Felle strijd langs grens met Israël Stormloop op 2 schutters in New Orleans tevergeefs Nederlandse kaas uit melkpoeder in Frankrijk ongewenst Zoon Albert Heijn ontglipt ontvoerder r: Syrië wil gezamenlijke Arabische actie 'eerboot uit 'araguay zinkt: ker 35 doden ublin pakt weer kend IRA-leider Droog Vervoerders: miljoenenstrop voor de fiscus 'Oude vijf' praten vandaag verder In deze krant ii Maaswater is licht radio-actief besmet Vakbonden tezamen of helemaal niet naar Bensdorp Nieuwe LeMse Coeraml DINSDAG 9 JANUARI 1973 53ste jaargang no. 315 christelijk dagblad voor leiden en omgeving „StantvMtich is gheblaven mijn hart in teghenspoetl" benstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Jongen met mes bedreigd AMSTERDAM Een nog onbe kende man heeft een maand gele den een poging gedaan in Benne- broek de 17-jarige Albert Heijn, roon van de president van de raad van bestuur van Albert Heijn NV le ontvoeren. Dit is eerst gisteren kend geworden. De jongen werd in het Reigerbos onder bedreiging met een mes met touwen aan handen en voeten ge bonden en daarna door zijn ont voerder achtergelaten. Geruime tijd later wist hij zich van de touwen te bevrijden. Hij rende Albert Heijn geen ruchtbaarheid naar zijn eveneens in het Reiger- bos gelegen ouderlijk huis, waarna de politie werd gealarmeerd. On middellijk werd een speuractie be gonnen. die niets opleverde. 'We hebben nog geen spoor van de dader gevonden," aldus majoor Stokdreef van de rijkspolitie dis trict Amsterdam. De rijkspolitie tast ook over het motief in het duister. HELPEN De jongen vertrok vrijdagochtend 8 december omstreeks kwart voor acht op de brommer van huis om naar school te gaan. Halverwege de oprijlaan werd hij staande gehou den door een 20- a 25-jarige man, die vroeg of hij hem wilde helpen. Nadat de jongen zijn brommer had weggezet bedreigde de ontvoerder hem met een mes en bond zijn handen. Zij maakten vervolgens een wandeling door het bos waar bij Albert Heijn tevergeefs pro beerde te weten te komen wat de man van plan was. Na enige tijd moest de scholier halt houden. De ontvoerder dwong hem op de grond te gaan liggen en bond toen ook zijn voeten vast. Volgens de rijkspolitie had de man een slank postuur en blond tot op de schouders hangend haar. Hij droeg een blonde snor en een bril met metalen montuur. Hij was ge kleed in een donker driekwart jack, met een donkerblauwe spij kerbroek en droeg korte groene rubberlaarzen. fir t ui-s Mi -»> DAMASCUS, TEL AVIV (UPI, Reuter) Syrië heeft gisteren opge roepen tot gezamenlijke Arabische militaire actie tegen Israël, nadat aan de grens een hevig gevecht op volle schaal met tanks, artillerie en vliegtuigen was uitgebroken. De gevechten zijn de ergste sinds november. Tegelijkertijd is president Anwar Sadat van Egypte in Lybië aangekomen om steun te krijgen voor een oorlogsplan tegen Israël. ISADA (Reuter) Bij de Argen- jnse plaats Posadas is gisteren een "loot uit Paraguay in de Parana- gezonken. Daarbij zijn minstens personen om het leven gekomen. De trboot zonk in de grensrivier tussen itinië en Paraguay nadat zich een »ie had voorgedaan. Alle slacht- zijn Argentijnen die naar het v«m de Paragucse stad Eer waren geweest. Drieentwintig arenden konden worden gered. BLIN (UPI) In een buitenwijk i Dublin is gisteren Anthony ntch) Doherty gearresteerd, een i de topleiders van de IRA-provi- uls In Belfast was. ierty wist in december 1971 uit een ingenis in Belfast te ontsnappen, is inmiddels op borgtocht vrijge- D. ook pag. 8 ogezegd tEuropa van de negen is wel oot, maar niet groot genoeg or liet huidige aantal concurre ntie luchtvaartmaatschappijen. dr. ir. .4. P. Oele over de ont werpresolutie voor het Europese parlement betreffende de lucht- vaartpolitieh Een overzicht van het strijdtoneel in de Amerikaanse stad New Orleans. Politieagenten liggen ver schanst op het dak van een hoog gebouw. In de diepte ligt het Howard Johnson Motor Hotel. Op het dak houden zich de sluipschutters schuil, die reeds zes mensen hebben doodgeschoten. NEW ORLEANS (UPI, Reuter, AP) Zwaar bewapende politie-agenten hebben een stormloop onder nomen op de schuilplaatsen van twee sluipschutters, op een hoog hoteldak in New Orleans, maar niets anders gevonden dan het lichaam van een derde sluipschutter. De stormloop begon, toen 30 tot 40 agenten, het dak op kropen, waar de wïl1/vr» nllnnn twee zwarte sluipschutters zich al 30 WIJ WlllCIl Eileen uur hadden verschanst tegen honder- - j den politie-agenten en met mitrailleurs DlrLllKGn (JOGGIl uitgeruste helikopters, nadat ze zes mensen hadden gedood. De agenten schoten op de zwarte houten deuren van de betonnen gebouwtjes, waar zij meenden dat de schutters zich zouden ophouden. Kogels ketsten echter terug on verwondden vier politie-mannen. Nadat de deuren ingeslagen waren, stormden de agenten vurend naar bin nen, maar er was niemand. Enkele momenten later werd een van de sluipschutters gezien, kruipend door hei air-conditioning-systeem, een paar verdiepingen lager. 'Hij is spring- Veel bewolking en op de meeste Plaatsen droog weer. In de nacht to ochtend hier en daar mist. Meest zwakke wind uit noorde lijke richtingen. Temperaturen lussen 2 en 6 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: {een belangrijke veranderingen in het heersende weertype. Morgen zon op: 08.44 onder: 16.52 maan op: 11.02 onder: 00.01 et kind bij naam noemen ia. met Toon pas in Duitsland tanken Van een verslaggever DEN HAAG De kans bestaat dat de Nederlandse fiscus zichzelf in de komende maanden als gevolg van dc drastische accijnsverhoging op dieselo lie (tot 16,87 cent per liter) per 1 januari flink zal benadelen. Een voor zichtige berekening van de EVO, de Eigen Vervoerdersorganisatie in Den Haag komt uit op een strop van 16- tot 25 miljoen gulden. De Nederlandse pompprijs van diese lolie lag vóór 1 januari op rond 22 cent. Wanneer de Nederlandse vracht vervoerder West-Duitsland binnen kwam, moest hij nog eens 43 cent per liter aan de Duitse fiscus betalen. In totaal kwam dat de ondernemer op 65 cent per liter te staan. Sinds 1 januari is de pompprijs van dieselolie in ons land verhoogd tot rond 37 cent. Dit betekent, dat hij nu, inclusief de Duitse belasting 80 cent per liter betaalt. De Nederlandse onderneme> is vol gens de EVO nu wel economisch gedwongen met zo weinig mogelijk dieselolie in de tanks de Nederlands- Duitse grens te passeren en pas in Duitsland zelf vol te tanken voor 65 cent diesel per liter. Indien deze handelwijze op grote schaal zou worden toegepast, dan krijgt de Nederlandse fiscus haar ver hoogde accijns op geen stukken na meer in handen en bovendien ziet de oliehandel een deel van haar omzet verdwijnen. DEN HAAG Na een uur of zes vergaderen onder leiding van infor mateur dr. M. Ruppert hebben fractie leiders van KVP, VVD, ARP CHU en DS'70 de vijf van de oude coalitie, gisteren tegen de avond hun overleg afgebroken. Vanmorgen om tien uur wordt het gesprek hervat. Algemeen wordt ver wacht dat het dan tot voorlopige conclusies zal komen, waarover de fracties woensdag hun oordeel zullen moeten geven. Binnenland Chr. werkgever» geen maximum-loon Hoe vakantiesleur doorbreken? Buitenland Zuid-Vietnam 'gevietnamiseerd' Kerk Flitsende christenen en mediterende boeddhisten Sport levend cn in staat om te schieten', zei een politiewoordvoerder. Dat de twee mannen konden ontsnappen, was een grote tegenvaller voor de politie. 'Er is geen ontsnappen mogelijk', had kort tevoren nog een agent gezegd. De dra matische stormloop werd 'live' uitge zonden door de tv. De politie had de gehele omgeving afgegrendeld. Onder de zes mensen die door de schutters zijn gedood, waren drie poli tie-agenten. Achttien mensen werden gewond. Wat het motief van de schut ters is, is niet bekend. Verondersteld wordt dat het militante zwarten zijn, aangezien zij volgens getuigen geroepen hebben: 'Wij willen alleen blanken doden'. Tijdens de nacht had den zij een ideale schuilplaats gevon den in twee betonnen gebouwtjes op het dak van het Howard Johnson Mo tor Hotel, die de air-conditioning en de lift-machinerie herbergen. Het