Politie in Caïro slaat betoging studenten neer Duitsers zijn boos over Nederlandse 'aardgasblokkade' Tegenstellingen tussen 'vijf lijken al te groot Minister betreurt onzorgvuldigheid officier van justitie Nu u Dringende behoefte in ons land Trekker verwoest huis In deze krant Vergissing van postgiro bij rentebijschrjjving rr Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 DONDERDAG 4 JANUARI 1973 53ste jaargang no. 311 Meubelshowroom „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 W. J. Zirkzee N.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN TELEFOON 01710 - 42627. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Regering sluit universiteiten (AIRO (AP, Reuter, UPJ) Egyptische oproerpolitie is gisteren [J slaags geraakt met studenten «lie een betoging wilden houden voor de vrijlating van hun collega's die de afgelopen dagen bij tientallen g zijn gearresteerd. De regering heeft daarop alle universiteiten ge sloten. Met traangasgranaten en knuppels heeft de politie de studenten uiteen gejaagd. Daarbij zijn verscheidene ge wonden gevallen. De studenten zijn het universiteitsterrein weer opge- vlucht. Daarop rukte de politie met pantserwagens het terrein op. Een ambulance, die kwam aanrijden om gewonden af te voeren, is door stu dente?» vernield. De rust was gisteravond weergekeerd. De politie heeft de wijk waarin de universiteit ligt afgezet. Er zijn op nieuw tal van studenten aangehouden. Westerse journalisten die de gebeur tenissen wilden verslaan, zijn opge pakt, maar- later weer vrijgelaten. De studentenonrust in Egypte duurt al enkele dagen, maar het was giste ren de eerste keer dat er gevochten werd tussen hen en de politie. Tot gisteren hadden de studenten hun de monstraties beperkt tot het universi teitsterrein. Zij hielden daar al enkele dagen een sit-in en weigerden de col leges te volgen omdat, naar hun zeg gen, meer dan honderd studenten door de politie zijn aangehouden. De minister van onderwijs heeft gisteren toegezegd dat de studenten goed be handeld zullen worden en dat ze bin nen veertien dagen officieel in staat van beschuldiging worden gesteld. Met die verklaring waren de studen ten echter niet tevreden. Zij besloten de straat op te gaan, iets wat de auto riteiten hen ten sterkste hadden afge raden. Toen enkele honderden studen ten toch de campus verlieten en naar het centrum van de stad wilden trek ken, greep de politic in. De betogers werden teruggejaagd naar de univer siteit. Enige tijd later kwam een veel grotere groep ooggetuigen spreken van honderden naar buiten. Toen i Vandaag een kort en vreugde vol verhaal. De post uit de kerstweek beziende, trokken 'onze' sorteerders steeds blijder gezichten. Nog is alle corres pondentie niet verwerkt, maar één ding is al overduidelijk: er zijn veel nieuwe abonnees ge worven. Hun aantal bedroeg tot en met de ochtendpost van gis teren 282! V verzorgde mede deze aanwas die Wij nu graag gaan bèzorgen, waardoor onze zorgen iets minder worden. Wij hopen dat deze werkkoorts een besmettelijk karakter heeft en niet na enige dagen afneemt. In tegenstelling tot de heersen de griep, die wij niemand toe wensen. Laat u zich ook aansteken door de mensen, die hielpen de le zerskring uit te breiden? Uw enthousiasme honoreren wij graag. Hartelijk dank. De directie Mist Veel bewolking met hier en daar wat lichte regen of mot regen en plaatselijk mist. Weinig wind en temperaturen omstreeks 4 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: overwegend droog met ongeveer normale temperaturen. Morgen zon op: 08.48 onder: 16.44 maan op: 09.17 onder: 17.44 Tijgers