I Bureaucratie bekoelt animo voor 'buitenlandse' adoptie dichtbij Commentaar Bangladesj Geen taak voor raden van kinderbescherming? Wat vond Anne zelf van Bart je? -V- I r «rv- Zwemmen tussen de palmen kbïaden+weekbladen weekbladen w Wanhopig Miljoenen Harder Se ieus Anarchie Nog geen pensioen voor de huisartsen Wij ontvingen orchidee felicitatie 'love' schip ü6 TROUW/KWARTET DONDERDAG 4 JANUARI 1973 BINNENLAND T5/K7 Bangladesj, de nieuwste natie ter we reld, die ruim een jaar geleden werd geboren uit de chaos van een bloedige burgerkrijg en de derde Indiaas-Paki- staanse oorlog, is steeds een dankbaar object geweest voor onheilsprofeten. Toch is het land zijn eerste le /ensjaar redelijk doorgekomen. Kort na de onafhankelijkheidsverkla- Van een medewerker Waar komen de tegenstellingen vandaan op het terrein van de interlandelijke adoptie? Waarom ring werd bijvoorbeeld gevreesd, dat staan aanstaande ouders en instanties vaak lijnrecht tegenover elkaar als het gaat om meningen over de talrijke plaatselijke guerrilla-groe- soepelheid, openheid, psychologische aanpak? Waarom is er zo vaak het algemene gevoel ook zon- pen zich niet snel zouden onderwer- Jer Jat Jjt altijd met duidelijke voorbeelden is te illustreren dat van officiële zijde alles gedaan 'Pen,™ hj? cen'r,alc Sezal5 van Dac- WQrdt om a8pil.ant.ouc|ers tegen te werken? ca. Maar dit probleem is nu voor een r 'belangrijk deel opgelost, al blijft het wijdverspreide onwettige wapenbezit een onzekere factor vormen. De hongersnood, die in dit straatarme land voor de deur leek te staan, is evenmin gekomen. Dankzij tijdige bui tenlandse hulp konden voedselvoorra den over snel herstelde wegen en bruggen de meest bedreigde punten bereiken. Toch blijft de situatie kritiek. En de buitenlandse hulpverlening zal dit •nieuwe jaar nog aanzienlijk moeten •.toenemen om de vijfenzeventig mil joen Westbengalen die er tot op heden een voortplantingstempo op na •houden dat een bevolkingsverdubbe ling in twintig jaar opevert in leven te houden. Vandaar dat de regering in Dacca ook uiterst beducht is voor anti-Amerikaanse betogingen, zoals die de afgelopen week naar ..aanleiding van de bombardementen op JNoord-Vietnam in Dacca werden ge houden. Amerika is immers de groot ste graanleverancier van het land. i*Dat grote rampen in de vroege jeugd van Bangladesj zijn uitgebleven, is niet zozeer de verdienste van de staat Bangladesj betrekkelijke kleine groepen politiemannen en militairen en een nog hoogst gebrekkig werkende bureaucratie als wel van premier Sjeik Moedjiboer Rachman. Hij is de dominerende figuur, die de staat bij eenhoudt en explosieve tegenstellingen weet in te kapselen. Zonder deze volkstribuun is Bangladesj nauwelijks voorstelbaar en zou de chaos regel worden. En hij kan met Lodewijk de Veertiende als een van de weinige staatslieden zeggen: 'De staat ben ik'. Zolang die staat nog niet volwassen is, zal Sjeik Moedjib hem proberen te vervangen. Maar de vraag blijft hoe lang hem dit nog zal lukken, want Moedjibs overheersende positie garan deert allerminst bestuurlijke effectiviteit en blijft een lapmiddel voor de bijna wurgende problematiek op iets langere termijn van overbevolking, gebrekkige produktie en periodieke overstro- I mingsrampen. Bovendien ontkomt geen enkele volksheld, die grote ver- antwoordelijkheden moet dragen aan .slijtage van populariteit. Temeer daar Moedjibs eigen Awami Liga door grootscheepse corruptie veel weerstan den opwekt. Daarom is het te hopen, dat de voor 7 .maart vastgestelde algemene verkiezin gen, die zullen worden gehouden on der de nieuwe grondwet die op 16 december in werking trad, de bestuur lijke en politieke ontwikkeling van het land krachtig zullen stimuleren. Want Bangladesj zal pas volwassen zijn, als stabiliteit en vooruitgang zijn bereikt op het moment, waorop Sjeik Moedji- boer Rachman niet meer