Vossejacht van Claus: een onwezenlijk stuk op Ferm gezang kerstmatinee Tien doden in het verkeer Scapino presenteert twee kerstpremières 7 rouw Kwartet Studenten TH dreigen met kort geding Kerken verwijten Zwitserland steun aan de apartheid Politie hield een collecte voor arrestent I Drie vissers verdronken 'PUZZEL MEE' N.V. Uitgeverij 'De Banier' - Utrecht Boekenetala£_ S?H!d';rijondieven slaan grote slag fAtllA GROEPSLEIDSTER rli TROUW/KWARTET WOENSDAG 27 DECEMBER 1972 KUNST/BINNENLAND door W. Wielek-Berg AMSTERDAM Hugo Claus heeft, in een Aan zijn on-naturali-Msche buien, een toneelstuk ge schreven dat is gebaseerd op Ben Johnson's 'Volpone or the fox', in 1605 voor hel eerst opgevoerd. Claus' Vossejacht' wordt in de Amsterdamse Stadsschouwburg gespeeld door het Amsterdams Toneel, onder regie van de schrijver. Volpone is een klassieke komedie, waarin de vos, de rijke Venetiaan Volpone, in zijn eigen strikken wordt gevangen. Om de aasgieren Voltore, Corbaccio en Corvino te tergen, maakt hij ze lekker met een testa ment, waarin ze rijk worden bedeeld. Hij krijgt ze zover, dat een van hen te zijnen gunste zijn zoon onterft en de ander zijn vrouw prostitueert. De grap moet het hoogtepunt berei ken als Volpone voor lijk speelt, en hij verkneutert zich al over de dolle woede waarin de drie kerels zullen ontsteken als hij plotseling springle vend voor hen staat, maar het gaat niet door. Knecht Mosca is hem te slim af en eist de erfenis voor zich zelf op. Tenslotte belandt het hele zootje voor de rechter, die met losse hand een paar straffen uitdeelt. Claus heeft de hoofd-intrige ongeveer aangehouden, enige neven-handelin gen en diverse personages geschrapt, andere toegevoegd of geadapteerd (de dwerg Nano wordt het dwergenmeisje Nana) en het slot krachtdadig veran derd. Jonson's cynische komedie ein digt in zijn versie als een tragedie. In een vraaggesprek met Chiem van Houweninge zegt Claus: 'Het nie mandsland waarin de personages van Jonson zich bevinden trekt mij sterk aan. Zijn figuren zijn ontsnapt aan de middeleeuwse allegorieën, maar nog geen karakters. Jonson probeert de brug naar het karakter te slaan, door middel van karakteristieken, geba seerd op de uiterlijke kenmerken van dieren. Ik geloof, dat wij ons op het ogenblik weer in zo'n soort niemands- Hugo Claus land bevinden. We hebben het begrip karakter al verlaten en krijgen nu te maken met een versplintering van gevoelsimpulsen.' door Jac Kort AMSTERDAM De kerstmatinee door het Concertgebouworkest weliswaar niet gegeven op een der kerstdagen, niaar op zondagmid dag kreeg een bijzondere noot door de uitvoering van Winter (1950) van Ralph Vaughan Williams. Winter is een deel van de cantate FolksSongs of the Folkssongs of the Folks Songs of the Four seasons, voor zangstemmen en orkest, dat uit vier oude Kerstliederen bestaat, dus zeer geschikt voor eeii uitvoering op een dag als deze. Men had voor de vocale medewerking het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool (dir. Evert Heijblok) la ten overkomen, een groep in 1954 opgericht in Goes met de opzet, ook in Nederland een koor te vestigen, vergelijkbaar met beroemde Engelse, Oostenrijkse en Duitse jongenskoren De jongens, ruim 75 in getal, komen iedere avond twee uur lang bij elkaar en houden zich, behalve met de zang studie ook met muziekhistorische en algemeen culturele onderwerpen be zig. De zang van de Zeeuwse Koor school had weliswaar een enorm suc ces. Ferme jongens, stoere knapen, die zo zuiver en zo hoog kunnen zingen, doen het altijd bij ieder pu bliek. en zeker bij dit feestpubliek met veel kinderen en tieners, dat