uchtvaart hoopt dat 'jaar van de zal worden Werkloosheid rordt minder' VJ u Overneming Bensdorp door Unilever is vrijwel rond Chinese staalproduktie >ijna 10 procent groter DOW JONES INDEX eldmarkt blijft Dorlopig krap - eekstaat ned.bank Britse reserves in 1972 sterk omlaag Ned. fondsen in New York D.W. BRAND N.V. zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf NEW YORK ZEER VAST jit' W/KWARTET DONDERDAG 4 J ANUARI 1973 FINAMCIëN ECONOMIE Ï13 KIS erhouding kosten opbrengsten moet rechtgetrokken STERDAM De wereldluchtvaart hoopt, dat 1973 het 'jaar van de doorbraak' zal worden. An- lgezegd, dat er dit jaar.na een tweetal jaren van recessie weer eens geld verdiend zal wor- Maar ook hopen de luchtvaartmaatschappijen, dat er eindelijk een oplossing zal worden gevon- voor problemen als kaping en andere vormen van luchtterrorisme. ..-v. zijn echter nog meer zaken dan En maar de stijgende kosten en de Ingen, waarmede de luchtvaart- itschappijen worden gèconfron- d. De veiligheid in de lucht is een gstuk, waaraan de maatschappijen jaar extra aandacht zullen moeten en. Dit temeer, waar in het afgelo- jaar door ongelukken in de lucht- t niet minder dan 1700 mensen leven verloren. der zullen de luchtvaartmaatschap- zich dit jaar moeten buigen nieuwe tariefregelingen vooral men hét niet eens is kunnen den over nieuwe tarieven voor het oer over de Atlantische Oceaan, but not least is er dan nog het d niet helemaal opgeloste pro- of voor vervanging van de tvloten wel dan niet de Concorde t worden aangeschaft, afgelopen jaar was allesbehalve akkelijk voor de luchtvaartmaat schappijen in de wereld. En het ziet er naar uit, dat 1973 ook moeilijk zal zijn. Maar de kans zit er wel in dat vooropgesteld, dat de bedrijfstak de hiervoor genoemde problemen tot een oplossing zal weten te brengen de komende jaren een beter beeld te zien zullen geven. In ieder geval heb ben de luchtvaartmaatschappijen het steeds groeiende aantal passagiers mee. De International Air Transport Asso ciation (IATA), waarvan de leden het merendeel van het passagiersvervoer door de lucht voor hun rekening nemen, verwacht dat dit jaar ca. 13 pet meer passagiers vervoerd zullen worden dan vorig jaar, nl. zo'n 325 miljoen. Indien de cijfers van de niet bij de IATA aangesloten maatschap pijen worden meegeteld, dan zal het totaal van het aantal in 1973 door de lucht vervoerde passagiers op meer dan 400 miljoen uitkomen. Aeroflot bijv. die niet bij de IATA is aangeslo ten. transporteerde verleden jaar meer dan 80 miljoen luchtreizigers. De groei van het aantal passagiers is niet in de laatste plaats een gevolg van de stimulans die uitgaat van de (goedkope) tarievenpolitiek van de luchtvaartmaatschappijen. Maar ook de verbetering in de economische si tuatie aan beide zijden van de Atlan tische Oceaan speelt hierbij een rol. Lange weg Het zal echter nog een lange weg zijn alvorens de groei in het vervoer zal leiden tot uitgesproken winsten. Daar voor is het probleem van de alsmaar stijgende kosten in de luchtvaart te ernstig. Tekenen, dat hieraan al spoe dig een eind zal komen zijn er nog altijd niet. Niet alleen stijgen de prijzen van brandstof voortdurend, ook de lonen gaan steeds verder om hoog. Kosten