Huurvrijheid uit de op Zuid-Veluwe hand te lopen dichtbij Steeds meer deelnemers aan Trouw/Kwartet-reizen legen van verzoeken om huurverlenging ^Jenkum kan eigen frnsen niet helpen !t huis van f.600 2kiaagse bootreis oroetwist topper Dahomey laat vijf vliegers snel vrij Kruidendokter verliest kort geding over boek Vrouw neergeslagen in postagentschap Bejaarde Kannibalisme uit lijfsbehoud Mogelijk compromis over Lambertuskerk Twee mensen met auto te water; verdronken drugwet 4/K ®U W/KWARTET DONDERDAG 28 DECEMBER 1972 BINNENLAND K7 ENKUM Evenals in Noord- blland-noord dreigt thans ook op zuidelijke Veluwe de huurlibe- ilisatie uit de hand te lopen. Vol de Wageningse kantonrech- na^r mr. A. C. van den Brand 're ent het verzoeken om huurver- j^nging'. Een belangrijk knelpunt :rpie de gemeente Renkum, waar al- richt en al een honderdtal huurders, sa e hun huis uit moeten, zich tot an Am hebben gewend. '3 do ■tenkum ziet men de toekomst er in. Er zijn daar, zo vernemen wop het in Oosterbeek staande stad- "e hx, weliswaar vele honderden wo- zn?en in aanbouw. Maar met huizen, onv fli een maandhuur doen van zeshon- g tin da gulden en meer, zoals in Door- wh» rth worden gebouwd, kan men de 1 ein bevolking niet helpen, en zeker •enta Jenoeilijke gevallen niet tot oplqs- mpn si; brengen. ,r °^V?ens het ministerie Van volkshuis- nan? rang, en ruimtelijke ordening heeft oant léiuurliberalisatie, die een jaar of vi; geleden in Zeeland begon en iiBdien fasegewijs werd uitgebreid inVederland, door elkaar genomen tveig moeilijkheden opgeleverd. Nee Ovigens deelde men ons daar mede, ;°°rdaeen totaal overzicht van de geval- lei die tenslotte de kantonrechters e tn beiken, niet aanwezig is omdat men eret ministerie officieel niet van op deoogte behoeft te brengen. uit. Flats in Doonverth (gemeente Renkum). Huur per maand ƒ600 of meer. Geen oplossing voor de eigen ingezetenen Op 12 juli van dit jaar heeft de gemeenteraad van Renkum per motie bij minister Udink geprotesteerd te gen de huurliberalisatie in deze ge meente per" 1 september 1972, die mogelijk per 1 maart 1973 gevolgd wordt door het buiten werking stellen van de Woonruimtewet 1947. Minister Udink heeft daarop geantwoord dat hij. gezien de situatie op de woning markt in deze gemeente, geen aanlei ding zag op zijn besluit terug te komen, te minder daar de positie van de huurder ten opzichte van die van de verhuurder thans wettelijk 'aan zienlijk verstevigd is in geval van let loopt als een trein': nu al bijna volgeboekt een onzer verslaggevers MSTERDAM Nog ruim twee ïaanden ligt de zesde Trouw/ ivartet-reis naar Israël in het ^rschiet, maar nu al is het gootste deel van de beschikbare 10 plaatsen volgeboekt. 'Het lftpt als een trein', zegt Marius Goeneveld, directeur van het Intituut voor Internationale Eaursies in Bergen, die de reis vor onze kranten prganiseert, 'debelangstelling is enorm'. Als en verrassing is dat overigens niet »ij hem aangekomen. 'We heb ben et in het verleden niet anders meejmaakt. Ook als we met veel grotee groepen gingen, bleken deze reize in recordtijd te zijn uitver- kochiDe eerste reis in 1967 met 400 celnemers zelfs binnen twee weke;' Groeiveld, twaalf j?ar terug van een inctie bij het hervormde, vor- ming.-entrum Haaf in Bergen overgitapt naar de reiswereld, her inner zich dat begin nog wel. 