lichaam van een derde sluipschutter lag tussen de twee 'forten'. Een tweede sluipschutter kwam 's morgens vroeg uit zijn schuilplaats tevoorschijn om vuursalvo's te lossen op de agenten die zich op omringende daken geposteerd hebben. Hij ver wondde twee agenten maar kon veilig wegkomen achter een uitstekende rand van het dak, waar hij onbereik baar is voor het vuur van de 600 agenten, die op het tweetal loeren. De derde sluipschutter zat nog steeds in een van de twee gebouwtjes op het dak. De politie heeft een gedeelte rond het hotel, in het zakencentrum van de stad, afgegrendeld. Twee helikopters cirkelden rond het gebouw. Een poli- tietank stond gereed met de loop op de ingang van het motel gericht. Het vuurgevecht begon toen twee vrouwen die met hun echtgenoten zondag het hotel wilden verlaten naar beneden kwamen rennen om te melden dat er brand werd gesticht op de 10de ver dieping. De manager ging op onder zoek uit en werd onmiddellijk doodge schoten. De sluipschutters openden daarna het vuur op politie-agenten en brandweerlieden, die te hulp schoten. Later trokken de drie schutters zich terug op het dak. Zie verder pag. 8 De lezingen van Israël en Syrië over het hevige gevecht van gisteren lopen uiteen. Vast staat dat de gevechten uitbraken toen Israëlische vliegtuigen Syrische posities op de Hoogten van Golan en nabij Latakia bestookten. Het doelwit nabij Latakia (een hoofd kwartier en een legerkamp) was één van de meest noordelijke, die sinds de oorlog van 1967 werd bestookt. De Israëlische toestellen waagden zich ook dicht bij de hoofdstad Damascus om een radarstation te beschieten. Syrische artillerie en tanks beant woordden de aanval met zwaar ge schut op Israëlische posities. Langs de 60 km lange grens begon toen een heftig gevecht. Syrische vliegtuigen stegen op om Israëlische toestellen te onderscheppen. Volgens Israël schoot het zes Syrische toestellen neer, ter wijl zijn eigen vliegtuigen veilig te rugkeerden. Syrië geeft het verlies van drie toestellen toe, maar beweert, dat het vier Israëlische toestellen heeft neergehaald. Bovendien verloor Syrië vier soldaten en tien burgers. Aan Israëlische zijde sneuvelde een soldaat. Grote schade Israël heeft, naar eigen telling, nu 45 Syrische vliegtuigen neergeschoten, sinds de zesdaagse oorlog van 1967. Een Israëlische militaire woordvoerder zei dat de acties van gisteren op de door Israël bezette Hoogte van Golan, die vrijdag begonnen, toen een Israëli sche tractor licht werd beschadigd door een mijn. Zondag werd er vanuit Syrië geschoten op een Israëlische pa trouille. Tijdens de aanvallen zegt Israël vijf Syrische Migs te hebben getroffen, plus vier radarstations, twee guerrillabases, een batterij artil lerie, twee vooruitgeschoven militaire stellingen en drie legerplaatsen. Zes Syrische en twee Israëlische tanks wer den uitgeschakeld. Terwijl de gevechten nog woedden deed Syrië een beroep op alle Arabi sche staten en hun legers 'om hun plaats in de confrontatie met Israël in te nemen, ter ondersteuning van de historische en heilige missie van de bevrijding van bezet Arabisch gebied.' Syrië sprak de hoop uit, dat de hou ding van de Arabische landen zich niet zou beperken tot 'morele steun' en 'verklaringen vanaf een afstand.' Sadat op reis President Anwar Sadat van Egypte is gisteren in Tripoli aangekomen voor besprekingen met de Lybische kolo nel Moammar Kadaffi. Volgens het Egyptische dagblad Al Achram heeft Sadat een plan voor een langdurige oorlog tegen Israël. Egypte en Lybië willen met ingang van september een politieke unie stichten, maar volgens een persbericht uit Beiroet zijn de betrekkingen tussen de twee presiden ten de laatste tijd verkoeld. Kadaffi zou het niet eens zijn met Sadat om de betrekkingen met Moskou te verbe teren en zou teleurgesteld zijn dat Sadat niet enthousiast is voor zijn verzoek commandant van het Egyp- tisch-Lybische leger te worden. Maar vrijdag sprak de kolonel in lovende woorden over Sadat. Na zijn bezoek aan Tripoli zal Sadat Belgrado bezoeken voor besprekingen