van onderhoud en uit rusting nemen alsmaar toe. Maar ook de landingsrechten en de kosten van routenavigatie gaan voortdurend om hoog. In 1971. het laatste jaar waarover gegevens beschikbaar zijn, stegen de inkomsten van de luchtvaartmaat schappijen wereldwijd met 9.4 pet, doch de kosten met 11.2 pet. De verwachting voor 1972 is, dat dit beeld eerder slechter zal zijn. Het resultaat is dan ook. dat de extra inkomsten uit het toegenomen lucht vervoer als sneeuw voor de zon ver dwijnen. De pogingen van de luchtvaartmaat schappijen om de verhouding kosten- opbrengsten weer recht te trekken zodat althans een kleine marge over blijft, worden er niet gemakkelijker op nu van buitenaf steeds meer druk op de maatschappijen wordt uitgeoe fend om de tarieven omlaag te schroe ven. Liever dan dat zouden de lucht vaartmaatschappijen hun tarieven op het bestaande niveau houden of zelfs verhogen. Concurrentie Maar hier komt de internationale con currentie om de hoek kijken en wel in de vorm van de met zeer goedkope tarieven werkende chartermaatschap pijen. Deze zijn erin geslaagd in de loop van de laatste jaren zo'n sterke positie te verkrijgen, dat er voor de officiële luchtvaartmaatschappijen (en hun regeringen) niets anders over blijft dan maatregelen te treffen om te overleven. Maar ook aan de veiligheid zal iets moeten worden gedaan. Het toene mend aantal kapingen heeft door het streven om alles in de luchtvaart wat gemakkelijker te doen, een grote streep gehaald. Daarnaast heeft het de luchtvaartmaatschappijen in de we reld een extra last opgelegd, die zo meldt de Fin. Times wel eens wordt becijferd op 20 miljoen per jaar. Op 9 januari a.s. zullen de regeringen in Montreal bijeenkomen om de kwes tie van de piraterij in de lucht te bespreken en stappen te ueramen. Het zal daarna echter nog zeker een jaar duren voor. de eventueel te nemen maatregelen ook inderdaad zullen kunnen worden uitgevoerd. Tot zo lang zullen de luchtvaartmaatschappij en nog moeten leven met het vraag stuk van de kapingen en belangrijke bedragen moeten uitgeven om deze zoveel mogelijk te bestrijden. middeld blijft echter hoog f to STERDAM Prof. dr. De Ga- hoogléraar aan de Groningse versiteit, verwacht dat dit jaar werkloosheid enigszins zal ver- ideren. Echter: 'Toch vrees ik we rekening moeten houden een niveau van werkloosheid Is we dat misschien sinds de log niet-meer als trend ge- idelde hebben gekend. Om- er hoe langer hoe meer men- uit het produktieproces val- omdat omschakelingsproces- sneller gaan denk ik dat -we :om zo langzamerhand toe zijn grotere maatregelen dan tot toe zijn: genomen'. De Galan zei een en ander in vraaggesprek met een redacteur de KRO-radiorubriek Echo. e elementen in de economische pikkeling stemmen de hoogleraar iber: aan de ene kant de voortdu- de inflatie en aan de andere kant nauwelijks afnemende werkloos- EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de offi ciële slotkoers van dezelfde dag): AKZO 76.00 (7S.00gl)Hoogovens (88.40); Kon Olie 124.80gb—125 10 (124.50); Philips 56 70 <56.50gb): Unilever 149—149.20gl (149.00); KLM 111.50 1110.50'. Induxl. S puren Utll; ooi. Mods 29 dec. 1020.02 227.17 119.50 75.01478.0 2 jan. 1031.68 228.10 120.72 75.10 471.7 3 jan. 1043.80 227.21 120.40 75.08 472.1 29 dec. 27.550 29.200 1.863 1.108 2 jan. 17.090 20.790 1.836 1.212 3 jan. 20.620 20.810 1.821 877 heid. 