Ds. Vink voelt zich Bruckners zevende bij afscheid Van Otterloo Katwijkse reder Kuijt geen schipper-eigenaar meer Bejaarden Alphen krijgen boeken thuis bezorgd p Kort nieuws uit de regio SPECIALE JANUARI AANBIEDING BONTMANTELS DE spec.al.st .n bont - 't bonthuis j. van egmond - ™ne telefoon Woonkamer in de as gelegd Ontmoetingen voor gebed en. genezing Kleuters gooien 30 ruiten in Marktberichten (ADVERTENTIE) LEIDEN Een brand in de Prinsen straat legde maandagavond een woon kamer in de as en richtte veel schade aan, bij de keuken, de overloop en een slaapkamer. De schade is ruim tienduizend gulden. Niemand werd gewond. De brand ontstond toen de bewoon ster bezig was met thuiswerk (zij soldeerde zilveren kettingen). Een bijna lege gasfles wilde niet branden zodat de vrouw er geruime tijd een lucifer bijhield. Een enorme steek vlam zette toen een stoel in lichter laaie. De vrouw greep onmiddellijk haar kind, die in de kamer aanwezig was, en snelde naar buiten. Zij waar schuwde de brandweer, die de brand binnen korte tijd meester was. De bewoners zijn tegen brand verzekerd. TROL W/KW AR'I KT WOENSDAG 10 J \NL AKI 1073 Een kwarteeuw predikant, een kwarteeuw gehuwd Ds. A. Vink: geen conflicten Een van de verschillende typen woningen, die in de Merenwijk ge bouwd zullen worden. KEG10 ALPHEN De centrale bibliotheek geeft een behoorlijke stijging van het aantal leden te zien. In 1968 waren het er 3500, nu vijf jaar laier staan 796? leden ingeschreven. Eén van de oorzaken is wel de nieuwe behuizing en het filiaal in Ridderveld. Bij de groei blijft het boekenbezit achter. Wat dat betreft hoopt het bestuur op meer subsidie, zodat meer werken kunnen worden aangekocht. Gestreefd wordt naar een zekere vorm van automatisering van de uitleenad ministratie, zodat de klanten vlugger en beter kunnen worden geholpen. De bibliotheek is van plan de bejaar den te benaderen om ook lid te worden. Als er voldoende belangstel ling is zullen vrijwilligers (sters) worden ingeschakeld om de boeken bij de bejaarden thuis te bezorgen. In 1972 werden in totaal 254.744 boeken uitgeleend tegen 178.438 L 1971 en 110.757 in 1968. Het aanlj lezers bij de centrale biblioth steeg van 4536 in 1971 tot 5441 1972, een stijging van 20 pet. filiaal in Ridderveld, in 1970 geopenj telde resp. 1565 en 2521 lezers, wjt een stijging van 60 pet betekent. Het boekenbezit nam met ongeveer Ij pet toe, voor wat betreft de central;^ bibliotheek. Voor Ridderveld komt dj tijg'1 stijging neer op ongeveer 23 pet. Oj edra 31 december had de centrale biblio P( theek 20.561 (v.j. 17.921; in 196S 11.987) boeken voor volwassenen c e'Vl 9064 (7328; 4547) voor de jeugd. Voo;b'" het filiaal in Ridderveld zijn dewpn aantallen: 7146 (5679: --) en 3751 f0 (3140; --). Het aantal uitleningen t. droeg in de centrale bibliotheel r 50.000 meer dan in 1971 en in Ridder rboi veld 22.449 meer. stijgingen van resp, pi, 40 en 50 pet. KATWIJK Woensdagavond om 8 uur (heden) spreekt ds. Harinck uit Den Haag-Zuid voor de Gereformeer de Gemeente aari de Remisestraat. BENTHUIZEN Het bestuur van de Benthuizer Tennisclub is als volgt samengesteld: J. F. L. Negrijn, voor zitter; mevr. J. A. M. Linckens-Eg- ging, secretaresse; D. A. de Kempe naar, penningmeester; mevr. A. J. Bus en J. A. M. Vos, leden. BENTHUIZEN Het bestuur van de afdeling Benthuizen van de PvdA heeft B. en W. medegedeeld, dat het