de Grote Zaal tot in de verste hoeken vulde. Om op grond van deze vier Kerstlie deren. de betekenis van dit koor vast te stellen, is wat moeilijk, aangezien Vaughan Williams (en dus ook Hai- tink) het daarin voornamelijk zocht in het ferme en stoere. Ik zou ze wel eens in hun eigen repertoire willen horen, dat naar verluidt van de Mid deleeuwen tot onze tijd reikt Vera Beths had de moeilijke taak om in de ietwat roezemoerige zaal Mo- zarts Vioolconcert in P grote terst (K.V. 218) te vertolken. Ze slaagde daarin, dank zij haar krachtige, tem peramentvolle voordracht, die de overhand kreeg op de zaal. Een knap pe prestatie. Haitink, merkbaar ner veus en gespannen, verschafte haar met zijn orkest een sluitende begelei ding. Zulk een 'familieconcert' te besluiten met de Eerste Symfonie van Brahms, vind ik nu niet zo'n gelukkige greep. Iets populairders had van mij best gemogen. Maar enfin het lukte. Haitink wierp er zich met al zijn kracht op. het orkest speelde enthou siast en applaus daverde door de zaal. Er gaat nog ruim een maand over heen, eer Scapino deze premières ook elders in Nederland presenteert: pas begin februari komen ze in Rotter dam en voor Den Haag is nog geen dag vastgesteld. Die beide premières illustreren mis schien wel twee uitersten in de ballet kunst, zij het dat. hoe kan het anders voor het kinderpubliek waarop Scapi no zich in het bijzonder richt, deze balletten in de luchtige sprookjessfeer bleven. 'Out of the blues' Is een duet van Eric Hampton op muziek van John Cage. Het decor een grastapijt en een lichtblauw doek, dat de toneel ruimte tot de helft terugbrengt en costuums tot het allersimpelste teruggebracht in wit beide van Hampton zelf. Dansers Eefje de Kie vit en Robin Woolmer. In moderne, eenvoudig lijkende, maar zoals vaker in werk van Hampton het geval is verre van gemakkelijk en in wezen gecompliceerde dansbewe ging een spelletje om een appel. Die mooi gestyleerde en erg muzikale be weging stelt de toeschouwer in staat er van alles bij te fantaseren. Je kunt denken aan Adam en Eva in het paradijs, aan Paris met diens eerbe toon aan de schoonste van het oude Griekenland of, waarom ook niet, al leen maar aan een genoeglijk stoei partijtje van een meisje en een jon gen in een zomerse boomgaard. (Advertentie) door Hans W. Ledeboer AMSTERDAM Met twee premières in een feest-matinee op eer ste kerstdag in de Stadsschouwburg leverde het Scapino-ballet zijn bijdrage aan het hoofdstedelijke kerstfeest Het speelse ballet eindigt met een frisse hap uit een rood appelwangetje. De tweede première daarentegen is een spektakelstuk in academische dans- techniek met charactere-elementcn, helemaal volgens de idee van de klas sieke sprookjes-balletten: 'La belle et la bete' van Roberto Trinchero op muziek van Ravel. Prachtige costuums van de choreograaf zelf. decor van Gerard Deen. Boeiend voor het jeugdige publiek door de aantrekkelijke uitbeelding in dans en muziek, evenzeer boeiend voor de oudere toeschouwers door de mooie beweging, de dans-virtuositeit en het theater. Zoals in zo'n sprookjesballet betame lijk is wordt er van alles geboden: dansende bomen en bloemen, zweven de libellen, vogels, chinaiserje, schim men. Voor degenen, die de klassieke balletwerken kennen en waarderen klinkt dit allemaal vertrouwd. Prach tig voor een feestelijke middag, waar in het goede overwint en de betove ring van het kwade wordt verbroken. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F Diemer. Hoofdredactie: Drs J. Tamminga. Hoofdkantoor N V. De Christelijke Pers: N Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned Midd. Bank (rek nr. 69 73 60.768). Gem giro X 500. Van een verslaggever DELFT Ondaks het bereikte ak koord na de bezetting van de Techni sche Hogeschoo' in Delft, is de afgifte van verklaringen voor de kinderbij slag in Delft opgeschort. Volgens de studenten, die de bezetting van het hoofdgebouw van de TH uitvoerden, is de opschorting tot stand gekomen onder druk van minister Van Veen en door toedoen van de secretaris van de hogeschool, mr. Wesselink. Het comité, dat de bezetting organi seerde zegt tegen het college van bestuur een kort geding te zullen aanspannen, indien vandaag (woens dag) de opschorting van kracht zal blijven. Volsens de studenten heeft de hogeschoolraad zich in haar verga dering van vorige week vrijdag volle dig akkoord verklaard met de na de bezetting overeengekomen procedure. (Advertentie) Goed, dat is een theorie zoals vele andere maar ik zie niet hoe Clan« gemeend kan hebben door zijn behan deling van het oude materiaal een brug te slaan naar deze tijd. Hij maakt het stuk van Jonson half-mo- dieus. Hij handhaaft de oude typen, versterkt ze zelfs nog in hun ongenu anceerdheid door ze uit te rusten met diverse tics. maar voorziet andere fi guren van nieuwerwetse gevoelens en psychische roerselen en laadt sommi ge van hen (de knecht Mosca, de courtisane Caterina) op met een tra giek, die in het kader van het stuk geen plaats heeft. Dat gedoe met die zieke die niet ziek en die dode die niet dood is. is allerminst iets dat je in je hart of je ziel raakt, en een spiegel-functie heeft dit soort naieve ondeugd allang niet meer. Het kan misschien best aardig zijn, als de dialoog werkelijk supe rieur is en de situaties met flitsend*» snelheid op elkaar volgen, zodat de ene complicatie de andere doodslaat. Door Claus' halfhartige werkwijze (ook in de regie) kwam het zover niet. Plotseling werden er. temidden van de karikaturen, menselijke gevoe lens uitgedolven die nergens heen konden, niet naar de diepte en niet naar de breedte, die geen dimensie kregen, want pal daarna ging het weer op de zielloze marionetten-toer. Het gevolg was, dat het gehele gebeu ren onwezenlijk aandeed. Wat moet je nu met zo'n .stuk0 Wat moet je nu met zo'n tragisch einde, waarin Volpone na al het namaak- werk ineens geheel en al echt wordt doodgestoken door zijn zwaargestoor de dwerg-dochter? Wat moet je met zo'n tekst, die goed bekt, maar vol zit met sexuele grollen en in een barok kp woordenstroom gevat geronk? Ik weet het niet. maar het gullachse publiek vermaakte er zich blijkbaar best mee. Er werd over het algemeen goed ge speeld, vooral door Guus Hermus als Mosca. Die was een duistere, deernis wekkende figuur: dat hij niet in het stuk paste kon hij niet helpen. Fons Rademakers was Volpone, een wellus tige, holle man, de drie bij de neus genomen aasgieren werden, met meer of minder door de regie voorgeschre ven tics. gespeeld door Alex van Koven, Gerard Hartkamp en Cor van Rijn. Het beste van de hele opvoering (ook wat de regie betreft) was de rechtbankscène, waarin Caro van Evck een bizarre mummie van een prinses weggaf. Toen w°rd het even tjes echt leuk. GENEVE (KNP) 'De houding van Zwitserland ten opzichte van Zuid- Afrika is niet alleen dubbelzinnig, maar openlijk partijdig en houdt daardoor een duidelijke verkrachting in van de neutrale houding van Zwit serland' Dat is een van de conclusies van een studie tot stand gekomen met steun van het anti-racismefonds van dp Zwitserse raad van kerken en de anti apartheidsbeweging in Zwitserland. Zeer uitgebreid komen zo'n vijftig Zwitserse bedrijven, die in Zuid Afri ka vestigingen hebben, in het onder zoek aan