£alme: Hanoi deelt Jordanië opnieuw getrouwd lot van Guernica betroffen Nicaragua allang slachtoffer van Somoza-clan t denkfaan uw lijn Nixon en Kissinger Time's 'mannen van 1972' mbardementen sijn een soort marteling HOGSSGill Vei 11 ,rijs is niet jukkig met oek Golda Meir' Zeven Scandinaviërs overleven vliegramp Guerrilla in Rhodesië SaimiDöelt Vrachtvaarder verbaan Ileinigen bezitten veel en velen vrijwel niets Kleinseminaristen bezetten patriarchaat Veel branden in Managua door plunderaars zelf gesticht Rust in Ulster T4 UW/KWARTET WOENSDAG 27 DECEMBER 1972 BUITENLAND T5/K5 rc !fj CKHOLM (AP, UPI, Reuter) Premier Olof Palme van Zweden heeft zaterdag de Ameri- giscl ,ge bombardementen op Noord-Vietnam vergeleken met gruweldaden als gepleegd zijn in 'Guer- Babi Yar, Lidice, Oradour, Sharpeville en Treblinka. Aan deze lijst is een nieuwe naam toe- egd: Hanoi, Kerstmis 1972, zei de Zweedse regeringsleider. lil ve nige oemde de bombardementen 'een marteling', waarvoor geen mili- se stjmotieven aan te voeren zijn. Met on b oordvietnamese houding bij de e dojsbesprekingen kunnen ze volgens niets uitstaande hebben, omdat irzet tegen de dn oktober bereik- fegefceling voornamelijk van de Zuid- oo mese president Thieu komt. erke el steden is zaterdag door rege- en burgers geprotesteerd tegen het Amerikaanse optreden in Viet nam. Bij een betoging van ongeveer 10.000 Denen voor de Amerikaanse ambassade in Kopenhagen werd van de kant der vakbonden opgeroepen tot een boycot van Amerikaanse pro- dukten en schepen. De havenarbeiders van de Italiaanse stad Genua zullen in de komende dagen geen Amerikaanse schepen laden of lossen. In Bangladesj hebben studenten de (Advertentie) bibliotheek van de Amerikaanse voor lichtingsdienst vernield. In Frankfort stichtten onbekenden brand in een kantoor van het Amerikaanse leger (schade minstens 200.000 mark). De Noorse regering heeft voor de tweede maal deze maand de Amerikaanse zaakgelastigde ontboden om aan te dringen op stopzetting van de lucht oorlog. In India heeft de leiding van de regerende Congres-partij een ontwerp resolutie goedgekeurd, waarin de bombardementen de vrucht worden genoemd van een 'zinloze begeerte om de wil (van Amerika) op te leggen aan een klein land, waarvan de bevol king alleen maar haar nationale iden titeit gestalte wil geven'. Waarom 36 uur? Waarom de "kerstpauze' in de lucht oorlog tegen Noord-Vietnam 36 uur heeft geduurd, hoewel het bestand in Zuid-Vietnam maar voor 24 uur gold, is niet bekend. Welingelichte kringen in Saigon zeiden gistermorgen vroeg, dat de ()auze in de luchtoorlog voor onbepaalde tijd in acht zou worden genomen. Kort daarop kwam een he vige raketaanval van de Viet Cong op de luchtmacht basis Da Nang in Zuid- Vietnam. Het is niet bekend, of Nixons bevel om de luchtoorlog te hervatten, daarmee verband hield, maar in het verleden zijn zulke raket- aanvallen wel eens gevolgd door ver geldingsacties tegen Noord-Vietnam. 'a"d; ZALEM, PA jende PI. AP) Premier Golda Meir 5o raël zal volgende maand een be- al ^'irengen aan Frankrijk, waar zij vvo ienkomst zal bijwonen van de So- nsjische Internationale op 13 en 14 ri. Volgens zegslieden in Jeruza- ll Golda Meir van haar particulie- oek ebruik maken om besprekin- let Franse regeringsleiders te i over de nog altijd zeer slechte Israëlische betrekkingen, het gezaghebbende Franse dag- 'ie Monde meldt dat de premier het advies in van de Israëlische sade in Parijs naar Frankrijk en dat een ontmoeting tussen £n