Parterre Minnehuis blijft gewoon open Plan voor 750 woningen in Meren wijk gereed Concierge De Kier zilveren jubilaris Gezellig fonduen voor halve prijs Agenda voor Leiden Burgerlijke stand Leiden Vleeskeuringsdienst stelde begroting vast Actie 'Van mens tot mens' ook in Leiden Politie pakt twee speelgoed-dieven Uitnodiging: Fondue Américaine Vergunning voor vormingscentrum Actiecomité stelt WBV De Eendracht in gebreke -^)TROUW/KWARTET WOENSDAG 10 JANUARI 1973 KEGIO L3 Zoeken naar geleidelijker oplossingen LEIDEN Het bestuur van de diaconie van de Hervormde Gemeente Leiden en het bestuur van het bejaardentehuis aan de Kaarsenmakerstraat (Minnehuis) hebben het provinciale bestuur mee- c gedeeld, dat zij de parterre van het oude tehuis voorlopige open houden voor die bewoners, die niet in aanmerking komen voor opname in de Lorentzhof, het nieuwe bejaardentehuis aan de Lorentzkade, dat, zo is het voornemen, in april van dit jaar wordt geopend. tijd i peri v'Ged. Staten stonden op het stand geest heeft irrend 'inig .i kuj veel steen aand ïlt hl :punt: de Lorentzhof open, het Minne huis dicht', vertelde de heer D. Marck, tweede voorzitter van het Min- Inehuis, ons. 'Maar zo eenvoudig ligt ^de zaak niet, Natuurlijk voldoet het itehuis niet meer aan de eisen, maar .je moet toch rekening houden met de toestand en de wens van zijn bewo ners. Wij wachten nu maar af, welk bericht wij krijgen van het provinci aal bestuur. Misschien komt er hele maal geen bericht. Dat gebeurt wel Die meer in zulke zaken. Dat kan vanzelf- er sprekend niet betekenen, dat de huis- leven 'vesting van de bejaarden in het Min- frag "nehuis geen probleem meer voor ons :t koa is, maar het betekent wel, dat wij dit '.problem geleidelijker tot een oplos- cht ei sing kunnen brengen. Geen vooruitgang Er zijn nu nog 55 mensen in het bijbi bejaardentehuis. Als de Lorentzhof de i open gaat, zullen er, naar schatting, .i me ongever 20 over blijven. Het gebruik •ippen van de parterre alleen zal het mogelij ke gevaar van de situatie wel aanmer kelijk verminderen, maar het bete leven e tot achte emaal lijke ichiea n vaa dr itatie er at duid-: 1 in irukh 1 WO! enkt ij ze ooi een n die va LEIDEN Geboren: Patrick zn v B Eder- Tcen en P C Hendriks: Suzanne M dr v G J ran Scooten en P J Duijndam; Marco zn v T j van der Putten en M A B den Duik; Lydia dr v H Middelkoop en L van Rij; Esmond zn D W Suvaal en D Hoppenbrouwer; Astrid C M dr v J van. der Werf en C J M Meijer; Brenda C M dr v P Vincourt en S E van Leeuwen: Patrick B zn v T H Vermeij en E M Beuman: Nancy E dr v P C C van Stein en E C de Vries. Overleden: W Hoogenboom man 1892, W G Koene echtgen v P A Gerritse 1899, J M Bouman geh gew met H Verhoeven 1881, J Stikkelorum geh gew met P Plezier, M Bramer echtgen v J Krasenberg 1889, H Cornet man 1890, J Molenaar man 1909, C E A M Withagen dochter 1952. M Zirkzee geh gew met J Kerkvliet 1885, T J Verhoeven man 1895, A M J Bos man 1913. Gehuwd: J Eradus en J van der Melj: A P i! den Haan en J Blansjaar; M H Hietbrink en H E C Ritter: W F van Steijn en N Schuilenburg; M Brinks en E Görtz. Overleden: A M van Zee 30 jul 1917 man: H van Varick 26 jan. 1886 man: S C Nieuwen- burg 19 sep. 1S92 geh gew met J H Krietemeijer; O Bakker 13 mei 1894 man: J Bronsgeest 13 jul 1922 