Prof. Lambooy: 'Ik kon grondslag VU niet langer onderschrijven' 'Academici moeten zich als arbeiders gaan organiseren' Griep valt dit jaar nogal mee Eis van twaalf jaar tegen 27-jarige man die weduwe doodde Joodse vrouwen willen een veel ruimere interpretatie van wet Ook Amsterdam krijgt politie-pantserwagen s Hoger beroep tegen vrijspraak Leidse bezetters Amsterdam als werkgever Stuyt tegen misleidende reclame voor voedsel Droogste december Turkse militairen slaags met Palestijnen NOS moet acht tot tien miljoen per maand interen Surinaams premier voor overleg in ons land Onderwerp BWA op komend congres: Amsterdam naar EEG-festival in Londen Peiger en bonden gaan weer praten TROUW/KWARTET DONDERDAG 4 JANUARI 1973 DRL 8 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Prof. dr. J. G. Lambooy heeft op 1 januari 1973 de Vrije Universiteit verlaten omdat hij de grondslag niet langer kon onderschrijven. Dr. Lambooy (economische geografie) stapte over naar de universiteit van Amsterdam toen hem te verstaan was gegeven dat een hoogleraar die de grondslag niet kon onderschrijven, beter kon vertrekken. In het faculteitsblad 'Economisch Bul letin' van de VU geeft prof. Lambooy een toelichting op zijn vertrek. Aan vankelijk had hij een motivering in het openbaar achterwege gelaten, maar nu gaat hij uitvoerig in op de redenen van zijn heengaan. 'In 1969 ben ik benoemd als lector. Bij mijn benoeming heb ik de grond slag uit overtuiging getekend. De laat ste twee jaren ben ik daar geleidelijk anders over gaan denken. En toen kwam dat conflict over de universi teitsraad. Mensen die de grondslag niet ondertekenden, mochten niet in de universiteitsraad. Dat heeft mij nogal tegen de haren in gestreken. Dat was voor mij het bewijs dat de grondslag serieus genomen moest wor den en een teken dat ik als docent (gelukkig niet als persoon) persona non grata was'. AMSTERDAM Tussen de rabbijnen in Nederland is verschil van in zicht ontstaan over de positie van de joodse vrouw in het jodendom. Terwijl enerzijds opperrabbijn E. Berlinger, die een groot deel van de (orthodox) joodse gemeenschap onder zijn hoede heeft, te kennen heeft gegeven geen wettelijk joodse bezwaren te zien tegen het ver lenen van het passieve kiesrecht aan joodse vrouwen, deelt het rab- binaat te Amsterdam mee een tegengesteld standpunt in te nemen. Het laat weten, dat het op grond van halachische (joods wettelijke) bronnen niet mogelijk is vrouwen in het bestuur van de Joodse Ge meente zitting te doen nemen. Prof. Lambooy zou voor de universi teitsraad op z'n hoogst een loyaliteits verklaring verplicht willen stellen. Ondertekening van de grondslag gaat hem echter te ver. Mensen die niet ondertekenen worden dan niet meer als volwaardige leden van de gemeen schap erkend. 'Dat is ondemocratisch, maar historisch begrijpelijk'. Hij vervolgt: 'Goed van de VU vind ik dat de levensbeschouwing centraal staat Maar het moet niet alleen een godsdienstige zijn. Je zou binnen de universiteit een confrontatie moeten toelaten; zowel marxistische, neo-posi- tivistische als godsdienstige levensbe schouwingen tolereren en bevorderen. Dat lijkt me een ideale situatie voor de universiteit. Maar ik denk dat de VU deze kans voorbij laat gaan. In Nijmegen kan dat wel'. Prof. Lambooy zegt dat de opvattin gen vanuit de joods-christelijke cul tuur wel van belang zijn voor zijn wetenschappelijke houding. Maar de grondslag van de VU is hem, ondanks de recente verruiming, toch te kerke lijk geformuleerd. 