I 'Derde schooltijd' lokt protest schippers uit Multatuliprijs-1972 voor Louis-Paul Boon 33 r. C. N. van Dis er aarde besteld Net van mensen nodig voor de voorlichting over defensie personalia Discussie over Luther, Münzer Wiegel handhaaft bezwaar tegen rede Kamervoorzitter Huis van bewaring Arnhem gaat dicht Gewapende overval op postagentschap Adviescommissie tweede luchthaven IROÜW/KWARTET WOENSDAG 10 JANUARI 1973 BINNENLAND Tll/Kll VOGELS KIJKEN OVER DE GRENS door Henk van Halm Natuurstudie is een liefhebberij die de Nederlander al lang niet meer uitsluitend binnen onze landsgrenzen beoefent. Dat vindt zijn weerslag in vele boeken van de laatste jaren, die flora en fau na van een groot gebied behande len en vaak in heel Europa ge bruikt kunnen worden. Denken we maar aan Europese vogel- en dagvlindergidsen. Voor de vogel- waarnemers die de grens over trekken en zich van tevoren wil len oriënteren wat zij in hun vakantieland kunnen verwachten, is er een heel nuttig boek uit gekomen. Het is 'Vogels kijken in Europa' een mooi staaltje van internationale sa menwerking: over elk Europees land (de Sowjet-Unie uitgezonderd) schreef een vooraanstaand ornitholoog van dat land een apart hoofdstuk, waarin een korte beschrijving van de vogelge- bieden. enige informatie over de - meest karakteristieke vogelsoorten en li waar die te vinden zijn. Meer dan een - eerste oriëntatie pretenderen de schrij vers niet te geven en daarom zijn steeds alle organisaties vermeld die meer inlichtingen kunnen verstrekken en wordt venvezen naar meer speci fieke literatuur. Veel aandacht wordt ingeschonken aan problemen van vogel- - bescherming en natuurbehoud met I vermelding van toe- of afname van 24 vogelsoorten en de vermoedelijke oor- 16 laak ervan. 6 De tabellen over de vogelstand, opge- - nomen achter in deze gids, vormen - een belangrijk hulpmiddel voor de 1 kennis van de venspreiding van de 24 Europese vogelsoorten. Door gebruik - van een speciale codering is men erin - geslaagd 'n compleet overzicht te bie- 3Ö den van wat over het voorkomen in - elk Europees land bekend is. Het jj4 tnige hinderlijke is dat men de ko lommen moet aftellen om te weten- 55 welk land welke kolom betreft. Het -zou de gebruiker een stuk makkelij- 17 ker gemaakt zijn wanneer op de uit- - slaande pagina met in de tabeil ge- bruifetie afkortingen per kolom aange- 1'geven was welk land bedoeld is. -Fijne pentekeningen van II. J. Slijper 3 [even een karakteristieke vogel van 35 élk land weer en het feit dat ornitho- oog Ko Zweeres de redactie van de 2' Nederlandse uibgave in handen had, j" laat er borg voor dat het boek geheel 24 p de Nederlandse gebruiker is afg'e- temd. 3 lijken bij de buren 'ot de landen die gemakkelijk, zelfs 130 n weekends, door Nederlanders be- acht kunnen worden, hoort in de 37 erste plaats ons buurland België. Het 20 iedt een andere verscheidenheid aan I radschappen dan ons land en het - eeft nog vrij veel bos, ongeveer - wintig pet. van het totale landopper- 55 lak. Daardoor komen soorten, die in -iedertands zeldzaam (geworden) zijn. - laar soms nog vrij veel voor. Zo staat e stootvogelstand er in België veel - unstiger voor dan bij ons, o.a. met -30 paren haviken (in ons land 20), IÖO paren buizerds (75), 130 paren - espendieven (15) en zelfs af en toe testelende rode wouwen. Het grote osareaal brengt een rijke bosvogelbe- 452 olking met zich mee. Ter vergelij- - ing: winterkoninkje 200.000 paren 183 in Nederland 30.000), heggemus 3^: 20.000 (30.000), grote lijster 42.000 is, (6000)grote bonte specht 16.000 600), ransuil 7000 (6000), pimpel- 5ji tees 260.000 (50.000), koolmees so 00.000 (50.000), kuifmees 20.000 6316000), glanskop 50.000 (6000), mat- -kop 40.000 6000), houtsnip 600 (350). 