S Amazone-gebied trekt steeds meer pioniers m i Nieuwe autoradiateur geeft ruimtebesparing uw probleem ook het; onze Minder aanstaande studenten in Utrecht Verhoging pensioenpremie ambtenaren Kapingspoging met leeg pistool mislukte in VS Den Haag weet niets van bezoek Eban Sb FAMILIEBERICHTEN MS Dl SCHADUWEN lAlim WORDEN Officiële publikatie Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland TROUW/KW VRTET DONDERDAG 4 JAN1VRI 1973 ik Het leven in de 'groenehel' is hard door Bruce Handler ALT AMIR A. Tk blijf hier voor de re?t van mijn leven,' zo vertelde Argemiro Cardoso Pereira, ter- wijl hij in de loge van zijn eenvoudige houten huis zat in een landbouwnederzetting Nieuw-Brazilië pis. midden in het Amazone-oerwoud. Pereira (35) is met zijn vrouw acht kinderen en ouderwetse naaimachine 2.900 km naar het noorden gereisd, de lokstem volgend van de regering over de grote mogelijkheden daar voor pioniers. 'Het gaat goed. Mijn eerst oogsten, rijst en mais, waren goed. Ik heb mijn broer geschreven dat hij hier ook moet komen". Brazilië hoopt, dat tegen 1980 zich vijf miljoen nieuwe kolonisten gevestigd hebben in het Amazone-gebied. Het oerwoud is mim half zo groot als het vasteland van de V.S., maar telt slechts iets meer dan twee inwoners per vierkante kilometer. Regeringsdes kundigen geloven, dat het gebied on- gelovelijk rijk is aan ijzererts, goud, koper, en diamanten en dat uitge strekte gebieden zich lenen om in kuituur gebracht te worden. De voornaamste toegangsweg vormt de 5.375 km lange Trans-Amazoneweg. waarvoor bulldozers nog steeds zwoe gen om straks de Atlantische Oceaan met de grens van Peru te verbinden. Na twee jaar zwoegen moeten nog maar 1.450 km weg geëgaliseerd wor den. De weg is reeds over een lengte van 2.800 km voor het verkeer open gesteld, lopend van de kuststad Joao Vraag: Wij hebben wat overhaast een huis gekoch' (de eerste aanbetaling hebben wij gedaan) maar het is nog niet getransporteerd. Wel hebben we het voorlopige koopcontract moeten tekenen. Kunnen we er nog van af? Want de jaarlijkse rente en aflossing kunnen we bijna niet opbrengen en we 'kunnen een huis huren. Als we een vergunning krijgen van de ge meente, waar we het huis kunnen huren, kunnen we er dan zo maar intrekken, hoewel we de eerste aanbe taling op het andere huis hebben gedaan? Antwoord: U zou natuurlijk het ande re huis kunnen huren en er intrek ken als de gemeente u vergunning geeft; maar daarmee is u niet van het koopcontract voor het andere huis af. U heeft het voorlopige koopcontract getekend en kan daar niet van af. Misschien staat er in het koopcontract een bepaling, die u veroorlooft, er van af te zien. natuurlijk tegen beta ling van een bepaalde schadevergoe ding. Lees dit nog eens goed na, misschien valt de schadevergoeding mee. Zo het onmogelijk is, het con tract op te zeggen, of te duur, en zo u geen contact kan krijgen met de ver koper, probeer dan eens of een advo caat of een makelaar voor u gunstige voorwaarden kan bedingen, maar u bent dan gebonden aan de welwillend heid van de verkoper en u heeft dan generlei recht. Vraag: Onze buren hebben in de keu kenmuur die op de erfscheiding is gebouwd, een elektrische ventilator aangebracht, die uitkomt op ons erf, hoewel het mogelijk was, die ventila tor op het platte dak van deze keuken te doen uitkomen. Het lawaai van de ventilator is in onze kamer duidelijk te horen ook als het raam gesloten is. Alle geuren van bakken en