Onthullingen over gevangenis Saigon Partijen ontdekten snel hun 'zondebokken' Amerika: optimisme over vreieskansen is onjuist Britse politicus vreest complete oorlog in Ulster Kapers kunnen gemakkelijk atoombom bij elkaar stelen Dreigement Mansholt verbaast diplomaten Ooggeuigenverslag van twee jonge Fransen Bombardement wel opzet Nasleep van Amerikaanse verkiezingen Moskou gaat kapers zwaar straffen Japanse extremist pleegt zelfmoord TROUW/WARTET DONDERDAG 4 JANUARI 1973 BUITENLAND T7/K9 PARIJS (Riter) Twee jonge Fransen, die pas uit een gevangenis van Saigon zijn ontslagen, hebben beweerd df in Zuidvietnamese gevangenissen geslagen, verkracht en gemarteld wordt. Duizenden po litieke geva?enen worden volgens hen met de dood bedreigd. De beweringen van de Fransen zijn door Zuid-Vietnai 'communistische propaganda' genoemd. De 28-jarige ?an Pierre Débris en de 25-jarige ndré Menras, die als onderwijzers Zuid-Vietnam werk ten, waren tovier jaar en drie jaar veroordeeld, odat zij met een vlag van de Viet »ng hadden gezwaaid, toen zij in 19 op een oorlogsmonu ment in het citrum van Saigon ston den. Volgens t Zuidvietnamese dele gatie in Parijhebben de twee Fran sen met hun vklaring geprobeerd de regering in Sgon in discrediet te brengen ten tde van moeilijke on- derhandclinge: Volgens Débr en Menras worden zelfs kinderci onder de tien jaar gemarteld en erven ontelbare oude re vrouwen <or mishandeling. De martelingen wden volgens lien on der 'voortdurcl toezicht, zo niet aan drang van dekmerikaanse autoritei ten uitgevoertfHet doel van de rege ring Thieu is om de gevangenen li chamelijk te breken, zodat zij nooit meer een rol in het nationale leven kunnen spelen', zei Débris. 'De om standigheden waaronder duizenden ge vangenen zitten zijn kritiek en wor den de laatste tijd steeds slechter. De autoriteiten in Saigon zijn vastbeslo ten alle politieke gevangenen uit te roeien', voegde hij er aan toe. Zelf waren de twee mannen vorig jaar eenmaal met kettingen en stokken afgeranseld. Gemarteld waren zij niet. Wel hadden zij veel gevangenen ge zien en gesproken, die zeiden gemar teld te zijn voordat zij In hun gevan genis, Chi Hao genaamd, waren geko men. Ook hadden zij daar gevangenen zien aankomen, die in de cellen op het strafeiland Con Son hadden gezeten. Velen konden niet meer lopen. Menras beweert getuige geweest te zijn van het martelen van een stu dent, nadat hijzelf was gearresteerd. 'ZIJ lieten het mij waarschijnlijk zien om indruk op me te maken. De student lag geboeid op zijn rug, met een oude jute zak over zijn gezicht. Er werden emmers zeepwater over de zak gegoten, waardoor hij geen adem kreeg. Daarna stompten zijn ondervra gers hem op de maag, waardoor hij moest overgeven door zijn neus omdat zijn mond bedekt was. De stu dent kon een week lang niet eten of drinken'. De twee mannen beweerden dat ook vrouwen werden gemarteld, wat bijna altijd 'besloten werd met een ver krachting5. 'Wat het martelen met electricitelt betreft, iedereen die in een Zuidvietnamese gevangenis heeft gezeten kan daarover meepraten', al dus Menras. PARIJS (UI. Reuter, AP) Hoge Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben gisteren gewaar schuwd tege hooggespannen verwachtingen over het vredesoverleg in Parijs. Oosteuropese diploma ten in Londi verklaarden gisteren dat de onderhandelaars van Hanoi naar Parijs terugkeren met maar weinijruimte voor het doen van concessies. i Radio-Hanoi et gisteren nog eens weten, dat het Noordvietnamese standpunt