Hanoi: VS dreigen met nieuwe acties Pompidou hekelt Parijs congres van linkse leiders 'Oude vijf' Ibeslissen vandaag WASAUTOMATEN 499,- Amerikaanse kerken zoeken steun SSBl SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Abonnementsgeld Chef postkantoor pakt overvaller George Knobel naar Ajax Bomexplosie in Parijs vernielt Joodse bureau In deze krant Nieuwe Leidlse Courant christelijk dagblad voor leiden en omgeving iteenstraat 37 WOENSDAG 10 JANUARI 1973 53ste jaargang no. 316 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Nixon meent dat oppositie machteloos is SAIGON, PARIJS (AP, Reuter. UPI) Er zijn nog geen tekenen die op resultaten wijzen bij liet overleg tussen Le Doec Tho en Kissinger in Parijs. Washington dreigt met militaire maatregelen als Noord-Vietnam de Amerikaanse vredesvoorwaarden niet aanvaardt. De VS bereiden nieuwe bom bardementen op Noord-Vietnam voor, zo blijkt uit waargenomen Amerikaanse verkenningsvluchten ten noorden van de 20ste breedtegraad. Dit heeft Noord-Vietnam laten weten via radio Hanoi en door publikaties in het partij dagblad Nhan Dan. Het Noordvietnamese blad schreef gis teren: 'De regering Nixon die door de recente krankzinnige uitbreiding van de oorlog een in militair en politiek opzicht zware nederlaag heeft geleden is gedwongen een tijdelijk staken van de bombardementen ten noorden van de 20ste breedtegraad en een hervat ting van de onderhandelingen in Pa rijs te gelasten. Er zijn echter nog geen tekenen die wijzen op resultaten van de onderhandelingen'. Kadio Hanoi zei in een commentaar dat de Amerikanen chantage plegen door 'het tonen van hun vuist om jressie uit te oefenen'. 'Evenals op 16 iecember verklaarde de voornaamste Amerikaanse onderhandelaar (Kissin ger) dat de basis van het verdrag voor 99 procent voltoooid is. Twee dagen later begonnen Amerikaanse B- 52's plotseling Noord-Vietnam te bom barderen', aldus radio Hanoi. 'Her- laalde verkenningsvluchten op vele ilaatsen, met inbegrip van Hanoi, be- rijzen dat de oorlogshitsers van Jixon nog steeds actief voorbereidin- Ronald Ziegler, ae woordvoerder van het Witte Huis heeft indirect toegege ven dat de bombardementen op 'be paalde militaire doelen' ten noorden van de 20ste breedtegraad In Noord- Vietnam worden voortgezet. Er kun nen bijvoorbeeld aanvallen worden gedaan op installaties van SAM-raket- ten, omdat de politiek van de 'be schermende reactie' van kracht blijft, aldus Ziegler. Deze politiek houdt in dat Amerikaanse vliegtuigen die bo ven Noordvietnamees gebied worden beschoten hierop mogen antwoorden met tegenaanvallen. gen treffen voor nieuwe militaire avon turen tegen Noord-Vietnam', zo werd vervolgd. Gewaarschuwd werd dat chantage geen succes zal hebben. 'Als Nixon koppig en oorlogszuchtig blijft, zal het Vietnamese volk de strijd voort zetten,' verklaarde radio Hanoi. Van onze parlementsrcdactie DEN HAAG De fracties van de onfessionele partijen, WD en DS'70 eslissen vandaag of het mogelijk is et kabinet van de vijf te herstellen f niet. Informateur Ruppert krijgt iezelfde dag tegen het middernachte- jk uur het standpunt van de fracties e horen. n politiek Den Haag worden de kan en op een positief resultaat, ondanks e hernieuwde besprekingen van de ijf fractievoorzitters de afgelopen da- en, nog steeds zeer laag aangeslagen, let mislukken van de vijf impliceert laar tevens verwacht wordt, ook het mislukken van een kabinet van de ier: confessionele partijen en de WD. De fractievoorzitter van DS'70, de heer Berger, die zich vorige week al pessimistisch had uitgelaten over iet verloop van de besprekingen, her ken haalde dit ook gisteren. Er zijn grote verschillen, zei hij, en ik ben realis tisch genoeg om te veronderstellen m^Jdat het niet gemakkelijk zal zijn die e msli °P te lossen. De voorzitters van de kringen Amster- o°* dam, Rotterdam, Den Haag en vani Utrecht, van de KVP zijn gekant tijden tegen een herstel van de oude coali- ie- menen dat een gelijmd kabi net ook ongeloofwaardig zal overko men bij de kiezers. Zij zeggen dat een faideiijk vooruitstrevend beleid, dat «en logisch gevolg is van het kernpro- jramma, duidelijk gestalte moet krij sen en richtsnoer moet zijn bij de