Semi-pelagianisme beheerst oecumene STAF MEDEWERKER Prof. C. Graafland op predikantencongres: Vragen over gelden gewetensbezwaarden Mogelijk vordering woningen die een half jaar leegstaan P. G. van derWeele in Gouda overleden Man, verdacht van meineed, gearresteerd Protest honderd hoogleraren tegen verhuizing CBS TE KOOP Te Krimpen a/d IJssel ERKERWONINGEN Een nachtzuster voor een niet te groot verpleeghuis. VERPLEEGHUIS "CALLICARPA" GOUDA NIEUW ROLON NIEUW E S C 0 L VERPLEEGKUNDIGE Kindertjes groeien in mamma s buik TECHNISCH INSPECTEUR B.V. COÖRDINATIE-BOUW Opleiding tot ziekenverzorg[st]er in het Gooi ziekenverzorg (st] er De Stichting Besturenraad P.C.0. iekenhuis frecir I bankastraat 57 HOOFDVERPLEEGKUNDIGE TROUW/KWARTET ZATERDAG 6 JANUARI 1973 K12 Van een onzer redacteuren ZEIST 'Ik heb de indruk, dat als de raad van kerken bijeen is, er een geest waait, die bedwelmend werkt op het reformatorisch en activerend op het rooms-katholiek bewustzijn. De mens krijgt te veel Prof. dr. C. Graafland eer, ten koste van Gods genade.' Aan prof. Graafland ging een referaat vooraf van drs. A. Noordegraaf uit Ede, waarin deze nieuwtestamentische lijnen trok inzake identiteit en pluri formiteit van de kerk. Uitvoerig ging hij daarbij in op de visie van met name Kling en Kasemann, dat het nieuwe testament een bundel vormt van meningen, die elkaar zo tegen spreken, dat de kanon niet de een heid, maar juist de verscheidenheid der kerken fundeert en legitimeert. Daartegen stelde drs. Noordegraaf, dat in het centrale getuigenis een grote mate van eenheid bestaat: het evange lie van Gods verlossend handelen in Christus. Dat betekent geen reductie (geen kanon in de kanon), want het andere moet telkens meegehoprd wor den om het centrale te horen. Wie vanuit de accentsverschillen in het nieuwe testament pleit voor een ver scheidenheid nu mag dat doen, mits dat het centrum niet aantast. Paulus weerstond in fel-polariserende be woordingen degenen, die een ander evangelie predikten dan hij. Dit zei prof. dr. C. Graafland, die sinds kort de leerstoel van de gerefor meerde bond aan de Utrechtse theolo gische faculteit bezet, op de predikan- tencontio van deze bond, waar hij refereerde over 'pluralisme en identi teit'. Prof. Graafland uitte ernstige beden kingen tegen de oecumenische ontwik kelingen. Fiolets visie op de reforma tie (dat de reformatie feitelijk zou zijn blijven hangen in het Griekse denkschema van God-mens in concur rentieverhouding) noemde hij zo on genuanceerd duidelijk en in de grond echt rooms, dat vrijwel niemand het met hem eens is. Maar ook in de vergadering van het centraal comité van de wereldraad in augustus in Utrecht, constateerde prof. Graafland een waarheidsbeleving, waarin de mens een nieuwe plaats als medewer ker in het heil krijgt toebedeeld. In feite is de oecumenische beweging in een modern semi-pelagianisme te récht gekomen. De nieuwe hoogleraar betoogde, dat het bij alle bezinning op de geschon ken en geboden identiteit van de kerk en haar feitelijke pluraliteit (met daaraan verbonden de impasse en de polarisatie, waarin de kerken thans stuk voor stuk verkeren) dient te gaan om 'de volle Christus der Schrif ten in zijn volle trinitarische getuige nis'. Het is niet genoeg om te spreken van een concentratie op Christus. Sinds Barth wordt de centrale plaats van Christus in vrijwel elke theologie erkend, maar dan kun je nog alle kanten op. Pas in het trekken van de lijnen naar de Vader en naar de Heilige Geest vallen de beslissingen. Pas dan treedt aan het licht, wie Christus is en wat Hij betekent. Dat blijkt duidelijk bij Barth, bij wie de leer van de Heilige Geest in het gedrang is gekomen. In de ontmoeting met de r.k. kerk kunnen de reformatorische kerken volgens