IJmuidense visserij niet ontevreden over 1972 Variment-bouw in Wassenaar? Speelse ruitershow in manége H'berg Wil Prestatieloop werd groot succe Kooi wil buurthuis Kort nieuw jr uit de regi Gesloten tijd voor niet-volgroeide haring 'Open huis' in Jongeman (18) op verdenking van roof opgepakt Man gewond door ontploffing bij vuurwerk maken Zoeterwoude Visserijberichten I TROUW/KWARTET DONDERDAG 28 DECEMRER 1972 Een terugblik op 1972 zal pas over enkele maanden gefundeerd gegeven kunnen worden, wanneer alle cijfers zowel aan de ontvang stenkant als aan de kostenzijde volledig tegenover elkaar gesteld kunnen worden. Er is echter wel al een algemene indruk te geven, die het best gekwalificeerd kan worden met de omschrijving, dat de IJmuidense visserij in het al gemeen gesproken niet ontevre den zal zijn. En dit ondanks het feit, dat het een bijzonder teleur stellend haringjaar is geweest. Zo lazen we in het blad De Visserij wereld, waaruit wij het hier vol gende artikel hebben overgeno men. In het vroege voorjaar werd nog wel wat haring onder de kust buitge maakt, maar van erg veel betekenis is deze visserij niet geweest. Wel heb ben vele schepen, ook buitenlandse, heel veel haring gevangen juist be noorden de Silverpit. Deze haring had op een later tijdstip in het jaar een buitengewoon geschikt produkt kun nen zijn om als de bekende 'groene haring' aan de markt gebracht te worden. Maar de Noren hebben de door de ringnetvissers gevangen ha ring zeker tot vismeel verwerkt. Dit wegvangen van de jonge aanwas heeft bij de Nederlandse vissers be slist geen plezierige indruk gemaakt. Allerwege kon men de vraag beluiste ren naar een beschermende internati onale maatregel. Er zijn wel allerlei bepalingen voor een gesloten tijd, wanneer de haring kuitziek is, maar het zou van veel groter belang kun nen zijn als er een gesloten tijd er ingesteld voor de periode waarin de haring nog niet geheel volgroeid is. Doch dit is vooral voor de Deense, Noorse en Zweedse visserij moeilijk te aanvaarden. Zeker de helft van die vloot houdt zich onledig met het vangen van industrievis. Dan is de maat van de vis niet belangrijk; al leen kwantiteit is dan in tel. Voor de grotere treilers is de haring visserij rond de Hebriden en Shet- lands buitengewoon goed geworden. Vooral de schepen die diepvreisrui- men en daarnaast tonnen aan boord hadden, hebben naast hun gezouten en diepgevroren aanvoeren ook nog heel wat haring vers kunnen aanbren gen. Besommingen van meer dan 150.000 zijn hiervan ^et gevolg ge weest. Zijn wij goed geïnformeerd dan zou een Scheveningse hektreiler zelfs een keer in een betrekkelijk kort tijdsbestek een reis hebben ge maakt van meer dan' 200.000. .Tuist deze reizen hebben er voor gezorgd, dat 1972 voor de hekvangers een goed sluitend resultaat zal opleveren. De zijtreilers komen nu ver achter te liggen bij de hektreilers. Vandaar dat nu meer van deze schepen al een verbouwde achtersteven hebben, ter wijl bij diverse reders de bouw- of verbouwplannen klaar liggen om nog meer schepen aan de pelagische visse rij te laten deelnemen. Bij grote schepen moet ook vermeld worden de aanvoer van makreel. Deze vooral voor de rokerijen belangrijke vissoort wórdt op de Noordzee hoege naamd niet meer gevangen. Van de kust wordt w°l makreel aangevoerd, maar deze is alleen geschikt voor de eonscrvenindustrie. De rokers zijn goeddeels