enderhandelingen. Nixon Uit goed ingelichte bronnen in Wash ington is vernomen, dat Nixon er van uitgaat dat hij zijn plannen kan door zetten om een bestand in Vietnam te bewerkstelligen, zelfs door zo nodig opnieuw de bombardementen op Noord-Vietnam uit te breiden. Nixon is ervan overtuigd dat het Amerikaanse Congres in ieder geval in de komende zes maanden niet in staat zal zijn het Vietnam-beleid te doorkruisen, aldus de zegslieden. Nixon meent dat het Congres zelfs na deze zes maanden bijzonder moeilijk een einde kan maken aan de oorlog in Vietnam door bijvoorbeeld de daar toe nodige gelden te blokkeren, aldus de zegslieden. Zo zou Nixon zijn advi seur Kissinger op het hart hebben gebonden de Noordvietnamezen in Pa rijs te vertellen dat zij niets van het Congres moeten verwachten. Ook de Amerikaanse oppositie tegen het Vietnambeleid zou Hanoi niet kunnen helpen. In een commentaar hebben de Amerikaanse columnisten Rowland Evans en Robert Novak ge schreven dat Nixon een geheime opi niepeiling voor het Witte Huis heeft bestudeerd. Deze peiling had uitgewe zen dat bijna tweederde deel van de Amerikanen het bombarderen van mi litaire doelen in Noord-Vietnams dichtsbevolkte steden of steunt of er zich niets van aantrekt, aldus de co lumnisten. Goldwater Senator Barry Goldwater, de vroegere Republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft verklaard dat de oorlog in Indo-China al afgelopen had kunnen zijn als pre sident John F. Kennedy destijds had besloten Noord-Vietnam te bombarde ren. 'Als wij deze wapens (de bom men) hadden gebruikt toen president Kennedy ten oorlog trok, en ze op de juiste wijze hadaen gebruikt, dan ge loof ik niet dat de oorlog langer dan een week had geduurd', aldus Goldwa ter, die als presidentskandidaat heeft verklaard zelfs niet voor het gebruik van atoomwapens in Vietnam terug te schrikken. Elliot L. Richardson, die op 20 janua- PARIJS (AP, Reuter, UPI) President Georges Pompidou van Frankrijk heeft op een gisteren gehouden persconferentie een felle aanval gedaan op de komst van een aantal socialistische leiders uit het buitenland naar het congres van de socialistische internationale dat volgende week in Parijs begint. Noordvietnamese onderhandelaars lopen naar een villa buiten Parijs, waar gisteren het geheime overleg werd voortgezet. Delegatie-leider Le Doec Tho loopt rechts met hoed. achter hem, eveneens met hoed, Xoean Thoei. Gistermorgen heeft een delega tie van de Amerikaanse kerken besprekingen gevoerd met ver tegenwoordigers van de Neder landse kerken over de bombar' dementen op Noord-Vietnam. De delegatie maakt een reis door een aantal Europese landen om bij de diverse kerkgenootschap pen steun te krijgen voor de strijd die zij in Amerika voeren tegen het beleid van de rege- ring-Nixon. Op de foto v.l.n.r.: Bishop Armstrong, Rabbi Beer man, prof. Brown, prof. Harvey Cox, Bishop De Witt en Sister Mary Luke Tobin, tijdens een persconferentie in Den Haag. Voor verslag zie pagina 2. ri Meivin Laird opvolgt als Ameri kaans minister van defensie heeft Nixons maatregelen Noord-Vietnam te bombarderen en andere militaire maatregelen in Vietnam 'verstandig en juist' genoemd. Richardson zei dit in antwoord op een rechtstreekse vraag van senator Stuart Symington of hij geloofde dat het voortdurend bombarderen van Noordvietnamese steden 'noodzakelijk was voor de vei ligheid en welvaart van de VS.' De voorzitter van het Amerikaanse college van chefs van staven, admiraal Thomas H. Moorrer, heeft gisteren verklaard dat dé zware bombardemen ten op Noord-Vietnam die 12 dagen hebben geduurd, doeltreffend zijn ge weest 'schade te doen aan het Noord vietnamese vermogen de strijd te land in het zuiden voort te zetten'. Over het grote aantal doden zei de admi- vraal: 'Ik neem aan dat een groot aantal der slachtoffers werkzaam was geweest op de militaire installaties die werden aangevallen'. Voor vervolg zie pagina 9, kolom 7. ADVERTENTIE in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek Levering uit voorraad: 'SLAAPBANKEN CENTRALE' Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudsesingel 68, Rotterdam, telefoon 010 -13.80.18. Bewolking Veel bewolking met plaatselijk