31 oorten die in ons land niet broeden 35 ijn de ruigpootuil (12 nesten) .het 4"i azelhoen (200 nesten), de water- ipreeuw (1200 paren), de vanuit het uiden zich uitbreidende Cetti's zan- ger (10 paren), kortsnavelboomkrui- ïen per (2300 paren!) en het geïmporteer- e Schotse sneeuwhoen (nog 10 pa- 584 - Lepelaar. Illustratie uit 'Vogels kijken in Europa'. 'EN HAAG In Den Haag is giste- en begraven ir C. N. van Dis, in - ven lid van de Eerste Kamer voor SGP en lange tijd lid van de *eede Kamer voor deze pairtij. an de begrafenis ging een rouw- lenst vooraf in de chr. geref. kerk - m Scheveningen. Voorganger was ds. Bouw, die Van Dis een groot man ,wijsheid noemde. Maar hij was van hart, als een man, die een van genade heeft leren leven. H. G. Abma, fractiegenoot van de dedene in de Tweede Kamer, 110.51 'rak als voorzitter van het hoofdbe- Aarjuur van de SGP. Nadat de heer A Redelijkheid als vriend van ir. in Dis enkele woorden had gespro- ên. besloot ds. C. Smits, predikant ;o i de oud gereformeerde gemeente i< an Giessendam-Hardinxveld de rouw- j «nst met een persoonlijk woord. fanwezig waren behalve de voorait- 's van de eerste en tweede Kamer, *Lheren De Ni,et en Vondeling, ook «mier Biesheuvel en enkele leden jo n het demissionaire kabinet. Ex- w «mier De Jong was eveneens aanwe- |0 zoals ook de fractieleiders in de *ede Kamer de heren Andriessen ■VP), Ti'lanus (CHU) en Jongeling >PV). ren, want de vogel doet het in België niet zo best). Opmerkelijk is het aan tal hoppen (20 paren, waarvan 10 alleen in de Westhoek bij Oostduin- kerke), ijsvogeltjes (450 paren tegen Ned. 125), kwartels (500-Ned. 125), kipeksters (400 - Ned. 50), steenuilen (4000 - Ned. 1400) en zwarte rood- staartjes (33.500 - Ned. 1400. Nieuw Avifauna-overzicht Vergelijking van al die gegevens is mogelijk, omdat kort geleden een boek verscheen dat 'n leemte aanvult die alle Belgische ornithologen voort durend heeft gehinderd en dat ook van belang is voor Nederlandse vogel kenners. Totdat deze 'Atlas van de vogels in België en West-Europa' uit kwam, bestond er maar één overzicht van de Belgische avifauna, 'Les Oi- seaux de la Faune Beige' van Rider van Havre uit 1928. Sindsdien is er in alle Europese landen evengoed als in België zoveel veranderd door urba nisatie. industrialisatie, maar door door wijzigingen in het klimaat, het oprichten van reservaten en verbete ringen in de jachtwetgeving dat van Havres werk alleen nog maar kon dienen voor vergelijking met de hui dige stand van zaken. En dat was moeilijk want zich een beeld vormen van de recente Belgische vogelwereld uit de vakliteratuur betekende lang durig naspeuren van gegeven in aller lei gespecialiseerde tijdschriften. Twee van België's grootste vogelken ners hebben dit immense werk verzet en ui deze atlas neergelegd: Graaf Leon Lippens, stichter en beheerder van het ook in ons land bekende vogelreservaat 'Het Zwin' en schrijver van o.a. een Belgische vogelgids, en Henri Wille, eveneens met een in drukwekkende staat van dienst in vo gelbescherming en vogelstudie. In deze atlas vindt u voor alle 382 vogelsoorten die ooit in België zijn waargenomen, twee kaarten: een die de verspreiding in België aangeeft, met vermelding van het aantal broedparen per provincie, en een die naast het voorkomen in Europa resultaten van ringonderzoek toont. Deze