hooggeplaatste Franse func- ssen uitgesloten is. Dat zou Le Monde een maand voor rlementsverkiezingen in Frank- ezien worden als een buiten inmenging in interne Franse ©genheden. Volgens Le Monde altijd een groot deel van de tische partijleden gekant tegen r pro-Arabische politiek, die de regering sinds 1967 volgt. OSLO (AP) Zes Noren en een Deen hebben een vliegtuigongeluk vlakbij Oslo overleefd. Zeker 35 No ren verloren het leven, toen een Fok ker Fellowship van de Noorse binnen landse maatschappij Braathen SSFA zaterdagavond, zeven minuten voor de landing op het vliegveld Fornebuu, neerstortte. Het toestel kwam neer in een honderd meter breed en driehon derd meter lang opgekapt deel van een bos. De overlevenden raakten allen min of meer ernstig gewond, behalve de Deen, die er met lichte kwetsuren afkwam. SALISBURY (Reuter, UPI) Rhode- sische veiligheidstroepen hebben zon dag verscheidene Afrikaanse guerrilla strijders gedood en anderen gevangen genomen in het gebied bij de grens met Mozambique, zo is officieel in de Rhodesische hoofdstad bekendge maakt. Donderdag begonnen in dit gebied guerrilla-acties, waarbij zeven Europeanen gewond zijn geraakt. Nieuwe, eisen Xoean Thoey, de Noordvietnamese de legatieleider in Parijs, heeft in een Amerikaans tv-programma een aantal punten opgesomd waarop Kissinger het in oktober bereikte vredesakkoord later wilde veranderen. Zo zou Kissin ger er in november op hebben ge staan, dat er Amerikaanse militairen, vermomd als burgerpersoneel, in Zuid-Vietnam zouden blijven. Ook zou hij ernaar hebben gestreefd, alsnog in het akkoord een zin op te nemen, die de totale terugtrekking van de Noord- vietnamezen uit Zuid-Vietnam inhield. Een andere nieuwe eis zou het schrappen van elke verwijzing naar de revolutionaire volksregering (de rege ring van het Bevrijdingsfront in Zuid- Vietnam) hebben betroffen. Daarte genover is in Washington vernomen, dat Hanoi in de latere fase van het overleg het vrijlaten van de Ameri- kanse krijgsgevangenen afhankelijk had gesteld van voorwaarden die voor Nixon volstrekt onacceptabel waren. Hanoi zou die Amerikanen pas willen laten gaan, als ook de tienduizenden politieke gevangenen van Saigon op vrije voeten zouden komen. AMMAN (Reuter, UPI, AP) Op de dag voor Kerstmis is ko ning Hoessein van Jordanië voor de derde maal in het huwelijk ge treden, ditmaal met een jonge Pa lestijnse vrouw, de 24-jarige Alia Baha Eddin Toekan, een voorma lige public relationsambtenares van de koninklijke Jordaanse luchtvaartmaatschappij. Drie dagen tevoren heeft de koning zich in het geheim van zijn tweede vrouw laten scheiden, prinses Moena al-Hoessein (Hoesseins Vervulde Ver langen), de voormalige Toni Gardi ner, dochter van een Britse kolonel, die bij het Jordaanse leger werkte. Zij zal in een paleis van Hoessein, even buiten Amman, blijven wonen en de voogdij behouden over hun twee zoons, de tienjarige Abdallah; de negenjarige Faisal en over hun twee dochters, de vier jaar oude tweeling, Zain en Aisja. Prinses Mouna zal een royale toelage van de koning krijgen, zo deelde een woordvoerder van het koninklijk paleis mee. Hoesseins nieuwe vrouw is door hem tot koningin van Jordanië uitgeroepen. Zij zal de titel koningin Alia al- Hoessein dragen. De vader van de nieuwe koningin is bankier diplomaat en in ruste in de stad Nabloes in de door Israël bezette westelijke Jordaan- oever. De familie Toukan speelt een dominerende rol in Nabloes. De vader is in diverse hoofdsteden ambassadeur geweest. Hij heeft laten meedelen, dat hij en zijn vrouw zeer gelukkig zijn over het huwelijk van hun dochter met de koning. 