Brandt laat Nixon toch klacht horen Alleen economische boycot tegen VS heeft effect China zou regeling van grensgeschil met Rusland willen Hanoi moet van Saigon twee Vietnams erkennen Gerard Smith neemt ontsla" bij SALT Neqen partijen dineen naar const Argentijnen Barnard uit ziekenhuis Turkije laat Britse jongen niet gaan Sexuele voorlichting on Franse staatsscholen Franse opiniepeilers: links gaat winnen Niger breekt met Israël Fantasie in Nixons Amerika Diplomaten boos op Nigeriaanse regering TROUW kW \KTF.T VRIJDAG 5 JANUARI 1973 BUITENLAND T7 R8 Veroordeling bombardementen na pressie op kanselier BONN (liPI, Keuter, AP) Kanselier Willy Brandt heeft een persoonlijke afsevaardigde naar Washington gestuurd om zijn ongenoegen over de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam over te brengen. Volgens een mededeling van de regering zal minister Egon Bahr, een naaste mede werker van Brandt, "ongetwijfeld de kwestie-Vietnam ter sprake brengen in Washington.' Bahr is naar Washington vertrokken om de rouwplechtigheden voor oud president Harry Truman bij te wonen en zal dan minister William Rogers en andere hoge functionarissen ont moeten. Volgens Westduitse rege ringsfunctionarissen heeft Brandt Bahr opgedragen zijn ongenoegen over de bombardementen kenbaar te maken. Bovendien moet Bahr klagen over het feit dat Amerika zijn bond genoten niet van tevoren heeft inge licht. Maar publiekelijk hebben Brandt en Bahr hun mond gehouden over het Amerikaanse optreden, ondanks de ei sen van de linkervleugel van de SPD dat de kanselier zijn houding in het openbaar bekend zal maken. De lin kervleugel had het Brandt kwalijk genomen, dat hij in zijn nieuwjaarsre de met geen woord over Vietnam had gerept. Willy Brandt Bahr naar Washington Gisteren voegde de schrijver Heinrich Böll zich bij r-'dere aut-i"-s dn<»r te eisen dat Brandt 'de brutale oorlogs politiek ten scherpste veroordeelt'. PARIJS, SAIGON (Reuter. UPI. AP) Zuid-Vietnam heeft gisteren op het hervatte Parijse vredesoverleg gezegd, dat er alleen vrede kan komen, als Hanoi toegeeft dat er twee Vietnams bestaan, zoals er ook twee Duitslanden en twee Korea's bestaan Amerika liet weten dat er nog steeds obstakels zijn, die een bestand nog wel enige tijd op zich zullen doen laten wachten. Het was de eerste keer sinds 21 december dat het wekelijkse Vietnam- overleg weer in Parijs werd gehou den, maar ook dit keer kwamen de gedelegeerden niet verder dan een woordenwisseling, waarbij alle partij en op hun eigen standpunten bleven staan. Zuid-Vietnam beschuldigde Hanoi er van met behulp van het ontwerp akkoord 'een gecamoufleerde overwin ning' te willen behalen. Hanoi klaag de dat terwijl Amerika zijn territori um bleef bestoken met luchtaanval len. de Amerikaanse afgevaardigde 'ons zegt dat dit niet het moment is voor klachten of propaganda.' HISTORISCH Het meest in zijn schik was de Ameri kaanse afgevaardigde William Porter. Hij zei: 'Ik ben helemaal niet geneigd de problemen te onderschatten, die nog bestaan en die ons nog enige tijd zullen plagen.' Maar desondanks ge loofde hij. dat 1973 een historisch jaar zal zijn 'het begin van een geheel nieuw tijdperk van betrekkingen.' Het was Porters laatste bijeenkomst, want hij is in Washington benoemd tot onderminister voor buitenlandse za ken. een vooruitzicht waar hij giste ren nog al blij mee was. Voor de derde achtereenvolgende dag werkten Noordvietnamese en Ameri kaanse deskundigen aan de technische details voor een bestand in Vietnam. Op basis van hun werk zullen de Amerikaan Henry Kissinger en de Xoordvietnamees Le Doek Tho hun geheim overleg voortzetten. Gisteren kwam Tho in Moskou aan. nadat hij al eerder een tussenlanding in Peking had gemaakt. De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren de zuidkust van Noord-Vietnam bestookt met de bedoeling de bevoor rading naar het zuiden te stoppen, waar