'Het was c eerste keer, dat een zo grote groep Israël bezocht. De dag na aankost in Haïfa stond het breed uit i de kranten. Nü is dat niets bijzolers meer. Het afgelopen jaar boekn we zelfs 640 deelnemers: een ieuw record. Je ziet daar een duidéjke afspiegeling in van de algenne belangstelling voor Israël. Het totaal aantal toeristen wordt dit jaar op 700.000 geschat, waarvan 17.000 uit Nederland.' Onbetwiste topper bij de Trouw/Kwartet-reizen blijkt de '23- daagse bootreis te zijn. Een treinreis naar Genua en een paar dagen luie ren aan boord van een van de luxe cruiseschepen van de Israëlische re derij ZIM (met daarbij een ééndaags bezoek aan Athene) slaan vooral aan bij die vakantiegangers, die over wat meer vrije dagen beschikken. 'Maar ook de vliegreizen', heeft Groeneveld geconstateerd, 'trekken elk jaar meer deelnemers. Dat blijkt wel uit de eeretvolgende reis.' (6 maart) De attractie van déze Israël-reizen? 'Voor een belangrijk deel is dat', zegt Groeneveld, 'de prijs. Met de vliegreizen liggen we ongeveer tien procent goedkoper dan anderen (990 gulden) en de bootreizen zijn zelfs nog voordeliger: 1150 gulden voor 23 dagen, inclusief alles, de reis, het verblijf, maar ook de excursies. Dat kón zo goedkoop omdat we een com plete boot charteren.' Educatief Maar daarnaast blijkt, getuige de vele reacties van deelnemers, ook de speciale inhoud van de reizen aan te slaan. Groeneveld: 'De aard van deze reizen is zuiver educatief. Wie naar Israël wil om aan het strand te luieren of alleen voor het traditio nele toeristische vermaak, kan beter elders boeken. Ons doel is de men sen intensief kennis te laten maken met het land. Met het verleden, maar ook met het moderne Israël. Dat betekent, dat we veel laten zien. Op één vrije dag na zijn we alle tien dagen onderweg. Vrijwel alle bijbelse plaatsen worden aangedaan en de mensen krijgen er deskundige uitleg bij. Niet altijd van een theo loog, maar wel van iemand, die Israël door en door kent Aan de reisleiders stellen we hoge eisen.' Datzelfde streven kenmerkt overi gens de rest van het programma van het instituut. De traditionele toeris tische trekkers zal men er niet in vinden. Wél reizen naar ontwikke lingsprojecten in Kenya, Zambia en Malawi, waar de deelnemers in de gelegenheid worden gesteld behalve zich te oriënteren ook mee te wer ken. Komend jaar wil men zoiets ook proberen met Indonesië. Sociale interesse 'Dat is ook de reden', zegt Groene veld, 'dat wij doorgaans andere men sen aantrekken dan het gewone reis bureau. De meesten zijn sterk soci aal geïnteresseerd en zetten zich graag in om projecten van de grond te helpen brengen. Vaak blijft het contact met zo'n project ook na de reis bestaan, bijvoorbeeld door het te adopteren en er geld voor in te zamelen.' Onder al die activiteiten is Israël echter toch nog steeds de belangrijk ste pijler gebleven. Niet in de laat ste plaats door het succes van de Trouw/Kwartet-reizen. Groeneveld: 'De belangstelling ervoor groeit nog elk jaar. In totaal hebben we in de afgelopen jaren meer dan tweedui zend lezers naar Israël gebracht.En als de voortekenen niet bedriegen, zullen we volgend jaar wel weer een record boeken.' beëindiging van de huurovereenkomst'. Ondanks deze gerustellende woorden van de bewindsman van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening dreigt nu op de zuidelijke Veluwe (mogelijk iets minder ernstig) een soortgelijke toestand te ontstaan als in Noord- Holland-noord waar onder meer vele Amsterdammers een bewoond huis ko pen en er de huidige bewoners probe ren uit te zetten om er zelf te gaan wonen. Brief Dezer dagen hebben B en W van de gemeente Renkum zelfs aan kanton rechter