3nka Glanzstoff n '72 niet n rode cijfers apanse auto's eel gevraagd Statiegeld hoger Miljonair Hansheinz Porst kiest voor arbeidersstatus Toekomst ziet er goed uit voor Duitse producenten van kleurentv-toestellen Belgen beleven hoog conjunctuur Weinig verandering op geldmarkt weekstaat ned.bank zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Biljoenenbegroting Italianen te gek Japanse export ging in 1972 19 pet. omhoog lOUW/KWARTET WOENSDAG 10 JANUARI 1973 Kr. Zevenbergen: Structuur veranderingen ko nden niet worden doorg evoerd !een onzer verslaggevers ïNHEM De vooruitzichten voor de marktsituatie voor che* ische vezels in 1973 worden gekenmerkt door tegenstrijdige ten- lizen. Tegenover de huidige, nog steeds aanhoudende teruggang de sector synthetische textiel, staan enkele positieve invloeden, jals de hogere wolprijzen, de opleving van de algemene conjunc- inr in Europa en de toegenomen economische bedrijvigheid in de S. Op grond van deze positieve invloeden kan het jaar 1973 over k algemeen met vertrouwen tegemoet worden gezien en een wat tere ontwikkeling dan in 1972, worden verwacht. Aldus mr. B. cvenherger, voorzitter van de Raad van Bestuur van Enka Glanz- >ff. FINANCIëN EN ECONOMIE T13/K15 aanzien van de gang van zaken in 73 bij ENKA-Glanzstoff, is de raad an bestuur van de Akzo-dochter ech- wat terughoudend. Weliswaar zal winst weer wat gaan toenemen, m instelling tot 1972, toen de onder ling nog maar net uit de rode >rs kon blijven, maar dat zal niet die mate plaats vinden, waarin we gewend waren. Zevenbergen wijst daarbij op de nog steeds in neergaande ilch- bewegende textielcyclus. Boven- J blijven de moeilijkheden in de or van de synthetische textielga- voortduren, omdat de struktuur- inderingen (sluiting van ENKA- rieken in ondermeer Breda) niet den worden doorgevoerd, waar- r de te grote produktiecapaciteit ft bestaan. Als positieve factor ot de heer Zevénbergen het feit veel producenten in de sector mische vezels in de rode cijfers i gekomen, waardoor het inzicht eit dat de prijzen moeten worden ■^hoogd. 'Deze tendens zal in de komst moeten blijven doorgaan', us het ENKA-Glanzstoff-bestuur. ZANGRIJKSTE TAAK belangrijkste taak voor 1973 ziet IKA-Glanzstoff de oplossing van de ukturele problemen in de sector ithetische textielgarens. Het oude uktuurplan om de ENKA-bedrijven aan de veranderde marktsituatie aan te passen, is geheel van de baan. Dit plan zou de sluiting van ondermeer de ENKA-fabriek in Breda inhouden. 'Zoals u weet, konden wij dit plan niet ten uitvoer brengen', aldus mr. B. Zevenbergen. Een alternatief voor dit plan ligt niet op tafel en wil men trachten op een andere wijze een geleidelijke aanpassing aan de gewij zigde omstandigheden te verwezenlij ken. Het bestuur denkt daarbij aan een beter op elkaar afstemmen van de produktieprogramma's in de verschil lende produktiebedrijven en concen tratie op bepaalde garentypes. Volgens mr. B. Zevenbergen moeten de strukturele problemen in de sector van de synthetische textielgarens voortdurend worden gezien in het raam van ons markteconomisch systeem, waarbinnen de chemische ve zels evenals de meeste andere in dustriële produkten een eigen, cyclus doormaken. Zo is in de achter ons liggende fasen de produktie en omzet van chemische vezels met sprongen omhoog gegaan. In deze fase komen de aantrekkelijke mogelijkhe den van het produkt tot uiting, wat tot gevolg heeft, dat er steeds meer producenten op de markt verschijnen en in een versneld tempo nieuwe produktiecapaciteiten ontstaan. De concurrentie wordt scherper, prijzen dalen en winstmarges krimpen. In