CLAESON WACHT NOG AF TOCH GOEDE SHOW OP WEMBLEY Sportwereld in Afrika kondigt maatregelen aan Rekening voor falend beleid Beukers: nog kans Overwinning misschien beslissend voor rest van het seizoen )slo in cijfers lamingo's in 'inale geklopt Teunissen nog jaar in Den Haag Rus Romanisjin zeker van titel Alf Ramsey s nieuwe drie zegeviert met 2-0 in onze speciale verslaggever ISIO De Nieuwjaarswedstrijden ebben twee dingen duidelijk ge- Hikt Het eerste is, dat het Noorse n obliek in ieder geval niet de zijde in de amateurs heeft gekozen (of D in Skiën wel de zijde van de rtfs kiest is overigens evenzeer de mg). Een tweede feit is dat er ysen de verwachte toppers Stensen l Claeson en de rest van de ama- ■ars een ontstellend groot gat upt. Wat Noorwegen betreft is op tensen na de zaak vrijwel uitzicht- os. Buiten Stensen komt geen en- de Noor in de top van het klasse- ient voor. Willy Reisvang een er end schaatsexpert en voorzitter van Oslo Skoteklebb spreekt zelfs van i zwart tijdperk voor de Noorse jfjthaatssport. de ij eet ing- ra ime- mte|f ing- óf sten :ed» lijk. nu raat Weinig minder somber ziet de toe komst er uit voor Zweden dat achter Claeson ook geen enkel volwaardig talent voor handen heeft. Het meest positief of het minst negatief manifesteerde zich nog de brigade van Leen Pfrommer die wel iswaar tekort kwam om zich op het hoogste niveau te manifesteren, maar in de breedte duidelijk het sterkste is. Het Nederlandse kamp werd daarbij nog versterkt door de goede prestaties van de niet-kern- ploegrijders Wim Beukers en Ronny Nooitgedagt. Leen Pfrommer: 'In de breedte heb ben we in ieder geval getoond ster ker te zijn als schaatsnatie dan Noor wegen en Zweden. Maar de toppers Claeson en Stensen zijn waarschijn lijk toch te ver weg om dit seizoen al te bedreigen. Het voornaamste is echter, dat deze ploeg heeft getoond In de Nleuwjaarswedstrijden zich ais totaliteit bij de laatste zestien te kun nen schaatsen in de Europese- en Wereldkampioenschappen'. Bij deze Nieuwjaarswedstrijden heb ben de nationale bonden de reke ning gepresenteerd gekregen voor een falend beleid t.a.v. de mensen achter de top. Nu de grote top plotseling is weggevallen staan er geen opvolgers klaar. Niet in Neder land en zeker niet in Noorwegen en Zweden. OSLO De kans is groot, dat de in Noorwegen wonende Nederlander Wlm Beukers alsnog zal worden toe gevoegd aan de deelnemerslijst voor het Nederlandse kampioenschap in Heerenveen. De 30-Jarlge Beukers, die jarenlang In de schaduw van de toprljders een vergeefs gevecht le verde om tot de definitieve kern ploeg door te dringen, heeft door zijn prestaties op de Nieuwjaarswed strijden ondubbelzinnig bewezen in de huidige Nederlandse amateurtop thuis te horen. Afgaande op zijn recente prestaties is hij zelfs kandi daat voor een van de zes plaatsen in de ploeg voor het Europees en we reldkampioenschap. Beukers die in Tönsberg een schildersbedrijf heeft, is door het dit seizoen ingevoerde selectiesysteem van vier competitie wedstrijden duidelijk benadeeld. De KNSB kan immers niet verlangen dat een in het buitenland wonende rijder tot vier keer toe een reis naar Nederland onderneemt om deel te kunnen nemen aan selectiewedstrij den die beslissend zijn voor deelna me aan een nationaal kampioen schap. Wim Beukers kreeg gisteren overi gens nog een onprettige verrassinn te verwerken. Zijn uitstekende pres taties op de eerste toernooidag wa ren voor de chauvinistische Noren klaarblijkelijk