de orde; zij blijken zeer nauw betrokken te zijn bij het systeem van apartheid en maken daar ook gebruik van. Zoals bekend werd op de laatste ver gadering van het centrale comité van de wereldraad van kerken in Utrecht een resolutie aangenomen waarin met name de kerken werd gevraagd hun financiële belangen terug te trekken, uit ondernemingen die vestigingen hebben in Zuid-Afrika. Ook de vergadering van de raad van kerken van de Verenigde Staten van Amerika, onlangs in Dallas gehouden een verklarng uitgegeven over de vestiging van grote ondernemingen in landen waar eèn blank minderheidsre giem aan de macht is. Vooral het principe, dal men gebruikmakend van een aantal rassenwetten, de plaatselij ke bevolking een hongerloon kan uit keren, en de aandeelhouders in het. westen daardoor steeds rijker worden, wordt in de verklaring scherp afgewe zen. AMSTERDAM De kerstgedachte is in de kerstnacht door de politie van het bureau Lodewijk van Deijssel- straat in Amsterdam in praktijk ge bracht. Daar werd zondagavond de 69- jarige Amsterdammer D. S. A. D. binnengebracht, die moeilijkheden met zijn hospita had gemaakt. De man bleek nog een boete wegens dronkenschap van 36 of drie dagen hechtenis te moeten voldoen, maar bezat zoveel geld niet. De agenten van het bureau vonden het te gek dat hij de kerstdagen in de cel zou moeten doorbrengen en hiel den een collecte. Die bracht zoveel op. dat de man nog een zakcentje meekreeg. Hij is bij het Leger des Heils ondergebracht. Vliegtuigontwerper Toepolew overleden MOSKOU (UPI) Andrei N. Toepo lew, een van de meest prominente vliegtuigontwerpers ter wereld, is op 84-jarige leeftijd overleden. Toepo- lews ontwerpbureau creëerde meer dan honderd vliegtuigtypen, inclusief een kopie van een Amerikaanse bom menwerper die wegens brandstof tekort in de Sowpet-Unie was geland (die kopie werd een van Ruslands beste luchtwapens). KRABBENDIJKE Drie sportvissers zijn in de Oosterschelde ter hoogte van Krabbendijke verdronken. Het zijn de 73-jarige A. L. uit Bergen op Zoom en twee Belgen. P. D. (34) en J. S. (38). beiden uit Nerksent. Zij waren de slikken opgegaan om pieren te steken. De grote puzzelwedstrijd 'Puzzel mee' is gestart op 23 september 1972 en duurt nog tot 27 januari 1973. Er zijn voortdurend flinke prijzen te winnen, waaronder een originele Statenbijbel t.w.v. 750,volgens onderstaande afbeelding. Bij N.V. Uitgeverij 'De Banier' is deze ongewijzigde uitgave van de originele Statenbijbel verschenen, zoals deze in 1657 werd gedrukt door Paulus Aertsz van Ravesteyn. Deze uitgave is een volkomen gelijke weergave van de oorspronkelijke bijbel. Ook de gebruikelijke 6 kaarten zijn in kleur opge nomen. Omvang ruim 1.400 bladzijden. De negentienjarige mej. T. L. de Groot uit Lutjegast (Gr.) kwam zon dagmorgen vroeg om. toen de auto van haar vriend als gevolg van glad heid uit een bocht vloog. De wagen kwam op een zijkant in een sloot terecht. Mej. De Groot raakte bekneld en kreeg hoofdletsel. Haar vriend hield een tijdlang haar hoofd boven water, maar ging tenslotte weg om hulp te halen. Toen hij terugkwam was het meisje overleden. De fietser R. Hut 66) werd maandag avond in Beerta (Gr.) op slag ge dood, toen hij werd geschept door een auto. De automobilist stopte na hon derd meter maar reed meteen weer door. De 32-jarige fabrieksarbeider H. S. werd later in zijn woning .in Oude zijl gearresteerd, verdacht van de aan rijding. Zijn auto. met een verbrijzel de voorruit en bloed op de motorkap, stond in de schuur. De vrouw van het slachtoffer, die naast haar man reed. bleef ongedeerd. Zij kon een vaag signalement van automobilist