man. Gehuwd: P B M Went en I J M Sikken; J P M Clerx en C M van Haaster. .Ondertrouw: H P G P van den Akker en C A J M Smeding: W H Cornelius en H C Freijters: G Dubbeld en A M C Veen; Y Hamzah en C J van Rossum; F B Kasifa en LY Klavert; M H Wolper en A H F Regeer BOLLENSTREEK Voor de eerste maal sinds de samenvoeging van de vleeskeuringsdiensten Katwijk en Lis- werd en openbare bijeenkomst tarre| gehouden. De begroting wercl vastge steld op 596.045, waarin begrepen post 'onvoorzien' van 10.000. Tot direkteur werd benoemd de heer van Doorn uit Lisse. De heer W. Weening uit Katwijk is adjunkt-direk- teur. Keurmeesters zijn de heren L. Huibregtse. B. Beljaards, J. A. Bul man, H. v.d. Marei, J. Mul en C. A. van der Echoot. kent niet, dat de bewoners er nu zo op vooruitgaan. Er zijn daar namelijk geen afzonderlijke ruimten, maar al leen een zaal, waar de bewoners wel licht niet die rust kunnen vinden, die zij nodig hebben'. Anderzijds gelooft de heer Marck niet in aanpassing van het in aanboüw zijnde bejaardentehuis Lorentzhof aan een situatie waarin alle bewoners van het Minnehuis daar zouden worden opgenomen. 'Het is eenvoudig niet haalbaar. Er zijn mensen in het Min nehuis, die zo'n specifieke verzorging nodig hebben, dat de Lorentzhof hun die niet zou kunnen geven. Bovendien zijn er bewoners, die niet weg willen. Zij hebben het in het Minnehuis onder elkaar naar hun zin. Men moet niet vergeten, dat in het Minnehuis veel zeer oude mensen wonen. Een aantal woont er al heel lang en zij zijn aan elkaar gehecht. Als de be- LEIDEN Sinds enige maanden is er in Nederland een actie 'Van Mens tot Mens' gaande. Deze poogt de open bare mening in de Verenigde Staten zodanig te beïnvloeden, dat er een einde komt aan alle Amerikaanse oor logshandelingen in Vietnam. Men tracht dit doel te bereiken door een vreedzaam 'bombardement' van briefkaarten op gewone Amerikaanse burgers, verzonden door gewone Ne derlanders (van alle mogelijke politie ke en kerkelijke richtingen). Op de briefkaarten staat een afbeelding van gruwelen die door Amerika in Viet nam zijn bedreven en een uitspraak van de actrice Jane Fonda: 'Wat zult U Uw kinderen zeggen als ze U vragen waarom U deze oorlog hebt toegelaten?' Er hebben in Nederland al vele honderdduizenden mensen aan deze actie meegedaan. Reeds een mil joen kaarten zijn verzonden en meer dan drieduizend medewerkers offeren hier hun vrije tijd aan op. Uiteraard geschiedt de medewerking belangeloos en worden de briefkaarten tegen kost prijs verstrekt. Overigens heeft blij kens vele reacties uit Amerika de actie daar ook de gemoederen in ba- weging gebracht. Binnenkort zal in Leiden een huis- aan-huis actie starten om alle burgers van deze stad in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan dit 'brief- kaartenbombardemnt'. Geïnteresseer de lezers kunnen zich in verbinding stellen met Dr. P. Westbroek, Kager- singel 23, Sassenheim, tel. 02522-10859. trokkene en de familie zeggen: geen verplaatsing, dan zullen wij aan deze wens voldoen' Risico Het komt erop neer, dat als de Lo rentzhof open is en een aantal bewo ners van het Minnehuis is daar opge nomen, op verantwoorde wijze voor de overigen naar andere oplossingen moet worden gezocht. In dit verband is er al contact geweest met het rusthuis Groenhoven te Leiden, het Elisabeth-gasthuishof te Leiden, de Mariënhaven te Warmond en De Wil- bert in Katwijk aan den Rijn. Bij het zoeken naar oplossingen speelt de geestelijke toestand van de betrokke nen uiteraard een rol. Zo is voor de mente bejaarden een blijven wonen in het Minnehuis minder gewenst. De heer Marck wil niet voorbijzien aan het risico dat het open houden van het Minnehuis met zich brengt. 