De Klerk maakt liet waar 79.- 69.50 Duitsers en Britten ontwerpen stijl 1973 autobiografie- Susannah York houdt Images' overeind bmjoss tapijt Voor en tegen van bomen langs wegen Wegvervoer: ontoelaatbaar oponthoud aan de grens Ruim vier miljoen voor sociaal fonds oninbaar HH DE KLERK FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Britse koningin uitgejouwd door tegenstanders EEG Ralph Nader helpt Britse ouders van softenon-kinderen Actie loodsen tegen ladders heeft succes fin Pleidooi voor hoofdsteunen G.M. verwacht in 1973 weer record ROUW/KWARTET VRIJDAG 5 JAM.'ART 1973 RINNENLANU Tll/Kll door Ber Huising Alleen wat zichtbaar aanwezig is kan de camera weergeven. Elk beeld is er dus een van een wer kelijkheid. Maar daarmee kan zo gegoocheld worden, dat een film zo onwezenlijk wordt als een droom. Of dat het onzichtbare de verbeelding van deze of gene - bijna werkelijk lijkt. In Ima ges is daar weer eens een dank baar gebruik van gemaakt. Een lady, die niets te doen heeft dan prehistorische sprookjes te verzinnen over eenhorens, mammoeten en aller hande trollen, krijgt in de stad tel kens een lasterende vrouw aan haar \jer, vijf telefoons. Zij vlucht naar haar buitenhuis, aan het meer in de bergen, maar daar wordt het niet beter. Daar loopt haar gewezen Franse min naar lijfelijk en verleidelijk rond, of schoon hij drie jaar geleden overleed. Daar valt een nog wel levende vriend haar ruw opdringerig lastig, ook als hij er niet is. Haar rijke, vloekende, volslagen onbenullige echtgenoot, die fotografeert en jaagt, heeft niks in de gaten. Niet eens dat zij goed geschift s. Er is ook nog een meisje, waarin iij haar eigen jeugd ziet, en telkens tornt zij in het bos of bij de waterval zichzelf tegen. Om van die spoken af tf komen gaat ze ze vermoorden. De Fransman schiet zij neer, de andere vent molt zij bloedig met een keuken- nes. De lijken liggen haar en nie mand in de weg, want de een was al drie jaar dood en de ander staat thuis iiefstukjes te grillen. .Zij rijdt,tenslot te haar andere zelf in de afgrond, daar bij die waterval, maar dat is dan een vergissing. Die ander doodde laar. Het doet er verder niet toe. Zoals haar man in een van zijn flau we grapjes al zei: wat is het verschil tussen éen konijn? er is geen ver schil, ze:zijn allebei dezelfde, tobert Altman heeft het verfilmd, Door accijnsverhoging dieselolie met de nodige geheimzinnigheden en montagetrucjes, en met een wazige, bruinachtige kleurenfotografie, die de droomachtige stemming wel aardig opwekt. Een romantisch landschap en wat antiek helpen daaraan mee. Maar Altmans beste filmmiddel was Susannah York, een boeiende en mooie actrice, die zo'n twijfelachtige figuur nog net prachtig overeind houdt, zonder in het hysterische of het belachelijke te vervallen. De over ige spelers, stuk voor stuk minder interessant, zijn René Auberjonois, Marcel Bozzuffi, Hugh Millais en klei ne Cathryn Harrison. Amsterdam-Kriterion 14 j. Tell me etc, is een draak van een film Regisseur Otto Preminger heeft echt wel schappelijke films gemaakt, hij is in elk geval een goed vakman, maar dat zie je aan 'Tell me that you love me Junie Moon' waarlijk niet af. Foei, foei, wat is die slecht, 't Ver haal van de drie zielige mensen (een meisje met een verminkt gezicht, een verlamde jongeman en nog een jon gen met een vreemde ziekte) die samen gaan wonen in een oud huis om de kille maatschappij het hoofd te bieden, is op zichzelf al melodrama tisch genoeg, maar in Premingers ver beelding wordt het een hijgerige draak. Alles kan en alles mag, geen platitude en geen cliché wordt ge schuwd, de acteurs (onder wie Liza Minelli, Ken Howard en Robert Moor- e) overtreffen elkaar in krampachtig heid en opgeschroefdheid, zodat op het laatst van akeligheid de zenuwen door je maagstreek trekken. Er komt ook nog een hond in voor die niet weg te krijgen is van het graf van zijn baas. Dit om de teneur zo'n beetje aan te geven. W. W.