aanleiding om hem plotseling mee te delen, dat hij bui ten mededinging meedeed, waardoor enkele Noren in het klassement op schoven. Beukers moest dan ook de tien kilometer als laatste rijder van start gaan, hoewel hij, gezien zijn prestaties op de 5000 meter, recht had op een rit tegen Jappie van Dijk. ajBOt Kl^0UWXWARTET DONDERDAG 4 JANUARI 1973 SPORT T11/K13 ren geschoven als de grote man van de Noorse schaatssport. Hij zou ster ker zijn dan welke amateur ook. Hij zou in deze vorm zelfs bij de profs de grote concurrent zijn van Ard Schenk. Stensen reed van de ene overwinning naar de andere. Hij zorgde op het olie-ijs van Inzeil voor een schitteren de serie. Maar men vergat dat hij geen enkele keer op belangrijke te genstand stuitte. Ik was er dan ook meer dan ooit op gebrand om hem hier te verslaan. In eigen huis. Mid den in zijn overwinningsroes. Dat is mij gelukt. En die 5000 m op Valle Hövin zou wel eens beslissend kunnen zijn voor de rest van het seizoen. Mentaal heeft Stensen hiervan waar schijnlijk een tik gekregen die hij maar uiterst moeilijk kan verwerken'. GEWIJZIGD De 27-jarige Zweedse topschaatser heeft zijn training dit seizoen anders aangepakt dan in het verleden. 'Toen heb ik het accent op de sprint gelegd, omdat ik op die afstand niet wilde verliezen van Schenk. Nu Stensen mijn belangrijkste rivaal is geworden heeft de situatie zich gewijzigd. Trai ner Kees Broekman heeft mij erop gewezen dat ik op de lange afstanden steeds een uiterst sterke slotronde maakte. We hebben er nu op getraind dat ik de laatste drie ronden sterker rijd'. Die training heeft resultaat afgewor pen. Stensen die vier ronden voor het einde van de 5000 m nog in gewonnen positie lag moest toen ervaren hoe zeer de Zweed is vooruit gegaan. Clae son schaatste via een uitgekiende race Stensen totaal de vernieling in. De man die nooit de indruk heeft ge maakt een echte winnaar te zijn reed nu bevrijd van het Schenk- syndroom naar een knappe over winning in een tijd die onder "deze omstandigheden ook in de hoogste profrangen niet zou hebben misstaan. GEEN SPIJT Voorlopig heeft Claeson nog weinig spijt van zijn besluit om terug te keren in de ISU-schoot. 'Er is gesug gereerd dat ik geld zou hebben gevan gen voor die terugkeer. Dat is perti nent onjuist. Maar ik heb wel overwo gen dat die hele profgeschiedenis op een veel te wankele basis berust. Je moet een heel seizoen lang trainen voor drie wedstrijden waarin je inder- LAGOS (Reuter.AP) De raad voor de sport in Afrika heeft aan de voora vond van de Pan-Afrikaanse Spelen een hard besluit genomen om een eind te maken aan het rassenvraag stuk in de sport. De president van de raad, Abraham Ordia, zei gisteren na afloop van een driedaagse vergadering van de raad, die achter gesloten deu ren is gehouden, het volgende: 'Afrika zal ieder land dat rassendiscriminatie in de sport toestaat boycotten. We zullen wegblijven van de Gemene Best- spelen in Christ-Church als de vast- gesteld-; trip van de cricketploeg van de springbokken plaats zal vinden'. Hij voegde eraan toe: 'Nieuw Zeeland zal het niet willen riskeren zijn Afri kaanse sportvrienden te verliezen door deze toernee te laten doorgaan'. De Pan-Afrikaanse Spelen zullen zon dag 7 januari in Lagos worden geo pend. Zij zullen 11 dagen duren. De eerste Spelen werden in 1965 in Kon go-Brazzaville gehouden. Er zullen at leten meedoen uit 40 Afrikaanse lan den. Voor deze Spelen is een nieuw stadion gebouwd voor 60.000 toeschou