kan zeggen: l 'De staat ben ik*. Daar is de kant van de ouders: wie na lang wikken en wegen, na een uiterst zorgvuldig nagaan van eigen motie ven, na een veel intensiever doorden ken van de zaak dan men voor het verwekken van een 'bloed-eigen' kind in het algemeen pleegt te doen, tot de beslissing komt een kind ter adoptie te laten overkomen, voelt de omhaal, voorafgaande aan de ministeriële toe stemming, op zichzelf al als een zware wissel op eigen geduld en zorgvuldig heid. Mogelijk brengt dat mensen soms tot meer wrevel dan altijd ge rechtvaardigd is. Aan de andere kant blijkt toch wel, dat tijdens de hele toestemmingspro cedure veel extra problemen gescha pen worden, die mogelijk te vermij den waren geweest Hierover had ik een gesprek met enkele mensen van de Amsterdamse Raad van Kinderbe scherming. Men kon daar heel wel navoelen, dat het bezoek van de maat schappelijk werkster, die het gezin onderzoekt, op weerstanden stuit. 'Niemand bemoeit zich er mee, als we zelf een kind willen verwekken, wat moet een vreemd mens dan komen beoordelen of we wel goede adoptief ouders zijn', overweegt men. Dit is een redenering, die niet hele maal opgaat. Er is een uiterste zorg vuldigheid nodig waar het gaat om kinderen; die al met een pakket ellen de komen, vanuit een andere wereld, waarheen ze niet terug kunnen, als het hier mislukt. Ze zijn bovendien al éénmaal aan de kant gezet en het risico, dat dit nog een keer zou ge beuren, moet tot een minimum terug gebracht worden. Moeilijk Goede wil of de wens een kind te helpen alléén is onvoldoende en het is zinnig, dat de mogelijkheden van de ouders om de onvermijdelijk met het kind meekomende moeilijkheden op te vangen, bekeken worden. Toch blijft het, zeker voor aspirant ouders, die zelf in een land waren, van waar ze een kind willen, moeilijk zich te laten beoordelen door iemand, die vaak jonger is dan zij zelf en die het land van herkomst van het kind niet uit eigen aanschouwing kent. Boven dien mag het misschien zo zijn. dat een niet specifiek psychologisch ge schoolde maatschappelijk werkster tot een oordeel kan komen over de even wichtigheid, de motivering en het incasseringsvermogen van de ouders in spe, toch is het op zijn minst een hachelijke verantwoordelijkheid. Niettemin zijn na de eerste afweer, de toekomstige ouders wel genegen bo venstaande argumenten voor sterker te laten gelden dan hun eigen gevoel. Juist echter als mensen geheel van harte zich hieraan onderwerpen, is de schok groot, als men merkt hoe met hun bereidwilligheid wordt omge sprongen. Een groot aantal van hen, die mij aan informatie hielpen, klaagt over slordigheid, over het steeds naar achteren geschoven worden op een wachtlijst, over het uitlopen van het onderzoek, terwijl het rapport dat men soms per ongeluk in handen krijgt kort en oppervlakkig blijkt te zijn, over het zoek raken van dossiers enz. Bij de Amsterdamse raad schoof men deze bezwaren als inciden teel ter zijde. Personeelstekort Dat de tijdsduur zo lang is, woog zwaar bij de raad. De oorzaak werd gezien in gebrek aan medewerkers. Op het ogenblik zijn de raden ook buiten Amsterdam, zwaar onderbezet en zolang de personeelsstop van de Lmmb p«f! In Amsterdam is het straks mogelijk om tussen de palmen een bad te nemen. In het, binnenkort gereed komende, Sloterparkbad zijn heuse pa'mfoomen aangebracht, zodat men zich tijdens het zwemmen in tro pische sferen kan wanen. Het grote bass'n in het b;nnenbad meet 50 x 17 meter waardoor het voldoet aan de normen voor het houden van international? zwemwedstrijden. De Groene verschijnt deze week voor 'het eerst in een kieinc-r en h-ndiecr formaat. Aan de oprmnk van dit blad is weinig veranderd: het rustige ka rakter blijft gehandhaafd. Hot week blad besteedt veel aandacht aan do hervatting van de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam. Maarten van Dul'omen schrijft over een 'duurzaam Vietnamprotest' en Wouter Gortzak interviewt Uta Rn-»- ke-Henemann, de dochter van de 'Westduitse bondspresident. Mevrouw Ranke, hoogleraar in de the ologie, is actief in do HUfsaktion Vietnam, een Duitse actiegroep, die op humanitaire gronden hulp wil le veren aan de Democratische Repu bliek Vietnam, omdat de officiële Duitse belangstelling uitsluitend uit gaat naar de situatie in Saigon. 