Van den Brand een brief geschreven, waarin zij hem meedeel den met groeiende bezorgdheid de huisvestingsmoeilijkheden gade te slaan. Zij verzochten hem 'een zekere tolerantie ten aanzien van huurverlen- gings- en ontruimingstermijnen te be trachten' Volgens mr. Van den Brand kan hij echter op grond van de nieuwe bepa lingen in het burgerlijk wetboek in de meeste gevallen weinig uitrichten, doordat bijna altijd de eigenaren dringende behoefte aan de huizen hebben voor eigen gebruik en dan de huurovereenkomst niet verlengd mag worden. 'Ik waag te veronderstellen', zegt hij, 'dat de streek, waar ik woon, niet de enige buiten Noord-Holland is, waar men voortijdig de huurwet buiten werking heeft gesteld'. De gemeente Renkum bestaat uit zes dorpen. Behalve Renkum zelf het er aan vastgegroeide Heelsum, Ooster beek. Doorwerth, Wolfheze en Hevea dorp. Prachtig gelegen aan de zuide lijke Veluwezoom. Heuvelachtig, rijk gezegend met bossen en de Rijn bin nen handbereik. Geen wonder dat het een aantrekkelijk woongebied is. Ook voor bejaarden, die bijvoorbeeld in een dorp als Heelsum 22,25 pet. van de bevolking uitmaken (landelijk is het tien elf pet.). Die vergrijzing van de gemeente baart het gemeente bestuur dan ook zorgen. En mogelijk draagt de huurliberalisatie er nog weer een steentje toe bij. Spraakverwarring Voorlichtingsambtenaar H. van Krie ken spreekt van een 'spraakverwar ring'. wat het punt van de woning nood aangaat.. Minister Udink meent dat er van een kwantitatieve woning nood eigenlijk geen sprake meer is. dit mede met het oog op de honder den woningen, die nog in aanbouw zijn. Daar stelt men in Renkum tegen over dat er nog wel degelijk woning nood in deze gemeente heerst en niet alleen in kwalitatieve zin. En die is met de in aanbouw zijnde woningen niet uit de wereld te helpen. In de gemeente zijn op 't moment in aanbouw onder meer een veertigtal flats, die ongeveer driehonderd gul den gaan doen. een paar honderd flats en eengezinswoningen, die vierhon derd gulden moeten opbrengen en een fors aantal flats, waarvoor zelfs zeshonderd gulden en meer per maand aan huur dient te worden neergeteld 'Daar kunnen we onze eigen mensen niet mee helpen', zegt de heer Van Krieken. Laatstgenoemde flats zijn Eurowoningen. Verwacht wordt dat ze voor een deel wel in bezit zullen worden genomen door welgestelde ge pensioneerden uit de Randstad. Ren kum is ook een forensengemeente voor mensen die in Arnhem werken, maar ook die zullen, denkt men. zo'n flat van zeshonderd gulden niet pikken. De Arnhemmers willen wel in Ren kum wonen, graag zelfs, maar dat moet wel tegen een fatsoenlijk prijsje. In dit licht moet men het zien dat de gemeenteraad van Renkum een tijdje geleden met praktisch algemene stem men een motie naar minister Udink zond met het verzoek de huurliberali satie althans voor deze gemeente on gedaan te maken, hetgeen zoals bekend zonder succes bleef. Enige VVD-raadsleden wilden geacht worden te hebben tegengestemd. Naar hun mening zou de invoering van de huurliberalisatie juist de mogelijk heid insluiten om de woningnood te lenigen. Zij stellen dat op deze ma nier mogelijk meer woningen tot stand komen, daar het voor de beleg gers aantrekkelijker zou worden om te bouwen. De doorstroming zou daardoor een feit worden, met als gevolg meer vrijkomende goedkope woningen voor de laagste inkomens groep. Import Verreweg de meerderheid van het Renkumse gemeentebestuur gelooft daar niet in. Wat gebouwd wordt, is in overwegende mate alleen