van mening is dat, gezien de vele zaken die in de gemeente om finan ciële redenen moeten blijven liggen een kosten vragen de. verder niet tot constructieve resultaten leidende Nieuwjaarsreceptie, beter achterwege had kunnen blijven. B. en W. achten deze z ienswijze onjuist. Het kleine hee rs ti restje officieel contact tussen de t* A- volking en het bestuur der gemeente S»] zou hierdoor geheel verdwijnen. LISSE Het bestuur van de V< ging tot het verstrekken van lagerETT onderwijs op Gereformeerde grond- 1Ben slag heeft medewerking verzocht voo: ^e] de beschikbaarstelling van een loka; =zei voor cle huisvesting van de te vorme: g t derde klas van de kleuterschool. Di gereformeerde kleuterschool telt 71 leerlingen, het maximum voor 2 leid p sters. De kleuters zijn 'gehuisvest i het uit twee speeiwerklokalen bi staande schoolgebouw aan de Sch< straat 11b. Het bestuur zag de dei klas gaarne ondergebracht in het vier de lokaal van de voormalige openbar! lagere school aan de Heereweg 252 Het schoolbestuur heeft reeds contact met de inspectrice van het kleuti derwijs opgenomen, die in prim met de plannen kan instemmen. Dirigent krijgt Nederlandse Leeuw door Adr. Hager DEN HAAG Het concert ter gelegenheid van het afscheid van het Residentieorkest, dat in feite geen afscheid is, moet voor de 65-jarige Willem .van Otter loo een van de hoogtepunten uit zijn leven zijn geweest. Da aanwezigheid, van kdftingin Julia na, de eervolle onderscheidingen, het ovationele welkomstapplaus van het publiek in di vrijwel geheel bezette PWA-zaal van het Congresgebouw en, temidden van dit alles, de interpreta tie van het werk dat hij voor deze avond verkoos: de zevende symfonie van Anton Bruckner. Typerend voor Van Otterloo is het, dat het Residentieorkest na periodes met Jan Out en Jan Koetsier geen tweede dirigent meer heeft gekend. Hoewel dat niet altijd een voordeel is gebleken, kan gezegd, dat hij door middel van talloze repetities en 1.818 concerten in binnen- en buitenland het Residentieorkest persoonlijk heeft geleid en dat in de meest letterlij ke zin tot een ensemble dat hoog aangeslagen kan worden. Daarvan ge tuigen ook de grammofoonplaten die deze week zijn uitgekomen en die tevens een goed beeld geven van de veelzijdigheid van Van Otterloo. Maestro Koos de maestro Bruckners zevende symfonie vanwege de tedere schoon heid en de weemoed van het adagio? Weemoed, omdat toch een mijlpaal is bereikt, ondanks het feit dat hij vana vond, morgen en zaterdag weer voor zijn orkest staat. Bruckner, die ook deze symfonie in Wenen schreef, toont zich in dit werk een meester van de instrumentatiekunst. De in strumentatie is het middel om in melodisch en harmonisch opzicht het schier- volmaakte doel te bereiken. Het Residentieorkest speelde op het- toppunt van zijn kunnen. Waardering, respect en bewondering spraken uit de overgave en de» intensiteit, waar mee alle orkestleden speelden.' Een grandioze, overweldigende en indruk wekkende vertolking, waarmee Van Otterloo temidden van dit gezelschap heeft willen bewijzen waartoe zijn orkest in staat is, welke plaats zijn orkest in het Nederlandse muziekle ven dient in te nemen. De ovatie was de samenvatting van de publieke bijval voor 24 jaar werken aan een ensemble, dat van een plaat selijk orkest uitgroeide tot een inter nationaal gewaardeerd ensemble. Mi nister P. J. Engels (CRM) sprak de grote waardering van de regering uit voor de wijze waarop Willem van Otterloo heeft gewerkt bij het Resi dentieorkest en bij het Radio Philhar- monisch Orkest. 