Vredesakkoord zou weer op handen zijn 'Oude vijf' praten weer met Ruppert PvdA wil samen met vakbeweging actie tegen de VS voeren Het Kwartet Lyndon Johnson als sport-fan Noodweer op Sicilië In deze krant droog De coördinator Franse regering sombermaar Saigon meldt compromis Geen speciale rechtsbijstand gastarbeiders Vrolijke Tito SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Nieuwe LeMse Courant WOENSDAG 3 JANUARI 1973 53ste jaargang no. 310 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen IRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hért in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur De Amerikaanse oud-president Lyndon Johnson heeft nog steeds zijn hart verpand aan alles wat Texas is. Ondanks de koude waren hij en zijn vrouw aan wezig bij de klassieke sportontmoeting tussen de uni versiteiten van Texas en Alabama. Texas won. J 1ESSINA (UPI) Bij aardverschui- ringen als gevolg van zware regenval de laatste dagen aan de oostkust Sicilië minstens 10 mensen om het even gekomen en tientallen gewond geraakt. Militairen en vrijwilligers proberen de geïsoleerde dorpen Fantina, Antillo en Motta Camastra te bereiken. Wegen njn daar weggespoeld en de telefoon- rerbindingen zijn verbroken. veerdienst tussen Sicilië en het Ita liaanse vasteland is hersteld. Binnenland PTT moet dit jaar weer duurder worden Caroline zendt weer Voor defensie in 25 jaar miljard Buitenland Luchtgevechten Israël-Syrië 9 Amerikanen gaan steeds meer op elkaar lijken9 Kerk Jezus in roman onherkenbaar2 tekcnctalacr 2 Ito schrijft ons 2 teel f pips. feuilleton 6 "Menschap cn techniek 7 Commentaar 7 Dichtbij cn verder 7 D» probleem li fimilieberlcbtcn 12 Wij moeten nu gaan zorgen dat Europa een menselijk gezicht pjgt. Dr. Sicco Manshoü Uitgangspunt voor dit gesprek zijn de brieven die de vijf fractievoorzitters enkele dagen geleden bij dr. Ruppert hebben ingeleverd en waarin de frac ties hebben uiteengezet wat naar hun mening hoofdpunten behoren te zijn van een regeringsprogram van de vijf. Informateur Ruppert zou er vooral behoefte aan hebben de geschilpunten in dit gesprek aan de orde te stellen. De verwachting over een gunstige afloop van het gesprek is in politiek Den Haag niet al te hoog gespannen. De KVP heeft een hard standpunt ingenomen tegen VVD en DS'70 en de ARP heeft zich vooral schrap gezet tegen DS'70. Niettemin zei de fractievoorzitter van de VVD, de heer Wiegel, gisteravond 'gematigd optimistisch' te zijn. Zowel de toonzetting als de bewoording van Zogezegd Droog weer met enkele opkla ringen maar ook plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest. Maximumtempera turen omstreeks 3 graden, maar in mistgebieden enkele graden lager. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend rustig weer met over het algemeen lichte dooi. Morgen zon op: 08.48 onder: 16.43 maan op: 08.47 onder: 16.34 Stille coupe's in treinen een 'stilletje' graag Elke werkdag een krant, .306 maal per jaar, geeft de werkers bij een dagblad steeds genoeg te doen. Er komt zoveel aflei ding èn afwisseling bij, dat el ke moeilijkheid die zich daarbij voordoet een snelle oplossing vraagt. Alles moet in tempo ge schieden en vooral door de mensen die boven op het nieuws zitten. Een van onze medewerkers, de coördinator, heeft aan moeilijk heden geen gebrek. Hij onder houdt voor de redactie alle con tacten met die afdelingen, die bij de vervaardiging van het komende produkt zijn betrok ken. Het zetten en opmaken van de krant ruordt begeleid, tot het juiste tijdstip van drukken. De coordinator onderhandelt met de advertentie-afdeling over de ligging èn het aantal pagina's van de krant en verzorgt 'rede lijke ruimte' voor de redactie, die altijd voor groter omvang 'in' is. Elke pagina die we méér maken dan direct noodzakelijk is, kost aan papier 1.000 en het zetten 300. Aangezien een krant al tijd een even aantal pagina's telt, komen er dus twee pagi na's bij. Een niet geheel door dachte (om het woord fout niet te gebruiken) beslissing kan zo tot meer dan 2500 oplopen, te