wers en een speciaal sportcomplex, dat totaal 20 miljoen dollar (bijna 65 miljoen gulden) heeft gekost. Het an onze speciale verslaggever ISLO De nederlaag die de Zweed Göran Claeson zijn enige werke lijke rivaal in de amateurbond, Sten Stensen, heeft toegebracht, be- biii-, ikent voor de Zweed meer dan een simpele overwinning in de eer- e internationale krachtmeting. Het houdt voor hem een dubbele iomf in. Een triomf op de vele critici die zijn besluit om de profs t rug toe te keren hebben gelaakt. En het is bovendien een triomf de man die geldt als de stayer bij uitstek in de ISU. Op de man, e hij vorig seizoen geen enkele keer voor kon blijven op de langere standen. nederlaag van Sten Stensen is in ook ite illustratief voor de matige pres- ties van de Noren in dit eerste lingrijke treffen. Want veel dieper d Stensen viel, viel op een heel van der niveau overigens, de rest van n Noorse ploeg terug in het interna- r inale schaatsgebeuren. Zowel bij de rounders als bij de sprinters. Na b nederlaag op de 5000 meter kreeg rnsen gisteren nieuwe klappen te casseren op zowel de 1500 als op de .000 meter. Op beide afstanden «rtroefde Claeson zijn grote concur- nt op identieke wijze als een dag roren op de 5000 meter. De ontred- ring bij de Noren was compleet, enals op de eerste toernooidag ble- n ook nu weer de tribunes leeg. echts 950 toeschouwers namen de jeite om de nederlaag van Stensen j te wonen. Wel was de wind ver renen en het ijs in een aanzienlijk tere conditie dan op de eerste toer- oidag. Hetgeen dan ook wel in de den tot uitdrukking kwam. aeson zoekt de betekenis van deze erwinning vooral op het psychologi- he vlak. 'De 5000 meter geldt zo igeveer als de afstand van Stensen. ben hij een voo^ zijn doen redelijke rint had gereden verwachtten de iren niet anders dan dat Sten op de 00 m in het klassement afstand zou men. Maandenlang is hij naar vo- ieta. rintersklasse. 1 Valentijn (Ned) 39 96; 2 kind (Noor) 40.27; 3. Arnolf Sunde oor) 40.28; 4. Bloerang (Noor) 40.28. 5. Iversen (Noon 40.44; 6. Bazen (Ned) J5: 7. Granath (Zwe) 40.78: 8. Wallberg »e) 40.86: 9. Bleeker (Ned) 40.97; J0. (Noor) 41.32; 11. Vaarang (Noor) 42.18; Torbjoern Sunde (Noor) 42.45. I m: 1. Valentijn 1.22.11, 2. Granath 158. 3. Efsklnd 1.22.73. 4. Walberg 318. 5. Bleeker 1.23.56: 6 Björang "Tl 10: 7. Iversen 1 24.16. 8. Bazen 1 24.60; Sundb 1.25.29; 10. Lind 1.25.33; Klasse nt; 1. Valentijn 167.055. 2. Efskind 1.125. 3. Granath 168.555 4 Bazen 169.685; Wallberg 169.720. 6. Björang 170.820. 7. A 171.550. 8. Sunde 172.540; 9. Bleekei ;J 1.210, 10. Voerang 176 240. I ROUNDERS dinsdag (wegens storing In gedeelte van rage niet geplaatst): H meter: 1 Claesson 7 min. 45 62 sec; Stensen 7.47.66; 3. Van Dijk 7.51.52; 4. «kers 7.52.61; 5. Klülne 7.57.42; 6. Frans- i o 8.0394; 7. Aarnes 8.03.95: 8. Palsma M 79; 9. Wlderberg 8.06.32; 10. Van Helden K34; 11. Kuipers 8.08.34; 12. Nooitgedagt B.96; 13. Henriksen 8.10.50; 14. Sandler 11.83: 15. Derksen 8.12 39: 16. Andersen 14.82. _j; 9. Kuipers 93.104: 10. Van Dijk 93.122; L Johansson 93.408; 12. Andersen 93.722; Nyland 93.828; 14. Fransson 94 0494; Widerberg 94.372: 16. Sandler 94.673; 23. trksen 95.569. m: 1. Claeson 2.05.27, 2. Stensen 3. Kuipers 2 08.18. 4. Van Dijk «.38; 5. Hagen 2.08.62, 6 Storholt 2.09 16. Kleine 2.09.84; 8. Granath 2 09.86, 9 tnshjennet 2 09.85: 10. Derksen 2.10.5, 11. li 2.10.33; 12 Nooitgedagt 2 10.35, 13. Van tlden en Johansson 2.10.42, 15. Aarnes 10 58, 16. Andersen 2.10.90, 19. Palsma 11.18, 20. Beukers 2.12.53. .000 meter: (na 5 ritten) 1. Claeson .46.6, 2. Van Dijk 15.51.6. 