maar in teressant voor import-met-pecunia. De doorstroming blijft stagneren, zolang de overheid niet. méér kan doen. Voorlopig is het resultaat, dat er alleen maar botsingen komen tussen huurders en verhuurders. De verhuur ders willen meer geld van de huur ders. of hen (om welke redenen ook) er uit hebben. Gevolg: een stroom van verzoeken om huurverlenging bij de Wageningse kantonrechter Van den Brand, al dan niet. nadat men eerst bij de huur- en adviescommissie is te biecht geweest. Voor het gemeentebestuur van Ren kum zijn de laatste ontwikkelingen aanleiding geweest om zich via de afdeling voorlichting met een medede ling tot de burgerij te wenden. Onder de titel 'Huurliberalisatie en nog wat'. In dit bericht (er is voor geïnte resseerden ook een meer uitgebreide folder beschikbaar) wordt de ingezete nen. die in moeilijkheden komen, uit de doeken gedaan welke weg zij die nen te bewandelen. Geaccentueerd wordt dat het belangrijk is tijdig huurverlenging aan te vragen om aan een ontruimingsvonnis te ontkomen. Met nadruk wordt er op gewezen 'dat zij die verzuimen tijdig een verzoek bij de kantonrechter in te dienen, geacht worden door eigen schuld in moeilijkheden te zijn gekomen, in welk geval het gemeentebestuur niet bereid is de helpende hand te bieden'. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij de luchtvaart maatschappij Schreiner in Den Haag verwacht men elk moment het bericht uit Dahomey, dat haar daar al ander halve maand vastgehouden vijf vlie gers zullen worden vrijgelaten. De vliegers werden half november gearresteerd omdat ze tijdens proef vluchten met drie voor Nigeria be stemde en door Schreiner geleverde Alouette-helikopters te dicht boven het presidentiële paleis in Cotonou hadden gevlogen. De toestellen, die met de KLM naar Cotonou waren vervoerd, waren daar 'geassemblêerd' en gereed gemaakt om in Nigeria bij de oliewin ning te worden gebruikt. Dat de vijf mannen nu worden vrijge laten is het resultaat van sterke poli tieke druk uit Den Haag. Nog géén overeenstemming is bereikt over de boete, die de autoriteiten van Daho mey Schreiner willen opleggen. Hoe wel de stationmanager Meyerink van Schreiner in Lagos wel gedaan heeft weten te krijgen, dat de eisen ver zacht zijn, loopt de claim toch nog steeds in de miljoenen. 'Voor ons een bedrag', zei gisteren een woordvoer der van Schreiner in Den Haag, 'dat niet is op te brengen.' Van een verslaggever ROTTERDAM De verspreiding van het boek 'Kruidendokter Van de Moosdijk, koopman in ijdele hoop' hoet niet te worden stopgezet. De plaatsvervangend president van de rechtbank in Rotterdam mr. L. Era des, besliste gisteren dat de uitgeverij 'Ridderhof' in Ridderkerk met het uitgeven van het boek geen onrecht matige handeling verricht. Kruidendokter Van de Moosdijk had tegen de uitgeverij een kort geding aangespannen om via een gerechtelij ke uitspraak te voorkomen dat het door drie journalisten geschreven boek op de markt zou komen. Volgens de advocate van de kruidendokter, mr. J.M. van der Pias-Kruit, is het boek nodeloos grievend en krenkend en is het alleen maar uitgegeven met het doel sensatie te brengen. Mr. Erades overwoog o.a. dat de ei sende partij geen zinsneden uit het boek heeft kunnen aangeven die node loos grievend of krenkend zijn. Naast het afwijzen van de eis van Van de Moosdijk veroordeelde mr. L>ades de kruidendokter ook tot betaling van de kosten van het geding. Van een verslaggever HAARLEM Gisteren hebben drie mannen een overval gepleegd in een