Tilburgs werkloosheid blijft verontrustend Boekenetalage Dorpshuis komt in oude school Universiteit geeft alleen verklaring over vorderingen - Wij ontvingen Kinderboeken Nederlander in Spanje in arrest voor hasjsmokkel p TROUW/KWARTET DONDERDAG 28 DECEMBER 1972 Nog geen tekenen van verbetering Van onze correspondent TIBURG 'De werkgelegenheidssituatie in het gewest Tilburg geeft nog steeds aanleiding tot be zorgdheid, terwijl er nog geen tekenen van verbetering op korte termijn merkbaar zijn,' aldus G. van As, dircteur van het Tilburgs gewestelijk Arbeidsbureau. Hij voegde er onmiddellijk aan toe geen commentaar te willen geven op de uitlatingen van het overleg orgaan van de drie vakcentrales in Noord-Brabant begin deze week. Volgens de drie vakcentrales zou bij na zeven procent van de mannelijke beroepsbevolking in Tilburg werkloos zijn. Dit cijfer wordt door directeur As uit de lucht gegrepen genoemd: 'Volgens onze cijfers van ultimo no vember is het werkloosheidspercenta ge op 5,3 gekomen. Dat was mede het gevolg van een toename ten opzichte van oktober van de arbeidsreserve met bijna negentig personen. Lande lijk ligt dat op 3.3 procent, gemiddeld in Noord-Brabant 3.8 procent. Uitschieter in Brabant is het gewest Etten-Leur met 8,7 procent, daarna volgt Tilburg met 5,3, op de voet gevolgd door Breda met vijf, de rest ligt allemaal lager. Tot enkele jaren W. F. J. Hana: Middeneuropese klok ken. Uitg. Van Dishoeck Bussum, 36 pag., 73 illustraties. Prijs 5,90 Een aardig instructief boekje dat in hoofdzaak de klokken met zogenaam de Kuhschwanzpendel, oftewel koeies- taartslinger, behandelt. Het meest op vallende uiterlijke kenmerk van deze klokken is dat de slinger aan de voorzijde van de wijzerplaat is gemon teerd. Hoewel daarop natuurlijk uit zonderingen zijn. Dat leest men alle maal in het verhaal dat W. F. J. Hana er deskundig, maar ook begrij pelijk voor de niet-vakman, over houdt. De titel 'Middeneuropese klok ken' zou doen vermoeden dat er een uitgebreider sortering van kloktypen behandeld wordt; maar de beperking tot de koestaartslingerklokken biedt overigens al variatie genoeg voor het kleine bestek van dit boekje, waarin een groot aantal fraaie illustraties is opgenomen. Het hoofdstukje over 'Holzraderuhren'. klokjes met geheel houten raderen en assen, waaraan ver der alles op de bellen en een enkele veer na, van hout is, is vooral interes sant voor de knutselaars die zo'n klok zelf in elkaar zetten van een daartoe verkrijgbaar bouwpakket. Waarvan Hana overigens niet rept, want die heeft het alleen over het échte oude handwerk. R.N.D. Jean Dutourd: 'Au bon beurre'. Uitga ve van Zuid-Hollandsche Uitg. Mij N.V. Den Haag, 251 blz., prijs 12,90. De ondertitel is: 'oftewel tien jaar uit het leven van een Parijse zwarthande laar'. En zijn vrouw, voegen wij er snel aan toe. De lui die de zwarte markt bevolken, zijn niet van de bes te soort. Het echtpaar Poisonnard is niet alleen dom. ingemeen, uitgesla pen maar ook handig, doortrapt en spaarzaam. Ze draaien politiek met alle winden mee en blijven, n;'t hun successen, er dus bovenop. Juist op tijd merkten zij dat de Duitsers die eerst mooi zongen moffen waren die vals schreeuwden. Overigens viel ons met de Fransen tijdens .de bezet ting op dat fietstaxi's onmenselijke apparaten waren in een tijd dat de joden van een ster voorzien moesten zijnDutourd rekent zo knap af met de moraalloze melkboer