koken worden juist voor ons raam en onze deur verspreid, zodat we die ettelijke malen per dag gesloten moeten hou den. Voorts kunnen de buren al onze gesprekken afluisteren. Een gesprek met de buren is uitgesloten wegens hun onterende en beledigende taal. De gemeente verklaart dat we via de rechtbank recht moeten zoeken. Heb ben we recht op wegneming van deze hinder? Mogen we de ventilator, die enkele centimeters over ons erf uit steekt, afsluiten? Antwoord: Als de gemeenteverorde ningen dit niet verbieden u kan er nog eens over spreken met een raads lid), dan is het enige middel een advocaat te hulp te roepen, die aan deze onrechtmatige daad en aan de schending van uw eigendom een ein de kan maken. Eigen richting door afsluiting of wegneming van die ven tilator is niet geoorloofd. Wel zou u een afscheiding voor die ventilator mogen plaatsen, maar dit heeft veel praktische bezwaren. Vraag: Kunt u mij helpen aan de namen van de pausen van 1831 tot heden? Antwoord: Tot heden waren er 264 pausen. Wij noemen u de laatste acht: 256: Gregorius XVI (1831-18461; 257 Pius IX '1846-1878); 258: Leo XHI (1878-19031; 259: Pius X (1903-1914); 260: Benedictus XVI (1914-19221; 261: Pius XI (1922-1939»; 262: Pius XII (1939-19581; 263: Joannes XXIII <1958- 19631; 264: Paulus VI <1963 tot heden). UTRECHT Veel minder aanstaan de studenten dan in voorafgaande ja ren hebben zich gisteren gemeld bij de voorlichtingsdag van de Rijksuni versiteit van Ütrecht. Er kwamen er tussen 600 en 700, terwijl vorig jaar ongeveer 1400 aanstaande studenten poolshoogte kwamen nemen in de ge bouwen van het Utrechtse universi teitscentrum De Uithof. Pessoa naar de eens ontoegankelijke Tapajos-nvier. De weg komt reeds voorbij de nieuwe hoofdweg, die naar de landinwaarts gelegen nieuwe hoofdstad Brasilia en het rijke zuiden voert. Cavalcanti, een 45 jaa roude advokaat en ex-politicus, is de man die beslist, wie land toegewezen krijgt van de 220.000 vierkante km oerwoud die in kuituur gebracht zullen, worden. Dit is een gebied bijna even groot als Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, ge heel Duitsland en Joegoslavië tezamen. 'Het is zwaarder, dan ik verwacht had', zo zuchtte een kolonist op een Agro- vila, zoals de landbouwnederzettingen van 50 gezinnen elk in het Amazone gebied worden genoemd. 'Je moet wel hard zijn', antwoordde Calvalcanti. 'Dit is geen picknick. Je krijgt hier niets cadeau. Maar vroeger werkten ze als paarden op land van anderen, en hier kunnen baas van eien land worden'. INCRA voorziet de kolonisten van 100 ha grond, een huis, machines en een uitkering voor het levensonderhoud in de eerste zes maanden. De regering brengt 1.200 gulden in rekening voor het land en 1.850 gulden voor het huis, welke bedragen in 20 jaar afge lost moeten worden met 6 procent in terest. De Braziliaanse Regeringsbank finan ciert de kosten van het zaai- en pootgoed en het ministerie van land bouw koopt de oogsten. Elke Agrovila heeft een school, gezondheidscentrum en een postkantoor. De regering be toogt, dat de vestiging van een gezin in het Amazonegebied haar in werke lijkheid 8.000 gulden kost. Bijna 200.000 Brazilianen hebben reeds land van de regering toegewe zen gekregen. Langs de Trans Amazo ne-weg zijn reeds acht Agrovila's in vol bedrijf, 40 zijn in aanbouw en de plannen voor nog 130 zijn gereed. In nog geen twee jaar heeft de regering 10.000 mensen langs de nieuwe weg gevestigd. 