EMS -met Zv/ois man er. dode opgeschreven' !cheuren in facade ijken niet te dichten Den Haag niet tegen samenwerking met project-ontwikkelaars Trouw-Kwartet-voor heel wat adverteerders de moeite waard lUW/KWARTET DONDERDAG 28 DECEMBER 1972 BINNENLAND T9/K11 rsitei Groi omen gevei een onzer verslaggevers :tefRLO (N.Br.) 'Een EMS met Zwolsman aan liet hoofd, d.w.z. zó aan de leiding als hij het wil gek en, is ten dode opgeschreven. Zwolsman duldt namelijk geen mensen naast zich, die hem op de ^ers tikken. Nu Zwolsman aan het eind van zijn latijn is, moet hij de moed hebben om te zeggen: zciei ermee uit. Maar hij moet ook geen (gedelegeerd)-commissaris worden. Hij zal zich volledig de EMS moeten distanciëren. Ik heb altijd tegen hem gezegd: Reinder. er zijn genoeg perspectie- voor de EMS, maar dan zal jij naar de achtergrond moeten verhuizen.1 der) do geve stud s de heer W. A. de Jonge, oud resident van Philips' Gloeilam- abrieken. Met de heer De Jonge n 1968 deel uitmaakte van de heeftp Van 'wijze mannen', die een ^en 7oek instelde naar de toekomsti- dat ^wikkeling en structuur van de itatie Maatschappij Schevenin- hadden wij een gesprek over het wee van de EMS. longe kent Zwolsman al vele ja- Ik mag hem ook wel', zo zegt Hij had vaak hele goede ideeën. Maar van financiën had hij geen cent verstand. En dat is toch zo belangrijk', aldus De Jonge, die eens de 'minister van fi nanciën' van het Philips-concern was. 'Als je wat beginnen wilt moet je in de eerste plaats zorgen dat je je financiën goed voor elkaar hebt. Je moet precies weten waar je de centen vandaan moet halen, maar nóg beter weten hoe je ze moet terugbetalen. Ja, en dan was Zwolsman op zijn manier ook nog kunstzinnig. Als je gelovig bent komt je een heel eind, maar kunstzinnig en dan nog probe ren zakelijk te zijn.Neen, dat gaat mij een beetje boven mijn pet. Van daar ook, dat hij altijd de grootste moeite heeft gehad om zijn mensen uit te zoeken. Op dit terrein heeft hij wel een heleboel dingen verkeerd gedaan. Maar het ergste,' zo zegt de heer De Jonge', is, dat de man niet wilde luisteren naar goede raad van buiten af. Hij deed wel alsof, maar in zijn hart luisterde Zwolsman nooit. Dat li een onzer verslaggevers (STERDAM De scheuren, die in de loop van de jaren in dê EMS-fayade zijn ontstaan en van jaar Kaar breder en dieper zijn geworden, kunnen vermoedelijk niet meer worden gerestaureerd. Daar- ÏLijkt liquideren nog liet enige wat er overblijft, waarbij het maar te hopen is dat dc 'brokstukken1 I en redelijke prijs zullen opbrengen, bedrijf is roemloos ten onder in. Dit is de enige conclusie, die rékken valt uit zowelhet prae- es van de commissarissen (de l van zaken in 1971 en 1972 ont- elde zich dermate ongunstig dat ig voor de continuïteit van de Ineming moet worden gevreesd) de accountantsverklaring (uit- van de financiële positie van Jennootschap achten wij de conti- pjt van de onderneming niet ge- jborgd). De commissarissen zeg- Ibovendien nog d=»t de ontwikke- pactiviteiten (die de gróte lucra- f bron van EMS had moeten wor- red) zullen moeten worden nkt. Izsjn. waarschijnlijk heel voorzich- jeformuleerde meningen van men- idie 'in de keuken 'van de EMS en kunnen kijken. De buiten- iders kunnen deze trieste uitspra- alleen maar onderschrijven en Beste ervan hopen. Want het bezit onroerend goed van de EMS be thans Is teruggebracht, al- s voor het overgrote deel uit urante