Karl Barth en de sociale revolutie Geref. bond: dienende taak voor héle hervormde kerk Kerken in Japan IX men schrijft ons I Trouw K wartet Nieuwe functie voor Blake Man gepakt voor bedrijfsspionage Lardinois droeg portefeuilles over groeien niet meer Berlijnse kerk beroept Afrikaanse dominee Aardgas Groot aantal Amerikanen kan nauwelijks lezen vandaag Beroeplngs- werk Demonstranten uiten klacht over politie Boekenetalage TROUW/KWARTET DONDERDAG 4 JANUARI 1973 KERK/BINNENLAND T2/K2 door ds. Frits Kuiper Met bekwame spoed heeft uitgeverij Ten Have te Baarn een goed leesbare vertaling door T. Noor man op de markt gebracht van H. Gollwitzer's laatste geschrift 'Rijk Gods en socialisme bij Karl Barth'. Dank zij het beknopte formaat zul len velen, die tegen het omvangrijke werk van Marquardt 'Theologie und Sozialismus. das Vorbild Karl Barths' opzien, hier een goede inlei ding in deze problematiek kunnen vinden. Voor wie Marquardts boek kennen, biedt het een waardevolle, kritische aanvulling. Het boekje eindigt met een verwij zing naar het in augustus 1932 ver schenen voorwoord van het eerste deel van Barths 'Kirchliche Dogma- tik'. Gollwitzer zegt dan: 'Wat hier verstaan moet worden onder de woorden 'politiek' en 'duitse bevrij ding' wordtnog het beste samen gevat door het versleten en veel misbruikte, maar toch nog zoals blijkt uit de felle reakties ertegen bruikbare woord: SOCIALISME' (blz. 59). Niet geëigend Persoonlijk heeft dit belangrijke boekje mij nu juist ervan overtuigd, dat dit woord niet voor dit doel geëigend is. Niet omdat ik het eens zou zijn met de ook in ons land merkbare reacties tegen Marquardts bewering, dat Barth socialist was en ook bleef. Integendeel: ik meen, dat er reden zou zijn tot een dieper verontrusting en veel feller tegen spraak, indien nog beter duidelijk werd gemaakt, hoe Barth op politiek terrein positie had willen kiezen. Het was hem namelijk niet te doen om een socialistische idee of pro gram, maar hij wilde werkelijk mee doen in het zich in onze eeuw voltrekkende politiek-maatschappe- lijk gebeuren. Daarom plaatste ik als titel hierboven niet 'Karl Barth en het socialisme', maar 'Karei Barth en de sociale revolutie'. Daar mee bedoel ik dan behalve de revo lutie in Rusland en China ook de nog niet voltooide de-kolonisatie in Azië en Afrika en de pogingen in Zuid-Amerika en elders om de over macht van een stel internationale ondernemingen te breken. Om goed te begrijpen hoe de theo loog Barth 'ja' heeft willen zeggen tegen dit gehele proces van ontvoog ding, dat hij door zijn dogmatiek wilde rechtvaardigen en ondersteu nen, moeten wij de grote lijn, die in zijn levenswerk duidelijk zichtbaar werd, naar beide kanten dóórtrek ken. Wat Gollwitzer op de laatste paar bladzijden van zijn boekje over Barths vertwijfeling in Bonn in het voorjaar van 1933 vertelt, is aangrij pend. Onmiskenbaar blijkt daar, hoe zeer Barth de noodzaak besefte, ook de rechtstreeks sociaal-politieke strekking van zijn theoloog-zijn naar voren te brengen. Juist nu, veertig jaar later, ligt hier voor Barths leerlingen en voor degenen, die thans door hèn leren theologie te bedrijven, een taak in twee richtin gen. Doorstoten Enerzijds moeten wij met Barth ons strenger houden aan de ver kondiging van de bijbel, dan zowel de grote hervormers als de oude kerkvaders hebben gedaan. Het gaat er niet om, binnen de kerk wat meer ruimte te maken voor de geest van de tijd (die trouwens meestal beter als geesteloosheid kan worden gekenmerkt). Neen, Barth leert ons dóórstoten