'Je vraagt je af wat er nog in Vietnam te bombarderen valt', zegt mevrouw Ran ke en 'de stemming onder de oudere Vietnamezen is tamelijk wanhopig. Ze zijn treurig en hulpeloos. Maar bij de jongere mensen ligt dat anders. Ze zijn vastbesloten de oorlog voort te zetten tot een rechtvaardige vrede gesloten zal zijn, ze verkwanselen hun vrijheid niet' In De Groene ook een nieuwe rubriek 'Nieuws en ander nieuws', waarin kort nationaal en in ternationaal nieuws. zoekers om naar Amerika te gaan. Het blad geeft ook de uitslag van de prijsvraag, die na de verkiezingen werd uitgeschreven, om een nieuwe naam te verzinnen voor dc nieuwe partij, die PvdA. PPR en D'66 mis schien, heel misschien gaan vormen Progressieve Partij Nederland, luidt de bekroonde naam. die alle andere varianten (Radikale Unie Nederland, Eendrachtig Anti-Kapitalistisch Volks front etc.) ver achter zich liet. De koninklijke rel, door de VPRO veroorzaakt, blijft de Linie bezig hou den. Programmamaker Gied Jaspers noemt de VPRO uniek. 'In Spanje zou je voor zo'n uitzending twintig jaar cel krijgen en in Engeland zou je er voor onthoofd worden'. Verder in de Linie: Oorlog tegen de woonboten in Amsterdam, Amnesty International en Er komt corruptie voor in Nederland en een achterpagina in nieuwe formu le. Ook in de Nieuwe Linie aandacht voor Vie'nam. De Groningse hoogle raar Delfgaauw schrijft, dat de tijd van alleen maar protesteren voorbij is. Protesten helpen weinig of niets. De Groningse hoogleraar voelt meer voor hardere acties, waarvan hij enke le voorbeelden geeft: boycot van han del met Amerika, weigering van de consument Amerikaanse produkten te kopen en weigering van Nederlandse onderwijsmensen, studenten en onder- Reinder Zwolsman heeft zijn optimis me nog steeds niet verloren: ik kan nog miljoenen voor de EMS terug verdienen, vertrouwt hij Elsevier toe. Voor de voormalige president-direc teur van de EMS blijft de gemeente Den Haag de hoofdschuldige van de EMS-misère. 'De gemeente heeft ons in het nauw gedreven en geeft dat bij monde van wethouder Ommen Kloeke onbeschaamd toe'. Ferry Hoogendijk schrijft over de ka binetsformatie. 'Een extra-parlemen tair kabinet is de vlucht van de KVP, de vlucht voor verantwoordelijkheid'. 7„TA1nvv%n Het omslagverhaal van Elsevier is aan Z<WOiSlTlall Bert Haanstra gewijd, 'de mens achter het beest'. Het beest is niet Haanstra, maar diens film Bij de beesten af. Haanstra: 'Ik heb, door het langdurig verblijf bij dieren en het vastleggen van hun gedrag een andere kijk op agressie gekregen. Je realiseert je, dat de mens de enige massamoordenaar van de eigen soort is'. Ook HP besteedt veel aandacht aan de nieuwe Haanstra-film, de eerste on- Hollandse film van de meest Holland se van de Nederlandse cineasten. Vol gens HP's Fred van Doorn is 'de echte nieuwe Haanstra, de Haanstra van de jaren zeventig, minder Hollands, uni verseler georiënteerd, er nog niet, maar staat hij wel voor de deur'. HP schrijft ditmaal serieus over de PPR. In een vier pagina's lang inter view zegt Bas de Gaay Fortman: 'De PPR heeft niet meer het image van de confessionele weglopers. Wij zijn de verkiezingen ingegaan met een po litiek van de hoop.' En verder: 'De derde partij, daar mikken we op. 1 wordt de PvdA. 2 de WD en 3 de PPR'. 