Koomhof, minister van bantoezaken, op het congres van de Nationale Partij dn Pretoria ver klaren: 'De regering doet alles wat in haar macht ligt om met een politie van verscherpte controle en arbeids- bureau's er zeker van te zijn, dat de agrarische arbeidskrachten niet wordt toegestaan naar de stedelijke gebieden te trekken'. Menselijk wezen Zijn voorganger Vosloo wist best waarom de Afrikanen niet op het land wilden werken. Volgens een ver slag in de Rand Daily Mail van 12 juli 1967 heeft hij over de voorkeur voor werk in de industrie gezegd: 'Misschien zijn de arbeidsvoorwaarden aantrekkelijker, misschien is het voed sel daar beter, of misschien en ik bekostigen. Anderzijds zullen veel boeren niet in staat zij eerdere le ningen van de staat af te lossen. Het Rhodesische besluit de grens te sluiten betekent voor Zambia in ieder geval wel een nieuwe stimulans om in hoog tempo door te gaan met de aanleg van de Tanzanj-spoorweg, die met Chinese hulp wordt gebouwd tus sen het Zambiaanse koperbekken en de Tanzaniaanse hoofdstad Dar Es Salam. Deze spoorweg moet Zambia onafhankelijk maken van de in- en uitvoerroutes door Rhodesië en Mo zambique. De Tanzam-spoorlijn moet volgens plan in 1975 worden voltooid. SYDNEY (Reuter, UPI) De leden van de afdeling Sydney van de bond van Australische zeelieden hebben zich gisteren met aUgemene stemmen uitgesproken voor stopzetting van de boycott van Amerikaanse schepen. De ze boycot begon op 29 december uit protest tegen de hervatting van de Amerikaanse bombardementen op het gebied van Hanoi en Haiphong in Noord-Vietnam. In de VS kwam daar op een tegenboyoot op gang tegen Australische schepen. Verwacht wordt dat ook andere Australische bonden van zeelieden hun boycot zullen beëin digen. De nieuwe socia al-democratische pre mier van Australië Gough Whitlam heeft drie van zijn ministers verbo den op edgen houtje felle kritiek op de VS te uiten. WihMaim, die duide lijk maakte niet geheel afwijzend te staan jegens de kritiek van zijn minis ters zei dat verklaringen over de buitenlandse politiek alleen door de minister van buitenlandse zaken mo gen worden uitgegeven. Whitlam heeft deze portefeuille zelf dn handen. Paus uitgenodigd LONDEN (Reuter) De 'intematio nale rechtbank voor oorlogsmisdaden', die destijds is opgericht door de Brit se filosoof Bertrand Russell, heeft een aantal vooraanstaande figuren opge roepen naar Noord-Vietnam te gaan en in Hanoi te blijven, zodra een hervatting dreigt van de Amerikaanse bombardementen ten noorden van de 20ste breedtegraad. Brieven met deze oproep zijn gestuurd aan de paus, de Chileens president Allende, de Ameri kaanse senator Mansfield, de Zweedse premier Palme, de Deense premier Jorgensen en de Australische premier; Whitlam. Loena 21 naar maan MOSKOU (Reuter) Volgens weste lijke deskundigen is het zeer waar schijnlijk dat het maandag gelanceer de ruimtevaartuig Loena 21 een zach te landing op de maan moet maken,1 Van de Loena's 15 tot en met 20 is er maar één niet geland. Het Russische persbureau TASS deelde zoals gebrui kelijk alleen mee, dat de nieuwe Loe na 'verdere wetenschappelijke studies zal maken van de maan en de ruimte in de omgeving van de maan'. Ere veld ma g* blijven DENDERMONDE (ANP) Het ere veld voor Oostfrontstrijders in hetfcte Belgische Stekene, dat aan de grens van Zee uws-Vlaand eren ligt, mag als erepark blijven. Dit besliste de recht bank van Dendermonde, na in beroep het vonnis van de politierechter te Sint Niclaas te hebben bevestigd. De