'Je moet geloven in de drieëenheid, in het God zijn van Jezus en je moet het koninkrijk Gods bevorderen'. Een aantal jaren heeft men minder nauwlettend toegezien op naleving van de grondslag. De laatste tijd is de grondslag wel verruimd (minder specifiek gereformeerd), maar 'hij wordt wel strenger toege past'. aldus dr. Lambooy. In de joodse wereld staat thans de joodse vrouw in het middelpunt van de belangstelling. Haar eeuwenoude plaats in het huisgezin wil zij niet ontlopen, maar zij wenst wel binnen de joodse wet een minder discrimine rende positie in te nemen. Vooral het terrein van de huwelijks- en echt- scheidingswet wordt de joodse vrouw kennelijk te eng. Het is te veel het domein van de man. aan wie zij, ook al is het symbolisch, verkocht is en aan wie zij behoort. In een petitie door een miljoen vrou wen ondertekend, op initiatief van de in de Verenigde Staten vooral be staande Internationale Raad voor Joodse Vrouwen, wordt aan rabbijnen in de wereld in feite gevraagd wat meer erbarmen met de vrouw te heb ben door de joodse wet te interprete ren naar het kader van de tijd. Het is de vrouwen een steen des aanstoots, dat zij alleen kunnen scheiden als de DEN HAAG De Haagse officier van justitie mr. E. A. J. Hillen gaat in hoger beroep tegen de vrijspraak van veertien Leidse bezetters. De veertien hadden op 29 februari vorig jaar het gebouw van de geestelijke volksgezondheid in Leiden bezet. Op 22 december jl. concludeerde poli tierechter mr. A. baron Van Wasse naar van Catwijck tot vrijspraak. Naar zijn oordeel hadden de veertien verdachten gewetensvol gehandeld. Het ging hun daarbij niet om het eigen belang, maar om het belang van de tachtig patiëntjes van het medisch opvoedkundig bureau in Leiden. De officier had een geldboete van zestig gulden, subsidiair zes dagen hechtenis geëist. Nu hij hoger beroep heeft ingesteld zal de zaak voorkomen bij het gerechtshof in Den Haag. De zaak tegen de veertien Leidse bezet ters is vooral van belang omdat de politierechter in zijn vonnis een op somming heeft gegeven van de voor waarden waaraan een bezetting moet voldoen om door de gerechtelijke beu gel te kunnen. 'Amsterdam is van geweldig belang voor de werkgelegenheid in de pro vincie Noord-Holland. In de hoofdstad hebben namelijk zo'n 380.000 Amster dammers en niet-Amsterdammers hun baan. Dit betekent onder meer, dat de hoofdstad voor ongeveer 40 procent van de totale werkgelegenheid in heel Noord-Holland zorgt. Maar er is meer. Daar heeft burge meester R. Laan van Zaandam on langs nog eens op gewezen. Amster dam helpt bovendien 75.000 mensen in het buitenland aan werk en verder nog eens 200.000 mensen in het bin nenland, maar dan wel buiten Am sterdam. Deze 275.000 mensen hebben hun werk uitsluitend te danken aan het feit dat Amsterdam jaarlijks voor zo'n slordige 1,7 miljard aan grondstof fen en produkten invoert. De hoofd stad heeft die alleen al nodig om zijn eigen produktieproces op gang te hou den'. (Informatie-bulletin -Amsterdam Aktief.) DEN HAAG Minister Stuyt van volksgezondheid is van oordeel, dat reclame-uitingen over voor de gezond heid gunstige eigenschappen van voe- dings- en genotmiddelen zoveel mo gelijk moeten worden tegengegaan als er sprake is van strijd met wetenschap pelijke kennis of van twijfel over de juistheid. Er wordt dan ook in een in terdepartementale werkgroep overleg gepleegd over een wijziging van de warenwet met betrekking tot de be doelde reclames. Een en ander blijkt uit het gisteren gegeven antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Vredeling (PvdA). joodse vrouwen wensen is in feite jn LlPTl 1991* t veel anders, dan dat de joodse 111 jaai Van onze weerkundige medewerker man toestemming geeft, hoewel hi] kan scheiden en opnieuw kan trou wen zonder dat zijn vrouw dat wenst. Ook andere punten worden aangestipt om een nadere uitleg te geven. Wat de niet wet een uitleg krijgt zoals menig land zijn burgerlijke wet heeft gegeven. Voor deze burgerlijke wet stond in veel gevallen de joodse