'D'66 dreigt naar rechts af te 'glijden en Den Uyl moet oppassen het con tact met zijn achterban niet te verlie zen'. Over het petje: 'Uit opinieonder zoeken bleek, dat vijftien procent van het kiezersvolk vertrouwen had in De Gaay Fortman, terwijl slechts twee procent de PPR kende. Toen is beslo ten dat ik voortaan die witte pet zou dragen'. Het omslagverhaal van HP gaat over de verhouding Amerika-Europa, schei ding van tafel en bed? Voor Nixon wordt 1973 het jaar van Europa. Mansholt zegt in een interview dat de deur voor Amerika nog maar even dicht moet blijven, om de arme lan den voorrang te verlenen. Een poli tiek testament. interviews. Wat ik nu heb verteld is de waarheid op dit moment. Over een maand kan het allemaal anders zijn. Vind je het erg nu te stoppen. Ik heb erge hoofdpijn'. Minister Geertsema houdt zijn hart vast wanneer Van Mierlo hem zou opvolgen. Pratend over de zedelijk heids-wetgeving: 'Ik heb wel eens te gen Den Uyl gezegd, dat de PvdA en de WD voor een jaartje samen moe ten regeren. Dan zouden we heel wat zaken kunnen regelen'. VN hield ook een grote jenever-test, een test die uitliep in drie pagina's met de bruin- ste café's van Nederland. EMS-commissaris Posthumus Meyjes zegt in een gesprek met sociaal-econo misch redacteur van Vrij Nederland, P. E. de Hen: De EMS is inderdaad niet meer 'Zwolsman EMS'. Bibeb in terviewt Kees Brusse, hoofdrolspeler in de nieuwe Nederlandse speelfilm VD. Brusse: 'Dat heb ik tegen op J. de Kadt vindt in Accent dat de anarchie uit het Catshuis moet wor den gehouden. Anton Huiskes zegt in het titelverhaal, dat de schaatsprofs een taak hebben in de recreatie. 'Door hun verrichtingen bieden profs aan de mensen de mogelijkheid tot passieve recreatie en dat vind ik niet onbelangrijk', zegt de coach van de schaatsprofs en directeur van Sport en Spel. Van een verslaggever UTRECHT Enkele honderden 'rus tende' huisartsen en weduwen en we zen van huisartsen moeten het voorlo pig nog zonder een pensioenuitkering stellen. De pensioenregeling voor de huisartsen is namelijk niet, zoals aan vankelijk de bedoeling was. op 1 janu ari van dit jaar verplicht gesteld. Dit heeft tot gevolg, dat de enkele honderden miljoenen guldens die de ziekenfondsen sinds 1967 voor de pen sioenen hebben gereserveerd, voorlo pig niet voor uitkeringen kunnen worden gebruikt. Evenmin kan van de nog actieve 4500 huisartsen een premie worden geheven als bijdrage in de backservice voor oudere colle ga's. Alleen de rond 120 weduwen en 200 wezen van huisartsen die na 1967 zijn overleden ontvangen op het ogen blik een voorlopige uitkering. kant van de overheid niet wordt opge heven, is er niet veel kans op verbete ring. Kortom, dit probleem werd door de raad slechts van organisatorische aard geacht, hoewel de buitenstaander zich niet aan de indruk kan onttrek ken, dat er vaak inefficiënt gewerkt wordt. De vraag rijst, of de Raad van Kin derbescherming het juiste lichaam is om deze zaken te behartigen. Bij de Amsterdamse raad beriep men zich op lange ervaring. Dit gaat zeker op waar het gaat om beoordelen van pleeggezinnen voor Nederlandse kin deren, maar de interlandelijke adop tie, die pas in '67 echt op gang kwam, is toch een hoofdstuk apart. Zijn er geen redenen om speciale teams hiervoor te vormen? Het lange wachten tot men voor gezinsonder zoek aan de beurt is, zou aanvaard baarder worden omdat men dan ten minste wacht op anderen in dezelfde situatie en niet steeds het argument hoeft te horen, dat men moet wijken voor afwerking van veel urgentere problemen die bij de raad liggen, op voogdijgebied bijvoorbeeld. Voor de raad een volledig logische rangschik king van urgentieproblemen, voor a.s. adoptief-ouders een op zijn minst re latieve logica. Twee bezwaren Een losmaken van de Raad zou boven dien betekenen, dat een dergelijk team heel anders samengesteld zou kun nen zijn. Er zou bijvoorbeeld plaats kunnen zijn voor een medisch-psycho- loog, een maatschappelijk werkster en een juridisch medewerker, waardoor twee grote bezwaren van