de gevechten weer fel zijn opge laaid. De bommenwerpers ontmoetten onverwacht veel afweergeschut. Een B-52-bommenwerper werd getroffen en stortte neer in de Golf van Ton kin. Volgens dc Amerikaanse telling was het de 16de B-52, die verloren ging. Het afweergeschut was onver wacht. omdat de Amerikanen hadden aangenomen dat zij alle bases hadden verwoest tijdens vorige aanvallen. In Zuid-Vietnam bereikten de gevech ten op de grond hun hoogste punt sinds novembi 'Alle echte vrienden' van Brandt zou den zich oprecht verheugen a's hij zich als eerste solidair verklaart met zijn Zweedse collega Olof Palme. 'Wanneer cynisch opportunisme a'- leen maar loze protesten toestaat, worden toekomstige wets verkrachters, naties of individuele personen, door eigen schuld aangemoedigd', aldus No belprijswinnaar Böll. Sinister talent D« Amrrik-a ^e vred-s »i .-'or Daniel Berrigan, die in Parijs met Nnordviet namese diplomaten gesproken heeft, heeft aangedrongen op internationale protesten als enige effectieve druk. d'c op het Amerikaanse geweten kan worden uitgeoefend. Berrigan wees op het 'sinistere talent van Nixon om de verkeerde dingen op h?t goede mo ment te doen' (de intensivering van de bombardementen tijdens een reces van het Amerikaanse Congres en de no vers taire vakantieperiode) en ver klaarde: 'De enige morele limiet, die Nixon en zijn generaals schijnen te kennen, is dit soort protest'. Maar op het wekelijkse Vietnam-be- raad in Parijs heeft de Amerikaan William Porter duidelijk gemaakt hoe Amerika de buitenlandse kritiek ziet: 'Het komt mij voor dat er twee soorten kritiek zijn. Eerst is daar de kritiek die ik redelijk vind en waar aan aandacht geschonken wordt. Dan is er dc kritiek, die vanuit verschil lende beweegredenen wordt ingege ven. en dat zijn beweegredenen, die zeker niet allemaal verband houden met de oorlog in Vietnam. En ik weet niet het n heeft of dat het de moeite waa-d is om op dat soort kritiek in te gaan'. Inmiddels is dc regering-Nixnn niet ingegaan op eisen van het Congres om uit te leggen, waarom dc bombar- WASHINGTON (UPI) Gerard Smith heeft gisteren in Washington bekend gemaak tdat hij ontslag heeft genomen als leider van de Amerikaan se afvaardiging die met de Russen onderhandelt over de beperking van de strategische bewapening, de SALT- besprekingen. Hij wilde niet zeggen waarom hij is afgetreden. Tijdens de besprekingen van de afgelopen jaren heeft hij een persoonlijke vriendschap aangeknoopt met de leider van de Russische dele gatie. Semjonow. BUENOS AIRES (Reuter) Aan de algemene verkiezingen die op 11 maart in Argentinië gehouden moeten worden, zullen negen partijen mee doen. De grote afwezige bij deze ver kiezingen zal oud-president Juan Peron zijn, die van het militaire regime dat nu aan de macht is. geen toestemming heeft gekregen zich kandidaat te stel len. TOKIO (UPI) De Amerikaanse Azië-kenner Owen Lattimore heeft gisteren verklaard dat China op het punt zou kunnen staan om in ernst met de Sowjet-Unie te gaan onderhandelen over het grens geschil tussen beide landen. Terwijl de buurt toekijkt, treurt een Zuidvietnamese vrouw bij haai man en zoontje, die omkwamen bij een raketaanval op de luchtmacht basis Bien Hor, even buiten Saigon. dementen hervat moesten worden. Dc volksvertegenwoordigers weten niet veel mee: dan dc Amr-!;a3nse kran- teler'Ts. Het enige wat Nixon tot nu toe heeft willen toestaan, is dat Kis- singpr vandaag °en toespraakje houdt tot de Republikeinse afgevaardigden. Een commissie van Ijet Huis van Afgevaardigden, dat gisteren haar on- w ld" b -ginnen over het ef- •ert van de b'mba.de'rrnten op 'e betrekkingen niet Europa, kon haar werk niet doen, omdat de regering we gerde eeri getuige te sturen. Boycotacties De 'eiders van de intcrnat-onnle fe deratie van trrmsportarb-iders zullen op 9 januari in Praag bijeenkomen om maatregelen te treffen tegen de oorlng in