-B. Amsterdam-Corso, 18 j. IIJSWIJK Drie Nederlandse orga- usaties op het gebied van het weg- ransport (NOB Wegtransport, KNVTO en EVO) hebben zich schrif- elijk geweid tot de minister, van iconomische zaken en 'tot de staatsse- tretarissen van financiën en verkeer en waterstaat, teneinde de bewindslie den te wijzen op het gevaar van ernstige belemmeringen voor het grensoverschrijdend wegvervoer. Zo wel in Duitsland als in Frankrijk lestaan ten aanzien van de vrije in- roer van motorbrandstoffen zekere be perkingen. In beide landen is de vrij - te voeren hoeveelheid dieselolie voor vrachtauto's beperkt tot 50 liter en voor autobussen tot 100 liter en 70 iter in resp. Duitsland en Frankrijk. Met ingang van 1 januari is een omgekeerde situatie ontstaan, die merzijds is veroorzaakt door de ver hoging van de dieselolie-accijns in N'ederland en anderzijds door de ge- ijkblijvende belasting, die de Duit sers heffen bij invoer van dieselolie. Dit heeft geleid tot een economische dwang om in Duitsland gebruik te aaken van de aldaar getankte dieselo lie en in ieder geval niet meer dan 50 iiter over de grens mee te nemen. Let men op de hierboven genoemde kos- tenverhoudingen, dan zijn de Neder landse vervoerders per 1 januari ge confronteerd met een stijging van de brandstofkosten voor de op Duits ge bied af te leggen kilometers, hetgeen niet zal nalaten kostenverhogend te LONDEN (Reuter) Ongeveer 300 demonstranten hebben woensdagavond toningin Elizabeth en prins Philip uit- jejouwd uit protest tegen de toetre ding van Engeland tot de Europese emeenschap. )at gebeurde bij de aankomst van het koninklijk echtpaar bij de opera in Covent Garden om daar een concert ter gelegenheid van de toetreding bij te wonen. Er werden ook stinkbom- metjes geworpen. Bij de aankomst van premie Heath riepen de demonstranten 'verrader' en 'Heath aan de galg'. Vorderingen afgeschre ven Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Het sociaal fonds bouwnijverheid heeft vorig jaar ruim <5 miljoen gulden aan vorderingen als oninbaar moeten afschrijven. Dit is een verdubbeling vergeleken met 1971. Een niet onaanzienlijk deel van de afschrijvingen wordt veroorzaakt door de groep malafide werkgever skoppelbazen. Dit heeft de voorzitter van het sociaal fonds bouwnijverheid, de heer J. M. Pot gisteren tijdens een bestuursver gadering van het SFB in Amsterdam verklaard. De heer Pot zei dat steeds *eer blijkt dat de huidige wetgeving absoluut onvoldoende is toegesneden op 'de praktijken van deze heren'. De afloop van hun ondernemingen is steeds identiek: een faillissement met Filmbeeldjes werken. Buitendien blijft oponthoud plaatsvinden wegens het noodzakelijk peilen van de brandstoftanks aan de Nederlands-Duitse grens, lp verband hiermee wordt met na druk gewezen op de resolutie die het vorig jaar door het Europees Parle ment werd aangenomen, waarin onder meer wordtg esteld dat 'het Europees Parlement van oordeel is dat, in af wachting van een harmonisatie van heffingen op brandstof voor motor voertuigen, de grenscontrole op de hoeveelheid brandstof in de reservoirs van de motorvoertuigen, zonder meer kan en moet worden afgeschaft.' De organisaties hebben de bewindslieden verzocht erop aan te dringen dat ook de regeringen in