Defensie kostte ons in kwart eeuw 60 miljard dichtbij L TT-begroting Nieuw spaarbekken voor drinkwater '1 ïhetIJsselmeer kruitfabriek A Veen veilig Steeds meer vragen over militaire inspanning Eén steentje in defensiemuur: paar honderd miljoen... Raket-plan Frankrijk met een luchtje Meer hulp gevraagd voor mensen in Vietnam Hulp voor onwetende 'bouwers' uitstel profetie holle boom akkoord gekleed love 4/K [OUW/KWARTET WOENSDAG 3 JANUARI 1973 BINNENLAND T5/K7 Commentaar :CluJ~ :hrijven over de bedrijfsresultaten Ook in de PTT is mistroostig makende Het gaat het bedrijf als geheel icd en het ging in 1972 zelfs nog •n stuk beter. Over 1972 wordt een 'te nnst van 297 miljoen gulden ver- it, tegen 75 miljoen winst 971. Desondanks moet het klaarblij kelijk van beter naar best en daarom nati. directeur-generaal Leenman gis- ren bij de presentatie van deze cij- over* trJ laten doorschemeren dat wij ook jaar wel weer niet zullen ontkomen looit n gebruikelijke tariefsverhoging. Het alleen die steeds weer. bijna elk ir, herhaalde aankondiging van ho- re tarieven maakt een beetje triest, meer geldt dat nog van de ,'jj odoorzichtige sfeer waarin dit beleid ven, ordt bepaald. )s heer Leenmans heeft (nadat zijn norganger Reinoud hem hierin was oorgegaan) laten doorschemeren dat PTT-leiding allerminst ingenomen met deze wijze van bedrijfsvoering, e haar min of meer door de rege- gjjj ing wordt opgelegd. dit he; vroe- eren deed die DRA ennelijk bestaat er in Nederland een jtantie, die telken jare weer met het 5 op toekomstige rijksbegrotingen aoodzakelijk geachte winst van de IT becijfert. Het is formeel correct ie instantie te vereenzelvigen met de tgering, maar of dat ook materieel Direct is, blijft een vraag. Immers: le, woordvoerders van de regering rijveren zich te verzekeren hoezeer tl hen ernst is met de bestrijding van inflatie, maar dit soort maatregelen m twijfelen aan de ernst van die oorden. Het gaat hier toch om niets ter of minder dan de vaststelling u het eigen prijzenbeleid van de wheid, dat (hoe men het ook wendt keert) op één of andere manier lor anderen als norm zal worden hanteerd. laarom moet cr een andere conclusie trokken worden, want wij nemen an dat de regering het toch wel foto Knt met kaar uitlatingen over de dt flatie en dat ook de heer Leenmans i«t om wat voor reden dan ook ngfr is weggekrópen achter de twindslieden. wat voor automatisme werkt r dan; welke autonome krachten i hier dan aan het werk? En als het in al waar is. dat de PTT-leiding (en u.j péhien ook de minister) deze «rechten zo moeilijk kan onderken den. hoe moet straks een individuele ïentariër zich voelen? ike" lit lijkt gewenst niet alleen de cijfers n de PTT-begroting voor 1973 op iel te brengen, maar voor alles ook beweegredenen, die ten grondslag igen aan de opzet, die leidde tot de enj Doclusie: over 1973 moet de PTT 4"ten winst van 500 miljoen gulden nj aken en vast te stellen waar en icer die beslissing is genomen. u LOEMENDAAL In het LJssel- Ker zal tussen Enkhuizen en het wdoosten van de toekomstige Mar- waard een spaarbekken worden ge- ecrtr nakt van vijfduizend hectare. Dit zei heer C. Sprey, directeur van het rep rovinciaal Waterleidingbedrijf ll* fc»rd-HoMand (PWN) in zijn jaar- wzicht. V»r 1980 zal daarvan een derde, •bB «tienhonderd hectare, klaar moeten jout; rju. Hiermee vervalt de gedachte een wrraadbekken te maken in de Starn- meerpolder bij De Rijp. Er zal een «bbele leiding van ongeveer zestig tometer worden aangelegd om het Wer naar de duinen ten noorden Wijk aan Zee te brengen. Daar int men binnenkort met de bouw i een nieuw pompstation, dat het rootste van het PWN wordt. Het anl Pheel vergt in de komende jaren een -■""Tstering van 425 miljoen gulden, heer Sprey zei verder dat de N de tarieven in de komende een verder moet verhogen. Ook *!de hij mee dat men in Huizen inj«ag is met het aanboren van de ste bron in de provincie Noord- land. Deze zal een capaciteit krij ten een miljoen kubieke meter *a!er per jaar. DEN HAAG Rondom en in de 2, Pringstoffenfabriek te Amstel veen hoeven niet onmiddellijk 'ere voorzieningen te worden "offen. Op het ogenblik wordt r aileen met water bevochtigd 0f ScWetkatoen gefabriceerd en op- Dt «lagen. antwoordt minister De Koster op n n va het PSP-kamerlid Van der Kt Of de fabriek verplaatst zal "fden zal ondermeer afhangen van t eindrapport dat de interdeparte- "V- mentale commissie zal uitbrengen. De en e commissie, die in 1967 werd inge- :e Wd onderzoekt de veiligheidssituatie iu- Ne omgeving van de springstoffen- gieken te Muiden en in Ouderkerk de Amstcl. Het werk van de 'IJnissie heeft er nu al toe geleid, 'üiA. uuuiste1". dat in Amstelveen "■[^produktie van nitro-glycerine en tffr'o-glycerinehoudende springstoffen Ifestaakt. door Ferry Mingelen DEN HAAG De Navo, opgericht in 1949, gaat in 1973 zijn 25-ste levensjaar in. Secretaris-generaal Luns krijgt wellicht een verguld kanon met inscriptie van het gezamenlijke personeel, maar of het gouden jubileum van deze omstreden organisatie voor de rest met veel feestelijkheden gepaard zal gaan, is nog de vraag. Ook staat nog te bezien, of de bij jubilea gebruikelijke herdenkings- en bezinnings- toestanden tot een werkelijk kritische bezinning zullen leiden. Voor deze bezinninlg bestaat overigens alle aanleiding, gezien de groeiende kritiek op de organisatie, de toene mende druk om de defensiebudgetten te verlagen en de ontwikkelingen in de internationale politiek. De ont spanning die de laatste jaren tussen Oost en West is gegroeid, heeft de NAVO-strategie beïnvloed. 'Ontspan ning door inspanning' werd het credo, waarbij men ervan uitgaat dat onder handelingen met het Warschau-Pact over troepenvermindering alleen suc cesvol kunnen zijn vanuit een sterke onderhandelingspositie. De NAVO is er echter niet in geslaagd de noodzaak van handhaving van een hoogwaardige defensie, on danks de zichtbare ontspanning, naar buiten toe duidelijk te maken. Inte gendeel, mensen die deze genuanceer de NAVO-defensiepolitiek personifice- ren, zoals Luns en de Nederlandse defensieminister De Koster, leggen In hun officiële uitspraken zo'n eenzijdige nadruk op de inspanning en het inha len van achterstanden ten opzichte van het Oostblok, dat daaruit een heel andere indruk ontstaat. Nederland gaf, vanaf 1949 tot en met de begroting voor 1973 aan zijn defen sie ruim zestig miljard gulden uit, 60.584.000.000 gulden om precies te zijn. Gedurende deze periode werd ruim een zesde deel van het totale rijksbudget van 385 miljard gulden niet besteed aan onderwijs, woning bouw of sociale voorzieningen, maar aan de opleiding va enkele honderd duizenden dienstplichtigen en de aankoop en vervanging van honder den vliegtuigen, kanonnen, tanks, schepen etc. In deze jaren ontwikkelde de NAVO- strategie zich van de massale vergel ding met atoomwapens op iedere denkbare aanval vanuit het oosten, tot de filosofie van de 'flexibel res pons', het 'aangepaste antwoord'. Deze verandering in het strategisch denken hield verband met het dilemma, dat op ieder soort aanval, volgens de conceptie van de massale vergelding, met de inzet van kernwapens gere ageerd zou moeten worden, met alle risico's van dien. De filosofie van het 'aangepaste ant woord' geeft de NAVO een scala van reactiemogelijkheden, vanaf het be perkte gebruik van conventionele strijdkrachten tot en met de inzet van kernwapens. Hoofddoel