'Wij aanvaarden de consequenties van deze vorm van afwikkeling, maar als er eens iets ernstigs zou gebeuren, ben je als diaconie natuurlijk nergens meer. Daarbij komt nog dat. de zaak financieel ook niet is te redden. Zo lang het huis open is, moet er ook een huishoudelijke dienst zijn'. Raad Lisse vergadert LISSE Vanavond om 8 uur (woens dag) vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt ondermeer exploita tievergoedingen bij het onderwijs: voorschotten gebouwenvergoeding kleuteronderwijs 1973; uitbreiding speelplaats christelijk-nationale kleu terschool; beschikbaarstelling en in richting lokaal voor gereformeerde kleuterschool; instellen van logopedi sche dienst; grondverkoop winkelcen trum Poelpolder; verdaging vaststel ling bestemmingmsplan 'Laan van Rij- ckevorsel'; gemeenschappelijke rege ling inzake woonwagencentra rayon Leiden. LEIDEN Gisterochtend om half drie hield de politie op de Oude Vest twee mannen aan die met grote zakken speelgoed langs de straat lie pen. De twee, een 33-jarige en een 28- jarige Leidenaar, beiden zonder be roep, hadden het speelgoed ontvreemd uit een vitrine van een speelgoedwin kel aan de Breestraat. Het 150 jaar oude bejaardentehuis aan de Kaarsenmakerstraal dat in opspraak is komen nu enerzijds de nieuwe Lorentzhof niet alle bewoners kan opnemen en anderzijds Ged. Staten van Zuid-Holland hebben bepaald dat het dicht moctals liet nieuwe tehuis geopend is. De hervo -nide diaconie probeert in samenwer king met anderen voor elke bewoners een verantwoorde oplossing te vinden. Maar zij moet daarvoor wel de tijd hebbr Vandaar dat zij de parterre van het tehuis open wil houden. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De heer B. de Kier is 25 jaar werkzaam bij de 'Chr. Kweek school', nu Chr. Pedagogische Akade- mie. Hij begon in het gebouw aan de Paulus Buysstraat te Leiden en ging bij de opening mee naar de nieuwe school aan de Hazenboslaan. Zijn functie heet officieel 'concierge', wat in deze schoolgemeenschap wil zeg gen, dat De Kier niet minder dan een centrale figuur is, temidden van leer lingen, docenten en bestuur. In de komende zomer hoopt de jubilaris 65 jaar te worden en met pensioen te gaan. Leuk voor hem dat zijn jubi leum nog net voor dit afscheid valt. Donderdag wordt in de school een informele bijeenkomst gehouden met de docenten en oud-docenten, het be stuur en de oud-bestuursleden. Vrij dagavond is er een bijeenkomst voor de hele schoolgemeenschap en zater dagavond om 8 uur worden de oud leerlingen verwacht. ACTIEF MAN De heer De Kier heeft zich op ver schillend gebied altijd een actief man betoond, waarbij hij moeilijkheden zeker niet uit de weg ging. Zo is hij geruime tijd voorzitter van de Chr. Woningbouwvereniging in Leiden ge weest. terwijl hij ook door zijn lid maatschap van de gemeentelijke huis- vestingscommissie de erbarmelijke woontoestanden