'Ondanks het centrale akkoord dat is gesloten krijgen we toch nog forse prijsstijgingen en ook weer flin ke loonstijgingen, waardoor de kosten omhoog gaan maar de reeële koop kracht van de mensen nauwelijks gro ter wordt. De produktiegroei die er wel is gebruiken we voor de collectie- ve sector en voor de sociale verzeke- K06fS6n Ifl MontrSSl ringen. Maar de inflatie gaat voort'. 90/19 o De inflatie en de werkgelegenheid noemt de hoogleraar zorgenkinderen, maar over het algemeen 'marcheren we toch wel lekker in dit land'. ROTTERDAM/BUSSUM De cacaofabrieken van Bensdorp Internationaal zullen zeer waarschijn lijk onderdeel worden van Unilever. De raden van bestuur van Unilever en Bensdorp voeren sinds enige tijd (volgens een vakbondswoordvoerder sinds augustus) besprekingen over een bod van l 11 i- lever. (STERDAM Op de geldmarkt is afgelopen week niet veel veranderd. t teruggekomen bankpapier kwam !5 miljoen in de markt en door be- ingbetalingen, afgenomen goud- en iezenreserve, afgeloste voorschotten nog enkele andere posten ging on eer een gelijk bedrag uit de markt, ast enkele rijksuitkeringen verwach- insiders de komende week nog een ital belastingbepalingen, zodat het naar uitziet dat de markt voorlopig p zal blijven. Het officiële tarief ir daggeld bedraagt 4,25 pet, maar de markt wordt reeds lot 4.75 pet 079 VA buitenl. geld nl. bet. mld buitenl. gld kingst IMF ntoportcf. fht papier ch. rék.'crt. Jchot Staat nunten r-D. en res. en Invent, rekeningen iIVA biljetten Iks schatkist n Nederland :e ingez. .eldsoortcn Ml. banken met Ingez. waarde IMF laai ik rves reken ge- 27 dec. I 6 829.540 6.8: 4 502.261 4.5: i guldens verschil ond. 9.886 175.158 117.773 —57.385 533.602 506.743 —26 859 onv. 3.882 278 onv. 13.399 —57.376 en deviezen biljetten Ik. p. buitenl. ingsperc. 29.093 377.330 178.930 64.537 15 042.28314 il.373.32411. 1.652.061 1. 32.584 3(1.042 222.802 91.185 6.094 855.985 20.000 357 420 400.786 15.042.28314. 13.364.76213. 13 924 32.975 377.052 178.930 77.936 .984.907 - 72.25 .147.618- .732.430 27.567 81.306 219.703 136.677 5.960 855 985 20.000 357.420 400.241 .984 907 1.332.246 13.916 72 61 -225.706 80.369 —5.017 51.264 —3.099 45.492 —134 onv. onv. onv. BEDRIJFSLEVEN 'Grote rampen doen zich in Nederland niét voor', aldus De Galan. Naar zijn mening is het afgelopen jaar voor het bedrijfsleven over het algemeen, niet ongunstig geweest. De inkomens, de rendementen, de win sten, staan er globaal genomen rede lijk voor, er is erg gerationaliseerd, er is ook goed gewerkt in de bedrij ven. dat mag mischien door mij ook een keer gezegd worden. Maar de keerzijde van die medaille is natuur lijk, ze hebben die winsten ook bin nengehaald door de prijzen extra te laten stijgen, wat eigenlijk schandalig is. omdat ze van de andere kant die winsten juist binnengehaald hebben door te rationaliseren op arbeid, door te besparen op arbeid waardoor die werkloosheid dan weer toeneemt'. 