van de defen sieinspanning bleef de afschrikking: het moest de heren in het Kremlin duidelijk zijn dat militaire avonturen onaanvaardbare risico's voor hen met zich mee zouden brengen. Om deze afschrikking geloofwaardig te doen zijn, moest er op zijn minst een zeker evenwicht tussen de wederzijdse mili taire mogelijkheden bestaan. De eis van handhaving van dit evenwicht leidde echter tot een ongeëvenaarde bewapingswedloop, die nog extra gestimuleerd wordt door de snelle ontwikkeling van nieuwe wapensyste men. Deze race om bij te blijven, veroorzaakte tenslotte de huidige situ atie dat het nucleaire machtseven wicht uitgedrukt wordt in het aantal keren dat men de tegenstander totaal kan vernietigen. Het groeiend besef bij de machtheb bers in het Kremlin en in het Witte Huis, dat het inderdaad te gek wordt, heeft de ontspanning tussen Oost en West op gang gebracht, in de vorm van onderhandelingen over inperking van de nucleaire bewapening, de Eu ropese Veiligheids Conferentie, waarvan de voorbereidende besprekin gen in Helsinki zijn begonnen en de dit jaar te beginnen onderhandelin gen tussen NAVO en Warschau-Pact over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering (de MBFR-on- derhandelingen). De militairen zien de onderhandelin gen over troepenvermindering echter met grote bezorgdheid tegemoet, in verband met de huidige conventionele overmacht van het Warschau-Pact. Zij vrezen dat dit overwicht nog groter zal worden als wederzijds op een lager peil van bewapening wordt over geschakeld. Zij zien in de bereidheid van het Warschau-Pact om meer troe pen dan het westen naar huis te sturen, de enige mogelijkheid tot suc cesvolle onderhandelingen. De Russen zullen, redeneren zij, hiertoe eventu eel alleen bereid zijn als de NAVO- landen hun defensieinspanning nu zo hoog mogelijk houden. Dit, en de vrees dat Amerika zijn troepen in Europa gedeeltelijk terugtrekt als de Europese landen het wat de defensie betreft laten afweten, lijkt de oorzaak van de overbelichting van het ene deel van de NAVO-strategie, de in spanning, het inhalen van achterstan den, waarvoor de defensiebudgetten verhoogd moeten worden. 'Een muur' Deze situatie en de talrijke knullige incidenten, die de Nederlandse krijgs macht de laatste tijd in het nieuws brachten, roepen bij steeds grotere groepen mensen weerstanden tegen de huidige defensiepolitiek op. De vraag of gezien de ontspanning en het ge brek aan geld om alle noodzakelijke overheidstaken te betalen, de defen sieinspanning niet anders en minder kan, zonder zijn geloofwaardigheid te verliezen, komt steeds dringender naar voren. De moeilijkheid is, dat die ge loofwaardigheid nooit precies in aantallen mensen of kanonnen meer of minder is uit te drukken. 'Je kan', zegt een beleidsambtenaar op defen sie. 'de defensieinspanning vergelijken met een muur, die je om je eigen terrein bouwt om de tegenstander ervan te weerhouden dat terrein te betreden. Die muur moet redelijk hoog zijn, maar of er wellicht een steentje meer of minder op moet, is moeilijk te zeggen. Tot nu toe is de NAVO-muur voldoende hoog geble ken, en daarom willen we daar nu niets aan veranderen'. In de Nederlandse politiek is een steentje meer of minder echter zeer belangrijk. Zo'n steentje kan altijd nog een paar honderd miljoen sche len, genoeg om de samenwerking tus- NAVO-chef mr. Luns sen verschillende politieke partijen wel of niet mogelijk te maken. Verdeeldheid De vraag van een steentje meer of minder, leidde ook tot verdeeldheid in de staatscommissie-Van Rijckevors- scl die advies heeft uitgebracht over de defensieinspanning in de komende jaren. De meerderheid, waarin alle militaire leden van de commissie za