'Ons geluk zal even wel volmaakt zijn, als wij ons geliefde Jeruzalem weer terugkrijgen', zo voeg de hij eraan toe. GERUCHTEN Hoewel reeds maanden lang geruch ten de ronde deden, dat Hoessein een verhouding had met Alia, werd dit minstens twee maal door het paleis officieel tegengesproken en vorige week zelfs nog door Hoessein persoon lijk. De koning liet zijn adviseurs meedelen, dat hij mejuffrouw Alia en haar familie al sinds zijn studenten jaren kende. Op 14 november ver scheen een officiële bekendmaking, waarin het heette dat de koning 'alle liefde, vriendschap, waardering en be wondering koestert voor mejuffrouw Alia en haar familie, maar dat er geen waarheid schuild in geruchten over iets buiten deze context.' Hoes sein is 13 jaar ouder dan zijn vrouw. Hoewel in Amman natuurlijk ontkend wordt dat Hoessein politieke motieven zou hebben voor zijn huwelijk, is het Koning Hoessein met zijn brand, de dertien jaar jongere koningin Alia al-Hoessein. al lang bekend, dat de Bedoeïenen, die Hoesseins belangrijkste steunpi laar vormen, weinig gelukkig waren met de buitenlandse prinses Mouna, die dan ook nooit de titel van konin gin kreeg, hoewel zij bij haar huwe lijk tot de islam overging. Hun oudste zoon Abdoellah werd eerst tot kroon prins benoemd, maar in april 1965 benoemde Hoessein opeens zijn jonge re broer Hassan tot kroonprins. Toen werd als reden opgegeven, dat de herhaalde aanslagen op het leven van de koning, het noodzakelijk maakten om de troonopvolging niet in handen van een kleine jongen te geven. Door nu met een Palestijnse uit de bezette westelijke Jordaan-oever te trouwen en haar meteen tot koningin uit te roepen, heeft Hoessein ongetwijfeld zijn positie bij de Palestijnen in de bezette gebieden willen consolideren, nadat hij in maart van dit jaar een plan had opgesteld om een Palestijnse autonome provincie te scheppen, die deel van het Jordaanse koninkrijk zou uitmaken, zodra de Israëlische bezet ting voorbij was. SUMMIER Kennelijk vanwege de al te vele te genspraken over het huwelijk werd de huwelijksinzegening uiterst summier voltrokken in aanwezigheid van slechts 13 personen. Of zoals de offi ciële bekendmaking luidde: 'Een sim pele ceremonie werd voor de gelegen heid gehouden op de nobele wens' van Zijne Majesteit, die vroeg geenoffi ciële feestelijkheden te houden.Na dat de ceremonie beëindigd was, bega ven Hunne Majesteiten zich naar de koninklijke paleizen, omgeven door Gods zorg en bewaakt door de diepste gevoelens van liefde, die de grote Jordaanse familie voor hen heeft.' Koning Hoessein zei vorige week nog: 'Als ik in het huwelijk zou treden, zal ik dat naar behoren vieren.' Hoessein trouwde in 1955 voor het eerst met een verre nicht, prinses Dina, en scheidde twee jaar later van haar. Uit het huwelijk stamt een dochter, prinses Aliah. Dina is on langs hertrouwd met een Palestijnse guerrilla-leider. Volgens de islamitische wet mag Hoessein met vier vrouwen trouwen. Echtscheiding is bijzonder gemakke lijk. De man hoeft slechte in aanwe zigheid van derden of per aangete kend schrijven aan zijn vrouw mede te delen, dat hij genoeg van haar heeft. De vrouw kan alleen tegen de hoogte van de alimentatie bezwaar maken. (Advertentie) Kwaliteits- HANDSCHOENEN en -TASSEN Handzame prijzen. In Uw omgeving g voorHANDEN. JUNEAU, Alaska (AP). Wrakstuk ken die vermoedelijk afkomstig zijn van