Bomaanvallen weldra beperkt Deens echtpaar vecht tegen verplichte sexuele voorlichting Malta wil meer geld voor bases van N AVO Lester Pearson was liever diplomaat dan politicus Sadat acht P oorlog met 1 Israël niet i te vermijdeii| Bangkok Verwachting na overleg met Thieu: België erkent Oost-Duitsland Commissie doet boekje open over politie van New York Staking dreigt in Westduitse staal TROUW/KWARTET VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 BUITENLAND T7/X8I SAIGON, HANOI, WASHINGTON (UPI, Reuter, AP, AFP) Amerika treft voorbereidingen om de bombardementen op Noord-Vietnam opnieuw te beperken tot het gebied beneden de 20ste breedte graad, om hervatting van de onderhandelingen in Parijs mogelijk te maken. Aldus meldt het in Saigon verschijnende blad Tin Song, dat nauwe banden heeft met de regering van de Zuidvietnamese pre sident Thieu. Regeringswoordvoerders in Washing ton weigerden commentaar op deze berichten te geven, die hun aanlei ding vonden in een langdurig gesprek van de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Ellsworth Bunker, en presi dent Thieu. Goedingelichte kringen zijn volgens Reuter echter van oor deel, dat de Verenigde Staten tot beperking van de bombardementen willen overgaan, zodra vaststaat dat de vredesonderhandelingen hervat kunnen worden. Om het bereiken van een vredesak koord mogelijk te maken staakten de Verenigde Staten in de tweede helft van oktober de bombardementen bo ven de 20ste breedtegraad in Noord- Vietnam. De onderhandelingen tussen president Nixons speciale adviseur Kissinger en diens Noordvietnamese gesprekspartner Le Doe Tho, verlie pen echter niet naar de zin van de Amerikaanse president. Deze liet op 18 december de bombardementen op geheel Noord-Vietnam hervatten, waardoor ook Hanoi en Haiphong weer met bommen werden bestookt. Nixon zou sindsdien geheime pogin gen hebben gedaan om de onderhan delingen tussen Kissinger en Tho weer op gang te krijgen. Aanvallen Ook gisteren heeft de Amerikaanse bombardements-luchtvloot weer zware verwoestingen aangericht in Noord- Vietnam in een poging, Hanoi te dwingen tot een meer inschikkelijke houding aan de conferentietafel. Be halve Hanoi en Haiphong werden ook vele andere doelen van militair be lang aangevallen. Hoewel Hanoi toe geeft dat een groot deel van beide steden is verwoest, weigert het te zwichten voor deze vorm van geweld. Volgens de correspondent van AFP in Hanoi waren de bombardementen van gisteren even hevig als die van woens dag, die de zwaarste sinds het begin van de Vietnamese oorlog worden ge noemd. Hanoi meldt het neerschieten van vijf B52's en twee jachtbommen werpers. In negen dagen zouden niet minder dan 71 Amerikaanse vliegtui gen zijn neergeschoten, waaronder 31 B52's. Amerika heeft slechts het ver lies van 14 van deze toestellen toege geven. Het is echter bekend, dat de Amerikanen geen verliezen melden, zolang het opsporings- en reddings werk niet is voltooid. Volgens de woordvoerder van de Noordvietnamese afvaardiging in Pa rijs, Ngoeyen Thanh Le, bombarderen de Amerikanen alleen per ongeluk militaire doelen. In hoofdzaak waren de luchtacties gericht tegen dichtbe volkte gebieden in Hanoi en Hai phong, aldus Le. Hij noemde de wijken An Doeang, Nghia Doeng, Tjam Tien, Kin Lien en Gia Lam in Hanoi en Le Tsjan en Hong Bang in Haiphong. Voorts werden acht ambassadegebou wen getroffen. Duizenden burgers werden gedood of gewond, terwijl bei de steden als door een zware aardbe ving leken te worden geteisterd. 'Dit is wat de Verenigde Staten militaire doelen noemen, aldus Le. Thieu De plaatsvervangende leider van de Viet Cong-delegatie in Parijs. Dinh Ba Thi. heeft in een interview met UPI verklaard dat Nixons 'barbaarse bombardementen de Vietnamezen niet kunnen dwingen, president Thieu te erkennen als leider van Zuid-Vietnam. Ook zullen de zware aanvallen Noord- Vietnam er niet toe brengen, de steun aan de Viet Cong-strijdkrachten in het Zuiden te vertragen. Thi zei dat Thieu het voornaamste obstakel is op de weg naar een vredes akkoord. 