en zijn gade, dat hij er de Prix Interallié voor ontving. Poisonnard ontving ook loon naar werken, maar dan op een manier die wij hem van harte mis gunnen. De zuivel zorgde voor een fortuin, vergaard door schurkachtige echtelie den die zogezegd naast al hun voorra den nog tonnen boter op hun hoofd hadden. Hoe ze overeind bleven be schrijft Dutourd grimmig en geestig. G.L. Een staat van fatsoen, door H. P. Bleuel. Uitg. In den Toren. Baarn. Prijs 16.90 'Als wij Duitsland groot maken heb ben wij er recht op ook aan onszelf te denken. Voor ons is het niet noodza kelijk. dat wij ons houden aan bur gerlijke ideeën van eer en reputatie. Laat deze heren met hun 'keurige manieren' het zich voor gezegd hou den dat wij met een goed geweten doen wat zij in het geheim en met een slecht geweten doen'. Aldus sprak Adolf Hitler in de voorzomer van 1933, in een vertrouwde kring van satrapen, toen hij en zijn volgelingen een begin maakten met die 'grootma- king'. Een markante en onbeschaamd open hartige verklaring, die voor lezers van 'Mein KampF maar hoeveel waren dat er toen? niets nieuws bevatte. Voor Hans Peter Bleuel, 27 jaar na Hitier auteur van 'Een staat van fat soen'. zo kenmerkend en wellicht ook wel verbijsterend dat hij de inleiding van zijn boek ermee begint. Die inlei ding, waarin de 'nieuwe heren' (van Hitiers rijk) representanten van de kleine middenstand worden genoemd, niet meer dan triviale (alledaagse) persoonlijkheden, is geenszins impo nerend. Over Hitier c.s., deze door de Duitse kleinburgers 'gefrustreerde, benepen wezens, onmenselijk in hun morele oprispingen' aan de macht geholpen tweede rangs figuren uiter aard niets dan kwaads. Maar waarom na zoveel jaar niet een meer indrin gende beschouwing geprobeerd? Behalve benepen en gefrustreerde kleinburgers hebben ook 'grootbur gers' (industriëlen en bankiers) en hoge militairen stevig geholpen om Hitier aan de macht te brengen. Een gemis is ongetwijfeld dat 'Der saubere Staat' oorspronkelijk Duitse (bete re) titel uitsluitend uit bronnen materiaal is samengesteld. Eigen her inneringen kon de auteur hij werd in '36 geboren niet geven, maar hij miste ook het vermogen om met be hulp van die bronnen de opsom- geleden was Tilburg de textielstad van het zuiden; hierin is door de vele bedrijfssluitingen van de afgelopen ja ren wel enige verandering gekomen. Textiel neemt in de woistad welis waar nog steeds een voorname plaats in. maar de meeste arbeidsplaatsen komen voor rekening van de zich in Tilburg steeds sterker ontwikkelende metaalindustrie. Vraag en aanbod in de textielsector lopen in Tilburg niet ver uiteen: er is een aanbod van 99 man tegenover een vraag naar 96 personen. Ter illustratie: vorig jaar was het aanbod 53 en de vraag slechts 2 'Het aanbod in de textielbranche is natuurlijk een hard cijfer, maar met de vraag ligt dat wel iets anders. We proberen die vraag wel zoveel en zo vaak mogelijk te controleren, maar helemaal hard wordt zo'n cijfer na tuurlijk nooit', meende directeur As, die aan de hand van cijfers gemakke lijk kan aantonen dat de textiel in Tilburg een duidelijk aflopende zaak is geworden. 'In 1965 waren er 9880 mannen werk zaam in de textiel, in 1971 waren er nog maar 5110. Het aantal vrouwen werkzaam in de textiel liep in dezelf de periode terug van 2995 tot 1625.' Een aantal van de afgevloeide werk nemers heeft elders in de textiel emplooi gevonden, weer een ander deel is met pensioen gegaan, de rest is omgeschoold en is aan het werk gegaan in andere beroepen. 