in Leiden tot in de diepte leerde kennen. Zijn voorzitter schap van de Federatie van Woning bouwverenigingen in Leiden maakte hem voor deze functies zeer geschikt. Min of meer in het verlengde daarvan' lag de interesse van De Kier voor het bejaardencentrum Haagwijk, van welke stichting hij voorzitter werd. ADVERTENTIE ROELOFARENDSVEEN Bloemenveiling 8 januari. Anjers 27-45. Rozen 21-53, Forsythi- 'alakken 41-46, Slerlitzia 220, Seringen Step- man 75-95 p.st. Troschrysanten 130-150, idem jaarrond 165-235, Trosanjers 145-150, Freesi- a's 125-255, Narcissen 105-150, Tulpen Tommy Pink Trophy, Paul Richter, Preluidum, Rub.v Red 110-155. Apeldoorn. Apricot Beauty. .Cassini 165-200, Lustige Witwe. Cantor. Ralph. Christmas Marvel. Christmks Gold. Levant 120-170, Demeter 210-255, James V. (Porrestal 325. Coriolan. Mickey Mouse, Gol den Apeldoorn 200-225. Comét 250-260 p. bos. Persant Snoepweg, Leiderdorp Maak kennis met het sfeervolle AC-Eethuisje en die heel aparte charme van een gezellige fondue maaltijd. Uw kinderen zullen fonduen een feest vinden. Neem ze ook eens mée. De specialiteiten van het AC-Eethuisje - de vleesfondues -1 de trots van onze chef-kok. Keuken geopend van zondag t/m donderdagavond fot 9, vrijdag- en zaterdagavond tot 10 uur. Speciaal voor de donderdag en vrijdagavond. Een compositie van blokjes biefstuk, lever en varkenshaas. Geserveerd rr>et drie fijne sausjes, pommes frites en gemengde salade. Normale prijs 9.25. Op dÖnderdag- en vrijdagavond Eethuisje "de Munnikhof" In Albert's Corner Restaurant Leiderdorp aan de flijksweg Amsterdam-Rotterdam, afslag Hoogmade. Telefoon: 01710 - 3 00 66. Het is mogelijk telefonisch een tafel Ie reserveren. uien1 n r. iterd ven. nt i aar Jergi Geli Ie d« Pas I eel laagbouw en wellicht de eerste terraswoningen 6 b! Woensdag 10 Januari ilpnfc i Jeloftekerk 8 u afd. Mors Christenvrouwen- In, bond over een rels naar Turkije, Dijkstr. 2a 10-u u. spreekuur sociale raadsvrouw. Stad huis 4.30-6 u. spreekuur sociale raadsvrouw Donderdag 11 Januari ®ebouw Rehoboth Rapenburg 10 8 u. propa- Sanda-avond Leidse Amateurfotografenvere- jjlging t.g.v. 50-Jarig bestaan dia-vertoning door G. Gompelman over zijn verblijf in en Wenen Tevens uitreiking publiekprijs, ingesteld t.g.v. Jubileumtentoonstelling. Bur- Wrzaal stadhuis 8 u. hoorzitting voor bewo- I Vo ?.e" va" Pieterswijk óver verkeersproblema- lle*. Stadhuis 6-8 u. spreekuur sociale „raadsvrouw. Zaal Bevrijdingskerk, 8 uur: afd. Leiden Zuid-West. Christenvrouwenbond, ds. K. Bouhuys over; 'Hoe brengen wij het geloof «ver aan onze kinderen?'. Rooscveltstraat 20, 8 uur: ledenvergadering De Natuurvriend'. Leiderdorp: Nieuw-Ouderzorg, 8 uur: afd. Lelden Chr. Plattelandsvrouwenbond, me- vrouw v. d. Meiden-Cools a, Dordrecht, over omgaan met mensen', vrijdag 12 januari Zaal Bevrijdingskerk Montgomerystr 7-10 u. Jpubeurs voor verzamelaars. Zaterdag 13 januari ■orsweg 114 2-5 30 u. schaksociëteit voor lenst apotheken 5-12 januari apotheek Kok Rapenburg 9 «'den. apotheek Voorschoten en apotheek Leiderdorp. «Posities «d. Museum De Lakenhal tot 14-1 Tin uit Ren bezit, tot 28-1 De Structuristen. "'ms in Leiden van 5-12 januari hn„ °Doc 14 j. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 u. °P zo extra voorst. 