'Mof RUPPERTS SOMBERE PREEK OP DE 'DERDE KERSTDAD' dichtbij i immentaar s besluit je dag is gemaakt De onderlinge dienst ontbrak, dan maar zonder Dienstboode aan eiken vinger Bij jaareinde nog weinig uitzicht op nieuw kabinet nieuwjaarsborrel fabrykstank mensenvlees vrede T4/ W/KWARTET ZATERDAG 30 DECEMBER 1972 BINNENLAND T5/K7 Sporlj m Pcchvi 19.58 en Mi 19.00 ar.) es I treet dok. ills v-n J de ARP zal 1973 een bijzonder rijk jaar worden, waarin, naar lorden verwacht, ingrijpende be- f en moeten worden genomen. de zomer van dit jaar ligt op jfetuurstafel van alle plaatselijke 45 D' enigingen de nota van de con- 1 (bestaande uit vijf leden van ;VP, CHU en ARP): 'Op weg een verantwoordelijke maat- j' een politieke strategie Ie jaren zeventig, een uitermate knap geschreven Mua uk van de KVP-er Steenkamp. neer dan in de kring van KVP nödiit 1U zijn bij nogal wat ARP-ers 8 en en vragen gerezen vanwege ioud van dit stuk. Dat behoeft - elemaal niet te verbazen, want eer dan bij KVP en CHU hecht ij de oudste van de drie partijen - en terecht aan een stevig nent. Niet voor niets kan men KVP horen: 'Katholieken hou- iet zo van getuigen onze is steeds de kerk geweest'. En bij de CHU niet vaak vernomen: selen vormen een overkoepelend - niet een onderliggend fun- past t?' f °e£j n wel meer verschillen te noe- 21.10 maar waar het thans vóór alles hoort te gaan en dat heeft ntactraad ook duidelijk onder- - is de vraag: hoe moeten wij de jaren zeventig (en daarna) 4 seren om de vele diep ingrijpen- iblemen tijdig onder ogen te zien te pakken? En is 'gescheiden' how eet nen; rnaal eburt Film-C mme lijke partijen dan nog langer woord? Amuiaat dus om de toekomst. F1 lfBelJigcn vooral in de ARP nog wel eens graag naar het i sn kijken. Daar is ook geen jif'co ar tegen. Als men dan maar ei b]i /ergeet, dat de grote politieke uit die tijd bezig waren bezig wilden zijn met de weofcst. .jch. ber' °den het een wijze daad van het lejjks bestuur van de ARP om de in de komende, zeer belangrijke, e te laten bijstaan door een issie van negen wijze mannen. geen enkele vrouw in en daarom al moet het wel een anti-revolutionaire zaak zijn. afgedacht van deze constatering, jadlisschien wat conservatief is (of tlval kan gezegd worden, dat de issie evenwichtig is samenge- Het moet sommigen ook een gevoel geven, dat de theologi- Jj logeschool uit Kampen (weer) zo we» vertegenwoordigd is. Dubbelzin- 'ïnden die men bij deze of gene Dogleraar wel eens hoort, zal in het te verwachten werkstuk ehoeven te vrezen. een oogpunt van interne nr"co iemocratie is de instelling van adviesgroep toe te juichen. Het luk van de commissie gaat naar Ti sverenigingen van de partij. Het de leden het gevoel versterken, ugds e discussie 'aan de voet van de wel degelijk zin heeft. >o Hjoor de ARP uitgestippelde proce- kan ook voor anderen van be- yBn lijn. Anders gezegd: zou het niet i gewenst zijn, dat de partijbestu- e an KVP en CHU hun leden een lijke injectie geven? stevige discussie, ook in deze en, zou een belangrijk winstpunt betekenen. (ADVERTENTIE) n>. ilfje aaien diaantje spelen ujtl lampignons zien groeien leren sorteren m. loemen veilen innekoeken bakken sl onyrijden arbecuen Uit ng» 1 nog veel meer serai gelijk Flevoland Lelystad, Harderwijk of Elburg) ai! li winters is vrijwel alles op Euflevohof verwarmd en overdekt. door Bert de Jong DEN HAAG Kabinetsforma teur dr. M. Ruppert heeft woens dagmorgen een enigszins pessi mistisch verhaal gehouden. Het relaas leek op een sombere preek, die de stemming die eerste dag na de drie vrije 'zondagen' onder de toehoorders (journalisten) er niet vrolijker op maakte. In de preek werd dan de stand van za ken aan het eind van het jaar bij de kabinetsinformatie afgeschil derd. Het was een naargeestig beeld, dat