naar het uitgangspunt Daarom trachtte hij de doop op nieuw te verstaan in de zin, die hij voor Johannes de Doper moet heb ben gehad. En herbezinning op de avondmaalsleer zal moeten leiden tot een algehele verzoening met het volk der Joden, omdat Jezus in aansluiting bij de viering van hun bevrijdingsfeest zichzelf ten offer gegeven heeft. Voorts zien wij in Barths hele dogmatische arbeid steeds duidelijker de eenheid van 'Evangelie' met 'Mozes en de profe ten' naar voren komen. Barth wijst in de richting van strengere 'ortho doxie', dan in de gangbare katholie ke en protestantse stelsels te vinden is. Anderzijds leidt Barth ons op een weg. waarop wij meer fundamenteel kritisch komen te staan tegenover staat en maatschappij dan Lenin. de centrale figuur van de sociale revo lutie in deze eeuw. De jonge Barth wilde daarbij niet vervallen in wat Lenin terecht bij Herman Gorter en andere nobele karakters als 'de kin derziekte van het communisme' di agnosticeerde. Barth besefte zeer wel, dat voor hem en zijn vrienden het gevaar bestond van een of ande re vorm van 'edel'-communisme (dat dan meestal erg veel op 'salon'- socialisme lijkt). Hij wilde gewoon met de sociale revolutie van deze eeuw méédoen. Als ongeveer dertigjarige deed hij dat ook als 'rode' dominee van het Zwitserse industrieplaatsje Safenwil. Hij wilde dat echter niet blijven doen als individu, als min of meer losgeslagen intellectueel, maar als bijbels gelovige namens de kerk! Hij riep de kerk daarom niet op om óók een beetje rood te zijn, althans wat meer progressief, maar echt bijbels- gelovig. Daaraan wijdde hij vervol gens een halve eeuw lang zijn enor me werk- en denkkracht, in vast vertrouwen, dat zijn leerlingen dan óók maatschappelijk en staatkundig de lijn zouden weten dóór te trek ken. Herbezinning Karl Barth in de periode dat hij ('rode') predikant van Safenwil was. Gollwitzer noemt het 'merkwaardig', dat Barthzo weinig aandacht schenkt aan de klasse-bepaaldheid' van de kerk (blz. 54). Daarin ben ik het wel met hem eens. Maar zelf ontkom ik, evenals Gollwitzer en zijn jongere vriend Marquardt. daar eenvoudig door ons geringere formaat nog minder aan dan hun en mijn leermeester. De grote vraag is: wat moeten wij doen? Ik meen: voortgaan met herbezinning op de historische uitgangspunten èn op de doelstellingen van het leven met God in onze dagen. Zoals in de geloofsbelijdenissen uit de hervor mingstijd een zeer positieve passage over 'het ambt der overheid' placht voor te komen, zou thans juist de beperkte betekenis daarvan in het licht moeten worden gesteld. Ons aller verplichting tot mede-arbeid voor de opbouw van de levensge meenschap van de menselijke- en andere aardbewoners behoort thans daarentegen met veel meer nadruk naar voren te worden gebracht. De daarmee samenhangende problemen zijn óók voor Lenins opvolgers en voor Mao en zijn medewerkers zeer nijpend. Zowel zij als wij hier in onze zogenaamde 'welvaartsstaat' hebben op dit terrein met het huidige Israel nog enorm veel van Mozes en de profeten te leren. Want wat 'sociale revolutie' bete kent, hebben zij beter dan wie ook geweten en uitgesproken. Voor theo logen uit de school van Barth is er zeker nog werk genoeg te doen, want de meester kwam niet klaar met zijn fundamentele herbezinning. Ds. Frits Kuiper, emeritus doopsge zind predikant, bespreekt: 'Rijk Gods en socialisme bij Karl Barth' door H. Gollwitzer, uitg. Ten Have. Baarn (64 blz., 6,50; de Duitse uitgave kost DM 6). De rednctft behoudt Tlch het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publikatie wordt met do naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Minderheidskabinet In Nederland bestaat in het algemeen weinig enthousiasme voor de vorming van een minderheidskabinet. Velen zien dit als een laatste noodoplossing. Een meerderheidskabinet lijkt nauwer verweven te zijn met het parlementai re stelsel. Zo schreef prof. dr. P. J. Boukema in Tr/Kw. van 14 dec. j.l. 