E S Ba Landbouw toch voor Lardinois Vietnamoverleg in beslissende fase Schaatspremière kost veel geld 'Nederland laks in jestrijding drughandel' 3 v. d. Velde Klompé demonstreert voor Vietnam Vier vaten met dodelijk gif naar ons land? Bouw dit jaar begin juli vrij Tho en Kissinger hervatten onderhandelingen Bensdorp weigert bond toe te laten In deze krant Bomexplosies in Lissabon Nieuwe Leidse Comrami MAANDAG 8 JANUARI 1973 iristelijk dagblad voor leiden en omgeving flRISTEUJKW Lenstraat 37 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" LEIDEN. Zoeterwoudseweg 23. tel. 33741 LEIDERDORP, v. d. Valk/Boumanweg 186. lel. 34290. WASSENAAR, v. Zuylen van Nljeveltslr. 372. tel. 1441. Postbus 76 Telefoon 31441 üironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9.28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur folitie verbaasd /an een verslaggever FRANKFORT Twee Ameri- aanse senatoren, Steele en Mur- ihy, hebben zaterdag gezegd dat leroïne uit Z.O.-Azië de laatste ijd via Rotterdam en Amsterdam vordt gesmokkeld naar West- )uitsland. Tussen de vier en ruim esprocent van de Amerikaanse nPitairen in Duitsland zou drugs ebiulken, volgens de soldaten eli 'uit verveling'. Ie senatoren beschuldigden de Neder- ndse regering van 'laksheid in het estrijden van drughandel'. Aangekon- igd werd dat generaal M. Davidson, tvelhebber van het Amerikaanse le- >r in Europa 'in de nabije toekomst et Nederlandse functionarissen zal un spreken over het nemen van uatregelen'. otterdamse politieautoriteiten heb- en zich verwonderd over de uitlat:n- en van de senatoren 'Wij hebben iervoor geen enkele aanwijzing' ,al- us commissaris Bol van de reelier- le .Hij zei geen flauw idee te heb- en waar de Amerikanen deze gege- ens vandaan hebben gehaald. Ook immissaris1 Van der Sande van de otterdamse rivierpolitie was ver- lasd, omdat in Rotterdam nauwelijks eroïnesmokkel wordt geconstateerd, ispecteur C. Elbersen van de alde- ng verdovende middelen van de Am- erdamse politie noemde de beweiing in de Amerikaanse senatoren 'een ag in de lucht', 'niets meer dan een eronderstelling'. olgens de senatoren is de smokkel jgang gekomen na de terugtrekking in de Amerikaanse troepen uit Viet- am: een verplaatsing van de markt, nokkelaars zouden niet-communisti- he Chinese zeelieden zijn. De sena- iren maken in 19-daagse reis voor n onderzoek naar drugmisbruik. Zij jn voor hun onderzoek niet in Ne tland geweest. Een strijdbare ex-minister Klompé temidden van de duizenden andere deelnemers aan de grote Vietnam- optocht in Utrecht. Zie ook pagina 5. Nederlander in EEG-sl eutelpositie BRUSSEL (Reuter, DPA, UPI, AP) De onlangs afgetreden Neder- Jandse minister van landbouw, Pierre Lardinois, heeft zaterdag een van de drie sleutelposities in de nieuwe uitvoerende commissie van de vergrote Europese gemeenschap in handen gekregen: die van land bouw. 'Ik had geen geld genoeg voor snoep voor allemaal. We moe ten nu maar om beurten lik ken.' Eogezegd k beweer dat het roken van siga- etten een aflopende zaak is; we rijgen het er wel uit. Dr. L. Meinsma Bewolkt Zwaar bewolkt met in het zuiden en oosten van het land eerst nog plaatselijk mist. Weinig wind. Temperaturen in het algemeen omstreeks 3 graden maar in het zuiden en oosten vannacht hier en daar iets onder het vriespunt. