Egypte neemt terroristen op A nationale aktie HEEL VIETNAM GIRO 777 den haag Voor 20 miljoen wordt verknald Hij is er weer! Suiker en benzine Muurder m Ze zijn in veiligheid bij hun vrienden Restanten van een ziekenhuis in Hanoi orlogsmisdaden gestraft De directeur In deze krant Hulp voor Nicaragua Israëlische ambassade 'Palestijns gebied' Rembrandt gestolen Doodvonnissen Kameroen Mooier en duurder vuurwerk Pul er (Scheen Lv. Soimêöelt Leidlse Courant met Wet ko IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" ZATERDAG 30 DECEMBER 1972 53ste jaargang no. 308 Meer 'keus in -passende omgeving Bij VERÓUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur 1 Opi inbe i ven daai de die de t 9 r ga 3t in DEN HAAG Met ingang van het nieuwe jaar wordt de benzi ne en dc suiker duurder. Voor normale benzine wordt dc prijs aan de pomp 2.6 cent per liter hoger en vcor super gaat de Pr'is ,,,e' 2.7 cent omhoog. Mmgsmering voor bromfietsen wordt 2.9 cent per liter duur der. De suikerprijs komt van 1.2S op 1.30. De prijsstijging van de benzine is het gevolg van dc accijnsver hoging en dc hogere omzetbe lasting, die niet geheel wordt gecompenseerd door de afschaf fing van de wiebeltax. De prijs stijging van de suiker is uitslui tend het gevolg van de BTYV- verhoging van 14 op 16 procent. erug chtei hen LAGER Omdat de accijns voor enkele olie-produkten omlaag gaat, zakt de prijs van huisbrandolie, ga- solie en dunne stookolie niet 1.15 per 100 liter. In het nieuwe jaar zullen er verder door de verandering van de di verse accijnzen, de vrijstelling van motorrijtuigenbelasting bedijvoor taxi's enz. verschillende andere prijsverlagingen moge lijk zijn. Daarom heeft het Tweede Kamerlid De Goede (D'66) de minister van econo mische zaken gevraagd extra te letten op het laten doorwerken van deze mogelijke prijsverla gingen. d; tsta !raa{ abs Van een onzer verslaggevers (ADVERTENTIE) Algemeen Diakonaal Bureau van Gereformeerde Kerken in Nederland Generale Diakonale Raad der Nederlands Hervormde Kerk Sectie Internationale Hulp verlening Katholieke Nationale Stichting voor Bijzondere Noden en Vluchtelingenzorg Mensen in Nood-Caritas Neerlandica /Stich ting Nederlands Comité Unicef/ Stichting Nederlandse Organisa tie voor Internationale Ontwikke lingssamenwerking „NOVIB'/ Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen/ Stichting Unesco Centrum Ne derland/Vereniging Het Neder landse Rode Kruis V iogezegd Vorst Droog weer met weinig bewol king, maar ook hier en daar mist. Weinig wind. Middagtem- peraturen om het vriespunt. MORGEN EN OVERMORGEN: I Droog weer met lichte tot ma tige vorst. I Morgen zon op: 8.48 zon onder 16,38 maan op 5,17 maan noder 13,13 CAIRO (Reuter, UPI. AP) Vier Palestijnse guerrilla's die zes Israëli's achttien uur lang tever geefs hadden gegijzeld op de Israëlische ambassade in Bangkok, zijn gistermiddag met ecu Thais vliegtuig in Caïro aangekomen. Een Egyptische functionaris zei later over de terroristen: 'Ze zijn in veiligheid bij hun vrienden'. Het Bach Mai-ziekenliuis in Hanoi is door Amerikaanse bommen totaal ver woest. In de nacht van 22 december is het ziekenhuis door een voltreffer getroffen. Daarbij zijn een onbekend aantal patiënten, doktoren en ver pleegsters omgekomen. Washington houdt vol dat alleen mili taire doelen in Noord-Vietnam worden aangevallen, maar dat daarbij natuur lijk wel eens iets mis kan gaan. Ooggetuigen hebben inmiddels ver teld, dat grote delen van de Noord- victnamcse hoofdstad nu in puin liggen. Zie ook pagina 19 SLGRADO (Reuter) Een in Joe- slavië geboren Amerikaan, de 68- rige Bob Petritsj. is in Belgrado roordeeld tot dertien