gei wijziging heeft onder gaan sinds Aerika in december zijn record-bombalementen boven de 20- ste breedtegad ondernam. Amerika moet het on*erp-akkoord van 20 ok tober tekene om een einde aan de oorlog te msen, aldus het radiostati on. In Washgton wordt erop gewe zen, dat hefenige dat Hanoi werke lijk beloofd eeft, is dat het 'serieus' zal onderharelen en geen 'beuzelach tigheden' tetafel zal brengen. Het bericht :it Saigon, dat er reeds een comprois gesloten is tussen Ha noi en Waiington, wordt van alle kanten tegtgesproken. Volgens de Oosteuropes diplomaten zal Hanoi zich hard cstellen bij de onderhan delingen, hiwel het wel een akkoord wil bereikerHanoi zou zeer voorzich tig onder ruk zijn gezet om een akkoord mi Washingon te bereiken. Maar Mosk< is niet zover gegaan door politieke cicessies van Hanoi te ei sen. Ook Ring heeft dat niet willen doen. De Noordetnamese onderhandelaar Le Doek T) is inmiddels op zijn reis naar Pari; in Peking aangekomen. Hij werd ergezeld door het hoofd van de oordvietnamese delegatie Xoean Thii. Met premier Tsjoe En- iai en ande regeringsfunctionarissen werden 'o;nhartige en vriendelijke besprekinjn gevoerd. In Parijs kwa men gisten voor de tweede maal Amerikaaie en Noordvietnamese des kundigen bijeen om het geheime overleg tussen Kissinger en Tho voor te bereiden. Vandaag wordt weer het geregelde wekelijkse overleg tussen Amerika, Zuid-Vietnam, Noord-Viet- nam en de Viet Cong hervat. De communisten hadden op 21 december het overleg de rug toegekeerd, toen de Amerikaanse bombardementen woedden. Volgens een bericht van het Noord vietnamese persbureau, hebben de Verenigde Staten niet alleen hun bombardementen boven de 20-ste breedtegraad gestopt, maar ook het leggen van mijnen voor Vietnamese havens. Het bericht zei dat Hanoi had ingestemd met de hervatting van de besprekingen, omdat de VS zowel de luchtaanvallen als het leggen van mij nen in zee hadden gestaakt. In de Amerikaanse bekendmaking werd niets gezegd over staking van de mijn- blokkade. De bombardementen onder de 20-ste breedtegraad gaan in volle hevigheid door. Ruim 125 Amerikaanse oorlogs vliegtuigen, waaronder meer dan 40 B-52-bommenwerpers beukten gisteren het zuidelijke gedeelte van Noord- Vietnam. De zware moesonregens ver hinderden een taxatie van de aange richte schade. Het Noordvietnamese persbureau meldde gisteren dat de Amerikanen zondag een 'bom-tapijt' hebben gelegd op vier dorpen in de provincie Than Hoa, vlak onder de 20ste breedtegraad. Er vielen meer dan 1000 bommen; 82 Vietnamezen werden gedood en 37 gewond. Mike Mansfield, de Democratische fractieleider in de Amerikaanse Se naat, heeft gisteren de regering- Nixon ervan beschuldigd haar gezicht te proberen te redden met het ver woesten van Vietnam. In één van zijn felste toespraken deed hij een beroep op het Congres de fondsen voor de oorlog af te snijden. Kort tevoren was hij door de president op de hoogte gesteld van de ontwikkelingen. Mans- field meende dat er geen andere weg over bleef dan voor optreden van het Congres. De stemming in het Amerikaanse par lement is nogal oorlogzuchtig tegeno ver president Nixon. Democraten in het Huis van Afgevaardigden namen een resolutie aan. waarin opgeroepen wordt tot het afsnijden van de fond sen voor Indo-China, zodra de Ameri kaanse krijgsgevangenen zijn vrijgela ten en Amerikaanse soldaten veilig zijn teruggetrokken. Het Witte Huis liet onmiddellijk weten dat een derge lijke stap het einde van de oorlog kan vertragen. Fulbrights