'En dan zie je het bezwaar van een economische orde als de onze, omdat de regering niet een vinger in de pap heeft, dreigen er effectén te ontstaan van dat particuliere handelen waar dan de overheid voor moei opdraaien, die moet dan maar weer zorgen dat die inflatie wordt bestreden. En daar zijn natuurlijk wel maatregelen voor tc nemen, maar dat je dat echt zou kunnen stuiten is een illusie. Nie mand in Nederland is in staat bij voorbeeld de inflatie werkelijk in te tomen. Dat kan niet. Je kunt haar terugdringen, je kunt haar beperken. En of dat in 1973 lukt Is ernstig de vraag. Ik dacht dat we in de komende jaren daar een begin mee zouden moeten maken. LONDEN De officiële goud- en deviezen reserves zijn in 1972 belang rijk geslonken. In december vermin derden zij met 249 miljoen tot 5.646 miljoen aan het eind van het jaar. Ultimo 1971 bedroegen zij 6.567 miljoen. Aangenomen wordt, dat de reserves in januari ook zullen afnemen. De Britse inflatie bedraagt thans onge veer 10 pet. per jaar. Zij is een van de voornaamste oorzaken van de moeilijkheden met het pond en de daarop volgende daling van de reser ves. Kon. Olie noteerde op 3 Januari 41 "i <40%-41): Philips S 17%-% (17%); Unilever 46-'i (45%-46%) en KLM S 33% (32%). Opgave duPont, Glore, Forgan. Consol Bathurst Dom Tar 4 Chcm Husky Nat. Uas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada Deze besprekingen zijn. zo zegt Unile ver in een communiqué, nu in een zodanig stadium gekomen, dat een overeenstemming verwacht wordt. De vakbonden zijn in overeenstemming met de SER-fusiegedragsregels inge licht. maar zij zijn ontevreden over het tijdstip, waarop zij zijn ingescha keld. 5g3^ Volgens de heer B. Leferink van de 19 19% (advertentie; VERSCHENEN: D.W. Brand's GIDS VOOR INCOURANTE FONDSEN vermeldende de koersen voor het vermogensbelas tingjaar 1973 en het inkomstenbelastingjaar 1972. Prijs per exemplaar 9, Keizersgracht 215 - Amsterdam-C. Onze dagelijkse koerslijsten met vraag en aanbod van incourante fondsen zenden wij op aanvraag. Abonnementsprijs 62,50 per jaar. bij het NKV aangesloten bond van personeel in agrarische, voedings- en genotmiddelenbedrijven heeft men zich niet aan de geest van de fusiere gels gehouden, hoewel die formeel wel zijn toegepast. De heer Leferink is van mening, dat dc bonden moeten worden ingeschakeld op een tijdstip, waarop beslissingen nog te beinvloe- den zijn. 'Dat is hier niet gebeurd. De vakbonden mogen op een termijn van vijf dagen komen opdraven zonder dat zij tevoren duidelijk zijn -'geïnfor meerd.' De bonden hebben nadere informaties gevraagd over de gevolgen voor het personeel, die uit een overneming van Bensdorp kunnen voortvloeien. De bonden willen vooral inlichtingen hebben over de rentabiliteit en liqui diteit van het Nederlandse bedrijf van Bensdorp en over een hinderwetsge schil met de gemeente Bussum. Unilever en Bensaorp delen mee, dat de definitieve overeenstemming nog afhankelijk is van de vervulling van een aantal voorwaarden. Als aan deze voorwaarden voldaan is zal de overne- mingskoers slechts weinig afwijken van de hoogste notering van de aan delen Bensdorp in het afgelopen jaar. Deze was (op 1 en 2 juni) 381. Aanleiding voor Bensdorp om de be sprekingen met Unilever aan te gaan. SKING De produktie van ruwstaal in de Volksrepubliek China is in het gelopen jaar met 9,5 