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend rustig en tempera turen meest enkele graden bo ven nul. Morgen zon op: 08.46 onder: 16.49 Maan op: 10.31 onder: 22.43 De twee andere sleutelposten gingen naar de Brit Sir Christopher Soames (buitenlandse betrekkingen) en de Westduitser Wilhelm Haferkamp (fi nanciën). De Fransmans Francois Xa- vier Ortoli bekleedt het voorzitter schap. Zijn landgenoot Jean-Francois Deniau en de Belg Henri Simonet zullen echter medeverantwoordelijk zijn voor respectievelijk buitenlandse be trekkingen en economische aangele genheden. Volgens een verklaring van Ortoli zijn de verantwoordelijkheden zodanig -'erdeeld dat een. maximum aan doelmatigheid kan worden bereikt voor het uitvoeren van de doeleinden, die op de topconferentie van oktober in Parijs zijn opgesteld. Er is een aantal nieuwe portefeuilles gevormd, waaronder de betrekkingen met het Europese parlement, de milieupol i- tiek, sociale zaken en onderwijs val len. Mansholt Voordat tot de taakverdeling werd overgegaan had de scheidenden voor zitter, de Nederlander dr. S. Mans- holt, met een handdruk de leiding van de commissie overgedragen aan Ortoli. In aanwezigheid van ongeveer 200 journalisten uit bijna alle wereld delen verklaarde Mansholt, eerst een half jaar te willen rusten om te lezen en te schrijven. Daarna wil hij weer een rol op het 'Europese politieke toneel gaan spelen. Ortoli bracht hulde aan Mansholt - die naar zijn zeggen - een essentiële bijdrage heeft geleverd aan de ont wikkeling van Europa door duidelijk te maken, dat Europese samenwerking niet moet worden beperkt tot enkele technische terreinen. Ortoli sprak de hoop uit, dat in 1980 een 'Europese Unie' is verwezenlijkt. Verdeling "toverkunst in sport De lijst van commisarissen van de (van negen tot dertien leden uitge breide) Europese commissie en hun taken ziet er als volgt uit: Voorzitter: Francois-Xavier Ortoli (Frankrijk): secretariaat van de com missie, juridische dienst, interne vei ligheid en woordvoerdersgroep; Eerste vice-president: Wilhelm Hafer kamp (West-Duitsland): economisch en financiële zaken, statistisch bureau EEG; Vice-president: Carlo Scarascia -Mug- nozza (Italië): betrekkingen met het Europese parlement, milieu, consu mentenbelangen, transport, pers en voorlichting: Vice-president: Sir Christopher Soams (Engeland): buitenlandse betrekkin gen met inbegrip van Latijns-Amerika en Azië maar uitgezonderd de ontwik kelingslanden waarmee de EEG speci ale banden heeft of wil aanknopen; Vice-president: dr Patrick Hillery (Ierland): sociale zaken: Vice-president: Henri Simonet (Bel gië): fiscale harmonisatie en harmoni satie van banken en andere financiële instellingen; verzekeringen, energlepo- litiek en euratom (Europese organisa tie voor atoomenergie); Leden: Jean-Francois Deniau (Frank rijk): ontwikkelingslanden die specia le banden met de EEG hebben of krijgen, en begrotingszaken; Altiero Spinelli (Italië): industriële en technologische politiek; Albert Borschette (Luxemburg): anti trust-politiek, personeel, en admini stratie. Ralf Dahrendorf (West-Duitsland): onderzoek, wetenschap en ouderwijs; George Thomson (Engeland): regiona le politiek; Pierre Lardinois (Nederland): land bouw; Finn Gundelach (Denemarken): har monisatie van interne markten en kwesties betreffende'de douane-unie. Zoekgeraakt in Rijn DUISBURG (Reuter, AP) De Duitse politie heeft tevergeefs gespeurd naar vier vaten met zeer giftige chemicaliën, die za terdagavond bij een aanvaring op de Rijn overboord zijn geslagen en sindsdien mogelijk in de rich ting van Nederland drijven. 'We hebben ze nog niet gevonden. Het is mogelijk dat zij door de stroom worden meegevoerd', aldus een woordvoerder van de politie van Duisburg. De bewoners van de langs de Rijn gelegen plaatsen zijn gewaar schuwd, dat de inhoud van de elk 250 kilo wegende vaten een gevaarlijk gas ontwikkelt, als zij in aanraking komt met water. Verder bestaat het gevaar van een ontploffing, als de vaten aan hitte worden blootgesteld. Met schepen heeft men de Rijn op de plaats van het ongeluk en verder stroomafwaarts afgezocht. Een boot van de rivierpolitie heeft echópeilin- gen verricht. Er zijn wel vier voor werpen op de bodem van de Rijn gesignaleerd. Het is echter nog lang niet zeker, dat het de overboord ge vallen vaten zijn. Vandaag zou men een kikvorsman willen vragen, een onderzoek