objecten als hotels en siga- abrieken. Daarmee is Zwolsman zijn EMS blijven zitten. Boven- is een aantal van deze objecten rendabel of erger nog It er verlies op geleden. ■koop verkoop daarvan is daarom zeer ilijk; het is zaak daarvoor gegadig- te vinden, waarbij het een grote g is of de verkoopprijs wel de DS (taxatie)- waarde zal opbren- In dit kader moet gewezen wor- op de opmerking beter gefor- eerd de waarschuwing van de missarissen dat ten aanzien de waardering van het onroerend 1 weliswaar taxatie-rapporten per e 1971 zijn uitgebracht, maar dat taxateurs toen uitgingen van de als going-concern, met voor ette- objecten de ontwikkelingsmoge- ïeden. oende mogen de verwachtingen aanzien van de waarde van de ttingen niet hoog gespannen zijn. minder omdat gebleken is dat lsman de afgelopen jaren voor oenen 'correcties' np de balans- rde van een aantal onroerende leren heeft moeten aanbrengen en omdat de hypotheekrente de laat- tijd weer is gestegen wat het en van onroerend goed nu ook aald niet aantrekkelijker maakt, ^besluit tot inkrimping van het rijf heeft daarom inderdaad tot olg dat de basis van de destijds lebrachte taxaties onder deze om- ifligheden is gewijzigd, cq ongun- er is geworden. issen kan Zwolsman zich met de S geen risico's meer veroorloven. gesteld, moet nog maar blijken het onroerend goed de prijs op- Qgt waarvoor het op de balans raardeerd staat. Bovendien zijn verliezen (waarbij blijkt, dat het verleden kosten werden geacti- rd, die achteraf hezien niet ver woord waren en bovendien zijn te voorzieningen voor de fiscus ge- ffen) niet alleen de reserves ver men, maar is ook ruim de helft i het aandelenkapitaal verloren ge- kennen het jaarverslag moet Zwolsman ook bekennen dat verdere pogin- i om tot hernieuwde aktiviteiten te nen, mede gezien de financieel ikke positie waarin de EMS ver ft, tot mislukken gedoemd zijn en chts tot (verdere) uitholling van vermogen van het bedrijf kunnen De Schevemngse Pier leiden. Door het afstoten van verlies gevende exploitaties en het sterk ver minderen van de algemene kosten (vraag hoe dan wel?) zou op 'zeer korte termijn' (noem eens wat?) een situatie kunnen worden bereikt waar in geen verdere verliezen worden ge leden. Dat is maar te hopen. Maar het minste dat dan toch van de heer Zwolsman kan worden gevraagd is om- deze visie in de jaarvergadering 'hard' te maken. Bovendien is een situatie waarin geen verdere verliezen worden geleden nog wel iets anders dan een situatie van winsten maken. Maar in het geval van de EMS zou een einde aan de verliezen ook al is dat maar een schraal vooruitzicht al een grote vooruitgang zijn. Het is bovendien noodzakelijk dat de heer Zwolsman in de jaarvergadering duidelijkheid brengt in de verhouding tussen de EMS enerzijds en de Zwols- man-groep, cq. de Centrale Admini stratie Maatschappij, waarin de privé- belangen van de familie Zwolsman zijn ondergebracht anderzijds. Zelfs de commissarissen moeten erkennen dat zij mede door de verstrengeling die in het verleden is gegroeid tussen de EMS en de Zwolsman-groep, tot op heden niet hebben kunnen vaststellen of bepaalde belastingaanslagen ten laste van de EMS dan wel tot de Zwolsman-groep zullen komen. Voor alle veiligheid werden daarom voor de EMS 'zo volledig mogelijk' voorzie ningen getroffen daarvoor. Ook zou het nuttig zijn dat Zwolsman de outside-aandeelhouders zou meede len welk percentage van de