zorgvuldig samengestelde kaarten laten duidelijk zien dat de gevolgen van het vangen en doden van vogels in België niet in de eerste plaats in België zelf, maar veel meer in de buurlanden en in Noord-Europa ondervonden worden wat wij eigenlijk al lang wisten en waartegen de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels al sinds jaar en dag strijdt. Deze kaartjes maken het mogelijk in één oogopslag een beeld te. krijgen van het voorko men van iedere in België waargenomen vogelsoort. Aanvullende gegevens die niet direct uit de kaartjes blijken, io -LDROP Het lichaam van een w Wige man is gisteren in Geldrop eien r=s de spoorbaan aangetroffen in een w «Ppel. Gebleken is dat hij 's mor vroeg op weg naar het station Geldrop door het donker misleid -n de rails terecht moet zijn ge- i ®e?> waar hij door een trein uit richting Eindhoven werd gegre- Het is de heer J. van H uit 'idhoven. De politie acht misdrijf of 0 "moord uitgesloten. zoals over specifieke verplaatsingen eh bijzondere broedgegevens, zijn in de. tekst verwerkt, die ook de voor naamste veldkenmerken. de biotoop en de voortplantingsbiologie weer geeft. Zoals elk overzicht van de avifauna van een bepaald gebied is dit boek geen doel op zichzelf, maar een basis voor verder onderzoek, een moment opname van de vogelstand. Het biedt de gelegenheid de Belgische en onze éigen problemen in één internationaal kader te plaatsen, wat van grote bete kenis is waar twee zo kleine en nauw verbonden landen als Nederland en België op het gebied van natuurbe houd behoren samen te werken. Het wekt nauwelijks verwondering dat de huidige toestand van de Belgische avifauna in vergelijking met vroeger meer negatieve dan positieve punten vertoont. Er namen veel meer soorten in aantal af dan toe (74 tegen 5!i. broe^vogels 54 tegen 47), waarbij een opmerkelijke overeenkomst bestaai met Bevindingen in ons land. Het zijn voor een groot deel dezelfde vogel soorten die in beide landen vergelijk bare wijzigingen in aantal ondergaan Vogels kijken in Em ««pa, onder reu ac tie van I. J. Ferguson-Lees, Qucnlin Hockliffe en Ko Zweeres. Uitg. We tenschappelijke Uitgeverij, Amster dam. 268 blz. tabellen, 25,- Alias Europa, door Graaf Leon Lippens en van de vogels in België en West- Henri Wille. Uitg. Lannoo, Tielt/U- trecht. 848 blz.. 78.- (ADVERTENTIE) NIET ALLEEN MAAR SAMEN •••••••••••••a In de Prinses-puzzelaktie dd. 16 december 1972 t.b.v. Philadelphia kwamen deze week de volgende winnaars uit de busjj— Prijswinnaars in de zesde ronde van de Philadelphia-puzzelaktie in het damesblad Prinses, eerste prijs (afwasmachine) Jac. P. de Jong, Herenweg 78 HOOGWOUD tweede prijs (clectronisch orgel) H. Ebeltjes, P. Buysstraat 54. ZWOLLE derde prijs (stereo radio) Mej. T. Paapst, Hoofdstraat 68. WINSUM (Gr.) - vierde prijs (statenbijbel) R. Treels, Rubensstraat 23. VOORTHUIZEN vijfde prijs (brommer) E. Kikkens-Ernes, Meester Beu kenweg 41, MECHELEN (Limburg) zesde prijs (levensmiddelenpakket) S. Toonnstra, Eikenlaan 31. KROMMENIE prijs 6a (beauty case) A. van Dam-Knollema, Remmin- gaweg 2, HAREN (Gr.) zevende prijs (wandknooptapijt) Mevrouw A. Wiersma-Bosch, Kloosterweg 22, HARTWERD (post B oils ward) achtste prijs (parfumpakket) A. van Eerden, Zuiderbolwerk 15, DOKKUM negen prijs (haardroogkap Mevrouw M. EItingh-Broksma. St. Jansstraat 26. ENKHUIZEN tiende prijs (set handige hulpjes in de huishouding) G. Dik, Citroenvlinderstraat 4, NIJMEGEN elfde prijs (krui den rekken) P. van Wielingen, Woubrugse- weg 40, ALPHEN AAN DE RIJN twaalfde prijs (bouwpakket