prof. Graafland niet verder gaan dan te getuigen en te zoeken naar wat Calvijn de 'vestigiae' (spo ren) der kerk in de r.k. kerk noemde. Prof. Graafland zag die vestigiae voor al in het (vaak individuele) zoeken door rooms-katholieken om het heil in de Schriften opnieuw te verstaan. Die stemmen verdienen steun, maar de vrijzinnige stroming dient met kracht te worden afgewezen. Prof. Graafland juichte de toenade ring tussen de hervormde kerk en de gereformeerde kerken toe, maar zijn blijdschap werd danig getemperd door de feitelijke gang van zaken. Volgens hem zijn de gereformeerde kerken heel riskant met de belijdenis aan het experimenteren. De recente synodebe sluiten betreffende prof. Kuitert ope nen zijns inziens de mogelijkheid van een 'ontmythologisering' van de belij denis. Daarom wilde prof. Graafland wel toenadering, mits daarbij de gere formeerde kerken opgeroepen werden, zichzelf te blijven, hun belijdenis ern stig te nemen en zich niet te schamen daarmee voor de dag te komen. 'Als ze weer voluit reformatorische kerken worden, kunnen zij van grote beteke nis zijn in de oecumene. Nu zijn zij bezig hun gezag en vertrouwen te verliezen'. Tegenover de idee, om te streven naar één grote kerk van de gerefor meerde gezindte toonde prof. Graaf land zich terughoudend. Hij vreesde, dat er dan grenzen getrokken zouden worden, die enerzijds te eng, ander zijds te ruim zouden zijn. Wie beseft, dat het moet gaan om de inhoudelijke band aan de belijdenis, om wat Seve- rijn bij voorkeur noemde 'de religie van de belijdenis', erkent, dat deze zich niet laat opsluiten in een of andere gezindte. En hij houdt ook rekening met de mogelijkheid van een starre, dode orthodoxie, die even min overeenkomt met de gemeente van de levende God. Wel zal er sa mengewerkt moeten worden en die samenwerking zal ook kerkelijk-insti- tutionele vorm moeten krijgen, maar hoe dat moet, zag prof. Graafland niet. Tenslotte ging hij in op de situatie in de hervormde kerk. Men zegt wel, dat de gereformeerde bond zich ten doel stelt, het oude te conserveren, terwijl de anderen bezig zijn met de confron tatie met het heden. Voor beiden dient plaats te zijn. Waar slaat dat op? vroeg prof. Graafland. Is het bij ons alleen maar een repetitie van de oude belijdenis en geen inzicht in de nieuwe tijd? En waar leidt het con frontatie-werk van de anderen toe? Tot 'hetzelfde nieuw te belijden' of tot 'iets nieuw te belijden' met alle risico van een horigheid aan de ge dachten van de Nieuwe tijd? De Utrechtse hoogleraar verwierp de te genstelling dan ook. De confrontatie met het heden is nodig, maar dient te leiden tot verdieping en verbreding in het spoor der reformatoren. Schakeringen Wel erkende prof. Graafland een legi tieme pluriformiteit. De gereformeer de belijdenis is zo rijk en laat meer schakeringe toe: Verbond-verkiezing, orthodox-piëtistisch. Die ruimte moet er zijn. Dat is klas siek gereformeerd. Daarom pleitte hij voor meer toenadering tussen gerefor meerde bond en confessionelen, ook plaatselijk. DEN HAAG Het KVP-tweede ka merlid J. van Eisen heeft de minister van defensie vragen gesteld over het VARA-televisieprogramma 'Achter het Nieuws' van 3 januari. Daarin heeft de erkende gewetensbezwaarde Ate de Jong meegedeeld dat hij geweigerd heeft de vervangende dienst als leer ling-verpleger in de psychiatrische in richting te Franeker voort te zetten, omdat defensie aan de tewerkstelling van de gewetensbezwaarden geld over hield, waarbij hij drie miljoen gulden per jaar noemde. De heer Van Eisen vraagt de minis ter uiteen te zetten hoe deze medede ling valt te rijmen met de defensiebe groting 1973, daar volgens artikel 139 voor de erkende gewetensbezwaarden een bedrag van 1.443.000 gulden ten laste van de defensiebegroting