owjet-Joden ontmoeten teeds meer repressie Het Roemeense succes maakt buren jaloers ntrum Managua nu 'besmet gebied' :hedel van Bormann )u opgegraven zijn Wapenwedloop in West-Duitsland Burgers ontvluchten onheilsstad Hanoi -iS rkije plaatst liversiteiten der controle Man viert al 10 dagen feest in zijn eentje! Het spijt Moskou dat China lid van de VN werd Hoessein zou ruzie met familie hebben Voedsel op de bon in sommige delen van Sowjet-Unie )UW/KWARTET DONDERDAG 28 DECEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 KOU (AP, Reuter, UPI) - Professor Aleksaiuler Lerner, die internationale naam lieeft gemaakt pberneticus (de vergelijkende leer tussen computers en liet menselijk brein) heeft gisteren bekend akt dat bij door de Russische politie met een proces en met gevangenschap is bedreigd, als hij ioor 4 januari een baan heeft. is een Russische Jood. die een eleden door een Moskous instl- oor toegepast onderzoek werd jen, omdat hij een aanvraag igediend naar Israël te mogen ;ren. Hij is 59 jaar en zou s de wettelijke bepalingen over paanden op pensioen gaan. Nu echter door een politiefunctio- bezocht, die hem meedeelde dat (en proces wegens 'sociaal para- wacht, als hij niet binnen reken een andere baan heeft, ciaal parasitisme' staat in de •Unie een gevangenisstraf van aar. 'En als ze je een jaar opgeborgen', aldus Lerner, het erg gemakkelijk voor hen g periode uit te breiden'. Toen n documenten aan de politie aten zien, waaruit bleek dat hij dan veertig jaar heeft gewerkt t op eigen verzoek ontslagen is, n deze geweigerd. 'Ik heb geen idee, wat er zal gebeuren. Misschien zijn het alleen woorden. Ik weet het niet. Maar ik heb geen stappen onder nomen om een baan te nemen', aldus Lerner. Het Weizman-instituut voor toegepast wetenschappelijk onderzoek in Reho- vot (Israël) heeft intussen meege deeld dat het professor Lerner finan cieel te hulp is gekomen. Hij houdt voor het instituut nu wekelijks in zijn flat colleges voor academici van de Moskouse universiteit. Voorts zal hij Russische wetenschappelijke publi- katies verzamelen voor het Weizman- instituut. TROEFKAARTEN Lerner vertelde zijn ervaringen op een persconferentie, die gisteren in Moskou ineen particuliere flat in Moskou voor buitenlandse correspon denten werd gehouden. Op die pers conferentie werd een verklaring van 1GUA (Reuter. DPA, AP) entrum van de hoofdstad van gua, Managua, is gisteren tot it gebied' verklaard. Voorberei- i zijn begonnen om de onder- gebouwen en ruïnes met dyna- ip te blazen en de overblijfselen gens met ongebluste kalk dicht lien, teneinde de niet geborgen te vernietigen. wegen naar Managua zijn door ger wegversperringen opgewor- llleen zij, die de hoofdstad wil- rlaten, worden doorgelaten. Bin- e stad is voedseldistributie ge- teneinde de bewoners te dwin- eg te gaan- odencijfer staat momenteel tus- twee- en zesduizend. Maar het aantal zal waarschijnlijk nooit I worden. De meesten van de chatting 250.000 daklozen onder de eens 400.000 zielen tellende bevol king van Managua hebben de stad nu verlaten. Intussen dreigt er ook in andere ste den van Nicaragua een voedsels haar- ste. Rijst en bonen, het volksvoedsel bij uitstek, zijn al vijf keer zo duur geworden. In Managua wordt nog steeds geplunderd en de rijke buur ten, die minder van de aardbeving te lijden hebben gehad, maken de inwo ners zich grote zorgen over hun vele bezittingen. Generaal Aanastasio Somoza, de 'ster ke man' van het land, heeft officieel bekend gemaakt dat Managua her bouwd zal worden. Maar hij heeft in het midden gelaten, of dat op dezelf de plek zal gebeuren. Volgens voorlo pige schattingen is voor de herbouw ongeveer 100 miljoen dollar nodig. BURG (DPA) 'Het is nu onomstotelijk bewezen dat Hitler's nprins', Martin Bormann, dood is'. Dit beweert althans het in