dreigen te worden uitgeroeid de politie op hen begon in te slaan, gooiden de studenten met alles wat ze te pakken konden krijgen. De straten in de omgeving van de universiteit lagen in een mum van tijd bezaaid met stenen, glas en stokken. De poli tie sloot het gebied af en joeg de Stu denten terug. Dit keer hielden ze niet stil bij de poort van de universiteit, maar trokken ze naar binnen. Op het universiteitsterrein werd nog geruime tijd slag geleverd, maar tegen de avond was de rust hersteld. De be waking bij de regeringsgebouwen en het parlementsgebouw is verscherpt. Terrorisme De regering heeft gisteren gewaar schuwd tegen 'een klein aantal stu denten die intellectueel terrorisme b drijven om buitenlandse plannen te dienen'. De studenten zeggen te ageren tegen de beknotting van hun vrijheid en tegen de politiek van president Sadat jegens Israël. Zij eisen hervat ting van de oorlog met Israël, volgens hen de enige manier om de bezette Sinaï te bevrijden. Volgens de in Beiroet verschijnende dagbladen An Nahar en L'Orient-Le Jour worden in Egypte op grote schaal studenten gearresteerd omdat de 'autoriteiten bang zijn geworden.' De studenten hebben comité's voor de verdediging van de democratie opge richt. Volgens An Nahar hebben aan de bezetting van de universiteit in Cairo ook moeders van studenten deel genomen. De regering zou bang zijn dat de onrust van de universiteiten overslaat naar andere sectoren in de maatschappij. Zo zouden elfduizend havenarbeiders in Alexandrië de mi nister van koopvaardij al hebben 'ont voerd' en hem pas weer hebben vrij gelaten nadat zij hun grieven hadden geuit. Ook in de industriewijken van Cairo, Helouan en Choubra-e-Chaima zou het onrustig zijn. Fascisme An Nahar publiceerde gisteren een op roep van de studenten in Egypte aan 'de internationale jeugd', waarin zij om steun vragen tegen de 'politie maatregelen' in Egypte. In de verkla ring staat: 'De Egyptische .jongeren worden in de gevangenissen geworpen van de verslagen Egyptische autoritei ten. die hun toevlucht hebben geno men tot terreur en fascisme. De Egyp tische jeugd', aldus de verklaring, 'wil haar recht uitoefenen een einde te maken aan de Israëlische bezetting, de terreur bestrijden en elke Egypte naar democratie verschaffen'. Kolonel Kaddafi van Libië heeft de Libische vrijwilligers aan het Pales tijnse front naar huis teruggeroepen omdat er op dit ogenblik geen akties van enige betekenis aan dit front wor den ondernomen. Libië is hevig te leurgesteld over de houding van Isra els Arabische buurlanden. Volgens Kaddafi zijn de politieke en militaire leiders van de landen die rechtstreeks met Israël geconfronteerd worden, er meer dan ooit van overtuigd dat het mogelijk is met Israël tot een akkoord te komen op basis van grenswijzigin gen. Delen van Arabisch gebied zullen dan echter in Israëlisch bezit blijven en wij kunnen daar niet mee akkoord gaan, aldus de Libische leider. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Westduitse regering heeft bij de Nederlandse regering een protest ingediend tegen de wat zij noemt 'aardgasblokkade', die Nederland voorstaat. Zij vindt deze blokkade in strijd met artikel 34 van liet EEG-verdrag, dat bepaalde uifvoerbeperkingen tussen de lid-stilten van de EEG ifiSiJ"»- Deze gedeeltelijk zichtbare trekker met oplegger van 25 ton reed gisteren na een botsing met een tegenligger een huis in Afferden binnen. De 24-jarige chauffeur moest met zware verwondingen naar het ziekenhuis worden gebracht. In het verwoeste huis vielen geen slachtoffers. verbiedt. Het gaat om de levering van 6.5 miljard kubieke