'Thieu moet heengaan', al dus Thi, die zei dat zijn delegatie onverkort vasthoudt aan een regering van nationale verzoening, die bestaat uit vertegenwoordigers van de rege ring in Saigon, de Voorlopige revolu tionaire regering van de Viet Cong en de neutralen. Thieu is echter niet van plan te verdwijnen, al heeft hij niet gevraagd om verlenging van de speciale be voegdheden die hij een half jaar gele den onder dubieuze omstandigheden van de Senaat kreeg. Kort voordat deze bevoegdheden gisteren ophielden te bestaan heeft Thieu nog een wet uigevaardigd op de politieke partijen, waardoor deze op twee of drie na zullen verdwijnen. Waarschijnlijk zullen alleen de Demo cratische partij van Thieu, de boeren- en arbeiderspartij van de regeringsge zinde vakbondleider Tran Qoeoc Boe- oe en de eveneens regeringsgezinde nationale progressieve partij van Ngoeyn Ngoc Hoey overblijven. De partijen krijgen drie maanden tijd om 'samen te gaan om politieke strijd te kunnen voeren tegen het communis me'. Aanvankelijk was Thieu van plan. verlenging van de speciale bevoegdhe den te vragen. Dit is niet gebeurd. Politieke kringen zijn van mening dat de hoofdreden hiervoor is gelegen in ernstige bezwaren van Amerikaanse zijde. De Ver. Staten zouden Thieu er van hebben verzekerd dat een derge lijke stap gezien de recente ont wikkelingen slechts zou leiden tot verscherping van de binnenlandse controverses in Zuid-Vietnam. Uit de gisteren gepubliceerde Ameri kaanse verliescijfers blijkt dat de Amerikanen vorige week hun zwaar ste verliezen aan personeel hebben geleid sinds het voorjaar van 1971. In de week van 17 tot 23 december werden 23 Amerikanen in gevechtsac ties gedood, 73 als vermist opgegeven en 29 gewond. Vier doden vielen bij luchtacties in Laos. In Hanoi zegt men dat vele van de 73 als vermist opgegeven Amerikanen ofwel gedood zijn ofwel gevangen werden genomen. Gisteren werden weer tien Ameri kaanse vliegers op een persconferentie aan journalisten getoond. De voorzitter van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden Carl Albert, meent -dat het Congres een volledig rapport moet krijgen over de bombar dementen op Noord-Vietnam, voordat het besluit tot 't afsnijden van finan ciële middelen voor voortzetting van de oorlog in Vietnam. Australische zeelieden zullen Amerikaanse schepen boycotten uit protest tegen de bom bardementen. In de Prawda schreef A. Serbin dat 'De Amerikaanse agressor misdaden begaat, die de bloedige praktijken van het fascisme nog over treffen'. De leiders van alle Zweedse politieke partijen hebben een 'nationale verkla ring' uitgegeven, waarin beëindiging van de bombardementen wordt geëist en een beroep wordt gedaan op de Verenigde Naties om maatregelen te nemen. Bekende Europese juristen als de Belgische ministar van staat prof. Henry Rolin, de Fransman Pierre Cot en diens landgenoot Charles Chaumont 'de afschuwelijke Amerikaanse bom bardementen op de steden van Noord- Vietnam' veroordeeld. Ook Peking be kritiseerde opnieuw de Amerikaanse 'oorlogsmisdaden'. Nieuw ultimatum van premier Dom Mintoff VALETTA (UPI, AFP) Premier Dom Mintoff van Malta heeft Engeland en zijn NAVO-partners in bedekte termen opnieuw een ultimatum gesteld voor de pacht van de militaire bases op het eiland. In het parlement deelde hij woensdag mee, dat hij Engeland tien- procent meer heeft gevraagd als compensatie voor de waardever mindering van het zwevende pond sterling. De Britse regering rea geerde echter afwijzend. Mintoff verklaarde, dat hij Engeland heeft laten weten, dat het tien pro cent meer-zal moeten btalen, wil het gebruik blijven maken van de bases op Malta op grond van de defensie overeenkomst van 26 maart van dit jaar. Malta wilde dat Engeland