Parijs en Bonn de hierboven weergegeven resolutietekst daadwerkelijk in praktijk zullen bren gen. LONDEN (AP). De Amerikaanse consumentenverdediger Ralph Nader gaat de Engelse ouders helpen die een schadevergoeding eisen van de Distillers Company, het Britse bedrijf dat destijds het rampzalige slaapmid del Softenon in licensie vervaardigde. David Mason, wiens 10-jarige doch tertje door Softenon gehandicapt is, is gisteren naar Washington gevlogen waar hij met Nader diens aanbod gaat uitwerken. De maatschappij heeft de ouders 5 miljoen pond smartegeld geboden, maar zij eisen 20 miljoen pond, dat door een stichting ten be hoeve van de kinderen beheerd zou moeten worden. PARIJS De Franse staatsoliemaat schappij Elf-Erap overweegt haar hon derd benzinestations in Nederland van de hand te doen. Elf-Erap heeft ongeveer één procent van de Neder landse benzinemarkt in handen. Zij heeft er kleine verliezen mee geleden. Volgens het hoofdkantoor voor de Benelux van Elf is het bericht on juist. Verder kon men niets zinnigs over deze zaak zeggen. Filmmuseum vertoont in januari films uit India: De sage van de weg en De muziekkamer van Satyajit Ray, Calcutta '71 en Twee broers van Mri- nal Sen, Begrafenisritueel van Rama- manohar Chilra, De stamboom van Karnad en Karanth en twee documen taires van Sukhdev (op de woensdag en donderdagavonden). 't Hoogt, een nieuw bioscoopje voor 56 bezoekers, die bijzondere, niet commerciële, films willen zien, deel van het nieuwe Utrechtse Culturele Centrum in zes herstelde oude pand jes, wordt vrijdag 12 januari geopend door wethouder W. A. Kieboom. Jean Gabin, twee en veertig jaar in het vak, gaat voor Claude Bernard- Aubert de oude, bestaand hebbende, moordenaar Gaston Dominici spelen, en is daarmee bijna aan zijn honderd ste film toe. The Godfather (Peetvader) bracht in '72 alleen in de USA en Canada 81.5 miljoen dollar op, en dat is meer dan Gone with the Wind in 1939 opbracht, of dan Fiddler on the Roof (Anatevka) waarmee verleden jaar 25.1 miljoen dollar werd verdiend. Adolph Zukor, die in 1916 samen met Jesse L. Lasicy, Paramount Pictu res stichtte, zal op zondag 7 januari zijn honderdste verjaardag vieren met een feest waarvan de opbrengst (125 dollar per stoelbesteed zal worden aan Childrens' Charities of Variety Clubs International en The Friars Club of California. Lino Ventura, nu nog geheimagent in le Silencieux van Claude Pinoteau, gaat dan met Charles Bronson spelen in Les Chevaux sauvages van John Sturges,vervolgens in La Bonne An- née van Claude Lelouch en dan, met Brei en Frangoise Fabian in Lê Con tract van Edouard Motiriaro Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De stiptheidsactie, die de Europese loodsen deze week voeren tegen de onveilige ladders, heeft nu al succes afgeworpen, aldus de algemeen secretaris van de Neder landse loodsenvereniging, de heer R.G. Ort. Gebleken is dat door de actie ruim tevoren aan te kondigen, dat vele rederijen en agenten ervoor gezorgd hebben, dat de loodsladders en loodsliften voldoen aan de nationa le en internationale regels Tot nu toe heeft het scheepvaartver keer in Rotterdam en Amsterdam wei nig of geen hinder ondervonden van de loodsenactie, die dinsdag begon en tot volgende weck dinsdag duurt. Woensdag weigerde een loods aan boord te gaan van het Griekse schip 'Theoforos', omdat het een ondeugde lijke ladder had. Snel werd toen in IJ- muiden een nieuwe ladder gekocht en daarna kon het schip verder varen. De Nederlandse vereniging 'De Neder landse loods' krijgt momenteel tien tallen rapporten per dag binnen over tekortkomingen aan loodsladders. Zij komen voornamelijk van schepen on der vreemde vlag. Gebleken is, dat vele agenten van buitenlandse maat schappijen ervoor hebben gezorgd, dat deugdelijk reservemateriaal aanwezig is.