met maarschalk Tito, maar berichten dat de Egyptische president ook Pe king en New Delhi zal bezoeken kon den niet in Cairo bevestigd worden. Gisteren vertrok de hoofdredacteur van Al Achram, Hassanein Heykal naar de Chinese hoofdstad. Vermoed wordt dat hij gaat als kwartier-maker voor Sadat. Minister Tsji Peng-fei zal Cairo in maart bezoeken en premier Tsjóe En-lai zou later dit jaar naar Egypte willen gaan. DEN HAAG De invoer in Frankrijk van Nederlandse kaas van het type Gouda, Edam en Mimolette, die gemaakt zijn uit melkpoeder, moet en zal verboden worden. Aldus het Franse Syndicat National Interprofessionnel GEM (Gouda, Edam, Mimolettes et assimiles) in een gisteren uitgegeven persbericht. Reserves bij Zuidafrikaans beloftes Economie Schoenenindustrie bezig te verdwijnen Kerkbladen Roekenetalagc Men schrijft ons Strips, feuilleton Recept Puzzel Commentaar nicht bij cn verder Beurs Familieberichten Het GEM reageert hiermee op een eerder uitgegeven verklaring van het Nederlandse produktschap voor zui vel, waarin werd gezegd, dat een in voerverbod van de Fransen niet moge lijk zou zijn binnen EEG-verband. Deze kaasprodukten voldoen, omdat ze gemaakt zijn uit melkpoeder, niet aan de Franse voorschriften en vallen zo doende onder de bevoegdheid van de Franse binnenlandse instanties, die zijn belast met de opsporing van frau de, aldus het GEM, dat van mening is dat de Europese instellingen in een dergelijke zaak niets te zeggen hebben en de sluiting van de Franse grenzen voor deze kaassoorten wel degelijk mo gelijk is. Het syndicat spreekt ook de bewering van het produktschap voor zuivel te gen, als zou het slechts gaan om een kleine groep Franse fabrikanten. Vol gens het syndicat zijn de belangrijkste Franse zuivelorganisaties, zowel op in dustrieel als op coöperatief terrein, in het GEM verenigd. Verschillende on dernemingen verwerken gemiddeld een miljoen liter melk per dag. Bo vendien hebben alle niet-aangesloten zuivelorganisaties zich solidair ver klaard met de GEM-aktie, zo wordt in het persbericht gezegd. niet gewenst 13 Ik dacht, dat het een goed idee was om de stofzuiger in de gootsteen leeg te maken.' DEN HAAG Minister Stuyt heeft bevestigd, dat het Maaswater in zeer lichte mate radio-actief is besmet. Het wordt niet uitgesloten, dat althans een deel van de geconstateerde toena me in de besmetting het gevolg is van lozingen door de kernenergiecentrale nabij Chooz in België. De concentraties, die thans gevonden worden, betekenen echter geën gevaar voor de drinkwatervoorziening, aldus de minister in antwoord op vragen van de KVP-Kamerleden Hutschema- kers en Notenboom. De minister deelt mee, het niet nodig te vinden om nu bijzondere maatregelen te treffen. UTRECHT De vakbonden die zijn uitgenodigd voor een gesprek met de directie van Bensdorp in Bussum over de overneming van dit bedrijf door Unilever, hebben gistermiddag beslo ten, of met zijn allen, of helemaal niet te gaan. Dit omdat de directie van plan is dc toegang te weigeren aan een vertegenwoordiger van de bij het CNV aangesloten christelijke vereni- gin van hoger personeel, voorzitter P. H. van Gorkum. Naam Adres. Woonplaats .197° Aan Nieuwe Leidse Courant t.a.v. de nieuwe HOOFDREDACTEUR Geachte heer Tamminga, Ja, ik wil graag meevechten voor het "behoud van een gezonde Christelijke krant, omdat ik vind dat de stem van het Evangelie ook in de krant moet blijven doorklinken. Daarom, meneer de nieuwe hoofdredacteur, ben ik op pad gegaan en bied u als welkomstgeschenk bij de Christelijke Pers deze nieuwe abonnee aan. Naam.nieuwe abonnee Adres Woonplaats Betaalt per maand/kwartaal Ik stel het op prijs dat u mijn abonneewerving wilt belonen en zet een streep onder: mapje postpapier pletine schaaltje handige paraatmap met enveloppèn (flessenonderzetter) met briefpapier en pen De nieuwe abonnee weet dat hij de krant eerst veertien dagen gratis krijgt en daarmee ongeveer vier gulden bespaart. P.S. Ik doe m'n best voor nog een abonnee! Hoogachtend, Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1