TRUMAN MAAKTE VAN VS WERELD-POLITIEMAN Peek &Cloppenburg 89.50 v-a'9.- Va 20.- TROUW/KWARTET W OENSDAG 27 DECEMBER 1972 T13/K door Jelte Rep Een vergissing van de geschiedenis. Zo zag Harry Tnnnan het, toen hij op 12 april 1945 plotseling tot president van de Verenigde Staten werd gebombardeerd. Pas 83 dagen was hij vice-president ge weest en die positie had hij slechts te danken aan het feit, dat de Democratische partij het niet eens kon worden over andere kandidaten. Door de plotselinge dood van Franklin Roosevelt viel hij nog verder omhoog. Maar was deze doodgewone Amerikaan wel opgewassen tegen de zware taak, de tweede wereldoorlog tot een goed einde te brengen en een vredespolitiek in te luiden? 'Er zijn waarschijnlijk één miljoen mensen in dit land, die het presiden tiële werk beter kunnen doen dan ik, maar ik heb die baan en ik zal het zo goed mogelijk proberen te doen', zei Truman zelf. Lang heeft hij de we reld niet in het ongewisse gelaten over hoe hij het zou doen. Elf dagen, nadat Truman president was geworden, verliet de Russische minister van buitenlandse zaken Mo- lotow geschokt het Witte Huis. 'In heel mijn leven heeft nog nooit ie mand zo tegen me gesproken', brieste hij. Stalin had Molotow naar Amerika gestuurd om blijk te geven van 'zijn wens om te blijven samenwerken'. Maar Truman beschuldigde de Russen ervan de overeenkomst van Jalta over het karakter van de Poolse regering niet na te komen. Hij sprak Molotow toe op de toon van 'een ezeldrijver uit Missouri'. Toen Molotow bezwaar maakte tegen dergelijke taal. beet Truman hem toe: 'Kom je overeen komsten na, dan zul je zo niet toege sproken worden'. Zijn diep wantrouwen tegenover de Russen heeft Truman tijdens zijn ge hele presidentschap geleid. Twijfels kende hij niet. hoe ingrijpend zijn beslissingen ook waren en hoe zij de wereld tot de dag van vandaag ook zouden tekenen. Tegenwoordig wor den door historici veel vraagtekens gezet achter de besluiten van Truman. Maar of de koers verstandig was of niet, Amerika bleek in Truman een vaste stuurman aan het roer te heb ben, die de zwaarste beslissingen niet uit de weg ging. Op zijn bureau stond een groot bord met de tekst: 'Het afschuiven houdt hier op'. Ook het feit dat hij als eerste (en endge) het bevel heeft gegeven 's we relds verschrikkelijkste vernietigings wapen, de atoombom, te gebruiken, heeft hem nooit gekweld. 'Ik heb geen minuut getwijfeld en ik heb er nooit minder om geslapen', zei Tru man toen hij in 1952 het Witte Huis verliet. De atoomaanvallen op Hirosji- ma en Nagasaki kostten ruim 200.000 mannen, vrouwen en kinderen het leven. De bommen waren gegooid, zo legde Truman uit. om een Amerikaan se invasie te voorkomen, 'om de hel van de oorlog te bekorten, om de levens van duizenden en duizenden jonge Amerikanen te redden'. Koude oorlog Maar op het moment dat Truman de twee kernbommen liet gooien, wist hij dat Japan reeds diplomatieke stap pen had ondernomen om vrede te sluiten. Bovendien stond een invasie van Japan pas voor nA 1 november 1945 op het programma. Rusland was echter juist bezig zijn omvangrijke taak te voltooien om zijn troepen van Duitsland naar Mansjoeije over te brengen. Zoals afgesproken was op Jalta, zou Rusland daar op 8 augustus een tweede front openen. De dag, waarop de tweede atoombom viel. Dat beëindigde de oorlog, maar tevens de coalitie van Amerika met Rusland. Truman had Stalin duidelijk laten weten, dat hij atoombommen had en hij Rusland verder niet meer nodig had. De koude oorlog stak de kop op. Truman schreef: 'Tenzij Rusland tege moet wordt getreden met een ijzeren vuist en sterke taal. is een andere oorlog in de maak. De enige taal die zij verstaan is: hoeveel divisies heb ben jullie? Ik geloof niet dat we nog langer compromissen moeten sluiten. 