de afgelopen twee jaar echter, UTRECHT Op iedere niet te ruggekomen literfles wordt op het ogenblik door de drankenindustrie io'n vijftien cent toegelegd. Steeds meer flessen worden door het pu bliek niet teruggebracht omdat men niet de moeite neemt voor één kwartje een fles te gaan inle veren. Het glaswerk verdwijnt der halve, ook als er statiegeld opzit, de vuilnisemmer. En dat ls niet alleen slecht voor het milieu, maar ook onvoordelig voor de leveran cier van de drank, die steeds nieu we flessen moet kopen. Om hieraan een einde te maken is besloten tot de verhoging van het statiegeld voor literflessen fris drank. Het bestuur van het Bureau Bierhandel en Mineraalwaterindus- trie zal morgen een definitieve beslissing hierover nemen. Het is nog niet geheel zeker of alle fabrikanten zullen meewerken aan de verhoging. De angst bestaat dat de prijsstijging van een fles frisdrank (inhoud glas) het ver bruik per hoofd nog verder zal afremmen. Vorig jaar is dit al tegengevallen en los van de opvoe ring van het statiegeld zijn ook de vooruitzichten voor dit jaar som ber. De Enka-fabriek in Emmen aldus de ENKA-Glanzstoff bestuurder, is de lijn van de sterke expansie omgebogen tot een normale groei. De investeringen, waartoe we besloten in de fase van de stormachtige groei, oefenen in de periode van gematigde groei zijn invloed uit op de markt. Overcapaciteiten en een sterke druk op de prijzen zijn het gevolg. De prijzen kunnen echter niet te lang onder het rentabiliteitsniveau van het merendeel der producenten blijven; men ziet ze na een periode van stabi lisatie dan ook weer stijgen. De struk- tuur van de branche consolideert zich. Een kleiner aantal ongeveer even gro te producenten deelt nu de markt, die een normale groei vertoont. Het ren dement, dat eerst tot een volledig ontoereikend niveau was gedaald, en daarna ten dele teniet was gedaan, laat een verbetering zien. Rekening houdend met de nieuwe marktsitua tie, zijn er echter nog andere maatre gelen nodig om weer tot een bevredi gende winstontwikkeling te komen, aldus mr. B. Zevenbergen. AFWIJKEND Over de gehele wereld genomen, heeft de gang van zaken bij de chemische vezels zowel per produkt als per ge bied een zeer sterk van elkaar afwij kend beeld te zien gegeven. De we- reldproduktie nam in dat jaar met 7 procent toe en bereikte voor het eerst een niveau van circa 10 miljoen ton. De synthetische vezels groeiden het hardst, terwijl de sector filamentga rens slechts weinig is toegenomen. Regionaal gezien was de toename van de produktie door een sterke opleving van de conjunctuur, in de V.S. met 17 procent het grootst. In Europa be droeg de groei slechts 3 procent en in Japan viel voor het eerst een daling te constateren. De oorzaak van deze zo uiteen lopende ontwikkeling is, aldus mr. B. Zevenbergen, terug te voeren op de veranderingen in de internationale handel. Zo is de Japan se export van chemische vezels in 1972 met ruim 20 procent gedaald. In Europa is de uitvoer van het belang rijkste exportland, West-Duitsland, naar landen buiten Europa als gevolg van de vaststelling van nieuwe wissel koersen, eveneens gedaald. TAMELIJK TEVREDEN Het bestuur van ENKA-Glanzstoff is, gezien deze ontwikkelingen en de bij zondere factoren zoals die voor de onderneming gelden, nog tamelijk te vreden met het in 1972 bereikte resul taat. Dat weliswaar nog beneden dat van 1971 uitkwam, maar nog net niet in de rode cijfers zat. De totale omzet van ENKA-Glanzstoff is vorig jaar met bijna 7 procent tot ƒ2.9 miljard ge daald. De aanvankelijke verwachtin gen zoals die werden gekoesterd, zijn hiermee