wet als model. Iets revolutionairs wordt door de mil joen joodse vrouwen niet gevraagd. Hoewel de sociale positie van de vrouw binnen de joodse wet op voor beeldige wijze is geregeld, zeker als men rekening houdt dat deze wet tot stand kwam in een tijd dat men voor vrouwen niet al te veel ontzag had, is zij toch veelal afhankelijk van de man. Alleen de man kan het initiatief tot scheiding nemen. De vrouw niet. En als de man niet van haar wil scheiden, dan blijven haar nauwelijks mogelijkheden. Als aan bepaalde voor waarden wordt voldaan dan is het mogelijk dat in Israël tot gijzeling van de man wordt overgegaan. Het is nog niet zo lang geleden gebeurd, dat een man liever jaren in de gevangenis verbleef dan zijn vrouw een scheiding toe te staan. In Oost-Europa hebben vroeger de rabbijnen wel gebeden voor de dood van de man als een scheiding urgent was maar hij niet wilde. Ook dat bidden vond niet altijd baat. De man daarentegen heeft van zijn vrouw geen toestemming nodig. Zelfs als zijn vrouw in de scheiding weigert, kan hij het huwelijk eenzij dig verbreken en opnieuw volgens de joodse wet trouwen. Ogenschijnlijk lijkt het voor vrouwen in landen waar alleen het burgerlijk huwelijk rechtsgeldig is, zoals in Nederland, wat eenvoudiger. Voor de joodse wet maakt het echter weinig uit. De vrouw mag dan wel voor de burgerlij ke wet een scheiding hebben gehad, voor de joodse wet kan zij niet nog maals huwen en zou dat per ongeluk wel het geval zijn, dan zijn haar kinderen bastaarden, die tot in het tiende geslacht niet met joden mogen trouwen. En zelfs de joodse vrouw die volgens de joodse wet een huwe lijksontbinding krijgt is beperkt in haar nieuwe partnerkeus. Onder meer mag zij niet huwen met een koheen, een lid van de priesterstam. Het is in het bijzonder bij deze huwelijks- en echtscheidingswet dat de joodse vrouwen de rabbijnen om een nieuwe benadering hebben ge vraagd. Ook wat betreft de agoena is dat het geval. Een agoena, is een vrouw, die door haar man is verlaten. Zij kan niet meer hertrouwen. De joodse wet gaat bovendien met ver missing niet akkoord. Zij moet het bewijs van overlijden hebben. Zolang dat er niet is, is het huwelijk niet ontbonden. Twintig jaar Met zoveel oorlogen zijn de rabbijnen al breder in hun interpretatie geko men. Uit de tweede wereldoorlog zijn de joodse vermisten als gedood opge geven. En ook in Israël zijn er geen joodse vermisten, opdat de vrouwen toch weer konden trouwen. Maar juist dezer dagen heeft een vrouw in Haifa echtscheiding verkregen. Haar man had haar twintig jaar geleden verla ten. Hij werd eerst thans teruggevon den en stond een echtscheiding toe. AI die twintig jaar heeft de vrouw niet kunnen hertrouwen. De joodse vrouwen vragen tevens in hun petitie aandacht voor het zwager huwelijk. Volgens de joodse wet dient een broer van de man die is overle den zonder dat uit diens huwelijk kinderen zijn ontsproten met zijn schoonzuster te trouwen. Wenst hij dat niet dan moet er een soort schei ding volgen. Niet alle zwagers zien daar onmiddellijk de noodzaak van in. Het betekent wel, dat de joodse vrouw niet meer kan huwen, als zwa gerlief de scheidingsprocedure weigert Al hebben dan de joodse vrouwen een miljoen handtekeningen onder een petitie verzameld, het zal nog wel vele jaren duren voor er een wijzi ging komt in interpretatie van de wetten. Het jodendom verkeert ten slotte in een tijd, dat de rabbijnen over het algemeen eerder verzwaring dan verlichting aandragen. GRONINGEN De afgelopen decem bermaand is overal te droog geweest. Ulrum meldde 32 mm (contrast in 1966 met 175 mm) Uithuizen had 27, Haren 25, Siddeburen 24, 't Zandt 22, Wagenborgen 21, Te Post 20. en Nieu we Schans11 mm. Normaal is ruim 6C mm. Ten Post beleefde zijn droogste