aangewezen op import-ma kreel, die evenals in 1971 zelfs vanuit Japan naar hier gebracht is. Het is juist deze makreel geweest, die de rokers het voortbestaan mogelijk heeft gemaakt Tal van bedrijven had den anders moeten sluiten, omdat ook de haring voor hen problemen mee brengt. Om een haring te mogen stomen, moet deze eerst dezelfde be handeling hebben ondergaan als de gezouten haring. Dit werkt natuurlijk kostenverhogend. Uitwijk Veel treilers hebben de periode van januari tot aan het begin van het haringseizoen kunnen overbruggen door deel te nemen aan de visserij onder de kust. Dit heeft niet het succes opgeleverd van het voorgaande jaar. De grootste eenheden gingen daarom hun operatieterrein zoeken in de noordelijke Noordzee. De reders hebben de opeenhoping van aanvoeren uit de noordelijke Noord zee ook dit jaar weer goed opgevan gen door met grote ladingen koolvis uit te wijken naar een Noordduitse haven. De kleine schelvissoorten, die daar niet die waardering konden krij gen als in IJmuiden. werden wel per auto naar hier vervoerd. Maar ook kwam het voor dat een schip in een Noordduitse haven de schelvis en ook wel de wijting aan boord hield. De bemanning zelf of ook wel een hieruit gevormde prijsbemanning, bracht het schip naar IJmuiden. Het schip had hierbij maar weinig tijdverlies, want de rusttijd voor de bemanning ging in wanneer deze per bus of trein in Nederland aankwam. De prijsbeman ning maakte tijdens de overtocht het schip schoon en stelde de visruimen, zodat na binnenkomst alleen nog ijs geladen moest worden. Het door de machinefabrieken uit te voeren werk. vergde doorgaans nog de meeste tijd. Komen wij dus wat de grotere eenhe den betreft tot een slotconclusie, dan mag met vrij grote zekerheid worden gesteld dat deze schepen wat betreft de pelagische visserij een goed jaar hebben gehad. Maar de uitkomsten van de niet-pelagische visserij hebben een zuinig en zeker minder resultaat opgeleverd dan het hieraan vooraf gaande jaar Bij het bezien van de kleine vaart moet hierin een duidelijk onderscheid worden gemaakt tussen kotters die met kabels vissen, de kotters die met bokken vissen en de zogenoemde dag schuiten. 1. De kotters die met kabels vissen. Deze schepen hebben het afgelopen jaar de wind goed in de zeilen gehad. Kon er worden gevist dan waren deze schepen zeker eens per week aan de markt. Hierdoor was het mogelijk een bijzonder goede kwaliteit vis in de afslag te brengen. Dat is altijd een goed begin om een redelijke besom ming te maken. Bovendien is de ex port steeds bijzonder gecharmeerd ge weest np beste, zo niet allerbeste kwaliteit. En ook dat komt in de nrijsvorming tot uiting. De vraag naar kabeljauw en gul is het gehele jaar geweldig geweest. Vooral in de eerste maanden van het laar ziin de mogelijkheden voor ver koop van deze vissoort zeer groot geweest. Zelfs naar Engeland waren de uitvoeren niet onbelangrijk. Hier van hebben niet alleen de kotters kunnen profiteren, maar ook de trei- Iers die in het voorjaar aan de kust visserij deelnamen. Het gehele jaar hebben de met kabels vissende kotters kunnen werken. Kwa men zij niet binnen met kabeljauw, dan was het geluk weer eens beproefd op schelvis en wijting. Maar steeds hebben deze schepen aardig geholpen In het tekort aan rondvis te voorzien. De resultaten liegen er dan ook niet om. Er zijn schepen die een jaarbe somming boven water hebben gehaald van rond de 700.000. wat niet ge ring genoemd mag worden. Ook hebben verscheidene schenen deelgenomen aan de spanvisserij Deze werd door de geringe uitkomsten ech ter vrij spoedig weèr losgelaten. 