een vermiste Liberiaanse vracht vaarder, zijn maandagavond in het noorden van de Stille Oceaan gevon den. Het schip in kwestie is de 12.000 ton metende 'Pacrover'. In hetgebied waar de wrakstukken zijn gevonden, zijn geen tekenen van leven ontdekt. akjes iel gar geroo snee met chup.r"- or Ferry Versteeg ragua, de hoofdstad van de grootste Midden-Amerikaanse repu- k Nicaragua, die zich slaperig pleegt te koesteren in de mach- nabijheid van de nog dagelijks rokende Momotombo-vulkaan, a at nauwelijks meer. Een afschuwelijke aardbeving vaagde vorige week het merendeel van meest oude huizen weg koste van enkele tienduizenden doden. Toen was de macht in feite al in handen gelegd van 'Tacho' Somoza, een joviale, patriarchale figuur, die in Philadelphia had gestudeerd en daardoor Engels sprak met een ac cent, dat de echtgenotes van hoge Amerikaanse officieren van het be zettingsleger in verrukking bracht. Hoe dan ook, als trouw medewerker van de bezettingsautoriteiten bracht 'Tacho' het in korte tijd van auto handelaar tot commandant van de nationale garde. In 1936 organiseer de hij met instemming en steun van zijn Amerikaanse vrienden een putsch en hees zich in de presidentië le toga. Somoza bezorgde zichzelf en zijn familie in de twintig jaar, dat hij aan de macht bleef, een fortuin, dat moeilijk te schatten is, maar het overheidsbudget in ieder geval vele malen overtreft. De Somoza's bezit ten de voornaamste kranten, radio- en televisiestations, de nationale luchtvaartmaatschappij, de hele han delsvloot en vele haveninstallaties, in- en uitvoer-mionopolies, talrijke fabrieken en 1/3 van de Nicara guaanse grond. Het verhaal gaat, dat president Somoza eens langs een aardig landgoed reed. Hij liet zijn auto stoppen en stuurde er een ordonnans op af om naar de prijs te informeren. Deze kwam even later terug en zei bedremmeld: 'Het is al van u generaal'. President 'Tacho' Somoza benoemde zijn zoon 'Tachito' (Kleine Tacho) tot chef-staf van het leger en zoon Louis tot voorzitter van het schijn- parlement, terwijl het profiel van de fraaie dochter Liliane nog altijd het bankpapier van de republiek verlucht. In 1956 werd de oude So moza tijdens een feest van zijn libe rale partij door vijf kogels van een sluipschutter getroffen, nadat hij al eerder een tiental aanslagen had overleefd. President Eisenhower zond direct een speciaal vliegtuig enorme slag voor een land, dat keer zo groot is als Oostenrijk, miljoen - meest straatarme en ,ejlfabetese inwoners heeft, jaarlijks zien rond te komen met een Iheidsbudget van honderdtachtig in gulden en al bijna veertig :t opgescheept met de erfelijke tuur van de familie Somoza. land bestaat in het noorden uit [ebergte, omringd en onderbro- door hoogvlakten, terwijl het de Golf van Mexico grenzende vochtige oosten is overdekt nauwelijks doordringbaar oer- de meeste Nicaraguanen wo- n een aangename, ongeveer lg kilometer brede strook laag- die zich uitstrekt van het dwesten aan de Stille Oceaan iet zuidoosten aan de Golf van Deze strook heeft met z'n ren en meren de geschiedenis Nicaragua bepaald. Want vóór lanleg van het Panama-kanaal ze de eenvoudigste landver- ng tussen de Atlantische en de Oceaan. Het is dan ook nauwe- verbazingwekkend, dat Enge- en Amerika ruim een eeuw ien al streden om de invloed in lebied. terventies na de opening van het zuidelij- gelegen Panama-kanaal bleven merikanen hun stempel op deze drukken. De Nicaraguaanse Ithebbers dienden de richtlijnen Washinton op te volgen op fe van interventies en strafexpe- van Amerikaanse mariniers. 