ten, kwam vanuit de ontspanning- door-inspanning-gedachte tot de con clusie dat de Nederlandse defensie belangrijk moet worden verbeterd, een verbetering die een forse verho ging noodzakelijk maakte van het per centage dat de defensiekosten jaarlijks uitmaken van het nationaal produkt. De minderheid vond dat Nederland al te lang te veel defensiehooi op zijn vork genomen had. Zij wees de moge lijkheid van een massale Russische aanval af en adviseerde daarom de Nederlandse defensie, onder handha ving van het huidige percentage, in te richten voor de beheersing van crises van beperkte omvang. De, door de meerderheid geadviseer de. forse verhoging van het budget is echter politiek volstrekt onhaalbaar. Minister De Koster nam dan ook in zijn politiek testament een tussen- standpunt in. Hij meende met minder geld toch dezelfde doelstelling te kun nen vervullen, die de meerderheid van de commissie voor ogen stond. De oplossing hiervoor vond hij mede door belangrijke investeringen enkele jaren uit te stellen, waarbij de vraag rijst op grond waarvan deze minister verwacht dat men later wel bereid is die hogere kosten te betalen. De belangrijkste politieke partijen zijn globaal in drie groepen te verde len ten aanzien van het defensiebe leid. VVD en DS'70 willen verhoging van het defensiepercentage van het nationaal inkomen, KVP, AR en CHU nemen genoegen met handhaving van het huidige percentage en de linkse drie, PvdA, D'66 en PPR streven naar belangrijke verlaging. crp De Europese ruimtevaartconferentie heeft, eind vorige maand in Brussel, het onmogelijke bereikt De Britse delegatie was naar de vergadering gekomen met het voornemen de onge lukkige ELDO, de Europese organisa tie voor het ontwikkelen van een draagraket, een fatsoenlijke begrafenis te geven. Met het ontwikkelen van een raket had dezet club opmerkelijk weinig succes gehad hoe het ene na het andere prototype in zee viel is een bekend verhaal. Maar de Fransen waren er evenzeer van overtuigd dat Europa door moest gaan, omdat het voor het laaiceretn van zijn eigen kunstmanen toch niet tot in de onafzienbare toekomst af hankelijk kon blijven van Amerikaan se welwillendheid. Frankrijk was dus de grootste (en, zoals de afgelopen tijd steeds duidelijker werd, ongeveer de enig overgebleven) voorstander van ELDO's nieuwste plan: de grotere en betere raket Europa 3. De conferentie van Brussel heeft nu kans gezien om beide partijen hun zin te geven. Met ingang van volgend jaar wordt namelijk een nieuw Europees bureau voor ruimtevaart opgericht, waarin de ELDO en de succesvoller zusterorganisatie ESRO (die kunstma nen bouwt) zullen opgaan. Voor de Britten betekent dat inderdaad de begrafenis van de ELDO. Om elk mogelijk misverstand op te heffen kondigen zij nog aan dat hun begro ting voor ruimtevaart niet zal worden verhoogd, een beleefde manier om te zeggen dat voor verdere raketplannen uit het Verenigd Koninkrijk geen man en geen cent valt te verwachten, begroot op ruim twee miljard gulden. LOS-VAST En voor de Fransen liggen nog (bij na) alle mogelijkheden open, omdat de nieuw op te richten club de samen- u it-sam en-ithu is-re gel zal afschaffen. Niet langer wordt speciaal een begro ting opgesteld waaraan alle leden vol gens vaste percentages bijdragen. Per afzonderlijk project wordt bekeken wie er voor welk bedrag mee wil doen. Dat een van die projecten een Europese raket zal zijn staat voor Frankrijk als een paal boven water. Beslissingen over wie daaraan mee wil doen, zijn in Brussel nog niet genomen, daar heeft men het hele komende jaar nog de tijd voor. Dat maakt het interessant, het poker- spel dat de afgelopen maanden om die Europese raket is gespeeld, nog eens