Bij impasse mogelijk nieuwe verkiezingen Hanoi meldt dood 2579 mensen bij bombardementen Universiteit Caïro hardhandig door politie ontruimd Ambtenaren kunnen lege kasten te gelde maken VPRO gaat in beroep tegen berisping m WASAUTOMATEN Opruimen op ministerie wordt flink beloond n deze krant Bewolkt Vals bomalarm in luchtreus van VS Oplossing crisis uiterst onwaarschijnlijk Beste (boze?) lezers VS willen DDR gaan erkennen hmstelijk dagblad voor leiden en omgeving éenstraat 37 Postbus 71 l! Nieuwe Leidse Coeramt VRIJDAG 5 JANUARI 1973 53ste jaargang no. 312 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 HAARLEMMERSTRAAT 250 Alle bekende merken 499,- Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een verslaggever DEN HAAG Voor ambtenaren van liet ministerie van onde: wijs en wetenschappen zijn lege kas ten en lege kaartenbakken geld waard. Als zij deze zaken vóór 1 februari inleveren krijgen zij een beloning: voor een lege kast vijftig gulden en voor een lege metalen kaartenbak tien gulden. Voor waarde is echter dat zij geen nieuwe kast of kaartenbak aanvragen. Dit aanbod ('serieus') werd de amb tenaren gisteren gedaan door de se cretaris-generaal van hun ministerie, M. D. van Wolferen, die hun vroeg om 'te waken tegen achter standen, tegen ontmoedigende sta pels onafgedane stukken in de ven sterbank, die dodelijk zijn voor het plezier in uw werk'. De kasten of kaartenbakken moeten, wil de in uitzicht gestelde premie uitgekeerd worden, vóór 1 februari ingeleverd worden bij de onderafde ling gebouwen en materieel van het ministerie. In een nieuwjaarstoespraak vroeg mr. Van Wolferen zijn ambtenaren om tijdig maatregelen te nemen als zij zien dat ze met het werk achter op raken. 'Laat het zich niet opho pen, houd het toch clean, houd het toch prettig in de ruimte, waar u zovele en zo lange dagen door brengt. Hoeveel nutteloze verzame lingen vergelende afschriften heb ben wij in onze kasten en laden. Wat doen wij met al die optimis tisch begonnen kaartsysteem p ies, waarvoor wij geen tijd meer hebben om die stapels knipsels, verslagen, copieën, tijdschriften, artikelen en studies te lezen?' Mr. Van Wolferen riep de ambtena ren op te bedenken dat het ministe rie geen studieclub is. 'Bespaart u zich beschouwingen van 23 bladzij den of plakbandnota's van vijf, ze ven of negen pagina's. Laten we ons niet uitputten in etalering van ken nis of diepgravende exposities van het complexe karakter van de mate rie'. Om de ambtenaren te helpen bij het opruimen van paperassen deed mr. Van Wolferen zijn hiervóór genoem de aanbod 'mede vanuit de overtui ging dat in vele gevallen de stukken beter gehuisvest zijn dan de ambte naar'. Binnenland dvocaten emonstreren mee 5 V\ -beraad ver interne eenheid 9 Buitenland Brandt laat Nixon tocli klacht horen Alleen economische boycot helpt' 8 Kerk Christenen' praten over inhoud verkondiging 2 Kunst Sieto mist een nieuwe regering 9 Sport Rijdersraad profschaatsers slechts adviesorgaan 13 iconomie Esso'Nederland verloor ƒ30 miljoen 15 Boekenetalage 2 en 12 Men schrijft ons 2 Radio-tv 6 Strips, feuilleton S Commentaar 7 Poprubriek 7 Dichtbij en verder 7 Autonieuws 11 Filmpremières 11 'amlliebcrlchtcn 16 Engels Penders Zogezegd jBlijft de inflatie voortrollen in het huidige tempo, dan onder mijnt zij het economisch leven dusdanig, dat men aan verdere verbetering van onze maatschap pij niet eens meer toekomt. De enige uitweg om uit de loon-prijs- Spiraal te geraken, is haar even stop zetten. Drs. G. Brouwers