)e Brauw twijfelt an ARP en KVP hristelijk vormingswerk eigen weg Autoverkoop haalt record net niet frïco -r, 1.3° «ifels Vijf Fellowships voor Turkije bestaande instituten te 'links' en te eenzijdig geacht s\J Ook De Gruyter gaat eigen merk melk verkopen Marine niet langer in de buurt van zendschip Caroline Toeristenkaart voor Engeland voldoende Officierenverenigingen sluiten zich aaneen Antirheumabollenverkoop Tweede man gepakt voor overval op Albert Mol Nu: ƒ73.000 voor Palermo Golf protesten tegen nieuwe bombardementen Doktersbezoek kost 13,25 of 20 gulden Regering: Friendships in Angola alleen voor civiel gebruik Noordwolde spreekt zich vandaag uit over euthanasie TROUW/KWARTET ZATERDAG 30 DECEMBER 1972 BINNENLAND T3/K5 ude coalitiepartners hebben uiteenlopende standpunten b onze parlementsredactie 2ST HAAG Kabinetsinformateur Ruppert bestudeert dit lange weekeinde de vraag •ft dat de KVP, ARP, CHU, VVD en DS'70 gaan onderhandelen over liet herstel litie. uyse of liet n< van de oude ffi laat in de avond (de afspraak isbur dat de brieven van de vijf frac- eiders er gistermiddag om 6 uur den zijn) beeft de informateur op laatste epistel gewacht. De fractie DS'70, die gisteren de gehele dag i», gaderde had vrij veel moeite om eens te worden over de inhoud de brief. Dd memoranda van de vijf fracties den dit gemeen, dat ze zich uit- ans«faken voor een globaal regeerak- rd, waaraan de vijf fracties zich binden. Dit akkoord bevat de hoofdlijnen van het beleid, ar naast dit akkoord wenst de .die van de ARP een uitvoeriger Iee eringsprogramma, waarover het ge- kabinet het eens zal moeten zijn. deze wijze wordt het land minder leem 1 verrast door een breuk in het linet. de brief van de ARP zouden een iiie-t ntig punten voor het eventueel eringsprogramma worden genoemd, belangrijk punt voor een eventu- akkoord tussen de frakties is voor ARP de functie van het sociaal oord. Zwaar tilt deze partij verder de sfeer van vertrouwen, die sen de partijen hersteld moet wor- Ook de handhaving van het peil de ontwikkelingshulp is een ifdpunt voor de ARP. 70 stelt tegenover de eis van het "ayè stel van vertrouwen, dat zij meer d* erheid wenst te hebben over de soonlijke instelling van de minis- die in het kabinet zitting zullen Biik. nen. He Tweede Kamerlid van '70 mr. De Brauw zei gisteren voor radio, dat zijn partij sterke twij- heeft aan de KVP en de ARP. verzet DS'70 zich tegen het [men van een extra parlementair linet, zoals de KVP wil. Deze partij volgens DS '70 via een extra parlementair kabinet een brug willen slaan naar de progressieve partijen. Voor een eventueel regeerakkoord wenst DS'70 concrete afspraken over het financieel-economisch beleid, de werkgelegenheid, het onderwijs, het milieu en niet in de laatste plaats de defensie. AMSTERDAM Fokker-VFW be richt een definitief contract te hebben afgesloten met de Turkse nationale luchtvaartmaatschappij voor de leve ring van vijf F28 Fellowship-vllegtui- gen. De eerste twee machines zijn vrijdag in aanwezigheid van de am bassadeur van Turkije overgedragen. De derde machine volgt midden janu ari en naar verwachting zullen de vierde en vijfde machine medio 1973 gereed komen. Met de verkoop van deze vijf machines is het totaal aantal verkochte F28 vliegtuigen gestegen tot 65 stuks. De WD legt in haar brief, die 9 programmapunten bevat het accent op het belastingprobleem en op de socia le paragraaf. Volgens insiders is de brief van de WD niet 'hard' gefor muleerd (men heeft het over wense lijke en noodzakelijkheden), zodat de KVP niet meteen een gesprek over het herstel van de coalitie zou kun nen weigeren. De WD zou niet met nieuwe punten zijn gekomen. (ADVERTENTIE) Met kaas het oudejaar uit..! nietvergeien.