'Evenals Toscanini bent u als cellist begonnen', aldus de bewindsman, 'hij was een van die dirigenten, die nok na zijn 65e jaar nog veel concerten gaf'. Minister En gels besloot zijn toespraak met de mededeling dat Hare Majesteit de Ko ningin Willem van Otterloo benoemd heeft tot ridder in de ofde van de Nederlandse Leeuw. Veel Burgemeester V. G. M. Marijnen wen ste de dirigent namens de gehele tad geluk met de hoge onderscheiding. 'U heeft bijzonder veel voor onze stad gedaan', aldus de burgemeester, 'het Residentieorkest kan zich met de bes ten meten. Wel bestaat bij u nog steeds het verlangen naar een eigen huis, want een orkest dient een eigen huis te hebben om optimaal te kun nen fungeren. Het is niet te voorspel len wanneer dit huis er komt, maar aan uw en onze wens blijven wij aandacht schenken'. Na de overhandi ging van de zilveren penning van de gemeente werd door de burgemeester een borstbeeld van Willem van Otter loo onthuld. De heer L. Brouwer, voorzitter van de Stichting het Residentieorkest, KATWIJK AAN ZEE Dominee Albert Vink Sliedrecht, 20 mei 1918) viert deze maand twee zil veren jubilea: dé 15de als echtgenoot, de 25ste als predikant. In maart kan hij dan nog zijn komst, tien jaar geleden, in Katwijk herdenken. KATWIJK AAN DEN RUN Groenteveiling S Januari. Waipeen AI 440-680, A2 280-550. BI 750-890, B2 240-510. Cl 630-760. C2 660 Groene kool 25-26. boerenkool 55-70. Aanvoer waspeen 168.000 kg. VISSERIJBERICHTEN SCHEVENINGEN 9 Januari visserljberlch- ten Besommingen trawlers: SCH 24fi 14.31 o. Besommingen kustvissers: SCH 25 1215: SCH 64 20T5; SCH 65. 2270; TH 24 3390: TH 26 3645. BesomnUftgieji spanvitsers: OD 4 en OD 8 13.200; SL.7 en.SL 42-6685: KL 7 en KL 50 6940: UK 59 en L'K' 237 4840. Per 40-kg: schol rn: 80-80: schol kl 65-75: wijting gettr.i 37-SO?. wijting dicht 31-70. schar 75-88; bot 12-34: kabeljauw m 70-100: kabeljauw I 69-82: kïbeliauw II 64-80; kabel jauw in 85-85. Per 100 kg: knbelfa'ióv gr 150-160. Aanvoer: 520 kielen kabeljauw: 10 kisten schol: 2BO ik talen wijting; 100 kisten schar: 10 kisten bot. Verwachte a aïvVfc» rij/oor morgen: circa 15 kust- erf apanVtssFfs - IJMUlfcEN ttr 1 kg in guldens: tarbot -8.72 :- 8.37; grote tong 7.55 - 7.39; grootmiddel tong 9.17 - 7.39: kleinmiddel tong 9.08 - 9.95; tong I 10.21 -J 9.47; tong'II 9.38 - 8.78; zalm 10.20 - 9.80. Per 50'kg in guldens; schelvis 2 154; schelvis 3 132; wijting 1 78 - 60; wijting; 2 82 - 62; schar 110 - 22; bot 33 - 1715; stéenbolk 60 - 59; schol 1 57 - 53; srhol 2„71 - 63; schol 3 77 - 67; schol 4 75/*- 59; kabeljauw'1 113 - 80: kabeljauw 2 118 95; kabeljauw 3 101 - 82; kabeljauw 4 99 - 82; kabeljauw.5 110 - 82; koolvis 1 70 - 66; koolvis 2 63 - 57; koolvis 3 69 - 64; koolvis 4 53 - 48; tarbot 284 - 183; griet 224 -145; tongschar 175 - 116; haring 1 48 - 24: lever 72 .63; grote kuit 170 - 24; haai 89 - 71. Aan de dinsdagmarkt werd te IJmui- den aangevoerd: 65 premiekisten schelvis, 101 kisten en 95 premiekis ten wijting tr5 kisten kabeljauw. 879 kisten kotfbas-.; 195 kisten en 457 pre- miekisteiv Kamig, 878 kisten schol, 98 kisten schar. 42 kisten tarbot, 63 di versen. 1064 stuks stijve kabeljauw en 4100 kg. 