Vietnam. Een oproep van de federatie heeft reeds geleid tot stakingen in de transport-sector, met name in Amerika. Australië. Dene marken. India. Italië en Japan. Ame rikaanse dokwerkers hebben gisteren gedreigd vergeldingsmaatregelen te KAAPSTAD (Reuter) De beroemde Zuidafrikaanse hartchirurg dr. Chris Barnard, die drie weken geleden bij een auto-ongeluk gewond raakte, is gisteren uit het Groote Schuurzieken- huis in Kaapstad ontslagen. Barnard (50) brak bij dit ongeluk acht ribben en liep long- en rugletsel op. nemen voor de boycotacties uit pro fest tegen de Amerikaanse bombarde menten. Een tegenboycot wordt over wogen tegen schepen uit Australië en Italië. Meer dan 40 niet-gebonden landen hebben de bombardementen veroor deeld als een schending van het Handvest der Verenigde Naties. De Anc":k*>-n.-e acties hadden 'de gehele beschaafde wereld geschokt en in hun wreedheid alles overtroffen, dat de mens tot nu toe heeft gekend', aldus hun verklaring. Door Ottawa is giste ren bekendgemaakt dat premier Tru- deau en minister Sharp verscheidene boodschappen naar Washington heb ben gestuurd, waarin de bombarde- n: nten v erden veroordeeld LONDEN (Reuter) Engeland en Turkije zijn er niet in geslaagd tot een akkoord te komen over de kwestie van de repatriëring van de 15-jarige Engelse schooljongen Timothy Davey. die op 11 augustus 1971 in Istanboel is gearresteerd en in maart 1972 tot fi jaar en drie maanden gevangenis straf werd veroordeeld wegens smok kel in verdovende middelen. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken liet gisteren weten dat Enge land en Turkije 'ondanks langdurige pogingen van beide partijen' niet tot overeenstemming over deze kwestie zijn gekomen 'Ik heb de indruk dat de Chinezen zich. nu ze hun internationale positie zozeer verbeterd hebben, opmaken voor ernstige onderhandelingen met de Sowjet-Unie over hun grenen', aldus Lattimore in een interview met een grote Japanse dagbladcombinatie. Lattimore. hoogleraar in de Chinawe- tenschap aan de universiteit van Leeds in Engeland, is adviseur ge weest van president Tsjang Kai-sjek van nationalistisch China en rege ringsambtenaar in Washington. Hij heeft veel in de Sowjet-Unie en China gereisd. Hij trekt de berichten in twijfel dat aan de Chinees-Siberische grens mil joenen Russische soldaten zijn samen getrokken. 'In 1971 reisde ik in Oost- Siberië en in 1972 vanuit China via Mongolië naar Siberië. Ik heb geen spoor van grote troepenbewegingen gezien. Ik geloof niet dat de Russen ooit dezelfde fout als de Amerikanen zullen maken. Ze zullen een Aziatisch PARIJS (Reuter) Na de rel om de Franse lerares die op de middelbare school sex bij de lessen ter sprake bracht, heeft de regering gisteren be sloten sexuele voorlichting op de staatsscholen te laten geven. Het ministerie van onderwijs ver klaart de voorlichting nodig te achten om de jeugd voor te bereiden op de verantwoordelijkheden van het leven. 'Jonge mensen hebben te maken met grotere sexuele vrijheid dan hun voorouders en een schandelijke uit buiting van de erotiek voor commer ciële doeleinden'. Dinsdag werd Nicole Mercier vrijge sproken van immoreel gedrag. Zij was aangeklaagd omdat zij in haar klas een werkje getiteld 'Laten wij leren lief tp hebben, laten wij leren plezier te hebben' had besproken. PARIJS (Reuter) Op dit moment kan de gecombineerde linkse opposi tie in Frankrijk rekenen op 45 pro cent van de stemmen en 40 procent voor de gaullistische regeringscoalitie. De Centrum-partij kan op 15 procent rekenen. Dat is de uitslag van een opiniepei ling die gisteren in het Franse dag blad France-Soir is gepubliceerd. Van de linkse stemmers geeft 21 procent de voorkeur aan dc communisten en 22 procent aan de socialisten en twee procent aan de Verenigde Socialisti sche Partij (PSU). Deze cijfers ver schillen weinig van die van vorige opinie-onderzoeken. Op 4 maart wor den