procent of twee miljoen ton toegenomen tot 23 miljoen n. Deze zelden gepubliceerde gegevens zijn woensdag bekendgemaakt i het Volksdagblad. De produktie van staalprodukten steeg tien procent en ie van ruwijzer twaalf procent, maar dc krant heeft daar geen absolute cijfers er verstrekt. zijn hoofdartikel schetst het Volksdagblad een over het algemeen optimis- kh beeld van de vooruitgang in de ijzer- en staalindustrie van China, maar Urschuwt er tevens voor dat de industrie een moeilijke taak heeft en nog !n lange weg heeft te gaan. I nim een week geleden is in Tokio bekendgemaakt dat China heeft besloten 'n Japan een miljoen ton staalprodukten te kopen voor levering in de eerste E'ft van dit jaar. Vorig jaar heeft Cbina al 400.000 ton Japanse staalprodukten hucht. IJsfusie, maar één of twee bedrijven dicht DEN HAAG Vier consumptie-ijsbe- drijven, samen goed voor een kwart van de Nederlandse consumptie-ijspro- duktie, hebben per 1 januari hun ondernemersactiviteiten gebundeld. Het zijn Davino in Wilp (bij Deven ter), Ermi in Rotterdam, Horna in Hoorn en Lich in Bedum (Gr). Alle vier zijn dochterondernemingen van grote zuivelcoöperaties, n.l. van resp. Coberco in Zutphen, CMC-Melkunie in Den Haag en Amsterdam, 'Noord- Holland' in Alkmaar en 'Domo-Be- dum' in Beilen. Voorlopig houden de onderdelen van de nieuwe combinatie nog hun eigen activiteiten, waarbij assortimenten zullen worden uitgewisseld, maar in de loop van dit jaar wil men geleide lijk en voorzichtig tot integratie van produktie en verkoop komen. Gedu rende het eerste halfjaar zal men zich er over moeten beraden welke van de vier produktiebedrijven moet sluiten. Met de werknemersorganisaties is af gesproken, dat hun in de tweede helft van juli een plan hiervoor zal worden voorgelegd. De bedoeling is dat er een of twee bedrijven dicht gaan en het is al vrijwel zeker dat Davino in Wilp verdwijnt. Misschien gebéurt dat al in de tweede helft van dit jaar. De mogelijkheid bestaat, zeker is nog niets, dat de natuurlijke afvloeiing niet genoeg zal zijn om het aantal arbeidsplaatsen in de produktiebedrij ven terug te brengen tot het door de leiding van de nieuwe combinatie ge wenst geachte peil. De verkoopteams blijft men volledig benutten. In de verkoop denkt men eerder mensen tekort te zullen hebben dan te veel. Teleurstellende resultaten van de vier bedrijven afzonderlijk zijn een belang rijk motief geweest voor het samen gaan. Nove HOOC.EZAND De Noordelijke In dustrie voor Vezelverwerking (Nove) heeft onderhandelingen aangeknoopt om tot overneming van het bedrijf als producerende eenheid te geraken, zo heeft het bestuur bekend gemaakt. Het is in dit stadium van de onder handelingen nog niet mogelijk om nadere mededelingen over het verloop ervan te doen, aldus het communiqué. Nove. die onder andere hardboard en spaanplaat fabriceert en waar ruim 300 man werken, verkeert al enige jaren in een moeilijke positie. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1968 en wel 50 per aandeel van 1.000. Het verlies groeide in 1971 van 1,6 min tot 4,8 min. Zoals reeds in de op 11 september vorig jaar gehouden jaarvergadering werd meegedeeld, zou Nove graag sa mengaan met een goede partner om de continuiteit van het bedrijf te verzekeren. Met betrekking tot het bedrijfsresultaat over 1972 zegt het bestuur dat de afschrijvingen over 1972 niet konden worden terugver diend. Volgens de vorig jaar afgetreden pre sident-commissaris prof. ir. l. H. den Langen, is de neergaande ontwikke ling van vooral na 1970 met name te wijten aan de vroegere directeur ir. K. H. Tan. Dit werd door de heer Tan vanuit Indonesië ten stelligste ont kend. Volgens de laatste is door voor al de heer Den Langen een aanbod voor een krediet van een Amerikaan se partner op patriottische g-ronden afgewezen. De Nationale Investerings bank heeft Nove inmiddels een kre diet verleend van 4.5 miljoen. DSM HEERLEN DSM gaat de winning en distributie van aardgas in een aparte volledige dochteronderneming onderbrengen. Daartoe is de DSM- Aardgas BV opgericht met een ge plaatst en volgestort kapitaal van 75 miljoen. De hoofddirectie van DSM zal als bestuur van de nieuwe maat schappij optreden. Overigens veran dert er in de sector aardgas van DSM verder niets, aldus het concern in haar orgaan DSM-nieuws. DSM bezit een 40 pet-belang in de Gasunie. Euroguldennotes AMSTERDAM De ABN gaat over tot de onderhandse uitgifte pari van 7,25 pet curoguldennotes voor een nominaal bedrag van ten hoogste 75 min. De notes, aan toonder en in coupures van 10.000. zullen worden afgelost in vier gelijke jaarlijkse ter mijnen op 1 februari 1977 t/m 1980. Vervroegde aflossing is niet toege staan. Steenfabriek sluit SPAUBEEK De steenfabriek 'Spau- beek' in Spaubeek sluit de poorten. Er worden 43 mensen ontslagen. De acf industries vakbonden zijn op de hoogte gesteld Aire" en in overleg met hen is een afvloei- jjS ingsregeling voor het personeel vast- American Brands gesteld. Volgens de directie is de American can rentabiliteit van het bedrijf door de Klectr'Power huidige overproduktie aan bakstenen .\m Meiai climax in Nederland niet meer te handhaven. Ani Mbior» De vennootschap zal gebruik maken ,cBlRef van de saneringsregeling van de Ne- Am pui derlandse Baksteenindustrie. Anaconda Armcu Sleel il ijl Ailani Richfield bcandutch bund ix ROTTERDAM De Nederlands-Scan- Bethi sieeJ dinavische container organisatie Scan- Buri'nKiun ind dutch, die april vorig jaar haar diensten tussen West-Europa en Japan can i'acaiic Ry begon, is tot nu toe tevreden over de "''."."u,, gang van zaken. Chesap umu R Het containervervoer in westelijke chryafei richting verloopt volgens de venrach- ^".XVSn,. tingen. Er is minder aanbod op de weg cuii industries naar Europa, maar in zijn totaliteit is Common* tdisun de dienst bevredigend te noemen. De JjjJ* "n""" beladingsgraad van de volcontaincr- oil schepen in westelijke richting schom- cumss wnghi melt tussen de 70 en 80 Wanneer |jurl,l"iaVVnKhl A de schepen, met elk een capaciteit van y",, l,l0 cu rond 2000 containers, naar Japan va- Duw chemimi ren, ligt de beladingsgraad lager, na- uu Pon' ,EI) meHjk 50 Men had gerekend op E„„„.n First Nal City vormen aldus de mededeling de voortdurend hogere eisen aan het fi nanciële draagvlak van de individuele onderneming om expansie zelfstandig te kunnen verwezenlijken. De bedrijfs tak waarin Bensdorp werkzaam is. wordt namelijk reeds geruime tijd gekenmerkt