niet uitgekomen. Be dacht dient echter te worden, aldus de heer B. Zevenbergen, dat zich bijzondere ontwikkelingen hebben voorgedaan, zoals bijvoorbeeld het af stoten van de folie-produktie in Wup- pertal (Benberg) en Breda. De investeringsuitgaven zijn in 1972 te hoog gebracht. Zij bedroegen inclu sief die van de deelneming in Oosten rijk, België, Italië, Zwitserland en Ier land circa ƒ220 miljoen tegen ƒ312 miljoen in 1971. Hierbij heeft ENKA- Glanzstoff het aandeel der investerin gen ter verbetering van de efficiency in het totaal der investeringen verder verhoogd. Ook het komende jaar zal het accent op efficiency-verbetering liggen. Het effect van de nadruk op een grotere rationalisatie blijkt uit het feit dat het aantal personeelsleden in de loop van 1972 met ongeveer 10 procent is gedaald tot 73.000 per eind 1972. Van een correspondent BONN 'Werknemers moeten een beslissende invloed hebben op het reilen en zeilen van een bedrijf'. Geen uitspraak van een radicale vakbonds vertegenwoordiger maar van miljonair en mammoet werkgever Hansheinz Porst, 50 jaar oud en woonachtig in Neurenberg. Porst is nooit lang uit het nieuws weggeweest. Zeker niet uit het Duitse. Zijn uitspraken en handelingen kregen altijd bijzonder veel aandacht. Allereerst was daar de arrestatie van Porst in 1964 wegens belastingontduiking. Vervolgens een vrij langdurige hechtenis wegens spionage voor de Oostduitsers en de Russen. En op het moment wekt zijn bedrijf en wat hij er mee gedaan heeft aller belangstelling. Hoewel de Westduitse wetgever de werknemers een grotere medezeggenschap toekent dan in veel andere landen zijn enkele honderden ondernemingen verder gegaan dan waartoe zij volgens de wet verplicht waren. Daarbij zijn de uitgeverij van het anti-establishment blad Der Spiegel, de Beierse porceleinfabriek Rosenthal en zelfs een groot chemisch concern als Bayer. En het concern van Hansheinz Porst, dat fotografische artikelen produceert. In tegenstelling tot zijn meeste collega's, afgezien dan van de genoemde uitzonderingen, was Porst bijzonder in voor medezeggenschap van de werknemers. Hij wil veel verder gaan dan de wettelijke half om half regeling voor de samenstelling van de raad van commissarissen. Porst kwam met een plan dat zonder twijfel het meest vergaande is in de Duitse Bondsrepubliek.Op 1 oktober van het vorige ïaar gaf hij zijn supervisie over het concern (1400 werknemers, jaaromzet ruim 170 miljoen) op en werd zelf werknemer als één van de drie leden van de raad van bestuur. Wettelijk is de onderneming nu eigendom van twee Hansheinz Porst partners: de 1400 werknemers verenigd in een 'partioipatie-raad' en vans Hansheinz Porst De winsten van de onderneming echter gaan volledig naar de werknemers. De voorjnalige eigenaar Porst krijgt alleen rente over het geïnvesteerde vermogen die 3 procent boven de geldende bankrente ligt met een minimum van 7,5 procent. De winst die de werknemers krijgen wordt verdeeld volgens een bepaalde sleutel die verband houdt met de hoogte van ieder salaris. Een deel van ieders uitkering wordt in het bedrijf geïnvesteerd, de rest wordt 'cash' uitbetaald en op de rekening van de werknemers bijgeschreven. Zodra iemand elders in dienst treedt of wordt gepensioneerd krijgt hij het hele bedrag dat op zijn rekening staat uitgekeerd. Bij indiensttreding elders wordt het geld pas na vijf jaar uitbetaald. Een andere veiligheidsklep is de bepaling, dat Hansheinz Porst niet binnen tien jaar het geld dat hij in de onderneming heeft geïnvesteerd mag terugtrekken. Dit om een acute noodsituatie te voorkomen. Na tien jaar moet het kapitaal van de onderneming zo groot zijn. Dat is, globaal, de financiële kant van Porst's Participatie Schema. .Maar hij zelf vindt een amier aspect, de medezeggenschap, nóg belangrijker. In de dagelijkse gang van zaken bij het bedrijf is niet veranderd. De beleidvoering gebeurt nog steeds via de oude hiërarchische principes, die Porst noodzakelijk noemt vanwege de efficiency. 