2 De kotters die met hokken vissen. Bij deze schepen ziet men het motor vermogen steeds verder opvoeren. Mer kracht betekent 'een grotere vangst en dus een hogere opbrengst. De schepen hebben prachtige ladingen platvis zowel tong als schol aangevoerd. Het zal niemand ontgaan zijn dat juist de diverse platvissoorten dit jaar niet goedkoop zijn geweest. De tijd dat b.v. de schol doordraaide, is al lang verleden. De fileerbedrijven heb ben een schier onbeperkte opneemca- paciteit. Het fileren gebeurt met de hand. maar ook steeds meer machi naal. Er zijn al verscheidene fileerma- chines geplaatst en nu de kinderziek ten overwonnen zijn kunnen er goede resultaten mee worden bereikt. Door dit alles hebben de 'bokkenvis- sers' uitkomsten tot boven een mil joen gulden kunnen boeken Dit geldt uiteraard voor de kotters met groot motorvermogen. Maar ook de vroeger als treiler bekend staande en nu als bokkenvisser uitgeruste schepen bla zen hun partijtje aardig mee. 3. De zogenaamde dagschuiten. Deze schepen in hoofdzaak kotters die van het IJsselmeer verdreven zijn doen het opperbest. Zij vormen, te zamen met nog een enkel scheepje in de wateren rond de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden, een hechte gemeen- WASSENAAR Als het aan het gemeenteraadslid E. Schuyer (O- pen Appèl) ligt, wordt Wassenaar de eerste gemeente, waar het Vari- ment-systeem op grotere schaal wordt toegepast. Tijdens de behan- deling van de gemeentebegroting kwam hij met een voorstel om in Kerkehout Groot Persijn) wonin gen neer te zetten. Die woningen zouden dan b.v. volgens het Vari- ment-systeem gebouwd kunnen worden. Het woningbouwplan voor Kerke hout is ontwikkeld door ir. Pim t an der Lek, een van de geestelij ke vaders van 'Variment'. Het idee om in Kerkehout te gaan bouwen is niet nieuw. Ook het Wassenaar- se gemeentebestuur heeft die moge lijkheid al uitvoerig overdacht. Ir. Van der Lek heeft zes alternatie ven uitgedacht, die alle omvatten: de bouw van enkele honderden huur-woningen, de bouw van een wijk- en winkelcentrum, dat tevens voor Kerkehout zou moeten die nen, en een strook vrije sector woningen als overgang van de vil lawijk Klein Persijn naar de nieu we wijk. Het zou in totaal gaan om vijfhonderd tot zevenhonderd woningen. Uitgangspunt is dat alle bestaande bebouwing en groen behouden blijft. Volgens architect Van der Lek biedt het gebied een 'unieke gelegenheid zonder aantasting van het landschap een woonwijk te maken waar een ontmoeting van wonen en het natuurlijke land schap het leefmilieu bepaalt'. Het bouwen van een Variment- wijk, met zijn grote afwisseling en vele groen is een goede mogelijk heid om dat uitgangspunt te ver wezenlijken. De nieuwe wijk zou voor het verkeer bereikbaar ge maakt kunnen worden door de Be- zuidenhoutseweg door te trekken. Volgens ir. Van der Lek moet er dan wel voor worden gewaakt, dal deze weg geen sluiproute voor de Rijksstraatweg wordt. Alleen be stemmingsverkeer zou er gebruik mn mogen maken. De nu ingedien de plannen worden op 29 januari door de Wassenaarse raad behan deld. schap. Is er in span wat le bereiken dan ziet men al vrij spoedig dat de een