75 procent van de nieuwe kolonisten zijn afkomstig uit het overvolle, ver pauperde en droge noordoosten van het land. President Emilio Medici, een vroegere generaal, die zelden iets van zijn emoties laat blijken, bezocht het noordoosten tijdens de droogte van 1970 en hij werd ten zeerste geschokt door de ellende van de men sen. Dit bracht het militaire bewind er tenslotte toe de honderden miljoe- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet heeft besloten de pensioenbijdrage van het overheidspersoneel niet met 100 mil joen gulden te verhogen, zoals aan vankelijk in de bedoeling lag. maar met 90 miljoen gulden. Deze tegemoetkoming wordt bereikt door het premiepercentage per 1 janu ari jongstleden te verhogen tot 12.5 in plaats van tot 13,25 (was; 10 pet.) en de premievrije voet op te trekken van 7.452 gulden tot 8.750 gulden in plaats van tot 9.000 gulden (Deze cijfers betreffen de aanvankelijke be rekening. Na bijstelling van het sala risniveau per 1 januari jongstleden zal over het inkomen tot 9.576 gulden geen pensioenbijdrage behoeven te worden betaald). De twee samenhangende maatregelen hebben tot gevolg, dat degenen met de laagste inkomens iets minder pen sioenpremie gaan betalen dan voor heen. Vanaf de functie schrijver A tot en met de hoogste salarisrangen be dragen de stijgingen 0.08 procent tot ruim 2 pet. De beslissingen van het kabinet zijn niet genomen met in stemming van de vijf samenwerkende centrales van overheidspersoneel, om dat geen overleg (onderhandeling) met de regering over de pensioenbij drage-verhoging mogelijk bleek en omdat de bonden er bezwaar tegen hebben, dat budgettaire overwegingen als uitgangspunt werden gekozen. De voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, de heer W. Wieringa. zei ons dat er met de organisaties werkelijk wel over wijzi ging van de pensioenbijdrage te pra ten zou zijn geweest, indien het kabi net zich anders had opgesteld. Het wordt zijns inziens tijd op korte ter mijn de overlegstructuur tot onder werp van bezinning en beraad te maken. Uit een circulaire van minister Geert- sema blijkt, dat voor de ambtenaren met ingang van 1 januari jl. de volgende kindertoelagen per maand worden uitbetaald: eerste kind. 54.86 gulden, tweede en derde kind 65,26 gulden, vierde en vijfde kind 87.10 gulden, zesde en zevende kind 98.46 gulden, achtste en volgende kinderen 106.60 gulden per maand. nen guldens uit te trekken voor de ||g||| ontwikkeling van het Amazone-gebied, jjpp^ Brazilië is van plan in de komende jaren bijna 16.000 km wegen door oerwouden te trekken, niet slechts om het Amazonegebied te verbinden met de rest van het land. maar ook met de aangrenzende staten: Suriname, Frans-Guiana. Venezuela, Columbia, -fi§| Peru en Bolivia. I-jg* BEDUCHT Een aantal politici in andere Latijns- amerikaanse republieken is beducht 'dat de grootscheepse Braziliaanse aanpak een onderdeel is van een plan het kontinent te overheersen. De mi nister van verkeer Mario Andreazza be strijdt dat en zegt: 'Wij werken met die landen samen om een netwerk van wegen over het gehele continent te spreiden'. De meeste van deze nieuwe wegen, de Transamazone incluis, zullen eerst grindwegen zijn. Het gaat er om de kolonisten zo snel mogelijk het oer woud in te krijgen. Als de vooruit gang in de toekomst die rechtvaar digt. zal Brazilië de wegen asfalteren. De wegen verbinden ook zoveel moge lijk de bijna 20.000 km aan bevaar bare rivieren in het oerwoud. Het tracé van de Transamazone loopt zo, dat de voornaamste zuidelijk zijrivie ren van de Amazonerivier met elkaar verbonden worden. Langs de wegen in de Amazone staan hier en daar reeds benzinestations, hotels en telefooncellen. In het geheel zijn er nog weinig faciliteiten voor toeristen. Het ministerie van landbouw wil, dat zij nu koffie, rietsuiker, cacao en zwarte perper planten om in de Brazi liaanse behoeften te voorzien, maar ook mettertijd voor de export. 