'tóflfc BESOMMINGEN KW VÈTil-ioÓ. KW 123 58.900. KW 215 23.500, VL 7 113.700. VL 110 15.15Q, 'Vfr-JÏ! 19.100, VL 153 2.000. VL 05 18.000,HD 4 5200. WR 37 11 060. VEV-560. IJM 310. ZL 6 2900. SPAN'tTj&KRS UK 23 'en UK 107 4900. UK 54 en UK 208 4.08Ó; UK 36 en UK 70 4.480. UK 142 en UK- 200 6900. K 196 en K 234 qltf; J97 en 205 6100. VD 1 en yh 15 6900. VD 9 en VD 19 5900. VD 46 en VD 115 6300. VD 53 en VD 83 8600 LISSE Het bestuur van de Vereni ging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs 'School met de Bijbel' heeft de ge meente gevraagd gelden beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van het speelterrein van de kleuterschool aan de Geraniumstraat la. Door afbraak van de noodwoning, die nabij het terrein van de kleuterschool stond, is grond vrij gekomen, direct grenzend aan de speelplaats van de kleuter school. B. en W. gaan akkoord. SASSENHEIM De jorgeren-socie- teiit 'de Stormbal' aan de Vaartkade heeft voor één van haar avonden t.w, de maatschappij-avond, die zaterdag om 8 uur wordt gehouden een spre ker op het programma staan. Deze wordt afgevaardigd door 'Amnesty In ternational' afd. Leiden. Hij zal spre ken over het werk van deze organisa tie, die zich het lot aantrekt van aller, die op grond van hun overtuiging onder autoritaire regimes vervolgd worden. U bent confessioneel? 'Ja, ik noem mezelf graag rechts-, maar niet: oud-confessioneel; dit kan verkeerde gedachten opwekken'. U hangt flus tegen de Bond aan? 'Populair uitgedrukt mag u dat wel zeggen. Ik sta achter de mensen van het Getuigenis; in 1967 ook al achter de 24 ondertekenaars van de Open Brief'. Dus 'u hèbt wel bezwaren tegen de gang-van-zaken in de hervormde kerk? 'Ja, met name tegen het loslaten van de belijdenis en de tucht, verder tegeq de nieuwe theologie, uitkomend ook, onder meer, in de hoogleraarsbe- noemifigen. Die brief van 1967 was het eerste signaal, het Getuigenis een versterking daarvan'. Dictator Bij die "nieuwe theologie denkt u dan zeker ook aan het horizontalisme. Maar d,e gerichtheid naar boven kan toch echt niet bestaan of goed funkti- ROTTERDAM Op woensdag 17 ja nuari wordt weer een oecumenische ontmoeting gehouden voor gebed en genezing in de Laurenskerk. Tussen 6 uur en 7.30 uur des avonds is er gelegenheid voor. onderling contact, pastoraal en groepsgesprek, waarna om half acht een liturgische dienst wordt gehouden. Deze ontmoetingen worden georganiseerd door een team van voorgangers met hun medewer kers uit- de hervormde, rooms- katho lieke, gereformeerde en pinksterker ken en is voor ieder vrij toegankelijk. De volgende ontmoeting is vastgesteld op woensdag 21 febuari. RIDDERKERK Door een onjuis te informatie is er een fout geslopen in het artikeltje over het echtpaar G. Willemstein uit Ridderkerk, dat mor gen 60 jaar is getrouwd. De receptie wordt niet gehouden op het adres Rijksstraatweg 323, maar in het huis van hun zoon, aan de Gebroken Meel dijk 1 in .Barendrecht. 