- ADVERTENTIE toch vrij grote vorderingen van hèt rijk en sociale verzekeringsinstellin gen wegens niet afgedragen loonbelas ting en premies. En daarna: binnen enige weken opheffing va het faillis sement wegens gebrek aan baten. Een boekhouding, die zou kunnen verkla ren hoe zulke verliezen zo snel kun nen ontstaan, ontbreekt geheel of tfen dele. De eigenaars van de gefailleerde on dernemingen melden zich prompt na de opheffing opnieuw als lid van de bedrijfsvereniging, hetzij onder de dekmantel van een naamloze of beslo ten vennootschap, hetzij via een stro man. Een wettelijke mogelijkheid tot weigering door de bedrijfsvereniging ontbreekt volgens de heer Pot. U vindt nu bij De Klerk Bergoss huiskamer-tapijt in twee uitvoeringen in vele kleuren voor prijzen die opvallend afwijken van de catalogus-prijeen. Bergoss nylon huiskamer-tapijt De opvallende hoog-laag structuur geeft dit royale tapijt eèn bijzonder effect. U kiest uit drie bijzonder mooie kleuren: beige/bruin, cognac en groen. Nylontapijt in prachtige kleuren Dit slijtvaste Bergoss huiskamer-tapijt is ver krijgbaar in 5 schitterende, rust-uitstralende kleuren, die ook in uw slaapkamer goed tot hun recht komen. Keuze uit: aubergine, zandkleur, fraise, geel en groen. 400 cm breed. Kamer goea ioi Rotterdam: WoonWarenHuis Binnenwegplein/Lijnbaan, tel. (010) 117700 Winkelcentrum Beijerlandselaan.tel. (010) 193500 Winkelcentrum Groot IJsselmonde, tel. (010) 820502 De Lier, Hoofdstraat 78, tel. (01745) 2272 Den Haag, Groenmarkt 29 (t/o 't Goude Hooft), tel. (070) 116305 door Sicco de Jong Nieuwe Auto's voor een nieuw jaar Het autonieuws voor 1973 komt vooral uit Duitsland en Engeland. De Frankforter autotentoonstel ling, die voor het eerst sinds vier jaar in september weer gehouden wordt, zal de aandacht trekken met een nieuwe Opel Kadett en een van de Audi 80 afgeleide Volkswagen 1500/1600. Vóór het midden van dit jaar zal British Leyland de langverbeide Austin- serie 1300-1800 uitbrengen. Volkswagen gaat definitief op voor wielaandrijving over. De opvolgers van de 1600-modellen, die net als de kever luchtgekoelde motoren achterin hebben, worden wat het onderstel betreft gebaseerd op de Audi 80. Dit model is eigenlijk een proefballon voor de 'nieuwe VW. De carrosserie van de VW 1500/1600 een defini tieve naam is nog niet bekend zal echter sterk van de Audi afwijken. Er komen een Sedan en een Coupé, waar van reeds prototypen gebouwd zijn. De motor zal waterkoeling krijgen. De vlierschakeling blijft. In voorbereiding is te Wolfsburg ook een klein model VW 1000/1300, dat in Je toekomst de kever moet opvolgen. Dit zal dan een derde voorwielaandrij- ver van VW worden na de K 70 en de dit jaar uit te brengen middenklasser. Met vervanging van de kever wordt echter geen haast gemaakt, omdat dit model nog altijd in vele landen een verkoopsucces is. De keverprijs is het afgelopen jaar scherper gesteld. In Duitsland verscheen eind 1970 een 1600 cc Kever 1303 S met zwarte bagageklep. bumpers en motorkap: een 50 DIN-pk sportversie. Ook als Volkswagen een kleiner model uit brengt, komt dit in eerste instantie naast de kever in het programma en niet in plaats van de kever. Anders ligt het met de Opel Kadett, die qua vormgeving aan vervanging toe is. Het huidige model, de meest- verkochte auto in Nederland, heeft nog altijd iets van de 'coke-bottle- look', de colaflesachtige uitstulping bij de