'De proeven met suikerriet hebben onze beste verwachtingen overtroffen', zo vertelt Paulo de Souza, een regerings- agronoom met een Amerikaanse graad. 'Het Amazone-oerwoud zou mettertijd de belangrijkste leverancier ter we reld van suiker kunnen worden'. Van onze redacteur wetenschappen EINDHOVEN Wanneer je de bestaande wijsheid over het ontwer pen van een radiateur vergeet en helemaal opnieuw gaat bedenken hoe je het koelwater van een auto met een luchtstroom kunt afkoe-'j len, blijkt dat het inderdaad slimmer kan. DSL( ;bbi Nu het Amazone-oerwoud steeds meer pioniers trekt, worden de Ama zone-Indianen bedreigd met uitroeiing. onbewoonbare 'groene hel' was afgë- schreven, heeft de laatste twee jaar voor een aantal verrassingen gezorgd. Het gebied is heuvelachtig en niet vlak zoals het uit de lucht lijkt. Grote gebieden, speciaal ongeveer 500 km ten zuiden van de Amazone-rivier, waar de Transamazone-weg loopt, zijn hoog en droog en hebben niet te kampen met regelmatige overstromin gen. In veel delen zijn de levensom standigheden veel beter dan gevreesd werd. Op de Agrovila Nieuw Brazilië ligt de temperatuur vrij konstant rond de 28 graden, maar de lucht is er wel zeer vochtig en het regensei zoen duurt er zes maanden. Bezoekers menen toch, dat het klimaat er beter is dan in het zomerse Chicago dat zucht onder een verstikkende hitte. Maar de grond in het Amazone-gebied is dun en kwetsbaar. Het geloof, dat je alleen maar een zaadje moet laten vallen om een plantje te krijgen, is over het algemeen fout. Bij de weg aanleg is men evenwel ook door streken gekomen waar de aarde zo dik en vruchtbaar is als in de koffiestaten in het zuiden van Brazilië. VERRASSINGEN Een ding, waarvoor de Braziliaanse funktionarissen het eens waren, toen het Amazone-projekt ter hand werd genomen, was dat zij eigenlijk niets zeker over het gebied wisten. De rimboe die generaties lang als een INCRA bindt de kolonisten op het hart de rimboe-vegetatie op zeker de helft van hun land te laten staan, zodat de boomwortels erosie voorko men. In delen van het oerwoud, die niet onder toezicht der regering staan, hebben onwetende boeren ech ter uitgestrekte gebieden waardeloos gemaakt door alle bomen om te hak ken - iets dat natuurbeschermers in het buitenland in het geweer heeft gebracht. PROBLEEM 'Dit is een probleem', zo geeft IN- CRA's Cavalcanti toe. 'Maar wij zijn op onze hoede voor deze wilde kolonis ten. Wij willen doordachte landont- wikkelingsprogramma's voor hen up touw zetten'. Op papier heeft Brazilië krachtige wetten ter bescherming van haar wouden en fauna, maar het land is zo uitgestrekt, dat het moeilijk is naleving af te dwingen. Een beschuldiging van buitenlandse ecologen, die de Braziliaanse regering volledig van de hand wijst. is. dat het in kuituur brengen van het Amazone gebied de zuurstofvoorraad van de wereld in gevaar zal brengen. 'Na tuurlijk vormt de Amazone het groot ste woud ter wereld. Maar het is een geologisch volwassen woud, dat alle zuurstof verbruikt, dat het voort brengt', zo betoogt de minister van landbouw Cirne Lima. 