en de NAVO voor 1 januari een besluit na men. De Britse regering had echter geantwoord dat zij de overeenkomst op de oude voet wenste voort te zetten. De Maltese socialistische pre- LONDEN (Reuter, UPI) Engeland ls niet van plan Malta meer pacht te betalen voor het gebruik van de mili taire bases op het eiland. De andere NAVO-landen moeten elk voor zich maar hun standpunt bepalen. Dit heeft de Britse minister van defensie, lord Carrington, gisteren op een pers conferentie meegedeeld. Lord Carrington zei dat Engeland niet tegen de wens van de Maltese regering op het eiland wil blijven. In Brussel vergaderden gisteren NAVO- vertegenwoordigers over de kwestie en de Britse minister cbacht, dat zij vandaag opnieuw bijeen zouden ko men na overleg met hun regeringen. Pas daarna zou het officiële britse antwoord aan Malta worden ver stuurd. mier sprak niet uitdrukkelijk van een nieuw betaal-of-verdwijn-ultimatum zoals hij eind vorig jaar met veel succes had gesteld. Maandenlange on derhandelingen leidden toen tot het akkoord van 26 maart, waarbij Enge land een jaarlijks bedrag van 14 mil joen pond toezegde in plaats van 5 miljoen pond zoals het eerder betaal de, Italië 2,5 miljoen ineens en de andere NAVO-landen zeker 7 miljoen als bilaterale hulp. De mogelijkheid BRUSSEL (Reuter. AP) België heeft gisteren als eerste land binnen de NAVO volledige diplomatieke be trekkingen aangeknoopt met Oost- Duitsland. De betrekkingen zullen aangegaan worden oo het niveau van buitengewoon gevolmachtigde ambas sadeurs. Het heeft in hoofdsteden van de NA VO-partners van België enige verwon dering gewekt, dat België op dit mo ment al tot erkenning van de DDR is overgegaan. Ons land. Frankrijk, En geland, Noorwegen en enkele andere landen hebben de Oostduitsers al uit genodigd voor onderhandelingen die moeten leiden tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. De Ameri kaanse regering zal dit 'te zijner tijd' dat landen van het Warschaupact het eiland zouden gaan gebruiken, was daarmee voorlopig van de baan. Malta wil de verhoging al met de eerste kwartaalbetaling in het nieuwe jaar laten ingaan. Mintoff is bereid in eerste instantie genoegen te nemen met vijf procent meer, maar dan moeten de Britse troepen in die tijd het eiland wel verlaten. De premier heeft de Britten meegedeeld, dat hij openstaat voor compromisvoorstellen om ze in staat te stellen zich rustig terug te trekken. In maart was de evacuatie van Britse troepen van het eiland al in volle gang. Het akkoord kwam tot stand enkele dagen voordat de laatste een heden Malta zouden verlaten. OTTAWA (Reuter, UPI, AP) Lester Bowles Pearson, de gis teren overleden oud-premier van Canada, is eigenlijk tegen zijn zin verzeild geraakt in de binnenlandse politiek van zijn land. Als een van de architecten van de Verenigde Naties was hij er zeer op gebrand in 1946 secretaris-generaal van de volkerenorganisatie te wor den, maar de Russen gaven de voor keur aan een Europeaan. Ook in 1953 dong hij tevergeefs naar deze functie. Niettemin heeft Pearson zijn grootste triomfen behaald op het terrein van de buitenlandse poli tiek. Zijn activiteiten op dat terrein •werden in 1957 bekroond met de Nobelprijs voor de vrede. Pearson was toen minister van bui tenlandse zaken van Canada en dien de in de algemene vergadering van de VN een resolutie in, waarbij een vredesmacht van de VN in het leven werd geroepen die in de Sinaiwoes- tijn de Arabische en Israëlische le gers tien jaar de weg zou versper ren. Bij het uitreiken van de Nobel prijs werd Pearson geprezen, omdat vooral dankzij hem de Suez-crisis niet uitgegroeid was tot een groot scheepse oorlog. Pearson is op 23 april 1897 in To ronto geboren als zoon van een methodistische dominee. Tijdens de eerste wereldoorlog werd hij opge leid als piloot, maar zijn lesvliegtuig verongelukte en het grootste deel van de oorlog bracht Pearson in