aandelen EMS direct of indirect in handen is van hem en/of van zijn familie. De EMS, we schreven het al in de aanhef van dit verhaal, kan het beste maar liquideren. De financiële arm slag is beperkt geworden en daarin zou alleen verbetering kunnen worden ge bracht als geldschieters vertrouwen zouden hebben in de leiding. Dat geschonden vertrouwen is niet van vandaag op morgen ongedaan te ma ken, temeer omdat Zwolsman die weliswaar zijn functie als president directeur zal neerleggen, maar via een bindende voordracht als nummer één is geplaatst voor de vacature als gede legeerd commissaris de touwtjes nog goed in eigen hand houdt. Zwolsman is door de jaren heen veel te optimistisch geweest en heeft zo doende zijn prognoses lang niet waar kunnen maken. En zo'n optreden blijft lang hangen in kringen van geldschieters en beleggers. Zeker nu achteraf ook twijfels zijn gere zen over de vraag of namen als Veld kamp, Lap en Winsemius niet hebben gediend als vlag op het inmiddels vastgelopen EMS-schip. W. A. de Jonge neemt niet weg dat ik het toch rot voor de man vind dat het allemaal zo gelopen is. Wat moet hij nu begin nen? Voor het zakenleven heeft hij afgedaan. Hij is hoogstens nog ge schikt voor het schrijven van zijn memoires. En laten we wel wezen. Iedere gek heeft zijn gebrek. Zwolsman kwam hier wel eens bij me in zijn Maserati; zo'n racemonster. Daar deed hij dan erg trots mee. Voor mij mag hij', zegt De Jonge, 'ik zeg maar een mens zijn lust is een mens zijn leven. Maar bij mij moeten ze goede raad niet naast zich neerleggen. Dan zeg ik neem maar een ander. Zo ook tegen Zwols man. Ik houd mijn mond, voor nie mand. Ik was een van de 'wijze mannen' destijds. Ik deed dat met graagte, totdat Zwolsman het mij te bont maakte. Op een avond heb ik hem toen gezegd: Reinder, geef me jc hand, het allerbeste. We zijn geschei den als vrienden. Wat er nu moet gebeuren? Kijk eens', zo merkt De Jonge op, 'ik ben niet voor liquidatie van de EMS, mits je maar uitgaat v?n een goed beginstadi um. Er zijn voldoende mensen, die grote interesse vuor de EMS hebben. Weliswaar niet voor alle onderdelen, maar er zit toch nog wel genoeg in, waar wat van te maken is. Punt 1 is echter dat de EMS voor goede objecten moet zorgen, die men na verloop van een zekere tijd moet kunnen afstoten. Dus zuiver de han del in onroerend goed. Geen exploita ties. Voor dit laatste is de EMS organisatie naar mijn gevoel onge schikt. Engelsman als mensen je willen beduvelen, dan moet je er even aan toegeven, om meer rente van je geld te krijgen dan wanneer je je niet zou laten beduve len. Zwolsman was echter te eigenge reid. te zelfbewust om de moeite op te brengen een ander datgene te ge ven wat die ander dacht dat hem toekwam. Zoals het nu is hebben fiscus en hypotheekbank belangrijke troeven in handen bij de EMS.. 'Ik kan dat niet tegenspreken, zegt De Jonge. 'Maar dan moeten ze eens het volgende bedenken. Het is gemakkelijk genoeg om te zeggen, ik maak iets kapot en neem verlies. Ze moeten echter van de nood een deugd maken. Bestaan Er staat meer op het spel bij de EMS. nl. het bestaan van een groot aantal mensen. Daar kun je vandaag de dag niet zomaar aan voorbijgan.. Te meer niet. waar er voor mijn gevoel althans voldoende mensen op het vinketouw zitten om wat van de EMS te maken. Het is geen kunst om de EMS stuk te maken en de aandeelhou ders in hun hemd te zetten. Maar men moet dan wel