te overzien. De omstandigheid dat Engeland tegen was en Frankrijk voor, vormde een vast gegeven. Van belang was dus de houding van de derde grote partner, West-Duitsland. In principe voelde men in Bonn ook steeds minder voor de Europese vuur pijl, maar men vond het vervelend om dat hardop te zeggen. Weliswaar had de Frans-Duitse vriendschap niet meer die bijzondere warmte uit de tijd van Adenauer, De Gaulle en Er- hard, maar zij was toch nog een factor van enige betekenis. Aarzelend werd de terugtocht voorbe reid totdat de verantwoordelijke mi nister liet uitlekken dat de knoop nu doorgehakt was om enkele dagen later weer te verklaren dat er. nog niets beslist was. De boodschap kwam in Parijs toch wel over, en leidde daar tot opmerkelijke reacties. Als dan ie dereen hier zijn verstand kwijtraakt, gromde de Franse regering in be schaafde maar duidelijke termen, dan kunnen we het ook altijd nog alleen. Dat zou een even moedige als kostba re oplossing zijn geweest: de ontwik kelingskosten van de Europa 3 waren NIEUW PLAN Een paar weken later kwam een gloednieuw Frans plan op tafel. Er was een eenvoudiger raket mogelijk, die hetzelfde zou presteren als de Europa 3, maar aanzienlijk goedkoper zou zijn te ontwikkelen. Deze L-3s zou nog geen anderhalf miljard gaan kos ten. Niettemin was Frankrijk bereid, zijn oorspronkelijke financiële bijdra ge te handhaven op negenhonderd miljoen, ja zelfs er nog tweehonderd miljoen bij te doen. De, inmiddels dus voor driekwart Franse, ELDO- raket zou dan natuurlijk wel onder Franse leiding uit Franse hoofdonder delen worden opgebouwd. De soepele spelregels van het nieuwe Europese bureau voor ruimtevaart la ten inderdaad ruimte voor dit soort nog maar net internationale schema's. De Europese partners kunnen dus voor een dubbeltje zo niet op de eerste dan toch op de tweede rij. zitten. Of zij de komende maanden inderdaad kaartjes voor het Franse circus zullen kopen staat intussen nog niet vast, want er is een concurreren de Amerikaanse voorstelling zij het dat de kaartjes daar een kwartje kos ten. J De conferentie van Brussel heeft na melijk in principe besloten, mee te doen aan het NASA^project voor de ruimte-veerboot. Dat zou volgens de Amerikaanse uitnodiging een bijdrage in de orde van tien procent gaan worden, wat volgens de officiële schatting neerkomt op zo'n twee mil jard gulden (toevallig net de prijs van de nu toch wel afgeschreven Europa 3). Omdat er aan die schat ting een erg optimistisch luchtje zit moet er de komende maanden over de details nog wel duchtig worden ge praat. TWIJFEL Er zijn trouwens aanwijzingen dat ook de Amerikanen zelf zich opnieuw gaan afvragen of die ruimtevliegtuig voor het lanceren van dertig-tons la dingen wel echt voordeliger is dan weggooi-raketten. Maar hoe dat ook afloopt, Amerika heeft een- en andermaal beloofd dat de NASA voor iedereen kunstmanen wil lanceren mits dat niet in strijd is met de veiligheid van de Verenigde Staten. En in die voorwaarde zit waarschijnlijk de voornaamste reden verborgen waarom Frankrijk met zul ke opmerkelijke ijver naar een Euro pese raket blijft streven. Fankrijk hecht bijzonder aan zijn status van onafhankelijke kernmo- gendheid. Dat uit zich onder andere dn het onderhouden van een paar onderzeeboten met atoomraketten die verrassend veel op de Amerikaanse Polaris lijken, maar puur Frans zijn. Zo'n kernvlootje heeft militair pas enige betekenis wanneer het in een groot operatiegebied voortdurend con tact kan onderhouden met een hoofd- kwartier. Minister van defensie Debré maakt er geen geheim van dat daar voor een puur Franse communicatie satelliet nodig is. POLITIEK Wat hij niet zegt, maar wel denkt, is dat er