3. Stensen «53.6. 4. Kleine 16.01.7, 5. Fransson 108.2, 6. Kuipers 16.16.5, 7. Nooitgedagt 120,2, 8. Henriksen 16.33.3, 9. Palsma 1.43.0. Indklassenient (voorlopig): 1. Claeson f» 243. 2. Stensen 180.086, 3. Kleine 183.100, Van Dijk 183.500, 5. Kuipers 184.656, fl. ooltgedagt 185.507 7 Palsma 185 3R3. 8 hnsson 186339. 9. Henriksen 190.265 kn onze sportredactie IAARLEM Flamingo's is er niet i geslaagd het eigen 'Nieuwjaarstoer- wi' te winnen. In de finalewedstrijd igen het eveneens na twee duels Hg ongeslagen Gilette All Stars ver- Ten de Haarlemmers met één punt ïrschil: 117—118. HOTEST TOEGEWEZEN protestcommissie van de Nederland- ,4 basketbal Bond heeft het protest van iat Stars, naar aanleiding van de wed- ihjd RZ—Fiat Stars (23 dec), toege ven. De wedstrijd die door RZ met -Cll 5—82 werd gewonnen, zal opnieuw de 'orden vastgesteld. De protestcommis- achtte het wegzenden van Chostnut #or een 'afkoelingsperiode' nie, oge- jk en verklaarde daarop het protest Ti Fiat Stars ontvankelijk met als lo uche consequentie dat de wedstrijd ttgeldig werd verklaard en opnieuw T worden vastgesteld. DEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond zal niet ingaan op de uitnodiging van het bestuur van de professional In ternational Speed Skating League om zaterdag en zondag de eerste strijd orci de World Cup op het Haagse schaatscentrum De Uithof bij te wonen. De ISSL- bestuurders, die op deze wijze trachten enige toenadering tussen beide groe peringen te krijgen, toonden zich over de weigering van het KNSB-bestuur teleurgesteld. 'Wij willen nog steeds graag samenwerken'. Op De Uithof is gisteren door de buitenlandse profs reeds enkele uren ge traind. De Nederlanders zullen eerst vandaag in Den Haag aankomen. Op de foto de Zweedse ploeg langs de baan. Staande Hasse Boerjes (links) en Johnny Hoeglin- knielend coach Hans Barrehed (links) en Johnny Nilsson, een van de initiatiefnemers tot de oprichting van de ISSL. Eind maken aan rassenvraagstuk' stadion is reeds officieel geopend door de militaire leider van Nigerië, generaal Taboekoe Gowon, die zei dat het sportcomplex 'niet alleen maar een presige objekt was', maar 'een essentieel produkt van onze pogingen onszelf te ontwikkelen, en een symbool van onze aspiraties op het gebied van de sport'. De meeste waarnemers in Lagos zien het echter wel degelijk als een poging van Nigerië, dat veel aandacht schenkt aan haar imago in Afrika, haar politiek gezag in Afrika te on derstrepen. Sportevenementen hebben in Afrika een eigen politieke beteke nis, net zoals het lied dat ter gelegen heid der Spelen is geschreven en dat 'Machtig Afrika' heet. In dat lied, van dc hand van de Nigeriaanse kompo- nist Ajo Bankole, wordt het accent gelegd op de Afrikaanse eenheid en broederschap en komen de woorden voor: 'Afrika zal over al haar vijanden triomferen'. Omdat er een groot tekort is aan woonruimte in Lagos heeft de regering een aantal hotels 'gereser veerd' alsmede de slaapzalen van de plaatselijke universiteit Voor de Spe len zijn ongeveer 500 appartementen gebouwd. Lagos, wel eens 's werelds vuilste hoofdstad' genoemd is ook voor de Spelen schoongemaakt De honderden bedelaars, de meesten zijn verminkten, zijn van de straten ver dwenen en hokken nu samen in een kamp. De weg naar het stadion loopt langs een krottenwijk, die aan het gezicht is onttrokken door