~Tricoeten •s HERTOGENBOSCH Na Al- bert Heijn en de Spar gaat nu ook De Gruyter melk en melk- produkten onder eigen naam verkopen. In alle 220 winkels van het Bossche grootwinkelbe drijf zal de melk te koop zijn. De Gruyter zal zijn melkpro- dukten betrekken van drie fa brieken, waaronder De Maasval lei in Rijkevoort en Horna te Hoorn. Hoewel de afzet van melk- en melkprodukten via supermark ten, warenhuizen etc. reeds tot 30 pet van de totale afzet is opgelopen ontbrak naar de me ning van De Gruyter de noodza kelijke stroomlijning in de ver koop van dit assortimentsonder deel en was het derhalve ook niet mogelijk er een eigen iden titeit in op te bouwen. Belang rijke oorzaak daarvan was de structuut van de zuivelhandel die er toe leidde dat een lande lijk functionerende grootwinkel bedrijf als de Gruyter met een groot aantal regionale melkle- veranciers te maken had. In een eerder stadium was De Gruyter ook al overgegaan tot de verkoop van melk en melk produkten in uitsluitend eenma lige verpakking, echter nog niet onder eigen merk. De zuivelbranche is intussen zeer verontrust over de jongste stap pen van de grootwinkelbedrij ven. Men onderneemt pogingen om, in samenwerking met indu strie en handel tot een eigen landelijk merk te komen. Dit zou moeten concurreren tegen de merken van Albert Heijn, De Gruyter en De Spar. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De marine-leiding heeft gistermiddag besloten niet langer een schip in de buurt van het zendschip van Radio Caroline te houden. De onderzeebootjager Zeeland, die gister morgen de wacht overnam van de 'Limburg' heeft gisteren de normale patrouille over de Noordzee hervat. Aan boord van het zendschip, waar donderdagmorgen zoiets als muiterij was uitgebroken, leek gisteren alles rustig. De muiterij had gisteren nog wel enig diplomatiek verkeer tussen Nederland en Panama tot gevolg. De Nederlandse overheid betwijfelt name lijk of het zendschip wel werkelijk in Panama City is geregistreerd, zoals de kapitein donderdag verklaarde. Pana ma kon hierover gisteren nog geen klaarheid -verschaffen. Dat zou er op kunnen wijzen, dat het schip niet is geregistreerd. De Mi Amigo, zoals het radioschip heet, is destijds IJmuiden uitgevaren zonder dat aan de douane formaliteiten was voldaan. DEN HAAG Met ingang van 1 januari zullen Nederlandse staatsbur gers en de burgers van de andere EEG- landen, het Verenigd Koninkrijk van Groot-Brittanië en Noord-Ierland bin nen kunnen komen op vertoon van een toeristenkaart. Na 1 januari hoe ven Nederlandse staatsburgers niet langer een 'bezoekerskaart' te tonen. Van een verslaggever DEN HAAG Per 1 januari sluiten vier officierenverenigingen zich aan een in een federatief verband tot de 'federatie van verenigingen van Ne derlandse officieren', de FVNO. De vier verenigingen zijn: de algemene christen officierenvereniging (ACOV), de algemene vereniging van Neder landse reserveofficieren (AVNRO), de vereniging van marine-officieren van de koninklijke landmacht en de ko ninklijke luchtmacht (VOKL). Tot dusver bestond er reeds een in formeel verband, dat enikele jaren onder de naam 'gezamenlijke officie ren verenigingen' heeft gewerkt. Leerlingen van de banketbakkersschool in Amsterdam trokken gisteren per boot door de grachten van de hoofdstad om hun baksels onder de naam 'antirheumabollen' te verkopen en met de opbrengst daar van het antirheumafonds te steunen. Op de foto: de toekomstige banketbakkers bij de kerk op het Amstelveld. AMSTERDAM Volgens een voorlopige schatting van de RAI is