voor schouwtje) Mej. G. van Brussel, Alkmaarse- weg 393. BEVERWIJK dertiende prijs (zwembad/zandbak) W. Wagtcr, Wassenaarseweg 8, KATWIJK AAN DE RIJN veertiende prijs (badkamerset) Mevrouw E. J. Versteege-Ouwe- hand, Van Lenneplaan 169, GRONINGEN vijftiende prijs personen weegschaal) C. B. Houshccr, Nataldreef 3, UTRECHT zestiende prijs (tafelcouvert) W. K. Nicolaij, Oudland 31. BRITSUM (Fr.) Post Cornjurn zeventiende prijs (schotelwarmer) A. Mulder-Beekman, Pr. Hendrik- weg 41, PUTTEN (Gld.) achttiende prijs (oog-make-up set) G. Kuyer-Veldman, Leeuwerik straat 9, DEDEMSVAART Van onze Haagse redactie DEN HAAG Voor een goede defensievoorlichting is het nood zakelijk dat de defensietop in Den Haag weet wat er precies in de krijgsmachtonderdelen leeft. Thans weet Den Haag dit nauwe lijks of veel te laat. Om dit te ver anderen is een niet vaan voorlich- tings- en contact-officieren en onderofficieren nodig dat de no dige informatie direct aan 'Den Haag' doorgeeft. Dit is een van de aanbevelingen uit het rapport dat mr. A.C.A. Dake in opdracht van minister De Koster heeft uitgebracht over het voorlich tingsbeleid van het ministerie van defensie. Mr. Dake adviseert voorts de huidige vier voorlichtingsdiensten in Den Haag (van het ministerie, de landmacht, de luchtmacht en de mari ne) in een nieuwe organisatie te con centreren. Deze concentratie zal in het plan van mr. Dake overigens niet inhouden dat alle voorlichting over defensie via deze afdeling moet lopen. De hogere commandanten vanaf de brigadecom mandant, moeten hierin een eigen bevoegdheid krijgen. Zij zullen op hun werkterrein zelf voorlichting kun nen bedrijven, daarin geadviseerd door een speciale voorlichtingsofficier. In een toelichting, die de heer Dake gisteren gaf, erkende hij het risico dat er verschillen in het voorlich tingsbeleid kunnen ontstaan tussen deze commandanten en de centrale voorlichtingsdienst. 'Maar', zei hij 'de ze commandanten dragen in oorlogstijd een grote verantwoordelijkheid, ik zie met in waarom zij dat in vredestijd ook niet zouden kunnen' Mr. Dake vindt dat er in de krijgs macht te weinig gewicht aan de voor lichting wordt gehecht. Hij constateert dat voorlichtinigsofficieren in de krijgsmachtdelen als een soort twee derangs-militairen worden beschouwd. Om de voorlichting meer gezag te doen krij-gen beveelt hij aan dat voor lichtingsofficieren na een speciale cursus te hebben gevolgd, in hoge rangen, tot kolonel worden aange steld. De centrale voorlichtingsdienst in Den Haag zou onder leiding van een hoge ambtenaar met de rang van directeur moeten komen te staan. Mr. Dake is ervan uitgegaan dat het imago van de krijgsmacht meer door de micro-problemen van haardracht, personeelsbeleid, legering en dergelij ke wordt bepaald dan door de makro- problematiek van de defensiepolitiek en de vraagstukken van vrede en veiligheid. In zijn adviezen ligt de nadruk op het verbeteren van de interne communicatie. Hiervoor is be halve het net van contactofficieren ook nodig dat van alle vergaderingen van de onderdeelsoverlegorganen no tulen worden gemaakt die naar het centrale voorlichtingsapparaat opge stuurd moeten worden. Mr. Dake meent dat de overlegorga nen waarin de commandant met ver tegenwoordigers van dienstplichtig en beroepspersoneel overleg voert over het beleid in de kazerne, niet goed werken. Dit komt volgens hem door dat de commandant te weinig speel ruimte heeft om gerechtvaardigde wensen in te willigen en te veel problemen naar boven moet door schuiven. Ook dc VVDM heeft dit standpunt