ommissie gaat de RP adviseren iver 'strategie' köelhuisboter. Zeer zware eis tegen dienstweigeraar e pijptabak MOW doet stapje n richting van minimumloon Ziekenhuizen mogen in '73 prijsstijging niet geheel doorberekenen Polderbestuur tegen Fokker levert dieplozmg Naarden aan Portugal beswaren tegen nota over samenwerking tgaansverbod in ,jjjor aardbeving yrwoeste Managua Bij IKOR al 20.000 handtekeningen NS neemt proef met'stille' coupé Noordierse kinderen in Zandvoort i i twt 1 Friendships Vereniging verontwaardigd over requisitoir van officier Igentinië schaft odstraf weer af [O h\P/KWAKTET VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 BMNE3VLAM) T3/KS ADVERTENTIE lende een onzer verslaggevers v ommissie is breed samengesteld, Stat 'e zin °°k dat een aantal niet aan de partij-organisatie gebon- AR-leden zijn uitgenodigd. De subsi lissie bestaat uit negen leden: de haa »er hoogleraren dr. Herman Rid- dr. G. Th. Rothuizen, de VU- gro rlanii hoogleraren dr. B. Goudzwaard en dr. T. P. v.d. Kooij, de oud-senator H. Algra, de Amsterdamse hervormde predikant ds. A. A. Spijkerboer, de Arjos-voorzitter G. A. van Dongen, het Tweede Kamerlid dr. A. J. Ver- maat en de directeur van de Kuyper- lociale uitkeringen in 1973 an onze siciaal-economische redactie JEN HAAG De AOW-trekkers beginnen het nieuwe jaar met in stapje in de richting van het minimumloon. Ongehuwde be- 'asPiarden krijgen per 1 januari 1973 ƒ492,50 per maand, ge- A uwde bejaarden 697,50 per maand. maken op kinderbijslag wordt per 1 januari verhoogd van 8950 tot 10.050 per jaar voor de aan spraak van het eerste en het twee de kind en van 9550 tot 10.650, alleen voor het tweede kind. Indien het inkomen over 1972 min der bedroeg dan 10.050 bestaat over 1973 voor het eerste en twee de kind aanspraak op kinderbij slag. Bedroeg het inkomen over 1972 10.050, of meer, doch min der dan 10.650 dan geldt deze aan spraak slechts voor het tweede kind. >min et iis echter de vraag of de AOW- itkcring snel het niveau van het inimumloon nu ƒ939.90 per aand zal halen. De sociale irzekeringen de premies gaan •X 1 januari flink omhoog an ljorden volgens de regering zo (udqostbaar, dat er een herwaardering in het totale pakket van de socia- verzekeringen noodzakelijk is. aarbij zal ook de vraag aan de de komen of het niveau van de OW en AWW-uitkeringen in toekomst het niveau van het rb' inimumloon moet blijven volgen. ®!olgens een overzicht van het mi- "jsterie van sociale zaken zullen uitkeringen krachtens de AWW ilgend jaar per maand als volgt jn: ter idag ijf ndi kilt van luis ige t bou\ reduwen zonder kinderen onder shoo jaar 492.50. feduwen met kinderen onder 18 lar 697.50. voe: rezen tot tien jaar 159. yezen van tien tot zestien jaar 234. I lezen van 16 tot 27 jaar 305. ijdelijke weduwenuitkering 3 492.50. t aarlijks wordt een vakantietoeslag erleend van zes procent. INDERB1JSLAG -:j e uitkeringen krachtens de kin- J erbijslagwetten zijn als volgt: lerste kind 164.58 per kwartaal. Weede en derde kind 195.78. Vierde en vijfde kind 261.30. n esde en zevende kind 289.38. ichtste en volgende kind 319.80. Plaïfeze bedragen zullen over het al- emeen eerst na afloop van het lerste kwartaal van 1973 betaal- taar worden gesteld. wei Ie inkomensgrens op basis waar- dwi an zelfstandigen die onder deze bon rens blijven aanspraak kunnen SPANNING Zoals het er nu uitziet zullen de sociale verzekeringen in de komen de periode voor de nodige politie ke spanning zorgen. Tot de pun ten, die in het kader van de her waardering van de sociale verzeke ringen aan de orde zullen komen behoren bijvoorbeeld: de bevrie zing van de kinderbijslag voor het tweede kind; invoering van een eigen risico in het ziekenfonds; de grote lastenstijging in het kader van de WAO; het oneigenlijk ge bruik en het misbruik van de sociale verzekeringen; beperking van het ziekteverzuim; de lasten stijging in de ziektenkostenverze- kering; de