senaatscommissie heeft al laten weten dat als Nixon bij zijn beëindiging op 20 januari nog geen einde aan de oorlog heeft gemaakt, het stappen zal gaan ondernemen om de geldkraan dicht te draaien. Senator Gaylord Nelson zei gisteren dat hij wetgeving zal voorstellen om verdere bombardementen op Noord-Vietnam zonder toestemming van het Congres te verhinderen. Een Franse arts, die de bombardementen op het Bac-Mai-ziekenhuis van Hanoi meemaakte, heeft gisteren de Amerikaanse bewering tegengespro ken dat het gebouw niet opzettelijk werd geraakt en slechts lichte schade opliep. Bovenstaande foto, waarop artsen en verpleegsters bruikbaar ma teriaal uit de puinhopen slepen, maakt dat ook al duidelijk. De Franse arts verklaarde: 'Het hele ziekenhuisterrein meer dan twee hectare is plat gegooid. Sommige muren staan nog overeind, maar op andere plaatsen kan men zich onmogelijk voorstellen dat eens zalen en laboratoria waren, waar nu kraters zijn'. Volgens haar werd het ziekenhuis getroffen door vijf achtereenvolgende golven B-52-bommenwerpers. De woordvoerder van de Noordvietnamese delegatie in Parijs ontkende eveneens de Amerikaanse bewering: De bombardementen doodden vol gens hem 25 artsen, verpleegsters, medische studenten en twee kinderen. 1500 liter serum en bloedplasma ging verloren. 'Wij moeten er de nadruk op leggen dat de Amerikaanse luchtmacht het Bac-Mai-ziekenhuis vijf maal opzettelijk bombardeerde.' aldus de woordvoerder. Op de onderste foto poseren Vietnamese kinderen op de vleugel van een neergeschoten B-52-bommenwerper. LONDEN, BELFAST (AP, Reuter) De Britse journalist en politi cus Richard Crossman, oud-minister in een Labourkabinet, vreest een volledige burgeroorlog in Noord-Ierland. In een artikel in de Londen- se Times heeft Crossman gisteren geschreven, dat hij over inlichtin gen beschikt waaruit blijkt, dat het IRA, het verboden geheime leger dat strijdt voor aansluiting van Noord-Ierland bij de Ierse republiek, een grote partij zware wapens uit Libië heeft gekregen. 'Tevens heb ik vernomen', aldus Crossman, 'dat de protestantse unio nisten op grote schaal zullen reageren op de uitdaging van het IRA. Zijn al deze berichten juist, dan drijft de provincie af op de burgeroorlog. We moeten of de twee partijen met kracht van elkaar scheiden of uit Noord-Ierland verdwijnen'. In de afgelopen zomer heeft de Libi sche leider, kolomel Kaddafi, gezegd dat zijn land de 'Ierse verzetsstrijders' wapens leverde, zodat zij 'Noord-Ier land kunnen bevrijden van de Britse overheersing'. De Britse inlichtingen dienst heeft dit toen tegengesproken. Britse veiligheidstroepen zijn gisteren een geheime operatie begonnen die een eind moet maken aan de golf van moorden op rooms katholieken en protestanten. De Britse minister voor Noord-Ierland, William Whitelaw, heeft gisteren een beroep op de bevol king van Noord-Ierland gedaan 'de muur van zwijgzaamheid' te doorbre ken die om de 'rituele' moorden hangt. Sommige slachtoffers worden achtergelaten met een zak om het hoofd, anderen worden verminkt, en begin deze week is een jong Iers paar vermoord waarbij de lichamen in de vorm van een kruis werden gevonden. 