al menigmaal bij minister De koster naar voren gebracht. Mr. Dake doet daarom de suggestie de commandant eigen financiële midde len te geven om zaken te verbeteren, waardoor het overleg in het overleg orgaan meer inhoud kan krijgen. crp Van een verslaggever AMSTERDAM Het bestuur van de stichting Amsterdams fonds voor de Kunst heeft op advies van de daartoe ingestelde commissie besloten de Multatuliprijs-1972 (5000 gulden) toe te kennen aan de Vlaamse schrijver Louis-Paul Boon voor zijn boek 'Pieter Daens, of hoe in de negentiende eeuw de arbeiders van Aalst voch ten tegen armoede en onrecht'. De adviescommissie, die de schrijver unaniem voordroeg, bestond uit de heren H. U. Jessurun d'Oliveira, P. van Gestel en A. van der Veen. In haar uitvoerig rapport schrijft de commissie: 'Voor een hedendaagse le zer, gewend als hij is geraakt aan de toevoer van een ongehoorde hoeveel heid kortademige informatie, betekent dit marathonboek over een klein on derwerp, hoe exemplarisch dit ook moge zijn voor een belangrijke fase in de evolutie van het industriële tijd perk, een uitdaging Mocht men Boon op grond van vroeger werk wel beschouwd hebben als een puur schrijfbeest, dan levert hij in dit boek het bewijs van een grote schrijversin telligentie, die hem in staat heeft gesteld zowel de niet geringe vormge- vingsproblemen op te lossen, als ook een volwaardige beheersing van het gigantische materiaal te demonstre ren. Hoewel het boek uitpuilt van anekdotes en details ziet de lezer uit de kluwen van feiten en feitjes toch de grotere lijnen te voorschijn komen die de schrijver stempelen tot een historicus met greep, en, uiteraard, met een verrukkelijke beeldende pen'. Opera's wel of niet in het Nederlands DEN HAAG De Nederlandse Ope rastichting heeft in november van het vorig jaar een enquête gehouden onder het publiek dat de voorstellingen be zocht van Janacek's 'Uit een doden huis'. De opvoering ging in Neder landse vertaling en de operastichting wilde weten hoe het publiek over vertalingen in het algemeen en over die van Uit een dodenhuis in het bijzonder dacht. Bijna driekwart van de bezoekers liet weten geen voorstander van operaver talingen in het Nederlands te zijn. Maar 38 pet. vond de vertaling van Aus einem Totenhaus wel zinvol, en 39 pet. niet. Ook studenten van de academie voor dramatische kunst van de Amsterdam se Universiteit verzamelden gegevens. Daaruit is afgeleid dat men in meer derheid afwijzend stond tegenover het vertalen van opera's in het algemeen. Het meest gehoorde commentaar was, dat muziek en tekst niet los te koppe len zijn. Ruim tachtig pet. meende, dat alleen die opera's moesten worden vertaald waarvan de tekst of de dia loog een wezenlijk onderdeel van het totale concept vormt. Daaruit zou kunnen worden afgeleid dat stukken uit het moderne repertoire beter in Louis-Paul Boon de Nederlandse taal begrepen kunnen worden en dat het voor stukken uit het standaardrepertoire minder belang rijk is; ook al omdat daar het vocale element de dialoog naar de tweede plaats verdringt. Er waren ook geën quêteerden die 'geen mening' hadden en dit argumenteerden door aan te voeren dat opera in het algemeen toch onverstaanbaar is. Hans van Manen vast bij het Nationale Ballet AMSTERDAM Hans van Manen zal in het seizoen 1973-1974 vast verbon den zijn aan het Nationale Ballet. Hij zal dan werkzaam zijn als choreograaf en als coach-balletmeester. Het is voor de eerste maal dat er een vaste relatie tussen Van Manen en het Nationale Ballet tot stand komt. Hij debuteerde als danser