er in Frankrijk algemene verkie zingen gehouden en als dan geen partij de absolute meerderheid haalt, volgt op 11 maart een tweekamp tus sen de twee grootste groeperingen. JERUZALEM (AFP) De Afrikaan se republiek Niger heeft besloten de diplomatieke betrekkingen met Israël te verbreken. Dit is gisteren in Jeru zalem bekend gemaakt. land nooit diep binnendringen. De Russen hebben een buitenlandse inval (van Duitsland) meegemaakt en ze weten hoe ze een vijand moeten aan pakken die diep in hun land binnen dringt. Het is niet waarschijnlijk dat ze diezelfde fout zullen maken bij het binnenrukken in een ander land', al dus Lattimore LONDEN (Reuter) Mensen die denken dat de Amerikaanse maanreizen niet hebben plaats gevonden en dat het allemaal een geweldige oplichterij was, hebben het misschien niet eens bij het verkeerde eind, schreef gisteren het vooraanstaande we tenschappelijke weekblad New Scientist. De Verenigde Staten doen hier en daar al aan reu- zenbedrog op een schaal die nog nooit in de geschiedenis ts voorgekomen, aldus het betref fende artikel onder de kop 'Fantasie in het Amerika van Nixon'. 'Met televisieverslagen die ver gelijkbaar zijn met die van het ruimteprogramma, laten de Ver enigde Staten het terugtrekken ran soldaten uit Vietnam zien. Hoeveel televisiekijkers besef fen dat deze hele produktie voor hen wordt opgevoerd, en dat het aantal Amerikaanse mi litairen in Zuidoost-Azië in 1972 niet is gewijzigd'. 'En dan was er nog de grootste beetnemerij van allemaal, waar- pij niet alleen de media waren betrokken, maar ook de Noord vietnamese regering. Het ging erom, de Amerikaanse kiezers ervan te overtuigen dat een vredesverdrag alleen nog maar op een handtekening wachtte'. 'Een regering die, om een ver kiezing te winnen, niet alleen haar eigen volk maar ook een buitenlandse regering bij de neus neemt, zou er zeker niet voor terugschrikken een heel ruimteprogramma uit haar duim te zuigen', aldus de New Scien tist 'De twijfelaars zijn mis schien daarom zo gek nog niet'. LAGOS (AP) In diplomatieke kringen in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos is forse deining ontstaan toen bekend werd dat de regering van Ni- gerië tot 15 februari de binnenkomen- 1 de diplomatieke post gaat onderzoeken. Men doet dit omdat Nigerië op 15 februari overgaat van het Britse geld met zijn ponden, shillings en pence, op nieuw decimaal geld. De regering vreest dat mensen in het buitenland die illegaal over Nigeriaans geld be schikken. dit naar Nigerië willen zen den om het dan in te wisselen tegen het nieuwe. De diplomaten vinden het onderzoeken van de post, een maatregel die geheim had moeten blijven, een schending van de diplomatieke onschendbaarheid zo als die geldt in de meeste landen ter wereld. door prof. M. S. Arnoni Dr \mcrikaun*c regering heeft zoals le verwachten was beledigd en gekrenkt gereageerd toen de Zweedse premier Olof Palme de ernieligings-hombardementen op Noord-Vietnam kenschetste als gru welen. die niet die van de nazi's vergelijkbaar zijn. Richard Nixon reageert op een heel passende ver gelijking met dolf Hitler op precies dezelfde manier als Hitier zou hebben gedaan als hij met de Djcnghi- Klian zou zijn vergeleken. En zonder twijfel zouden «Ie voornaamste nazi-oorlogsmisdadigers zichzelf volledig onschuldig hebben verklaard als zij de kans hadden gehad hun eigen vonnis in Neu renberg te vellen. V liet is nodig eens na te gaan welke invloed het protest van de gehele wereld heeft gehad op Washington, zo die invloed er is geweest, afgezien van zijn voorspelbare officiële zelfrecht vaardigingen. De kerst-pauze van 36. uur in de vernietigings-bombardemen- ten op Noord-Vietnam was nauwelijks een concessie aan de wereldopinie. En zelfs als Nixon besloten zou hebben om 36 uur aan 'menselijkheid' te doen. dan handelde hij op basis van zijn éigen religieuze sentimenten. Maar dc militairen, die