met de ander samengaat. Is het niet meer lonend, dan gaat ieder weer zijns weegs. De handel heeft graag vis van deze schepen. Zij gaan iedere middag naar zee en komen de volgende msrgen in alle vroegte weer aan de markt. De kwaliteit die zij aanvoeren doet vaak denken aan de vis. die in vroeger tijden de beugers aan de markt brach- te. Sommige vissen zouden als krimp- vis verkocht kunnen worden. Maar vele consumenten kennen de naam krimpvis piet eens meer. En toch was dit de vis waardoor IJmuiden zijn naam kon vestigen. Het zijn in hoofdzaak de exporteurs naar Frankrijk, die met deze vis het meest verguld zijn. De levende, onge- stripte tong. schol, schar en ook wij ting gaan in de prijsvorming soms tientallen guldens boven de gestripte vissoorten uit, wat de besomming een stevig duwtje in de hoogte geeft. Deze schepen hebben een goed alternatief voor de IJsselmeervisserij gevonden en het is niet vreemd dat, als onbe lemmerd gevist kan worden, weekbe- sommingen worden gemaakt, die bo ven de 10.000 komen. Aan de wal In de verwerking zijn dit jaar ook veel veranderingen gekomen. De komst van plastic en polytreen is ook aan de vishallen niet ongemerkt voor bijgegaan. Waren de manden al gerui me tijd van het toneel verdwenen, nu zijn de houten kisten zowel in de hallen als bij de handelaren op hun retour. Voor de export naar Zwitser land worden nog wel regelmatig hou ten kisten gebruikt, maar voor de overige bestemmingen wordt steeds meer van deze nieuwe verpakkingsma terialen gebruik gemaakt. Dit alles vroeg ook om een andere manier van behandeling. Sinds 1 no vember wordt daarom van een, al thans naar IJmuidense begrippen nieuw soort ijs gebruik gemaakt, het scherfijs. Reeds twee handelaren had den hiervoor in de hall-n een eigen scherfijs-machine geplaatst, terwijl op sommige kotters een ijsmachine aan boord is gebracht. Helemaal nieuw was dit ijs dus niet, temeer daar de Scandinavische landen reeds geruime tijd van dit ijs gebruik maakten en de importeurs het dus al kenden. Het blad de Visserijwereld besluit dit overzicht als volgt: Het was het Kwakkelstein-concern te Vlaardingen, zelf reder van 11 sche pen, dat de moed had om in IJmui den naast een diepvriescentrum een scherfijs-fabnek te stichten. Het is een zeer modern bedrijf geworden, waar ook de schepen hun ijs kunnen komen halen. Vanuit de ijsbunker kan het ijs via wormen rechtstreeks in de schepen worden gebracht. Daar toe is een grote telescopische ijspijp opgesteld, die in elke gewenste stand kan worden geplaatst. Het ijsladen van de schepen is op deze manier een eenvoudige zaak geworden. Via de pijp kan met een capaciteit van 80 ton per uur ijs afgeleverd worden. Een afleveringsapparatuur die geheel pneumatisch wordt bediend, is bi.ina gereed. Dit is vooral van belang voor kleine schepen om ze. met al hun vistuig op en in elkaar, toch vlug en zonder ongemakken te bedienen. De vriescapaciteit van het bedrijf biedt de mogelijkheid om met de minste moeite 100 ton vis per etmaal in te vriezen. Het tijdrovend heen en weer vervoeren van de diep te vriezen vis kan nu beperkt b'i4ven tot IJmui den. Ook het vervoer van vis is nu beter geregeld. Het uitvallen van de Spoor wegen. die alleen nog 'iagonladingen accepteert, zag men als een gevaar voor het voortbestaan van de IJmui dense handel, zeker wat het binnen land betreft. De handel heeft zich nu verzekerd van een goede en alleszins bevredigende transportdienst. Dit geldt ook voor het vervoer naar het buitenland. De Nederlandse Zeevis groothandel vereniging heeft hier prachtig werk verricht en heeft aan de visserijgemeenschap in zijn totali teit een goede dienst bewezen. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Een groot aan tal kinderen hebben gisteren de eerste jeugdruitershow bijge woond van de Manege Hillegers-- berg aan de Linker Bergse Rotte- kade. Een sprankelende show, waarin duidelijk het spel-element tussen mens en dier naar voren kwam. Geen wonder dat de heer M. Bosschè, eigenaar van dc manege, trots is op zijn levenswerk. En zonder te over drijven mag hij dit ook zijn. Niet alleen wat de kwaliteit van de paar den - zo'n zestig, tellen doe ik ze nooit als er een weg is, merk ik dat meteen' - maar ook wat de rijkunst van zijn leerlingen betreft. Veel oefeningen verrichten de kinde ren spelenderwijs met de paarden zo als schaarsprnngen op een dravend paard en salto in de riem vanaf de rug van een paard Maar ook het ringsteken, een oude Zeeuwse sport, mag er zijn het springen over hinder nissen en zelfs een stoelendans, waar bij de kinderen op het paard rondrij den en na een fluitsignaal met hun paard een stoel moeten zien te vero veren. Vandaag en morgen om 11 uur wordt deze show nog een keer opgevoerd in de manege. De toegangsprijs is slechts drie kwartjes. De show is een onder deel van het vakantieprogramma van de afdeling sport en recreatie van de Raad voor Lichamelijke Opvoeding. Dit jaar worden de paardrijlessen via deze afdeling uitgebreid. Vanaf april 1971 konden in de stille morgenuren huisvrouwen al leren paardrijden tegen een gereduceerde, prijs en kinderen uit de brugklassen na schooltijd. De leeftijd van de kin deren wordt nu uitgebreid tot 12, 13 en 14 jaar. Belangstellenden kunnen informatie krijgen op het bureau Sport en Recreatie, EN-gebouw, Cool- singel, telefoon 147744, toestel 257. De kosten van deze lessen zijn 70 voor k.nderen (10 lessen) en 90 voor volwassenen. REGIO ZOETERWOUDE —Met een uitge breid programma dat een scala van mogelijkheden bood voor ieder die Kerstmis ook wilde vieren buiten de huiselijke kring, organiseerde werk groep 'Vrede' een 'open huis'. Om half twaalf vond de. opening plaats met een samenkomst in 'Ons Huis' dat een stemmige versiering had ge kregen. Er werd gezongen en een vijftal mensen gaf zijn mening over Kerstmis en het thema van het open huis: 'Vreugde, waarom niet?' Terwijl er in de naastgelegen pastorie, gast vrij door ds. Schoch en zijn vrouw opengesteld, alle gelegenheid was voor een rustig gesprek volgden de diverse programma-onderdelen elkaar snel op. In de spelen-ruimte vonden dammers en schakers elkaar. Een sneltekenaar illustreerde een. verhaal waarbij zich vele kinderen aansloten. De belang stelling groeide sterk in de middagu- DEN IIAAG De Haagse recherche heeft woensdag na intensief buurton derzoek in de omgeving van de Boe- renstraat een 18-jarige sloper uit Den Haag aangehouden op verdenking de 83-jarige heer A. Heijsteeg vrijdag ernstig te hebben verwond en vervol gens beroofd. De jongeman zat vrijdag avond in een café aan de Herman Costerstraat met enkele vrienden, die zich beklaagden te weinig geld te hebben. De sloper zei vervolgens daar wel wat aan te kunnen doen en verliet daarop het café. Enige tijd later keerde hij