het huidige systeem, namelijk dat het allemaal toch wel erg uitsluitend in de juridi sche hoek zit (ik kom daar in het laatste artikel op terug) en dat de psychologische aanpak zo slecht is. zouden kunnen vervallen. Het is nu niet ongebruikelijk, dat de gezinsonderzoekers de specificiteit van de keuze voor een bepaald land volle dig miskennen, zodat nog al eens de suggestie naar voren komt. dat er zoveel Nederlandse kinderen pleegou ders nodig hebben en of men zich dus niet liever daarop zou richten. Een hoger geplaatst ambtenaar kwam met de suggestie: 'Als u zo nodig een gekleurd kind moet, kunt u er toch in Nederland wel een vinden'. Het argument van de ouders, dat ook het 'eigen' kunnen worden van het kind. zowel gevoelsmatig als juridisch, een grote rol speelt, werd bij de raad als een niet helemaal adequaat gevoel gezien. Men bleek, noch van over heidswege zoals in een latex ge sprek bleek noch binnen de Am sterdamse raad geneigd te zijn de interlandelijke adoptie los te maken van de raden. De eerste instantie vond een medisch-psychologische be nadering van de hele kwestie en van het gezinsonderzoek te ingrijpend worden, de raad zag daarnaast ook grote financiële bezwaren. Discriminatie Eén zorg woog de raad duidelijk zwaarder dan de adoptief-ouders in spc, namelijk de vraag: wat moet dat later met al die gekleurde kinderen? Wordt dal geen gediscrimineerde min derheidsgroep' Deze zorg bleek ook bij de overheid gevoeld te worden. Waar te veel niet-blanke kinderen komen, kan irritatie ontstaan, meende men, ook op grond van ervaringen met niet-blanke Nederlanders, die bij voorbeeld na de oorlog uit Indonesië kwamen en later meer uit Suriname, en denkend aan de problemen, die de gastarbeiders ondervinden. Toch staan hier overwegingen tegeno ver. De niet-volledig-blanke Nederlan ders komen vaak op latere leeftijd en vanuit een geheel andere cultuur, waarbij zij zich plotseling moeten om schakelen naar onze normen. Adop- tief-kinderen worden in ons cultuur patroon grootgebracht. Bovendien werden ondanks de zo juist aangehaal de ervaringen op het ogenblik dat onze economie daarom vroeg, grote groepen gastarbeiders toegelaten. Als men daarbij overweegt, dat van '67 tot 1 september 1972 (in vijf jaar dus) er een vierduizend aanvragen ingediend werden, waarvan inmiddels een duizend door terugtrekken of af wijzing afgevallen is, terwijl voor een deel daarvan de adoptieprocedure nog in volle gang is, dan blijkt toch wel. dat het om een verhoudingsge wijs zeer gering aantal niet-blanke kinderen gaat. Vergeten wordt bij deze probleemstel ling bovendien, dat de discriminatie in het land van herkomst voor de betreffende kinderen veel groter zou zijn vanuit het daar geldende cultuur patroon. Juist daarom komen ze ginds in tehuizen terecht, waar ze geen reële toekomst hebben, aangenomen, dat ze hun eerste kinderjaren zouden overleven. Juist daarom willen de adoptief-ouders ze hier heen laten komen. (Dit Is het tweede artikel van een serie van drie. Het eerste werd ge plaatst op 3 januari). Theo Kars: De Geisha. De Arbeiders pers 192 blz 13,90. Roman over de egocentrische Allard Koch die een meisje aan zich weet te binden, zonder dat het door zijn gedrag ja loers wordt. Roman, waarin de vrija ges deprimerend exact worden be schreven. D.A.F. De Sade: Juliette, of de voor spoed van de ondeugd. Bert Bakker 382 blz ƒ19,50 vertaling Hans Warren. Meesters der vertelkunst uit de DDR. Meulenhoff 192 blz 13.50 keuze, vertaling en inleiding: Gerrit Bussink. Beschouwingen over de televisieserie 'Bartje', die Willy van Hemert voor de NCRV maakte aan de hand van Anne de Vries' in 1935 verschenen boek, zijn er intussen meer dan vol doende te lezen geweest. Dat boek zelf is overigens indertijd niet overal met gejuich ontvangen. In de NCRV- gids voor de komende iceek citeert Klaas Koopman een aantal recensies uit