bedenken, dat het hier ook gaat, om de spaarcentjes van vele kleine lieden. Maar nogmaals, iedere oplossing of het nu een overname van de EMS is of iets anders staat cn valt met de erfenis die op de EMS rust. Als dat een erfenis is in de vorm can het mee nemen van het bestuur met alle respect voor Zwolsman zal er echt geen mens intrappen. Het klinkt hard, maar Zwolsman moet nu de consequen ties ten volle aanvaarden.' Maar onroerend goed7 Kijk eens wat de Engelsen hier op het moment doen Maar ppn Engelsman is natuur lijk ook kopschuw als hij al die romme' bij de EMS /iet. Dan vraagt hij zich af. waar begin ik aan. Ik bedoel dit te zeggen, ook als onder- dee' van wat anders is van de EMS nog wel wat te maken. Het zou toch werkelijk jammer zijn al< de zaak kapot zou gaan. Goed. het Kuril a lis is n;ets waard. Maar de grond waarop het staat kan een kapi taal opbrengen. Daarop is toch wel vat moois te zetten', zo stelt De vast. die overigens beslist zegt ■'.""n functie bij de EMS te ambiëren. hen i'ii 67. Ook voor nr', is er een 'd van komen en één van gaan.. En '•ao'srn i 0ok moeten in'en. Me/.;;e als Zwolsman hebben vaak de n" g n z .'uzelf te overschatten. Ze blijven te lang zitten. Geen mens is je er echter dankbaar voor. Als het mis gaat zeggen ze, ach, hij was eigenlijk ook veel te oud. Daarom, zeg ik, Zwolsman moet eenvoudig de moge- iij'-.hed worden ontnomen om te blij ven, hoe dan ook.' De waarderine van het onroerend goed op de EMS-balans? 'Weet je', zo zegt De Jonge, 'het is met d'e dingen altijd zo. het is waard wat de gek er - oor geeft. Zoals de zaken thans staan is er natuurlijk automatisch sprake van een druk op de waarde van het onroerend goed. Aan de andere kant moet ik echter dit zeggen, een accoun tant bekijkt de dingen vaak anders dan een zakenman. Begrijp me goed, ik vind het beroep van een accoun tan'. 7eer lofwaardig', maar tot op zekere hoogte. Koopmanstalenten Op een gegeven moment moeten de koopmanstalenten naar voren komen. En dat laatste kan in de EMS nog voldoende. En voor het overige, de waarde van het onroerend goed van de EMS zal wel ergens tussen de 40 en 88 miljoen liggen. Maar let wel. op het ogenblik dat je een zaak overlevert zonder dat er een belasting op ligt in de vorm van Zwolsman en zijn clan. op dat moment, krijg je er meer voor. Dat is zo vast als een huis.' Wie is de schuldige voor het EMS- debaele. Zwolsman of de gemeente Den Haag of beide? 'Ik wil er dit op zeggen', aldus de heer De Jonge. De taktiek van Zwolsman is niet de juis te geweest. Hij had moeten weten, dat je met een druppel honing meer vlie gen vangt dan met een vat azijn. Als ik te doen heb met officiële instan ties weet ik. dat ik deze heel anders benaderen moet dan een zakelijke in stantie. Dan moet ik op een gegeven moment water bij de wijn doen, om daarna meer wijn uit het water te halen dan erin gegaan is. Ik zeg altijd Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Al meer dan tien jaar hanteert Zwolsman als voornaamste verklaring voor alle zake lijke tegenslagen, die hem en zijn EMS op hun weg tegenkomen: het gebrek aan medewerking van de gemeente Den Haag. Tegenover de welbespraaktheid van Zwolsman heeft de gemeente Den Haag, aldus burgemeester mr. V. G. M. Marijnen, steeds een grote terughoudendheid aan de dag gelegd. Enerzijds stellig uit een (ook bij buitenstaanders verondersteld) begrip voor de geestesgesteldheid van de