mrg verschijnende tijdschrift 'Stern'. zijn in West-Berlijn twee ls opgegraven waarvan er vol- Stern' één als die van Bormann ientificeerd. De andere schedel ibben toebehoord aan de lijfarts itler, Ludwig Stumpfegger. Men nu aan dat beiden op 2 mei elfmoord pleegden, nadat zij uit inker van de 'Führer waren ht. toffelijke resten zijn enige tijd n bij graafwerkzaamheden in de lenstrasse in West-Berlijn ge- Tussen de tanden in één van edels zaten glasspinters, die ver- lijk van een stukgebeten gifam- komstig zijn. i-autoriteiten in West-Berlijn en fort hebben verklaard veel ver in in de juistheid van de identi- te hebben. De openbare aankla- Frankfort loofde jaren geleden eloning van 100.000 mark uit inlichtingen, die tot arrestatie in 1946 bij verstek veroordeel- rtin Bormann zouden leiden. jaren vloeide een stroom van iten over de verblijfplaats van roegere nazi-leider, die voortdu in Zuidamerikaanse landen zou zijn gesignaleerd. Enkel dagen gele den meldde een Brits blad nog dat Bormann met een veftnogen van de SS naar Argentinië was gevlucht en daar nog steeds woont. Het onderzoek door de justitie is nog niet geheel voltooid. Men denkt over ongeveer twee weken ermee klaar te zijn. Volgens Simon Wiesenthal van het Joodse documentatiecentrum in Wenen kan alleen een vergelijking met de schedel met röntgenfoto's van hoofd en gebit van Bormann volledige zekerheid verschaffen. zeven Joodse academici uitgereikt, waarin zij meedelen dat hun toestand kritiek is geworden. Ondertekenaars waren, behalve Lerner, de computer deskundige Wladimir Slepak, de na tuurkundige Aleksander Woronel en de vertaler en journalist Keril Tsjen- kin. Zij zeiden dat de autoriteiten thans 'een wreedheid toepassen, zoals men die lang niet gekend heeft'. Vol gens hen zijn de Joden 'troefkaarten in het politieke spel, dat door de leiding van de Sowjet-Unie wordt ge speeld'. Uitsluitend om die reden had den ongeveer 100 Joodse gezinnen in oktober onverwachts toestemming ge kregen naar Israël te emigreren, zon der de speciale 'opleidingsbelasting' te betalen, die in de meeste gevallen onbetaalbaar is. Deze geste was als een 'cadeautje' voor president Nixon bedoeld geweest, ter gelegenheid van het Amerikaans-Russische handelsver drag. Kinl Tsjechin, die als vertaler voor radio Moskou heeft gewerkt, voordat hij ontslagen werd, verkeert ook in grote moeilijkheden. Op 20 november kreeg hij vergunning naar Israël te vertrekken. Op 2 december, twee da gen voordat hij de reis naar Israël zou aanvaarden, werd hem meege deeld dat zijn uitreisvisum was inge trokken. Intussen had hij zijn winter- kleding verkocht, 'omdat ik naar een warm klimaat zou vertrekken', zijn flat aan de overheid teruggegeven en zijn paspoort ingeleverd. Hij weigerde zijn Sowjet-paspoort terug te nemen, dat hij als emigrant-in-spe had moe ten verkopen. Omdat hij geen docu menten, geen werk en geen vaste verblijfplaats meer heeft, dreigt ook hem gevangenisstraf wegens 'sociaal parasitisme' Volgens Joodse kringen heeft de Joodse balletdanser Walery Panow, die zijn betrekking bij het Kirow- ballet verloor, toen hij een emigratie visum voor Israël aanvroeg, dezer da gen te horen gekregen dat hij gevan gen zal worden gezet wegens 'het verspreiden van anti-Sowjet-laster', als hij nog eens met westelijke journalis ten praat. Emigratie is hem gewei gerd. NIEUWE BEPALING Op de persconferentie van gisteren werd tevens meegedeeld, dat sinds het begin van deze maand aanvragen voor emigratie naar Israël massaal worden geweigerd. De aanvragers zijn op de hoogte gesteld van een nieuwe bepa ling, die hen verbiedt om binnen het jaar opnieuw een uitreis-vergunning aan te vragen, en de eis dat zij zich niet met anti-sociale activiteiten' zul len inlaten. Met. het laatste wordt bedoeld dat zij geen actie mogen