eigenlijk de gehele Ne derlandse politieke toestand weer gaf. Die vergelijking met een preek is niet toevallig. Ruppert gaf zelf de sugge stie. Hij kwam binnen zonder enige begeleiding en mopperde: 'De ouder ling van dienst is te laat'.Er was iets mis gegaan bij de Rijksvoorlichtings dienst. Het apparaat om de schriftelij ke stukken te vermenigvuldigen was defect en zo'n eerste morgen na de Kerstdagen zijn de technici in Neder land niet direct paraat. Ook niet voor de Rijksvoorlichtingsdienst, hoe het landsbelang ook mag dringen. Na enkele minuten zei Ruppert: 'We kunnen toch wel zonder ouderling van dienst beginnen. Mag dat hier?' De gemeente had geen bezwaar. De uiteenzetting door de informateur be gon. Toen de ouderling (het was de directeur van de Rijksvoorlichtings dienst, de heer G. van der Wiel) binnenkwam, zei de voorganger: 'We zijn zo aan het zingen toe. Daarna gaan we naar huis'. Ondertussen was het nog niet afgelo pen. Ruppert verklaarde volgens de reformatorische traditie de moeilijke stof, de typische gebaren makend, die hierbij horen. Hij bewaarde afstand, liet het geschrevene (de brieven van de fractieleiders) spreken, schrift met schrift vergelijkend en duidelijke ac centen leggend. Ook de vermaning ontbrak niet. Bijvoorbeeld aan het adres van de broeders van de ARP: de woorden 'homogeniteit en stabiliteit' heeft Biesheuvel van Tilanus geleend. Hij spreekt zich maar over één moge lijke oplossing uit. Aan de andere varianten is de ARP nog niet toe gekomen. Aan de regie ontbrak deze morgen ook het onontbeerlijke glaasje water. Dat kwam pas na afloop, toen Rup pert bekende, dat de preek toch wel wat lang was geworden. Aan het slot had hij gezegd, dat de uitslag van de verkiezingen op 29 november de for matie van een kabinet erg moeilijk had gemaakt. En op het ogenblik is het nóg zo, was de boodschap op de derde Kerstdag geweest. Crisis De Ruppertiaanse preek is tekenend voor politiek 1972. Na de in juli uitgebroken crisis, veroorzaakt door de twee ministers van DS'70 was van normaal parlementair werk nauwe lijks meer sprake. Of de miljoenenno ta, de belastingplannen en een aantal begrotingen moesten door de Tweede Kamer onder grote druk en met veel haast worden behandeld, óf belangrij ke onderwerpen moesten onbesproken blijven. De komkommermaanden juli en au gustus waren goed voor het crisis- nieuws, hoofdzakelijk bestaande uit het spel van zwarte pieten, dat de partijen, of ze het leuk vonden of niet, opvoerden. Er kwam een voorlo pig kabinet steunend op de drie confes sionele partijen en de VVD. De ver kiezingen van 29 november moesten een definitieve oplossing brengen. Het tegendeel bleek echter het geval te zijn. Er ontstond een patstelling. Niemand ontdekte de verlossende slèutelzet. Bovendien was door de ver kiezingscampagne de verhouding tus sen de confessionele partijen en de VVD en DS'70 er niet beter op gewor den. Nog nooit was een verkiezingsuitslag zo verbijsterend geweest. De laatste klap was voor de KVP en de CHU het hardst aangekomen. De KVP kon uit rekenen, dat in de tijd van negen jaar haar aantal zetels (van 50 tot 27 verminderd) bijna was gehalveerd. De CHU had slechts twee verkiezingen nodig om bijna door midden te gaan: van twaalf naar zeven zetels. Het eens zo succesrijke D'66 werd in óén keer. s nds de verk ezingen in april 1971, zo goed als gehalveerd en kwam van elf op z^s zetels te zitten. Het verlies van KVP en CHU is het gevolg van de voortschrijdende decon fessionalisering. luidde de simpele verklaring. Maar er was wel meer aan de hand. Want de duidelijke WD- lijsttrekker Wiegel had juist gewon nen door het heil. dat hij predikte van de commerciële consumptiemaat schappij. (Voor de partijen, die zich confessioneel noemen toch wel iets on. diep over na te denken.) En de tweede vooral verrassende winnaar was de juist geheel anders zich on baatzuchtig opstellende PPR. Ook dit politieke heil vond veel weerklank en b;cdt stof ter verdenking. Reactie Toen de verliezende politieke partijen waren bekomen van de pijn is de reactie losgekomen. Weer wordt verbe ten gespeurd naar de weg. die uit het doolhof moet leiden. De VVD en PPR bieden waardevolle gegevens. Maar verliezende politieke partijen zijn niet Informateur Ruppert tijdens een gesprek met de (demissionaire) minister-president Biesheuvel. r-. |F >:|l| -nrr.Tr-,..