een lange groen-en-witte schutting. De regering, die vooral wil doen uit komen dat Nigerië een onafhankelijk land is, heeft ook gedreigd 'buitenlan ders' waarmee men vooral de blan ken bedoelt die in bars en café's werken, het land uit te zetten. De Spelen zouden eerst in 1971 in Nigerië worden gehouden maar door de burgeroorlog, die 30 maanden had geduurd, werden ze twee jaar uitge steld. DEN HAAG Evert Teunissen zal ook het komende seizoen als trainer aan de FC Den Haag verbonden blij ven. Teunissen en het bestuur Van Den Haag kwamen gisteren tot overeen stemming over de verlenging van zijn éénjarig contract met eenzelfde pe riode. LINDER WEG Kurt Limder, trainer van Olympique Marseille, heeft gisteravond gezegd aan het eind van dit seizoen weg te willen bij de Zuidfranse club. Linder, oud-trainer van onder andere PSV, meent bij Olympique geen kans te hebben om te komen tot een redelijke opbouw van een elftal door de slechte financiële omstandigheden bij de club. Hij verwacht na dit seizoen als trainer te gaan werken bij een club in West- Duitsland. GRONINGEN (ANP) Oleg Roma nisjin heeft zijn Europese kampioen schap veilig gesteld in de tweede zit ting van zijn partij tegen Aurel Urzica. De Roemeense jeugdkampioen gaf zich na enkele zetten in de tweede zitting gewonnen. Verkerk en Verheyen steun aan el kaar. Ik tastte volledig in het duister. Een ding wist ik zeker, ik wilde blijven schaatsen. En die zekerheid leek ik meer te vinden in de ISU dan in de ISSL'. WACHTEN Jos Valentijn in actie tijdens de Nieuwjaarswedstrijden op Valle Hö vin in Oslo. De Nederlander werd de verrassing in de sprintersklasse. Hij won drie van de vier afstanden. daad behoorlijk geld mee kunt verdie nen. Maar ik vind drie wedstrijden te weinig^ Een profstatus geeft verplich tingen. Als ik prof word, kan ik bij mijn werkgever niet meer op mede werking rekenen. Ik stel dan mijn maatschappelijke carrière in de waag schaal voor een onzeker bestaan als professional. Dat heb ik allemaal in gecalculeerd toen ik uiteindelijk be sloot om toch maar geen prof te worden'. Niettemin had de ISSL Göran Claeson waarschijnlijk kunnen behouden als de organisatie in de beginfase beter geregeld was. Claeson: 'Ik had prak tisch geen contacten met Johnny Nils son, die mij het contract had aangebo den. Wanneer ik belde om inlichtin gen kreeg ik vage antwoorden. Met Börjes en König. de Zweedse sprin ters, had ik ook geen contact. In Nederland was er een heel andere situatie. Daar hadden Schenk, Bols, Sten Stensen werd aanvankelijk bui ten de plannen van de profschaatsers gehouden. Pas na de officiële voor stelling aan het publiek begin augus tus werd Stensen door initiatiefnemer Johnny Nilsson benaderd. 'Nilsson belde mij op, maar ik heb hem toen uitgelegd waarom ik daar voorlopig niet op in kan gaan. Ik heb er volledig begrip voor dat ik aanvanke lijk niet in de plannen werd gekend. De rijders weten dat ik goed bevriend ben met Finn Hodt, mijn persoonlijke trainer die dit seizoen samen met Tor Berg de Noorse selectie traint. Ik zou het hem zonder twijfel hebben ver teld en het gevaar is niet denkbeeldig dat via hem de Noorse bond gewaar schuwd zou -ijn'. Sten Stensen heeft voor zijn recente nederlaag tegen Claeson wel een ver klaring. 