in te stellen. Bij de botsing waren vijf schepen betrokken. De vaten vielen van een sleepboot, die bij de aanvaring zwaar werd beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Over de vaten werd later nog gemeld, dat zelfs het aanraken en het dicht in de buurt ervan komen levensgevaarlijk kan zijn. Elk van de roodgeverfde en van doodskoppen voorziene vaten be vat volgens de politie een licht ont- brandbare vloeistof. Bij verhitting ontstaat een zeer explosief mengsel, bij brand het zeer giftige stikstofdi- oxyde. Ook als het in aanraking komt met water of als de inhoud vrijkomt bij een bepaalde vochtigheidsgraad, ontstaat groot gevaar. De vrijkomende dampen zijn zeer schadelijk voor de longen. Schippers en bewoners van de Rijnoever is gevraagd, uit de buurt van de vaten te blijven en naar de politie te gaan, als zij de tonnen opmerken. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Boers- ma is akkoord gegaan met het schema voor de collectieve va kantiesluiting dit jaar, zoals dat was voorgesteld door de Stich ting van de Arbeid. Dit schema gaat uit van het tijdvak zater dag 30 juni tot en met zaterdag 11 augustus, omdat dit de perio de is, waarin de vakanties van de meeste scholen vallen. Het schema voor dit jaar ziet er als volgt uit: Eeerste periode (29 juni tot en met 13 juli): het oosten en noorden van Ne derland plus de bouw- en ne- venbedrijven en de textielindus trie. Tweede periode (13 juli tot en met 27 juli): het westen van Nederland (Noord- en Zuid- Holland, Utrecht, alsmede Gel derland ten noorden en westen van de rivieren) plus de me taalindustrie. Derde periode (27 juli tot en met 10 augustus): het gedeelte van Nederland ten zuiden van de grote rivieren (Noord-Brant, Limburg en Zee land). De minister vindt het in het belang van een goede vakantie spreiding, wanneer degenen, die niet aan de zomervakanties van de scholen gebonden zijn, zo veel mogelijk buiten dit tijdvak van zes weken vakantie nemen. De minister van binnenlandse zaken zal de overheidsdienst van bovenstaand schema in ken nis stellen. PARIJS, NEW YORK AP. AFP, Reuter, UPI) 'Het beslissende ogenblik is gekomen. Het gaat er nu om het Vietnamese vraagstuk snel op te lossen en liet overeengekomen akkoord te tekenen of de oorlog voort te zetten.' BUSSUM De directie van Bensdorp in Bussum heeft de christelijke ver eniging van hoger personeel van het CNV in Zeist de toegang geweigerd tot de onderhandelingstafel inzake de overneming van Bensdorp door Unile ver. Dit blijkt uit een brief die de vereniging zaterdag heeft ontvangen. De voorzitter van de vereniging, de beer P. II. van Gorkuni, heeft de direc tie van Bensdorp gisteren telegrafisch laten weten, dat indien niet binnen 24 uur de stukken en een uitnodiging voor de bewuste vergadering op woensdag 10 januari in Utrecht in be zit vaii de vereniging is, zij in een kort geding toegang tot de bijeenkomst zal eisen. Buitenland Over de betekenis van King zal nog lang gestreden worden 4 Kerk Scherpe discussie met 'verontrusten' in Bangkok... 2 Kunst Studentenkamerorkest verdient meer publiek 2 Boekenetalage 7 Radio- cn tv-programma's 4 Strips cn feuilleton 4 Even puzzelen 5 Familieberichten 14 Als de VS hun goede wil tonen kan de Vietnamese kwestie snel en op vreedzame wijze uit de wereld worden geholpen. Maar Noord-Vietnam zal niet voor druk wijken. Dit heeft Le Doec Tho. de Noordviet- namese toponderhandelaar verklaard na aankomst in Parijs, waar hij van daag besprekingen zal hervatten met Nixons adviseur Henry Kissinger. De twee onderhandelaars zullen het overleg heropenen dat op 13 decem ber werd onderbroken en waarna de VS vijf dagen later opnieuw begonnen met massale bombardementen op het gebied van Hanoi en Haiphong in Noord-Vietnam. Le Doec Tho kwam zaterdag in Parijs aan na eerst Peking en Moskou te hebben bezocht. Kissinger arriveerde gisteren in de Franse hoofdstad. Hij had vlak voor zijn vertrek een uitvoe rig onderhoud gehad met president Nixon. Het Amerikaanse zondagsblad New York Sunday News heeft gemeld dat de Noordvietnamezen zich vergissen als zij denken dat zij president Nixon en Kissinger door middel van pressie kunnen brengen tot het tekenen van een bestandsakkoord op Noordvietna- mese voorwaarden. 