'Maar wat essentieel is', zo zegt hij. 'is de manier waarop de hiërarchie is samengesteld en waarop zij wordt gecontroleerd'. Iedere chef moet het vertrouwen hebben van zijn directe ondergeschikten. Iedere twee jaar wordt daarover gestemd. Zijn er bezwaren tegen de man, dan verliest hij zijn positie. Leden van het beleidvoerend driemanschap, Porst incluis, kunnen ieder moment ter verantwoording worden geroepen door de zgn. Advies Raad die bestaat uit vijf werknemers die door hun collega's worde>n ge-kozen, uit vier vertegenwoordigers, die door Porst worden aangewezen en door vier leden van de participatie-raad, het eigendomsorgaan van de werknemers. Alle werknemers tezamen kunnen met een meerderheid van stemmen het triumviraat naar huis sturen. Speciale commissies van werknemers bestaan nog voor diverse interne taken. Zelfs Porst's salaris wordt door één van deze commissies vastgesteld. De hoogte van alle lonen is openbaar zodat iedereen weet wat zijn collega of zijn chef verdient. Ook het aannemen van personeel behoort tot de taken van één van de commissies. Porst zelf is de eerste die het prille van het door hem ontworpen systeem inziet. 'Nog nooit heeft iets dergelijks op deze schaal gefunctioneerd. We moeten afwachten hoe het zich ontwikkelt.' De vakbonden zijn in ieder geval tegen: zij noemen de werknemers van het concern 'mini-kapitalisten in plaats van arbeiders'. ARNHEM La Seda de Barcelona zal over 1972 een bruto interimdivi dend uitkeren van 4.706 pet, wat neer komt op 4 pet netto. De resultaten van 1972 hebben t.o.v. 1971 een verbe tering te zien gegeven, zo deelt Akzo mee. La Seda de Barcelona is de grootste Spaanse producent van chemische ve zels, die werk geeft aan meer dan 4.000 personen. Akzo participeert voor 58 pet in het aandelenkapitaal van La Seda. ISTERDAM Bijna tien van de honderd autos die in Nederland rden verkocht zijn van Japanse makelij. het aandeel van de Japanners op totale Nderlandse automarkt in nog 6,8 procent, in het afgelopen is dit percentage gestegen tot 9,3 icent. 1971 telde ons land volgens de RAI Amsterdam in totaal zeven Japanse omerken. Het waren Datsun (ver- ht 10.685 personenauto's), Honda 'i.Isuzu (231), Mazda (4.185), Nis- (25). Suzuki (53) en Toyota •653). Het vorig jaar zijn de auto- rken Nissan en Suzuki kómen te vallen, terwijl daarvoor in de ats Subaru zich (opnieuw) aan- nde. marktpercentages over 1971 en de ste elf maanden van 1972 (de laat- tussen haakjes luiden: Ma 2,9 (4,1). tsun 2,7 (4,0). tda 1,0 (1,1). »da 0,1 (0,1). uu 0,1 (-). Datsun vrwacht men een uitein- Uke afzet in 1972 van 18.500 auto- hielen, terwijl d prognose voor 3 op circa 22.000 stuk uitkomt, sehef J. Warringa: 'We hebben i constant goede verkoop gehad en >r 1973 is ons die vooral afgestemd consolidatie. In de verkopen is de tste maanden van 1972 geen hausse 'etreden, mede omdat we enige ver ging hadden met de aanvoer uit tan'. ^Prijsverhoging na 1 januari van jaar is naar het oordeel van de !f Warringa niet alleen het gevolg de belastingverhogingen (btw en tondere verbruiksbelasting), maar door de gestegen koers van de Hij houdt er rekening mee dat wel alle Datun-modellen gemid- d drie procent duurder zijn gewor- I De typen 200 1 