de cember sinds 1963 (toen 7 mm) en de temperatuur was er gemiddeld een halve graad boven normaal. De uiter sten waren -9,6 gr.c. op oudejaarsdag en 11,3 gr. c. daags na Sinterklaas. ISTANBUL (AFP) Turkse militai ren. gesteund door dorpelingen, zijn slaags geraakt met twee 'uit Palestijn se kampen in Syrië afkomstige anar chisten' zo is gisteren in Istanbul be kendgemaakt. Bij dit gevecht in de buurt van de stad Hassa in Zuidoost- Turkije zijn een kind, een boer en een militair om het leven gekomen. Twee boeren, die de zijde van de an archisten hadden gekozen, zijn gearre steerd. Van een verslaggever HILVERSUM De NOS zal per maand acht tot tien miljoen gul den aan de reserves moeten ont trekken om te kunnen blijven doorwerken op het huidige ni veau. Dit heeft de voorziter van de NOS, de heer E.A. Schtittenhelm op de nieuw jaarsbijeenkomst van de NOS gezegd. Hij verklaarde dat de omroep nog nooit tevoren in zulke financiële onze kerheden een nieuw jaar Is begonnen als thans het geval is. Zolang de omroepbijdragen niet worden ver hoogd, zal die onzekerheid, en dat aanspreken van de reserves blijven. De NOS heeft al een absolute perso neelsstop moeten invoeren en de uit gaven moeten bevriezen. Alle loon- en kostenstijgingen ten spijt, zal de NOS in het nieuwe jaar niet meer mogen uitgeven dan in het afgelopen jaar. Hij riep het personeel op de grootst mogelijke doelmatigheid te bereiken. Gisteravond is de Surinaamse premier dr. Sedney op Schiphol aangekomen voor besprekingen met de Nederlandse regering over het probleem van de migratie van Surinamers naar Nederland. De heer Sedney (links) werd vergezeld van zijn dochter en minister Polanen. Minister Geertsema, die de premier op de luchthaven opwachtte, neemt er, in tegenstelling tot de rest van het gezelschap, zijn gemak van een liet zich op het rollend tapijt voortbewegen. Van onze onderwijsredactie AMSTERD AM Hoe meer academici er komen, hoe duidelijker het wordt dat academici zich, net als andere werknemers, moeten organiseren. En dan niet in aparte bonden van academici, maar ge woon met alle andere arbeiders in gewone vakbonden. De Bond van Wetenschappelijke Ar beiders is al jaren bezig die aanslui ting van wetenschapsmensen bij vak centrales te bepleiten. Maar het gaat nogal moeizaam allemaal. Op de een of andere manier bestaat er bij acade mici nog het idee dat organisatie niet nodig is. Het congres dat de BWA dit weekend in Amsterdam organiseert (onder de titel: de wetenschapper als arbeider) zal voor een belangrijk deel over die noodzakelijke aansluiting gaan. Daarom is Arie Groenevelt als spreker uitgenodigd, omdat de Indus triebond NW het dichtst bij de BWA-opvattingen staat. Beide groepe ringen, de BWA en de Industriebond vinden dat de belangen van de arbei ders het best behartigd worden door te strijden voor ingrijpende maat schappelijke veranderingen. Hoe komt het eigenlijk dat weten schappers (om de term van de BWA over te nemen) zich niet zo makkelijk organiseren? Joost Breuker en Coen KI eisen, be stuursleden van de BWA: 'Weten schappers zijn als ze in het bedrijfsle ven werken, individueel gecontrac teerd. Dat werkt in de hand dat die academici denken dat ze zo nodig zijn, zo onmisbaar dat ze zich niet hoeven te organiseren. Nu, door de steeds groter wordende werkloosheid onder academici, blijkt dat dat unieke nogal tegenvalt: net als andere arbeiders komen ook wetenschappers op straat te staan, research-laboratoria worden gesloten, ze worden vervangen als hun opvattingen niet stroken met die van de topmensen uit het bedrijf. Daarbij komt dat academici geen zeg genschap hebben over hun eigen werk. Er zijn allerlei beperkende be palingen zoals deze dat hij vijf jaar na ontslag niet bij een concurrent mag gaan werken. Uiteindelijk is de wetenschappelijke werker, net als elke andere arbeider, onderworpen aan de top. En dat die academici zo makkelijk op straat gezet worden, komt mede door dat ze niet georganiseerd zijn. Ze zijn niet bereid zich als arbeider te gedra gen, terwijl ze het in feite zijn'. Behalve dan natuurlijk het verschil in loon. 