verhogen met kosten van druk ken en inkt. De zetterij die zich overdag over de advertentieteksten buigt, wordt vooral in de avond met de resultaten van journalis tieke arbeid belast. De beste cliché's worden door de redactie uitgezocht om de tekst te verlevendigen en de drukkerij moet weten, via vrij ingewikkelde draaischema's hoe de edities zijn samengesteld. Het aangeven van kleuren op de pagina's is daarbij een hoofdstuk apart. Aan het einde van de dag worden al weer maatregelen voor de komende genomen. Niet zonder zuchten, maar ook die worden betaald. Mede betaald van de adverten tie-opbrengsten die best wat ho ger kunnen liggen. Want met de redactie is de coördinator wel zo sportief de advertentie afdeling vijftig procent van het totaalprodukt te gunnen. Zover is het nog niet, maar moet het komen. Meer lezers waarover morgen opwekkend nieuws) en advertenties is onze wens, naast die voor u voor een gezegend 1973. De directie RITA Verivach tingen niet ho og gespannen Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fractievoorzitters van de confessionele partijen, de WD en DS '70 praten vandaag gezamenlijk met informateur Rup pert over de mogelijkheid het vijfpartijenkabinet te herstellen. De informateur heeft hen gisteren voor dit gesprek uitgenodigd. de brieven die later deze week gepu bliceerd zullen worden, noemde hij 'positief gestemd'. De heer Wiegel verwacht daarom dat het zéker tot een tweede gesprek zal komen en dat wanneer een goede procedure wordt gevolgd, de fractievoorzitters het bin nen drie weken met elkaar eens kun nen zijn. Geschilpunten zijn o.a. de inflatiebe- strijding, de voortzetting van het overleg met het bedrijfsleven en het districtenstelsel. De heer Wiegel ver klaarde zich gisteravond wederom te gen de invoering van het districten stelsel te zijn, een wens die de KVP in haar brief aan de informateur juist heel hoog genoteerd heeft staan. Ook meende de heer Wiegel begrepen te hebben dat de ARP-fractie geen knie val van DS'70 verlangt door achteraf het beleid van kabinet-Biesheuvel goed te keuren. Over een toekomstig te voeren inflatiebestrijdingsbeleid zou men het daarom eens kunnen worden. Tegenover dit optimisme van de VVD staat het scepticisme van KVP en ARP. De programmapunten in de KVP-brief zouden zorgvuldig zijn gekozen om de VVD en DS'70 tegen zich in te ne men, daarmee de weg vrijmakend voor een onderzoek naar de vorming van een extraparlementair kabinet, waar de KVP-fractie een groot voor stander van is. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) zal geen voorlopige regeling treffen om kosteloze rechtsbijstand te geven aan on- en minvermogende bui tenlandse werknemers, die voor de rechter moeten komen in verband met de vreemdelingenwet of uitleve ringswet. Hij antwoordt dit op Kamervragen van het D'66-Kamerlid mej. Goudsmit, die om een kosteloze rechtsbijstand voor dit soort zaken had gevraagd. Onlangs heeft de minister in een brief aan consultatiebureaus voor bui tenlandse werknemers laten weten, dat, vooruitlopend op een wetsont werp, buitenlandse arbeiders en vreemdelingen op dezelfde voet koste loze rechtsbijstand kunnen krijgen in civiele zaken en zaken van admini stratief recht als minvermogende Nederlanders. Een uitzondering maak te hij voor zaken die verband houden met de twee genoemde wetten. PARIJS, SAIGON (Reuter, UPI, AP) Tegenstrijdige berichten vergezelden gisteren de hervat ting van het Vietnam-overleg in Parijs. De Franse president Georges Pompidou en zijn minis ter van buitenlandse zaken Mau rice Schumann verklaarden dat fundamentele geschillen nog steeds een vredesregeling in de weg staan. Maar Zuidvietnamese regeringsfunctionarissen beweer den dat Amerika en Noord-Viet- nam een compromis hebben be reikt en dat een akkoord binnen twee weken kan worden ge tekend. Volgens de laatste (moeilijk te gelo ven) lezing, zou president Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam door de Amerikanen zijn ingelicht en gaat hij voorlopig akkoord, hoewel hij het nog steeds niet eens is met bepaalde