en 2400 gt zijn [enoeg hetzelfde in prijs gebleven. Toyota zal de prijsverhoging ge- Meld 2,5 procent bedragen. De di- teur van deze Japanse importfirma Leidschendam de heer E. Louw- verklaarde dat dit automerk ds begin vorig jaar niet in prijs is noogd in tegenstelling tot vele an- merken. II de vrkopen betreft, rekent men een totale afzet het vorig jaar van na 19.500 stuks, terwijl men voor uitgaat van een omzet van bijna 25.000 automobielen. De meest ver kochte typen bij Toyota zijn de 1000- serie, de Corolla en de Carina. De heer Louwman zei, dat op het ogen blik ieder model direct kan worden geleverd. Mazda (importeur is Auto-Palace de Binckhorst in Den Haag) heeft in het afgelopen jaar een totale omzet van ruim 5.200 auto's behaald.' Een woord- veorder van he tbedrijf zei, dat dit jaar een verdere doorbraak van de verkopen wordt verwacht tot bijna 8.000 stuks. De prijzen voor 1973 ver schillen maar weinig met die van vorig jaar. De gemiddelde prijsstij ging zal 1 1,5 procent bedragen. De modellen van de 818-serie blijven vol gens Mazda zelfs even duur. Ruim 60 procent van de totale verkoop bestaat uit de 1300-serie. BRUSSEL De Belgisch-Luxemburg- se betalingsbalans laat, blijkens recen te cijfers, over de eerste tien maan den van 1972 een overschot zien van meer dan een miljard gulden. Het gaat hier om het netto-overschot, waarbij reeds rekening gehouden is met het nog steeds zeer grote bedrag dat door Belgische en vreemde ingeze tenen in buitenlandse aandelen en fondsen is belegd. De staalproduktie van 1972 zal record cijfers opleveren. Ze zal waarschijn lijk resulteren in een produktie over het gehele jaar van 14,5 miljoen ton tegenover 12,3 miljoen ton ruwstaal in 1971. Ook voor de Belgische automobielas semblage- en produktiebedrijven gaat 1972 een record-jaar worden. In de eerste elf maanden van het jaar wer den reeds 902.830 voertuigen, waaron der 839.065 personenwagens en 63.765 bedrijfswagens geassembleerd of ge deeltelijk geproduceerd. Het cijfer voor het gehele jaar zal zeker over het miljoen komen. Zeker 70 procent van deze produktie was voor export. In de Antwerpse haven bleek in de eerste negen maanden van vorig jaar het aantal geladen containers voor verzending al met 36 procent te zijn gestegen. Een van de problemen van België is het m 1973 tegengaan van spanning en oververhitting van de economie, te wijten aan sterk toegenomen investe ringen. De Nationale Bank heeft vol gens een enquête-methode vastgesteld dat 86 procent van de ondervraagde bedrijven vorig jaar al besluiten nam inzake nieuwe investeringen dit jaar. Produktie dit jaar ca. 2.5 miljoen stuks FRANKFORT Hoewel de definitieve cijfers nog niet bekend zijn, ziet het er naar uit dat de Westduitse producenten van tv-toestellen in het afgelopen jaar ongeveer 1,5 miljoen kleuren-tv-apparaten heb ben geproduceerd en afgezet. Hiervan zijn ongeveer 300.000 stuks naar het buitenland gegaan. AMSTERDAM De geldmarkt heeft in de afgelopen week maar weinig veranderingen te zien gegeven. De banken konden diverse betalingen grotendeels financieren dor terugge komen bankpapier. Insiders verwach ten dat in de vrij krappe situatie in de komende week weinig of geen verandering zal komen. Pas medio januari kan de markt wat ruimer worden door de maandelijkse rijksbe talingen aan de gemeenten. Ook voor die tijd zouden enige rijksbetalingen de markt kunnen verlichten, maar deze uitkeringen zijn niet exact te voorspellen. Aan het einde van 1972 waren zowel bij de industrie als bij de handel de voorraden praktisch geruimd. De meeste Duitse producenten leven van de hand in