het record van de autoverkoop, dat met 432.231 stuks op 1970 staat, dit jaar net niét geëvenaard. Met nog tien dagen van 1972 in de computer telt de RAI van 1 januari tot en met 20 december 423.896 ver kochte auto's. De verkoop voor de laatste dagen van dit jaar komt, om dat de showrooms gedurende de kerst gesloten waren, op ongeveer zevendui zend te staan. Dit betekent een jaarto taal van rond 431.000 wat ten opzichte van 1971 nog altijd een stijging van zevenprocent inhoudt. Vele modellen zijn dan ook thans geheel uitverkocht. Vooral naar de populaire prijsklasse beneden negenduizend gulden is de afgelopen maanden veel vraag ge weest. De verhoging van de BTW met twee procent en van de bijzondere verbruiksbelasting met een half pro cent spoorden talrijke particulieren aan nog juist voor de jaarwisseling een nieuwe auto te kopen. Voor ondernemers wordt daarentegen in 1973 de aanschaf van auto's goed koper, zodat de autohandel ook het nieuwe jaar met optimisme tegemoet ziet. De kans dat 1973 het record van 1970 wèl zal breken wordt algemeen in de autobranche aanwezig geacht. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft een tweede verdachte in de zaak Albert Mol aangehouden. De arresbant, de 25-jarige verkoper M. S. uit .Amsterdam ontkent echter hardnekkig iets met de gewapende overval in de woning van Mol vorige week te maken te hebben. Bij die over val werd een Amerikaanse vriend van Mol gewond. Die ligt nu nog in het ziekenhuis. (ADVERTENTIE) OPGAVE VAN FAMILIEBERICHTEN VOOR 2 JANUARI a.s. Wij maken u er op attent, dat opgave van familieberichten voor dinsdag 2 januari ook mogelijk is op de voorafgaande avond van 58 uur, echter uitsluitend op telefoonnummer 020 - 220383. au onze onderwijsredactie Eidt IDDERKERK Op de laatste werkdag van liet oude jaar is in Ridderkerk de ickting landelijke organisatie christelijk vormingswerk opgericht. In Ridderkerk mdat daar de notaris woont die de akte passeerde. Nog net in 1972 omdat liet dan ïogelijk wordt een jaar later, in januari 1974, tien nieuwe cliristelijke vormingscen- a voor werkende jongeren van de grond te krijgen. nwlj stichting is een vrucht van bezorgdheid die bij veel .naificlers en christelijke organi ses bleek te bestaan over de oers van het huidige vor- e b ingswerk. Het gebeurt zelfs »t ouders ontheffing vragen id«an de gedeeltelijke leerplicht hun kinderen, omdat de staande instituten hun niet wallen. Zij willen christelij- centra en in veel gevallen njaat dat gepaard met de wens alle !l het vormingswerk politiek vo inder eenzijdig links is. r zijn op het ogenblik onge- eer 220 vormingscentra. 19 laarvan hebben slechts twee istituten een uitgesproken Vel rotestants-christelijke signa- de ur. (Hoogeveen en Eindho- en). De vrijgemaakt gerefor- Ve! "eerden hebben vier eigen in- ituten. Fru api amenwerking 35* i ongeveer 25 plaatsen is ien nu bezit met (plannen oor) de oprichting van chris- elijke centra. In een aantal evallen is er sprake van sa- lenwerking van rooms-katho- ca' leken en protestanten. lJ )'og voor 31 december hebben MTien plaatselijke instanties een lk anvraaS voor subsidie inge- lend bij het ministerie van 1 Wderwijs. Dat betekent dat ze 'P z'n vroegst een jaar later unnen beginnen. In de loop van het volgend jaar worden weer tien, vijftien nieuwe aan vragen verwacht. Aansluiting Aanvankelijk was het de be doeling dat deze christelijke centra aansluiting zochten bij het Landelijk Samenwerkings verband, een overkoepelende organisatie die volgend jaar zal ontstaan door fusie van het algemeen en rooms-katho- lieke vormingswerk. Een jaar lang hebben de christelijke onderwijsorganisaties