'Ons parlementaire systeem is immers gebaseerd op de gedachte aan meer derheidskabinetten. Pas als vorming van een dgl kabinet niet mogelijk blijkt, is het gerechtvaardigd naar andere oplossingen te zoeken'. Deze visie wordt ogenschijnlijk bevestigd door wat wij waarnemen in onze buurlanden, voorai Engeland maar ook West Duitsland en het huidige Frankrijk. Hier brengen de verkiezin gen in de regel een parlementaire meerderheid voort, tiie daarna als het ware automatisch ook een meerder heidskabinet oplevert. Kenmerk bij deze landen is het kleine aantal par tijen of partijblokken. Voor ons land echter ligt een vergelijking met Scan dinavische landen, die een veel-partij- enstelsel kennen als wij, bepaald De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: NZ. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. meer voor de hand. Welnu, landen als Noorwegen, Zweden en Denemarken, waarvan zowel de democratie als de stabiliteit wordt geprezen, kenden tal loze minderheidskabinetten. Vooral in de periode tussen de beide wereldoor logen was een minderheidskabinet eerder regel dan uitzondering. Dat dit systeem in Scandinavië werkte, kwam omdat naast de partijen die in de regering waren vertegenwoordigd an dere partijen voorhanden bleken te zijn die hoewel zelf buiten de regering staande de regering niet ten val brachten. Deze partijen, als het ware een derde weg volgend tus sen oppositie en regeringspartijen, waren niet op directe wijze verant woordelijk voor de (minderheids) re gering, al droegen zij uiteraard wel medeverantwoordelijkheid voor de keuze, welke minderheid aan bod kwam. Deze derde weg kan, dunkt mij meer duidelijkheid geven dan het compromissen sluiten ter wille van de facade van een schijnbaar eensgezind meerderheidskabinet. Anders dan bij een meerderheidskabinet ls bij een complex van minderheden natuurlijk de vraag, welke minderheid speciaal tot regeren is aangewezen. Hier kan m.i. geen theoretisch antwoord uit sluitsel geven. In de gegeven situatie echter van Nederland na 29 november j.l. lijkt het progressieve minderheids- blok bij uitstek bestemd, de regeer- taak over te nemen. Niet zozeer omdat dit blok de grootste minderheid is, die zich programmatisch als eenheid presenteerde, doch vooral omdat ik meen dat het dood laten lopen van de herhaalde stembuszegen van de pro gressieven frustrerend zou kunnen werken op het politieke bewustzijn in Nederland. Bij deze opzet zou een of meer der confessionele partijen de 'derde weg' kunnen inslaan, daarmee een uiterst belangrijke bijdrage leve rend voor de juist door hen zo verde digde regeerbaarheid van het land. Den Haag drs. W. G. F. van Vliet Drie lagen (2) Mijn vrouw en ik hebben de laatste tien jaren verschillende perioden in ziekenhuizen moeten doorbrengen. In al deze ziekenhuizen zijn wij nergens als debiel en seniel behandeld. De behandelende artsen en verpleegsters alsook het laboratorlumpersoneel en de mensen van de huishouding waren zeer zorgzaam en deden voor ons en voor de overige patiënten dikwijls veel meer dan waartoe ze verplicht waren. Wij hadden de ervaring, dat de