'Inderdaad, de allerscherpste kantjes van het arbeiderschap zijn er af. Maar door ontwikkelingen als de automati- AMSTERDAM Ook de Amsterdamse politie krijgt dit jaar twee pantserwagens. De wagens zullen volgens een woordvoerder van de politie in de eerste plaats worden gebruikt voor bescherming van 'buitenlandse vestigingen' in de hoofdstad Zoals bekend krijgt de Haagse politie de landelijke primeur van panservoer- tuigen voor politiegebruik. De 'kogel- beschermende' wagens zijn van Duitse makelij. De nieuwe 'aanwinst' voor de Amster damse politie werd gisteren bekend gemaakt door hoofdcommissaris Jong op de jaarlijkse korpsbijeenkomst. Volgens de hoofdcommissaris heeft wat de openbare orde betreft de 'rus tige' tendens uit 1971 zich voortgezet in 1972. Veel alarmerender is de stijging van het aantal geweldsdelicten. Met inbe grip van berovingen wordt rekening gehouden met een stijging van 50 pet. in 1972. De criminaliteit als geheel steeg afgelopen jaar met 10 pet. In 1972 werden 14.000 autowrakken van de weg gehaald, dat was 4000 meer dan in 1971. De Amsterdamse politie heeft nog een personeelstekort van 221 man. Afgelopen jaar kwamen 187 man in dienst maar daar stond het vertrek van 140 man tegenover. Dit vertrek noemde de hoofdcommis saris 'een groot offer aan ervaring die stap voor stap weer bij een nieuwko mer moet worden opgebouwd'. Voor naamste reden van vertrek is gebrek aan goede woonruimte voor de jonge agent. sering worden ook die inkomensver schillen steeds kleiner. Er wordt wel gezegd dat academici af zouden moe ten zien van dat hogere inkomen, maar dat is niet zo zinvol. Je helpt de bedrijven alleen maar aan goedkopere krachten. Belangrijker is dat de we tenschappers echt solidair zijn met de arbeiders, meedoen met stakingen. Dat zegt Arie Groenevelt ook: het inkomen is niet het punt, ze moeten meestaken. Zoals de academici ook in dezelfde vakbond als de arbeiders moeten gaan zitten.' Hoe nodig die aansluiting bij een vakbond is, hebben de enkele weten schappers gemerkt die zich tot hun vakbond wendden en niet geholpen werden. De reden was. dat het NVV bv er niets voor voelde om terwille van dat handjevol academici zijn goe de betrekkingen met het management te riskeren. Alleen massale aanslui ting kan dit soort problemen oplos sen. En omdat academici 'massa-pro- dukten' geworden zijn, moet zo'n mas sale aansluiting mogelijk zijn. Het congres is er om uit dat gegeven AMSTERDAM Burgemeester Samkalden zal een van de negen stadsbestuurderen van de hoofd steden van de vergrote EEG zijn, die van 8 tot 10 januari a.s. in de Londense County Hall zullen deel nemen aan een conferentie waar op problemen van het plaatselijke bestuur zullen worden besproken. Dr. Samkalden zal vergezeld worden door zijn vrouw, verder maken deel uit van de Amsterdamse delegatie de wethouders J. Bootsma, Han Lam- mers, A.P.J. van der Heyden, en de gemeentesecretaris, mr. W.M. Morren. Het initiatief voor deze conferentie is genomen door Sir Desmond Plummer, voorzitter van de Greater London Council, als een praktische bijdrage tot de viering van 'Fanfare for Euro pe', Groot-Brittannië's programma van feestelijke gebeurtenissen ter gelegen- hed van de toetreding tot de EEG. Sir Desmond zal aan het hoofd staan van de Londense delegatie en zal de conferentie voorzitten. Op de openingsdag zal Geoffrey Rip- pon, minister voor het milieu, die verantwoordelijk was voor de onder