^ .:;|rr.,,r,^r-r?5nFT!ri>-*- Dr. B. de Gaay Fortman een nieuwe partij. Deze partij moet veel levenslustiger en wervender wor den dan de partij, die op basis van de 'compromisnota' van de Contactraad uit KVP, ARP en CHU zou ontstaan. De beweging voor de nieuwe partij gelooft niet meer in de confessionele partij volgens het bekende patroon. In deze vrije dagen rond Kerst en Nieuwjaar wordt hard gewerkt aan een nieuw politiek manifest. Niet her kozen KVP-kamerleden als Zelissen en Du Chatmier staan achter de nieu we partij. Maar ook de heren Bleu- mink en Baarda. die voor de verkie zingen uit het dagelijks bestuur van de CHU stapten, omdat zij het niet eens waren met de gewijzigde kandi daatstelling, werken mee. Dat nieuwe politieke manifest moet dwars door de confessionele partijen en ook D'66 gaan werken, zodat een nieuwe open volkspartij kan ontstaan, die volgens de initiatiefnemers 'het politieke gat links van het centrum kan opvullen.' Anderen vragen zich intussen bezorgd af wat zo'n nieuwe open partij, voortkomend uit de con fessionele partijen, zal onderscheiden var. een D'66. Arjos-voorzitter G. van Dongen: partij moet aantrekkelijk worden voor jongeren Ruggegraat Eveneens in deze dagen van bezinning wordt er ook gestudeerd in de ARP. Het is geen buiten de partij omgaan de actie. In alle stilte stelt een com missie van gewichtige personen een 'interpretatie' op, die de ARP aan de nota van de Contactraad zal geven. Deze interpretatie zal aan de KVP en CHU worden voorgelegd als de visie van de ARP en moet worden geres pecteerd. En de actie om de nieuwe partij én de nadere bezinning in de ARP wij zen erop, dat de samenwerking tussen de confessionele partijen organisato risch op een laag pitje staat. Trou wens, wat was de reactie in KVP en CHU na het grote verlies: van de confessionele samenwerking was ook te weinig terecht gekomen. Maar op de lijst van de samenwerking afremmende ARP wist men wel Bies heuvel te vinden (hoewel, er gingen vergeleken met de vorige verkiezin gen duizenden stemmen méér naar nummer twee, Aantjes) en de partij won enigszins. De gereserveerde hou ding werd beloond. Waarom zou men haast maken met de fusie? Gerrit van Dongen, de idealistisch ingestelde Arjosvoorzitter moet dan ook niets hebben van de beweging van CHJO en KVPJG voor een nieu we partij. Bovendien vindt hij het niet eerlijk, dat er buiten de funda mentele nota van de Contactraad om wordt gewerkt. Zijn vrees is, dat de nieuwe partij toch weer een minder duidelijke middenpartij zal worden. Als er een nieuwe partij komt, moet deze geinspireerd zijn. De ARP moet de ruggegraat leveren', zegt hij, maar ik wil niet hoovaardig zijn'. De koers Het is intussen niet zo. dat men het bij de ARP bij het oude wil laten. Vlak voor de verkiezingen kwam een rapport gereed, waarin verstrekkende voorstellen werden gedaan om van de kiesverenigingen politieke werkplaat sen (aktiegroepen) te maken en de Arjos op te heffen. De jongerenorga nisatie moet geheel in de partij wor den opgenomen. Voorzitter Van Dongen is het hier wel mee eens. Maar. stelt hij, de partij moet.dan wel aantrekkelijk zijn en worden voor de jongeren. We kunnen wel in de partij opgaan. Maar waarom zou de partij niet