vereenvoudiging van de sociale verzekering. Bestrijding van de sterk oplopende kosten is ook nodig om het pakket van de sociale verzekeringen te vervolmaken. Urgente wensen zijn onder meer: invoering van een ar beidsongeschiktheidsverzekering voor anderen dan loontrekkenden en de invoering van een verplichte aanvullende pensioenvoorziening, die inclusief de AOW zeventig pro cent van het laatstgenoten inko men garandeert. Vragen (ADVERTENTIE) UW VAKVERBOND Ravellaarr 1 Utrecht LM 30 4 YAGUA (UPI, AFP) Generaal jn(j( stasio Somozo, sterke man van wo ragua, heeft voor de (door een beving getroffen) hoofdstad Ma- ïa een uitgaansverbod van 6 uur 'onds tot zonsopgang afgekondigd, hi maatregel is genomen in verband 82 de plunderingen. Het leger heeft hn 'acht gekregen zonder pardon te eten op plunderaars en overtre- van de avondklok. Tot nu toe volgens de autoriteiten twee men- doodgeschoten: een plunderaar en kind dat per ongeluk werd getrof- ng eraal Somozo zei dat het uitgaans- v iod is ingesteld ter bescherming de bevolking. 'Tot gisteren had- de strijdkrachten de taak hun iders in het ongeluk te hulp te len. Vandaag moeten ze de eer van iragua bewaren en wat dit aangaat en ze geen plunderingen toestaan, ireen die betrapt is op plunderen iCj it gevangengenomen en zal mis- en worden geëxecuteerd', aldus de eraal. Mexicaanse minister van openbare fken, die met een adviesteam van ingenieurs in Managua is, gelooft de helft van de stad hersteld zou inen worden. Het centrum van de fdstad, dat het zwaarst getroffen zou dan een groot park moeten den. HILVERSUM Bij het IKOR waren gisteravond al twintigduizend handte keningen binnengekomen tegen de hervatting van de Amerikaanse bom bardementen in Vietnam. Zij zijn het gevolg van de oproep, die dr. A. H. van den Heuvel deed in de tv-kerst- nachtdienst Ook de raad van kerken in Nederland heeft opgeroepen, hand tekeningen te verzamelen. Komende zondag zal daartoe in zeer veel kerken gelegenheid zijn. Zie ook pagina 2. IMWURELi Av.rn 'piriii rirrnRAK Gemiddeld verpleegtarief ruim 18 pCt omhoog Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De ziekenhuizen mogen een derde van de prijsstijgin gen in 1973 niet in hun verpleegtarieven doorberekenen. Zij moeten het wegvallen van deze compensatie (ongeveer 60 cent per verpleeg- dag per patiënt) opvangen door kostenbesparende maatregelen. Dit heeft het Centraal Orgaan Zieken huistarieven bepaald, omdat het een matiging van de sterke kostenontwik keling in 1973 noodzakelijk acht. De instellingen moeten voor 1 mei 1973 g" f HAAG Het dagelijks bestuur van de anti-revolutionaire partij heeft een commissie ingesteld, tgaazo spoedig mogelijk de partij moet adviseren over de deze zomer opgestelde nota (de zgn: strate- lepijlota) van de contactraad voor de samenwerking tussen de drie confessionele partijen: KVP, ARP 75 eilHU. stichting mr. W. C. Hoogendijk. Namens het presidium van de ARP zullen aan de commissie worden toe gevoegd de heren mr. dr. A. Veer man, drs. J. de Koning, dr. D. Th. Kuiper en dr. W. de Kwaadsteniet. Secretaris is de heer D. Corporaal. Als voorzitter van deze commissie zal optreden prof. Goudzwaard. De commissie is ingesteld omdat blij kens de disucissies (o.a. in het week blad Nederlandse gedachten en het maandblad A.R.-staatkunde) heel wat leden van de ARP om uiteen lopende redenen niet zo gelukkig zijn met de nota van de contactraad, die deze zomer is gepubliceerd onder de titel 'Op weg naar een verantwoordelijke maatschappij een politieke strate- gie voor de jaren zeventig.' Daarom zal de commissie van veertien nu een aantal vragen moeten beant woorden, zoals: wat zijn de grenzen van een christelijke partij; hoe be hoort een christelijke partij te functi oneren en wat is de taak van een christelijke partij. Bij de opdracht aan de commissie hoort ook het loka liseren van de gerezen bezwaren: zoals de als brochure verspreide 'open brief' van