die tijd. Uit 'Het Leidersblad': 'De kerkelijke tucht is zo slap dat de jongste kinde ren niet eens gedoopt zijn, zonder dat er iets door de kerk wordt gedaan, 't Is alles even triest en droef. Mis schien komt het zo in de praktijk voor; ik hoop en geloof van neen'. Maar het hele geestelijke en kerkelij ke leven wordt hier tot een walging gemaakt. En die walgelijke mensen zijn dan speciaal gereformeerd'. De 'Kamper Kerkbode': 'Is Bartje een 'mooi' boek? Dan zeg ik: neen, al is het Tiaar compositie (saamstelling) en stijl knap werk. Het is niet 'mooi', want het doet aan de kracht van Christendom en Kerk, genade en Geest tekort. Het doet mij leed. Het had anders kunnen en moeten zijn'. Het Orgaan van het Vlaamsch Natio naal Vrouwenverbond, kennelijk een blad voor Dames van Stand: 'Voor de leidende standen valt hier heel wat te leren en is er meer sociaal begrip uit Bartje te halen dan uit dikke hand boeken. Het heeft bij de arbeiders klas in een gans ander daglicht ge toond. Wij die zo dikwijls zo hard oordelen over onze dienstmeisjes, voe len met één slag een grote bewonde ring voor die sukkels, dewelke zich zo prachtig aanpassen aan ons milieu en tenslotte nog zo gemanierd zijn, on danks het feit dat ze uit een halve wildernis komen'. Het blad 'De jongeman' is, evenals veel kranten en tijdschriften uit die tijd. wild enthousiast: 'Ach, dwaas die ik ben, om nog te trachten de schoon heid ran een parelsnoer duidelijk te maken door er twee parels af te nemen en die te tonen. Die de heer- W'e een h°el bijzondere h'opm w" 7;en. moet beslist rvet later dan ha,f ianuari de Hortus Botanicus van de universiteit van Amsterdam binnen stapnen. D*»ar staat tot dan een witte orch'dee te bloeien, de anr»"aepum sesquipedale uit Madagascar, die was achtige bloemen met een doorsnee van meer dan tien centimeter h^eft en e°n bnite.ng-wnon l?->g spoor met een lenste van 25 tot 30 centimeter. Daar helemaal onderin zit de nectar, een zonderlinge situatie die Darwin er toe bracht te verkondigen dat er een nachtvlinder moest bestaan met een tong. even lang als het orchideo- ënspnor. anders zou de evolutie nooit zo'n bloem hebben doen ontstaan. Tot 1873 zat. men daar eeijbeetje mge,—nwar 'n-1 datzelfde- jaar bleek "Darwin gelijk te hebben: toen ontdek te men een pfilstaartvljmler met een langere tong clan welke vlinder dan ook. Vlinder (Xanthopan morgani for ma praedictaï en orchidee zijn van elkaar afhankelijk want deze vlinder is de enige die de orchidee kan be stuiven en de orchidee de enige die de vlinder voedsel kan leveren. Felicitas BV welbekend van de f°l'citatiediénst, bebie-kado. auto-weg wijs en select ladies gaat fuseren met een soortgelijke instelling in Memphis in de Verenigde Staten: do Welcome Wagon International Inc. Welcome Wagon werkt zo oneeveer als onze Nederlandse felicitatiedienst, waar veel jonge echtparen mee te maken hebben gehad of nog krijgen. Deze WW heeft niets met werkloos heid te maken. De zaak heeft zo'n achtduizend juffrouwen in dienst, in dit geval hostesses genoemd, die jaar lijks in Amerika. Canada. Porto Rico en Engeland anderhalf miljoen pas aangekomen gezinnetjes, bruidsparen en aanstaande moeders opzoeken. Sinds de fusie kan het gebeuren, dat Uncle Sam ook een klein stukje van zijn lange Amerikaanse neus in het intieme leven van Nederlanders steekt. Leerzaam Wie iets over Roeme nië en de mensen die het er op cultureel en wetenschappelijk terrein voor het zeggen hadden en hebben, te weten wil komen, kan tot de elfde in Pulehri Studio in Den Haag terecht, waar een expositie over dit soort belangrijke personen is ingericht. Dat alles omdat de Roemeense republiek 25 jaar in z'n tegenwoordige vorm bestaat en vanwege het culturele ver drag tussen ons en dat land Planci- us Heel wat langer (tot eind april) is in het maritiem museum Prins Hendrik in Rotterdam een tentoon stelling