wordt gebracht. DEN HAAG Als een wijziging van de woonruimtewet wordt goedge keurd, zal het college van burgemees ters en wethouders in ieder geval moeten overwegen een pand te vorde ren dat langer dan een half jaar leegstaat en voor bewoning geschikt is. Een wetsontwerp hiertoe is i n voorbereiding. Minister Van Agt (jus titie) antwoordt dit mede namens zijn collega Udink (volkshuisvesting) op vragen van de KVP-Tweede Kamerle den Van Schaik, Bremen en Van der Sanden. De regering is niet van plan de gemeentebesturen opnieuw de be voegdheid te geven woningen in geli beraliseerde gebieden te vorderen. De wijziging van de woonruimtewet zien de bewindslieden in samenhang met het wetsontwerp, waarin een strafbepaling tegen het kraken van woningen wordt geregeld. Dit wets ontwerp bevindt zich thans bij de Raad van Staten. Van een verslaggever GOUDA Op vijftigjarige leeftijd is in het Van Hersonziekenhuis overle den de heer P. G. van der Weele, voorzitter van het koninklijk verbond van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. De heer Van der Weele, die onder meer lid was van het dagelijks be stuur van de Sociaal Economische Raad, is verscheidene maanden ziek geweest. In 1951 was hij lid van het hoofdbestuur van de toenmalige Kon. Ned. Middenstandsbond geworden, in 1957 voorzitter. Bij de fusie van deze bond met het Ned. Verbond van Mid denstandsverenigingen werd hij alge meen voorzitter. Hij is ook lid ge weest van de Stichting van de Arbeid en heeft in veel organisaties van mid den- en kleinbedrijf zitting gehad. Buiten dit terrein was hij onder meer lid van het dagelijks bestuur van de AVRO en voorzitter van de protes tants-christelijke fractie in de gemeen teraad van Gouda. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau. APELDOORN In Den Haag is deze week de 29-jarige student Johan M. uit Den Haag gearresteerd, die wordt verdacht van het plegen van meineed inzake de 'postkantoorkraak' in Apel doorn. Bij deze kraak werd begin januari 1971 voor ruim negen ton buitgemaakt. Als hoofdverdachte van deze kraak werd de dumphandelaar A ton B. uit Sneek aangehouden, die eerst in Zutphen en later in hoger beroep voor het gerechtshof in arn- hem terecht stond. DEN HAAG Meer dan honderd hoogleraren en oud-hoogleraren heb ben bij de ministerraad en de Tweede Kamer geprotesteerd tegen een ver huizing van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) van Den Haag naar Heerlen. Zij sluiten zich aan bij de inhoud van een open brief van 20 hoogleraren met ervaring als CBS- ambtenaar. De hoogleraren die hiermee nu adhe sie betuigen, zoals de professoren Gla stra van Loon, Heertje, Hennipman, Hofstee, Klaassen, Van Maarseveen, Muntendam, Steigenga, Thurlings en Zoutendijk vinden dat verplaatsing van het CBS ernstige conseijuenties zal hebben voor de taakvervulling van het instituut, doordat de centralisatie van de statistiek wordt aangetast De vertraging, die een verplaatsingso peratie voor een reeks van jaren mee zal brengen, alsmede de kwalitatieve teruggang van de statistiek, vormen volgens de hoogleraren een impuls voor het ontstaan van een vervangen de statistiek van het overheidsappa raat. Deze statistiek zal dan niet al leen ongecoördineerd zijn, maar bo vendien niet onafhankelijk en niet openbaar. Zij menen dat de voor het CBS nood zakelijke contacten met de groten deels in de Randstad gevestigde in stellingen op sociaal, economisch en cultureel gebied bij verplaatsing van het CBS naar Heerlen sterk zullen op 10 minuten rijden van ROTTERDAM in het uitbreidingsplan „LANGELAND" aan de ELS- en POPULIERENLAAN (gemakkelijk te bereiken via de VIJVERLAAN) een aantal zeer fraai gesitueerde en luxueus af te werken grote Geheel voorzien van volautomatische gasge- gestookte C.V. en