'Inperking' (containment, een term ontleend aan een opstel van Rusland kenner George Kennan) van de Russi sche expansie-neigingen, werd het doel van de regering-Truman. Hoewel het land reeds een machtsmonopolie had met zijn atoombom en zijn sterke strijdkrachten over de hele wereld, begon Amerika zich krachtig te bewa penen. Truman was ervan overtuigd dat het Kremlin de wereld wilde overheersen en dat alleen de VS dat tegen konden houden Het Amerikaanse publiek wilde daar niet van weten. Het wilde een snelle demobilisatie, lagere belastingen en een buitenlandse politiek, die steunde op de atoombom en de nieuwe Vere nigde Naties. De burgeroorlog in Griekenland gaf Truman de gelegen heid de publieke opinie (en vooral het zuinige Amerikaanse Congres) tot een 'realistischer' standpunt te dwin gen. Volgens Truman werden de Griekse communisten, de belangrijk ste verzetslieden, geholpen en geleid door Stalin (een mening, die door geen historicus meer wordt onder schreven). Acheson. de toenmalige on derminister van buitenlandse zaken, waarschuwde dat als Griekenland ver loren ging, Turkije zou volgen. De Russen zouden dan de Dardanellen beheersen en het Midden-Oosten be dreigen. Italië. Frankrijk en Duits land zouden in gevaar komen. Een rotte appel steekt een hele mand aan, beweerde Acheson. Toen Londen zich niet langer een leger in Griekenland en hulp aan Turkije kon permitteren, reageerde Truman onmiddellijk. Dit was 't moment waar op hij tijden gewacht had en waarop hij de 'Truman-doctrine' ten doop kon houden. De president wist ook wel dat het Congres niet veel zou voelen voor steun aan het zwakke regime in Athene, als dat onderdeel was van een hoger doel. Daarom verklaarde Truman op 12 maart 1947: 'De Vere nigde Staten moeten de politiek vol gen van steun aan de vrije volkeren, die weerstand bieden aan pogingen om hen te onderdrukken door middel van gewapende minderheden of bui tenlandse druk'. Het Congres was on der de indruk en verstrekte Truman het geld, dat hij wilde. <?J8- Marshall-plan Het volgende jaar. 1948. kon Truman, dankzij een bloedloze coup in Tsje- choslowakije, het Marshall-plan door hetzelfde Congres loodsen. Hoewel zijn geestelijke vader, minister Mars hall, verklaarde dat het plan 'niet gericht is tegen een land of een doctrine, maar tegen honger, armoe de. wanhoop en chaos', was het toch de bedoeling het Westen sterker te maken tegenover de Russen. In de landen die hulp kregen, verdwenen de communisten uit de regering. Mars hall liet weten dat 'in ieder land dat Truman communisten aan de macht brengt' de dollar-injectie abrupt gestopt zou wor den. Het Marshall-plan bracht West- Europa op de weg naar herstel en verzekerde Amerika ervan dat dat werelddeel voortaan met Washington zou samenwerken bij een confrontatie met Rusland. De communistische coup in Tsjechos- lowakije gaf ook de stoot tot de vorming van een Westeuropese verde digingsorganisatie, die aanvankelijk bekend stond als het Pact van Brus sel. In april 1949 werd de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie (NAVO) gecreëerd. Ieder van de twaalf oor spronkelijke leden beloofde een aan val op één van de landen te beschou wen als een aanval op allen. Het was de tijd van do land-blokkade van Berlijn, ingestel door de Russen. Truman beval onmiddellijk een lucht brug naar het benarde Berlijn. Met de hulp van Engeland en Frankrijk werd 2.300.000 ton voedsel en steen kool overgevlogen, totdat de blokkade na elf maanden werd opgeheven. In Amerika was inmiddels het McCar- thyisme opgestoken en iedere Ameri kaan kon ervan beschuldigd worden 'slap te zijn tegenover het communis me'. Zelfs de felle anti-communist Harry Truman. De vloedgolf van be wondering en sympathie voor de vechtersbaas, die tegen alle verwach tingen de presidentsverkiezingen van 1948 had gewonnen, was in 1950 al weer