in het toenmalige ballet van de Nederlandse Opera en werkte korte tijd ook onder Sonia Gaskell. Het grootste deel van zijn loopbaan en zijn belangrijkste ontwikkeling als choreograaf van internationale reputa tie, vielen in de jaren 1961 tot 1971, waarin hij als artistiek leider en cho reograaf aan het Nederlands Dansthea ter in Den Haag verbonden was. In de periode 1971-72 maakte Van Ma nen, zonder vast aan een gezelschap verbonden te zijn, een groot aantal nieuwe creaties van eigen werk bij een reeks balletgezelschappen in bin nen- en buitenland; in de zomer van 1972 voor de eerste maal ook voor het Nationale Ballet. Voor de verdere ont wikkeling en identiteit van het Natio nale Ballet wordt de verbintenis van Hans van Manen hoogst belangrijk geacht. ARNHEM De toneelgroepvoorstel ling 'Luther, Münzer of de dubbele boekhouding' van Dieter Forte, uitge bracht door de toneelgroep 'Theater in Arnhem', heeft vele n ook heftige reacties opgeroepen. In verband hier mee heeft 'Theater' besloten een dis cussie te organiseren in de stads schouwburg van Arnhem op maandag 15 januari. In het forum, onder voorzitterschap van de politicus Bas de Gaay Fort man, zitten verschillende deskundigen op kerkhistorisch gebied. Dit zijn: de lutheraan prof. dr. C. W. Mönnich, prof. dr. J. van Laarhoven, de theo loog Karl Derksen o.p. en de kerkhis toricus E. Honneé. De regisseuse van het stuk Elise Hooimans, en de dra maturg Karei Muller, die het stuk voor Nederland bewerkte, maken eveneens deel uit van het forum. DEN HAAG WD-fractieleider H. Wiegel handhaaft zijn bezwaar tegen de rede, die voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Vondeling, zaterdag tij dens de Vietnamdemonstratie heeft gehooiden. Volgens de heer Wiegel was de toespraak van de Kamervoor zitter eenzijdig en had dr. Vondeling moeten zeggen, dat er bij de Vietna mese oorlog twee partijen zijn betrok ken. De fractieleider van de WD erkent, dat de WD tijdens het Kamerdebat op 20 december zich heeft gesteld achter minister Schmelzer, die ernstig teleurgesteld was over de Amerikaan se bombardementen op Noord Viet nam, maar de minister heeft niet, zoals de Kamervoorzitter wel deed. een vergelijking gesuggereerd tussen het gedrag van het Duitse nazi-regiem in bezet Europa en .het optreden van de Amerikanen in Indo-China. Ook heeft de minister niet gezegd, dat de Amerikaanse regering door haar poli tiek in Zuid-Oost-Azië het Navo-bond- genootschap op de proef stelt, aldus de heer Wiegel. Zoals bekend heeft de VVD in tegenstelling tot de confessio nele en progressieve partijen zich zaterdag afzijdig gehouden van de de monstratie in Utrecht. ARNHEM Het huis van bewaring in Arnhem gaat over twee maanden dicht. De taak van het verouderde gebouw wordt overgenomen door de Koepelgevangenis in Arnhem. De sluiting is een gevolg van een reorganisatie in het gevangeniswezen. Er vallen geen ontslagen. De meeste gevangenbewaarders kunnen elders worden geplaatst UTRECHT Twee gewapende over vallers van omstreeks 20 jaar hebben enkele duizenden guldens weten te bemachtigen in een postagentschap van de PTT aan het Lodewijk Napo leonplantsoen in Utrecht. Zij hebben gedreigd met een pistool en zijn er vandoor gegaan met een vermoedelijk groene Simca (37-59 UE) die in Den Haag thuishoor Onderwijs-bovcot in Dordrecht Deze week staat er weer een puzzel m Prinses. Doet u mee? Niet alleenmaar samen. Dan kunnen we zeggen; -^r- Beekbergen wordt het' Burgemeester Per 1 februari is jhr. mr. H. G. van Holthe tot Echten benoemd tot burgemeester van