'Het Amazone oerwoud heeft niet een surplus aan zuurstofafgifte'. De trans-Amazone-weg heeft vroegere slaperige rivierhavens tot nieuw leven gewekt. Altamira, de zetel van ver scheidene regeringsinstellingen en particuliere bouwondernemingen, zag haar aantal inwoners in twee jaar tijd van 5.000 tot bijna 15 000 stijgen. 'Voordat aan de aanleg van de weg werd begonnen, kon je hier een mooi huis weg voor een kleine duizend maand, zo zei de eigenaar van een bazaar in Altamira. 'Nu gaat datzelfde hues weg voor een kleine duizend gulden'. 'Maar voor duizend gulden kan je ook een gemeubileerde flat in Rio kopen die uitzicht biedt op het Copacabana- strand', werpt een verbaasde toehoor der tegen. 'Ja. maar in Altamira ligt het geld op straat', luidde het antwoord. Bruce Handler is correspondent van het persbureau AP in Brazilië. In het Philips Natuurkundig laborato rium hebben de heren Asselman, Mei jer en Mulder een radiateur gebouwd die in vooraanzicht half zo groot is en waar 15 tot 20 procent minder materi aal in is verwerkt. Bovendien stroomt de lucht er makkelijker doorheen, zodat de ventilateur die de lucht stroom op gang moet houden, minder dan de helft van het gebruikelijke vermogen nodig heeft. Dit alles wordt bereikt door een ande re vormgeving van de koelstrips. Een radiateur bestaat in principe uit een serie pijpjes waar het water doorheen loopt, en daar aan vastgemaakt dunne metalen plaatjes. Het water staat warmte af aan de plaatjes, die het weer afgeven aan de lucht die er langs stroomt. Hoe meer van die plaatjes (in de Philips-radiateur har- monicavormig opgevouwen strips) aan een bepaald stuk pijp worden vastge maakt. des te sterker wordt het water afgekoeld. Maar aan die verbetering zijn grenzen gesteld, want als er meer plaatjes aan een stuk pijp zitten ko men ze steeds dichter op elkaar, en dan kan de koellucht er niet goed meer tussendoor. Uit het werk in Eindhoven is nu gebleken dat deze principiële grens een stuk verder ligt dan in de gebruikelijke radiateurs wordt gerealiseerd. Dit hangt samen met een andere moeilijkheid: als de koelstrips dicht op elkaar zitten kun nen straatstof en insekten worden vastgehouden, waardoor verstopping optreedt. In het Philips-ontwerp is dit onder vangen door de lucht niet recht door de strip heen te sturen, maar scheef er tegenaan te blazen. Hierdoor wor den wervelingen opgewekt die niet alleen afzetting van vuil voorkomen, BALTIMORE (UPI. AP) Een man met een ongeladen pistool heeft een vliegtuig van de Amerikaanse Pied mont Airlines gekaapt, kort nadat het was geland in Baltimore. Na gesprek ken met een kardinaal en een psychi ater gaf hij zich aan de politie over. De man was patiënt van een psychia trische inrichting. Dc 37 passagiers hebben niets van het incident gemerkt. De kaper kwam pas tevoorschijn, toen zij waren uitge stapt, en gijzelde de twee stewardes sen. Later nam een agent van de FBI de plaats in van de twee gijzelaars. Wat de man met zijn kapingspoging beoogde is niet duidelijk. maar ook het koelvermogen nog eenif ten goede komen. SCHONE MOTOR De Philips-radiateur is een van deP1 laatste onderdelen van het project voor de ontwikkeling van de Stirling.l motor tot een krachtbron voor auto's,, dat inmiddels op een laag pitje isj gezet. Deze schone motor moet name-, lijk verhoudingsgewijs meer warmte^ via de radiateur kwijt, en een