voor zieningen. Het compromis zou het resultaat zijn van geheime onderhan delingen, die gevoerd werden tijdens de twaalf dagen massale bombarde menten op Noord-Vietnam. Hoe dat overleg werd gevoerd, werd niet ge zegd. Wel zeiden de Zuidvietnamezen dat Amerika en Noord-Vietnam slechts de laatste hand behoefden te leggen aan het ontwerp-akkoord, voor dat het getekend kan worden. Onder het compromis hebben de Noordvietnamezen hun eis laten val len, dat de overeenkomst een zinsnede moet bevatten, waarin wordt gezegd dat Noord- en Zuid-Vietnam in werke lijkheid één, ondeelbaar land is, in plaats van twee aparte staten. De Amerikanen zouden er op hun beurt niet langer op staan dat de Noordviet namezen hun troepen terugtrekken uit hét zuiden. Brief van Nixon President Thieu zou op 30 december ingelicht zijn over het compromis in een brief van president Nixon, die door de Amerikaanse ambassadeur aan hem werd overhandigd. Thieu zou akkoord gegaan zijn, maar geweigerd hebben aanwezig te zijn bij de onder tekening van het akkoord, later deze maand in Parijs. Volgens het bereikte compromis zullen Noord- en Zuid- Vietnam gezamenlijk militaire com missies vormen en zal er een 'raad Het Vietnam- overleg Is gisteren hervat met een technische zitting, die vier uur duurde en van daag zal worden voortgezet. Hier de Ameri kaanse delegatie leider William Sullivan, onder minister van buitenlandse zaken en een expert op het ge bied van Indo- China. van nationale verzoening en een dracht', waarin ook afgevaardigden van de Viet Cong zitting hebben, worden ingesteld. Voor het opgeven van zijn verzet tegen een vredesrege ling, wil Thieu beloond worden met voortgezette Amerikaanse militaire en economische steun. Onmiddellijk na de ondertekening zal Thieu twee gezanten naar Washington sturen om er zeker van- te zijn, dat hij hulp ook werkelijk krijgt. Dat zijn Boet Dien, die tot halverwege 1972 ambassadeur in Washington was, en de oud-minister van buitenlandse za ken Tran Van Do. Na hun bezoek aan Washington zullen de twee ieder een aantal landen in Europa, Zuid-Ameri- ka en Azië bezoeken om steun te zoeken voor het standpunt van Thieu, dat Zuid-Vietnam een aparte, soeverei ne staat is, die los staat van Noord- Vietnam. Aldus het verslag van Zuid vietnamese regeringsfunctionarissen. Moeilijk gesprek Het Witte Huis wilde gisteren geen commentaar geven op deze lezing. Re geringsfunctionarissen ontkenden dat een compromis was bereikt, hoewel ze eraan toevoegden dat het uiteindelijke akkoord best enkele elementen uit het bericht uit Saigon 'kan' bevatten. In het Amerikaanse Congres wordt nog steeds geloofd dat de vredesbe sprekingen erg moeilijk zullen zijn. Toen het overleg afgebroken werd, bleek de voornaamste moeilijkheid de politieke controle van Zuid-Vietnam na het bestand te zijn. Het feit, dat Thieu twee gezanten op pad stuurt om de wereld van zijn standpunt te overtuigen, wijst er volgens Ameri kaanse Congresleden op, dat de presi dent niet van plan is die controle te delen met de tegenpartij. President Georges Pompidou heeft gisteren gezegd, dat het vredesoverleg gepaard gaat met 'echte moeilijkhe den, die niet gemakkelijk oplosbaar zijn', maar desondanks had hij nog hoop op een succesvolle afloop. Pom pidou geloofde niet dat de bombarde menten de 'Noordvietnamezen had be wogen tot dankbaarheid of tot het doen van concessies.' Hij voegde er aan toe: 'Ik geloof niet dat je eeuwig onderhandelen kunt afwisselen met bombardementen. Ik houd niet erg van die afwisseling.' De president ont hulde dat hij gecorrespondeerd had met president Nixon over het hervat ten van de besprekingen 'nog afgezien van de normale contacten over en weer.' Zijn minister van buitenlandse zaken Maurice Schumann zei in een radio-interview: 'Nu het vredesgesprek hervat wordt, wens ik hier duidelijk te zeggen, dat men wat betreft de fun damentele punten van geschil nog niet veel nader tot elkaar is gekomen.' Overleg hervat In Coisy-ie-Roi zijn gisteren de be sprekingen tussen Amerika en Noord- Vietnam hervat. Deze