jaar wegens ïsdaden tegen burgers en verzets- rijders gepleegd in de tweede wereld- rlog. iet alles kan tegelijk. Minister Boersma In ons dagbladbedrijf is een directeur geen uitgever. Uit geefster van Trouw/Kwartet is de stichting De Christelijke Pers. Zij wil een blad uitgeven van een bepaalde signatuur Het is de taak van een direc teur, dat in financieel en econo misch opzicht mogelijk te ma ken. Van verscheidene kanten is ons de laatste tijd gevraagd: wat doet een krantedirecteur nu precies? Wij zijn dan altijd ge neigd te antwoorden: niet veel. Maar zo weinig is het niet, of het werk van die directeur kan toch nog, net als een goede preek, in drieën worden ge deeld. De directeur stelt het bedrijfs- doel het eerste deel van zijn werk, waaraan doorgaans voor hem en zijn staf veel reken- en denkwerk vastzit. Daarvoor vraagt hij de toestemming van zijn bestuur. Heeft hij die een maal, dan gaat hij aan het coördineren (zijn tweede taak), om het personeel van hoog tot laag te overtuigen van wat er moet gebeuren, wil het doel bereikt worden, Daarbij moet hij erop toezien, dat dit proces in harmonie verloopt. De direc teur is er dus voor de bedrijfs doelstelling, het coördineren en het harmoniseren. Alleen kan een directeur niets. Hij moet het hebben van zijn medewerkers; van controleren, van overtuigen, van behulpzaam zijn, van doorpraten. Tot die medewerkers zou hij, met uw welnemen, ook u willen reke nen. Alleen met uw hulp kan een van de voornaamste be drijfsdoelstellingen uitbrei ding van de lezerskring ten volle worden verwezenlijkt. Mo gen we op die hulp blijven rekenen, ook in 1973? De directie Kerk Gesprek met mr. A. V. Kist 2 Binnenland Minder bankovervallen, méér buit 9 Niet elke actie voor het milieu had succes 11 Veel nieuws in een schrikkeljaar 21 Boersma ziet een vrije vrijdagmiddag (na 1980) naderen - Nieuwe jaar begint met een fiscale omwenteling 25 DEN HAAG Vijftigduizend potten baby- en kindervoeding van het Ne derlandse Rode Kruis voor hulpverle ning aan de slachtoffers van de aard bevingsramp in Managua vertrekken volgende week vfcriag met het motor schip Stut'/ rt t. Vnsterdam naar Corinte. d? g?ote van Nicaragu- a. De liga van rode-kruisverenigingen zal het voedsel uit Nederland gebrui ken in de tweede fase van de hulpver lening. Een minibus met gesloten gordijnen haalde de terroristen op en verdween met onbekende bestemming, gevolgd door een politieauto. De Thaise minister van verbindingen, luchtmaarschalk Dawee Tsjoelasap, negen andere Thaise functionarissen en de Egyptische ambassadeur in Bangkok hadden het viertal op de vlucht van Bangkok naar Egypte ver gezeld. Als de Egyptische regering zich houdt aan vroegere praktijken, zullen de vier een tijdje schuil worden gehou den en komen ze vervolgens op vrije voeten. Volgens de Egyptische ambas sadeur uit Thailand hadden de terro risten hun bezetting van de Israëli sche ambassade opgegeven, 'omdat ze vriendschap met Zuidoost-Azië belang rijker vonden dan een paar gijze laars'. Luchtmaarschalk Dawee vertel de in Cairo, hoe hij, als bemidde laar op de ambassade in Bangkok, erin geslaagd was, de guerrilla's zover te krijgen, dat ze een vrijgeleide naar de Arabische wereld accepteerden. Zie daarvoor onze buitenlandpagina. Geen concessie De Israëlische regering heeft duide lijk gemaakt, dat zij geen enkele con cessie had gedaan om de gijzelaars vrij te krijgen. De terroristen hadden o.a. geëist, dat 36 Arabieren die in Israëlische gevangenissen zitten, zou den worden vrijgelaten. Het nieuws over de afloop van de ambassade bezetting is in Israël met vreugde cn opluchting ontvangen. 