gepro beerd het eens te worden met het samenwerkingsverband. Maar naar hun smaak heeft de huidige landelijke federatie de zaak getraineerd. Men voelde niets voor autonome secties binnen het nieuwe samenwer kingsverband. Dergelijke sec ties zouden zich kunnen orga niseren op grond van gods dienstige of politieke ver wantschap of ook op regionale basis. In het christelijk onderwijs en binnen het CNV wilde men een eigen christelijke sectie o.a. voor de opleiding en bij scholing van vormingsleiders, en de begeleiding door regio nale consulenten. Toen men hierover medio december nog geen bevredigend uitsluitsel had, werd besloten een eigeri landelijke organisatie op te richten. Plaatselijke instituten moeten zich bij een landelijke organi satie aansluiten willen zij voor subsidie in aanmerking komen. Opheffing Dc oprichters van de nieuwe stichting blijven wel hopen dat zij het alsnog eens worden over één landelijke organisa tie. Daarom staat in artikel 18 van de statuten dat de stich ting zichzelf op heft zodra haar doelstelling (vormings werk uitgaande van het evan gelie) te verwezenlijken is binnen dat ene samenwer kingsverband. Maar dan moe ten er wel aparte secties ko men. Binnen het rooms-katholieke vormingswerk (Levensscholen en Mater Amabilis) bestaat eveneens een stroming (de groep-Oss) die ijvert voor de mogelijkheid van sectie vorming op godsdienstige of politieke basis. Een der leden van deze werkgroep, de heer P. Starink, zei ons dat hij nog steeds hoopt dat dergelijke secties mogelijk worden. Hij acht het niet uitgesloten dat enkele tientallen van origine katholieke instituten aanslui ting zullen zoeken bij de nieu we christelijke stichting, wan neer zij binnen het samenwer kingsverband te weinig ruimte krijgen. De nieuwe stichting AMSTERDAM Het ziet er naar uit, dat de Trouw-Kwartet- actie 'Soulaas voor Palermo' aan de vooravond van oudjaar een succesvol slot krijgt. Er resteert nog 'slechts 2000,- Dan is de 75.000 bereikt, het streefbedrag voor de Walden- zengemeenschap in Palermo, be- stemd voor de bouw van een kinderbadje en een speelplaats in het straks nieuwe oecumeni sche dienstencentrum van ds. Piètro Panascia en z'n Gideons bende in de binnenstad van Palermo. Zals bekend verrijst daar een machtig flatgebouw, het grootste diaconale centrum van protestantse minderheids groepen in het zuiden van Eu ropa. Dit is mogelijk dank zij 'n gigantische financiële kracht inspanning van de protestantse kerken in Zwitserland en West Duitsland. De Trouw-Kwartet- bladen hebben mede op verzoek van de Wereldraad van Kerken en van het bureau voor Oecu menische Hulpverlening in Utrecht Palermo 'geadopteerd'. De gedachte teas om ook van de zijde van het Nederlandse pro testantisme een bijdrage te le veren. Dank zij de hartverwar mende medewerking van meele- venden uit onze lezerskring lijkt het er alleszins op, dat wij daarin gezamenlijk zijn ge slaagd. We zijn er van over tuigd de actie begin januari te kunnen afsluiten met het ver eiste bedrag van 75.000,- Mag men werkende jongeren 'aanzetten to t akties'? is wel een initiatief van pro testantse zijde, maar men staat open voor oecumenische samenwerking. De secretaris van de stichting, de heer A. H. Coomans van de werkende jeugd van het CNV, is niet bang voor een isole ment van het christelijk vor mingswerk. 