verdwenen. Trumans buitenland se politiek werd aangevallen. De Re publikeinen verweten Truman tenslot te dat hij China had 'verloren' en zo doende ook de Philippijnen, Formosa, Zuid-Korea en Indo-China. Het was een merkwaardige klacht uit de mond van de Republikeinen, die steeds weer het militaire budget besnoeiden. Maar toch was Truman er gevoelig voor. Begin 1950 was de wensdroom van de tegenwoordige 'duiven' werkelijkheid. De Amerikaanse buitenlandse politiek in de Pacific beperkte zich tot het handhaven van sterke posities voor de kust van Azië en erkende het belang rijkste feit van de Aziatische politiek: de opkomst van China. Acheson had een lijn op de kaart getrokken, die Amerika's verdedigingslijn aangaf. Zuid-Korea en Formosa vielen daar buiten, alsmede het Aziatische conti nent .Maar de in een hoek gedreven Truman was reeds aan het onderzoe ken of Amerika de politie-agent van de hele wereld kon worden. Dat kon, als het defensie-budget fors opgevoerd zou worden: van 13 miljard in 1950 tot 35 miljard in 1952 en 50 miljard een jaar later. Politiek gezien leek dat echter onmogelijk. Toch kreeg Truman weer zijn zin. Op 25 juni brak de Koreaanse oorlog Aangezien het de agressie van j *j internationale communisme 'bewe 41 (tegenwoordig wordt ernstig bet?0^ feld of de Noordkoreanen inderdj de oorlog zijn begonnen), kon Ti5- man zijn geheime studie uitvoenou! enl Het defensie-budget w erd flink y ff hoogd. Europa werd geholpen bij t jet bewapening en Amerika nestelde G( in Azië, ondanks de streep, die Ao! als son had getrokken. Truman kondif er aan dat hij voorraden en troepI stuurde naar Zuid-Korea, dat hij po. hulp aan de Fransen in Indo-China all aan de Philippijnen vergrootte en de Zevende Vloot zou patrouilles wf tussen Formosa en het Chinese vas pr land. In één klap stortte Amerika che in vier burgeroorlogen. Het defensie-budget werd flink (en eufenisme) voor het uitbreid van de Amerikaanse invloed en ovi heersing) had zich uitgestrekt tot hB)' Aziatische vasteland. De onbewei veronderstelling dat het Kremlin strategie had om de wereld te veroi m ren dicteerde Trumans handeli Maar historici vinden het tegenwo* dig steeds moeilijker te geloven c de Russen op grote schaal betrokk waren bij de gebeurtenissen in Gr kenland, Indo-China en zelfs Nóof Korea. De kleine vechtersbaas zich laten leiden door onjuiste verify derstellingen. Het McCarthyisme, i koude oorlog, de ABM's i ICBM's Indo-China en nog veel mei zijn de tragische gevolgen geweest In zijn memoires heeft Truman schreven: 'Ondanks alle beroering spanning van de kritische momen tijdens de jaren dat ik president w was het enige doel dat me doming de in alles wat ik dacht en deed: b voorkomen van een derde werelda log'. Dat is Harry Truman maar gelukt. Voordelig Uiteinde. Bij P&C. Goed gesneden blazerpakken, 2-rij model. Diolen/wol. Marine, bruin, aubergine. Flannel tentjasjes.Met Corduroy coats, schuine Flannel coats metkapuchon. kontraststiksel. In o.a. rits. Div. kleuren. CQ50 bruin en zwart. HA50 Mt.38 t/m 44. os» Mt.36 t/m 44. W. Mt.36 t/m 44. Nylon ski-jacks. Bruin, marine en zwart. Herencoats in lodengroen, 2-rij model. Wol. 50.- Monty-coats voor heren. Wol. De kleur: marine. 50- Pullovers in veel variaties.O.a.100% Shetland wol in alle modekleuren. Shirts in div.kleuren. Polyester/katoen. R- Herenslipovers met brede boord en lage hals.Veel kleuren. 1190 Mt. M en L. l«Jt Stoere jongenscabans. Wol. In zwart en marine. Mt.l 16 (35.-) t/m 176(61.0.V.a.Jg^_ Duffelse monty-coats voor jongens. Zwart. Mt. 116 (.29.-) ï/m 170 (41.-).V.a.7Q_ Jongenspunovers met knoopsluiting. Effen of strepen. Acryl. Mt. 104 (9.-) t/m 176 (18.-). Pantalons in oiverse kleuren. In velveteen en corduroy Terlenka pantalons voor jongens. Mt. 164 t/m 174. KV

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 12