'Wij kunnen op het hoogste gezag melden dat presi dent Nixon zich niet onder druk gezet of zich verplicht voelt een overeen komst te bereiken voor de twintigste januari, de dag waarop hij voor zijn tweede ambtstermijn zal worden geï naugureerd, of op welke dag dan ook', zo schreef de rubriekschrijver van het blad Jerry Greene. Volgens Greene is Nixon niet van zijn stuk gebracht door het denkbeeld dat het Congres zal besluiten tot een spoedige inhouding van gelden voor .de oorlogvoering in Vietnam. Nixon is ervan overtuigd bij een echte krachtmeting met het Congres WASHINGTON (Reuter) Hervat ting van de zware bombardementen op het gebied van Hanoi en Haiphong in Noord-Vietnam is niet uitgesloten als het overleg in Parijs opnieuw geen akkoord tussen de VS en Noord-Viet nam oplevert. Dit heeft Herbert Klein, de directeur van de afdeling commu nicatie van het Witte Huis, meege deeld in het Amerikaanse tv-program- ma 'Ontmoeting met de pers'. toch de steun voor zijn Vietnam- politiek te krijgen, aldus Greene in zijn artikel onder de kop: 'Nixon is er zeer zeker van dat hij langer kan wachten dan Hanoi'. Afgevaardigden De Republikeinse minderheidsgroep in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft zaterdag met 135 stemmen tegen 7 stemmen een resolu tie aangenomen, waarin Nixons Viet- nambeleid steun wordt toegezegd. De Democratische meerderheid had on langs met 154 tegen 75 stemmen in een resolutie opgeroepen tot onmid dellijke stopzetting van de oorlog. Ook in de Senaat dreigt een meerder heid de regering Nixon een voet dwars te zetten door het blokkeren van gelden voor de oorlog als de onderhandelingen opnieuw op niets uitlopen. Ambtenaren van het minis terie van defensie hebben laten weten dat het Pentagon het Congres voor het lopende belastingjaar wellicht ook twee miljard dollar extra zal moeten vragen ter financiering van de lucht oorlog in Indo-China. Het Chinese persbureau Nieuw-China heeft bericht dat het Noordvietname- se leger en militie hun voorbereidin gen hebben geïntensiveerd om een eventueel nieuw 'oorlogsavontuur* van Van onze sportredactie AMSTERDAM De première van het profschaatsen, op De Uit hof in Den Haag is financieel beslist geen succes geworden. In totaal hebben over twee dagen zo'n 12.000 toeschouwers een plaats gezocht op de grote tribu nes, terwijl er plaats was voor in totaal 52.000 toeschouwers. De ISSL (International Sport Ska ting League) had vorige week optimistisch laten weten dai er in de voorverkoop al meer kaar ten van de hand waren gegaan, dan er in werkelijkheid toeschou wers zijn geweest. Door het weg blijven van het publiek heeft het eerste optreden van de schaats- profs de organisatoren handen vol geld gekost. Sportief gezien werd het toernooi een groot succes voor Ard Schenk. De Nederlander toonde zich op de vier afstanden voor de all-rounders een klasse apart. Hij won alle wedstrijden en daardoor ook de World-Cup die op het spel stond. Bij de sprinters ging de eer naar de Westduitser Er- hard Keller die over beide dagen gerekend de regelmatigste sprin ter was. In de voetbalcompetitie verander de er aan de top weinig. Alleen FC Twente zakte wat terug, door een nederlaag (1-0) bij MVV. Feyenoord werkte het op papier als uiterst moeilijk gekwalificeer de duel tegen PSV foutloos af (0- 1). AJax haalde zonder Johan Cruijff bij AZ '67 toch vernieti gend uit: 0-5. Meer nieuws op de sportpagina's. de VS het hoofd te bieden. Hanoi's