ziekenhuisartsen ook als raadsle den optraden. Alle klachten en moei lijkheden werden serieus genomen. Die situatie was er tijdens de behan deling in het ziekenhuis en is er ook nu nog bij de nazorg. Het spijt mij voor de heer De Groot dat hij zulke slechte ervaringen heeft opgedaan, maar hetgeen hij in Tr/Kw vertelde kan echt niet als algemeen beeld gelden. Ik heb ook wel eens gemerkt, dat patiënten weinig begrip hadden voor de moeilijkheden van de verzor gers en ook, dat voor dikwijls zeer goede behandeling en vezorging maar weinig erkentelijkheid werd opge bracht. Utrecht K. Dijkstra Drie lagen (3) Na bijna drie weken in een zieken huis te zijn verpleegd, werden de artsen mijn vrienden. En ook werd ik door het verplegend personeel met de meeste voorkomendheid behandeld. En als het gebeurde dat ik driemaal in een nacht belde, werd er nooit iets over gezegd, zodat ik mij nooit als onderste laag gevoeld heb. Ere wie ere toekomt. En zou het ook wel eens aan de patiënten zelf kunnen liggen? Rotterdam D. Ph. Schouten sr. Drie lagen (4) Blijkbaar heeft de heer De Groot nare ervaringen gehad toen hij in een ziekenhuis was opgenomen. Hij zal de enige niet zijn, want het ziekenhuis van nu lijkt verdacht veel op de maatschappij van nu. Wie is nog echt mens in een grote fabriek? Alleen hij die steeds tracht mens te zijn en zijn medemensen ook als mensen ziet. Wie dit niet.kan, heeft het niet altijd even gemakkelijk, of hij nu in het zieken huis verblijft of zijn werk kan doen. Zowel in de ziekenhuizen als in de maatschappij bevinden zich mensen, die zich als halve godheden gedragen. Maar overal zijn mensen die zich als medemens openbaren. Ook in de zie kenhuizen. Ik kan n.l. niet anders dan met dankbaarheid terugzien op wat artsen en verplegend personeel aan openheid en medemenselijkheid heb ben getoond in de verschillende ma len dat wij vorig jaar met hen te maken hebben gehad. Daarom laat ik de halve godheden maar rustig in hun halve hemel, hoog boven de aar de. Een ziekenhuis is geen hemel op aarde, maar zowel artsen als verple- genden zijn vaak reddende engelen. Hoogvliet mevr. M. Snikkers-Vermaas Eenheid In een commentar in Trouw/Kwartet werd onlangs de wens geuit, dat DS'70 mét het anti-communisme waar aan het bij monde van jhr. De Brauw in een recent Kamerdebat over Vietnam uiting gaf. zo spoedig moge lijk definitief van het politieke toneel zal verdwijnen. Ik kan deze wens begrijpen: alle partijen van één gevoe len, dan is er tenminste een kolossale eenheid. Een heilsstaat, en de zaak is klaar. Geen bombardementen meer. geen werkloosheid, geen stakingen, geen demonstraties, geen welvaart en geen godsdienst meer. Zie naar de communistische landen in het Oosten. Hazerswoude A. Harkes Waarzeggen Onder het hoofdje 'Het derde oog van Willeke' werd gemeld dat veel men sen naar een waarzegger gaan, maar dat dit voor Willeke's man niet nodig is, omdat Willeke zelf zich wel met zulke zaken bezighoudt. De bijbel spreekt heel duidelijk over waarzegge rij (Deut. 18:9-15). Het is God een gruwel. Dit gold vroeger, maar nu nog net zo goed. Laten we Gods Woord toch ernstig nemen. Waarzeg gerij is een reëel gevaar, dat men niet als een spelletje moet beschouwen, want dit is het terrein van de duivel. Door volledige overgave aan Hem, m.a.w. ons denken en doen laten beheersen door het verlangen Chris tus te volgen, wil Hij ieder bevrijden, die deze macht, de toekomst te voor spellen, bezit. Dedemsvaart J. J. de Vries Blij met dooie mus In Trouw/Kwartet werd onlangs door kerkredacteur