's-GRAVENZANDE Een dertigtal ruitjes van de gereformeerde Noor- derke/Jc moeiten het. ontgelden toen twee jongetjes, een van vier en een van vijf jaar. bezig waren met een bezem en bloempot. De politie heeft intussen de ouders van de kinderen opgespoord en deze zullen voor de schade aansprakelijk worden gesteld. ie DEN HAAG Willem van Otterlw un bij zijn afscheid als vast dirigent van het Residentie Orkest groots gehul 6 digd. Eervolle onderscheidingen van ine rijks- en gemeenteoverheid vielen hem ten deel. Voorts eerde Den Haag hem door een borstbeeld van Van Otterloo in het Congresgebouw te plaatsen. Op de foto minister Engels van CRM en de scheidende dirigent. Cl bracht aan Van Otterloo duizendmaal ET dank voor alles wat hij voor het orkest en voor Den Haag heeft ge daan. verleende hem de penning met oorkonde van de stichting. De heer Jolle de Wit, voorzitter van de niging van Orkestleden, aan zijn dirigent een facsimile uitgave van Le Sacre du Printemps van Stra- winsky. Willem van Otterloo bracht dank voor alle onderscheidingen en blijken van waardering. De dirigent onderstreepte dat het voor een minis ter van CRM niet gemakkelijk moet zijn te weten wat hij moet doen met alle orkesten in Nederland. Doch ho pelijk komt er, na de onrechtvaardige waardering van de commissie Schol ten, voor het Residentie-orkest toch een iets fijnere differentiatie. Tenslot te luchtte Van Otterloo zijn hart over het Congresgebouw: 'Nu kunnen wij spelen als er geen congressen zijn, doch het moet zo worden, dat er congressen zijn als wij niet spelen'. oneren zonder de bewogenheid met de wereld? 'Niet reëel tenminste. Kijk (hij doet het voor met wijsvinger en duim): het best is de letter L. maar dan met een langere vertikale en een stuk kortere horizontale lijn. Echte bewo genheid met de wereld is zonder le vende Godskennis niet mogelijk; er komt niets van terecht, leidt tot de chaos. Het is nog erg gevaarlijk ook. want puur horizontalisme maakt er gens rijp voor een dictator. Dat was destijds het ongeluk van de Duitse kerk, die Hitier niet goed zag. Alleen de Bekenntnis-Kirche hield stand, om dat ze leefde uit de vertikale omgang met-God. Men kan niet echt humaan zijn zonder verbinding met het Ande re. De pur-sang-horizontalisten moeten dan ook niets van Karl Barth hebben; ze vinden hem veel te vertikaal'. Zijn uw opvattingen tijdens uw ver blijf in Katwijk nog veranderd? 'Nee, beslist niet. Ik heb me van jongs af sterk aangetrokken gevoeld tot de onversneden gereformeerde re formatorische theologie van zonde en genade'. Liturgie Waarin verschilt u dan van de Gere formeerde Bond? 'Vooral ten aanzien van de liturgie'. En misschien toch ook we lten op zichte van de zogenaamde nadere re formatie, het klimaat en een bepaalde levensverhouding? 'U moet wel bedenken, dat vele epigo nen verder gaan dan die nadere refor matie. Vandaar ook, dat de tegenstel lingen binnen de Bond groeien. De anderen zetten zich af tegen zekere doperse neigingen en een ultra-bevin delijkheid'. U hebt hier in Katwijk geen conflic ten? 'Nee, gelukkig niet'. Zeker dank zij uw, naar ik meen, irenische instelling? 'Dat denk ik wel. Ik ga gemakkelijk met mensen van allerlei slag om. stoot niemand af. 'k Zou het helemaal niet erg vinden in Katwijk te blijven. Ook m'n vrouw en kinderen hebben het hier uitstekend naar hun zin'. De traditie ls sterk In Katwijk; denkt u, dat het zo blijft? 'Katwijk kijkt vreemd tegen het nieu we aan. Het traditionele, het bekende, wint het altijd in eerste instantie. Of het zó blijft, is de vraag. Het gevaar dat met een instorting van de traditie ook de band met de kerk verslapt of zelfs verdwijnt, is echter latent aan wezig'. Traditie Wat vind u van de Katwijkse jeugd? 'Er komen elke zondag veel jonge mensen in de kerk. Ook over het catechisatie-bezoek mag ik niet kla gen'. Is dat misschien ook traditie? 