de tand. Anders gezegd zij verkopen rechtstreeks vanaf de lopen de band. De handel klaagt erover, dat bepaalde modellen schaars zijn, dat me tlevertijden moet worden gewerkt en dat hier en daar al prijsverhogin gen voorkomen. Hoewel er alles aan wordt gedaan om de produktie op te voeren moet toch worden bedacht, dat kleuren-tv-appara ten zich niet als broodjes bij de bakker laten vervaardigen. Het zijn en blijven produkten van een zeer ingewikkelde techniek, waarvan de producenten voor een belangrijk deel weer afhankelijk zijn van toeleveran ciers. Deze laatste voelen er overigens maar weinig voor hun produktiecapaciteit tot in het oneindige uit te breiden. In het verleden hebben zij daar nl. slech te ervaringen mee opgedaan. MEER BEELDBUIZEN Vooral aan kleurenbeeldbuizen schort het nogal. De voornaamste producen ten van dit duurste en belangrijkste -onderdeel in een kleuren-tv-toestel waartoe o.a. Philips behoort, zijn doende hun produktie snel uit te Perscombinatie maakte in '72 bescheiden winst AMSTERDAM De Perscombinatie (die Het Parool en De Volkskrant uitgeeft en die voor de helft eigena resse is van het Vrije Volk) heeft in 1972 en bescheiden winst geboekt. Daarbij is de uitkering uit de STER- pot meegerekend, zonder welke onge veer quitte zou zijn gespeeld. Dit heeft drs. W. van Norden, president van de raad van bestuur, op een Nieuwjaarsreceptie aan het personeel meegedeeld. In 1971 had De Perscom binatie ƒ2.4 miljoen verloren. Drs. Van Norden sprak van een 'aan zienlijke verbetering', die echter nog niet voldoende was om van een gezon de exploitatie te kunnen spreken. Zonder verdere stappen voorspelde hij voor 1973 een vergelijkbaar resultaat als het afgelopen jaar. De heer Van Norden kondigde echter kostendruk- kende maatregelen, betere werkmetho den en een beperking van het perso neelsbestand aan. Er bestaan plannen voor een verdergaande automatisering van de technische produktie, die niet gepaard zal gaan met ontslagen. Na tuurlijk verloop zal de personeelsver mindering kunnen opvangen. Drs. Van Norden noemde de adverten tiemarkt in 1972 ongunstig. Daarin is echter in de afgelopen maanden ver betering gekomen. Het dieptepunt lijkt volgens de president van De Perscombinatie gepasseerd. Wilma WEERT Verenigde Bedrijven Wil ma zal tegen betaling van contanten een belangrijke participatie verkrijgen in een van de grootste bouwbedrijven van Belgisch Wallonië. Rhodius Devil* tc in Namen. Rhodius Deville houdt zich bezig met utiliteitsbouw. Momenteel zijn o.a. werken onder handen voor de univer siteit van Namen en voor de nieuwe universiteit ten zuiden van Brussel. In de woningbouw wordt een serie geprefabriceerde villa's en bungalows op de markt gebracht. Deze afdeling is de laatste jaren snel gegroeid. Het bedrijf heeft verder dc beschikking over een betonfabriek. Voor Wilma betekent deze deelneming een eerste stap in het buitenland. Het bedrijf uit Weert verwacht voor Nederland over 1973 een omzet van 340 min. Daar bij komt dan nog een buitenlandse omzet van 25 min. 'Centrale' DEN HAAG De gunstige ontwikke ling van de groei bij 'Centrale' (ver zekeringen) heeft zich in 1972 voort gezet. De premie-ontvangsten van Centrale Leven en Centrale Algemene samen stegen volgens voorlopige cij fers met 12.5 pet van 81.9 min tot 92.2 min. Van dit laatste bedrag nam Leven 50.7 min voor haar rekening en Algemene 41.5 min. Het verzekerde kapitaal bij Leven groeide met 11 pet tot bijna 2.2 miljard. Het concernresultaat zal on danks dc omzetgroei niet boven dat van 1971 uitkomen. Als oorzaken wor den door de groep genoemd de sterke