op de Ameri kaanse luchtbases ln Zuid-oost-Azië werden geïnterviewd, hebben een geheel ander verhaal verteld. Zij wis ten dat er militair-technische redenen voor bestonden. Immers ook gewone chauffeurs hebben heel wat in het weekeinde te doen bij het onderhoud van hun wagens. De speculatie is niet te ver gegrepen, als men aanneemt dat de Amerikaanse oorlogsmachine rie een van pas komende 'religieuze' adempauze aangrijpt om het verlies- peil te taxeren nu zij door de Noord vietnamese luchtafweer een veel zwaar dere tol heeft moeten betalen dan was verwacht. Op 30 december beval president Nixon de bombardementen op te schorten. Deze maatregel was bij het schrijven van dit artikel nog steeds van kracht. De opschorting was duide lijk veroorzakt door diplomatieke ont wikkelingen achter de schermen. Zij waren volgens Nixon gunstig genoeg om op in te haken. Zijn geweten begint dit keer boven de 20ste breedte graad te functioneren. Het besluit had niets te maken met morele ontboeze mingen in alle hoeken van de wereld. De duur van de bombardementsbeper king is evenmin gebonden aan morele Prof. M.S. Arnoni. een publicist van Poolse afkomst die in de VS als hoogleraar heeft gewerkt, Is diep ver ontrust over de Amerikaanse Viet- nam-politiek, die opnieuw voorrang geeft aan massale bombardementen op Noord-Vietnam. Arnoni, die thans in- Xedcrland woont en van wie wij op 14 december al en Interview over de kwestie Vietnam publiceerden, zet in bijgaand artikel uiteen waarom hij een economische boycot tegen de VS wél nodig vindt. pressie. Of zij wel of niet zal voortdu ren zal verband houden met de mate waarin de Amerikaanse president meent dat de Vietnamese natie vol doende op de knieën wordt gedwon gen. Niet bezwijken Wie meent dat een Amerikaanse pre sident bezwijkt voor morele druk is niet op de hoogte van het nationale élan van de VS. Zo iemand heeft misschien niet genoeg Amerikaanse cowboy-films gezien of heeft, als hij ze wel heeft bekeken, niet beseft hoe leerzaam die kunnen zijn, zelfs over het Amerikaanse presidentschap. Want een Amerikaanse politicus en bovenal de Amerikaanse Meester-Poli- ticus wil en kan zich nooit veroorlo ven zich te tonen als een sentimenteel iemand, een 'softy'. die zich met de morele gevolgtrekkingen bezig houdt in plaats van alleen de doeltreffend heid van zijn handelen in ogenschouw te nemen. Morele argumenten worden getolereerd en zelfs met applaus be groet. Maar alleen zolang er een zwij gende wederzijdse verstandhouding bestaat tussen de leider en zijn ge hoor. dat deze slechts een verbale versiering zijn. Of duidelijker gezegd: zomin als een impressario van stierengevechten schapen in de arena laat optreden, zomin zal een Amerikaanse president, als hij naar de gunst van de kiezers dingt, zich anders voordoen dan een hard en bekwaam man, of dat moreel terecht is of niet. Meerderheid voor Zelfs degenen, die tegen deze of gene actie van de president protesteren, zouden zich nogal teleurgesteld voelen als hij zou toegeven. Maar niet iedereen behoort tot de protcstercnden. Een recente opiniepei ling toonde aan dat Richard M. Nixon de man is die door de Amerikanen het meest van allen in de wereld wordt bewonderd. Deze peiling werd op de voet gevolgd door een andere en daaruit bleek dat 67 procent van Een Amerikaanse B-52 reuzenbommenwerper in actie. de Amerikanen de barbaarsheid van hun president steunt (terwijl 21 pro cent hiertegen was). Dit was. veelzeg gend genoeg, precies dezelfde meer derheid als die van een vroegere opi niepeiling, die uitwees dat deze meer derheid van mensen ongewapende burgers zou doodschieten als hen dat werd bevolen, zoals ook luitenant William Calley had gedaan in de Son My schanddaad. Men herinnert zich de tragische zaak van Ethel en Julius Rosenberg. (Zij werden destijds op de elektrische stoel geëxecuteerd wegens atoomspionage voor de Sowjet-Unie - red.) Ook