'Waar ligt de grens tussen traditie en verantwoordelijkheidsbesef? Die is moeilijk te trekken. De concrete situ atie is zó, dat ook de bonders modern gekleed gaan. En overal vind je tele visie. In m'n pastorale werk merk ik van de verschillen eigenlijk niets. Wél 's zon dags. want dan komen de anderen niet bij me in de kerk. Ze gaan me voorbij, naar hun eigen dominee. Wie daar niet tegen kan, redt het hier niet. Hij kan beter weggaan of hele maal niet komen'. Enkele van uw vroegere Katwijkse kollega's zijn er voor gevlucht. U hebt daar dus geen neiging toe? 'Nee, ik heb het charisma van de verdraagzaamheid: groet de anderen als broeders in Christus'. Tessino Het echtpaar Vink heeft vier kinde ren: Tejo (19), Jan (17), Peter (15) en Margreeth (13). Ze studeren of zijn het van plan. De jubilaris houdt daar zélf ook van, vooral geschiedenis en literatuur. Preken en pastoraat zijn hem even lief. Hij is dol op lezen en politieke geschiedenis. Zou u willen studeren, in Leiden bijvoorbeeld? 'Heel graag, maar ik kan er de tijd niet voor vinden. Ook houd ik erg veel van autorijden. In één dag, met een caravan achterop naar Loca'rno rijden, van 's morgens half vijf tot 's avonds tien uur, vermoeit me niet bijzonder. Ondertussen kan ik nog van de natuur genieten óók. Die is daar in Tessino verrukkelijk'. Ik geloof, dat u een gelukkig mens bent 'Ja, ik heb een fijn huwelijk, 'k houd van m'n werk en m'n hobby's'. Vrijdagavond 26 Januari, 's avonds vanaf kwart voor acht, kan men domi nee Vink en zijn gezin feliciteren in het hervormd kerkelijk centrum. Wehrmachtskotter Dirkjete koop KATWIJK AAN ZEE De KW 178 'Dirkje' van rederij D. Kuijt is te koop. Verkocht is de 'Dirkje' nog niet. Hij heeft een motor-ver mogen van slechts driehonderd pk en dat is niet zoveel vergele ken met het vermogen van de nieuwere vissersvaartuigen, die vaak vermogens hebben van 800 en 900 pk en in sommige geval len zelfs van 1000 pk. De KW 178 'Dirkje' is het enige vaartuig van reder Kuijt uit de Jan Tooropstraat. 'De kosten worden te hoog. De sociale lasten, het eten en de ijsbevoorrading worden steeds duurder. Nu kon ik er nog uit springen. Een aantal Katwijkers heeft dergelijke schepen laten moderni seren, maar daarvan gingen de mees ten failliet. Een schip als dit is sterk aangewezen op het weer. En dat heeft de laatste tijd erg tegen gezeten. Schepen met meer vermogen konden nog wel uitvaren, maar dé 'Dirkje' niet meer. De boot is de laatste met dit vermogen. Het is een zogenaamde Wehrmaehtskotter. Het was een hou ten schip dat tijdens de tweede wereld oorlog is gebruikt door de Duitsers Tn 1955 is hij in het ijzer gezet. Toen is de houten kotter veranderd in eentje van staal', aldus de heer Kuijt. De 'Dirkje' werd genoemd naar de echtgenote van de heer Kuijt. De Katwijker hoopt zijn boot nog als vissersvaartuig te kunnen verkopen. De motor is volgens hem nog uit stekend: 'Ik heb or nooit pech mee gehad'. Er zijn inmiddels aanvragen binnen van hengelsporters. Zij willen dat de heer Kuijt met hen de zee opgaat. 'Ik doe dat niet graag, want ik werk uit principe liever niet op zondag', zegt de heer Kuijt, die overigens nog geen andere werkkring heeft De 'Dirkje' werd in 1955 verbouwd op de werf 'Rietpol' te Spaarndam. Hij meet 89 brt, is 23.32 meter lang, 6,27 m breed en 2,51 m hoog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 4