daar terug, mét geld. Hij betaalde met een briefje van 100 gulden. Met de sloper heefl de politie ook nog een 18-jarige schilder en een 20-jarige machinebankwerker aangehouden, die mede het geld zou den hebben opgemaakt, eerst in het café aan de Herman Costerstraat, la ter in een bar in Scheveningen. Vol gens de politie zullen nog meer arres taties volgen. De toestand van dc beroofde man was gisteren nog steeds zorgwekkend, zodat hij niet kon wor den gehoord. DEN HAAG Een 24-jarige metaal bewerker is woensdagmorgen om streeks negen uur ernstig gewond ge raakt bij een ontploffing in een per ceel aan de Barentszstraat. De man was bezig van fosfor, kruit en chemi caliën vuurwerk voor oudejaarsavond te maken, toen bij het mengen de zaak ontplofte. Hij kon op eigen gele genheid naar het ziekenhuis Westein de gaan, waar hij moest worden opge nomen. Hij had zeer ernstig letsel aan zijn rechterhand en voorts verwondin gen aan hoofd en borst. In het per ceel werd door de politie een aantal jachtpatronen en gewone geweerko gels, alsmede een mortiergranaat ge vonden. Dc man zal zich daarvoor moeten verantwoorden. Hij kon giste ren nog niet worden gehoord. ren waarbij een 80-tal muziekliefheb bers zijn weg vond naar de N.H. Kerk waar een kerstconcert werd verzorgd door Carl Westermann, piano, Wim van Meeuwen dwarsfluit en Wim de Ru, orgel. Ook het jongerenkoor 'Idu- na' trad daar op. Veel aandacht was er ook voor gitarist Joop Mackenbach wiens optreden werd voortgezet nadat in de pastorie stapels pannekoeken en ander lekkers waren verorberd. Het avondprogramma werd verzorgd door het 'poppentejater' Otto v. d. Mieden met de stukken 'De appel' en 'Ikke'. IJMUIDEN, 27 december 40 kisten en 648 premiekisten schelvis, 402 kis ten en 982 premiekisten wijting, 50 premiekisten haring, 5 kisten en 63 premiekisten makreel, 1625 kisten koolvis, 2190 kisten kabeljauw, 2040 kisten schol, 525 kisten schar. 275 kisten varia, 1860 stuks stijve kabel jauwen, 24.000 kg tong. Per kilogram: tarbot 9.84-7.99, grote tong 8.84-8.29, grootmiddel tong 9 04- 8.61. kleinmiddel tong 8.79-7.68, tong I 8.80-6.98, tóng II 8.64-5.75, zalm 8.52; per hoop: roggen 110-29, vleet 132-122; per 125 kg: grote leng 106-98, grote heek 784.-, grootmiddel heek 798-670; per stuk: haai 270; per 50 kg: schelvis I 76-70, II 62-56. III 54-40. wijting I 34-21, II 32-21, schar 32-6.50, inktvis 155. steenbolk 21-20, schartong 45,-, schol I 42-27, II 55-31, III 65-37, IV 52- 41, kabeljauw I 77-48, II 90-39, III 62- 43. V 60-40, V 57-31. koolvis 42-32, A 42-39, III 50-37, IV 46-32, tarbot 355-154, griet 209-85, tongschar 160- 116, heek I 198-180, II 170-154, III 110, kleine leng 31.-. poontjes 67-50, krab 33-31. makreel 70-20.80, haring 28.80- 28. kleine kreeft 67,-. grote kuit 10- 6.50. kleine kuit 84,-, haai 46-?a. BESOMMINEGN VAN WOENSDAG IJMUIDEN, 27 december 28 Kat- wijkers: KW 3 ƒ6.860, 15 ƒ33.500, 29 ƒ6.080. 34 ƒ34.900, 39 ƒ21.500, 43 ƒ34,800. 51 ƒ7.800, 55 f17.200, 52 10.200, 80 17.900, 81 37.900, 87 ƒ13.70, 113 ƒ17.60, 117 15.200, 127 12 600, 132 13.900, 150 ƒ21.600, 153 14.00. 187 8,200, 189 15.600, 190 ƒ5.600. 195 17.500, 205 14.400, 209 11.700, 210 ƒ6.600. 213 f 11.400, 215 16.80, 226 17.500, vier Vlaardin- gers: VL 1 20.370, 121 ƒ8.200, 142 14.300. 153 18.200, vier Wieringers: WR 25 ƒ5 400 32 f 16.400. 45 f14.100 50 ƒ9 400. twee IJmuidenaren: IJM 4 8 200. 