Half tot zwaar bewolkt en over wegend droog weer met op veel plaatsen mist. Meest zwakke wind uit oostelijke richtingen. Maximum-temperaturen onge veer 4 graden Celsius, maar in mistgebieden enkele graden la ger. MORGEN EN OVERMORGEN: overwegend droog en tempera turen normaal tot boven nor maal. Morgen zon op: 08.47 onder: 16.45 RITA 'Ja, juffrouw De Wit, Rita voelt zich al veel beter. Ze verlangt er al weer naar om naar school te gaan.' Een speciale commissie heeft op ver zoek vai. de regering in Hanoi een NEW YORK (Reuter) De Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Trans World Airlines (TWA) heeft gisteren een Boeing 747-jumbo met 233 mensen aan boord naar Denver in Colorado laten doorvliegen na een bomalarm. Terwijl het vliegtuig op weg was van Madrid naar New York werd de lucht vaartmaatschappij opgebeld door een man die zich lid van de Baskische separistische beweging noemde cn zei dat het vliegtuig bij de landing zou ontploffen. De man zei dat dit bene den de 900 meter zou gebeuren. Het vliegveld van Denver ligt op 1500 me ter boven zeeniveau. De man belde het TWA-kantoor in Madrid een half uur nadat het vlieg tuig met zijn 15 bemanningsleden en 218 passagiers was opgestegen en eiste een losgeld in ruil voor bekendmaking van de plaats waar dc bom was ver borgen. Het vliegtuig werd wegens slecht weer in Denver naar een ander vliegveld ge leid, een militair vliegveld bij Rapid City, in Zuid-Dakota op 976 meter bo ven de zeespiegel. De jumbo-jet is gisteravond veilig ge land. Toen de passagiers uitgestapt wa ren. zijn bomspccialisten aan boord ge gaan. Zij hebben niets gevonden. Baskenleiders in Spanje zeiden niets met de zaak te maken te hebben. Zij zeiden geen belangstelling te hebben voor activiteiten die mensenlevens zou den kunnen kosten en waardoor de we reldopinie zich tegen hen zou keren. De politie in Madrid zei dat de dader 'een geestelijk gestoorde' is die al en kele malen eerder luchtvaartmaat schappijen heeft bedreigd. Voor de tweede dag sprak in formateur Ruppert gisteren met de fractievoorzitters van de vijf vroegere regerings partijen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ofschoon de informatie van dr. M. Ruppert naar iedere verwachting nog weken zal duren, wordt in Den Haag steeds meer gerekend met de mogelijkheid dat de Koningin het ontslag van het demissio naire kabinet-Biesheuvel zal weigeren. Het zou de bedoeling zijn binnen een redelijke termijn, bijvoorbeeld een jaar, nieuwe verkiezingen uit te schrijven, omdat in de huidige situatie geen houdbare oplossing kan worden bedacht. Hot ppcnrpk riat Hp fractieleiders van sins in ziin brief aan de informateur komen, maar het feit, dat het verbond da Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De VPRO heeft gisteravond bij monde van haar voorzitter, drs. H. J. Penders, aangekondigd in beroep te zullen gaan tegen de beslissing van minister Engels van CRM om de VPRO in verband met de tweede Barend Ser vetshow een berisping te geven. Wij wijzen deze maatregel met kracht van de hand, aldus drs. Penders, die in de VPRO-actualiteitenrubriek 'Berichten uit de samenleving' een verklaring aflegde. Weer is hier de vrijheid van menings uiting in het geding. Het is de tweede keer in drie jaar. dat de VPRO een be risping heeft gekregen en weer is dit niet terecht, maar weer staan we niet al leen, zei voorzitter Penders, die verder van mening was, dat er belangrijker za ken aan de orde zijn in deze samenleving. Zie ook pagina 5. HANOI (AFP, AP, Reuter, UPI) Tijdens de recente Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam zijn in totaal 2.579 mensen om het leven gekomen, zo is gisteren door Hanoi bekendgemaakt. Vol gens deze voorlopige gegevens werden alleen al in de hoofdstad I.318 burgers gedood en raakten 1.261 anderen gewond. Het gesprek dat de fractieleiders van de 'oude vijf' - de confessionele par tijen, VVD en DS'70 - de afgelopen dagen met de informateur hebben gehad, heeft nu al aan het licht gebracht, dat zowel het herstel van de oude coalitie, als van het verbond van de confessionelen met de WD prak tisch uitgesloten moet worden geacht. Ook de vier andere mogelijkheden, die Ruppert in onderzoek heeft, lij ken op niets uit te lopen. Houding KVP Van het linkse minderheidskabinet heeft de informateur vorige week zelf gezegd, dat daarvoor in verband met de houding van de KVP niet de steun van een meerderheid in de Kamer verwacht kan worden. Een coalitie van progressieven en confessionelen was al uitgesloten, en een kabinet zonder binding met de fracties - het extra parlementaire kabinet - zal al bij het begin van zijn optreden door een meerderheid uit de Kamer naar huis worden gestuurd Wel is met name de KVP een voor stander van een dergelijke ad-interim- oplossing, maar PvdA-leider Den UI en later ook de VVD-fractievonr- zitter Wiegel hebben laten weten dat zij de confessionelen deze mogelijk heid, een keus tussen links en rechts tc ontwijken, niet gunnen. Dat de kans op een terugkeer van de oude vijf minimaal moet worden ge acht. hangt mede samen met het feit, dat KVP-leider Andnessen deze oplos- onderzoek ingesteld naar de gevolgen van de Amerikaanse luchtaanvallen van 18 tot 29 december. In die perio de werd 40.000 ton bommen afgewor pen op dichtbevolkte gebieden. Meer dan 1.000 aanvalsvluchten werden uit gevoerd op Noord-Vietnam. B-52-bom- menwerpers voerden 500 aanvallen op de hoofdstad uit. Dit had de verwoes ting tot gevolg van 'economische, cul turele, sociale en onderwijsinstellin gen', aldus het door Hanoi uitgegeven communiqué. Op 353 plaatsen werden niét-militaire doelen getroffen. Bepaalde gebieden werden tot tien maal toe .aangevallen. De arbeiderswijk An Doeong werd 'geheel verwoest' door 600 bommen uit B-52's. Acht ambassades werden beschadigd, te weten die van Honga rije, Oost-Duitsland, Bulgarije, Egyp te, India, Cambodja, Cuba en Albanië. Bij de bombardementen op het Bac Mai-ziekenhuis kwamen 28 personeels leden en patiënten om het leven. Het communiqué zegt dat een derde van de 102 voorsteden van Hanoi door B-52's zijn aangevallen, waardoor vele woningen, scholen, pagodes, tempels en kerken werden verwoest. Bij Kong Thong en Foe Doek is de dijk rond Hanoi getroffen. Van bijna 100 gezin nen zijn alle gezinsleden omgekomen. In Hanoi is de Kham Thien-straat waar ongeveer 30.000 mensen woon den, getroffen door B-52-bommenwer- pers. 534 huizen werden volledig ver woest, 1.200 beschadigd en vele open bare gebouwen beschadigd. Bij dit bombardement werden 215 mensen ge dood en 257 gewond, aldus het com muniqué uit Hanoi. Het Amerikaanse opperbevel in Sai gon, dat eerder te kennen had gege ven gisteren een overzicht te zullen publiceren van de schade die werd aangericht bij de bombardementen op het noorden, is hierop teruggekomen. Zie voor meer Vietnam-nieuws pa gina 8. Niet zo lang geleden schreien wij een brief aan die lezers, van wie wij meenden nog geld te moeten ontvangen. Gein g was dit geen vergeefse aibeid Helaas zijn wij genoudzaa