'Het behoeft geen betoog', zei premier Golda Meir gistermorgen vroeg, 'dat dit een lange dag en een lange nacht zijn geweest'. Ze bedankte de regering van Thailand en voegde eraan toe: 'Het ontbreekt ons aan voldoende fantasie om ons te kunnen voorstellen, dat de vier terro risten in Cairo als helden zullen wor- CAIRO (Reuter) Dc Egyptische ambassadeur in Bangkok die Thaise functionarissen geholpen lieeft bij het bepraten van de guerrilla's, heeft gis termiddag in Cairo ontkend, dat hij zich daarbij op Israëlisch grondgebied (de ambassade) heeft begeven. Hij zei, dat de terroristen van de Zwarte Sep tember de Palestijnse vlag op de Israë lische ambassade hadden gehesen. 'Ik bevond me daarom technisch gezien op Palestijns grondgebied'. den begroet'. Minister Eban noemde de opluchting 'des te groter, waar voorgaande drama's van soortgelijke aard dikwijls anders zijn afgelopen'. Mevrouw Meir stelde de manier waar op Thailand de zaak had aangepakt, ten voorbeeld aan andere regeringen die met eenzelfde probleem te maken zouden kunnen krijgen. Diplomatiek De Thaise regering, die voor het eerst in het conflict om Israël verwikkeld raakte, heeft de zaak krachtig, maar diplomatiek aangepakt. Ze liet de door de vier guerrilla's van de Zwar- te-Septemberbeweging bezette ambas sade omringen met een kordon van zeker 200 militairen en politiemannen en ging toen rustig aan de slag om bloedvergieten te voorkomen. Twee Thaise ministers en de Egyptische ambassadeur werden als bemidde laars tot de ambassade toegelaten. De ambassadeur wist de terroristen ervan te overtuigen, dat een bloedbad de positie zou kunnen schaden van de moslim-minderheid in Thailand en ook de betrekkingen tussen Thailand en de Arabische wereld. De zes gijzelaars waren eerste secreta ris Nitzan Hadass (35) en zijn vrouw, de pas aangekomen attaché Daniel Be'eri (24) en zijn vrouw, het hoofd van de consulaire afdeling, Pinhas Lavi (37) en de Israëlische ambassa deur in Cambodja, Simon Avimor (67), die toevallig op bezoek was. De Israëlische ambassadeur in Bangkok ontkwam aan de gijzeling, doordat hij de installatie van Thailands kroon prins bijwoonde. Niet mishandeld Gijzelaar Hadass vertelde na afloop^ dat de terroristen hun gevangenen die tien uur lang aan handen en voeten gebonden op de grond hadden gelegen niet hadden mishandeld. Zijn vrouw zei: 'Het kost me moeite dit toe te geven, maar ik moet beken nen dat ze ons onder de omstandighe den behoorlijk hebben behandeld'. Zij had de indruk dat de terroristen ban ger waren geweest voor de Israëli's dan omgekeerd. De voornaamste rede nen waarom de guerrilla's inbonden, waren volgens ambassadeur Avimor de belediging die ze het Thaise volk aandeden, het feit dat ze een heilige feestdag verstoorden en de druk van de publieke opnie. van de regering en van de koning van Thailand. PALM SPRINGS (UPI) Uit een kunstgalerij in Palm Springs in Cali- fornië is een Rembrandt gestolen. Het schilderij, dat een kleine twee-en-een- half miljoen gulden waard is. stelt voor Filippus, die de kamerling doopt. De galerij heeft geen alarmin stallatie. Buitenland DOELA (Reuter) In de Afrikaanse staat Kameroen zijn 21 mensen ter dood veroordeeld wegens diefstal en gewapende roofoverval. RITA 'U bent nog vergeten rozijnen te kopen, zie ik.' AMSTERDAM Zo'n twintig miljoen gulden zal er de laatste dagen van dit jaar uitgegeven worden aan vuurwerk. Een record bedrag: vorig jaar werd er voor zeventien miljoen gulden ver knald. dit jaar zal dat bedrag misschien wel dertig procent hoger liggen. Dit valt op te maken uit uitlatingen van Nederlandse vuurwerkfabrikan ten. Volgens de heer D. F. Classen, een der vertegenwoordigers van de