925 vielen de mariniers weer binnen 'om Amerikaanse bur en hun belangen te bescher- dat wil zeggen om het politie- oortbestaan van de pro-Ameri- se president Diaz te verzekeren, eer bleven ze tot 1933. SOMOZA met zijn lijfarts, maar na een vijf daags coma overleed Amerika's grootste vriend op het lationo-conti- nent. Suggestie Zoon Luis Somoza voigde vader op. Deze erfgenaam van de Somozady- nastie liet de teugels iets meer vie ren en suggereerde zelfs, dat de tijd rijp was voor enige hervormingen. Maar de belangen van de voltallige Somoza-clan bleken sterker en er veranderde weinig. In 1963 stierf Louis Somoza en moest René Schick, een vriend van de familie, enkele jaren als stroman-president funge ren. Maar in 1966 nam 'Tachito' Somoza na een korte door de opposi tionele conservatieve partij geïnspi reerde, volksopstand het heft geheel in handen onder het motto 'het communisme moet krachtiger bestre den worden'. Sinds 1 mei van dit jaar heeft 'Tachito' de macht tijde lijk overgedragen aan een bevriend driemanschap om zich in 1974 te kunnen laten herkiezen. Want de almachtige 'Tachito' Somoza weet, dat zijn Amerikaanse vrienden blij ven hechten aan een grondwettelijke facade. Amerika weet zich dus ook in de naaste toekomst verzekerd van een uitstekende belangenbehartiging in Nicaragua. En dat wordt speciaal op prijs gesteld, omdat in Panama links-nationalistische stromingen de laatste jaren aan kracht hebben ge wonnen, waardoor in Washington oude blauwdrukken voor een kanaal dwars door Nicaragua weer hoger genoteerd staan. Het is geen toeval, dat momenteel op de anti-guerrilla- school in de Amerikaanse Panama- kanaal-zone drie keer zoveel Nicara guaanse officieren staan ingeschre ven, als militairen uit veel grotere landen als Equador en Venezuela. Een andere vraag is natuurlijk of de langdurige activiteiten van de fami lie Somoza .ook voordelig zijn voor de Nicaraguanen zelf. Deze vraag kan volmondig negatief worden be antwoord. De Somoza's staan al bij na vier decennia garant voor een politiek systeem, dat één familie eigenaar maakt van vele honderden miljoenen dollars, terwijl de over grote meerderheid van de bevolking niets bezit en voor zeventig procent analfabeet is. Triest Medische voorzieningen, onderwijs mogelijkheden, en verbindingen staan op een triest niveau en een vijfde van de Nicaraguanen wordt nu nog in natura en niet geld beloond door de comfortabel leven de grootgrondbezitters. Dit Nicaraguaanse bestel, dat tot op heden evenveel stabiliteit als stagna tie garandeerde, ontmoet nog geen serieuze oppositie. De grootste oppo sitiepartij - die deze naam nauwe lijks waard is - is die van de conservatieven. Er bestaan nog en- kele guerrilla-haarden, die weinig kans hebben tegen de goed opgelei de en uitgeruste anti-guerrilla-specia listen van de regering. Verder zijn er nog de traditionele landelijke aristocratie en opkomende groepen van zakenlieden en beoefe naren van vrije beroepen in de steden. Maar zij worden zorgvuldig in de hand gehouden, omdat ze in Nicaragua nauwelijks of niet kun nen werken zonder gebruik te ma ken van Somoza-fabrieken. schepen, vliegtuigen, vergunningen enz... Slechts zes procent van de loontrek kers is georganiseerd en dat nog wel in 89 machteloze bonden. De enige duidelijke oppositie kwam de afgelo pen tijd van de katholieke kerk. Zo werden dit jaar al zeven priesters opgepakt en uit protest tegen de jongste verkiezingsmanoeuvre