sigarenwinkel, waarin ook een hulp postkantoor is gevestigd, aan de Schalkwij leerweg in Haarlem. Na om een ansichtkaart te hebben gevraagd sloeg een van de overvallers de 67- jarige weduwe, die als beheerster op treedt, neer. Een van de andere man nen deed een greep in de kas, waarop de drie in een auto verdwenen. De vrouw is met hoofdwonden in een ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is niet ernstig. De politie kan nog niet zeggen hoeveel geld er meegeno men is. Vermoedelijk zijn de mannen, die een donker uiterlijk hebben, bui tenlanders. Een klein wit bordje vestigt de aandacht van de voorbijgangers op het feit, dat deze boom in een tuin achter de Parijse Notre Dame al driehonderd jaar oud is. Nog een paar dagen en deze historische getuige van de Franse hoofd stad kan er weer een jaartje bij tellen. Helemaal overeind blijven zonder steun lukt de bejaarde toch niet helemaal: links op de foto is een cementen paal te zien, die een steuntje in de rug geeft. Van onze correspondent EINDHOVEN Het conflict rond de Eindhovense Lambertuskerk lijkt dichter dan ooit bij een compromis. Een actieve commissie van goede diensten heeft al weten te bewerkstel ligen dat de betekening van het korte geding is uitgesteld tot 2 januari. De bewakers van de kerk en het voorma lige kerkbestuur hebben zich inmid dels al bij voorbaat verplicht steun te geven aan een priester die door bis schop Bluyssen aan de parochie zal worden toegevoegd. De commissie van goede diensten, bestaande uit L. Sonnenschein. pater Gardiaan Simeon Nuyten en drs. G. van der Kruys, tot 1 januari wethou der van Eindhoven maar in de com missie als privé-persoon, heeft een compromisvoorstel ingediend, zowel bij het bisdom als bij de actievoerders. Beide partijen hebben het voorstel aanvaard als uitgangspunt voor her nieuwde gesprekken. De afgelopen da gen is in beide kampen druk intern overleg gepleegd. In het compromis voorstel worden een aantal suggesties gedaan. Ondermeer wordt aan bis schop Bluyssen gevraagd voorlopig de diensten in de Lambertuskerk te laten doorgaan. Ook zouden de sacra menten normaal toegediend moeten kunnen worden. De commissie heeft uitdrukkelijk niet gevraagd om her ziening van de bischoppelijke beslui- en ten aanzien van de sluiting. Aan beide partijen is verzocht de uit spraak van Rome waar de kwestie in hoger beroep zal worden behandeld te accepteren. Van een verslaggever NIEUWERSLUIS De 21-jarige A. J. Geerts en de 18-jarige J. T. Luten zijn gisternacht verdronken toen zij probeerden met een auto om de af sluithekken van de afgesloten Oude Dedemsvaartseweg heen te rijden. Het voertuig heeft daarbij het hek geraakt en is in het water geschoten. Een buurtbewoner zag gistermorgen de au to op zijn kop in het water liggen. HEERHUGOWAARD De 16-jarige J. P. Koopman, die op zijn bromfiets door een vrachtwagen was aangere den. is in het" ziekenhuis overleden. Hebben de zestien overlevenden van het neergestorte Uruguese charter vliegtuig, meest nog jeugdige leden van het Uruguese rugbyteam 'The Old Christian Brothers' zich echt zeventig dagen in leven weten te houden door lichamen van on omgekomen kamera den op te eten?' Die vraag hoydt de geschokte gemoe deren zo bezig dat sommigen, vooral familieleden en regeringsfunctionaris sen, het feit al hardnekkig proberen te ontkennen nog voordat de juiste toedracht helemaal uit de doeken is gedaan. De moeder van een van die overlevenden is in woede uitgebarsten toen ze het bericht over het eten van mensen in Chileense kranten zag. 