ondernemen om de Sowjet-autoritei- ten alsnog van mening te doen veran deren. De Russische natuurkundige Boris Or- low gaf op de persconferentie als zijn mening te kennen, dat de Sowjet autoriteiten weer meer Joden zullen laten vertrekken, indien de Ameri kaanse Senaat het amendement-Jack- son aanvaardt. Deze senator heeft voorgesteld om de Sowjet-Unie niet de positie van 'meest begunstigde' in het Amerikaans-Russische handelsver drag te geven, indien de Sowjet-Joden niet vrijelijk naar Israël mogen emi- geren, zoals premier Kosygin in 1965 had beloofd. BONN (Reuter) De Westduit- jagers komen nog in aanmerking - v-g&s l)p bemanning \an een Zuidvietnamese gevechtswagen maakte zich snel uit de voeten, nadat het voertuig waarin zij zich bevonden, op een landmijn was gelopen. Deze foto werd genomen op Hoofdweg no. 14 in het Centrale bergland van Zuid-Vietnam. sers hebben de laatste dagen van het jaar een stormloop onderno men op de wapenwinkels om nog snel een geweer te bemachtigen voordat op 1 januari strenge be perkingen van kracht worden. Na die datum mogen geen wapens zon der vergunning meer worden ver kocht. Tot dusver kon elke Westduitser ouder dan 18 jaar zoveel geweren kopen als hij maar wilde van jachtgeweren tot automatische wa pens met een onbeperkte hoe veelheid daarbij behorende muni tie. Alleen voor pistolen en revol vers waren vergunningen nodig. Wapenbezit zonder vergunning wordt nu strafbaar gesteld. Over treders kunnen tot maximaal vijf jaar gevangenisstraf en boetes tot 10.000 mark worden veroordeeld. Alleen leden van schietclubs. en voor een vergunning, die pas wordt uitgereikt na een grondig examen. Deze clubs tellen nu onge veer een miljoen leden. De onge veer 40.000 wapenverzamelaars ko men niet in aanmerking. Ieder echter die voor 1 januari een vuurwapen heeft gekocht krijgt au tomatisch een vergunning wanneer hij het voor eind juni laat regi streren. De wapenhandel heeft alles gedaan om de nieuwe wetgeving te voor komen. De handelaars menen dat de misdaad er niet mee wordt bestreden omdat misdadigers hun wapens gewoonlijk niet in de win kels kopen, waar zij ook nu al hun naam moesten opgeven. Zij ver wachten een tot nu toe ongekende zwarte handel in wapens in West- Duitsland. (ADVERTENTIE) Vervolg van pagina 1 20.000 ton bommen m zeven dagen tijds werden afgeworpen in het ge bied van Hanoi en Haiphong. Een correspondent van AFP meldt utt Sai gon dat gistermiddag Hanoi werd aan gevallen door toestellen van de Ame rikaanse Taktische luchtmacht. De aanval duurde bijna een uur. Volgens de eerste in Saigon ontvangen berich ten werden drie Amerikaanse toestel len neergehaald. VERLIEZEN Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie worden gemiddeld twee a drie van elke 100 vliegtuigen die Noord-Vietnam aanvallen, neergescho ten. Deze verliezen zijn 'materieel niet groter' dan die welke sinds de hervatting van de bombardementen op Noord-Vietnam (in het voorjaar) geleden werden, aldus een wordvoer- der. Het is wel opmerkelijk, dat 11 van de 17 vliegtuigen die recent zijn verongelukt, B52's waren. Voor 18 december werden meestl gevechtsbom menwerpers getroffen. De woordvoerder vertelde dat dage lijks zo'n 100 B'52s boven Noord- Vietnam vliegen. Zij moesten meer dan 600 SAM-raketten ontwijken. D woordvoerder meent dat de Noord- Vietnamese SAM-voorraden aangevuld zijn tijdens de acht weken, dat de Amerikaanse bombardementen be perkt bleven tot het gebied beneden de 20ste breedtegraad. De twaalfde B52 stortte gisteren neer op een vlieg basis in Thailand, nadat het toestel boven Noord-Vietnam was geraakt Vier bemanningsleden kwamen om, twee werden gewond. HANOI HILTON Radio Hanoi heeft gisteren de kerst boodschappen uitgezonden van drie gevangen genomen Amerikaanse pilo ten, die verklaarden dat driemaal Amerikaanse