te zien, gewijd aan het carto grafisch werk van Petrus Plancius. Weliswaar is hij al in 1622 overleden, maar als hij niet zoveel Nederlandse ontdekkingsreizen had voorbereid en gestimuleerd, had ons wereldje er misschien heel anders uitgezien lijkheid van de zee wil laten zien door er een emmer water uit te scheppen en bij u neer te zetten. Makkers ik heb maar één raad. Zorgt dat dit boek in uw bezit kermt en dat ge het leest, nog eens leest en weer eens leest en ook anderen ervan doet genieten. Vooral gij, jongenslei ders, leest en herleest het boeü Er is meer kennis van de kinderziel uit te putten dan uit veel andere boeken tesamen. En er is daar schoonheid en rijkdom van taal voor u, zo veel, dat het boek ook u zeker rijker en geluk kiger zal maken'. Wat Klaas Koopman niet gevonden heeftis een verslag van Anne de Vries' lezing over 'het realisme in de Christelijke lectuur'. Gelukkig vond de ger formeer de emeritus predikant cis. W. Korfker uit Zwijndrecht die wel voor ons in De Standaard van 27 augustus 1938. In die lezing ging Anne de Vries vrij diepen op zijn boek Bartje, en de verslaggever schreef daar in 1938 dit over: 'De spreker stelde de vraag: 'Hoe echter kan nu een schrijver het ge loofsleven zijner personen den lezers laten zien? Dit is uiterst moeilijk. Dit dwong mij, aldus spr., om Bartje hal- verwege een tijdlang te laten liggen, tot ik Christus vond in het werkelijke leven van Bartje zelfaan 't sterfbed van z'n moeder en bij opoe Tjobbe; had dit niet gekund, het boek zou niet anders dan de leegste armoede getekend hebben'. De Vries kreeg persoonlijk ook reac ties op zijn boek. In het Standaard- verslag worden deze gememoreerd: 'Bartje ligt bij mij in de vuilnisbak, zo'n vuil boek wil ik niet in m'n huis hebben'. Maar een echtpaar schreef: 'Twee jaar zijn we getrouwd; 't eerste jaar werd de Bijbel nauwelijks, 't tweede jaar geheel niet meer gelezen; na 't lezen van Bartje zijn we het weer gaan doen'. Een derde: 'In niet- christelijke boeken komt de duivel op klompen, maar in Bartje op slofjes'. Doch een r.k. geestelijke schreef: 'Na 't lezen van Bartje buig ik me nog meer neer over het ellendige, naar het voorbeeld van onze grote Hoge priester Jezus Christus'. 'Love me or leave me' zou een Vietna mees kunnen denken, als hij een brief uit Amerika met deze nieuwe Amerikaanse postzegel ontvangt, waar alleen in koeien van letters 'love' op staat. Nu bereikt deze liefde Vietnam niet zo makkelijk, want de postzegel Is maar acht (dollar)-cent waard en daar kom Je niet ver mee. Nee, de 'love' is uitsluitend bestemd voor Amerikanen en of er ooit iets van 'leave me' terecht komt, zal de toe komst moeten leren. Want niet alleen op het andere plaatje strooien B 52- bommenwerpers hun bommen over het land uit. in het echt gebeurt dat not steeds precies zo. Biina zijn belangrijke stukken van het Romeinse schip uit de tweede eeuw. dat in het najaar bij Zwammer- dam is opgegraven, verbrand, en dan was er niets van het hele plan te rechtgekomen om het 23 meter lange schip in het scheepsmuseum in Ketel haven te conserveren en het daarna in het maritiem museum Prins Hen drik in Rotterdam ten toon te stellen. Het hout was zolang opgeslagen in een trailer, toen er brand in de verwarmingsinstallatie uitbrak. Geluk kig wist de brandweer de trailer niet, maar het eikenhout van het oude schip wél in goede staat te houden zodat, als alles volgens plan verloopt, het hout nu toch anderhalf jaar lang in een polyethvleenglocylbadje kan. Voor het zover is, moet eerst de modder van eeuwen er afgespoeld worden. De financiering van berging en behandeling is nog niet helemaal rond, maar naar verwachting zal de provincie Zuid-Holland wel een centje of wat willen bijdragen. 'Hij zegt, dat hij dan mijn vrouw wel zal bellen om aan haar opslag te vragen

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7