achterportier. De styling van de nieuwe Kadett en wellicht ook de constructie van het onderstel zal meer overeenkomen met de recente Opel- modellen Ascona en Rekord II. Of General Motors tegelijkertijd de Vauxhall Viva zal wijzigen is niet bekend. Dit Engelse model heeft twee jaar geleden al een andere carrosserie gekregen, terwijl dat met de Duitse Kadett niet gebeurde. UITSTEL De introduktie van de nieuwe Britse Austin 1300-1800, een ranch die de Glider, Maxi en Balanza overlapt, heeft uitstel gekregen tot het komend voorjaar. De nieuwe Austins waren gepland voor het afgelopen jaar en zouden oorspronkelijk op de jongste London Motor Show in première gaan. Maar British Leyland wacht nu niet op de volgende Londense autotentoon stelling, aangezien die eerst in okto ber geopend wordt. De Austin 1300 en 1800 worden de tegenhangers van de in 1971 gelan ceerde Morris Marina's. De motoren zullen dezelfde zijn, maar Austin be houdt voorwielaandrijving als ken merk, terwijl Morris conventioneel achterwielaandrijving heeft. Ook de carosserielijn zal sterk verschillen, zij het dat de nieuwe Austins eveneens tegelijk als saloon en als coupé zullen verschijnen. Van de overige Britse merken zijn geen grote plannen bekend. Ford heeft de laatste jaren al veel model len vernieuwd en datzelfde geldt voor Chrysler. De Franse Chrysler zou vol gens geruchten een tweeliter motor krijgen in de loop van 1972. Het Franse autonieuws beperkt zich eerste nieuwtje komt volgende week I De nieuw? Ausfin-middcnklasser naar een tekening uit het Franse blad L'Auto Journal. een Ami 8 Super met de 1015 cc- motor van de GS. Daarna zal die GS een herintroduktie beleven als GZ met Wankelmotor. De produktie van deze GZ loopt thans te Parijs in kleine aantallen aan. De motoren ko men uit de gezamenlijke fabriek van Audi-NSU en Citroën te Artforweier in het Duitse Saargebied. DAF heeft officieel de geruchten te gengesproken, dat dit jaar een model 77 zou verschijnen. 'Voorlopig is daar geen sprake van', aldus de heer M. P. J. II. van Doorne, president-direkteur van de Nederlandsde autofabriek. Voor de RAI-tentoonstelling, die op 8 februari in Amsterdam geopend wordt, staan behalve enkele modi ficaties aan sommige typen de introdukties voor Nederland op het programma van drie kleine modellen, die tot nu toe in eigen land bleven: de Fiat 126, de Honda Civic en de Peugeot 104. Als reaktie op een pleidooi van Rijkswaterstaat voor een obstakel- vrije zone langs wegen heeft stafmedewerker ir. A. D. Verhoeff in het december-nummer van het tijdschrift der Koninklijke Heide Maatschappij gepleit voor een kapverbod van bomen langs de weg. dit jaar hoofdzakelijk tot Citroën, aan gezien Renault en Peugeot hun gam ma sterk gecompleteerd hebben. Als De gegevens van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid, waarop Rijkswaterstaat afging, zijn te summier en voorlopig, terwijl onvoldoende rekening is gehouden met voordelen van bomen langs de wegen, voor de verkeersveiligheid al dus ir. Verhoeff. Hij opent daarmee een polemiek, waartoe de Nationale Populieren Commissie het initiatief nam. In oktober 1971 hebben de SWOV- medewerkers A. Blokpoel en H. van der Klei met een artikel in het blad Wegen getiteld 'Moet boom langs de weg verdwijnen?' als eersten de cen trale vraag gesteld. Bijna één derde van alle gedode inzittenden van auto's komt om bij botsing met een vast voorwerp, in 70 pet. van de gevallen een boom. In 1969 betekende dit 190 doden. Dit aantal neemt evenredig toe aan het aantal auto's op de wegen, aldus de SWOV. De klemtoon hierbij ligt echter sterk op