bommen op 50 meter van hun gevangenverblijven waren gevallen. Zij deden een beroe p op hun landgenoten de bombardementen te staken. De radio zei dat gisteren piloten, die hun vliegtuig boven Ha noi per parachute verlieten, de kort ste route namen naar Hanoi Hilton, het Noordvietnamese kamp, waar Amerikaanse krijgsgevangenen wor den vastgehouden. Naar aanleiding van de Amerikaanse bekendmaking heeft het Noordvietna mese nieuwsagentschap gepubliceerd, ian (AP) De Turkse rege- eeft een wetsontwerp ingediend r.e universiteiten van het land. oor de autoriteiten als broed- van gevaarlijke linkse ele- n worden beschouwd, onder 3 sidstoezicht te plaatsen. Ver- i wordt dat het parlement dit k zeer spoedig zal inwilligen, jvatieve kringen hopen met de- 3 latregel de rust in het land te 4 en voor de algemene verkiezin- J lie in oktober 1973 zullen wor- "ehouden. i) 2 het land in 1961 een liberale t d- wet had gekregen, boden de uni- o i3F'ten een vruchtbare voedings- 5 ar voor linkse ideeën, die echter o ïofn op het in Turkije hecht ge- a rfde conservatisme. De politieke o rfgsgeschillen werden van 1968 '71 toen de staat van beleg werd ondigd, veelal uitgevochten op elen niversiteitsgronden. 'itoriteiten hebben al eerder vele leoriënteerde lectoren en assis- 0 jj» van de universiteiten verwij- ^maar onder de nieuwe wet krij- j lij de bevoegdheid om het be- j j3Van de onderwijsinstellingen ge- T>ver te nemen als de 'vrijheid •nderwijs' in gevaar dreigt te ïocratisch-socialistlsche republi- volkspartij, die 97 zetels heeft nationale vergadering van 450 83^ heeft zich als enige tegen het sjtotwerp gekeerd, omdat zij meent 5;|nder de nieuwe wet en heksen- 1 tegen linkse sympathisanten zal iiln ontketend. Groeicijfer van nationale produktie hoger dan in Japan door Herre Halbertsma Deze maand viert de Roemeense republiek haar 25-jarig bestaan. Het land Roemenië bestaat na tuurlijk al veel langer. Zoals de naam aangeeft, heeft het vroeger deel uitgemaakt van het Ro meinse Rijk. In tegenstelling tot de bewoners van de andere stukken waarin dat rijk in de vroege middeleeuwen uiteenspatte, hielden de Roemenen een goede herinnering aan hun vroegere bezet ters. Die herinnering is altijd bewaard gebleven; er bestaan op liet culturele vlak nog altijd veel contacten met Italië. Belangrijker werd echter geleidelijk aan het contact met Frankrijk, ook een erfgenaam van de Romeinse be schaving. Veel Roemenen spreken voortreffelijk Frans, in hun eigen taal zijn veel Franse woorden opge nomen. De Roemeense mentaliteit vertoont ook een zekere overeen komst met wat in Europa de 'Franse esprit' genoemd wordt. In allerlei opzichten neemt Roeme nië een aparte plaats in onder de landen van het Oostblok. De meeste landen die binnen de Russische in vloedssfeer liggen, worden geken merkt door een scherpe tegenstel ling tussen de traditionele intellec tuele elite aan de ene kant, en de moderne bureaucratische elite aan de andere kant. Meestal zien de leden van de eerste groep in die van de tweede bekrompen baantjesjagers zonder veel opleiding, die erop uit zijn de geestelijke vrijheid te beper ken; terwijl de laatsten omgekeerd de eersten zien als potentiële agen ten van het westen, die de bevol king met hun ideeën in de war kunnen brengen. Het gevolg van die latente vijand schap is vaak, dat intellectuelen op een zijspoor gerangeerd worden, ter wijl de overheid door gebrek aan deskundige adviseurs allerlei beslis singen neemt, die achteraf onjuist blijken te zijn. De nationale indus trie van die landen heeft daardoor vaak grote schade geleden. Wat meteen opvalt in Roemenië, is, dat een dergelijke tegenstelling daar niet bestaat: er zijn natuurlijk wel spanningen tussen intellectuelen en bureaucraten, maar wie daar als bui tenlander met de universiteiten of met