'De afgelopen dagen heb ik veel tempotraining gedaan. Hodt en ik hebben in de opbouw geen reke ning gehouden met de nieuwjaarswed strijden. Onze doelen liggen verder in dit seizoen: in Grenoble en Deventer'. JOOP HOLTHAUSEN Toch wijst Claeson een eventueel nieuw contract van de proforganisatie niet bij voorbaat van de hand. Ik wil eerst eens afwachten hoe de situatie zich ontwikkelt. Wanneer er een toe nadering komt tussen profs en ama teurs zijn we al een eind op weg. Als de profs dan nog eens met een meer uitgebreide kalender komen is voor mij een eventueel contract de moeite van het overwegen waard. Voorop staat dat ik wil blijven schaatsen. Want ik heb vorig seizoen wel eens geklaagd dat dit mijn laatste zou zijn, maar na dat seizoen werd het verlan gen bij mij naar schaatsen toch te groot'. GERESERVEERD Claesons grote tegenstander, de 25- jarige Noor Sten Stensen, neemt ook een gereserveerde houding aan t.o.v. de profs, al liggen daar bij hem andere motieven aan ten grondslag. 'Dit seizoen kon ik onmogelijk profes sional worden. Ik studeer aan een militaire school in Köngberg. Wan neer ik daarvoor slaag de volgende zomer teken ik voor 6 jaar als mili tair en ik weet niet of mijn superieu ren mij de volgende winter vrijaf zullen geven om geld te verdienen in een proforganisatie. Maar ik zal een eventuele aanbieding in ieder geval serieus bestuderen als die er volgend seizoen toch mocht komen'. forceerde inderdaad meer openingen. Lorimer toonde dat nogmaals aan door onbereikbaar voor keeper Zoff het houtwerk te teisteren. Schöns forma tie wankelde. 'De drie' manifesteer den zich als een veel agressievere équipe en beheerste het middenveld, waar het gemis van Van Hanegem sterk werd gevoeld. Netzer, de grote spelbepaler, bleek niet in staat vanuit zijn persoonlijkheid een wijziging in die ontwikkeling aan te brengen, waar door de 'oude zes' zelfs met een ge concentreerde MUller met een vrijwel machteloze frontlinie opereerde. Een incidentele uitval stichtte weliswaar gevaar (schot van Neeskens na een pass van Müller) maar een ommekeer- brengend offensief kon niet uitgevoerd worden. Ramsey's brigade liep nog verder uit door een frommelgoal van Colin Stein na een enorm misverstand tussen Krol en Blankenburg. Mcuwe Drie—Oude Zes 2—42 (O—0) 48. Jensen 1—0. 68. Steln 20. Scheidsrechter Burtenschaw (GB). Toeschou wers 26.500. Nieuwe Drie: Jennings (Tottenham. N. Ier land); Storey (Arsenal. Engeland) Hunter (Ipswich. N. Ierl.), Moore (West Ham. Eng) Hughes (Liverpool, Eng.). Charlton (Manchester U. Eng). Bell (Manchester City. Eng), verv. door Johnn Steen Olsen (FC Utrecht. Den.). Giles (Leeds. Ierl); Lorimer (Leeds, Schotl), Stein (Coventry. Schotl). Jensen (Borussla Mönchengladbach. Dene marken) verv. door Ball (Arsenal. Eng). Oude Zes: Piot (Standaard Luik. Belg), verv. door Zoff (Juventus. Italië): Tresor (Olympique Marseille. Frankrijk) verv. door Suurbier (AJax. Ned). Beckenbauer (Bayern München. W. Did). Blankenburg (AJax. W. Did). Vogts (Borussia Mönchen gladbach. W. Did.), verv. door Krol (AJax. Ned); Van Hanegem (Feyenoord. N'ed) verv. door Wimmer (Borussla Mönchengladbach. W. Did). Netzer (Borussia Mönchenglad bach. W. Did), Neeskens (Ajax, Ned); Grabowskl (Eintracht Frankfurt. W. Did), Müller (Bayern München, W. Did). Beretta (St. EUenne.' Frankr.). JOHN LINSE Van onze speciale verslaggever LONDEN Hoewel Londen gisteravond beslist niet massaal uitliep om het stadion van Wembley te bezoeken, hebben de voetbalverte genwoordigers van de 'oude zes van de EEG' en de 'nieuwe drie' voor een boeiend spektakel gezorgd. Een duel dat na de pauze beslist werd in het voordeel van Sir Alf Ramsey's formatie: 20. De confrontatie