omstandigheden denkbaar zijn, waarin Amerika het politiek onver standig vindt (en dus dn strijd met zijn nationale veiligheid), zo'n satel liet bij wijze van vriendendienst te lanceren. Daarom moet er een Euro pese draagraket komen, of desnoods een Franse. De rest van Europa zal de redelijkheid van deze Franse ge dachte moeilijk in kunnen zien. Er is ook nog een wat simpeler prestigekwestie. Niet voor niets werd het plan voor de L-3s voor het eerst openbaar op een conferentie in Kou- rou, Frans Guyana. Daar zijn fraaie lanceerinstallaties gebouwd, een van Frankrijks bijdragen aan de ELDO. Kourou staat nu alleen bekend als de plaats waar de raket Europa 2 in zee viel. Men zou er best wel eens echt iets willen lanceren. Minister De Koster Van de kabinetsformatie zal afhangen welk defensiebeleid de komende jaren gevoerd gaat worden. Duidelijk is ech ter dat handhaving van de huidige NAVO-taken zonder wezenlijke verho ging van het budget dan wel belang rijke vermindering van die uitgaven door een andere defensie-opzet, alleen op verantwoorde wijze kan worden uitgevoerd met medewerking van de deskundigen in het defensie-apparaat zelf. Plannen van de PvdA tot verla ging van het defensiebudget met een gelijktijdig streven naar de oprichting van luchtmobiele brigades, die met he likopters moeten worden uitgerust, werden door deze deskundigen met schouderophalen bekeken, omdat ze in de huidige vorm onhaalbaar zijn. Een groep kritische officieren en de fensieambtenaren is ongetwijfeld tot deze medewerking bereid, maar de houding van een aantal krijgsmacht bazen, geeft minder reden tot optimis me. Niet voor niets stelde minister De Koster een omvangrijk reorganisa tieplan op om aan de eisen van deze heren het hoofd te kunnen bieden. 'Die jongens willen, om in voetbalter men te spreken, als het even kan drie middenvoors, in plaats van één', zegt de KVP-defensiespecialist generaal b.d. Van Eisen. Het valt te vrezen dat de defensie haar hoge eisen voorlopig nog wel onveranderd zal blijven stel len, als het van deze bazen moet afhangen. VATIKAANSTAD (KNP) -De voor zitter van de internationale katholieke hulporganisatie 'Caritas Internationa- lis' mgr. Carl. H. Vath, heeft gisteren een beroep gedaan op alle landen zich nog meer voor de vrede in Vietnam in te zetten en de door de oorlog geteisterde bevolking 'zonder gods dienstig of ideologische onderscheid' nog meer en beter te helpen. Wie er eventueel lol in zou hebben de wc in de hoek van de huiskamer te zetten, mag dat zomaar niet doen. En zelf een keukentje er bij maken mag ook niet, ook al gaat het om een eigen huis. Zodra de indeling van een huis wordt gewijzigd, moet ten minste de brandweer daarvan op de hoogte zijn, maar in de meeste gevallen zal de gemeente eerst toestemming moeten geven, als iemand in- of uitwendig iets wil ver- of bijbouwen. 'De gemiddelde burger weet daar he lemaal niets van. Later komen ze er achter en dan moet alles weer ge sloopt worden', zegt de Haarlemse architect ir. K. F. G. Spruit. Ir. Spruit is voorzitter van de kring Kennemerland van de BNA Bond van Nederlandse Architecten. Hij en zijn Kennemer 'bondgenoten' willen de onwetende burger helpen met de warwinkel van reglementen, voor schriften, bepalingen, subsidiemoge lijkheden, verboden en wat er alzo meer doorgeworsteld moet worden voor je aan het (ver-)bouwen mag slaan. De architecten hebben een soort wetswinkel opgericht, waar ie dereen advies kan krijgen: het Archi tecten Informatie Centrum. Elke eer ste en derde dinsdagavond van de maand zitten er ten minste twee ar chitecten in een kamer in het voorma lige St. Elisabethsgasthuis aan de Kampervest in Haarlem om er liefst aan de hand van meegebrachte tekeningen en foto's vragen te be antwoorden, naar de juiste instanties te venvijzen of desnoods een schets te maken. Een advies en zelfs zo'n schets kost de aanvrager niets. Er is toch al zo weinig gratis en 'dat proberen wij te doorbreken. Al die mensen naar Van uitstel komt afstel, maar niet voor José Inacio da Silva en Josefa Maria Margaride da Silva. Veertig jaar geleden ontmoetten ze elkaar in Sao Paulo en sindsdien wonen ze samen in de Braziliaanse stad Recife. 