16.45 u. Lldo v'' de beesten af, a.l., aanvangstijden zie ven, Camera Matinee De pijlsnelle ruiters al. za en wo 14.30 en zo 14.00 en 16.15 u. nachtv. Little big man 18 j. zo vr. 23.30 u. Luxor De duivel kent geen genade 14 j. aanvangstijden zie Studio, Trianon Liefdes mazurka 14 j. dag behalve za en wo 14.30, 19 en 21.15 u. en zo 16.15 u. Matinee: Pippi Langkous, a.l. zo-wo. 14.30 u. Rex Blue Movie 18 j. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 u. en zo 16.15 u. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Wederom Is er een plan gereed, dat voorziet in de bouw van ongeveer 750 woningen in het oosten van de Merenwijk, in een gebied dat grenst aan het toekomstige wijkpark en het win kelcentrum. Het plan is ontwikkeld door het bouw- en woningbureau De Otte uit Capelle aan de IJssel en de bouwge- meenschap Bohan uit Utrecht. Archi- tekt is ir. A. Ganev, die het plan gisteravond in aanwezigheid van de raadscommissies voor stadsontwikke ling, openbare werken en volkshuis vesting toelichtte. Het plan omvat 507 eengezinswoningen en 250 terraswo ningen. Indien het bouwplan in de nabije toekomst de vereiste goedkeu ringen krijgt, zouden hiermee in de Merenwijk de eerste terraswoningen in de Randstad worden gebouwd. Dit type woning heeft vanwege het hoog- bouwprincipe op het eerste gezicht een flatidee, maar maakt het mogelijk dat elke bewoner zijn eigen 'buitenge bied' (terras) heeft. In het plan voor de nieuwe woon buurt is een aantal waterpartijen ge creëerd, die het mogelijk maken dat zoveel mogelijk woningen voor of ach ter grenzen aan het water. Voorts zijn tn de buurt enkele fietsroutes opgeno men en een tiental speelplaatsen ge creëerd. Er is voor gezorgd dat zoveel mogelijk auto's op eigen erven kun nen worden geparkeerd, met extra perkeerplaatsen voor bezoekers. De straten in de nieuwe woonwijk zijn kort en vooral kronkelig gehouden, waardoor de kans op snel rijdens, gevaarlijk verkuer tot een minimum wordt beperkt. De maquette van het nieuwe bouwplan voor de Merenwijk. De buurt in zijn totaliteit is zoveel mogelijk geïntegreerd in het toekom stige wijkpark. Hiermee wordt onder andere getracht de bewoners het ge voel te geven dat men in een park woont. De eengezinshuizen worden gebouwd in acht verschillende typen, die in prijs variëren van ongeveer 70.000 tot 150.000. De?e laatste woningen, de duurste, grenzen aan de Zijl en hebben een maximum aan ruimte en comfort. Alle engezinshuizen worden in principe gebouwd als koopwonin gen, maar de kans is niet gering dat een aantal ervan ook voor verhuur in' aanmerking komt. Enkele typen, de goedkoopste, worden in de premiesec tor gebouwd. Dit komt er goeddeels op neer, dat een aspirant-koper uit de zogenaamde middengroep ongever j 350 aan maandelijkse lasten kwijt is, indien hij tot aankoop van een woning besluit. Dit bouwplan is de eerste constructie ve bijdrage aan een ander gezicht van de Merenwijk. Tot nu toe staan er slechts flatwoningen. Niet alleen zijn belangstelling voor huisvestingsaangelegenheden bracht hem tot Haagwijk, maar ook zijn diakonale aspiraties. In de Leidse Hervormde Gemeente is hij ook ja renlang bestuurslid en voorzitter ge weest van het Vrijwilligerskorps, dat hulpdiensten verrichtte voor. tijdens en na de kerkdiensten. BOVEN DE MATERIE Op vakorganisatorisch gebied