motregen en hier en daar mist. Weinig wind. Temperaturen tus sen 2 en 5 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: geen noemxswaardige verande ringen. Morgen zon op: 8.44 zon onder: 16.52 maan op: 11.02 maan onder: 00.01 Post ivil honderden mensen overplaatsen Geld is de ziel van de negotie, zegt een vaderlands spreek woord. Velen zullen zeggen: helaas. Maar ook voor een dagblad gaat het spreekwoord nog altijd op. Er zijn abonnees, die ons schre ven dat zij het abonnementsgeld in november al hadden betaald. Dat geloven wij graag, maar dat is dan wel de betaling over het laatste kwartaal van 1972 geweest. Hel is in ons land regel (even als in vele andere landen) dat het abonnementsgeld voor dag-, week- en maandbladen bij voor uitbetaling verschuldigd is. Of het nu om uw hobby-maand blad, Prinses, Elseviers Week blad, Vrij Nederland of uw eigen dagblad gaat. De uitgevers hebben het geld hard nodig om uw exemplaar te vervaardigen en te bezorgen. Wilt u daarom wat haast maken met de betaling voor het eerste kwartaal van 1973? En als u reeds betaald hebt, dan zijn wij u dankbaar voor uw goed-lopen- de huis-administratie. De Directie P.S. U blijft toch abonnees win nen en advertenties werven? Wij hebben b.v. voor personeels- annonces van welke onderwijs inrichting dan ook, een specia le ruimte. Ook andere perso neelsadvertenties zijn vanzelf sprekend hartelijk welkom. SCHIEDAM De chef van een post kantoor in Schiedam heeft gistermid dag een overval verijdeld, door over de balie te springen en de overvaller, die gewapend «leek te zijn, te over meesteren. De man was rond twee uur het kantoortje aan de Diezelstraat binnen komen lopen, terwijl hij een hand in zijn jaszak hield waardoor het leek of hij daar een pistool had. Hij riep tegen de lokettiste: 'Dit is een overval, geld'. Zij kon echter haar chef waarschuwen die de man na een flinke sprong zonder veel moeite overmeesterde. Het bleek de 38-jarige F.J.H. te zijn, zonder vaste woon plaats. Hij was ongewapend. PARIJS (AP, Reuter, UPI) Een bomexplosie heeft gisteren de kanto ren in Parijs vernield van het Joodse bureau. Ook elf auto's in de buurt werden zwaar beschadigd. Het bureau regelt de emigratie van joden naar Israël. Ook is er de vereniging Frank- rijk-Israël gevestigd. Uit een brief is gebleken dat de Palestijnse organisatie Zwarte September de aanslag heeft gepleegd. Het was een 'waarschuwing' in verband met de komst van premier Golda Meir naar Parijs, zo werd ge- De vertegenwoordiger van de Pale stijnse verzetsbeweging PLO, de 33- jarige Machmoed Hamchari, is in Pa rijs overleden aan verwondingen die hij opliep toen op 8 december in zijn appartement een bom ontplofte. Wie de aanslag heeft gepleegd is niet be kend. In een commentaar op de komst van onder meer premier Golda Meir van Israël, premier Anker Jorgensen van Denemarken, de Zweedse premier Olof Palme en premier Bruno Kreisky van Oostenrijk, zei Pompidou dat hij hen beschouwde als 'radicalen'. De Franse regering beschouwt hun komst als 'niet-opportuun' en zal geen enkel officieel contact met hen opnemen, aldus Pompidou. Hij vervolgde dat hij hun aanwezigheid op het congres op vat als 'inmenging in de Franse bin nenlandse politiek'. 'Zij komen naar Parijs als kampioenen van een politie ke richting en het is niet meer dan normaal dat wij hen ook als zodanig beschouwen. In zijn reacties gaf Pompidou te ken nen dat hij het socialistische congres beschouwde als een stunt van de linkse oppositie vlak voor de begin maart te houden algemene verkiezin gen. De bijeenkomst is georganiseerd door de Franse socialistische partij, die onder leiding van Frangois Mitter rand samen met de communisten de Unie van Links heeft gesticht. Deze oppositiegroep vormt een steeds grote re bedreiging voor Pompidou's gaul listische meerderheid. Volgens Pompidou geven de buiten landse leiders door hun komst naar Parijs blijk van hun vertrouwen in Mitterrand, aangezien hij vorig jaar tot vice-voorzitter van de socialisti sche internationale is benoemd 'hoe wel hij de internationale voor het grootste deel van zijn leven links heeft laten liggen.' OPPOSITIE In Frankrijk werd algemeen verwacht dat Pompidou uit de doeken zou doen wat zijn reactie zou zijn op een eventuele verkiezingsoverwinning van de Unie vah Links. Pompidou verklaarde dat hij in 1969 voor een periode van zeven jaar tot president is gekozen en herhaalde dat hij niet zou toestaan dat hij een socialistisch-communistische regering onder zich zou krijgen. Wat hij dan echter in concreto zou ondernemen vertelde Pompidou niet. 