kostenstijgingen en de toegenomen schade-uitkeringen, onder meer als ge volg van de grote novemberstorm. breiden. Zo bouwt Mullard in Enge land (onderdeel van Philips) momen teel een geheel nieuwe fabriek voor de produktie van kleuren-tv-beeldbui- zen. Dit jaar zal dit bedrijf al 500.000 stuks afleveren, later zelfs 1 miljoen stuks per jaar, aldus 'Ilandelsblatt'. De gunstigste ontwikkeling van de kleuren-tv-afzet van de laatste maan den heeft intussen bij de industrie rooskleurige toekomstverwachtingen opgeroepen. Zo valt nu al in Duits land te beluisteren, dat het produktie- doel dat voor 1972 tot nog toe met een 2 miljoen kleuren-tv-apparaten was bepaald, al is herzien tot ca. 2.5 miljoen apparaten. Hoe dan ook, voor lopig zal er nog geen sprake zijn van produktie-overschotten. Deze worden eerst in de loop van 1974 verwacht. ROME (AP) Italiaanse mo netaire deskundigen bestuderen een plan om de regeringsbegro ting te ontdoen van haar over daad aan nullen. Daartoe zou de 1000 lire eenheid moeten wor den vervangen door een nieuwe met de naam Scudo. Door de geringe waarde van de lire lijden Italiaanse ambtena ren aan een permanente schrijf kramp. De nationale begroting voor 1973 bedraagt in lires uit gedrukt: 19.542.000.000:000.000 of ruim negentienduizend bil joen. Als de Scudo zou worden ingevoerd kan men dus drie nullen achterwege laten. De initiatiefnemers tot dit plan, de christen-democratische sena toren Ubaldo de Ponti en Remo Segnana, hebben reeds vier jaar geleden een soortgelijk voorstel gedaan. Een zegsman voor premier An- dreotti verklaarde, dat de bestu dering van het plan nog in een voorbereidende fase verkeert. Maar krantencommentaren ge ven reeds uitdrukking aan de angst dat eventuele aanvaarding der voorstellen zal leiden tot afronding van de prijzen over de rug van de consument. ACTIVA Goud Vord. builenl. geld Buitenl. bel. mld Vord. buitenl. gld Trekklngst HIK Discontoportef. Gekocht papier Voorsch. rek. crt. Voorschot Staat Ned munten Bel kop. en res. Geb. en invent. Div rekeningen Totaal PASSIVA Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken Nederland Andere ingcz. Btl. geldsoorten Buitenl. banken And met Ingez. tegenwaarde IMF Kapitaal Reserves Div. reken. Totaal Goud en deviezen Muntbiljetten Schalk, p. buitenl. Dekklngsperc. In duizenden guldens 3 Jan. 8-l-'73!rschillen 6.829.540 6.829.540 4.512.127 4.511.766 —361 170 182 +12 506.743 516.053 +9.310 32.975 36.561 +3.5.86 377.052 377.238 +186 178.930 178.930 77.936 69.266 S.670 14.9S4.90714 976.970 —7.937 Het ministerie van financiën heeft bekendgemaakt dat de rente, te ver goeden voor in de consignatiekas ge storte gelden, die ingevolge art 8 van de consignatieweg rentedragend zijn, voor 1973 is bepaald op 1,5 pet. (was voor 1972 2,5 pet.). TOKIO (Reuter) De Japanse ex port heeft in 1972 alle records gesla gen. Volgens voorlopige cijfers kwam de uitvoer op een bedrag van 30,16 miljard dollar 97,7 miljard), waar door het cijfer van 1971 met 19,3 procent werd overtroffen. Ook decem ber bracht een record. De Japanners voerden toen voor 3,13 miljard (bij na 10 miljard) uit, wat 30 pet. meer was dan in december 1971. Koersen in Montreal Consol Bathurst Dom Tar Chem Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada 8/1 18% 19% 11% 19% 8.81 L 11.147.61810 1.732.430 2 27.567 81.306 219.703 136.677 5.960 855.985 20.000 357.420 400.241 14.984.90714. 