'We hebben nu speciale maatregelen genomen om de psychopaten te van gen die blijkbaar moorden omdat ie mands godsdienstige overtuiging hen niet aanstaat', aldus een veiligheidsof ficier. Hij wilde niet zeggen welke maatregelen genomen worden. SECTARISCH Leiders van de vier belangrijkste kerkgenootschappen in Ierland, zowel rooms katholieke als protestantse, hebben gisteren hun leden opgeroe pen mee te helpen een eind te maken WASHINGTON (AP) Er bestaat voortdurend gevaar dat onderdelen van atoombommen in handen vallen van kapers, omdat deze materialen geregeld per vliegtuig of per vrachtauto door geheel Ameri ka worden verzonden. Dit schrijft het Amerikaanse tijdschrift Washington Monthly. Timothy Ingram, de schrijver van het artikel, zegt: 'Onder de huidige om standigheden kan alleen een dosis geluk behoeden, dat een bende terro risten of een eerzuchtig land op snel le en goedkope wijze het atoomtijd perk binnentreedt door gewoon onder delen van een atoombom te stelen en die dan zelf in elkaar te zetten'. Volgens Ingram bevond zich materiaal voor meer dan één bom aan boord van vliegtuigen, die door kapers naar Cuba waren gedwongen. Maar blijk baar waren de kapers en de Cubaanse functionarissen zich daar niet van bewust. 'De Cubanen gaven de vlieg tuigen met de ongeschonden lading terug, omdat zij niets gemerkt had den', aldus het artikel. Het incident is echter tegengesproken door de Ameri kaanse atoomcommissie. Splijtbaar materiaal, dat met normale commerciële vluchten vervoerd wordt, wordt niet verborgen in speciale com partimenten, aldus Ingram. Het wordt samen vervoerd met de koffers en de golftassen. De ladingen in de vrachtwagens zou den een nog gemakkelijker prooi voor dieven zijn, aangezien de chauffeurs geen escorte hebben, geen zendappara tuur en geen wapens. Hij zei dat de commissie voor de atoomenergie een lijst bijhoudt van alle splijtbaar materiaal in elke fase van de verwerking, om meteen te kunnen bepalen of er iets vermist wordt. Een gedeelte van het materiaal, dat vermist wordt, waait weg uit schoor stenen, blijft in pijpen steken, komt tussen het afval terecht of wordt meegenomen in handschoenen of de lunchpakketten van de arbeiders. 'Er is geen manier om er achter te komen of al dit verlies aan het ver werkingsproces is te wijten, of dat een gedeelte wordt gestolen', zo voeg de hij er aan toe. 'Bij sommige van de grotere experi menten, waarbij zeg 800 kilo splijt baar materiaal gebruikt wordt, zou deze onzekerheid betrekking kunnen hebben op enkele kilogrammen gesto len materiaal genoeg voor een bom'. dooiJelte Rep Zo lag als de Amerikaanse pre- sidenële verkiezingscampagne duur zo snel is ze voorbij. De ondeoetaalde campagne-mede- werlrs van senator George Mc- Govcn zitten al lang en breed zich ïuis af te vragen, wat ze nu moem doen, terwijl hun karige werloosheidsuitkering hen tot een nel besluit'dwingt. En nog voorde verkiezingswinnaar is beë(gd voor een nieuwe ambts- ternjn, hebben de twee politie ke jrtijen een schuldige voor hun verkiezingsdebacle gevon den n met hen afgerekend. De jesidentskandidatuur van Geor ge IVGovern betekende voor de De- mociten een onverwacht grote ramj maar ook de; Republikeinen ledei hoewel hun lijstaanvoerder een ïammoet-zege behaalde, op la ger iveau zeer gevoelige verliezen. Repulikeinse kandidaten voor con- gresitels hebben niet kunnen profi- terei van Nixons populariteit. In het Amerikaanse verkiezingsjargon heetiet dat 'Nixons 'jas-panden' te kortharen om anderen mee te trek ken aar een overwinning. Dat een grott presidentiële verkiezingszege vergeeld wordt door verliezen in de volksertegenwoordiging is een uniefe uitzondering. De Democraten wone zelfs enkele senaatszetels. Beidi partijen waren niet origineel in dekeuze van hun zondebok, want in bide gevallen werd de partij- voontter op het altaar van de par