Ren- kum. De heer Van Holthe tot Echten (50), is sinds augustus 1965 burge meester van Zelhem. Hij is hervormd en lid van de CHU. Directeur-generaal De benoeming is te verwachten van ir. M. H. Steen bergen, tot directeur-generaal van de arbeid. De heer Steenbergen, die nu plaatsvervangend directeur van de ar beid is, volgt ir. W. C. Rey op, die na de splitsing van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid is overgegaan naar het ministerie van sociale zaken en milieuhygiëne. De heer Steenbergen is eerder adjunct inspecteur bij de arbeidsinspectie in Utrecht en hoofd van de afdei'ng hinderwet bij de arbeids n «pccüe in Den Haag geweest. Eredoctoraat Dc Leidse universi teitsraad heeft besloten het eredocto raat in de rechtgeleerdheid te verle nen aan de Zwitserse jurist dr. J. S. Pictet, vice-president van het interna tionale comité van het Rode Kruis in Genève. Als erepromotor zal optreden mr. F. Kalshoven. lector in het vol kenrecht. Het is de eerste keer dat een lector als erepromotor optreedt. Europahuis Drs. L. J. M. van Bogaert (34) is per 1 februari be noemd tot directeur van de volkshoge school 'Het Europahuis in Nederland' het Limburgse Bemelen. Hij volgt dr H. .Waltmans op die lid van de T\ cede Kamer voor de PPR gewor den is. Drs. Waltmans blijft als advi- i r aan de slicht ng Europahuis ver- nnden. Kamerlid drs H.J.B. Aarts (42), bur gemeester van Berkel-Enschot (NB) neeft besloten zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer te aanvaarden. Hij zal deel uitmaken van de KVP-fractie. Hij werd tot Kamerlid benoemd omdat ir. P.J. Lardinois, het kamerlidmaatschap niet aannam Van een verslaggever DORDRECHT Uit protest te gen de 'derde schooltijd' voor schipperskinderen is deze week in Dordrecht een actie gevoerd. Kinderen van ruim 125 schippers verlieten het schoolgebouw van de Prot. Chr. Schippersschool en woonden derhalve de lessen van de 'derde schooltijd' niet bij. De 62-jarige oud-schipper, de heer J. H. Udo uit Zwijndrecht, haalde de kinderen namens de ouders van school en bracht ze naar een nabij gelegen internaat. De actie is een protest tegen het uitblijven van het koninklijk besluit waarin de 'derde schooltijd' wordt afgeschaft. De 'derde schooltijd' van half vier tot half zes is bedoeld om schipperskinderen die slechts vijf in- plaats van zes jaar naar een basis school gaan, toch een volledige oplei ding te geven. De secretaris van de chr. bond van ondernemers in de binnenvaart, de heer S. Veringa, noemde de bestaande situatie 'een discriminatie van het schipperskind ten opzichte van het walkind'. De directeur van de school, de heer J. Groen zei niet onsympa thiek tegenover de actie te staan, al vond hij haar wel onrechtmatig. Een dergelijke actie is vorig jaar novem ber ook in Zwolle gehouden. Naar aanleiding daarvan zijn toen vragen in de Tweede Kamer gesteld. VOLLEDIG De 'derde schooltijd' ligt tal van schippers al zeer lang zwaar op de maag. Deze maatregel dateert nog van 1919. Hij is bedoeld om schipperskin deren in een korter aantal jaren dan gebruikelijk is. toch de volledige lage re school-opleiding te geven. De Dordtse schippersschool kende in de beginjaren van zijn bestaan, even als de ongeveer twintig andere scho len, vier leerjaren. Van de zijde van de schippers en de schippersbonden werd aandrang op de overheid uitge oefend om deze vierjarige opleiding om te zetten in een vijfjarige. In die tijd was er vrijwel geen sprake van voortgezet onderwijs voor schippers kinderen. De schippersbonden pleitten sterk voor gelijkstelling