een deel van onze structuur overnemen? Dan stelt de voorzitter van de vaak actieve Arjos: je kunt ons niet zo maar op de partij enten. Zijn voor waarde is: De koers, die de ARP gaat volgen is essentieel. Belangrijk is wat er in deze dagen gebeurt. Als de ARP gaat meedoen in een regering van de vijf (oude coalitie) of van de drie confessionele partijen met de VVD weten we het wel. De Arjos laat zich niet opsmelten. Wat er deze dagen gebeurt, is zo belangrijk. Het verband is gelegd. Het heeft alles direct en veel met elkaar te maken. Een buiten-partijdige actie in KVP en CHU. een Contactraad die verder afwacht en een nadere bezin ning in de ARP. Het doen van politie ke voorspellingen op Oudejaarsdag is een 'linke' bezigheid, maar over de confessionele samenwerking durf ik niet optimistisch te zijn. Ook omdat in deze kabinetsformatie de eenheid onder druk staat. In deze haast on parlementaire periode kan men uit elkaar groeien. Nog een voorspelling: de on-parlementaire periode zal wel leiden tot een extra-parlementair ka binet! Gijs van der Wiel: kwam binnen toen men aan het zingen toe Göen foto was VVD-iractieleider Wiegel: predik te het heil van de commerciële consumptiemaatschappij zo gauw geneigd te leren van winnen de partijen. D'66 zal de onvermijdelij ke deelcongressen en partijvergaderin gen gaan houden, die uitkomst moe ten bieden. In de CHU is een kleine revolte tegen het oestuur in een be sloten unieraad bedwongen. Het be stuur van de unie verwacht het nu van een rdpport over de verkiezings uitslag, dat in februari besproken zal worden. Welk kan men dit zelfverwijt in de laatst verschenen 'Nederlander' lezen: 'Evenals bij vorige stemmingen heb ben we ook nu weer gebouwd op de onvolprezen trouw van de oudere kie zers. die weliswaar niet meer ter vergadering komen, maar die zeker de naam van Tilanus spoedig zouden vin den'. De jongeren in de CHU, officieel georganiseerd in de CHJO zien het niet meer zitten. Zij gingen reeds eerder met de KVPJG een federatie aan. Na liet verkiezingsfiasco besloot de federatie zichzelf op te heffen en zich in te zetten voor de vorming van Acties hebben in het jaar dat viorgen zijn loop volbrengt heel wat nieuws opgeleverd maar was er op dat punt wel zoveel nieuws onder de zon? Een blik in het ongeveer vijftig jaar oude verleden zou soms anders doen vermoeden. Zo valt in het laatste nummer dat in 1922 (precies een hal ve eeuw voor dezen dus) uitkwam van 'De Ster (der christelijke weekbla den)' te lezen dat 'heel Nederland thans voor ingrijpende bezuinigingen ismaar regel is ook de wensch: laat die zover mogelijk van mij af beginnen en bij mijn buurman eindi gen, Zelf willen de meesten geen 'lijdend voorwerp' zijn. De acties daartegen zijn niet van de lucht. En de wijze waarop niet zelden ambtena ren en daarmee gelijkgestelden die boven geëmployeerden in de particu liere bedrijven zoveel voor hebben: vaste positie, hoger pensioen enz. enz. tegen elke verslechtering hunner ar beidsvoorwaarden zijn te keer gegaan, heeft in breede lagen des volks groo- ten wrevel verwekt'. De kroniekschrijver van 'De Ster' maakte deze notities aan het eind van een jaar waarin Colijn in een rede voor de a.r. deputatenvergadering 'de toestand onzer financieën zeer ern stig' genoemd had: inderdaad nog veel ernstiger dan men zich voor stelt; krachtig ingrijpen zal noodig zijn om het financieel evenwicht te herstellen'. Elders in het laatste 'Ster'-nummer werd het jaar 1922 een 'echt crisisjaar' genoemd: 'De malaise heeft zich in al haar volheid over ons land en volk uitgestort'. En: 'Het gebrek aan economisch inzicht dat het vredesverdrag aan Versailles be- heerscht heeft zich in 1922 nog sterker dan voordien geopenbaard'. De kroniekschrijver van De Ster brengt in hetzelfde nummer ook een