Stirling-*' auto zou dus óf een veel grotere óf! een veel slimmere radiateur moeten^ hebben. Eindhoven vond de tweedi mogelijkheid wel zo aantrekkelijk.! Dat neemt niet weg dat ook voor nuf/ J gemaakte auto's het nieuwe apparaa(|l/ voordelen kan hebben. DEN HAAG In Den Haag is niel bekend omtrent een officiéél bezoeL dat de Israëlische minister van bui-, Cke tenlandse zaken, Abba Eban, de eerste g helft van maart aan Nederland zou willen brengen. tlai N Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken sloot echter [P de mogelijkheid niet uit, dat de Israë-' lische minister wellicht een particu* stï lier bezoek aan Nederland zal bren gen. Tijdens een dergelijk niet offici- eel verblijf zou er waarschijnlijk ook ite een beleefdheidsbezoek aan minister (je, Schmelzer op het programma staan. Volgens berichten uit Jeruzalem zoü minister Eban in de eerste helft van' de maart officiële bezoeken brengen aan Nederland en Oostenrijk, in het kader van het Israëlische streven de betrek kingen met West-Europa te verster ken. Minister Eban zou met name de toezeggingen willen ontvangen dat West-Europa geen voorstellen zal steunen, het conflict in het Midden oosten te bespreken op een conferen tie over Europese veiligheid en sa menwerking, die zeer waarschijnlijk later dit jaar zal worden gehouden. Juist de Oostenrijkse kanselier, Bruno Kreisky, heeft er herhaaldelijk voor gepleit de kwestie van het Midden- Oosten. die van groot belang is voor Europa, op een veiligheidsconferentie te bespreken. Zowel minister Schmelzer als de Oos tenrijkse minister van buitenlandse zaken Kirchslager, hebben vorig jaar ae bezoeken gebracht aan Israël en Egyp te. fae Met grote droefheid geven wij kennis dat de Heere voor ons nog onverwacht uit ons midden heeft weggenomen mijn zeer geliefde Man, onze lieve zorgzame Vader- Behuwd- en Grootvader Dirk de Korte op de leeftijd van 78 jaar. J. Ch. de Korte-Berkhof P. de Korte J. de Korte-Zandstra Dick en Anneke Nelly Nico Willemien M. M. de Bie-De Korte M. P. de Bie Wilma en Hans Hanneke en Bert Martin. Rotterdam, 1 januari 1973. Bejaardencentrum "Rehoboth", Michelangelostraat 276. Geen bloemen. De overledene ligt opgebaard in de Rouwkamer van het Bejaardencentrum "Rehoboth". Bezoek en gelegenheid tot condoleren aldaar donderdag en vrijdagavond van 20.30 tot 21.00 uur. De begrafenis zal plaatshebben D.V. zaterdag 6 januari a.s. op de Herv. Begraafplaats "Oud Kra lingen" aan de Kralingseweg 334. Vertrek vanaf de Rouwkamer om 13.00 uur. Aankomst in de Kapel op de Begraafplaats om 13.15 uur. Uit Canada ontvingen wij op 2 januari 1973 het bericht dat de Heere na een langdurig lijden tot Zich heeft genomen onze geliefde Zwager en Oom Gerrit de Jong echtgenoot van Aaltje Beukelman, op de leeftijd van 59 jaar. Psalm 116 vers 6 (onberijmd) Hun adres in Canada is: Mevrouw A. de Jong-Beukelman. 109 East Street South Sarnia (Ontario). Familie Beukelman. Poortugaal, 2 januari 1973. Deze ellendige riep, en de Heere hoorde: en Hij verloste hem uit al zijn benauwdheden Psalm 34:7 Heden behaagde het de Heere lot Zich te nemen, na een geduldig gedragen lijden, onze lieve va der, behuwd-, groot- en overgrootvader, broer, behuwdbroer en oom, Johannes Plugge weduwnaar van Clasina Bruin, eerder van Maria Terol en Alida Roeleveld op de leeftijd van 72 jaar Uit aller naam: E. van '1 Ende-Plugge Scheveningen, 3 januari 1973. Goereesestraat 29. Condoleancebezoek van 2-4 en van 7-9 uur. Geen'bloemen De rouwdienst zal worden gehouden zaterdag 6 januari om 9.45 uur in de kerk van dc Oud-Gere formeerde gemeente, Gaslaan 46. 