'Ik zal niet meedoen aan het spel van voorspellen of van politieke combina ties'. Hij wees erop dat het gevaar bestaat van een confrontatie tussen de wetgevende en de uitvoerende macht. In de VS en Engeland wordt in zo'n geval steeds een compromis bereikt. 'Maar de gescheidenis van Frankrijk toont dat wij geen volk zijn om compromissen te maken', aldus Pom pidou. Hans Janitschek, de landelijke secre taris van de socialistische internatio nale in Londen zei sprakeloos te zijn over de uitlatingen van de Franse president. 'Pompidou's verklaring is er wel een zonder weerga van een Westeuropees staatshoofd'. Janitschek zei Pompidou's beschuldiging van in menging resoluut van de hand te wijzen. De Oostenrijker Bruno Pittermann, voorzitter van de socialistische inter nationale zei dat het aan de uitnodi gende partij en het bureau van de internationale moest worden overgela ten of de conferentie 'opportuun' was. Functionarissen in Jeruzalem hebben gisteren verrast gereageerd. Eén van hen zei: 'Wij dachten dat Frankrijk groter was dan dit. Een dergelijke aanpak is een land als Frankrijk on waardig'. Pompidou heeft op de persconferentie ook aandacht besteed aan Vietnam, waarover hij opmerkte dat de bom bardementen bij hem 'diepe teleur stelling en droefheid' hadden gewekt. Over het Midden-Oosten zei de presi dent pessimistisch gestemd te zijn wat betreft veranderingen die een spoedi ge oplossing mogelijk zouden maken. President Pompidou: felle reactie Frankrijk is voor besprekingen tussen de Grote Vier over het Midden-Oosten, aldus Pompidou. De Franse president vervolgde dat Engeland het pond sterling zo snel mogelijk een vaste wisselkoers moet hergeven. De Frans-Russische betrek kingen noemde Pompidou uitstekend'. Hij zal later deze maand een bezoek aan Moskou brengen waar Pompidou 'zeer openhartig en hartelijk' wil gaan praten met partijleider Breznjew. Binnenland Bakkenist: inflatie bedreigt pensioenen 5 Aangepaste vei kaveling 7 Buitenland Prinses Anne heeft verkering 8 Kind van de rekening in Zuid-Afrika 8 Kerk Buskes neemt afscheid van Graham 2 Boekeneialage Men schrijft ons Radio cn tv Strips, feuilleton Recept, puzzel Dichtbij en verder Wetenschap en techniek Beurs Kunst Familieberichten R!TA 'Nu zullen we je oom wakker ma ken, Tommy'. AMSTERDAM George Knobel zal de Roemeen Stefan Kovacs opvolgen als trainer van Ajax. Hij zal met in gang van 1 juli 1973 worden belast met de algemene technische leiding van de landskampioen. Het bestuur van Ajax en Knobel, thans trainer van MVV, sloten een contract voor twee jaar. Toen Kovacs liet weten zijn con tract niet te kunnen verlengen aan gezien hij geen toestemming kreeg langer buiten Roemenië te werken, heeft het bestuur van Ajax op 30 de cember jl. contact opgenomen met Knobel, wiens contract met MVV eind van dit seizoen afloopt. Naam Adres. Woonplaats. .197° Aan Nieuwe Leidse Courant t.a.v. de nieuwe HOOFDREDACTEUR Geachte heer Tamminga, Ja, ik wil graag meevechten voor het behoud van een gezonde Christelijke krant, omdat ik vind dat de stem van het Evangelie ook in de krant moet blijven doorklinken. Daarom, meneer de nieuwe hoofdredacteur, ben ik op pad gegaan en bied u als J welkomstgeschenk bij de Christelijke Pers deze nieuwe abonnee aan. Naam.nieuwe abonnee. Adres Woonplaats Betaalt per maand/kwartaal. Ik stel het op prijs dat u mijn abonneewerving wilt belonen en zet een streep onder: pletine schaaltje handige paraatmap (flessenonderzetter) met briefpapier en pen De nieuwe abonnee weet dat hij de krant eerst veertien dagen gratis krijgt en daarmee ongeveer vier gulden bespaart. P.S. Ik doe m'n best voor nog een abonnee! Hoogachtend, Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN mapje postpapier met enveloppèn

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1