'Nu zien we die cijfers natuurlijk niet helemaal in zuiver beeld, omdat in sommige gevallen een één en dezelfde werknemer al bij twee of drie slui tingen betrokken is geweest', meent directeur As. Over de toekomst durft hij niets te zeggen: 'dat is natuurlijk hier erg moeilijk te voorspellen, er zit uiter aard een zekere trend in, waarmee we rekening moeten en kunnen houden, maar verder kunnen we niets doen. We horen pas iets concreets als we geconfronteerd worden met een voor genomen bedrijfssluiting en pas dan kunnen we iets ondernemen. We pro beren dan wel in een zo vroeg moge lijk stadium contact te krijgen met mensen die gaan afvloeien, ten einde hen voor te lichten omtrent omscho ling en dergelijke, maar eerder kun je moeilijk iets doen.' tic-fabriek die mogelijk plaats gaat bieden aan duizend arbeiders. Direc teur As: 'Het is natuurlijk de vraag of men werkelijk aan die duizend arbeids plaatsen komt, ik geloof dat we dat maar rustig moeten afwachten, we kunnen nu evenmin zeggen of Til burg met zijn regio voor de opvulling van die arbeidsplaatsen kan zorgen, dat zal de toekomst ook moeten uit wijzen.' Bij DAF-Eindhoven is men niet zo pessimistisch: 'Wij zijn niet zo bang voor een herhaling van de kwestie- Born, waar we ook bouwden om een instortende arbeidsmarkt tengevolge van de mijnsluitingen te redden. We zijn toen eigenlijk een beetje door de overheid naar Born toegepraat, we hebben wat Tilburg betreft de zaak wel heel zorgvuldig onderzocht. Vol gens ons kan de regio Tilburg wel degelijk de nodige werkkracht leve ren, zodat we daarvoor niet ons heil in het buitenland hoeven te gaan VEENDAM Op de Zuidwending (gem. Veendam) kan het gebouw van de voormalige openbare lagere school worden verbouwd tot dorpshuis. De stichting i.o. Dorpshuis Zuidwending kan de school en de onderwijzerswo ning kopen voor 7.500. Er wordt een rijkssubsidie verleend van 140.115, zijnde 75 pet. van de subsi diabele kosten van 186.820. Van de zijde van het stichtingsbestuur is ge steld, dat het niet in de bedoeling ligt op de gemeente nog meer en/of een (ander) beroep te doen dan tot het verstrekken van een subsidie ten be drage van 5 pet. van de investerings kosten, zoals die in de ministeriële beschikking wordt vermeld. Subsidie van de zijde van de gemeente in de exploitatiekosten zal eveneens niet Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De universite van de rijksuniversiteit te Grc heeft twee moties aangenomei de strekking dat het afgevet verklaringen door de university behoeve van uitstel van dienst van studenten niet gei mag worden aan de kwestie 1 al dan niet betaald hebben va ge- en inschrijfgeld. De raad onjuist achten wanneer een de: ming der bronvermeldingen beslaat ruim 11 pagina's althans iets van de beklemmende atmosfeer uit die tijd op te roepen. Bleuel vertelt feiten genoeg en hij geeft ook wel citaten, maar het 'sferi- sche om die feiten' weet hij niet te treffen. 