tij-eenheid gelegd. Maar zoals altijd, is een zondebok niet de ware schul dige. Vele Republikeinen hebben Ri chard Nixon en zijn beruchte Comi té tot Herverkiezing van de Presi dent beschuldigend aangewezen. Tij dens de gehele verkiezingscampagne heeft de president zich in het Witte Huis verscholen en geweigerd zich in te spannen voor Republikeinse kandidaten, die best een publiek schouderklopje van de president konden gebruiken. Verbitterd Maar vooral de activiteiten van het Herverkiezingscomité heeft vele Re publikeinse leiders verbitterd. In hun ogen fungeerde het comité als een 'vacuüm-cleaner': het zoog geld op dat anders naar het Nationale Republikeinse comité of naar regio nale Republikeinse kandidaten zou zijn gegaan. Het Herverkiezingscomi té besteedde bijna al het geld en dat was geen geringe hoeveelheid aan de campagne van president Nixon. Kandidaten voor senaats-, congres-, gouverneurs- of staatszetels moesten het maar op eigen kracht proberen. De zogenaamte Watergate- affaire en het stempel van 'vuile politiek', dat Nixons comité zich op de hals haalde, betekende voor hen een extra obstakel. Een Republikeinse partij-functiona ris klaagde dan ook: 'We beschouwen dat comité zelfs niet eens als onder deel van de Republikeinse partij. Het heeft in ieder geval niets te maken met de gebruikelijke partij machine, het Republikeinse Nationa le Comité en de Republikeinse con- gessionele comité's. Maar in de ogen van het publiek werkten we tijdens de verkiezingscampagne allemaal sa men, ook in de Watergate-affaire. Het is gewoon niet waar. Het Comi té tot Herverkiezing van de Presi dent heeft ons allen een slechte naam gegeven'. Vals imago Harry Dent, een vertrouweling van president Nixon, die in de afgelopen vier jaar functioneerde als de con tactman tussen de president en de partij, is (uiteraard) een andere me- Oude 031*06 ning toegedaan. Het grootste pro- bleem van de Republikeinen is in zijn ogen dat de Democraten twee maal zoveel leden hebben. En dat komt volgens Dent, omdat de Repu blikeinen met een vals imago zitten opgescheept. smorën, handelde de president snel en geruisloos. De Republikeinse par tij-voorzitter, senator Robert Dole, had al aangekondigd dat hij dit jaar zijn functie zou neerleggen om zich te kunnen concentreren op zijn her verkiezing in 1974. Maar Nixon wil de hem sneller kwijt en maakte hem dat in een gesprek van drie kwartier duidelijk. Na afloop van het onder houd, maakte Dole gedwee zijn ont slag bekend en kondigde hij tevens de naam aan van zijn opvolger: George Bush, Amerikaans VN-afge- vaardigde, olie-miljonair en fervent Nixon-supporter. 'Er heerst een algemene misvatting, waarvan de Democraten handig ge bruik maken, van de opvatting, dat Republikeins rijkdom betekent, dat de Republikeinen meer aandacht schenken aan hun eigen belangen dan aan die van het volk', zegt Dent. 'We moeten afrekenen met die mythe. Als we niet spoedig iets aan dat probleem doen, ben ik een sterke voorstander van een comité, dat een nieuwe naam moet beden ken. Dat is namelijk ons grootste probleem. Het verlies van senaatsze tels op de president afschuiven is totaal oneerlijk'. Om alle kritiek zo vlug mogelijk te Democraten hebben veel meer aan leg om kabaal te maken dan hun politieke tegenstanders en hun zon debok liet zich niet zo gemakkelijk naar de slachtbank leiden. Op partij voorzitster Jean Westwood viel niet zo veel aan te merken, behalve dat ?ij de persoonlijke keuze was geweest van George McGovem. En dit simpele feit