154 6.400, twee Urker span nen: UK163 en 242 18.200, 135 en 145 ƒ7.040. SCHEVENINGEN 27 december Visserijbe richten. Besommingen trawlers SCH 3 15.925SCH 5 18.500; SCH 7 9.100; SCH 10 13 000; SCH 21 20..130; SCH 35 7400; SCH 45 18.200: SCH 54 14.970: SCH 55 4180 SCH 58 6880 SCH 196 18 600. SCH 249 11.330 SCH 333 5640. Besommingen kustvi&sers' SCH 66 7D30. Noteringen per kg: tong g 8.68-9.00: tong gm 8.82-9.38: tong km 8.619,00; tong I 8.31-8.62: tong II 7,72 8.15: tarbot I 9.25-9.65: tarbot II 5.80-6.65: tarbot III 3.80-4.80; tarbot IV 3.45- 3.80; gilet I 3.60-3.75. griet II 1.50-1.85. Per 40 kg schol gm 22-34: schol kl 30-38. schol kl 25-35; wijting gestr. 17-38: schar 12- 16. kabeljauw m 33-38; kabeljauw I 31-48; kabeljauw II 31-44 kabeljauw III 32-43 Per 100 kg: kabeljauw gr 90-100. Aanvoer 365 kisten kabeljauw: 1140 kisten schol; 220 kisten wijting; 80 kisten schar 10 kisten diversen; 14.600 kg tong en tarbot. Verwachte aanvoer voor morgen: circa 10 kustvissers: SCH 6. SCH 60. SCH 250 LEIDEN 27 dec Groente- en Fruitveiling: Peren 59-45; Aardappelen 22-23: Andijvie 91- 99. Kroten gekookl 65: Boerenkool 43-53. Rode kool 20: Groene kool 26-31: Witte kool 10 Prei 60-67: Spruiten A 86-97: Spruiten B 87 92: Uien 30-45: Witlof 163-198; Knolselderij 65-89: Sla A 24-29; Sla B 14-19; Peterselie 28- 29; Selderij 23-27. ZOETERWOUDE De eerste presta tieveldloop die Meerburg organiseerde lijkt voorbestemd om een jaarlijks evenement te worden. Niet minder dan 255 deelnemers gingen van start. Zij werden na twee mislukte pogingen 'weggeschoten' door Meerburg-erelid Hans Eckl, die de vereniging 44 jaar als bestuurslid diende. Direct na zich van zijn taak te hebben gekweten overhandigde hij het startpistool aan een van de organisatoren om zich aan te sluiten bij de achterhoede van het snel uiteengetrokken deelnemersveld. Om voor de beloning in aanmerking te komen moest de i'/2 km binnen 'n uur worden afgelegd. Dat kon men ook met een flink marstempo berei ken hoewel het parcours door de vochtige, half bevroren wellanden, en het zanderige industriegebied 'De Grote Polder' het bepaald niet tot een LEIDEN Op de laatste algemene vergadering van het wijkcomité De Kooi is nadrukkelijk de noodzakelijkheid van een buurthuis voor deze wijk naar voren gekomen. Dit heeft er toe geleid, dat er een commissie is samengesteld, die zich met de uitwerking van dit plan gaat belasten. Zo meldt het vandaag verschenen wijkorgaan'De Kooi- klok. Deze commissie bepaalt zich tot het verzamelen van gegevens om zo een juist inzicht te krijgen ten aanzien van onder andere de situëring en het doel van het gebouw Van enkele zijden zijn er reeds suggesties gedaan. Aangezien de commissie van zoveel mogelijk kan ten wil worden geïnformeerd, voordat men met een plan op tafel komt, stelt het wijkcomité iedere wijkbewoner in de gelegenheid zijn zegje te doen. Indien men denkt een goede aanwijzing te kunnen ge ven, verzoekt de commissie deze, eventueel vergezeld van een teke ning, op schrift te zetten en op te zenden aan de Commissie Buurt huis, Paramaribostraat 34. simpele klus maakte. Naber Kl uit Roelofarendsveen, die 18 mini cn 30 seconden nodig had, was snelste en kreeg een beker. H. NIEUWVEEN Aan de onderl wedstrijden die jaarlijks door gymnastiekvereniging 'Kwiek' woi gehouden, namen honderdtachtig den van acht tot zestien jaar Eersten werden: meisjes klas 