handelingendie tot Groot-Brittannië's toetreding leidden, de conferentie toe spreken. Londen heeft ook de prominente or kesten van de EEG-hoofdsteden uitge nodigd. Het Amsterdamse Concertge bouworkest concerteert op 8 januari in de Royal Alberi Hall, onder lei ding van de dirigent Ferd. Leitner. ADVERTENTIE) de consequenties te trekken. De elite gedachte moet afgebroken worden, de wetenschappers moeten zich verzoe nen met hun lot dat ze arbeiders zijn. Op drie punten wil de BWA dan ook de nadruk leggen: voor academici is het nodig een beschermde arbeids plaats te hebben, willen ze kritisch kunnen werken; voor alternatieve we tenschapsbeoefening moet je het con tact institutionaliseren met de andere arbeiders, dus je bij hen aansluiten; en tenslotte: als wetenschapper hoor je thuis bij die groep, meer dan bij welke andere groep ook. Je bent in feite een arbeider niet meer en niet minder, en daar moet je de conse quenties uit trekken. Of het congres van de nu drie jaar bestaande BWA (die zich ontwikkelde van een tamelijk elitair, slim, opposi tioneel clubje tot een groep die die alternatieven in praktijk wil en pro beert te brengen) zich zal uitspreken voor aansluiting, té - nog maar de vraag. De kwestie speelt al langer en zou zelfs een slepende kwestie ge noemd kunnen worden. Er moet eerst onderzocht en geanalyseerd worden. En bovendien vindt de "BWA dat ook de vakbonden zuillen moeten verande ren; de industriebond NW van Groenevelt is daartoe al wel bereid. En als aan al die voorwaarden vol daan is, zullen de in de BWA georga niseerde academici zich misschien massaal gaan aansluiten. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De griepepedemie die over ons land trek', lijkt dit Jaar minder slachtoffers te maken dan de voorgaande jaren. Absolute cijfers zijn er niet te geven. Griep is immers geen ziekte waarvan verplicht aangifte moet worden gedaan bij de genees- kundige hoofdinspectie. Dat het alle maal meevalt is dan ook alleen maar een indruk van het ministerie van volksgezondheid, opgedaan uit gege vens van peilstations over het hele land verspreid. Een groot aantal huis artsen heeft zich daarbij vrijwillig verbonden om regelmatig het ziekte- verloop van hun klantenkring bij het ministerie te melden. Daaruit bleek dat tot half december het aantal grieppatienten stijgende was. Dr. N. Masurel, verbonden aan het National influenza centrur' te Rotterdam heeft de indruk dat dit aantal in de laatste twee weken ongeveer constant is ge bleven. NIEUW SOORT De Engelse griep, waar het dit jaar om gaat is een broertje van de Hong- konggriep, die drie jaar terug voor het eerst de kop opstak. Dat was toen in een dermate ernstige vorm dat talloze mensen een hoeveelheid anti stoffen hebben gefabriceerd, genoeg om jarenlang bij henzelf de griep buiten de deur te houden. Door een jarenlang in steeds mindere mate te rugkomende bepaalde soort griep, worden bij de bevolking op den duur zoveel antistoffen gecreëerd, dat die bepaalde griep uitsterft. Enige tijd la-fc ter ziet men dan meestal een nieuw soort griep gaan woeden, waartegen bij de bevolking nog geen anti-stoffen bestaan. Groot probleem is jaarlijks weer om zo vroeg mogelijk te ontdekken welke soort griep dit jaar ons land zal gaan teisteren, om op tijd een vaccin te kunnen ontwikkelen. Dit wordt de voor griep meest bevattelijke groepen, ais hart-, long- en suikerpatiënten in gespoten om hen voor de ziekte te behoeden. Dit jaar had men op de Hongkonggriep gegokt, toen in okto ber de eerste grieppatient met een vliegtuig uit India in Nederland werd geïsoleerd. Ook tegen de Engelse griep werkt gelukkig dit vaccin, om dat deze influenza, zoals gezegd, nauw verwant is met de Hongkonggriep. Alleen voor de heel kwetsbare patiën ten is