minister van defensie Tran Sam Is gisteren in Noord-Vietnam terugge keerd na een vijfdaags bezoek aan Peking. Bijzonderheden over dit be zoek zijn niet gegeven. Tran Van So, de Noordvietnamese ambassadeur in Egypte heeft ver klaard weinig optimistisch te kunnen zijn over het komende Vietnamover- leg. Van So verklaarde in een vraag gesprek met de Japanse radio dat Hanoi en Washington op drie belang- grijke punten van mening blijven ver schillen: 1. Noord-Vietnam wil de neutrale zone tussen noord en zuid als tijdelijk beschouwen, terwijl de VS deze zone als iets blijvends zien en in het bestandsakkoord geen bepa ling over hereniging van beide Viet- nams willen. 2. De VS houden vast aan de eis dat de internationale com missie voor toezicht op naleving van het bestand meer dan 10.000 mensen moet bevatten. Volgens Hanoi bete kent dit het blijvend stationeren van een buitenlandse troepenmacht op Vietnamese bodem. 3. De VS willen president Ngoejen Van Thieu handha ven, terwijl Hanoi een nieuwe Zuid- vietnamese leider wil via verkie zingen. Aldus de interpretatie van de Noordvietnamese ambassadeur. Een hooggeplaatste Zuidvietnamese regeringsfunctionaris heeft verklaard dat Zuid-Vietnam een internationale troepenmacht wil van minstens 25.000 man om toezicht »p het bestand te houden. Dat aantal is vijf keer hoger dan wat de VS voor ogen zou staan en 100 maal hoger dan wat Hanoi als aanvaardbaar beschouwt. Volgens de functionaris, die in nauw contact staat met president Thieu, heeft Ha noi de afgelopen weken binnenska mers zijn eis laten vallen dat de nationale raad, die mede toezicht zm moeten houden op het bestand en op de verkiezingen, beschouwd moet wor den als een regering in plaats van als een administratief orgaan. Deze zou vertegenwoordigers moeten tellen van het bestuur in Saigon, van de neutra listen en van de Voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam. Zie ook pagina 5. LISSABON (Reutetr) In ver scheidene delen van Lissabon hebben zich zaterdag in totaal 12 ontploffingen voorgedaan. Er werd geen schade aangericht. Niemand werd gewond. Ook kon den geen arrestaties worden ver richt. De ontploffingen werden veroorzaakt door bommen met vlugschriften, die zich keren tegen de koloniale oorlo gen van Portugal in Afrika. Andere vlugschriften werden tezelfdertijd in enkele kerken uitgedeeld. Ook in de industriewijk werden pamfletten ver spreid. In Dar es Salaam, de hoofdstad van Tanzania ontkende een woordvoerder van het Bevrijdingsfront van Mozam bique (Frelimo) verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslagen. Ook vorige week zondag werden in Lissabon bommen tot ontploffing ge bracht Toen werden drie spelende kinderen zwaar gewond. De pamfletten waren ondertekend door een groep die zich de 'revolutio naire arbeiders' noemt en behalve het stopzetten van de koloniale oorlogen ook vrijlating eist van dertien politie ke gevangenen, onder wie twee pries ters. Naam Adres Woonplaats .197° Aan Nieuwe Leidse Courant t.a.v. de nieuwe HOOFDREDACTEUR Geachte heer Tammlnga, Ja, ik wil graag meevechten voor het behoud van een gezonde Christelijke krant, omdat ik vind dat de stem van het Evangelie ook in de krant moet blijven doorklinken. Daarom, meneer de nieuwe hoofdredacteur, hen ik op pad gegaan en hied u als welkomstgeschenk bij de Christelijke Pers deze nieuwe abonnee aan. Naam. nieuwe abonnee Adres Woonplaats Betaalt per maand/kwartaal. Ik stel het op prijs dat u mijn abonneewerving wilt belonen en zet een streep onder: mapje postpapier pletine schaaltje handige paraatmap met enveloppèn (flessenonderzetter) met briefpapier en pen De nieuwe abonnee weet dat hij de krant eerst veertien dagen gratis krijgt en daarmee ongeveer vier gulden bespaart. P.S. Ik doe m'n best voor nog een abomjeei Hoogachtend, Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1