Koninklijke Nederlandse kunstvuur werk- en munitiefabriek A. J. Kat v/h Loeff in Leiden, is deze fabriek volledig door alle voorraden heen. Duidelijk merkbaar was de stijgende vraag naar groter, mooier en dus duurder vuurwerk. Behalve de 'rot jes' en 'keukenmeiden' is er veel vuurwerk met knal-, licht- en ge luidseffecten de deur uit gegaan. Ook de firma Beko NV in Tilburg heeft een paar slopende weken ach ter de rug. Directeur J. C. van Belkom: 'Onze omzet is in vergelij king met vorig jaar verdubbeld. On ze indruk is dat er jaarlijks steeds meer aan het vuurwerk uitgegeven wordt. Voor velen is het kennelijk een uitlaatklep'. Het Tilburgse bp- drijf heeft de laatste twee weken bijna 300.000 ton vuurwerk verkocht. Op verscheide plaatsen zijn dezer Een derde grote vuurwerkfabrikant in ons land (er zijn ruim 25 impor teurs), de 'Eerste Nederlandse Kunstvuurwerkfabriek v/h J. N. Schuurmans in Leeuwarden, heeft evenveel verkocht als vorig jaar, maar als de aanvoer uit China niet gestagneerd geweest was hadden we meer kunnen verkopen, zei direc teur J. N. Schuurmans. (Veel vuur werk komt uit het buitenland). Op de gevaren die verbonden zijn aan het onoordeelkundig afsteken van vuurwerk is dezer dagen nog eens gewezen door de 'Algemene Nederlanse Vereniging ter voorko ming van blindheid'. Hoewel de kwaliteit van het vuurwerk de laat ste tijd sterk verbeterd is is het aantal oogletsels weliswaar afgeno men. maar het blijft toch echt 'spe len met vuur'. Daarom het advies om kinderen géén vuurwerk te laten afsteken. Op verscheidene plaatsen zijn dezer dagen hoeveelheden vuurwerk in be slag genomen, waarvoor winkeliers geen vergunning hadden. In Volen- dam nam de rijkspolitie bij een winkelier in huishoudelijke en luxe- gebruikartikelen 465 kilo vuurwerk in beslag; de winkelier had een vergunning voor maar honderd kilo. (ADVERTENTIE) Getekende buitenlandse politiek13 De Amerikaanse negers en de politiek19 Sport Nico Scheepmaker en sport 15 Ch. Urbanus over honkbal... 17 Brieven van lezers 6 Radio en tv nieuws 6 en 29 Strips cn feuilleton 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Familieberichten 20 Boekenetalage 27 VERHUIST U HOLWERDA ZONEN ADVERTENTIE Onze folder me.t informatie over land- en zei l( zwerf)- kampen is weer uit. Bel of schrijf even naar De STICHTING SIGNAAL KAMPEN der Calvinistische Studenten Beweging. Postbus 5349. Tel. 120374 Amsterdam. KUNSTHANDEL TENTOONSTELLING t.m. zaterdag 6 januari 1973 (dagelijks van 11-5 uur beh. zondag) Zeestraat 50 - Hen Haag Kwaliteits- HANDSCHOENEN en -TASSEN Handzame prijzen. In Uw omgeving voorHANDEN. Naam Adres vroonplaats 1972 Aan Nieuwe Leiöse Courant t.a.v. de nieuwe HOOFDREDACTEUR Geachte heer Tamminga, Ja, ik wil graag meevechten voor het "behoud van een gezonde Christelijke 'krant, omdat ik vind dat de stem van het Evangelie ook in de krant moet blijven doorklinken. Daarom, meneer de nieuw* hoofdredacteur, ben ik op pad gegaan en bied u als welkomstgeschenk bij de Christelijke Pers deze nieuwe abonnee aan. Naamnieuwe ab onne e Adres VJoonplaats Betaalt per maand/kwartaal Ik 3tel het op prijs dao u mijn abonneewerving wilt belonen en zet een streep onder mapje postpapier pletine schaaltje handige paraatmap flessenonderzetter met enveloppen met briefpapier en pen De nieuwe abonnee weet dat hij de krant eerst veertien dagen gratis krijgt env daarmee ongeveer vier gulden bespaart. P.S. Ik doe m'n be3t voor nog een abonneei Hoogachtend, Een Dostzegel is niet nodig als u oo de envelopes schrijft: NIEUW5 LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 T".Ir...:;

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1