toen was er verontwaardiging in de hele wereld en werd om gratie gepleit. Ook toen kwamen er reacties van hooggeplaatsten en machthebbers en ook van de bevolking. De invloed zullen wij nooit weten. Als het enig effect had, dan zou het slechts de bezegeling zijn geweest van het lot van de Rosenbergs. Maar zelfs als er in het Witte Huis enige neiging had bestaan hen te sparen dan was het nog tenietgedaan door de afkeer van de reputatie te zijn bezweken voor morele, idealistische of humanitaire argumenten. Want in een belangrijk deel van het Amerikaanse denken be horen dergelijke opvattingen alleen tot het half-kinderlijke en half-krank- zinnige breinwerk van dichters. Heviger protest Dit alles wil geenszins zeggen dat fatsoenlijke mensen zich ooit moeten onthouden van door massamoorden uitgelokte woede-uitbarstingen. Maar de tijd is nu gekomen om het protest te verhevigen, zodat in elk geval op een afstand tegen de gruwelen wordt geprotesteerd. Wie probeert een beroep te doen op het geweten van gewetenlozen laat zich verleiden tot een dialoog met doven. Maar er zijn tenminste sommi ge doven die op een andere manier dan via hun oren aanspreekbaar zijn. Het is nu eenmaal zo dat de Ameri kaanse autoriteiten ondanks hun volle dig beschadigde menselijke gehoor hun eigen overontiwkkelde en compense rende gevoeligheden bezitten. Sommige ervan zitten in hun portemonnaie. De morele ontboezemingen, die de Ame rikaanse barbaarsheid bij de mens heid heeft uitgelokt, zijn zo omvang rijk dat de vertaling van het protest in een economische boycot, klanken zou opleveren, die overdraagbaar zijn aan de 'horende' portemonnaies van de Amerikaanse leiders. Deze to tale boete is in staat zo'n omvang aan te nemen dat de gevolgen ervan groot zouden zijn. Zout in wond Er zou zout worden gestrooid in een pijnlijke open wond. Waarom zou ie mand die zich het lot van het Vietna mese volk aantrekt naar een protest actie rijden in een Amerikaanse auto. onder het genot van een Ameri kaanse sigaret en luisterend naar een Amerikaanse transistorradio? Waarom zou hij zich nog langer laten verma ken door Amerikaanse acteurs en in vesteerders, in een naburige bioscoop, via het v-scherm of door een grammo foonplaat9 De actie van een betoger wordt niet verzwakt als hij géén .cola fles in zijn hand houdt. Als er vol doende Amerikaanse films in lege zalen worden vertoond zal de Ameri kaanse export gaan 'horen'. Als genoeg tv-toestellen worden uitgezet zodra een Amerikaanse produktie wordt ver toond zullen de kijkerswervende en consumptiegevoelige tv-omroepen hun amusementsvoorraad uit andere bron nen putten. En Amerika zal 'horen'. In de jaren 1930 had zelfs Hitler nog niet zoveel aanleiding gegeven voor de rechtvaardiging van een economi sche boycot van zijn systeem als nu wordt geleverd door de vernietigers van het Vietnamese volk. Toch be schouwden velen het toen als een daad van zelfrespect te voorkomen dat hun geld in nazi-Duitsland terecht kwam. Evenmin werkte een zichzelf respecterende kunstenaar, acteur of geleerde mee aan Duitse culturele voorstellingen en hij liet geen toeris- tengeld in Duitsland achter. Geen fanatici Hitler was een fanaticus. Het is daar om twijfelachtig of een boycot enig effect zou hebben gehad op zijn poli tiek. Maar toch zijn de mensen die zijn Rijk hebben geboycot ervan verze kerd dat hun geld niet is besteed aan de aankoop van 'Zyklon-B' voor de gaskamers van Auschwitz. Wij moeten 1 er zeker van zijn dat ons geld en het mijne niet wordt besteed aan de aan koop van een kogel tegen het Vietna--' mese volk. Maar afgezien daarvan: Nixon en de gehele rest zijn geen fanatici. Zij zijn stukken geschut en geldmachines. Zij zijn bereikbaar. Maar alleen op hun ie manier. Wij moeten met hen spreken op de wijze die zij verstaan. ges Dei 197: »fk< ■anc •Je i *eti rra<

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8