was de heer De Kier een poos bestuurslid van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. Voor de vergaderingen die hij in die kwaliteit moest bijwonen hoefde hij niet ver van huis, want hij is ook vele jaren concierge geweest van het gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Oude Singel. Dit stukje zou heel onvolledig zijn als wij het gemeenteraadslidmaatschap van de jubilaris (CHU) vergaten. Ook op dit niveau spreidde de heer De Kier een gedegen kennis van zaken ten toon. Waar De Kier zich ook bewoog, nie mand heeft ooit kunnen vaststellen dat hij gehinderd werd door tekorten in die kennis. Hij beheerst de materie die onder zijn handen komt. Op zijn feest zal de dank dan ook voluit gemeend zijn. LEIDEN Het uitblijven van de vergunning voor bouw van noodloka- len van het vormingscentrum in Lei den is te wijten aan de afwijkende eisen die de plaatselijke bran-dweer gesteld heeft. Dit antwoordt minister Van Veen op vragen van het Kamer lid Masman (PvdA). Die aparte eisen waren nodig in verband met de lig ging van de lokalen (koppel-units) ten opzichte van de omringende panden. Op zeer korte termijn, aldus de minis ter, zal nu door het ministerie toe stemming worden verleend tot aanbe steding van de bouw. Schaakteam Koudekerk vindt zijn vorm terug- LEIDEN Het schaakteam van Kou dekerk heeft, nu de kansen op de titel in de derde klasse C van de Leidse Schaakbond tot nul waren ge reduceerd, in de vierde ronde zijn oude vorm teruggevonden. De uitwed strijd tegen het Leidse Reed I werd overtuigend met 2.57,5 gewonnen. De wil om te winnep .was weer geheel bij de Koudekerkers aanwezig, want er werd slechts één remise genoteerd. Deze remise-partij was een fel gevecht tussen Michels en Keyzer, waarin Mi- chels een paandoffer bracht. De daar op volgende aanval kon de Koudeker- ker maar net keren. Starreveld ging tegen Swaak aan zijn eigen dubbelpi- on ten onder. De Boer lette tegen Boogert te weinig op de kleintjes; gevolg: drie pionnen achter en een verloren stelling. De overige zeven partijen brachten de Koudekerkers even zovele winstpunten. Een zeer fraaie combinatie voerde Van Reen uit op het tiende bord. Deze leverde hem twee stukken en een gewonnen stand op. Boelee stond tegen Petie nogal benauwd, maar toen Petie een loper liet instaan, was het direct uit. Er werd nog een duel in deze klasse gespeeld. Daarin boekte Aarlander- veen na spannende strijd tegen Roe- lofacrendeveen een verdiende 5,54,5 overwinning. LEIDEN Er is onzekerheid onder de leden van de woningbouwvereni ging De Eendracht. De afdeling Lei den van de Bond van Huurders en Woningzoekenden meent, dat deze mede is veroorzaakt door de huurhar- monisatie en de 'renovatieplannen'. Daarom houdt het afdelingsbestuur van deze bond donderdagavond om 8 uur in De Zevensprong een bijeen komst voor de leden van De Een dracht, waarvoor ook het bestuur van De Eendracht zelf is uitgenodigd. Een verwijt aan het bestuur van deze bouwvereniging is, dat vorig jaar geen ledenvergadering werd ge houden. Het actiecomité verwacht ter vergade ring o.a. de raadsleden Waal (PvdA), Amptmeyer (PSP) en Hoeven (CPN). Alle leden van De Eendracht krijgen vanavond een uitnodiging in hun bus, waar ze in Leiden ook wonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3