zoe ker naar een stok-om-de-hond-te-slaan. Anderzijds niet minder omdat woord voerders van de gemeente, van de uverheid niet altijd in het openbaar kunnen zeggen wat zij weten of vin den van een bepaalde situatie Burgemeester Marijnen van Den Haag vindt niet, dat uit de moeilijkheden met Zwolsman mag worden geconclu deerd dat het gemeentebestuur van Den Haag het niet ziet zitten in de samenwerking met particuliere ont wikkelingsmaatschappijen. De gemeen te staat volgens hem, juist uitgespro ken positief tegenover dergelijke ini tiatieven mits en dat is de les die heel wat gemeentebesturen in ons land hebben geleerd van de gang van zaken rondom Hoog Catharijne in Utrecht de gemeente voldoende bevoegdheden behoudt om in de pas te blijven met nieuwere ontwikkelin gen. Burgemeester Marijnen meent, dat voorkomen moet worden dat één maatschappij een monopoliepositie krijgt; te veel op één kaart wordt gezet. Dan is het falen van één ont wikkelaar ook het falen van een heel project. Daarom zou de financiering van een dergelijk project van het begin af duidelijk geregeld moeten zijn; alweer omdat er halverwege de uitvoering van zo'n project geen te rugkeer mogelijk is. Begin dit jaar nog was de gemeente Den Haag als 'n soort makelaar een bijzonder oneigenlijke overheidstaak bezig te bemiddelen bij de bijzonder ingewikkelde onderhandelingen tussen de EMS en een groep van bouwonder nemers, institutionele beleggers en bankiers. Deze groep was bereid na overneming van de EMS-belangen in Scheveningen met de gemeente een speciale ontwikkelingsmaatschappij ad hoe te vormen teneinde samen te werken aan een werkelijk geheel geïn tegreerd plan voor Scheveningen. Een plan waarin alle facetten als kantoren, cultuur, hotels en verkeer waren op genomen. Deze besprekingen zijn in juli afge broken mislukt door een reeks oorzaken. Daar was bijv. de onzeker heid over allerlei niet meetbare risi co's die de groep moest overnemen (het Kurhaus en het Grand Hotel werden gesloten en dat betekende dat heel wat sociale problemen moesten worden overgenomen). Maar ook werd steeds acuter de vraag naar een be stemmingsplan voor Scheveningen. Hoe zou dat plan er uit moeten zien, wat zou er in Scheveningen worden gedaan, wat en hoeveel zou er wor den gebouwd en hoe moest dan de prijs worden bepaald? Maar juist om dat weer te weten, was een bestem mingsplan nodig en omdat er geen bestemmingsplan was, bleek de cirkel gesloten. Bovendien eiste Zwolsman en dat was mede een doorslagge vend feit voor de mislukking dat de groep voor die of die datum ergens in de zomer haring of kuit moest hebben en dat was gewoon onmogelijk. Intussen is nu, buiten de gemeente om. een deel van de oude groep (o.m. Ballast Nedam en Hollandsche Beton) weer in gesprek met Zwolsman's EMS; een open groep van bouwonderne mingen, die de bereidheid heeft zich te verbreden en wier denkwijze paral lel loopt met die van de gemeente. Burgemeester Marijnen zegt vertrou wen te hebben dat deze groep samen met de gemeente een zgn. doelstellin gennota en een bestemmingsplan voor Scheveningen zal kunnen opstellen. Bestuursactiviteiten, die overigens nogal wat tijd vragen en waarover burgemeester Marijnen zelf geen schatting waagt Hij wil alleen refe reren aan dc verwachting van de groep om volgend jaar reeds de eerste steen in Scheveningen te kunnen leg gen. nel ivurnaus

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11