ziekenhuizen door waar hij herstel de van zijn verwondingen die hij bij het vliegtuig-ongeluk opliep. Na de oorlog studeerde hij geschie denis in Toronto en aan de universi teit van Oxford in Engeland. Hij werd assistent hoogleraar in de ge schiedenis in Toronto en een weten schappelijke carrière leek voor hem weggelegd. In die dagen viel hij ook op door zijn sportiviteit Hij maakte deel uit van het Olympische ijshoc- keyteam en speelde enige tijd in een semi-prof honkbalteam. In zijn vrije tijd was hij later coach van het ijshockey- en rugby-team van de uni versiteit van Toronto. EXAMEN In 1928 liet hij zich overhalen deel te nemen aan een vergelijkend exa men voor de post van eerste secreta ris op het nieuw gevormde Canadese ministerie van buitenlandse zaken. Pearson won en vervulde die functie van 1928 tot 1935. Toen ging hij naar Londen waar hij eerste secreta ris werd op het Canadese Hoge Commisariaat in de Britse hoofd stad. Hij bleef tot 1941 in Londen. In dat jaar werd hij teruggeroepen naar Canada om er assistent-onder minister van buitenlandse zaken te worden. Tegen het eind van de oorlog, stuur de de regering hem naar de Canade se ambassade in Washington. Daar bemoeide hij zich intensief met de oprichting van de VN. In 1946 werd Lester Pearson onder-minister van buitenlandse zaken en twee jaar la ter minister. In die functie was hij nauw betrok ken bij de oprichting van de NAVO. Tot zijn grootste verdienste in die periode wordt gerekend dat hij wist te voorkomen dat de Koreaanse oor log uitgroeide tot een wereldoorlog Lester Pearson waarbij China betrokken was. In de VN verzette hij zich scherp tegen een Amerikaans voorstel China te brandmerken als agressor in Korea. Onder zijn voorzitterschap van de algemene vergadering van de VN werd in 1953 een wapenstilstand ge sloten tussen Noord- en Zuid-Korea. OPPOSITIELEIDER Na 1957 moest Pearson zich meer dan hem lief was aan de binnen landse politiek wijden. Bij de alge mene verkiezingen van 1957 verloor de Liberale partij na 22 jaar aan het bewind te zijn geweest de meerder heid in het parlement. Louis St. Laurent trad af als premier en par tijleider. Hij werd toen Opgevolgd door Pearson. Bij de verkiezingen van 1962 slaagde oppositieleider Pearson, die altijd populairder is ge weest in diplomatieke kringen dan bij de kiezers, er niet in de Conser vatieven te verslaan. Maar een jaar later waren er weer verkiezingen en nu wonnen de libe ralen, zij het zonder een absolute meerderheid te halen. Niettemin kon Pearson een regering vormen. Tijdens zijn premierschap bracht president Charles de Gaulle van Frankrijk een bezoek aan Canada en riep in Montreal enthousiast: Leve het vrije Quebec. Pearson hield een toespraak voor radio en televisie, waarin hij de Gaulle een provoce rende houding verweet en de Franse president moest vroegtijdig naar Pa rijs terugkeren. In april 1968 trok de toen 71-jarige Pearson zich uit de Canadese poli tiek terug. Hij werd opgevolgd door de flamboyante Pierre Elliott Tru- deau. Opnieuw kon Pearson zich aan de buitenlandse politiek wijden. Hij werd voorzitter van een door de VN ingestelde studiegroep voor ontwik kelingssamenwerking. Zijn groep pu bliceerde het zogenaamde Pearson- rapport waarin een gedocumenteerd pleidooi voor hulp aan de derde wereld werd gehouden. Zijn memoires heeft Pearson niet mogen voltooien. Het derde deel is nog niet af. NEW YORK (Reuter) In een rapport van de commissie Knapp, die belast is met het onderzoek naar corruptie onder de Newyorkse politie, worden enkele hoge politiefunctionarissen er van beschuldigd geschenken aangenomen te heb ben. Lagere politiemannen zouden lijken beroofd hebben, handelaars in verdo vende middelen hebben beschermd en mogelijk zelfs moorden hebben gepleegd. Het 281 pagina's tellende eindrapport van de commissie zegt dat in 1971 een groot deel van de stedelijke politie corrupt