'Een grote schurkenstreek', noeme ze de publikatie. 'Ze hebben het recht niet het grote wonder van deze over leving te bezoedelen'. Een zegsman van de Urugese regering noemde de berichten 'ongegrond', maar de Chi leense politie heeft ze bevestigd. De Chileense regering heeft nu een offi ciële verklaring uitgegeven, waarin zij zegt de zucht naar sensatie te betreuren, maar verder niets tegen spreekt. Het afgelopen weekeinde zijn de zes tien overlevenden gered, nadat twee van hen tien dagen door de sneeuw gebaggerd hadden on} hulp te zoeken. Uiteindelijk vonden ze een schaapher der, die de politie waarschuwde. Uit de verhalen van redders en geredden valt het ongeluk en de -zeventig uit puttende dagen die daarop volgden, zo'n beetje te reconstrueren. Het toe stel, een Fokker Friendship stortte 13 oktober neer op een ijzig en dik besneeuwd bergplateau, vierduizend meter hoog in de Andes. Er zaten 45 passagiers in, van wie 29 óf direct óf later door lawines omkwamen of nog later aan hun verwondingen bezwe ken. De streng gedistribueerde voed selvoorraden uit het vliegtuig waren al gauw op en de temperatuur daalde vaak tot zeer ver onder het vriespunt. De overlevenden die nog redelijk op de been waren, deden voor de gewon den wat ze konden. Een paar keer probeerden ze te opereren. Een me disch student verwijderde bijvoor beeld een binnengedrongen ijzeren staaf uit de ingewanden van een gewonde. De patiënt overleed toch bij gebrek aan medische verzorging; het enige desinfecterende middel dat de student bij de hand had, was eau de cologne. Toen er maar geen redding kwam opdagen en de ijzige kou de overle venden steeds meer uitputte, moet de beslissing gevallen zijn de honger dan maar met mensenvlees te stillen. Een van de jongens van het rugbyteam vergeleek de beslissing met een hart transplantatie. Daarbij wordt legde hij uit, het hart van een dode geno men om een anders leven in stand te houden. Op dezelfde manier hadden hij en zijn kameraden lichaamsdelen van doden gebruikt om de overleven den van de ramp niet te laten ster ven. Streng rooms-katholieke jongens uit de groep beschouwden het zelfs als zelfmoord die laatste mogelijkheid niet te benutten. Volgens de verkla ringen hebben ze zo eens per vijf dagen een lichaam opgegeten. Een van de redders vertelde de resten zelf gezien te hebben. Behalve de priester, die een Chileense krant vertelde dat hij onder deze omstandigheden kannibalisme niet kon afkeuren, heeft inmiddels een psychiater verklaard het in dit geval absoluut rechtvaardig te vinden. Twaalf van de zestien geredden zijn op het moment in een hotel in Santia go. Zodra alle overlevenden in Urugu ay terug zijn, zullen ze samen een officiële verklaring afleggen over hun beweegredenen. De Italiaanse regering heeft een nieu we wet uitgevaardigd, die bepaalt dat druggebruikers voortaan eerder als zieken dan als misdadigers behandeld zullen worden. Onder de nieuwe wet die overigens nog door het parle ment moet worden goedgekeurd zal een druggebruiker een minimale straf krijgen en zelfs helemaal geen, als hij of zij bereid is een medische behandeling te ondergaan. Voor handelaars in en producenten van drugs kent ook deze nieuwe, mil de wet geen pardon: worden zij ge pakt, dan kunnen ze op zeer hoge boetes en op een langdurige gevange nisstraf rekenen, die wel tot achttien jaar kan oplopen. 'Ja, ik heb gezegd, dat je twee carbonnetjes moest gebruiken, maar I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7