t een nieuwe zending enveloppen met (manende) inhoud te versturen. Voor hen die naast de krant zo'n bericht ontvangen, herha len wij gaarnr de tekst die wij op 23 december op deze plaats afdrukten: Trouw/Kioartet heeft tegen de 200.000 abonnees, die elk meer dan 300 kranten per jaar ont vangen. Men hoeft geen reken wonder te zijn om hieruit op te maken, dat er bij ons jaarlijks zo'n 60 miljoen exemplaren de deur uitgaan. Wat ive daarvoor terugkrijgen, mag er óók wezen: twee miljoen betalingen, afkomstig van jaar-, halfjaar-, kwartaal- en maand- abonnees (in volgorde van ad- minsiratieve voorkeur) be in casso loopt via een computer, een magnifiek apparaat, dat uit humanitair oogpunt echter één onvermijdelijk gebrek heeft: hij behandelt van nature iedereen als een nummer. Geeft een beta ler bij de giro per ongeluk het nummer van een ander op of maken wij een fout bij het ponsen, dan wordt er on herroe pelijk verkeerd geboekt. Het ge volg is, dat lezers ten onrechte te horen krijgen, dat ze te veel of te weinig betaald hebben. Stel dat er van al deze beta lingsoperaties een half procent misloopt, dan tast onze admini stratie jaarlijks 10 000 keer mis en slaan we bij het reclameren even zo vaak een modderfiguur. Dat daardoor wel eens lezers in toorn ontsteken, kunnen we ons voorstellen. Toch zouden we hun willen vragen: informeer ons zakelijK over zulke vergis singen. zoals u>ij u elke dag zakelijk informeren. DE DIRECTIE sing in zijn brief aan de informateur in feite bij voorbaat heeft afgewezen, en wel met de volgende volzin: 'Voor wat betreft de thans in onderzoek zijnde mogelijkheid van een herstel van een coalitie van de vijf partijen wijs ik er op, dat een heroptre den van de vijf, gezien de oorzaken van de breuk, opnieuw spanningen tussen overheid en georganiseerd be drijfsleven zou kunnen aanwakkeren, die te voeren sociaal-economisch be- leid,-maar in het bijzonder het beleid ter bestrijding van de inflatie, in ernstige mate zouden kunnen belem meren'. Andriessen doelt hier op het stand punt van DS'70, dat de overheid een dwingender greep zou moeten hebben op lonen en prijzen. DS'70 De fractieleider van DS'70, de heer Berger, spreekt in zijn brief aan de informateur over de noodzaak van 'georganiseerde besluitvorming' ter bestrijding van de inflatie. Waarne mers in Den Haag verwachten, dat, wanneer de informateur de heer Ber ger over de inhoud van deze beleids lijn verder zal ondervragen, zal blij ken, dat de tegenstellingen met de onelen en de VVD nog steeds aanwe zig zijn. Voorts zou een aanzienlijk deel van de antirevolutionaire fractie vast wil len houden aan de wens, het niveau van de ontwikkelingsbijdrage in 1975 te bepalen op de internationale nor men van 0,7 procent van het bruto nationaal produkt. Daarbij zouden slechts de werkelijke uitgaven mogen worden gemeten, dat wil zeggen, dat uitgaven, die niet strikt tot de ont wikkelingshulp mogen worden gere kend en bijvoorbeeld evengoed onder Buitenlandse Zaken zouden kunnen vallen, buiten de bijdrage zouden moe ten worden gerekend. Dat betekent, dat de huidige begrotingspost in aan zienlijke mate zou moeten stijgen, een voornemen, waarmee met name DS'70 - maar vermoedelijk ook de VVD - het niet eens kan zijn. Zoals eerder bericht, houden wensen op het gebied van het kiesstelsel, de sociale verzekeringen en defensie de confessionelen en de VVD nog steeds den. De verwachting is wel, clat VVD- fractieleider Wiegel de confessionelen te zijner tijd tegemoet zal willen