was. Nadat de commissie haar werd had beëindigd is er scherp tegen deze corruptie opgetreden. Er is een speciale superofficier van justitie aangesteld om voze po litiemannen voor de rechter te slepen. Niettemin is deze maand bekend geworden dat er meer dan 136 kilo heroine en cocaine is verdwenen uit politie-opslagplaatsen. Hoofdcommissaris Patrick Murphy noemde dit het ergste gaval van corruptie dat hij ooit heeft meege maakt. door Chris Blankenburgh Een Deens echtpaar is op het hoogste niveau een juridisch gevecht begonnen tegen de sexuele voorlichting op school, die in Denemarken wettelijk verplicht is. De Commissie voor de Rechten van de Mens van de Raad van Europa is door het gezin Viking Kjeldson uit Jutland ingeschakeld, nadat de Deense autoriteiten hadden geweigerd, het tienjarige dochtertje van de Kjeldsons vrij te stellen van seksuele voorlichting. De Euro pese commissie heeft zich bereid verklaard de klacht van het gezin te behandelen. Met spaning wordt nu in Denemarken op een uitspraak van de commissie gewacht. Het echtpaar Kjeldson wordt door tal van Deense ouders en onderwijzers gesteund. Vooral vele ouders nemen het niet, dat hun kinderen al vanaf de eerste klas van de lagere school de beginselen van het seksuele leven voorgeschoteld krijgen. Ze menen, dat daarmee hun individuele vrijheden worden aangetast, dat het inbreuk maakt op de fundamentele bevoegdheden van het gezin en de weg opent naar indoctrinatie met omstreden opvattingen. In het centrum van de bezwaren staat de in mei 1970 aangenomen wet, die seksuele voorlichting op de scholen verplicht stelt. Seksueel onderricht was al geruime tijd in zwang op de Deense scholen. Maar niet op de lagere scholen. En het was niet gedwongen. Kinderen, wier ouders bezwaren hadden of leerlingen die niets voor het 'sex-lesuurtje' voelden, konden wegblijven. Maar onder de nieuwe wet werd de voorlichting opeens verplicht en al vanaf de eerste klas van de lager school ingevoerd. Aan de nieuwe wettelijke maatregel lag een reeks onderzoeken naar het resultaat van het oude, niet-verplichte seksuele onderwijs ten grondslag. Het bleek dat slechts de helft van de scholieren op de scholen seksueel was voorgelicht. Op een flink aantal scholen was het onderricht in kwestie zelfs helemaal van het lesrooster geschrapt. Daar kwam bij, dat het Deense eersteklassertjes spreken in groepsverband over seksualiteit, met op de achtergrond hun visie op de fysieke verschillen tussen man en vrouw. aantal ongewenste zwangerschappen en geslachtszieken drastisch was toegenomen. SNEL AANGENOMEN Het omstreden wetje werd in 1970, vlak voor het zomerreces, aan het parlement voorgelegd. Het ontwerp kwam er snel door. Uitvoerige debatten over de inhoud van de wet leken overbodig. De tijd voor een dergelijke wet was rijp, meende men. Het verplichte seksuele onderwijs was uitvoerig aangeprezen in de pers, door diverse sociale onderzoekers en een toenemend aantal progressieve intellectuelen. Achteraf bleek de behandeling van de zaak in het parlement 'gekkenwerk' te zijn geweest. Niemand had gerekend op de reactie van het publiek, dat zich toen de wet in het parlement aan de orde was, nog nauwelijks op de hoogte had gesteld. Hoewel de vrije verkoop van pornografie en de liberale benadering van de abortus voor weinig Denen een probleem leken, begon het klachten te regenen, toen het tot bevolking doordrong, wat de wet op de seksuele voorlichting in de praktijk betekende. DOCENTEN Het waren eerst de onderwijzers en leraren die met forse bezwaren kwamen. In de wet was bepaald, dat de seksuele voorlichting niet als afzonderlijk vak moest worden gegeven. Het was de bedoeling de voorlichting 'objectief zonder ethische overwegingen en met nadruk op seksuele technieken door alle docenten te laten uitvoeren. Iedere onderwijzer of onderwijzeres zou elke vraag op seksueel terrein die door leerlingen