H. Algra, de discussie tus sen drs. A. Schouten en prof. Goudzw aard in Nederlandse Gedachten en de twijfels, die leven in de kring van de Arjos. Het werkstuk waarin de overwegingen -van de commissie van veertien hun weerslag zullen vinden, wordt nog in de eerste maanden van het volgend jaar aan de kiesverenigingen toege stuurd als materiaal voor discussie. Dan volgt (waarschijnlijk in maart reeds) een brede partij-conferentie, waarna de discussie opnieuw wordt gedecentraliseerd en teruggegeven aan de kamercentrales in de organisa tie-structuur van de ARP een regio naal samenwerkingsorgaan van een aantal plaatselijke kiesverengingen. Tenslotte zal in mei 1973 de partij raad een definitief standpunt ten aan zien van de samenwerking tussen do drie confeesionele partijen formule ren. aan het bestuur van het COZ meede len, welke concrete maatregelen zij hebben getroffen om tot verdere kos tenbesparingen te komen. Volgens een prognose van het COZ zal het gemiddeld verpleegtarief per dag in de ziekenhuizen stijgen van gemiddeld 95,39 in '72 tot 113,24 in 1973 (plus 18,7 procent), in de ver pleegtehuizen van 69,67 tot 82, 84 (plus 18,6 procent), in de psychiatri sche instellingen van 65,27 tot 78,70 (plus 20.6 procent) en in de zwakzinnigeninrichtingen van 61,05 tot ƒ73,89 (plus 21 procent). Hierbij is dan al rekening gehouden met de 'korting* op de prijscompensa tie. Dat de geraamde stijging bij de ziekenhuizen iets lager uitvalt dan bij de overige instellingen hangt samen met een hoger geschatte opbrengst van de neveninrichtingen, die van de voorziene kostenstijging is afgetrok ken. De belangrijkste kostenstijging waarmee het COZ in zijn prognose rekening heeft gehouden is die van de personeelslasten. UTRECHT Het experimente le treinstel '70 dat tussen Gro ningen en Den Haag rijdt, krijgt bij wijze van proef twee 'stille coupé's. De spoorwegen voldoen daarmee aan het ver zoek van enkele reizigers die onderweg rustig willen werken. De twee (eerste klas)- comparti menten worden voorzien van stickers waarop een man die zijn vinger op de lippen legt en met de tekst: 'Stilte, werkcoupé'. De proef start op 2 januari. De trein met de stille coupé's voor zwijgzame en/of werklustige reizigers vertrekt om 7.15 uur uit Groningen en om 16.34 uur uit Den Haag. De groep Noordierse kindereu, die deze week met hun moeders in ons land is gearriveerd voor een Het weer vakantie van drie weken, bracht gisteren een bezoek aan Zandvoort. Op de foto: de kinderen met hun moeders op het Zandvoortse strand. Van een onzer verslaggevers LELYSTAD De adviesraad voor de zuidelijke IJsselmeerpolders acht het lozen van afvalstoffen via diepbronlozingen door de chemi sche fabriek Naarden ongewenst. De raad heeft bij de provincie Noord-Holland een bezwaarschrift ingediend tegen het verzoek van het bedrijf om ontheffing van het verbod op diepbronlozing. De chemische fabriek Naarden loost nu reeds afvalstoffen via een buis die een diepte van 300 m onder NAP heeft. Tot nu toe bewoog zich het grondwater op deze diepte door de geologische situatie in zuidwestelijke richting naar de adviesraad meent dat door het in cultuur brengen van Fle voland daar verandering in kan ko men. Het grondwater zou naar Flevo land kunnen gaan stromen en het chemisch verontreinigde water zou dan mogelijk hoger gelegen grondla gen kunnen bereiken. In de eerste jaren zal dit volgens de adviesraad geen gevolgen hoeven hebben 'in de verdere toekomst echter zou de ver spreiding van het afvalwater in de diepere grondlagen waarschijnlijk wèl gevaren kunnen opleveren. In het bezwaarschrift wordt opge merkt dat het winnen van drinkwater uit diepere grondlagen dat zich nu nog in een experimenteel stadium bevindt niet onmogelijk gemaakt moet worden door 'niet ongedaan te maken diepbronlozingen'. Gezien de onzekerheid over de gevolgen van diepbronlozingen wordt tegen de wen sen van de chemische fabriek ernstig bezwaar gemaakt. 