technische be sprekingen houden zich bezig met protocollen, die een politiek en mili tair akkoord "ergezellen en omvatten onder meer het aantal van de functies van de internationale controle-com missie. De Amerikaanse delegatie werd geleid door William H. Sullivan, een belangrijk deskundige van het State Department op het gebied van Indo-China. Het Noordvietnamese team stond onder leiding van Ngoejen Ko Thach, onder-minister van buiten landse zaken. Beide partijen wensten geen' woord los te laten over het gesprek. Zie verder pagina 9 DEN HAAG De Partij van de Arbeid heeft aan de besturen van de drie vakcentrales gevraagd of zij bereid zijn contact op te nemen met deze partij over maatregelen om druk uit te oefenen inzake het tot stand komen van een vredesakkoord in Vietnam. Een brief met deze strekking is giste ren naar de vakcentrales verzonden. De PvdA wil zo vlug mogelijk, het liefst vóór zaterdag, een principiële uitspraak van de vakcentrales over de vraag of zij acties tegen de Ameri kaanse politiek in Vietnam zullen steunen. De Amerikaanse bombardementen heb ben, zo zegt de PvdA in een toelich ting, een golf van protesten ten gevol ge gehad. Een hervatting van de bombardementen zou tot nog meer protesten aanleiding geven. Nu de bombardementen boven de twintigste breedtegraad zijn gestaakt is het zaak allerwegen zoveel mogelijk druk uit te oefenen op de VS om tot een vredes akkoord te komen. Bij een eventuele hervatting denkt de PvdA aan boycotacties van Amerikaan se bedrijven, produkten, vrachtschepen en vrachtvliegtuigen. Omdat dergelijke acties voorbereid moeten worden en omdat niet bekend is tegen welk van de genoemde objecten een boycot actie het meest effectief is, roept de PvdA hulp van de vakbeweging in. die deze kwesties zo umoeten onderzoeken. De vervoersbond NKV heeft inmid dels al de Nederlandse vakbeweging gevraagd de leden op te roepen tot een boycot van Amerikaanse produk ten en bedrijven in verband met de bombardementen op Noord-Vietnam. Behalve aan de vakverenigingen heeft de partij van de Arbeid zich ook gericht tot alle politieke partijen in de Tweede Kamer, kerkelijke instan ties en vredesbewegingen. De partij heeft hen gevraagd vandaag bijeen te komen in het Amsterdamse Parkhotel om een landelijke demonstratie voor zaterdag te organiseren. Juist daarom acht de Partij van de Arbeid het van het allergrootste belang dat de vak centrales een uitspraak zullen doen voor zaterdag. President Tito van Joegoslavië danst met zijn vrouw op het vro lijke nieuwjaarsbal dat hij bij woonde in een toeristenplaats aan de Adriatische Zee. (ADVERTENTIE) in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek Levering uit voorraad: 'SLAAPBANKEN CENTRALE' Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudsesingel 68, Rotterdam, telefoon 010-13.80.18. 'Ik wilde alleen mijn schoenen drogen, voordat u thuis kwam.' BAGDAD (Reuter) Twee Iraakse soldaten zijn gedood en vier gewond bij gevechten langs de Iraaks-Perzi- sche grens. Dit is gisteren in Bagdad bekendgemaakt. Volgens Irak wordt er al drie dagen tussen Perzische en Irakeese eenheden gevochten. Haam Adres... Woonplaats .197?', Aan Nieuwe Leldse Courant t.a.v. de nieuwe HOOFDREDACTEUR Geachte heer Tamminga, Ja, lk wil graag meevechten voor het behoud van een gezonde Christelijke "krant, omdat ik vind dat de stem van het Evangelie ook ln de krant moet blijven doorklinken. Daarom, meneer de nieuwe hoofdredacteur, ben ik op pad gegaan en bied u als) welkomstgeschenk bij de Christelijke Pers deze nieuwe abonnee aan. Naam. nieuwe abonnee Adres...... Woonplaats Betaalt per maand/kwartaal. Ik stel het op prijs dat u mijn abonneewerving wilt belonen en zet een streep onder: raapje postpapier pletlne schaaltje handige paraatmap met enveloppèn (flessenonderzetter) met briefpapier en pen De nieuwe abonnee weet dat hij de krant eerst veertien dagen gratis krijgt en daarmee ongeveer vier gulden bespaart. P.S. Ik doe m'n best voor nog een abonnee! Hoogachtend, Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1