3: nette van Tol; meisjes klas 4: JeanÉei van de Berg; meisjes klas 5 en«n Wilma Broekema; jongens klas 3 e n gt Wiebe Fokkema; jongens 11-12-13 fet Nico v.d. Klein; jongens 14-15 j ïan Arthur van Dongen; kleine keurgr pjjt Jolanda Lelieveld; grote keurgri Marieke den Bleker. Marieke den jjen ker kreeg met het hoogste punten de wisselbeker. WARMOND Dinsdag 2 januari T, J zeven uur worden aan de Gemee haven kerstbomen verbrand. Kind« die een boom inleveren krijgeh kleine attractie. KATWIJK AAN DEN RIJN daag (donderdag) half 7 is er in Wilbert een prot. kerkdienst, wa ds. Van Niel te Rijnsburg voorgaa KATWIJK AAN ZEE Hoog en water, donderdag hoog water 9.10 21.40 uur, laag water 4.47 en 1STE uur. Vrijdag hoog water 10.11 22.45 uur, laag water 5.41 en uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Bu meester mr. R. M. Gallas heeft koninklijke bronzen ere-medaille de revers gespeld van de heer M Verkade. wonende te Leiderd Mauritssingel 4 en werkzaam bi iel van Duijvendijk's Scheepswerf N.1 isie Alphen aan den Rijn. De uitreil chap van de ere-niedaille vond plaats in directiekantoor van de N.V., in bijzijn van de collega's van de 1 rcl Verkade. die 24 december 1932 au', jongmaatje bij D. en Joh. Boot I erre de oorspronkelijke directie, in di aak trad. In de tijd van het klinken heefl zich opgewerkt van nagelheter, tegenouder, tot revolverklinker. N tilen de klink-periode was afgesloten, i zei jubilaris omgeschoold tot auto? gek( brander, welke functie hij nog st vervult tot voldoening van het drijf. VOORSCHOTEN In het gel JjJyk van Kamsteeg Watersport aan de weg zal met inging van 1 januari jj- Karand BV (Kamsteeg-Randstad) op^r den ondergebracht. Dat is een oi ^en neming, die zich zal bezighouden de verkoop en sendee van AUD jjj NSU-automobielen. Kamsteeg W sport blijft overigens ook in hetz{ pand actief. is: c vers aagd ht. pres het i NOORDWIJKERIIOUT Bestuu ^e] directie van 'Sancta Maria' geven j^1 januari een nieuwjaarsreceptie personeelsleden en gepensioneel Economisch directeur J. Wiertz bij die gelegenheid het afgelopen de revue laten passeren en iets v< oorcl len over toekomstplannen. Tijden &ew< receptie worden twee personeelsl gehuldigd i.v.m. hun 40-jarig di 4 verband. De receptie begint om uur in de feestzaal. ürt, Per TER AAR De Culturele Ve ging van Ter Aar organiseert ii kerstvakantie drie kindervoorste l in gen. Dikkie Dapper presenteert dan in een heel nieuw progran Donderdag komt Dikkie Dapper het Parochiehuis te Langeraar. van 10 uur. 's Middags is hij in Dorpshuis in Ter Aar vanaf 14 en vrijdags in het Dorpshuis te. venhoven ook vanaf 14 uur. |f()0 NIEUW VENNEP Gisten om 2 uur werd in de Vespohal] midwinterfestival geopend voorj jeugd. Er was weer van alli beleven. De jongens en meisjes den boetseren, zich verkleden, scl ren, toneelspelen, muziek makei nog veel meer. Toen ze om vier.L" naar huis gingen, kregen ze nogf appel toe. Er kwamen op deze ningsmiddag ruim 700 kinderen de Vespohal. Vandaag en morgen nen ze al om tien uur terecl kosten bedragen 1 gulden per voor de hele dag. De organisi' verwachten voor deze dagen meel 1000 kinderen. bi 'Ikoi mm WASSENAAR De ingezetenenf1"1 f Wassenaar worden op Nieuwjaaij 0 tussen half een en twee uur gelegenheid geste'd nieuwjaarsweLj^ uit te wisselen met burgeme^^ Staab en zijn echtgenote.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4