meter aardgas per jaar uit een veld van de Placid Inter national Oil Ltd, een Amerikaanse maatschappij, op het Nederlands deel van het Continentaal Plat. De leve ring van dit gas zou in 1975 beginnen volgens een contract, dat deze Ameri kaanse maatschappij heeft gesloten met een Duits consortium, dat bestaat uit de Ruhrgas AG, de Vereinigte Elektrizitatswerke Westfalen en de Energieversorgung Weser/EMS. Om dat Nederland het gas voor eigen gebruik wil houden, heeft minister Langman van economische zaken de uitvoering van een nieuw contract voor de export van aardgas naar de Bondsrepubliek verboden. Dit tot grote woede van de Duitsers. Een woordvoerder van het Nederland se ministerie van economische zaken reageerde gisteravond echter vrij la- koniek. Het is gewoon een kwestie van toepassing van de mijnwet Conti nentaal Plat, die de minister de be voegdheid geeft aan te wijzen, dat gas uit de Noordzee gebruikt moet wor den om de binnenlandse behoeften te dekken, aldus de woordvoerder. Minis ter Langman heeft dan ook op de protestbrief, die de Duitse minister van economische zaken aan Den Haag heeft geschreven, geantwoord, dat het verbod van de Nederlandse regering op de uitvoer van het aardgas is gebaseerd op de dringende eigen be hoeften van Nederland. INBREUK In Duitsland besteden sommige kran ten nogal wat aandacht aan de Neder landse aardgasblokkade en Bonn ver wacht, dat de Europese commissie uit eigen beweging stappen zal ondernp- men tegen deze 'inbreuk op het EEG- verdrag'. aldus het Westduitse persbu reau DPA. De woordvoerder van het ministerie van economische zaken in Den Haag deelde mee dat zolang geen grote aardgasreserves zijn gevonden, die de Nederlandse aardgaspositie we zenlijk veranderen, geen nieuwe ex port van aardgas zal worden toege staan. De lopende contracten zullen worden nagekomen. De woordvoerder vestigde er in dit verband nog de aandacht op. dat Ne derland nu al ongeveer de helft van zijn aardgaswinning exporteert. Over enkele jaren zal dit meer dan de helft zijn. In 1975 zal onder de nog lopende contracten 47.5 miljard kubieke meter aardgas per jaar worden uitgevoerd, terwijl in dat jaar de levering aan binnenlandse afnemers 42.5 miljard kubieke meter groot zal zijn. Dc Nederlandse regering is het er niet mee eens. dat de aanwending van de gasvondst van de Placid Internatio nal Oil Ltd in strijd zou zijn met de bepalingen van het EEG-verdrag, al- Vervolg zie pagina 2, zesde kolom Van een onzer verslaggevers DEN IIAAG Enkele duizen den Nederlanders hebben dezer dagen een verkeerde rentebij schrijving gekregen op hun 4 pet. girospaarrekening. Tijdens de nieuwjaarsdruktc is bij het invoeren van gegevens in de computer een fout gemaakt, waardoor een aantal rekening houders ofwel te veel ofwel te weinig rente hebben gekregen. De PTT heeft, aldus een woord voerder, inmiddels-de fout her steld. Binnen enkele dagen zul len dé rekeninghouders daarom een definitieve afrekening ont vangen. DEN HAAG De werkgroep milieu beheer van de rijksuniversiteit Leiden heeft een plan gemaakt voor een 'ver regaande vermindering' van de ver keersonveiligheid op de Rijksstraatweg door Wassenaar. Deze onveiligheid was een van de motieven voor de inmiddels opgeschorte aanleg van de Leidse Baan, een nieuwe verbinding tussen Den Haag en Leiden. De werkgroep heeft zich steeds verzet tegen de Leid se Baan. Het aanleggen van de Leidse Baan zou niets veranderen aan de gevaar lijke structuur van de Rijksstraatweg. Deze weg zou dan ook zeer gevaarlijk blijven, aldus de nota van de werk groep. Deze is tot de slotsom gekomen dat de onveiligheid