ander ons nu niet onbekend probleem te berde: het bevolkingsvraagstuk ('eigenaardig genoeg zonder dat het door de meesten in zijn ware gedaan te wordt herkend afvloeiing in het groot moet er zijn In die tijd hadden veel mensen ken nelijk moeite gehad met het vinden van huishoudelijke hulp, maar het gaat nu beter, wordt in 'Voor onze vrouioen gemeld: ,De over strooming door Duitsche dienstbooden heeft den dienstboodennood in ons land. vrijwel doen ophouden. Het ou de spreekwoord is weer in ere: Aan eiken vinger een dienstmeisje als ik wil'. Voor de vrouwen had het jaar 1922 ook een lichtzijde: 'Het terugdu wen der vrouw begint te eindigen. In het Hervormd kerkgenootschap krijgt de vrouw meer rechten en in de Gereformeerde kerken wordt gepleit voor het actieve stemrecht der vrouw en het passieve 'en dat werd geschre ven tien jaar nadat in het weekblad Timotheus zestig jaar geleden nu dus het feminisme omschreven was als 'het anti-christelijk streven om de vrouw in alle levenskringen op gelij ke lijn te plaatsen met den man; dat noch man noch vrouio hierbij wel varen, behoeft geen betoog'. En nog Aan het einde van 1932 herinnert Spectator in zijn wekelijkse rubriek 'Aan het Spievenster' in het gerefor meerde kerkblad voor Noordbrabant en Limburg aan 'de bittere nood, die, daar arbeid ontbreekt en de werkloo- zen reeds bij miljoenen worden geteld, zijn harde zweep over de hongermar- cheerders heeft gelegd'. Hij wijst ook op de verdeeldheid in het christelijke volksdeel: op staatkundig terrein is er de "smalle politiek van de Kersten- groep' en ook op kerkelijk gebied is 'afgezonderd en ver-bizonderd en ver deeld wat naar belijdenis één hoort te zijn'. Een paar jaar later is Spectator wat vrolijker gestemd in zijn oudejaarsa vond-overpeinzing. Hij schrijft dan over de gewoonte om op Nieuwjaars dag een borrel te schenken. 'In mijn jeugdjaren zorgden de huisvrouwen al in de vruchtentijd dat er met nieuw jaar een lekker slokje onder de kurk zou wezen Als de nieuwsjaars- dag was aangebroken en de kennissen kwamen 'luksen' dan werd het glas gevuld en ieder deed mee. En het is verwonderlijk hoeveel goede kennis sen men dan wel toonde te bezitten. Van de een naar de ander zeilend voor een kort felicitatiebezoek kon je heel wat borrels heel christelijk ach teroverslaan. En als je dan een roya- len 'vriend' aantrof dan was de weg nauwelijks breed genoeg om hem 's avonds laat onder de sterrenfonke- lmg in de koude avondlijke hemelkoe pel weer thuis te brengen. Dat vond niemand nu zo heel erg. Het was maar eenmaal nieuwjaar'. twintig jaar daarvoor, in 1892, vlak na het bekende eerste christelijk-soci- aal congres, had ds. W. H. Gispen geschreven: 'Voor het eerst in mijn leven heb ik nu ook vrouwen in het openbaar horen spreken. Het maakt een zonderlinge indruk: een vrouw in het midden der mannen, te zien op staan met een 'mijnheer de voorzitter' op de lippen. Maar dat zal zeker komen van het ongewone. De vrou ioen kunnen voortreffelijk in het openbaar spreken, althans die ik hoorde, zeer gekuischt, sober, parle mentair, veel meer bij de zaak betrok ken blijvend dan in de huiselijke improvisaties waaraan wij niet meer gewoon zijn Om nog even tot het laatste Ster nummer van 1922 terug te lieren, daarin werd nog een ander lichtpunt je vermeld: 'Uit evangelisatiekringen hoorden we dat het Woord, met name onder het 'lagere volk' meer ingang vond dan voorheen'. Wie dacht dat water- en luchtveront reiniging pas in ónze tijd een pro bleem geworden is, leze wat de dich ter Guido Gezelle ruim honderd jaar geleden schreef. Gezelle, die als jour nalist een scherpe pen had. publiceer de veel in het Vlaams blad 'Het jaer 1830' en dank zij het voortreffelijke 'Spectrum van de Nederlandse Letter kunde (in 1972 in 25 leuke pocket- delen