de overheid te maken krijgt, merkt onmiddellijk dat in Roemenië kennelijk een vorm van samenwer king is gevonden, die voor elk van beide partijen aanvaardbaar is. Eén van de resultaten: het groeicijfer van de nationale produktie schom melt in Roemenië al geruime tijd rondom de 13 procent, een wereldre cord; zelfs het groeicijfer van Japan ligt lager Dit succes is niet los te denken van de onafhankelijke koers die Roeme nië de afgelopen tien jaar binnen het Oostblok heeft gevaren, zonder ooit in een zeer ernstig conflict met de Sowjet-Unie te raken. Voor dat laatste moeten de Roemenen wel meesters op het politieke schaak bord zijnen dat zijn zij inder daad! Hoewel er bij tijden wel grote spanningen tussen de USSR en Roe menië zijn ontstaan, hebben de Rus sen de stukken van hun tegenstan der niet met één klap van het bord geveegd, zoals in Hongarije en Tsje- choslowakije, maar hebben zij erin toegestemd volgens de door de Roe menen voorgestelde regels door te spelen. De Russen waren zich natuurlijk wel bewust dat hun ingrijpen in Hongarije en Tsjechoslowakije hun internationale reputatie geen goed gedaan heeft. Zij meenden echter in beide gevallen geen andere keus te hebben, omdat zij bang waren dat een te snelle dooi in die landen tot .een lawine van veranderingen zou leiden, die in een later stadium nog veel meer slachtoffers zou eisen. De sterke onderdrukking van de bevol king door een vorige regering, die al te slaafs aan de leiband van Moskou had gelopen, had de verbit tering zo hoog doen oplopen, dat een burgeroorlog niet onmogelijk leek als de opgekropte gevoelens van haat zich openlijk zouden kun nen manifesteren. Van die Russische analyse-achteraf van het Hongaarse en Tsjechische conflict hebben de Roemenen han dig gebruik gemaakt. Als efchte spe lers hebben zij zich geheel ver plaatst in de positie van hun tegen stander, en elke zet pas gedaan na dat zij vrijwel zeker wisten wat de Russische reactie daarop zou zijn. Het resultaat van hun behendigheid is dat nu zelfs de Russen zichzelf gelukwensen met de uitkomst van de match: Roemenië heeft aan de wereld laten zien dat Rusland niet een boze boeman is zoals in de westerse pers altijd wordt verteld, en dat er binnen het Oostblok altijd een modus is te vinden om te blij ven samenwerken, ondanks verschil van opvatting tussen de regeringen van verschillende landen. dat bij Amerikaanse aanvallen op de provincie-hoofdstad Bac Giang nabij Hanoi talrijke mensen zijn gedood of gewond. Er bleef geen huis intact. De delegatie van de Voorlopige revo lutionaire regering van Zuid-Vietnam heeft gisteren mede namens de dele gatie, van Noord-Vietnam bekend ge maakt, dat de 172ste vergadering van de Parijse vredesconferentie over Vietnam vandaag niet zal worden ge houden uit protest tegen de opnieuw verhevigde 'oorlog van de regering Nixon' Er kunnen slechts gunstige voorwaarden voor hernieuwde onder handelingen worden geschapen, als Amerika terugkeert naar de situatie vóór 18 december. Voor Amerika is de protesthouding van Noord-Vietnam en de Viet Cong- vertegenwoordigers geen probleem, omdat het er al vorige week van is uitgegaan, dat pas op 4 januari weer zal worden vergaderd Gisteren wei gerden de Noordvietnamese en Viet Cong-ledegaties ook deel te nemen aan een 'technische bijeenkomst', waarop de uitwerking van een vrede sakkoord moet worden geregeld. ZWEDEN - De Amerikaanse zaakgelastigde in Zweden, John M. Guthrie, die met kerstverlof in de Ver Staten is, zal voorlopig niet naar Zweden terugke ren. Amerika heeft geen ambassadeur in Zweden. Zaterdag heeft Amerika bezwaar gemaakt tegen de Zweedse kritiek op het Amerikaanse Vietnam- beleid. Premier Olaf Palme zou de bombardementen op Noord-Vietnam hebben vergeleken met de Duitse massamoorden tijdens de tweede we reldoorlog. Intussen