'We willen vor mingswerk dat de evangeli sche waarden als uitgangspunt neemt', zegt hij, 'maar dat betekent geen isolement. Vor mingswerk komt altijd neer op een open confrontatie met andere meningen.' De christelijke signatuur van het vormingswerk moet vol gens hem niet beperkt blijven tot een uurtje godsdienst. Die kant ging het uit bij het sa menwerkingsverband.' We konden dan een cursus gods dienst geven aan vormingswer kers in opleiding. Maar dat is het nu net niet. Het christe lijk karakter van het vor mingswerk zit in het totale pakket, niet in een klein stuk je daarvan. Een uitwerking van deze idec- en in politiek opzicht is te vinden in het blad Inkom van de besturenraad van het chris telijk onderwijs. De initiatief nemers schrijven daar: 'Con frontatie met andere maat schappijvisies moet geschieden door toetsing aan de waarden van het evangelie en niet langs de weg van polarisatie of volgens het conflictmodel. Dit uitgangspunt sluit het po litiseren en het aanzetten tot akties. waarbij jongeren als middel worden gebruikt, uit.' Als wij voorzitter II. J. Kohier vragen of dat betekent dat christenen in de politiek niet mogen polariseren (tegen stellingen scherp stellen) zegt hij dat er binnen het vor mingswerk plaats moet zijn voor alle richtingen. Het gaat hem er juist om dat iedereen op landelijk niveau via een eigen sectie zijn eigen rich ting kan bepalen. 'Ook de in stituten die nu nog kleurloos zijn, zullen kleur moeten be kennen.' Van een verslaggever AMSTERDAM Een golf van protesten tegen de hervatting van de Amerikaanse bombardemen ten op Vietnam gaat door Neder land. De gezamenlijke initiatiefnemers van de demonstratie die in Amsterdam is gehouden hebben opgeroepen tot een nationale demonstratie. Die initiatief nemers zijn de partijbesturen van PvdA, CPN, PPR en PSP, het comité Jongeren voor Vietnam en nog 25 andere comité's. Voorts heeft het ge nootschap van leraren een telegram gestuurd aan de Amerikaanse ambas sadeur in Nederland. Ook 78 leden van de wetenschappelijke staf van de katholieke hogeschool in Tilburg stuurden de ambassadeur een brief. Elf mensen, onder wie de dichter Ad den Besten, de dichter en predikant Jan Wit en de hoogleraar H. Berkhof, ondertekenden een verklaring waarin tot massaal protest wordt opgeroepen. De katholieke vredesbeweging Pax Christi schaarde zich achter de oproep van de Raad van Kerken in Neder land om handtekeningen te sturen naar de Amerikaanse Ambassadeur. Ook het Nederlands Pen-centrum stuurde een protest-telegram naar de ambassadeur, De Zwolse interkerkelij ke organisatie 'Lido' en vijf politieke partijen (PvdA, PPR, D'66, PSP en CPN) organiseren vanmiddag een de monstratie in Zwolle. Ook in Hengelo (O) zal vandaag een demonstratie tegen de Amerikaanse bombardementen plaatsvinden. De door het comité Van mens tot mens georganiseerde organisatie gaat om 15.00 uur van start vanaf het Mitcham- plein. Eindpunt is het stadhuis van Hengelo. Van een verslaggever DEN HAAG De tarieven van de huisartsen voor particuliere patiënten komen in het algemeen te liggen op 13,25 per consult en twintig guldeil per visite. Dat staat in de prijzen- beschikking medische hulp aan parti culiere patiënten, die gisteren is afge kondigd door de ministers van econo mische zaken, van volksgezondheid en van sociale zaken. De beschikking- geeft normen voor de tarieven, die huisartsen en medische specialisten in rekening mogen brengen. De verhogingen van de tarieven bete kenen een aanpassing aan de stijging van salarissen en sociale lasten, in 1972 tot stand gekomen voor medici in overheidsdienst, en een aanpassing aan de gestegen praktijkkosten. De maatregel is genomen in het kader van het in november afgekondigde prijs beleid. Van een verslaggever DEN HAAG De regering heeft zich ervan verzekerd dat de twee Friend- ships-vliegtuigen die Fokker onlangs aan Angola heeft geleverd, uitsluitend voor burgerlijke doeleinden zullen worden gebruikt. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in antwoord op vragen meegedeeld. De regering heeft die verzekering ge kregen door middel van een schrifte lijke verklaring van de Angolese luchtvaartmaatschappij DTA, en op grond hiervan een uitvoervergunning verleend. Het Angola-comité dat de levering van de twee toestellen aan de Angole se luchtvaartmaatschappij bekend maakte, heeft de regering verweten het Portugese kolonialisme te steu nen. Volgens het door het comité geciteerde internationale instituut voor vredesonderzoek in Stockholm worden vliegtuigen van de DTA door de Portugese regering gebruikt voor militaire transporten. Van een verslaggever NOORDWOLDE De bevolking van het Friese Noordwolde gaat zich van daag uitspreken over het toepassen van euthanasie in die gevallen waarin de patiënt het zelf wil en de arts het nodig vindt. Een uit vormingsleiders en cultuerele werkers bestaande actiecomité heeft hiervoor een handtekeningenactie ge organiseerd. De handtekeningen zullen worden aangeboden aan het artsen- echtpaar Posfema; mevrouw Post ma moet zoals gemeld op 7 februari te rechtstaan omdat zij euthanasie op haar oude zieke moeder zou hebben ge pleegd. Het weer Matige vorst Van onze weerkundige medewerker Een in het weer geïnteresseerde ver geleek kort geleden het zich verplaat sen van het zwaartepunt van hoge- drulc met het onberekenbare gedrag van een kat onder de d&kens. U kunt van te voren nooit zeggen waar deze zullen opbollenDe vergelijking is heel aardig gevonden: ook in de afge lopen 12 uur deden zich bijvoorbeeld boven de Noordzee, het Kanaal en onze omgeving belangrijke stijgingen van de luchtdruk voor, die niet hele maal te voorzien waren en welke er toe geleid hebben dat het weer een nieuwe stabiliserende kick heeft ge kregen. De hogedrukzone waaronder geduren de het weekeinde zeer rustig en zon nig weer zal voorkomen (plaatselijk is ook mist te verwachten helaas) vormt het verbindende element tussen 't ou de Russische hogedrukgebied, dat zich opnieuw heeft versterkt met centrum van 1049 millibar vrijdagmiddag bij Torun, ten noord-westen van War schau 't kwik wees er midden op de dag minus 8 graden en een maximum bij de Azoren. De hogedruktoestanden bevorderen de nachtelijke uitstraling dermate, dat het op veel plaatsen nu weer tot lichte vorst komt en in sommige stre ken ook matige vorst met minima tussen minus 5 en minus 8 graden. Overdag loopt de temperatuur op tot rond of iets onder het vriespunt. Op IJsland is het weer veel roeriger: dit gebied ligt in de baan van diepe oceaandepressies. Reykjavik meldde gistermiddag een matige luchtwerve ling. In Zuid-Europa heeft het hard geregend. San-Sebastian in Noord- Span je kreeg 36 millimeter water in 12 uur, Bastia op Corsica 42 millime ter. Toulon ving in twee etmalen 85 inillimeter neerslag, het Zwitserse Lo carno 55 millimeter. overwegend lichte vorst BEWOLKING MAX. TEMP. MtN.TEMP. WINDRICHTING Hoog water 31 december Vllssingen: 10.51-23.28; Ha ringvliet a.d. Zeezijde: 0.02-12.33; Rotterdam 1.17-13.30: Scheveningen 12.10-; IJmuiden 0.23-12.52: Den Helder: 3.24-16.04; Harllngen 5.50-18.36: Delfzijl: 8.09-20.59. 1 Januari Vllssingen 11.47--: Haringvliet a.d. Zeezijde 1.07-13.32; Rotterdam: 2.18- 14.34; Scheveningen: 0.47-13.11; IJmuiden 1.29-13.50: Den Helder 4.35-17.06; Harllngen: 7 00-19.32: Delfzijl 9.18-22.00 2 Januari Vllssingen 0.18-1234; Haring vliet a.d. Zeezijde: 1.59-14.19; Rotterdam: 3.07-15.22: Scheveningen 0.47-13.53 IJmui den 2.16-14.30; Den Helder 5.35-17.58; Har llngen: 7.57-20.19; Delfzijl: 10.18-22.52.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5