tussen het verfijnde geschuif van de 'oude zes' en het be kende kick-en-rush-voetbal van de 'nieuwe drie' kende meer aantrekke lijke ingrediënten dan alleen de twee treffers. Het duel verveelde nooit, was steeds het aankijken waard. Volkomen terecht reageerden de schaars bevolkte tribunes na afloop met een spontane ovatie. CURIOSITEIT Het nogal luidruchtig aangekondigde vriendschappelijke treffen tussen de zes 'oude' naties van de EEG en de drie landen die zich op 1 Januari bij de Gemeenschap voegden, was bijvoor- baat al tot een curiositeit gedevalu eerd. De periode dat deze gelegen heidsontmoetingen nog enige aantrek kingskracht op het publiek uitoefen den, lijkt voorbij. Slechts voor een eer bewijs aan een speler die jarenlanR door massa's voetbalminnaars gekoes terd werd (Seeler, Charlton, Moulijn), is men bereid het stadion te bevolken. Het EEG-duel van gisteravond kreeg die belangstelling niet. Het Engelse publiek. 26.500 enthousiastelingen uit gezonderd, bleef thuis. Men wist dat een dergelijk treffen géén spektakel garandeerde, terwijl de eigen compe titie dat wèl doet. (Arsenal-Manchester United is al wekenlang uitverkocht.) Engeland brengt bovendien weinig sympathie op voor de Europese ge dachte. Geen Cup-final embiance dus in Wem bley's pover bezette stadion. Waar zich ondanks het gebrek aan sfeer een aantrekkelijke show ontwikkelde. Een show die vooral gecreëerd werd door het puur continentale team. Onder aanvoering van GUnter Netzer, Franz Beckenbauer en de weer veel 'krom' spelende Van Hanegem werdén er vaak oogstrelende acties uitgevoerd. Die combinaties konden ontstaan door de enorme ruimte die de tegenstanders el kaar gunden. In dit duel werd slechts incidenteel (Blankenburg-Colin Stein) mandekking als middel gekozen, het geen een bijzonder positieve invloed op het spelbeeld had Die ruimte gold overigens niet alleen de 'oude zes-spelers'. Ook het Engels getinte team van Sir Alf Ramsey kon daarvan profiteren. En vooral Bobby Charlton, door Ramsey nog éénmaal ge selecteerd om op een internationaal front te verschijnen. Die geste greep Charlton aan om zijn nog altijd magni fieke traptechniek en visie te demon streren. Hij verzon vele diepte en breedte-passes die zelden hun effect misten. SNEL Al kende het optreden van Ramsey's pupillen niet de subtiele bewegingen van artiesten als Beretta, Grabowski, Trésor, Netzer, Van Hanegem en Beckenbauer. in de aanvallen van de 'nieuwe drie' school minstens even veel dreiging. Ook ditmaal kende het Johan Neeskens (donker shirt) in actie. Britse, met één Deen (Jensen) aange vulde. team het parool: zo snel moge lijk naar het doel van de opponent. Simpel misschien, maar door de wat laconieke houding van Schöns defensie toch wel doeltreffend. Er was dus geenszins sprake van een duidelijk overwicht van één der ploegen, reden waarom het duel vrijwel steeds boeide. Eén aspect voor een volmaakt schouw spel ontbrak in het eerste bedrijf: een doelpunt. Want hoe vaak Pilot en Jen nings ook aan het werk werden gezet gescoord werd er niet. Binnen enkele minuten na de pauze, toen Hel mut Schön Trésor, Beckenbauer. Van Hanegem en Pilot voor respectievelijk Suurbier, Krol, Wimmer en Zoff had vervangen, was ook dat mankement gerepareerd. Bobby Charlton trok de bal voor het doel en Jensen opende de score. Ramsey's ongewijzigde elftal greep onmiddellijk het initiatief, schroefde het tempo nog verder op en

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13