heeft de New York Times de Amerikaanse burgers opgeroepen, ui ting te geevn aan hun verontwaardi ging over de hervatting van de bom bardementen. Zij zouden dat moeten doen door het Congres er toe te dwingen, volgende maand een politiek te voeren die gericht is op beëindi ging van de oorlo gin Vietnam. Een woordvoerder van het Vatikaan heeft tegengesproken dat de paus een brief aan president Nixon heeft ge zonden en dat een hoge functionaris namens de paus naar Vietnam zou gaan. Ook in Israël is gisteren geprotesteerd tegen de Amerikaanse bombardemen ten. Na een uur maakte de politie een eind aan de demonstratie in Tel Aviv. Het waren de laatste dagen van het oude jaar. Met kerstmis kwam er een party box sherry in huis. 5 ver rukkelijke hele liters. De man kwam er door in een niet te stillen feestroes. Hy hield niet op. 10 dagen lang vierde hy feest in zyn dooie eentje. Dat was wel een beetje jammer, maar iedereen gunde het hem, hy had zo'n plezier. Op oude jaarsavond mengde tenslotte toch het hele gezelschap zich in de feestroes en de laatste liters vonden hun weg en deden hun vrolyk werk. Neem ook een party-box sherry in huis, het is uit stekend voor de stemming! Uw slijter heeft hem feeste lijk klaar staan: De Roemeense partijleider Ceausescu. vlakte heeft zich bijna zeker meer afgespeeld. Roemenië speelt binnen het Oostblok de rol, die Frankrijk onder generaal de Gaulle binnen de Atlantische Gemeenschap speelde. De generaal gold toen als een dwars ligger, die i.i de verleden tijd leefde en zich liet leiden door nationaal chauvinisme. Onze minister van bui tenlandse zaken Luns maakte zich vaak tot woordvoerder van degenen die zich door hem verraden voelden, omdat hij. toen de NAVO nog in termen van de koude oorlog dacht, vriendschappelijke betrekkingen ging aanknopen met Rusland en China. De Gaulle Dat is de buitenkant die voor ieder een zichtbaar is. Onder c!„ opper- Maar wie heeft nu eigenlijk wie verraden? En wie leefde in de verle den tijd? Nixon reist nu zelf naar Moskou en Peking, en het is wel zeker, dat hij bij de voorbereiding van die reizen gebruik gemaakt heeft van de contacten en ervarin gen die de Fransen hadden opge daan. Dat geldt ook voor het Ameri kaanse zakenleven. Het weekblad Ti me onthult in een van zijn laatste afleveringen, dat Amerikaanse ban ken een consortium hebben ge vormd. dat honderd miljoen dollar aan de Sowjet-importbureaus gaat lenen om de import van Amerikaan se goederen te financieren. Dit con sortium, verklapt Time, is gevormd op voorstel van de Amerikaanse tak van de Banque Nationale de Paris, een Franse staatsonderneming. Wat heeft dat met Roemenië te maken? Dit. dat Roemenië natuur lijk iets terug moet doen voor de concessies die het van Moskou heeft afgedwongen. Roemenië speelt op dezelfde manier proefkonijn voor Rusland, als indertijd Frankrijk voor de Verenigde Staten. Het doet dat gedeeltelijk op eigen houtje, zo als een slim vertegenwoordiger ook wel eens meer doet dan in de in structies staat, die zijn baas hem heeft meegegeven. In dit geval heeft Moskou zich daar altijd bij neerge legd, omdat de informatie die Rome- hië naar Moskou terugspeelde, dc opgewekte ergernis altijd meer dan waard was. Van de op die manier gewonnen speelruimte heeft Roeme nië gebruik gemaakt door zich in dustrieel in snel tempo te ontwikke len, veel sneller dan in de Russische plannen voorzien was. Daarbij is in ruime mate gebruik gemaakt van westerse know how. Zo rijden er in Roemenië veel auto's rond die, op het naambordje na, sprekend op Re- naults lijken, worden er vliegtuigen gebouwd volgens een Engels ont werp, enzovoort. Nadat Roemenië de kust verkend heeft, gaat nu ook Rusland in het Westen winkelen. Andere Oosbloklanden bekijken het succes van de Roemenen met jaloe zie. Je moet maar lef