maakte haar tot de meest gehate persoon bij de oude. Democratische partij-garde, de door de McGovern-aanhang aan de kant was gezet. Nog vóór McGovem de partij-nominatie kreeg, kwamen de uitgestoten partij-bonzen achter een koude 'rosbief'-schotel bijeen om zich te beraden over hoe zij de controle over de pprtij konden terug veroveren. Al spoedig begon deze vernederde coalitie van Jackson- en Humphrey- aanhangers, zuidelijke conservatie ven en vakbondsfunctionarissen hun Robert Strauss kandidaat voor het partij-voorzitter schap te pousseren: Robert Strauss uit Texas, jurist en miljonair. Maar net zoals Westwood in de ogen van de partij-bonzen alles vertegenwoor digde wat jong, zwart, vrouw, anti oorlog en intellectueel was, zo re presenteerde Strauss volgens de McGovern-aanhangers de ouderwetse beroepspolitici, de militante conser vatieven en Democraten als John Connally, Nixons oud-minister van financiën en de leider van de 'De mocraten voor Nixon'. Connally is een dikke vriend van Strauss, met wie hij wekelijks een keer luncht. Met een dergelijke rolverdeling moest er wel een opwindend scena rio ontstaan voor de bijeenkomst van het Democratische Natonale Co mité, in de tweede week van decem ber. Mevrouw Westwood maakte be kend dat zij niet zou aftréden ten gunste van iemand, die de door McGovern ingevoerde hervormingen ongedaan zou maken, iemand dus als Robert Strauss. Want het ging natuurlijk niet alleen om een hoge partij-functie, maar vooral om de koers, die de partij in de toekomst zou aan volgen. Jean Westwood ver klaarde, dat zij en Strauss 'beide symbolen waren van de verdeeld heid in onze partij' en dat ze alleen wildé aftreden, als Strauss ook van het voorzitterschap afzag. Barbertje Maar dat deed Strauss niet en zijn supporters roken al de zoete geur van hun wraak op McGovern. Hun motie om mevrouw Westwood op staande voet te ontslaan, haalde het echter net niet: 100-105 stemmen, de uitslag van de stemming maakte me vrouw Westwood echter wel duide lijk hoe bloeddorstig de stemming van de afgevaardigden was en dat Barbertje tenslotte toch zou moeten hangen. En toen er zelfs geen com promis meer mogelijk bleek te zijn, diende zij tenslotte haar ontslag in. De verkiezing van Strauss was toen nog maar een formaliteit. Het uit spreken van zijn aanvaardingsrede zou dat ook geweest zijn, als de Democraten niet zo lang vergaderd hadden dat de huurtermijn van hun vergaderzaal niet op dat moment verstreken zou zijn. Samengeperst in een klein zaaltje, dat ze daarna nog hadden kunnen vinden, rprak Strauss door de wolken sigarenrook van de tevreden oude garde heen: 'Als iemand denkt dat Bob Strauss de klok gaat terug draaien wat de hervormingen betreft, heeft het mis'. Maar zelfs die uitspraak kon de feestvreugde van de partij-bonzen niet bederven.- Iedereen was immers beter dan Jean Westwood. aan de moordpartijen in Noord-Ier land. 'Deze sectarische en politieke moorden hebben schande over ons land gebracht en leed in talloze hui zen. Zij zijn een misdaad voor God en een smet op onze gemeenschappelijke christelijke erfenis. We doen een be roep op de hele gemeenschap: roei het kwaad uit. Vertel de moordenaars dat ze alleen staan'. BRUSSEL, LONDEN (Reuter, UPI) Functionarissen en di plomaten bij de EEG weigeren de dreigementen van de scheidende voorzitter van de EEG-commissie, Sicco Mansholt, aan het adres van de Britse Labour-partij serieus te nemen. Mansholt verklaarde, dat als Engeland zich terugtrekt uit de Europese ge meenschap