van 'Tachito' Somoza heeft de aartsbis schop van Managua geweigerd zich te laten inschrijven in het verkie- zingsregister. Verreweg de machtigste groepering annex steunpilaar van de erfelijke Somoza-dictatuur blijft de nationale garde, de enige gewapende macht in het land. De gardisten houden zich niet alleen bezig met het wapenbe- drijf, maar ook met uiteenlopende zaken als PTT, douane, havenbewa king, verkeersregeling en alle ande re politionele taken. De Somoza-clan heeft deze gardisten met een keur van privileges aan zich verplicht. Zo kunnen zij de toch al vette salaris sen verder opschroeven door bij voorbeeld auto's en andere goederen onbelast te importeren. En de weel derige militaire clubs in het land laten al helemaal geen twijfel be staan over het feit. dat de nationale garde in het kielzog van de familie Somoza een kleine, hevig bevoor rechte klasse in een pauper-maat schappij vormt. Verandering Daar zal alleen verandering in kun nen komen, als nieuwe groepen in de Nicaraguaanse maatschappij zich naar voren zullen werken. De moge lijkheden daartoe blijken voor de naaste toekomst niet overmatig groot. Daarom valt te vrezen, dat Nicaragua voorlopig wel een land zal blijven van landloze, analfabete, ongeschoeide en medisch onverzorg de boertjes en arbeiders; van een kleine stedelijke middenklasse (ze ven procent van de bevolking), van enkele tientallen miljonairs; en van energieke strijd tegen communisti sche gevaren, zoals die zich manifes teren in elk streven naar verande ring van betekenis. BEIROET (KNP) De tweehónderd kleinseminaristen van de (met Rome verbonden) maronitische kerk van Li banon hebben het patriarchaat bezet uit protest tegen de plotselinge slui ting van het kleinseminarie wegens geldgebrek. De studenten zijn van plan in het gebouw te blijven totdat het kleinseminarie weer open gaat. De verontwaardiging over de sluiting is in Libanon vrij algemeen, vooral omdat onlangs het maronitisch college te Rome werd gesloten en de ophef fing van het grootseminarie in Bei roet voor de deur schijnt te staan. De hachelijke financiële situatie is vooral te wijten aan de sterk gedaalde wel vaart van het land sinds de oorlog met Israel. Waarnemers wijzen echter op de nog altijd vrij hoge welstand van een aantal Libanezen, die nauwe lijks aan de kerk geven, omdat zij ervan uitgaan, dat Rome in financiële moeilijkheden zal bijspringen. Vervolg van pagina 1 Een groot aantal branden is door plunderaars zelf aangestoken om on gestoord aan het werk te kunnen gaan. Aangezien alle ziekenhuizen in de hoofdstad verwoest werden kon aan de duizenden gewonden ook hier ontbreken betrouwbare cijfers geen of nauwelijks hulp worden gebo den. Vandaar, dat de presidenten van de vier andere Middenamerikaanse landen, alsmede Panama en Mexico al hun ziekenhuizen aanboden alsmede onderdak aan alle wezen. De patiënten, die niet vervoerd kun nen worden, liggen op de grasvelden rondom het grootste ziekenhuis van de stad. Flessen met bloedplasma han gen boven de patiënten in de bomen. Een verpestende lijkenlucht hangt in de hele stad. Waarschijnlijk zal men nu zeer snel de ruines met ongebluste kalk moeten bedekken, omdat er niet voldoende machinerieën zijn om de lijken te bergen, waardoorheen peste pidemie dreigt. De evacuatie van de stad wordt be moeilijkt doordat er een groot gebrek is aan vervoersmiddelen en aan bezn- zine. Aan de rand van de stad liepen honderden auto's vast. De luchthaven van Managua is bovendien te klein voor