door schaalvergroting op het gebied van research, fabricage en distributie. Bij Unilever gaat de be langstelling in het bijzonder uit naar de gespecialiseerde merkartikelen van deze internationaal georienteerde on derneming, zoals luchtige bros-repen, het instant cacaopoeder Benco en ge vulde repen. De resultaten bij Bensdorp over het eerste halfjaar 1972 zijn beneden de verwachtingen gebleven. Dit was toe te schrijven aan de stagnatie in de afzet als nasleep van de tijdelijke invoerheffing in de Verenigde Staten in 1971, alsmede aan de ongunstige invloed van de daaropvolgende deva luatie van de Amerikaanse dollar, zo deelt Bensdorp mee. Hoewel in het tweede halfjaar een verbetering van het resultaat optrad, zal de winst over geheel 1972 in niet onbelangrijke mate achterblijven bij het resultaat over 1971. Over 1971 behaalde Bensdorp een winst na be lastingen van 2.2 min op een omzet van 138 min. Over 1971 werd over het door een herkapitalisatie met 25 pet verhoogde aandelenkapitaal 12 pet dividend uit gekeerd. Dinsdag werd op de Amster damse effectenbeurs geen notering op gemaakt in de aandelen Bensdorp. Vrijdag jl. was de slotkoers 350 per aandeel van 100. De activiteiten van Bensdorp omvat ten zowel het verwerken van cacaobo nen tot cacaopoeder en cacaoboter als de fabricage van merkartikelen voor de consument, zoals chocoladerepen. (ADVERTENTIE) NIET ALLEEN MAAR SAMEN In de Prmses-puzzelaktie dd. 9 december 1972 t.b.v. Philadelphia kwamen deze week de volgende winnaars uit de bus: i1 Prijswinnaars in de vijfde ronde van de Philadelphia-puzzelaktie in het damesblad Prinses, eerste prijs, (afwasmachine) Mej. J. W. Oostveen, Apollolaan 590, Leiden, tweede prijs, elcctroniscli orgel) W. Nuis.-den Ouden, Gouwstraat 53A, Rotterdam-21. derde prijs, (stereo radio) A. van Os-Sonneveldt. Kennedy- straat 23, Berlicum (N.B.). vierde prijs, (statenbijbel) H. Bruin, Chrysantenstraat 14, P urmerend. vijfde prijs, (bromfiets) Thea Westerveld, Nijmansdijk 8, Dinxperlo (post De Heoxrne). zesde prijs, (levensmiddelenpakket) M. L. Jonker, Hoogezoom 14, Haamstede (Z.L.) zevende prijs, (boormachine) Mevrouw Holsema, J. Luckesen- straat 6, Scheerwolde (Ov.) post Steenwijk). achtste prijs, (rondobar) J. de Wolf, Valkenboskade 272, 's-Gravenhage. negende prijs, (wandknooptapijt) D. F. Huser, Scheldestraat 20, 2 hoog, Vlissingen. tiende prijs, (haardroogkap) J. Ruighaver, v. d. Werveweg 5, Geervliet, post Heemvliet. elfde prijs, (set handige hulpjes in de huishouding) J. Fekkes, C. H. Moensstraat 2d, Beverwijk. twaalfde prijs, (krui den rekken) M. M. v. d. Laan-v. d. Beek, Escampplein 748, Den Haag. dertiende prijs (bouwpakket voor miniatuurschouwtje) H. van der Linden-Vroon. Rijksstraatweg 53, Buurmalsen. veertiende prijs, (badkamerset) Mej. C. Brinkman, Middachten- singel 230, Arnhem, vijftiende prijs, (personen weegschaal) Mej. P. Postmus, De Kei 382, Leeuwarden, zestiende prijs, (tafel couvert) J. Vermaas, Nieuwstraat 18, Westmaas. zeventiende prijs, (schotelwarmer) I. Rustius, Julianalaan 16, Buitenpost (Fr.). achttiende prijs, (eye-crayon) G. Loedeman, Buitenbrinkweg 71, Ermelo (Gl.). Deze week staat er weer een puzzel in Prinses. Doet u mee? Niet alleenmaar samen. Dan