compleet geworden) kunnen we nu lezen wat hij in 1864 schreef: 'Ziet een keer: zwart stinkende water al onder, zwarte stinkende rook al bo ven, vuiligheid zonder name voor menschen en beesten, die de lucht bederft en 't water ondrinkelijk maakt, dat komt er uit de fabriken! Gaat een keer naar Brugge, langs de reye gracht) als 't een kleen weinigtje regent, en haalt een keer uwen asem op, of 't niet en is om omverre te vallen van de stank, en dat van dien vreemden, aardigen eigenaardigen) stank fabrijkstank, om in een woord te zeggen, die u zou doen loopen om buiten stad te zijn en bij de lieden van te lande'. Tot zover Gezelle. 'Elke avond hebben we gebeden. Onze gedachten gingen daarbij uit naar Je zus. die bij het Laatste Avondmaal zijn lichaam en bloed aanbood. Daar mee heeft Hij ons te verstaan gegeven dat wij in onze omstandigheden ook van vlees en bloed gebruik mochten maken'. Dat is de visie die de zestien overle venden van de vliegramp in het An- desgebergte geven van de manier waarop ze zich tien weken lang in leven hebben gehouden: door het ope ten van lichaamsdelen van slachtof fers. Tien van hen hebben hun ver haal bijna in tranen in de Uruguese hoofdstad Montevideo gedaan, vaak onderbroken door luide bijval van de vijfhonderd aanwezigen, onder wie aartsbisschop Carlos Partetelli, fami lieleden en vrienden. Drie van hun lotgenoten waren al eerder in het land aangekomen, drie anderen wor den nog in Chili verpleegd. Van de laatste 3200 jaar waren er maar 204. waarin van een echte, tota le vrede kon worden gesproken. In de andere 2996 was er altijd wel ergens op aarde een gewapend conflict, oorlo gen die steeds meer mensenlevens vernietigden naarmate onze verlichte eeuw dichterbij kwam. Zo waren er tussen 1820 en 1859 92 oorlogen, waar in 800.000 mensen omkwamen. In de laatste veertig jaar van de vorige eeuw vonden 4,6 miljoen mensen de dood tijdens 106 oorlogen. Over de eerste helft van onze twintigste eeuw wordt een aantal genoemd van 42,5 miljoen doden in 117 oorlogen en daar zijn dus de slachtoffers van Hon garije, Tsjecho-Slowakije, het Midden- Oosten, Vietnam en alle andere gru welen van nó 1950 nog niet eens bijgeteld. Deze cijfers zijn afgedrukt in het decembernummer van 'Aantreden', het blad van de Nederlandse vereni ging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, dat ook de complete kerstrede van koningin Wilhelmina uit 1942 heeft opgenomen. Daarin le zen we tot onze verbazing dit: 'Maar met elke rede, met elk woord van haar kwam zij dichter bij haar volk. kwam zij in harten, waarin tevoren geen plaats voor haar was geweest Wij dachten dat het goed was dertig jaar na haar verscheiden nog eens met elkaar te 'luisteren' naar haar rede aan de avond voor kerstmis 1942 vanuit Londen.' Ook de kabinetsinformateur studeert in deze dagen. Hij dient al het poli tiek gedoe, gewoel en overleg te regi streren en hier en daar strepen in de marge te zetten. Maar feitelijk doet hij meer. Donderdag was Ruppert zo geconcentreerd (aldus de hem met zorgen omringenden) dat hij niet voor het nemen van een foto kon worden gestoord. Als hij, zoals woens dag, zijn bevindingen verhaalt en een ezemplarische prediking houdt, ont hult hij voor de goede luisteraar de politieke toestand. De meningsvor ming in de fracties verloopt zo lang zaam, klaagde hij tot twee keer toe. Had de informateur, die plotseling als een scheidsrechter het politieke veld betrad, meer inzicht verwacht? De Ka merleden, voldoende contact met de achterban missend, moeten moeilijke discussies voeren. Een preek, ook al is ze somber, met een verholen bede om uitzicht en wijsheid, is niet slecht. 't Zal Je hier bevallen, Simpkins, de vakbond heeft mooie voorwaarden afge dwongen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7