specifieke gevarenpunten, op be schonken autorijders en op dicht langs de wegrand voorkomende bo men. aldus nu ir. Verhoeff. Hij pleit enerzijds voor een betere afweging van maatregelen in samenwerking van milieu-, landschaps- en verkeers- deskundigen. maar anderzijds voor een algemeen kapverbod met de mo gelijkheid tot ontheffing. De uitgangspunten verschillen in bei de artikelen: in het blad Wegen is dat de verkeersveiligheid en in het Tijd- Duitse zenuwartsen pleiten voor hoofdsteunen als middel tegen het hier afge beelde 'zweepslag-fenomeen'. Dit kwalijke verschijnsel, een extreme achter waartse nekbuiging bij aanrijdingen, veroorzaakt een voortdurende hoofdpijn of nekpijn, waarbij echter door medici vaak niet aan de oorzaak, de aanrijding dus. wordt gedacht. Deze oorzaak heeft als gevolg'een zogenaamd slingertrau ma van dc nekwervelzuil, waarmee in de bondsrepubliek één vijfde van de bij auto-ongevallen betrokkenen behept is. schrift der Koninklijke Heide Mij. datgene wat landschappelijk verant woord is. De schrijvers maken dit duidelijk in hun artikelen. Ir. Ver hoeff gaat in zoverre verder dan bei de SWOV-medewerkers, dat hij con crete voorstellen doet. waaronder maximum-snelheden 's nachts. FRANKRIJK Ir. Verhoeff citeert ook Franse onder zoekingen. waarbij blijkt dat de kans op ongevallen aanzienlijk afneemt, als bomen meer dan twee meter van de rijbaan verwijderd zijn. Frankrijk heeft als enig Europees land een radicale bomenkapaktie doorgevoerd langs de routes nationales, iets waar van geen der polemiserende schrijvers melding maakt. Vergelijkend onder zoek in Frankrijk zou wellicht tot concretisering in de afweging al dan niet te kappen kunnen leiden. Daarbij zou een kappen binnen 2 meter, zoals ir. Verhoeff aantoont, in elk geval voordelen hebben. De afweging wenst hij voor het kappen van alles binnen 12 meter, zoals Rijkswaterstaat voor stelt. Een opening in de polemiek, die ir. Verhoeff maakt, is voorts de stelling dat bomen met een diameter van 30- 40 rm. zonder bezwaar verplant kun nen worden. Vierendertig miljoen nieuwe auto's zullen dit jaar over de gehele wereld verkocht en gebouwd worden zo heeft de voorzitter van General Motors, Ri chard Gerstenberg, gezegd. De chair man, die de hoogste functionaris is van 's werelds grootste concern, ver wacht voor 1973 een nieuw record in de internationale autoverkoop. Het cijfer van 34 miljoen komt 4 pet. hoger uit dan dat van 1972, eveneens een recordjaar. In Amerika zullen dit jaar meer dan 15 miljoen auto's gemaakt worden, waarvan ruim 1 miljoen in Canada. De personenautoverkoop in de Vere nigde Staten komt op 11 11 <4 miljoen eenheden, aldus de heer Ger stenberg. Henry Ford, topman van de Ford Motor Company, houdt het op 11 miljoen tegen 8,8 miljoen in 1972. Verder zal vooral de vrachtwagenver koop in de VS toenemen, mede dank zij een grote vraag naar 'motorhomes', vrachtwagens met een caravan-opbouw voor recreatieve doeleinden. OOK GM General Motors zelf verwacht ook nieuwe records in 1973 te zullen beha len In 1972 verkocht GM in de VS bijna vijf miljoen personenauto's en ruim één miljoen vrachtwagens. Bui ten de VS nadert de produktie van de Duitse Opel het miljoen. GM zal dit jaar zijn investeringen opvoeren over heel de wereld: met 300 miljoen dollar tot 1.300 miljoen dollar. De laatste vijf jaar is telkens ongeveer één miljard dollar geïnves teerd. De stijging van de investerin gen is niet alleen bestemd voor mo dernisering van de autofabrleken. maar ook voor verbetering van de produkten en milieubescherming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11