aanklagende partijen, het openbaar ministerie en de gemeente Stekene, kunnen tegen deze uitspraak in be roep gaan. Solzjenitsin hu de 10 de dit Uï gsac iale h iden t ee «en uitc leli om i rdt idse mité lo, Jonge kinderen moeten lange dagen maken voor onze sappige sinaas appel. kan deze factor niet genoeg benadruk ken ontvangen zij daar een betere behandeling. Helaas is het een feit, dat er nog steeds werkgevers zijn die schijnen te vergeten, dat de bantoe- arbeider een menselijk wezen is met zijn eigen voorkeuren Laat ons toegeven dat we verwend zijn. We hadden het voor het uitzoeken en we konden zulke belachelijke arbeids voorwaarden scheppen, dat deze boe renarbeiders in feite voor de liefda digheid werkten en voor het recht zelf een stukje land te ontginnen, in de regel het slechtste deel van de boerderij, of voor het recht hun paar koeien of .geiten ergens te laten gra zen, waar ze dan hun levensonder houd uit konden persen'. Om op de wantoestanden op het Zuid afrikaanse land en speciaal op het lot van de seizoenarbeiders in de sinaas- appeloogst aandacht te vestigen, wil de Boycot Outspan Aktie volgend jaar een massale campagne opzetten tegen het kopen van deze vruchten. Niet, zegt Ezau du Plessis, omdat we den ken de Zuidafrikaanse economie te kunnen treffen, maar opdat de Neder landers straks aan de goede kant zullen staan. Uitgave BOA, Passerelstraat 3b, Rotterdam. Prijs 2,(franco thuis 2.50). Te bestellen via giro 2648800. MOSKOU (AP) Een Russisch ge rechtshof heeft geweigerd om de schrijver Aleksander Solzjenitsin scheiding van zijn eerste vrouw, Na- talja Rezjetowskaja, toe te staan. De 54-jarige schrijver probeert al 14 maanden een scheiding te verkrijgen,! maar volgens het hooggerechtshof ii het eerste huwelijk van de schrijver nog steeds geldig. Doorgaans is het erg makkelijk om te scheiden in Rus land. Vermoed wordt, dat de Russi sche autoriteiten de scheiding niet wilen toestaan, om Solzjenitsin niet de kans te geven zich bij zijn tweede Lj;' -vrouw in Moskou te voegen. Politieke gevangenen Itj PARIJS (AP) Het Parijse dagblad Juw Le Monde maakt zich ernstig zorgen ver over het lot van duizenden politieke tniie gevangenen die verblijven in Zuid- t b{ Vietnamese kampen en gevangenissen, ferin Volgens zijn inlichtingen lijden vele lar gevangenen onder slechte behandeling paat en ondervoeding. In het kamp Poulo Condor zou het dagelijkse rantsoen rijst zijn verlaagd van 600 tot 450 gram en krijgen de ongeveer 9.000 gevangenen geen vers voedsel. Buiten het kamp zouden nieuwe 'tijgerkooi- en' zijn gebouwd, die nog dieper wa ren dan de eerder gebouwde, en waar in de ventilatie nog slechter was en helemaal geen licht doordrong. Tus sen de 300 en 400 gevangenen zouden in dergelijke 'kooien' zitten. Protest tegen kernproef CANBERRA (UPI) Premier Vbl lam van Australië heeft verklaard dat zijn regering van Frankrijk de verze kering verlangt dat het noch dit jaar noch verder in de toekomst kernproe ven in de atmosfeer zal nemen. Hij waarschuwde dat Australië bij het internationale gerechtshof stappen ol doen om voortzetting van de kern proeven in het gebied van de Stille Oceaan te beletten, als Parijs de ver zekering niet wil geven. Nixon 60 jaar WASHINGTON (UPI) Presidral Nixon vierde gisteren zijn 60ste ver jaardag. Bij die gelegenheid voorspel de hij dat zijn vier komende ambtsja ren 'zeer interessant' zullen zijn en 'de gelegenheid zullen bieden vele dingen te doen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8