'Zolang niet kan worden aangetoond, dat de lozingen geen, al dan niet ernstige, schade aan de bodem van Flevoland kunnen aan brengen, dienen zij zo spoedig moge lijk te worden gestaakt', aldus het bezwaarschrift. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM' De Nederlandse Fokkerfabrieken hebben onder stren ge geheimhouding twee Fokker Friendships aan de door de Portuge zen gecontroleerde Angolese lucht vaartmaatschappij DTA geleverd. Alt dus een communiqué van het Angola- comité. De luchtvaartmaatschappij is weliswaar een civiele onderneming, maar, zo zegt het Angola-comité, vol gens het jaaroverzicht voor 1972 over de bewapening in de wereld van het Stockholm International Peace Re search Institute, worden de vliegtuigen van deze maatschappij gebruikt voor troepentransporten De toestellen, zo zegt het Angola- comité, zijn oorspronkelijk Maleisisch geweest. Maleisië heeft de toestellen later gebruikt als gedeeltelijke beta ling aan Fokker voor modernere toe stellen. Daarna hebben de vliegtuigen een tijdlang in Nederland gestaan, totdat ze op 30 november, voorzien van Nederlandse registratienummers, om geen moeilijkheden te ondervin den bij het overvliegen van Afrikaan se landen, naar Angola zijn gevlogen. Daar werden Angolese registratienum mers aangebracht. Volgens het Ango la-comité moet de Nederlandse rege ring op de hoogte zijn geweest van de transactie, omdat voor 'n dergelijke verkoop een uitvoervergunning nodig is. Woordvoerders van de Fokkerfabrie ken waren gisteravond onbereikbaar voor commentaar op het communiqué van het Angola-comité. Ijs met balken Van onze weerkundige -medewerker Het is een wijdverbreid misverstand te menen, dat een hogedrukgebied boven Scandinavië in het winterhalf- jaar 'an sich' overal in den lande schaatsijs met balken kan leveren. De kans daarop is wel reëel wanneer zich haldecember een met koude tot zeer koude lucht gevuld hogedrukgebied linea recta van noord-Rusland over de Scandinavische landen uit breidt, het liefst helemaal tot over IJsland. Belangrijk hierbij is echter ook, dat zich tezelfdertijd flinke luchtdrukdalingen voordoen boven midden- en zuid-Europa. In dat geval beleven we een ouderwetse inval van de winter, waarbij het kwik binnen een etmaal van 2 naar 10 graden Celsius kan gaan. Medio janu ari 1972 hadden we zo'n gevaL Maar ook dan nog is er geen garantie dat deze kowinval uitgroeit tot iets groots en iets langs. Vóór Koning Winter erin slaagt een flink applaus los te krijgen, moet er ook nog een constan te straalstroming van de oceaan over zuid-Frankrijk en Spanje naar de Middellandse Zee reiken (in de hoge re niveaus), waarmee diepe depressies meekomen, die de oostenwind tot gro te activiteit (blijven) prikkeletl en tijdelijk tot in onze omgeving en Duitsland sneeuw brengen. Wanneer het is zoals in deze decembermaand en ook in het seizoen 1971-72 herhaal delijkdat een of ander verdwaald hogedrukgebied uit Rusland pendelt tussen de Balkan-Scandinavië en Wit- Rusland, daarbij ondertussen veel warme lucht invangend met behulp van depressies, die voortdurend lang zaam over Ierland naar het noorden opschuiven, blijft het bij vorstelijke randverschijnselen. Zelfs kan het ge beuren, dat een temperatuur-minimum in zuid-Limburg bij een föhn-icind van de Ardennen op 8 gr. C. blijft staan (het Beierse Oberstdorf pres teerde het met 15 graden te ver schijnen). Het enige gebiedje, waar de winter de afgelopen dagen wat succes had in ons land, was het uiterste noordoosten van Groningen. Daar is de ijsdikte dan ook 6 tot 8 cm. Woensdagavond vroor het er bij harde oostenwind bijna 4 graden. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN De Vereniging Dienstweigeraars is verbijsterd over de eis van de officier van justitie bij de Leeuwarder rechtbank tegen de dienstweigeraar Ate de Jong: één maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf en 21 maanden werkkamp of rijkswerkinrichting. e de 15 ntfeNOS AIRES (AFP) De mili- e#e junta van Argentinië heeft giste- de doodstraf afgeschaft. Twee jaar eden was de doodstraf opnieuw esteld. Ate de Jong, die als gewetens bezwaarde is erkend, weigert vervangende dienst te verrich ten als het ministerie van de fensie de zaken voor dienst weigeraars blijft behartigen. De Jong werd aanvankelijk te werk gesteld in een psychiatri sche inrichting in Franeker. Na twee maanden hield hij op met werken, omdat hij ont dekte dat het ministerie van defensie het verschil kreeg tussen het bedrag, dat hij als zakgeld ontving en het salaris van een leerlingverpleger, dat de inrichting voor hem uit keerde. Voor gewetensbezwaar de De Jong was het onaan vaardbaar, dat hij op deze ma nier 200 gulden per maand 'verdiende voor defensie, het apparaat, waaraan hij juist niet wilde meewerken. Tekort Het overschot van de salaris sen van tewerkgestelde dienst weigeraars, die gedurende hun hele diensttijd het zakgeld van een militair in opleiding krij gen, komt ten goede aan het bureau gewetensbezwaren van het ministerie. Dit bureau vertoont een begrotingstekort, zodat er niet 'verdiend wordt' aan de gewetensbezwaarden, aldus de officier. De Vereniging Dienstweige raars noemt dit argument een regelrechte verkrachting van de gewetensbezwaren. Het mi nisterie van defensie is belast met de uitvoering van de dienstplichtwet en daarom niet gerechtigd een financiële bijdrage te verlangen van wel ke dienstplichtige dan ook. De vereniging onderschrijft de bezwaren, die Ate de Jong er toe brachten de vervangende dienst te weigeren, volledig. Zij wijst er op, dat het geval- De Jong maar één van de misstanden aan het licht brengt, die een gevolg zijn van het feit, dat gewetensbe zwaarden na hun erkenning toch onder het ministerie van defensie blijven vallen. De vereniging heeft hiertegen al meerdere malen geprotesteerd. Gelijk In 1970 kreeg zij ook gelijk van de commissie-Fonteijn, die moest adviseren over het beleid, dat wordt gevoerd bij het tewerk stellen van dienst plichtigen met gewetensbezwa ren. De commissie stelde voor om gewetensbezwaarden, die zijn erkend, buiten de wer king van defensie te stellen. Hun zaken zouden beter door een ander ministerie behar tigd kunnen worden, aldus de commissie-Fonteijn. Aan dit advies is totnutoe geen gevolg gegeven, zeer tot ongenoegen van de Vereniging Dienstwei geraars. Als een ander apparaat dan defensie zich met de gewetens bezwaarden zou moeten bezig hoyden, zou er volgens de ver eniging eerder een goed ver band kunnen worden gelegd tussen het neen van de dienst weigeraar tegen het militair apparaat en de dienst, die zij daarna verrichten. Dan zou de vervangende dienst bijvoor beeld kunnen bestaan uit het volgen van een 'sociale oplei ding', bekostigd uit de algeme ne middelen, zoals ook de mi litaire opleiding van de niet- dienstweigeraars bekostigd wordt uit de algemene midde len. Ontwikkelingshulp Zo'n andere opleiding is. .ook door Ate de Jong als alterna tief genoemd. Daaraan zou hij zich wel willen onderwerpen. Hij wil ook wel weer te werk worden gesteld. Maar dan moet hij de zekerheid hebben, dat het verschil tussen zijn zakgeld en zijn salaris niet naar defensie, maar naar een sociaal doel, zoals bijvoorbeeld ontwikkelingshulp, gaat. Het bureau gewetensbezwaren wil hier niet op ingaan. Het heeft hem in augustus van dit jaar gesommeerd weer in Fra neker aan het werk te gaan op de oude voorwaarden. Ate de Jong weigerde dat en is toen vervolgd. Op 20 december moet hij voor de Leeuwarder rechtbank verschijnen. Deze zal 3 januari uitspraak doen. Ah 10 MAXTEH». MIN. TE HO. WINDRICHTINO HOOG WATER so december: Vlisslngen: 9.51-22.37: Haringvliet aan de Zeezijde- 11.24Rotterdam: 0.04-12.00; Schevenln- gen: 10.59-23.37; IJmulden: 11.45Den Hel der: 2 11-14.58; Harllngen: 4.38-17.30; Delf- zijn: 7.03-19.52.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5