'Veertig jaar geleden waren we echt van plan te trouwen, maar je weet hoe dat gaat. Er is altijd wel wat', zegt José, zelf intussen 72 jaar. 'Maar nu Josefa net honderd is geworden, hebben we besloten ons huwelijk niet langer meer uit te stellen.' En zo gaan ze op 10 januari alsnog naar het stadhuis van Recife. Het daget dit jaar in het Midden- Oosten, maar in Vietnam blijft de toestand verward. Voor de pas ten derde male getrouwde koning Hoes sein van Jordanië dreigt ernstig ge vaar, maar een paar lichtpuntjes doe men zo af en toe ook op. Een belan grijke figuur wordt tijdens een kort stondige revolutie slachtoffer van een bloedige aanslag. Azië krijgt een aan tal natuurrampen te verwerken en er zullen twee ernstige vliegtuigongeluk ken gebeuren. De spanning in Ierland stijgt ten top, maar mede dankzij de inspanning van paus Paulus mogen ze daar in september ontspanning ver wachten. De Europese valuta zullen er in elk geval niet waardelozer op worden. Al deze gemakken en ongemakken zal het nieuwe jaar ons brengen, althans volgens dertig Zuiditaliaanse dames en heren helderzienden, die in de duistere kelder van een oude villa in de buurt van Napels samen een magi sche blik op de nabije toekomst heb ben zitten werpen. Temidden van het gulle zand aan den voet van den stuivenden blinkert staat deze kolos daar als het prachtig ste monument van het oude Haarlem se woud. De stam heeft een omvang van zes meter en de ouderdom des booms wordt door de bewoners van het oord gerekend op vijfhonderd ja ren, welke berekening niets onwaar schijnlijks heeft; hij is de laatste van een groep dikke bomen waarvan in het begin dezer eeuw nog twee aanwe zig waren. Zijn takken moeten nog voor vijftig jaren een verbazenden omvang hebben gehad. Dat 'in het begin dezer eeuw' slaat op de vorige eeuw, want wat hierboven staat, komt uit het boekje 'Onkruid' van Frederik van Eed en senior (de vader van die van 'De kleine Johan nes'), dat in 1886 verscheen. In het hoofdstuk 'de bossen van Kennemer land' wordt Van Eeden helemaal lyrisch als hij het over de Holle Boom bij Kraantje Lek heeft, die hij 'een der oudste en merkwaardigste voortbrengselen van het plantenrijk' noemt. Toen al. Diezelfde holle boom, waarvan de novemberstorm een groot stuk afrukte, is nu de patient waar voor speciaal de Stichting Behoud de Holle Boom is opgericht. De heren Copijn, boomchirurgen, hebben de Holle Boom al diepgaand onderzocht en de stichting er een rapport over gestuurd. De kosten van verpleging en genezing zullen zo'n drieduizend een architectenbureau sturen zou veel te kostbaar voor ze worden. De men sen die zelf kleine verbouwingen wil len laten doen, zijn meestal weinig kapitaalkrachtig. Die gulden kunnen ze maar één keer besteden. Laat dat dan meteen raak zijn. Elke maand komen er een hoop bouwaanvragen zonder deskundige voorbereiding bin nen, want de mensen hebben er ge woon geen idee van hoe ze het snelst en het best tot hun doel kunnen raken. En de gemeenten en bouw- en woningtoezicht zitten er mee. Je kunt beter meteen proberen zulke projec ten te sturen. Als mensen een paar honderd gulden kunnen besteden, dan moeten ze er ook een optimaal resul taat mee bereiken. Er zijn er die zich