het voor het Europese ge rechtshof gedaagd zal worden. Over het algemeen ziet men de uitla tingen van Mansholt voor de Britse tv als een nieuwe impulsieve opmerking van de Nederlander. De houding van de Britse Labour-partij, die van plan is als zij aan de macht is opnieuw te onderhandelen over de toelatingseisen, is Mansholt reeds lang een doom in het oog. Hij heeft eens verklaard 'beschaamd' te zijn, dat hij een socia list is. In Londen zijn de woorden van Mans holt met enige verbazing aangehoord. Een woordvoerder van Harold Wilson, de Britse Labour-leider, weigerde iets anders te zeggen dan dat de socialisti sche internationale op haar congres in Wenen heeft gezegd dat de Europese gemeenschap de 'vitale behoeften' van de Britse en andere socialistische be wegingen moet nakomen. Van geen enkele andere instantie was commen taar te krijgen op Mansholts woorden, Hoewel Engeland sinds 1 januari offi cieel lid is van de Europese gemeen schap, is Wilson van plan over betere voorwaarden te onderhandelen als zijn partij aan de macht komt. Mansholt heeft dikwijls gezegd dat dit onmoge lijk is. Maar zijn opmerkingen van dinsdagavond gingen verder. Hoewel het technisch mogelijk is Engeland voor het Europese gerechtshof in Luxemburg te dagen, als het zich terugtrekt uit de gemeenschap, zal zoiets in werkelkheid nooit gebeuren. ONREALISTISCH Het Verdrag van Rome bepaalt in zijn laatste artikel no. 240, dat lidmaat schap wordt aangegaan voor een onbe paalde periode. Als een land zich dus terugtrekt uit de gemeenschap schendt het dit internationale ver drag, dat het land mede ondertekend heeft. Er zou dus inderdaad een zaak tegen een dergelijk land mogelijk zijn. Maar vanwege de enorme moge lijke gevolgen, zal niemand enige ac tie tegen een land ondernemen, als het zich terugtrekt, zo menen EEG- functionarissen in Brussel. De Britse premier Edward Heath heeft bij de opening van de toetre dingsfestiviteiten 'Europa-fanfare' verklaard dat hij West-Europa zo sterk wil maken dat het op gelijke voet kan spreken met Amerika en het Russische blok. Bij zijn komend be zoek aan Amerika zal hij president Nixon vertellen, dat het doel van West-Europa is 'zelf krachtig te wor den en zijn eigen gang te gaan'. 'Een Europese buitenlandse politiek is geen luxe, maar een noodzakelijk heid', zo voegde hij eraan toe. MOSKOU (DPA) Kapers van vlieg tuigen kunnen voortaan in de Sow- jet-Unie tot een gevangenisstraf van 3 tot 10 jaar worden veroordeeld. Als er mot geweld wordt gedreigd of ge weld wordt gebruikt, kan de straf op lopen tot 15 jaar. Worden er mensen gedood of ernstig gewond, dan kan een kaper zelfs ter dood worden veroordeeld. TOKIO (DPA) De wegens meeri voudige moord in staat van beschuldi ging gestelde commandant van Ren go Segikun, het verenigde rode leger in Japan, Tsuneo Mori, heeft zich in een gevangenis in Tokio door ophanging van het leven beroofd. De 28-jarige Mori heeft een brief achtergelaten waarin hij zijn theorie, volgens welke de samenleving door middel van geweld veranderd moet worden, afzweert. De links-extremistische Rengo Segikun kwam in het begin van 1972 in het internationale nieuws toen bekend werd dat veertien leden van het rode leger in een schuilplaats in de bergen gruwelijk vermoord waren omdat ze zich aan de tucht binnen de organisa tie onttrokken hadden. Het proces tegen Mori die van medeplichtigheid aan deze moorden werd beschuldigd had op 23 januari in Tokio zullen beginnen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9