werd gesteld, moeten beantwoorden. Hij of zij behoorde ieder gelegenheid aan te grijpen om de seksualiteit te behandelen, zelfs al gebeurde dat bij het bespreken van een Engelse thema of een wiskundesom. De vakdocenten, zoals leraren Duits, meetkunde of geschiedenis, voerden aan, dat zij hun studie uitsluitend waren begonnen uit liefde voor hun vakgebied en niet om ook nog eens seksuele voorlichting te geven. Zij voelden zich niet op de nieuwe taak voorbereid en zagen zich dan ook niet genoodzaakt, aan de wettelijke voorschriften te voldoen. Het gevolg was dat de wet op een aantal Deense scholen werd genegeerd. Schoolhoofden namen hun docenten in bescherming en kregen daarbij soms zelfs steun van de leerlingen. Het verzet van de laatsten was niet zozeer tegen de voorlichting zelf gericht, maar tegen de 'geestelijke' dwang van de staat. Sommigen brachten de seksuele- leerdwang zelfs in verband met praktijken in Adolf Hitlers Derde Rijk. Het krachtigste verzet kwam echter van de kant van de ouders. Een grote groep zag in het verplichte sex- onderricht een aanslag op hun persoonlijke vrijheid. Ouders en niet ambtenaren dienen volgens deze groep te vertellen wat de kinderen op seksueel gebied dienen te weten. In bepaalde gevallen waren vele ouders het ook niet eens met de vorm waarin de voorlichting werd gegoten. Zo hekelden ze boeken waarin de sex via uitdagende plaatjes of met schuttingwoorden werd geëtaleerd. Eén van de gevolgen van de wet was, dat diverse ouders hun kinderen van de openbare scholen haalden en particuliere scholen stichtten. Dit was nogal spectaculair, omdat Denemarken altijd weinig particuliere scholen heeft gekend. Tenslotte besloot de familie Kjeldson de wet op de seksuele voorlichting zelf aan de kaak te stellen. Daarbij maakte ze gebruik van een bepaling in het, ook door Denemarken ondertekende, protocol van de Europese Conventie voor de Rechten van de Mens. Daarin staat: 'Niemand kan het recht op onderwijs worden geweigerd. De staat dient bij de uitoefening van zijn taak op het terrein van opvoeding en onderwijs het recht van de ouders te eerbiedigen en te verzekeren dat de overtuiging. overeenstemming zijn met hun godsdienstige en levensbeschouwelijke Het is niet uitgesloten dat de Deense regering haar wet op de verplichte seksuele voorlichting binnen niet al te lange tijd zal moeten wijzigen. !do< CAIRO (UPI, Reuter, AP) Pi dent Anwar Sadat van Egypte heei gisteren opnieuw verklaard dat cjW tijd is gekomen voor oorlog met Is raël. 'Strijd is de enige weg naar df toekomst', aldus Sadat. In een speciale zitting van het Egypli- sche parlement deelde hij verder mee, dat hij zijn kabinet had gevraagd di natie voor te bereiden op de mogelijk- heid van een nieuwe oorlog met Is >roi raël. Egypte zou zijn oorlogsvoorberei [an dingen coördineren met die van Syrir en Libië, Egypte's partners in du Federatie van Arabische Republieken.] Sadat koppelde aan zijn krijgszuchtigi verklaring echter de mededeling vast dat hij een nieuw diplomatiek offei sief zou openen om de wereld e speciaal de grote mogendheden m< hun verantwoordelijkheid te confrt teren. De rede van Sadat werd door dek- Egyptische radio en televisie uitgezon- g den. Hij kreeg een staande ovatie toen hij het parlement binnenkwam. Volgens Sadat bestaan er voor zijn land twee alternatieven. 