warmwatervoorziening. Royale indeling: grote L-vormige woon- eetkamer met erker drie slaapkamers ruime zolder met extra slaapkamer met dak kapel twee toiletten veel kastruimte. KOOPSOMMEN v.a. 89.700,zonder ver dere kosten. HYPOTHEEK MOGELIJK TOT 95%; AL LEEN RENTE 8*4 GEEN AFLOSSING. VRIJE VESTIGING Bezoek de modelwoning zodat u zelf een indruk kunt krijgen t.a.v. de royale en geriefelijke indeling alsmede van de verzorgde afwerking. Inlichtingen worden u gaarne verstrekt in de fraai ingerichte MODELWONING (op het bouwplan aan de POPULIERENLAAN) van maandag t/m zaterdag van 13.3016.30 uur en bij B.V. UMACO makelaars o.g., Wilhel- minapark 58, Utrecht, tel. (030)—511321. Na 19 uur (02150)—55982. (De modelwoning werd ingericht door Tapijtcentrum VERHEY, Stad en Landschap 35. Krimpen a/d IJssel) Wij behouden ons het recht voor om brieven op advertenties onder num mer, waarvan wij het vermoeden hebben, dat zij niet bonafide reage ren, te openen en niet door te zenden. Voor ons verpleeghuis, dat een kapaciteit heeft van 60 bedden, zoeken wij een nachtzuster die van 22.00 tot 7.30 aanwezig kan zijn. Tijdens haar dienst heeft zij tevens de leiding over 4 leerlingen. Het bezit van het diploma Ziekenverpleging A is mede daarom noodzakelijk. Het huidige werkschema is 7 nachten dienst en 7 nachten vrij. Wij zijn echter gaame bereid dit schema aan te passen aan de mogelijkheden die een geschikte kandidate tot haar beschikking heeft. De verpleegster die belangstelling heeft voor een prettige werkkring in een klein, gezellig huis, wordt gaarne uitgenodigd voor een oriënterend onderhoud. U kunt daartoe kontakt opnemen met de geneesheer-direkteur, mevrouw C. W. Bezemer-Van den Berge, Westhaven 11, Gouda, telefoon (01820) 1 22 55. Buiten de RAI te Amsterdam de nog nergens vertoonde '73 modellen. Naast onze stacaravans met 1 en 2 slaapkamers nu ook een maxi-toercaravan met 8 slaapplaatsen voor miniprijs. Ook voor de liefhebbers van een hard houten stacaravan van topkwaliteit brengen wij de VILETTE in 9 uitvoe ringen. Van 7 t.e.m. 11 meter -I- op bestelling naar eigen ontwerp. Financiering en inruil mogelijk. Regelmatig goede occasions. Parallelweg 12 (evenwijdig aan rijksweg 15 en spoor dijk), Schelluinen. Tel. 01845409. Schelluinen ligt aan de rijksweg GorkumRotterdam, le afslag. Het Prot. Chr. Streekziekenhuis te Bennekom, is een complex bestaande uit een ziekenhuis (320 bedden) en 'De Breukelderhof', verpleegtehuis voor psychisch gestoorde be jaarden (156 bedden). Medio 1973 komt door 'De Halderhof' bij, een reaktiveringscen- trum voor chronisch zieken. Voor ons tehuis voor psychisch gestoorde bejaarden 'De Breu kelderhof' vragen wij een IN HET BEZIT VAN HET DIPLOMA A EN/OF B die belast zal worden met de dagelijkse leiding van een afdeling van 34 patiënten. Aanstelling zal geschieden in de rang van le verpleegkundige. Inlichtingen worden gaame verstrekt door het hoofd van de verpleging van 'De Breukelderhof'. Zr. D. J. de Knijff. Telefoon 08389 - 9101. Uw sollicitatie kunt U richten aan de verpleegkundig directrice, Zr. H. C. van Esch. Edeseweg 118, Bennekom. n vertelling ven HANS GROTHE van 6 tot 10 nar Over Jeroen die alle» prede» wilde weten. Waar de baby» vandaan koman. Hoe ze groei- m. Wet 'moeder worden' bete kent. En wat vaders nu eigen lijk mei klndertjee te maken hebben. Jeroen vraegt en vt aagt Onvermoeibaar. Zijn ouders vertellen hem bij stukjee en beetjee het hele verhaal en dan e hij gelukkig en tevreden. Jonge kinderen kunnen dn boek te» lezen. Het ook roet go- tchikt om doo ouden voor- qeozen te worden. Ken Ouders van Nu b< mat tekeningen I7°n B.V. Coördinatie-Bouw vraagt voor de afdeling woningbeheer rayon Den Haag een Voor de uitoefening van deze taak wordt verlangd: ervaring, die