's-Gravenhage, waarna cm 11 uur de teraardebestelling zal plaatshebben op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Heden heeft het God behaagd tot Zich te nemen mijn innig geliefde Vrouw, onze lieve Zuster en Tante Carolina Maria Rosiër-Van Ulden geboren 11 mei 1920. Leiden: 's-Gravenhage: Amsterdam: 's-Gravenhage: W. M. G. Rosier J. G. van Ulden W. M. Vegter-Van Ulden C. M. Vegter J G. Vegter C. H. Vegter 's-Gravenhage, 2 januari 1973. Haverkamp 50. Liever geen bezoek. De dienst van woord en gebed zal gehouden worden zaterdag 6 januari om 11.15 uur in de Bethelkapel, Thomas Schwenckstraat 30, waarna om 13.00 uur de bijzetting zal plaatsvinden in het familiegraf op de Begraafplaats "Rhijnhof" te Leiden. Na een langdurig lijden is zacht en kalm van ons heengegaan, onze innig geliefde zorgzame Vrouw, Moeder. Behuwdmoeder en Oma, Zuster, Be huwdzuster en Tante, mevrouw Adri Kok echtgenote van Aart in 't Veld op de leeftijd van bijna 74 jaar. A. in 't Veld A. E. Stam-In 't Veld H. Stam A. A. in 't Veld A. in 't Veld-Van Pelt Nel en Hans Arjo en Mieke Hans Sjanie Agnes Arto. Dubbeldam, 2 januari 1973. Dubbelsteynlaan 40. De overledene ligt opgebaard in het woonhuis. De teraardebestelling zal plaatshebben vrijdag 5 januari a.s. op de Algemene Begraafplaats te Dubbeldam om 11.30 uur. Vertrek vanaf het woonhuis om 11.15 uur. In de leeftijd van 88 jaar is heden 3 januari 1973 overleden onze Schoonzuster en Tante H. A. van der Poel weduwe van P. van Gemereir. Namens de familie: A. J. van Gemeren - Barendrecht Met ontroering geeft de Kcrkeraad van wijk A van de Gereformeerde Kerk van Hoogvliet ken nis van het overlijden van br. P. Zoeteman die onze kerk lange tijd als ouderling heeft ge diend. Met grote dankbaarheid denken wij aan zijn ja renlange trouwe arbeid in de gemeente. Hij geniet nu in de vreugde van zijn Heer, waar van hij bij velen heeft getuigd. Moge deze weten schap zijn vrouw kracht en troost geven. Hoogvliet, 2 jan. 1973. Namens de Wijkkerkeraad, ds. J. E. Hendriks, praeses, J. de Vries, scriba. Heden heeft de Heer van leven en dood nog onver wacht tot Zich genomen, mijn geliefde Vrouw, mijn zorgzame Moeder Elsje van - Veen geborqn van Vuure geboren 10 januari 19.06 K. K. VAN VEEN K. F. W. VAN VEEN Haarlem. 3 januari 1973. Trompstraat 71. Mijn vrouw is opgebaard in het rouwcentrum Klopper- singel 9 te Haarlem. Gelegen heid voor bezoek van 14.00 15.00 uur en van 19.0019.30 uur. De begrafenis zal plaats vinden zaterdag 6 januari op dc begraafplaats Westervcld te Velsen. na aankomst van trein 11.56 uur. halte Dric- huis-Westerveld. Vertrek van het rouwcentrum Klopper- singel' 9 om plm. 11.30 uur. Heden werd na een kort stondige ziekte van ons weg; genomen onze zorgzame Moeder, Behuwd- en Groot moeder. Zuster. Behuwdzus ter en Tante Hendrikje Zoet-Vlieger weduwe van Jacob Zoet. op de leeftijd van 87 Jaar. Mede namens de verdere familie: "s-Gravcnhage: T Koppenaal-Zoet J. Koppenaal C. Zoet G. M. Zoet-Budding J. Zoet en kleinkinderen 's-Gravenhage, 2 januari '73. Haveltestraat 14. Corr.adres: Leggelostraat 64.. Aan huis geen bezoek Geen bloemen De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het ziekenhuis ..Leyenburg' aan de Leyweg 275. Bezoek van 5 uur tot 7 uur n.m. De teraardebestelling zal plaatsvinden vrijdag 5 ja nuari