komen, maar het feit, dat het verbond van de vier slechts over een minder heid van zeventig zetels kan beschik ken. verschaft de confessionele Ka merleden, die een hernieuwde coalitie met de liberalen niet wensen, een sterke positie. De informateur liet gisteren weten, dat zijn gesprek met de oude 'vijf' volgende week maandag en eventueel dinsdag een tweede ronde zal ingaan. Het gesprek van deze week heeft een verkennend karakter gedragen. Van daag zullen de fracties vergaderen om hun uiteindelijke standpunt over de geschilpunten te bepalen. CAIRO (Reuter. UPI, AP) Egypti sche oproerpolitie en studenten zijn gisteren opnieuw slaags geraakt toen de studenten weigerden het universi teitsterrein in Cairo te verlaten. De regering heeft woensdag alle universi teiten in het land gesloten, nadat in Cairo op grote schaal gevechten wa ren uitgebroken toen de studenten een betoging in de stad wilden hou den. De politie heeft het universiteitster rein hermetisch afgesloten. Volgens ooggetuigen braken gistermiddag nieuwe gevechten uit toen de politie de studenten probeerde over te halen vrijwillig de universiteitsgebouwen te verlaten. Op alle wegen die naar de twee universiteiten van Cairo leiden zijn wegversperringen aangebracht, die door oproerpolitie worden bewaakt. Het merendeel van de studenten heeft de universiteit gisteren zonder verzet verlaten. De achterblijvers, ongeveer 1500 man, zouden later met geweld zijn verwijderd. De Arabische Socialistische Unie, de enige toegestane politieke partij in Egypte heeft journalisten, schrijvers, arbeiders en vertegenwoordigers van vrije beroepen als de raddraaiers van de studentenonlusten genoemd. De partij noemde geen namen. Opvallend is dat ook arbeiders genoemd worden. Waarnemers in de Egyptische hoofd stad hebben erop gewezen, dat er in de arbeiderswijken van de stad ook spanningen bestaan. De arbeiders zou den ontevreden zijn over hun salaris sen en werkomstandigheden. Volgens de partij zijn 54 mensen gearresteerd, waarvan dertien niet met de universiteit te maken hadden. De studenten zeggen dat meer dan honderd van hun collega's zijn opge pakt. Het slaat wel vast, dat de universitei ten in ieder geval de hele maand januari gesloten blijven. Op 11 janua ri begint de jaarlijkse universitaire wintervakantie, die tot het eind van de maand duurt. Dc autoriteiten ho pen dat tegen die tijd de gemoederen weer ekalmeerd zijn. NEW YORK (Reuter) De Verenig de Staten hebben Oost-Duitsland laten weten dat ze graag onderhandelingen willen beginnen over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. Kaam Adres Woonplaats .197° Aan Nieuwe Leidse Courant t.a.v. de nieuwe HOOFDREDACTEUR Geachte heer Tamminga, Ja, Ik v/11 graag meevechten voor het behoud'van een gezonde Christelijke krant, omdat ik vind dat de stem van het Evangelie ook in de krant moet blijven doorklinken. Daarom, meneer de nieuwe hoofdredacteur, ben ik op pad gegaan en bied u als v/elkomstgeschenk bij de Christelijke Pers deze nieuwe abonnee aan. Naam. nieuwe abonnee Adres Woonplaats Betaalt per maand/kwartaal Ik stel het op prlj3 dau u mijn abenneewerving wilt belonen en zet een streep onder: mapje postpapier pletine schaaltje handige paraatmap met enveloppen (flessenonderzetter) met briefpapier en pen De nieuwe abonnee weet dat hij de krant eerst veertien dagen gratis krijgt en daarmee ongeveer vier gulden bespaart. P.S. Ik doe m'n best voor nog een abonneeI Hoogachtend, Een Dostzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1