H. S. verstrekken. Bij een botsing in Abcoude, in de nacht van maandag op dinsdag, kwam de 61-jarige automobilist W. Sorge uit Diemen om het leven. Zijn vrouw en een andere inzittende werden zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht. De bestuurder van de andere auto. bij de botsing betrokken auto. werd even eens zwaargewond. De 35-jarige J. Epping uit Veendam verloor zaterdagavond het leven, toen hij op zijn bromfiets werd geschept door een personenauto bestuurd door de 27-jarige J. S. uit Veendam. De bromfietser stak de kruising van de provinciale weg Nieuwe Pekela-Stads- kanaal in Alteveer over. zonder voor rang te verlenen. De zestienjarige H. Robben uit Uden- hout is zaterdagavond door een auto overreden, toen hij in Helvoirt op zijn bromfiets plotseling de rijksweg Tilburg-Den Bosch overstak. Hij was op slag dood. De 65-jarige J. Fransen uit Ter Aar kwam zaterdagavond in Nieuwveen (Z.H.) om het leven. Hij fietste op de H b( str Man na botsing doorg ereden Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Tien mensen verloren tijdens de kerstdagen en op zaterdag en zondag voor kerstmis het leven door verkeersongelukken. TROUWDAG Vandaag trouwen Elly en kent ze niet. maar dat geel'" Vandaag gaan mijn gedacht hen uit. zoals ze daar, geli stralend zullen staan, ergens stadhuis en later ergens in ei met vader en moeder en de bf? zusters om zich heen. Van vi gezien hoe het aankwam en samen zich op hun belijdenis reidden en hoe ze een huis vo 't mij met onverholen blijdsch men melden. Bevoorrechte maar die hun voorrechten niet van plan zijn alleen ze consumeren. Maar goed, u L niet. Meer hoeft u ook niet AVant naast Elly en Frans vandaag waarschijnlijk bruidsparen, even gelukkig lend en van wie evenveel schien nog wel veel meer te zou zijn. Een vreemde dag, zo', de kerstdagen. Eén ding is z< zijn van te voren gevrijwaar dat gemelijk gevoel dat mens f na feestdagen hebben. Dat h hen niet. Maar 'hoeft' het ons? Uit een trouwliturgie va Oosterhuis herinner ik mij d den: God heeft zich aan de getrouwd. Als je daaraan dei wordt het kerstfeest zoiets begin van een huwelijk. Dat euj beurd toen Hij hier kwam. Mj roekeloze liefde vertrouwde aan onze handen toe. Die maakt de geboorte in een stal weerloosheid en nederigheid., met ons getrouwd in heel dal ren van Jezus van Nazan noemt zichzelf ook de bruidej. met Hem getrouwd zijn hetei de bruid. Hoe wil iemand nu ker uitdrukken wat Gods bi met ons was? Goed, we het< bijbel, verderop, ook ziin km zelfs 'slaven', maar het beeld verst gaat mag het winnen andere beelden en mag beslis noemd worden. Dit kan onzi verhelderen. Er gaat een zon Een licht van liefde. lid Oo »t; Jde niemand zich uitgesloten beN st gevoelen. Een 'mensenliefde' Grp als een apostel dat later noen harte gefeliciteerd met die lie^, toe; jde Gillekersweg en werd van achteren door een auto aangereden. In Appelscha zijn zondagavond twee personen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het zijn H. E. A. van den Wijngaart (29) en zijn 27- jarige vrouw E. A. M. Van den Wijn- gaart-Paardekooper uit Amsterdam. Zij zaten in een personenauto, die door opvriezing van de weg slipte, dwars over de weg kwam te staan en door een andere auto werd aangere den. Twee inzittenden van de auto raakten zwaargewond. Geen voorrang Zondagmorgen om half elf kwam bij pen verkeersongeluk op het Dracht- sterplein in Leeuwarden de veertigja rige" J. de Jong uit Warga (Fr.) om het leven. De heer De Jong kreeg op een van de kruisingen van het plein geen voorrang van een auto. bestuurd door de 45-jarige belastingconsulent H. H. wit