13.332.246 13.916 72.61 .899.976—247 642 .043.061 +310.831 16.558 —11.009 36.396 —44.910 20S.S07 —10.896 129.547 —7.130 8.960 +3.000 855.985 20.000 357.420 400.260 7.937 .976.970 +17.676 13.899 +S1 onv. DOW JONES INDEX Indust. Sporen Utll. Obl. Modi 5 jan. 1047.49 225.20 120.49 75.25 480.7 8 jan. 1047.86 224.66 120.40 75227 477.9 9 jan. 1047.11 223.58 119.82 75.32 480.8 Aand. Obl. lot. H. U 5 jan. 19.330 22.100 1.790 736 695 8 jan. 16.840 21.250 1.802 672 772 9 jan. 16.830 22.500 1.811 625 842 Wall Street nauwelijks prijshoudend NED. FONDSEN IN NEW VORK Kon. Olie noteerde op 9 Januari 2 40%-4l <41%-%>: Philips i 17%-18 (17%): Unilever 47U-Ij (48% 1 en KLM 135% (35%). Op gave DuPont. Glore. Forgan. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondvcr- kecr kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (lussen haakjes de officiële slqtkoers van dezelfde dag). AKZO (77,80). Hoogovens (88.50). Kon. Olie 123.20-124 00 (124.30). Philips 56.90- 57.00gl 157.00), Unilever 1S3.00 (154.10). KLM (113.00). NEW VORK AC F Industries Airco Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cyanamld Am Electr Power Am Meial Climax Am Motors Am Smell C Ref Am lel Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlani Richfield Bendis Bethl Steel Boeing Burlington Ind Can Pacafic Ry Celanese Chase Manhattan Chesap Ohm R Chrysler Cities Service Colgate-Palmolive Cull Industries Commnnw Edison Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtlss Wright Curttas Wright A Dart Ind Peer* arid Co Dow Chemical Uu Pont tEl) Akzuna Am Standard Amsted Ind Can Breweries Cerro Chadhuurn Omh Chase Select Fd ColumhtA Gas Co min cn 8/1 9/1 47% 47% 17% 17% 29'i 293; 58% 57% 43 'i 44 32% 32s'» 30% 29"» 29% 28% 313i 81s; 8% 31% 18% 8% 53% 18% 6% 53% 21". 63, 24% 21s; 76% 76% 507. 50 29% 29-% 26% 28 387', 37% 16% 16% 40% 40 56% 57 51% 51 42% 42% 48% 48% 97','. 98% 2011, 20-'., 36% 36 25 V, 25% 30% 30% 42% 43 33% 33 41% 41 47% 473i 43% 453i 105 1043» 186 187% 148% 1483; >1% 81% 17% 17% 24% 23% 30% SOT. IS'4 13% 41% 41% 48% 50'; 13% 13% 5% 5% 16 15% 23; 11.86 11.87 C2% 31% 27% 27% 28-% 24% 34% 14% Gen Electric 73% Gen Fond* 30 Gen Motor* 81% Gen Publ Utll 22% Gen Tel El 30% Getty Oil 95 Gilette 64% (Umbel Brothers 21% Gondvear I and R 30' Gulf Oil 28 Int Busln Mach 418*; Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel 377» 37% 35% 35V 42 41s 38% 58% Ling-Temco Vougl Lit ton Ind Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Dougla Mobil Oil Corp Nat Biscuit Nabisco Nat Distillers Nal Gvpsutn Nat Steel Nat. Lead Ind. North Am Ruckw 60% 60% 32% 32% 17% 17% 17% 16% 40% 40% 17% 17% 32 31% Oltn 19'i 18% Pac Gas and El. 31% 31% Penn. Central 2% 2% Pepslco 85% 84% Phelps Dodge 43% 42'4 Phillip Morrla 124 124% Phillips Petr 44% 43% Procter A Gambt 114'4 114 RCA 36% 37% Republic Steel 27 27% Revnolds Ind 54% 54 Roval Dutch Petr 41% 40% Santa K6 Ind. 34% 34 Sears Roebuck 118 '4 118% Shell Oil 57% 57% Southern 20% 20%; Southern Pacific 43% 43% Railway 49s', 48%* Sperrv Rand 49s', 49% Stand Oil Calif S3 82%; Stand Oil Indiana 85% 87% Exxun Corp 90% 90% Studebakcr-Worthi 54 54 Sun Oil 44 43% Texas Gulf 38% 38% lexas Inst 185% 186 lransamerlca 17% 17%; Unilever 48 47% Union Carbide 51% 51 Unl Royal 15% 15%; Untied Aircraft 45% 45% United Brand. 11% 11% t'S Steel 32% 33 West Union ral 46% 46 Wektinithousc E) 46% 48V* WiHiiworlh 30% 30% Inl Bnk for Ree 98%b>8% b lot Kiev Free 90% 90% Inl Paper <1 4) tnterapar 20.60 26.60 Kansas City Ind 39% 39% Kansas Power 30 29% KI.M 35% 35% Kroger 23% 23% Madison Fund Nal Can NY Ceutr A North West It N Am Phillip* Co 17% 17% 7% 8 71% 71% 34% 34% I Petr 12% 12% Standard Brand* 54V union Electr United Corps txilted Gas 55% 46% 46% 18% 18% 9% 10 18 18% 'estertt Bancorp 36% 36%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15