hebben. MOSKOU (AP) De direc teur-generaal van het persbu reau Tass, Leonid Zamyatin, heeft in het dagblad Sowjetska- Ja Rossia de spijt van de Sow jet-Unie weergegeven over het feit dat zij ooit de toelating van China tot de Verenigde Naties heeft gesteund. China's 'voornaamste doel' sinds het lid van de volkerenorganisa tie is geworden, aldus Zamya tin. heeft bestaan uit een 'open campagne van haat en laster tegen de vredelievende buiten landse politiek van dc Sowjet- Unie. De schrijver beschuldigde Chi na van 'sabotage' op het gebied van beperking der bewapening. Het zou beogen de ontspanning in de wereld te belemmeren. Zamyatin beschuldigde de Chi nezen, die zich volgens hem hebben onthouden van stem ming bij resoluties over het Midden-Oosten, van steun aan 'het agressieve beleid van Is raël'. Hij noemde Chinese be schuldigingen dal de Sowjet- Unie met de Verenigde Staten de hele wereld wil verdelen In twee machtssferen, volkomen waanzinnig. Deze beschuldigin gen zouden een rookgordijn zijn, waarachter Peking haar doel het openbreken van het anti-imperialistische kamp wilde verbergen. BEIROET (AFP, UPI) De Jor daanse kroonprins Hassan is door een woedende koning Hoessein (zijn broer) uit bijna al zijn functies gestoten, zo meldt het persbureau WAFA, dat na mens alle Palestijnse commando-orga nisaties optreedt. Hassan blijft welis waar kroonprins, maar de toegang tot militaire terreinen is hem verboden en hem zijn diverse andere beperkin gen opgelegd. Koning Hoessein heeft deze maatrege len genomen, zegt WAFA, nadat bin nen de koninklijke familie een fel conflict was ontstaan over het recente huwelijk van de Jordaanse koning. Hassan vreest dat daardoor zijn rech ten op de troon worden aangetast. Hij werd in 1965 door Hoessein als zijn troonopvolger aangewezen. De kinde ren uit het huwelijk van Hoessein en diens tweede vrouw, prinses Mouna al-Hoessein, kwamen hiervoor niet in aanmerking. Hoessein heeft zijn nieu we vrouw Alia de titel koningin gege ven en de zoons uit dit huwelijk zullen dus wel rechten op de troon hebben. De Jordaanse regering heeft gisteren de berichten tegengesproken, dat zij het Palestijnse Bevrijdingsleger het land zou uitzetten. Het Palestijnse Bevrijdingsleger (PLA) is het officië le leger van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) en staat in de praktijk los van de guerrilla-organisa ties. Nadat de guerrilla-organisaties in 1971 uit Jordanië waren verdreven, mocht de PLA daar wel blijven. MOSKOU (AFP) In verscheidene delen van de Sowjet-Unie is al enkele, weken een voedselrantsoenering van kracht, zo is gisteren in Moskou van diverse kanten vernomen. De maat regel geldt maar voor sommige levens middelen en betreft gebieden, die de afgelopen zomer van slechte weersom standigheden te lijden hadden. In de districten Jaroslawl, Kazan, Iwa- nowo, Astrachau en Briansk zijn bon nen gedistribueerd voor vlees, boter en aardappelen. Voor boter geldt een rantsoen van een half pond per per soon per week (in Astrachau zelfs per maand). Het rantsoen aardappelen be draagt tien kilo per persoon per maand. Een dergelijke rantsoenering is in de Sowjet-Unie sinds de tweede wereld oorlog niet meer voorgekomen. De be richten zijn van officiële zijde niet be vestigd. Kringen In Moskou zeggen, dat dc maatregelen zijn genomen met het oog op een eventueel nieuw slecht oogstjaar, waarvoor al aanwijzingen bestaan. Voor het tweede achtereen volgende Jaar valt er in het gehele land bijzonder weinig sneeuw, terwijl er normaal In november al zware sneeuwval voorkomt. De wintergewas sen dreigen, nu ze niet onder een be schermende sneeuwlaag liggen, even als de vorige winter door vorst te wor« den aangetast. Houdt de droogte aan dan komt ook dc zomeroogst weer ln gevaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9