Woerden. Door de botsing werd de heer De Jong uit de auto geslingerd. Zijn vader, de 71-jarige heer J. de Jong, eveneens uit Warga, werd tegen een paal geslingerd en moest ernstig gewond in' het zieken huis worden opgenomen. De auto van H. vloog over de kop. Zijn echtgenote en twee van zijn kinderen werden gewond. De 83-jarige J. Kos uit Middenbeem- ster kwam gisteravond om het leven, toen hij onvoorzichtig de Rijperweg in Beemster overstak. Hierbij werd hij aangereden door een personenau to. In de nacht van vrijdag op zaterdag en vrijdagavond werden de volgende personen bij verkeersongelukken ge dood: de 35-jarige W. Zuidem uit Oosterhout (N.B.), de 36-jarige H J. van Asten uit Valkenswaard en de 33- jarige H. J. Bos uit Colmschate (Ov Aan de gevolgen van een ongeluk op de avond van 15 december overleed maandag in een ziekenhuis in Zwolle de 34-jarige J. Meyaard uit Bant (N.O.P.) Mary L. Stribling: Vinding* [t( vondsten (Art from found discarded and natural) AW bewerkt door Harm van Veei Ploegsma Amsterdam. 222 pa la] gem. 29.50 Sommige uitgeverijen geven de tijd te verstaan: met name st tijd die de mensheid in toen jju mate te besteden krijgt. Bijl j. zienbare reeksen boekjes op u e'e, vroeger knutselgebied noemde de laatste jaren van d peri stemd voor de genen die wille hoe ze 'creatief bezig' moetten Als je ziet wat er allemaal aaeel bodigs is dat je zelf kunt 'te vraag je je wel af waar we stn y, al die rommel heen moeten. M gaat in hoofdzaak om de vreu het maken, het bezig zijn i tijd. En het is waarschijnlijk i y zo. dat de meeste kopers va boekjes niet verder komen d tijd besteden aan het lezen var zouden kunnen doen. Wat dat is Mary Lou Stribling wel ee verleidster met haar voorbeeli de 'Grote Kunst' die ze roy jie vak 1; de illustratie van haar tips voor werken met gevonden geeft. Want dat wekt de ind het een kleine kunst is ev 'Picasso' of een 'Braque* te Gelukkig blijkt uit de teksten allemaal niet zo eenvoudig is. er heel wat inspanning en eig tasie aan te pas komen De aa gen die de schrijfste geeft v en verwerking van hout. meta tiel. glas en andere materialen eigen ervaring gebaseerd en gaans duidelijk en eenvoudi H benodigde gereedschap is bcpe meestal weinig kostbaar, en bruik ervan in combinatie me verwerken afvalmateriaal kan rassende resultaten leiden Ma geboren handigheid en enige zijn toch wel nodig om te voo dat de bereikte resultaten w naar de afvalhoop moeten. Hi J is overvloedig geïllustreerd ei door alleen al fijn om te dol ren en te zien wat ie allema hóeft als je niet moet. b< Van een verslaggever AMSTERDAM Op eerste kerstdag hebben inbrekers op twee plaatsen in Amsterdam schilderijen gestolen met een geschatte waarde van meer dan een half miljoen gulden. De grootste slag werd geslagen in een alleen staand huis aan de Diepenbrockstraat Aan de achterzijde van de woning werd een rolluik omhoog geduwd waarna een stuk uit de ruit werd gesneden. Uit deze woning verdwenen negen schilderijen. özalerïi met in de rotSèn uitgegraven onderaardse gewelven, vanSatomo, de klafigmuur, enz. enz. Te zien in het vernieuwde ijbëls Museum. Hemonylaan t/o Nr. 19, Amsterdam. Eik 'er is nog zóóóóoóveel daar te zien! jre '''ftWWEfo1? m Christelijk Instituut voor dove kinderen te Voorburg Gevraagd voor hel Internaat een Minimum leeftijd 21 jaar. Positief christelijke levensovertuiging. Bij de vaststelling van het salaris wordt uitge gaan van het rapport-Haeck. Vakantieregeling als bij het onderwijs. Brieven zo spoedig mogelijk aan de directeur ari< leid al ht ent< at alle ach leke 'aci t

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2