'Om', schreef Harold Nicol- son in 1946. teruggekeerd uit Neuren berg, waar hij het proces tegen de nazigroten (Goering, Ribbentrop, Seyss Inquart enz.) had meegemaakt, 'de werkelijkheid der feiten te grij pen. is het essentieel, niet alleen de factoren te kennen, die ze samenstel len, maar de atmosfeer waarin zich die feiten hebben afgespeeld'. Het op een rijtje gezet hebben van de amore le, normloze richtlijnen en mechanis men van het Derde Rijk kan 27 jaar na de ondergang van dat Rijk de politieke zindelijkheid en integriteit in de Bondsrepubliek alleen maar ten goede komen. Maar een wezenlijk in dringende beschrijving van de verpes tende atmosfeer uit die jaren, waarin elke humane norm ontbrak, kan daar bij niet gemist worden. Juist doordat Bleuel in de beschrijving hiervan faalde mist zijn boek dat wat de uitgave wezenlijke betekenis had ver leend. C.T. Sporen in het evangelisatiewerk door drs. W. Balke en ds. J. Vos Uitg. bureau Echo, J. van Oldebarnevelt- laan 10, Amersfoort, 61 pag., prijs 3,75. Dit boekje bevat twee uitge werkte referaten uit herv. geref. kring: van drs. Balke over: de beteke nis van de kerkelijke tradities voor het evangelisatiewerk: en van ds. Vos over: evangeliseren of humaniseren? Pauzeteken door ds. T. Poot. Uitg. bureau De Echo, J. van Oldebarne- veltlaan 10, Amersfoort; 84 pag., prijs 4.95. Bundeling van beknopte radio toespraken die de Groningse herv. geref. predikant heeft gehouden voor de NCRV-microfoon. De continuiteit en actualiteit van de gereformeerde theologie, door prof. dr. C. Graafland. Uitg. Kok, Kampen, 25 pag., prijs 2,95. Rede, uitgespro ken bij de aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar in de gere formeerde godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Politieke prediking door prof. dr. W. H.. Velema. Reeks Apeldoornse stu dies .uitg. Kok, Kampen, 39 pag.. prijs 4,95. Uitwerking en uitbreiding van de rede, door prof. Velema gehouden bi; de rectoraatsoverdracht aan de theol. hogeschool der chr. geref. ker ken te Apeldoorn. Graag kondig ik altijd een nieuw deeltje in de Fibula-Junior-reeks aan, omdat mijn ervaring is dat kinderen uit de hoogste klassen van de basis school en uit de eerste klas (sen) van het vervolgonderwijs, die belangstel ling voor geschiedenis hebben, via deze boekjes een goeie kijk krijgen op een bepaald onderdeel uit de historie. Ze grijpen (alweer: is mijn ervaring) er graag naar, worden gepakt door het onderwerp èn door de steeds zorgvuldig èn royaal gekozen illustra ties. De tóón van de boekjes is vol wassen (voor mijn part: wat stijfjes) en juist de jeugdige afnemers van deze Fibula-boeken waarderen het dat de auteurs niet op hun hurken gaan zitten. Dit alles ter aankondiging van deel 16: 'De eerste wereldoorlog' door dr. J. Verseput (uitg. Fibula Van Dishoeck, Bussum, 122 pag., prijs 5,90). Aardig is dat ook op de betekenis van het werk van madame Curie wordt geattendeerd. Jeugd en wereld deel 2 is bij Stan daard-uitgeverij, Antwerpen, uitgeko men. Een fors en bijzonder rijk geïl lustreerd boek (prijs 12,25), waarin onder redactie van Albert van Nerum de meest uiteenlopende onderwerpen aan de orde komen. Je leest over en kijkt naar: een eeuw briefkaarten (mooie plaatjes!), Londen, de heilige berg Athos, zigeuners. Frans Lehar. enz. Een wat chaotisch geheel mis schien, als ik het wel heb komt de inhoud uit een jeugdtijdschrift, maar leuk en boeiend voor kinderen van. zeg, tien jaar en ouder. ajk Van een verslaggever ALGECIRAS De Spaanse politie heeft een Nederlander gearresteerd die trachtte een halve kilo hasjiesj het land binnen te smokkelen. De Nederlander, wiens initialen zijn op gegeven als R.V., kwam op tweede kerstdag aan in de Spaanse haven Algeciras, samen met een Amerikaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10