nog als de 'wiede-weerga', aldus dr. Masurel, een speciaal vaccin ont wikkeld tegen de Engelse griep. TOCHT Dat de griep een tocht van een jaar over de wereldbol maakt, blijkt wel uit het feit dat in onze zomer, op het zuidelijk halfrond, waar het toen dus winterde, ook heel wat patiënten wa ren met Engelse griep. Het blijkt dat het grootste aantal slachtoffers in ons land moeten worden gezocht in het westen. Dit wordt vooral geweten aan de grote verkeersdichtheid en het aanzienlijke aantal reizigers met het openbaar vervoer. In dit staatje kwa men de provincies Groningen, Fries land en Drente er het beste af. EMMEN Volgende week dinsdag 9 januari vindt 's middags in Emmen een bespreking plaats tussen de direk- tie van het elektro-technisch bedrijf Peiger en vertegenwoordigers van de drie industriebonden. Aan de orde komt dan het ontslag dat de IPelgerdirektie de 20-ex-stakers heeft aangezegd. Dit ontslag is vol gens de adviescommissie bij het Ge westelijk Arbeidsbureau te Emmen onrechtvaardig, omdat daarover geen besprekingen met de vakorganisaties zijn geweest, zoals in de CAO-bepalin- gen is opgenomen. Peiger wil deze werknemers kwijt, omdat er volgens de direktie voor deze mensen geen arbeidsplaatsen meer beschikbaar zijn. Maillots JanSSen ZWOLLE - DIEZERSTRAAT 32 AMSTERDAM Twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam gisteren geëist tegen de 27-jarige Marokkaan A. M. uit Casablanca. De man wordt ervan verdacht de 49-jarige weduwe Bonnie Valk-Beekhuizen te heb ben gedood en een 22-jarige Amsterdamse onderwijzeres in haar woonboot te hebben verkracht. In beide gevallen zijn vingerafdruk ken uiteindelijk fataal voor de man geworden. Met het slachtoffer me vrouw Valk-Beekhuizen was M. in de nacht van 11 op 12 augustus vorig jaar na sluitingstijd van de café's meegegaan naar haar huis. De vrouw betrapte hem toen hij een portemon- naie uit haar tas wilde grijpen. Hij greep de vrouw beet en kreeg daarna ruzie met een maat van hem, die eveneens in de woning aanwezig was. Deze liep kwaad het huis uit. Nadat hij alleen met de vrouw achter was gebleven heeft hij haar met een elleboogstoot tegen de slaap neergesla gen. Het slachtoffer raakte daarop bewusteloos. M. bond haar op een bank vast en snoerde haar mond en hals met een sjaal. Hij ging op roof tocht door het huis. Daarbij vond hij ook een mesje. Hiermee sneed hij de telefoondraad door. Hij gaf het slacht offer, dat geen tekenen van leven meer vertoonde nog een paar steken in borst en schouders, en trok de ringen van haar vingers. Met alle buit die hij in het huis had aangetroffen, verliet hij het pand. Dagen later kwam het misdrijf pas aan het licht. Buren drongen name lijk de woning binnen, toen ze geen teken van leven meer hadden opge merkt. De politie had aanvankelijk geen enkel aanknopingspunt, behou dens enkele vingerafdrukken, die ech ter niet in het archief voorkwamen. Fataal voor de verdachte werd een bezoek aan het café waar hij de laatste keer met het slachtoffer was geweest. Overigens heeft de politie ondanks dit bezoek nog een knap stuk speurwerk moeten leveren voor het bewijs kon worden geleverd. Door deze doodslag viel de verdachte ook door de mand in de verkrach tingszaak. Niet alleen kon hij met zijn eigen vingerafdrukken worden geconfronteerd, maar hij werd ook door de onderwijzeres herkend. Hij bekende daarna vlot. De raadsman van de verdachte vroeg clementie. In zijn laatste woord vroeg de keurig geklede verdachte in het Frans om medelijden. Hij eindigde zijn toe spraak, die hij van papier voorlas met de woorden 'vive la liberté, vive le peuple d'hollande' (leve de vrijheid, leve het volk van Nederland)'. Woori den, die enige hilariteit verwekten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8