kunnen we zeggen: Beekbergen wordt het! r\ cacao en instant cacaopoeders. Deze artikelen vinden hun afzet over de gehele wereld. Bensdorp heeft pro- duktie-eenheden in Nederland, Duits land en Oostenrijk. In totaal heeft Bensdorp ca. 1.000 werknemers, van wie er ruim 300 in Nederland werk zaam zijn. Bensdorp dateert van 1840 en expor teert sinds het einde van de vorige eeuw. De uitvoer naar de VS, o.m. onder het merk Blooker neemt daar bij een belangrijke plaats in. In 1901 en 1907 werden fabrieken gesticht in Duitsland en Oostenrijk. In 1962 werd in Nederland Blooker overgenomen. In 1970 werd in Oostenrijk een nieu we fabriek geopend. 29% 55 29% 57 43% 31% 32 32 31% 30% 30% 32% 33% 8% 8% 18% 18% 49% 49% 29 29% 26% 26% 37-4 37% 16 16 41'* 42 56% 56% 49 "s 56% 41-%. 41% 48% 49% 94=!. 95 21% 22 38 35% 25% 25% 30% 29% 40% 40% 32% 33. 42 42 49% 49% 44% 44% 102% 106 182 183% Oen Electric Uen Foods Gen Muiors Gun Publ (Uil Gun Tul LI Gully 011 Gilutle Gutibel Brothers Goodyear 1 and R Gull Uil Illinois Centr Insilco Ini Busin Mach Intern Harvester (nl Nick ul Can int Haper lm lel 'iel 73% 74% 28% 29% 82% 81% 22 22% 30% 30% 95 95% 65 63% 24 23% 31% 31% 27 26% 28% 28% 14% 14% 40» 409% 38% 38 32% 33% 41% 41% 59% 59% Admiral Corp Bührmann-Tetterode AMSTERDAM BUhrmann Tetternde heeft definitieve overeenstemming be- Am"standard reikt over de verwerving van het vol- Amxted ind ledig geplaatste aandelenkapitaal in Buehrs te Zaandam en Vandra te b*ii Ohio 4%<?« Oosterhout. Bayuk Clears Beide transacties hebben plaats tegen betaling van een bedrag in contanten. |j£rroBr,f*erle" Het aantal bij de nieuwe toegetreden chad bourn coin bedrijven in dienst zijnde medewer- Chase select m i kers beloopt 290. De totale Biihrmann- ü,,,,- Tetterode-omzet zal door deze aanslui- cüni telephone tingen met 20 min worden verhoogd (in 1971 bedroeg de omzet 726 min). Fluor Corp Ling-leinco Vougl Lil luii I rid Lockheed Aircralt Marcor Martin Marietta May Dep Sloren McDonnell Uougla Mobil Uil Corp Nal Biscuit Nabisco Nal üiatlllurs Nal Gypsum Nal Steel Nal. Lead Ind. North Am Ruckw Ini Buk lor Ree Uil Flav Frag lm Haper (S 4) Kansas Clly Ind i casco 18% Lone Star Cement 24% l.ehman 17% 18 18% 49% 49% 35% 36% 74% 74% 6071, 60% 31% 31% 16% 17% 17% 17% 40% 403» 17% 17% 32% 32% Olln 19% 19% Hac Gas and El. 32% 32% Penn. ('entral 3% 3% Hepslco 87% "87% Hhelps Uodae 40% 40% Hhilllp Morris 12) 122% Hhilllps Hetr 44% 45% Procter Gambl 111% 116 ROA 38% 37% Republic Sleel 26% 26% Reynolds Irid 53% 54% Royal Dutch Hatr 41 41% Santa Hé Ind. 33% 34-% Sears Roebuck 117 117% Shell Ul) 56% 56% Southern 20% 20% Southern Pacific 44% 44% Railway 49% 50 Sparry Rand 49% 49 Stand Uil Calif 80'! 81% Stand Uil Indiana 87% 87% Exxon Corp 88 89% Studebaker-Wortni 55 54% Sun Oil 44% 44% Texas Gulf 37 37% lexas Irisi 184% 184% Iransamerlca 17% 17% Unilever 45% 46 Union Carbide 51% 51 Uni Royal 15% 15% United Aircraft 44% 45% United Brands 121, 12 US Steel 31% 31% West Union Tel 40 48% Westlnxhouse El 44% 45% Wimlworih 31% 31% Nal Can NY Centr A North Wesl R N Am Hhilllps Co 34% 12% lard Brands 52% 53% Union Electr United Curpa United Gas il Western Bancorp 36% 36%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15