door schade en schande mag zijn verkregen inzicht om altijd een oplossing te kunnen vinden nauwkeurigheid om gegevens vast te leggen en over te dragen goede gezondheid en aanpassingsvermogen om met mensen te kunnen blijven omgaan normbesef dat niet alleen de klok, maar juist het werk in de gaten houdt. Als hulpmiddelen stellen wij ter beschikking: auto volgens fiscale richtlijnen telefoon om in noodgevallen beschikbaar te zijn vergoeding verblijfskosten. Een goede honorering en ruime pensioenvoorziening wordt geboden, zodat gewerkt kan worden in een prettige sfeer, waarbij het volledige team van medewerkers goed zal kun nen functioneren. Brieven aan de directie van POSTBUS 504 HILVERSUM Voor jonge mensen die belangstelling hebben voor de gezondheidszorg in ons verpleegtehuis voor psychisch gestoorde bejaarden, starten wij op 1 maart 1973 weer met een kursus voor Het is een opleiding, die twee jaar duurt en besloten wordt met een examen voor het diploma Ziekenverzorging. In de opleiding zijn theorie en praktijk gekombineerd. De theoretische opleiding wordt gegeven in de opleidingsschool "Gooi-Noord". De praktijkopleiding in het verpleegtehuis en in het ziekenhuis. Leeftijd tenminste 17 jaar. Vooropleiding; diploma of getuigschrift van drie jaar voortgezet onderwijs. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de afdeling Personeelszaken (tei. 02153 34 41 's morgens en 33 41 's middags). Sollicitaties eveneens te richten aan de afdeling Personeelszaken, Rijksstraatweg 1, Blaricum (post Laren N.H.). Stichting Ziekenhuis "St. Jan-Hoog-Laren" Het overkoepelend orgaan van de Schoolbesturen in het Protestants Christelijk Onderwijs vraagt een: voor de afdeling beroepsonderwijs van haar bureau. Aard van de werkzaamheden: Voorlichting en dienstverlening aan schoolbesturen op organisatorisch, bestuurlijk-administratief en inhoudelijk terrein. Medewerking aan de landelijke beleidsvorming en belan genbehartiging t.b.v. het beroepsonderwijs in het alge meen en het Chr. beroepsonderwijs in het bijzonder, o.a. door deelneming aan werkgroepen en overleg met De partement, Inspectie en andere onderwijsorganisaties. Schriftelijke voorlichting d.m.v. periodieken en rapporten. Vereisten: Positief christelijke levensovertuiging. Geïnteresseerd in en liefst bekend met de problematiek van het onderwijs, speciaal het beroepsonderwijs en on derwijsvoorzieningen werkende jongeren. Wat de opleiding betreft gaan de gedachten in de rich ting van een academische studie, sociale wetenschap pen, M.O.-Socialö. Pedagogiek of een vergelijkbare stu die. Bereid tot werken in teamverband. Goede contactuele eigenschappen. Leeftijd bij voorkeur niet boven 35 jaaf Geboden wordt: Een boeiende en afwisselende werkkring met veel ruimte voor eigen initiatief. Salariëring afhankelijk van leeftijd, opleiding en er varing tot maximaal schaal 130 BBRA. Goede secundaire arbeidsvoorwaarden. Sollicitaties binnen 14 dagen na verschijning van dit blad te richten aan: Besturenraad P.C.O. Oosteinde 114, VOORBURG Telefoon 070—69.42.01 Reflectanten worden uitgenodigd te solliciteren bij de .verpleegkundig directrice Zr. A. v. d. Plas. Bankastraat 57. Postbus 306 te Dordrecht. In verband met promotie van de huidige functionaris zal de Direktie van het zieken huis gaame in contact treden met belang stellenden voor de functie van voor een interne afdeling. De in voorbereiding zijnde nieuwbouwplan- nen bieden mogelijkheden voor een eigen in breng. Salaris en onregelmatigheidstoeslag volgens rijksregeling. Premie AOW/AWW voor rekening van de werkgever. Secundaire arbeidsvoorwaarden volgens ge meentelijke regeling. Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds van toepassing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 12