verkeerd laten voorlichten en voor een kleine verbouioing drieduizend gulden betalen, terwijl ze het mis schien mèt de juiste hulp voor drie honderd hadden kunnen doen. Zulke begeleiding en goede voorlichting wil len wij geven.' Dat er veel mensen met verbouwings problemen zitten, is bij het 'proef draaien' wel duidelijk geworden. Voor zo'n eerste zitting toen nog maar weinigen van het informatiecentrum afwisten was de belangstelling be paald groot te noemen. In eerste in stantie is het Haarlemse centrum be doeld voor het Kennemerland, maar wie van buiten dat gebied komt en op de stoep staat, wordt zeker niet terug gestuurd. En doordat alle andere kringen van de BNA zo langzamer hand wel op de hoogte zijn van het bestaan van het centrum, is het hele maal niet onmogelijk dat het Haar lemse initiatief over een poosje elders in het land zal worden overgenomen. gulden bedragen en dat geld begint langzaam binnen te druppelen. Op giro 83090 van de stichting (ten name van mevrouw L. R. ten Berge-Krljff), die in Haarlem in de Schroeder van der Kolkstraat 17 gevestigd is, is tot nu toe door particulieren ongeveer driehonderd gulden gestort. 'Kraantje Lek' zal 400 per jaar bijdragen en contant is er ook nog eens honderd gulden binnengekomen. Dat is allemaal voor de Holle Boom, maar als er genoeg geld binnenkomt wil de stichting ook de beuken en iepen er om heen verzorgen, want een boom alleen is maar alleen en de natuurlijke omlijsting hoort er bij. En als het even kan, wil de stichting ook andere historische bomen onder de loep nemen. Het bestuur dat door twee beeldende kunstenaars, een architect en een agronoom, allen uit Haarlem, wordt gevormd heeft o.a. de Napoleonboom in de Haarlemmer hout, de Wilhelminaboom op het Haarlemse Nassauplein en de Wilhel minaboom in Vijfhuizen in het ach terhoofd. Een belangrijk handelsakkoord tussen Soedan en Egypte hangt af van een stel dromedarissen. Egypte heeft voor een dikke vijftien miljoen gulden dro medarissen van Soedan overgenomen en zolang dat geld niet op tafel komt, wil Soedan het nieuwe handelsak koord ter grootte van meer dan 175 miljoen niet ondertekenen. Na over en weer touwtrekken wil Egypte wel alvast bijna vier miljoen betalen, maar Soedan wil dat de koper volle dig over de brug komt, anders gaat het hele akkoord niet door en daar mee uit. Rolling Stone Mick Jagger is door tweeduizend internationale modere dacteuren en deskundigen uitverkoren tot een van de twaalf best geklede mannen van 1972. Zijn vrouw Bianca staat bij de twaalf best geklede vrou wen. Voor het eerst staat op de herenlijst ook de echtgenoot van de Engelse prinses Alexandra, Angus Ogilvy, en diens broer Lord Airlie. De goedgeklede heren zijn vergezeld van New Yorks burgemeester John Lindsay, de Franse baron Alexis de Rode, en de acteurs Sidney Poitier, Hary Belafonte, Robert Redford en Richard Roundtree. Een speciale vermelding voor hun 'grote invloed op de toleidinig in 1972' ging naar Oher (van Sonny en Oher) en de actrice Silvana Mangano. Voor de best geklede mode-ontwerpers res pectievelijk -sters staat onder meer de Franse couturier Yves Saint-Laurent. Eén en al 'love' Is de postzegel die de Amerikaanse PTT aan het begin van het nieuwe jaar heeft uitgebracht. De bommen die de B 52-bommenwerpers op het andere plaatje en In het echt boven Vietnam laten regenen want dat de bombardementen voor een deel zijn gestaakt, beteent nog lang niet dat heel Vietnam bomvrij zou zijn zijn niet van de hartelijke zegels voorzien, hoewel het hier toch een zuiver Amerikaanse zending betreft 'Misschien zou Je heter niet in een kaaswinkel kunnen werken, Simpkins?1

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7