van de weg door Wassenaar in zeer belangrijke mate wordt bepaald door de onveilige struc tuur van de weg met kruisend verkeer op fietspad en hoofdrijbaan. je mag nog van geluk spreken als je in een tank terecht komt Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt betreurt het zeer dat de officier van justitie in Den Haag niet zorg vuldig heeft gehandeld in ver band met de strafvervolging, die moest worden ingesteld tegen een Leidse politieagent, die zich schul dig had gemaakt aan mishande ling. Dit blijkt uit het antwoord van dc minister op vragen, die de heer Wiebenga op 2 november als lid van de Tweede Kamer stel de. Dc mishandeling van de heer Van Wersch door de Leidse pnlitie-agent werd in mei 1967 gepleegd. Na een lange procedure gaf het Haagse hof np 31 maart 1969 bevel tot de straf vervolging. De officier van justitie, die de vervol ging moest instellen, sprak tegenover het gerechtshof echter als zijn oordeel uit, dat het gerechtelijk vooronder zoek geen nieuwe gezichtspunten had opgeleverd. Het hof heeft dit stand punt billijk gevonden, na de stukken van het gerechtelijk vooronderzoek bestudeerd te hebben. Minister van Agt blijkt het evenwel niet eens te zijn met de gang van zaken, zo blijkt uit zijn antwoord aan de heer Wiebenga. De bewindsman vraagt zich namelijk af in hoeverre het tijdsverloop sinds het plegen van de mishandeling en dus het tempo, waarin deze zaak is behandeld, het openbaar ministerie heeft doen afzien van de strafvervolging. Minister Van Agt zegt: 'Ik wil op dit punt, zonder te kunnen ingaan op een zaak, die definitief is gesloten, met nadruk zeggen, dat ik ten zeerste betreur, dat in deze zaak door de officier van justitie te Den Haag niet de vereiste zorgvuldigheid aan de dag is gelegd'. De minister is dan ook van plan in aanwezigheid van de procu reur-generaal bij het Haagse hof een gesprek te hebben met de officier, die deze zaak behandelde. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Meteen al tijdens het eerste gesprek van de fractie voorzitters van de 'oude vijf' (confessionele partijen, WD en DS'70) gisteren met informateur Ruppert over de kabinetsinforma tie, zijn er vijf belangrijke breek punten aan de orde geweest, die herstel van de oude coalitie ern stig bemoeilijken. 1. Van de kant van de VVD blijkt fractieleider Wiegel in zijn brief aan de informateur sterk de nadruk te hebben gelegd op de noodzaak, mis bruik van de sociale voorzieningen tegen te gaan, een onderwerp dat net als tijdens de verkiezingscampagne bij de confessionelen met name bij de KVP veel irritatie heeft gewekt. 2. VVD en DS'70 eisen een verhoging van het defensiebudget, ongeveer vol gens het standpunt van de meerder heid uit de commissie-Van Rijckevor- sel. Deze meerderheid acht een ver sterking van de defensie-inspanning tot 4,25 procent van het nationaal inkomen nodig. De confessionele par tijen en vooral de KVP stellen zich meer op het standpunt van de min derheid uit deze commissie, namelijk herstructurering van het defensie-ap paraat en handhaving van de uitgaven op het huidige niveau van om en nabij de 3,7 procent. 3. DS'70 ziet niets in de plannen van de confessionele partijen om de ont wikkelingshulp verder op te trekken tot het streefbedrag dat in de Vere nigde Naties is overeengekomen, na melijk 0,7 procent van het bruto- nationaal produkt (ruim 1 procent van het netto-nationaal inkomen). De VVD heeft zich over dit onderwerp vaag uitgelaten. Dat de VVD hierover niet maar over defensie wel duidelijk is geweest heeft bij de confessionelen menigeen geprikkeld. 