'Of we slui. ten de deuren of we doen ze open en handelen in vrijheid. Ik heb tot het laatste besloten omdat ik geloof, dat de enige garantie van vrijheid de vrijheid zelf is', aldus Sadat. Hij ver oordeelde Amerika, dat Israël in een 'wapenarsenaal' veranderde. Egypte zou vasthouden aan zijn vriendschap met de Sowjet-Unie', ofschoon we met hun omstandigheden en de beperkin gen van hun hulp rekening moeten houden'. Over de komende oorlog met Israël merkte Sadat nog op: 'We zullen onze weg door vuur en storm banen, we zullen ons bloed offeren voor de eer en ons zweet voor vrijheid en onze banieren planten waar ze geplant moeten worden. We zullen vechten en vechten tot God ons de overwinning 31 geeft'. M' ibri •eids iste; indl lie c r m; et 1 peet lauw FRANKFORT (DPA)' De r 200.000 arbeiders In de ijzer- en stai- industrie in de Westduitse deelste* Nordrijn-Westfalen gaan op 11 jan ui ri in staking, als de werkgevers nl< voor die tijd aan hun looneisen tep moet komen. De betrokken vakbond eist een loot* verhoging van circa 11 procent l! werkgevers heben in eerste aanleg 5' procent aangeboden. Vervolg van pagina 1 Op dat ogenblik vond er in het parle ment een rituele plechtigheid plaats. Koning Bhoemibol Adoejadesj goot (DO heilig water over het hoofd van zijn - 21-jarige zoon, prins Vajiralongkorn [a en wijdde hem daarmee tot kroon- prins. De plechtigheid ging gepaard 'e met eeuwenoude traditionele gebrul- LWl ken, zoals eerbewijzen voor de kanim t' en de prins door een koor van inlptroi saffraangele toga's gehulde monniken )e(jre achter een reusachtig gouden voor- „u;. hang. Er was een groot gezelschap d aanwezig van hoogwaardigheidsbeklfr lirk ders en buitenlandse diplomaten hi.t Toen het onheilsbericht doordrong aard snelde een groot deel van dit i eerd ceremonieel tenue uitgedoste geze ebou schap in vliegende vaart naar ee pi.tp katholieke kerk tegenover dc ambasst wing de waar een operationeel hoofdkwaiEe tier was ingericht. De ambassade zelf was omsingedi n door 400 man politie- en legertroepen oen die het allemaal zeer gemoedelijk opv namen. Intussen hadden de commando's van Israël de vrijlating geeist van 36 ge- hJ vangen commando's waaronder de Ja-ren panner Okamoto, die met twee an den r_' Japanse terroristen afgelopen zomer .«h op het vliegveld Lod 24 mensen blin- ,otiat delings neerschoot en bijna 100 me&T sen verwondde. Okamato heeft hie*.' voor levenslange gevangenisstraf gep kregen. Bovendien werd de teruggavi L L geeist van de stoffelijke overschotta hlrrir- van twee leden van de Zwarte Sep H tember, die in mei op het vliegveld „ast Lod om het leven kwamen, toen het pnc, door hen gekaapte vliegtuig door dt f c Israeli's werd overmeesterd. Voort ,aD? eisen de overvallers de vrijlating vai,D.a drie jonge Franse vrouwen, die opdracht van het Volksfront voor Bevrijding van Palestina explosiei naar Israël hadden gesmokkeld v< het opblazen van gebouwen. Ultimatum De commando's dreigde de gijzelaafl y te doden en dc ambassade op lt blaxen, als niet aan hun eisen werf "e„n,z.c voldaan. Ze stelden als ultimatum, djl Paa" de vrijgelaten commando's de volgen de cojtend plaatselijke tjd (2.00 uur |en 01 vannacht, Ned. tijd), in Cairo moesta worden afgeleverd. Later werd d;; Fst® tijdstip met een uur verlengd. Df commando's waarschuwden dat er nol vier andere commando-groepen ii poll"e Bangkok waren, klaar voor de aanval Zij noemden zich leden van de 'Ai Van Taha-groep' van de Zwarte September Ali Taha was de doodgeschoten leider u van de groep van twee mannen ei "et.1! twee vrouwen, die in mei het Sabena aand vliegtuig kaapten en daarmee naar ra* de Israël gingen. De twee tot levenslani 197 veroordeelde vrouwen staan ook op dr 'telde lijst van de door Israel vrij te lata 'er wc commando's. dergel Het is zeker dat de Israëlische regt 5*>P°1 ring niet op het ultimatum zal is ?at v gaan. Daarover maakt niemand zid ,huisbe illusies. Ook in Israël zelf heer* toePas daarover nagenoeg eenstemmigheid. ®P de* De Israëlische regering was al enifl 'e8env weken gezeden gewaarschuwd dat di J5® Poi Zwarte September een nieuwe speet* eid v culaire actie van plan was in Afrib ]!oliti® of in het Verre Oosten. Ambassade dlen buitenlandse vestigingen, de El Al de Israëlische schepen waren gewa# schuwd voor terroristische aanvallen Hoe de aanslag in Bangkok dan oc afloopt, hij zal zeker in Israel repel1 cussies hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8