a.s. omstreeks 10.45 uur. in het familiegraf op de begraafplaats ..Oud Eik en Duinen", ingang Laan van Eik en Duinen. Vertrek van het ziekenhuis om 10.30 uur Op 30 december j.l. bereikte ons het bericht van het heengaan van onze collega Anthonius Johannes Frèrejean in de leeftijd van 55 jaar. Zijn oprechte strijdbaarheid diene ons tot voorbeeld. Pers. Fonds Mach. Fabr. Handelsond. den Holder BV. Voor de vele blijken van mede leven betoond na het overlijden van onze Broer, Zwager en Oom Geerlof van den Haak In het bijzonder gaan onze ge voelens van dank uit naar allen die Geerlof de laatste jaren zo wel geestelijke als lichamelijke bijstand verleend hebben. De familie: J. van den Haak. Rijnsburg. december 1972. Spinozalaan 207. Voor de vele blijken van mede leven betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve zorgzame Vrouw en Moe- Neeltje Grocn- Varkevisser betuigen wij allen onze oprechte dank. In het bijzonder dank aan Ds Jac. de Vos voor de geestelijke bijstand. Dr. J. Timmers, dokto ren en verplegend personeel van Diaconessehuis te Leiden voor de goede medische behandeling en liefderijke verzorging en be grafenisonderneming D. C. Vis en Zoon voor de keurige verzor ging van de begrafenis. N. Groen en kinderen. Katwijk aan Zee. januari 1973. Zwaluwstraat 9. Voor uw hartelijk medeleven tijdens de ziekte en na het over lijden van mijn lieve Vrouw, onze zorgzame Moeder en Groot moeder Dirkje Verloop- Van Duin iaam: KI. Verloop, inuarj 1973. Ds. J. van den Blink Med'rtatieboek Het persoonlek Wkeer met Godin de stilte va* de leven»- avond. BijbeiffedeUten, mm» denkingen en gebeden. Eenvoudig en een ieder direct aansprekend. Een bemoedigmd boek Een gewaardeerd geschenk Verkrijgbaar in ia boekhandel gebonden f1250 ZOMER KEUNING WAGENINGEU Daar het onmogelijk is, allen persoonlijk on:e dank te i betuigen voor de overweldigende belangstelling, die u heeft betoond bij het heengaan van onze lieve, zeer zorg- zame Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, Bneder, Be- huwdbroeder en Oom Jan van 't Zand zeggen wij u langs deze weg hartelijk dank. Het medeleven- persoonlijk, schriftelijk en ia de vorm; van bloemen tot uiting gebracht, was een grote steun en! heeft bewezen, dat hij vele vrienden had. Het'zal steeds- een dankbare herinnering voor ons zijn. Het is ons een behoefte een bijzonder woord van dank' te richten tot Bestuur, Directie, Personeel en Leerlingen, van de Chr. Nijverheidsschool "Boshuizen" voor hun diep medeleven en de Begrafenisonderneming Van der Luit voor de correcte uitvoering van de begrafenis. Uit aller naam: D. G. van 't Zand-Van der Blom. Leiden, januari 1973. Ter Haarkade 31. brengen ter kennis, dat in Zuid-Holland thuis behorende gegadigden voor een provinciale bijdrage in de kosten e- van studie voor het cursusjaar 1973/1974, bij voorkeur vóór 1 maart 1973, doch uiterlijk 15 oktober 1973, daar toe bij hen een aanvraag kunnen indienen. In het algemeen worden geen toelagen verleend voor die opleidingen waarvoor het rijk in beginsel studiebijdra?- 'j, gen toekent. Formulieren tot het indienen van aanvragen om een, provinciale studietoelage zijn gratis verkrijgbaar bij de 4e afdeling van de provinciale griffie van Zuid-Holland,- Zuid-Hollandlaan 6 te 's-Gravenhage en bij de gemeente secretarieën, die, naar vertrouwd wordt, zo nodig bij de invulling der formulieren behulpzaam zullen zijn, 101 de

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 12