4. Het blijkt dat de VVD hardere conclusies trekt uit de zorgwekkende stijging van de sociale premies dan de confessionele partijen en DS'70. De VVD zoekt rigoureuze compensaties in bevriezing van de kinderbijslag. Bovendien is de VVD veel meer dan. de andere partners in het overleg geporteerd voor een verschuiving van de belastingdruk naar de sector van de indirecte belastingen (btw). Uit een oogpunt van rechtvaardige inko mensverdeling hebben de andere par tijen daar bezwaar tegen. 5. De VVD is vierkant tegen de plannen van de confessionele partijen tot het invoeren van een beperkt districtenstelsel. Gematigd Het is opgevallen dat de fractieleider van DS'70, de heer Berger, zich in het gesprek en in de correspondentie met dc informateur gematigd heeft opge steld inzake de methode van inflatie- bestrijding, één van de oorzaken van de val van het eerste kabinet-Biesheu vel. De ministers Drees en De Brauw zijn onder andere hierom uit de rege ring gestapt, omdat zij een barder overheidsstandpunt verded gden inge- Binnenland Vakbonden: geen boycot 5 Bureaucratie bekoelt animo voor 'buitenlandse' adoptie 7 Actie Palermo geslaagd11 Buitenland VS: geen optimisme over Vietnam 9 Partijen in Amerika ontdekten snel bun 'zondebokken' 9 Kerk Karl Barth en de sociale revolutie2 Sport Claeson wacht af 13 Economie Luchtvaart hoopt op doorbraak 15 Boekenetalage 2 Men schrijft ons 2 Puzzel 6 Radio en tv Strips, feuilleton Weekbladen Commentaar Dichtbij en verder Beurs Familieberichten Informateur Ruppert ontving gisteren de fractieleiders van de par tijen, die aan het eerste kabinet-Biesheuvel hebben deelgenomen, bij zich thuis, omdat hij grieperig was. wijden hebben de indruk, dat de heer Berger er niet op uit is, van dit onderwerp thans een heet hangijzer te maken. De confessionele fractie voorzitters zouden er echter weinig vertrouwen in hebben, dat het con flict van de afgelopen zomer zich niet opnieuw zal herhalen. De informateur verwacht vandaag de besprekingen met de vijf fractievoor zitters af te kunnen ronden. Morgen zal hij de brieven, waarin de vijf fractievoorzitters de relevante punten voor een regeringsprogram hebben opgesomd, publiceren en tevens be kendmaken, of wellicht een tweede ronde van het gesprek noodzakelijk zal zijn. Dit zal alleen het geval zijn, wanneer de informateur voldoende aanknopingspunten ziet om de tegen stellingen te kunnen overbruggen. De kans daarop wordt in politiek Den Haag op nog geen tien procent ge taxeerd. Daarvoor zijn de twijfels bin nen KVP en ARP over het vijf- partijen-kabinet te groot. RITA 449o \1 f MUJ 'Ik vintl die met die krullen het leukst. Welke pony vind jij het aardigst?' Naam Adres Woonplaats .197° Aan Nieuwe Leidse Courant t.a.v. de nieuwe HOOFDREDACTEUR Geachte heer Tammlnga, Ja, ik wil graag meevechten voor het behoud van een 'gezonde Christelijke krant, omdat ik vind dat de stem van het Evangelie ook in de krant moet blijven doorklinken. Daarom, meneer de nieuwe hoofdredacteur, hen ik op pad gegaan en bied u als welkomstgeschenk bij de Christelijke Pers deze nieuwe abonnee aan. Naam.nieuwe abonnee Adres Woonplaats Betaalt per maand/kwartaal. Ik stel het op prijs dat u mijn abonneewerving wilt belonen en zet een streep onder: mapje postpapier pletine schaaltje handige paraatmap meb enveloppen (flessenonderzetter) met briefpapier en pen De nieuwe abonnee weet dat hij de krant eerst veertien dagen gratis krijgt en daarmee ongeveer vier gulden bespaart. P.S. Ik doe m'n best voor nog een'abonneéi Hoogachtend, Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LZIDZ:r

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1