de inmiddels op gang gekomen hulp uit het buitenland. Er kunnen daar niet meer dan dertig grote en dertig kleine vliegtuigen tegerlijker- tijd staan. In Washington werd meegedeeld, dat Nicaragua het Amerikaanse Rode Kruis om drieduizend zes mans-tenten heeft gevraagd en om vijfduizend plastic water-containers en vijftig draagbare elektrische generatoren. Zulks om een deel van de mensen onderdak en voedsel te bezorgen. Ook werd gevraagd om drie miljoen voor bereide maaltijden in blik of plastic, vijfduizend lantarens en 30.000 batte rijen daarvoor. Uit alles blijkt dat men de ramp op geen stukken na aankan. De bizarre Amerikaanse miljonair Ho ward Hughes, die ten tijde van de aardbeving in het luxueuze en gedeel telijk verwoeste Hotel Intercontinen tal was, heeft zich onmiddellijk uit Managua naar een onbekende bestem ming begeven. Een aantal mensen wil, koste wat het kost. in de stad blijven om naaste familieleden onder het puin op te sporen of bij hun bezittingen te blij ven. Een verslaggever zag een groepje mensen een bad nemen in een kuil, waar rioolwater in was gelopen. De ramp heeft politieke geschillen tijdelijk overbrugd. De Cubaanse re gering, doodsvijand van de corrupte Somoza-dictatuur. heeft aangeboden artsen en verpleegsters naar Managua te zenden. En de regering van Hondu ras heeft ermee ingestemd om het deel van de Panamerikaanse weg, dat over haar grondgebied loopt en sinds de oorlog tussen Honduras en El Salvador van 1969 was gesloten, weer te openen. Het Nederlnadse Rode Kruis heeft meegedeeld, dat het zo spoedig moge lijk duizend dekens en voedsel naar Nicaragua zal overbrengen. Een twee de zending zal vermoedelijk uit medi cijnen bestaan. Het Internationale Ro de Kruis verleent de getroffen bevol king veel hulp vanuit de rampende pots in Mexico. Curagao en het zuiden van de VS. omdat de vervoerskosten daardoor gedrukt kunnen worden. BELFAST (Reuter). Vanuit een passerende auto is er gistermiddag in een rooms-katholieke wijk van Belfast geschoten op een groep mensen, van wie er twee gewond raakten. Dat was het eerste incident in de Noordierse hoofdstad sinds zaterdagmorgen. In de nacht van maandag op dinsdag was het 'kerstbestand' afgelopen, dat de IRA had afgekondigd. Omdat het gis- NEW YORK (AP) Het weekblad Time heeft president Nixon en zijn advi seur Henry Kissinger uitgeroepen tot 'mannen van het jaar' 1&72. Dit 'paar apart' komt volgens het blad in aanmerking voor de onderscheiding, omdat het 'de grootste verschuiving van politieke krachten sinds het begin van de koude oorlog' heeft teweeggebracht. Nixon en Kissinger voeren samen een 'klassiek beleid, gebaseerd op het natio naal belang, een uitgangspunt dat in Europa 500 jaar lang een vereiste is ge weest voor een succesvol buitenlands beleid.' 'Voor de president is Kissinger een combinatie geweest van huisprofessor, ge heim agent, de man op verste voorpost en favoriet filosoof.' Time noemt Nixon de 'kampioen van de doorsnee-Amerikaanse deugden, een gesloten, moeilijk te bereiken politicus, maar van de oude stempel en met een neiging tot een al te simpele retoriek, die een verrassend flexibel staatsman is geworden met een onvoorspelbaar gedrag.' Het paar valt volgens het blad te vergelijken met 'Lodewljk XIV en Richelieu, Metternich en Frans I, kolonel House en Woodrow Wilson, Harren Hopkins en F. D. R. (Franklin D. Roosevelt)'. 'Wat bedoel je met: ik had er een paar takken extra moeten afhalen?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5