A. J. Klei een boekje van ds. Hans Bouma met tekeningen van Bert Bouman ('Blij met een dooie mus') besproken. Ik heb me vooral geërgerd aan dat tekeningetje van die aap. met daaronder: 'Arme apen, verre voorouders van ons'. De evolutietheorie wordt hier wel heel duidelijk door een geref. predikant gepropageerd. Als het deze kant op gaat, ziet het er treurig uit met de verkondiging. Rotterdam Mevr. C. Bos Van een onzer verslaggevers NEW YORK De vroegere secreta ris-generaal van de wereldraad van kerken, dr. Eugene Carson Blake, heeft zich kandidaat laten stellen voor het moderatorschap (praesidiaat) van de verenigde presbyteriaanse kerk in dp Verenigde Staten. Blake was secretaris-generaal van deze kerk van 1951 tot 1966, toen hij dr. W. A. Visser 't Hooft opvolgde als secretaris-generaal van de wereldraad. In 1960 lanceerde hij samen met de episcopaalse bisschop James Pike het COCU-plan, dat vereniging beoogt van de belangrijkste protestantse kerken. COCU. waaraan de baptisten en de lutherse kerken zich van meetaf ont trokken. geraakte de laatste jaren in een steeds diepere impasse. Vorig jaar trad Blake's eigen kerk uit COCU en de verwachting is dan ook. dat Blake moderator wil worden, om de presby terianen in COCU terug te brengen, of om met een alternatief te komen voor de eenheid van de protestantse kerken in de Verenigde Staten. De algemene vergadering van de verenig de presbyteriaanse kerk komt in mei in Omaha bijeen. Wij hebben een dienende taak voor de broeders, waar ze zijn en wie ze zijn, voor de hele hervormde kerk, maar ook voor de andere kerken. Want het past onze kerk een moeder lijke gezindheid aan de dag te leggen jegens de andere reformatorische ker ken als haar dochters. Hun kommer moet ook ons ter harte gaan. Het behoort tot de kracht van het her vormd-zijn oog te hebben voor wat eens tot ons behoorde, aldus ds. Tuk ker. Ds. Tukker constateerde in de her vormde kerk de laatste jaren een andere houding tegenover de gere formeerde bond. Beschouwde men ons vroeger als een binnenkerkelijke af scheiding. nu erkent men althans in de kop van de kerk ons hervormd- zijn. Ook de theologische faculteit te Utrecht erkent een royalere inbreng van onze kant. Van onze correspondente THORN (L) Verdacht van bedrijfs spionage heeft de politie van Thorn de 34-jarige tekenaar-constructeur P. G. uit Valkenswaard aangehouden. De man zou ten nadele van zijn baas, de heer J. H. H. Tonnaer van de gelijk namige machinefabriek in Thorn, te keningen van meng- en kneedmachi nes hebben gestolen en deze in het buitenland te koop hebben aangebo den. De man heeft inmiddels enkele dagen in hechtenis doorgebracht, doch is hangende het onderzoek in voorlo pige vrijheid gesteld. De bedrijfsspionage kwam aan het licht, toen een relatie van de heer Tonnaer in Stuttgart informeerde naar de man uit Valkenswaard. Vol gens de Duitse fabrikant waren de tekeningen van de machines, die hem door G. werden aangeboden, bijna of geheel gelijk aan die welke in Thorn worden geproduceerd. Bij een onderzoek ten huize van G. in Valkenswaard trof de politie grote hoeveelheden gekopieerde constructie tekeningen van de meng- en kneedma chines bestemd voor kunststoffen aan. Verder bevonden zich in de woning een groot aantal offertes en folders in verschillende talen. DEN HAAG Wegens zijn benoeming tot lid van de Europese Commissie heeft ir. P. J. Lardinois gisteren zijn beide ministersportefeuilles overge dragen. De overdracht van de porte feuille van landbouw en visserij aan drs. J. Boersma, die