van schipperskinde ren met 'gewone' kinderen. Deze ge lijkstelling betrof vooral de leerplicht wet. In de jaren '60 werd druk op de diverse ministeries uitgeoefend om de derde schooltijd af te schaffen en geen uitzondering in de leerplichtwet te maken voor kinderen van wie de ouders een trekkend bestaan leiden. NIET TEVREDEN Schippers en ook onderwijzers zijn met deze situatie niet tevreden. Zij willen de vijfklassige school veran derd zien in een zesklassige. Het in kortere tijd 'klaarstomen' van de leer lingen wordt gezien als een onnodige geestelijke belasting die niet in deze tijd past. Op 1 november begon in Zwolle een aktie. Een aantal schippers haalde hun kinderen van school op het mo ment dat de derde schooltijd zou ingaan. Een en ander kreeg in schip- perskringen veel aandacht en in de Tweede Kamer werden over deze kwestie vragen gesteld aan staatssecre taris Schelfhout van onderwijs. Deze antwoordde toen dat hij 'goede hoop' had dat de derde schooltijd per 1 januari 1973 zou kunnen worden op geheven. Deze 'goede hoop' werd door de schip pers, naar nu blijkt terecht, met een flinke korrel zout genomen. Op 28 november schreven een aantal schip pers, ouders van in Dordt in het internaat verblijvende kinderen, een brief naar het bestuur van de Prot. Chr. Schippersschool. Het ontwerp Koninklijk Besluit ligt op het ministerie van onderwijs ge reed. Alleen de datum van inwerking treding moet nog worden ingevuld, zei ons een woordvoerder van dit ministerie. De afdeling financiën van het departement heeft bezwaren. Eerst moet nog een rapport over de financiële consequenties aan staatsse cretaris Schelfhout worden uitge bracht. In het bewuste Koninklijk Besluit moeten namelijk behalve afschaffing van de derde schooltijd en invoering van een zes-klassige basisschool, nog enige zaken worden geregeld. Dit be treft het opheffen van het naast deze 'normale' opleiding voor schipperskin deren bestaande ligplaats-onderwijs. In enkele plaatsen zijn nog scholen waar schippers hun kinderen tijden de reis heen kunnen sturen. Dit wordt een verouderde werkwijze ge acht. INTERNATEN Bij opheffing van dit ligplaats-onder wijs zouden de betrokken kinderen evenwel ook in internaten onderge bracht moeten worden. Volgens som migen gaat het om 150 kinderen. Het ministerie echter zegt dat er 300 kin deren in internaten geplaatst moeten worden. Het financieren van de nieuw te bouwen internaten is nu het pro bleem, dat de oorzaak vormt van het uitstel. De aktievoerders zijn echter vast van plan net zo lang door te gaan tot zij succes hebben. Iedere dag opnieuw zal aan de Burgemeester Deu Raadtsingel om 3.30 uur 'een onrechtmatige daad' gepleegd worden. (In een deel van onze edities reeds geplaatst) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De adviescommissie tweede nationale luchthaven is giste ren door minister Udink (verkeer en waterstaat) geïnstalleerd. Voorzitt. r van dc commissie is oud minister van defensie en luitenant-generaal b.d. W. den Toom. De heer Den Toom zei bij de installatie 'grote belangstelling voor het projekt te hebben' gezien zijn langdurige bemoeiingen met de luchtvaart zij het de militaire. De bedoeling is in de commissie een gespreksforum te scheppen waar alle informatie over de voortgang naar het onderzoek over de plaats van de twee de nationale luchthaven geventileerd zou kunnen worden. Vorig jaar ver wachtte oud-minister Drees dat om streeks 1974 de plaats voor de tweede luchthaven kan worden bepaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11