deze zal beheren naast die van sociale zaken, vond plaats in het gebouw van het departe ment van landbouw. De portefeuille van Surinaamse en Antilliaanse zaken wordt vanaf heden waargenomen door minister Geertsema (binnenlandse za ken). In dit verband sprak ds. Tukker zijn zorg uit over het tekort aan gedocto reerde theologen in confessionele en gereformeerde bondskringen, vooral nu kort na elkaar drie confessionele hoogleraars (Van Ruler, Van Niftrik en Lekkerkerker zijn overleden en één geëmeriteerd (Van Itterzon). Ge zien de groei van de gereformeerde bond noemde ds. Tukker de afvaardi ging naar de kerkelijke vergaderingen niet naar evenredigheid. zo zij dat al 'ooit geweest is. Daarom was de toenemende invloed van de bond ook het afgelopen jaar niet te merken in de principiële besluitsvorming, al zijn de stukken ook in de synode anders komen te liggen. Ds. Tukker riep op om te meer te staan voor het belijden der kerk nu de aanvallen steeds zwaarder worden. Hij noemde in dit verband de laatste publikatie van mevrouw Flesseman- TOKIO (LWI) De groei van de kerken in Japan is gestokt. Volgens de nieuwste statistische gegevens zijn er thans 1.094.730 christenen (op een totaal van 108 miljoen Japanners), dat betekent een toename van slechts 640 in het laatste jaar. De grootste protestantse kerk, de Kyodan, ging de laatste twee jaar enkele duizenden leden achteruit en telt er nu nog 200.800. Men schrijft deze achteruit gang vooral toe aan de verwarrende situatie binnen het protestantisme. Ja pan telt 119 protestantse kerken en groepen. BERLIJN (LWI) De zwarte predi kant C. M. Molele uit Zuid-Afrika is beroepen door de evangelische kerk van West-Berlijn. Dit beroep is be doeld als een eerste paktische stap tot verwerkelijking van de op veel inter nationale conferenties van de laatste tijd gehoorde leus 'Twee-richtingsver- keer in de zending', waarbij men ervan uitgaat, dat de kerken in Euro pa en Noord-Amerika voor hun zen dingswerk in eigen omgeving heilza me impulsen kunnen ontvangen van christenen uit de Derde Wereld. Vervolg van pagina 1 dus de woordvoerder, die verder ont kende. dat er verschil van mening zou bestaan tussen de ministers Van Agt (justitie) en Langman over de inter pretatie van dit verdrag, zoals in de Duitse pers is beweerd. Die berichten zouden hierop neerkomen, dat minis ter Van Agt zich op het standpunt zou hebben gesteld, dat Nederland op juridische gronden niet kan weigeren het aardgas uit de Noordzee te expor teren. Van De Placid International heeft het ministerie geen protest ontvangen op zijn mededeling aan deze maatschap pij. dat zij gehouden is 140 miljard kubieke meter aardgas uit haar Noordzee-veld. of zoveel minder als er gewonnen kan worden, te leveren aan de Nederlandse Gasunie voor distribu tie in Nederland. De geschatte om vang van de winbare reserve van de Placid Oil is 140 miljard kubieke meter. Een woordvoerder van de Ruhrgas AG. een van de leden van het Duitse consortium, dat van het Nederlandse Noordzeegas verstoken zal blijven, heeft gezegd niet te begrijpen, waar om de Nederlandse regering zich zor gen maakt. Volgens zijn maatschappij heeft Nederland gas in overvloed, om dat er nog aanzienlijke reserves op het Nederlandse deel van het Conti nentaal Plat zijn die nog niet zijn geëxploiteerd. Van de zijde van het ministerie van economische zaken werd dit niet ont kend. 'Er zijn inderdaad nog andere gasvelden in het Nederlandse deel van de Noordzee, die zeker de moeite waard zijn. maar deze zijn veel klei ner dan het veld van Slochteren', aldus de woordvoerder. Uit deze re serves kan men een jaarlijkse win ning van enkel miljarden kubieke meters gas verwachten, maar ook dit gas za! nodig zijn om in de binnen landse behoeften te voorzien. WASHINGTON (UPI) De vijf mil joen Amerikanen die een betrekking zoeken, kunnen de personeelsannonces in de bladen nauwelijks lezen. Het analfabetisme vormt dan ook een enorm probleem in de VS. Om dit te bestrijden heeft het. nationale leescen trum de hulp ingeroepen van het bedrijfsleven. Safeway, het grootste Amerikaanse le- vensmiddelenbedrijf, heeft nu ge poogd de aandacht van de ouders te vestigen op dit probleem. Het heeft kartonnetjes melk in de handel ge bracht waarop bepaalde boodschappen gedrukt staan zoals: 'melk, uw kinds sleutel tot voeding het boek, uw kinds sleutel tot kennis'. Uit een onderzoek van het nationale leescentrum is gebleken dat 30 tot 50 procent van de kinderen op de lagere school hulp nodig heeft bij het lezen en dat ruim 20 procent van de Ameri kanen die 16 jaar of ouder zijn, niet alle vragen op de formulieren ter verkrijging van een rijbewijs, een banklening of medische hulp kan be grijpen. Volgens het leescentrum zijn er 15.000 nieuwe onderwijzers en onder wijzeressen en een bedrag van 100 mijoen dollar per jaar nodig om de kinderen van de lagere scholen extra leeslessen te geven. Van Leer, maar waarschuwde tegelijk ook voor de gevaren van de andere kant. 'Laat ons de leer niet laten wegkabbelen, niet in de richting van het horizontalisme maar ook niet in die van de mystieke bevindelijkheid. Wanneer we krachtig opkomen voor de leer des Heren zal de bevinding daar alleen maar bij winnen. De pre diking zal het doen; dat heeft Chris tus zelf beloofd. Maar dan ook echt het evangelie prediken', aldus ds. Tukker, die nog eens samenvatte: 'Het is de gereformeerde bond er niet om te doen de meester te spelen of naar links of rechts te schieten, maar om te dienen vanuit de Schrift de belijde nis en de rijke reformatorische tradi tie'. Ruim honderd predikanten wonen de ze conferentie bij, die vandaag voort gezet wordt. Vandaag is het in het missale roma- num de zg. oktaafdag van 'onnozele kinderen', d.w.z. de lezingen van deze dag herinneren aan acht dagen gele den toen de kerk de kindermoord in Bethlehem gedacht. Juist de bijvoe ging 'onnozel' moet ons matigen in- het spreken van de eerste martelaren of zoiets. Een martelaar is een getui ge die om zijn getuigenis aan het evangelie vijandschap ondervindt. Bij de kinderen van Bethlehem is daar van geen sprake. In het bijbels be richt van Mattheus (2) gaat het om Herodes. Het volle licht valt op de tiran, die het onderwerp van de me dedelende zin vormt Hij is de man die zekerheid wil. Zijn troon wordt bedreigd en als hij van de koningen uit het oosten geen uitsluitsel krijgt dan neemt hij het zekere voor het onzekere. Hij twijfelt nl. geen mo ment aan zijn eigen troon. Die moet blijven staan, hoeveel dat ook kosten mag. Als die troon alleen kan blijven staan ten koste van de baby's van Bethlehem dan is dit laatste geen punt meer. Dat kenmerkt de tiran, de mens van macht om de macht, de verblinde machtswellusteling. Zo ie mand vraagt naar geen wet of maat," hij gaat door. De geringste twijfel aan eigen positie mag niet worden toege laten. Niemand heeft gelijk, alleen hij. Niemand weet wat er op het spel staat en welke zaak ermee gediend is, alleen hij. Wie protesteert is dom en verdient op dezelfde wijze met zijn geweld kennis te maken. Veel is er niet veranderd. Ondanks het feit dat de wereld 'christelijk' is geworden. Maar ook Herodes, de Edomiet, is nog familie van het volk van Jakob .Nog altijd is Herodes op tirannieke wijze gefrustreerd omdat hij de stal niet kon vinden. En daar zijn de kinderen de dupe van. Geen wonder dat die vrouw die zo graag kinderen had erbij gehaald wordt: Rachel voor wié het leven zonder kinderen geen waar de had. 'Geef mij kinderen; zo niet, dan sterf ik', zei ze tot Jakob. En nog altijd wordt haar stem in Rama ge hoord. En ergens ver weg weigert ze zich te laten troosten over haar kinde ren. omdat er geen meer is. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Ede: I. Kok te Baarn. Aangenomen naar Haaksbergen: W. K. van Deursen te Stolwijk. Bedankt voor Den Haag-Loosduinen (toez.): O. E. Emmen te Bergentheim. GEREF. KERKEN Aangenomen naar 's-Gravendeel: J. F. Put te Scharendijke. GEREF. KERKEN (VR1JG.) Beroepen te Emmen: M. H. Sliggers te Avereest-Dedemsvaart. Aangenomen naar Vrouwenpolder: E. Woudt, kand. te Bunschoten, die bé- dankte voor vijftien andere beroepen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Norwich: L. Blok te Beekbergen, die bedankte voor Alme lo; te Oostkapelle: G. Zijderveld te Middelburg. NED. HERVORMDE KERK Overleden: ds. B. F. C. de Groot (60 jaar) te Windesheim; stond voordien te Well, Brielle, Amerongen, Vlissin- gen, Nijkerk (kring Vredeskerk, nn btgw wijkgem. i.w.) en Kortenhoef. WORMERVEER Zeven jeugdige Wormerveerders hebben zich er bij B. en W. over beklaagd dat zij zaterdag middag door de politie waren aange houden toen zij handtekeningen ver zamelden tegen de bombardementen op Vietnam. De jongelui hadden bor den met zich meegedragen waarop onder andere de tekst 'Nixon moordev naar' stond. Een van de jongeren zou met geweld bedreigd zijn. Volgens de politiechef W. J. de Ruy- ter, is geen proces-verbaal opgemaakt, hoewel het meevoeren van borden zonder vergunning verboden is. maar heeft de politie er de jongeren van overtuigd dat zij met de tekst 'Nixon moordenaar' vela Wormerveerders 'op hun ziel zouden trappen'. Maria Fagys De adjudant van de duivel. Uitgave: Zuid-Hollandse Uitge vermij, Den Haag. Prijs: 23.90. Wie eens de sfeer wil proeven van de laatste periode van de Oostenrijkse monarchie, het zwierige Weenen van het militarisme en de vermoeide kei zer Frans-Jozef, de schandaaltjes, de statussymbolen en wat dies meer zij, vindt dit allemaal terug in de lijvige en levendige roman, die Maria Faygas heeft gewijd aan de breed opgezette cyanidevergiftiging, die een aantal offi cieren van de generale staf van het keizerlijke en koninklijke leger moest treffen. Deze opzienbarende gebeurte nis, die in 1909 de monarchie tot op haar grondvesten deed trillen, spitste zich toe door de gifmoord op de jonge kapitein Richard Mader, een vrijgezel met amoureuze avonturen. Het spel der maitresses speelt bijna door alle verhoudingen heen, alsmede de geraf fineerde intriges binnen het leger en aan het hof. Twee figuren domineren: de auditeur-militair Emil Kunze en de onwaarschijnlijke dader, de knap pe. zelfbewust cn hoogst intelligente Peter Dorfrichter. een officier, die koel en berekenend wraak poogde te nemen. Een thriller met een bont historisch decor, die zich laat lezen als een eigentijdse roman. Rfs Van een onzer verslaggevers ZEIST Dienen. Met dit woord omschreef ds. W. L. Tukker liet karakter van de gereformeerde bond in de hervormde kerk, toen hij gisteren de jaarlijkse predikantencontio van deze bond opende.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2