Werkgevers: eisen van metaal niet binnen grens centraal akkoord ffff I mv»: Inde kerstvakantie Flevohof WIK El 7 k'3 Jasperina's grote ego-trip te weinig 'bevleugeld' uw probleem ook het: onze Bestuurslid van VVDM: geding tegen dagblad Afdeling pensioenen van defensie op spreidingslijst Nieuw 'reglement inwend ige dienst' voor de landmacht u.Kerstfeest Soestdijk I Vrijspraak na bezetting van MOB-Leiden Overval bij Albert Mol bleek inbraak In Utrecht wil het niet meer met de eigentijdse muziek en je dag is gemaakt 1 fl. 25.000.- a bei] spe Ti erden and! stiet die tei n wil ig.gt we het man: Van een verslaggever DEN HAAG De voorstellen van de werknemersorganisaties voor een nieuw collectief contract in de groot-metaal (per 1 januari) zijn niet te verwerkelijken binnen de grenzen va koord. liet centraal ak- Deze indruk heeft de werkgeversdele gatie in de raad van overleg voor de metaalindustrie na een eerste kennis neming van de voorstellen. Gisteren heeft de werkgeversdelegatie op de voorstellen zitten studeren. (Over de iigende overschreiding van de nor men van het centraal akkoord hebben wij eerder deze week bericht). Het is de werkgeversdelegatie opge vallen, dat de werknemersorganisaties vrij abrupte verbeteringen voor 1973 in hun eisenpakket hebben opgeno men. ofschoon in het centraal ak koord wordt gesproken van een gelei delijke ontwikkeling tot in 1975. De vakbonden eisen namelijk een uit breiding van de vakanties met twee dagen en het invoeren van de veertig- urige werkweek. Over deze beide on derwerpen wordt volgens de werkge vers echter in het centraal akkoord duidelijk gesproken als over een ge leidelijke ontwikkeling. Het is de werkgeversdelegatie verder opgevallen dat de vakbonden op en aanlal pun ten de bevoegdheden van de onderne mingsraden willen overnemen. Nivellering twe le hij Am» astbfi de Pi e pi' ilitie men estan bes* dat niet van: Brieven die niet zijn voorzien van naam en idrcs kunnen niet ln behandeling worden tenomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra ten die niet onderling met elkaar ln verband l «taan moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post- wgels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet. postbus 94S. Rotterdam. Vraag: Sedert verleden jaar ben ik getrouwd met een weduwnaar zonder Q kinderen. Er zijn echtei wel broers :t" tijc en zusters (met kinderen) van zijn overleden vrouw. Er is een testament, waarin ik erfgename ben, maar ook vruchtgebruik krijg van een voor fa milieleden van de overleden vrouw bestemd gedeelte. Wij zijn in gemeen schap van goederen getrouwd, hebben een eigen huis, en klein aandelenbe zit, hebben samen AOW en ik heb mijn pensioentje uit mijn vorige werkkring en wat waardevolle bezit tingen meegebracht. Moet ik nu een testament apart laten maken? En hoe fabrif moet ik met dat vruchtgebruik, als ik bijv. het huis (met toestemming van de familieleden) zou moeten verko- pen, om een serviceflat te kunnen ;rmij: betrekken. Antwoord: Aangezien unog niet lan ger dan een jaar getrouwd bent. staat de mogelijkheid tot het maken van huwelijkse voorwaarden nog steeds (maar niet lang meer) open. Wij raden nog niet lang gehuwden en aanstaande echtgenoten altijd aan, HV te doen opmaken. Als er bezittingen zijn, als er een testament is, zoals in uw geval, is het van groot belang dit eens met een notaris te bespreken, om vervelende dingen te omzeilen, die bij het overlijden van een van beide echtelieden kunnen ontstaan. De testamenten van man en vrouw zijn meestal ongeveer geluijk en bedoe len de overgeblevenen zonder al te veel moeilijkheden zo lang mogelijk van het eigendom gebruik te laten maken. Ook de zaak van het vruchtge bruik is wel iets, dat aan alle kanten bekeken en besproken dient te wor den. Wij zien hier voor u allerlei moeilijkheden, die te vermijden zijn. Advies van lezers inzake de snoepende vogeltjes. Span tussen de twijgen van uw win- en d: van n tan lanko; stalli finan ton (Advertentie) terjasmijn, vuurdoorn enz. veel zwar te draadjes. Een vogel die zich daar door een paar keer aangeraakt voelt, komt niet terug. Hartelijk dank. Het lijkt ons niet moeilijk, onzichtbaar, onschadelijk en beter toe te passen dan welk gemeen vergif dan ook. Vraag: Nog steeds heb ik veel rozebot- tels. Hebt u een recept voor jam? Antwoord: Het is wel laat in het jaar en we zijn bang dat de bottels erg verdroogd zijn. maar het is te probe ren: Laat de vruchten met zeer wei nig water gekneusd al roerend aan de kook komen en inkoken, tot u denkt dat het voldoende is (bij sappige vruchten kookt men tot ongeveer 1/3 van de oorspronkelijke hoeveelheid maar veel sap is hier niet, dus u moet wel wat improviserend te werk gaan). Suiker: een kg op 1 liter vocht. Weer inkoken en daarbij goed roeren tot een druppel niet meer uitloopt. Als men de zo verkregen jam in de koel kast bewaart, hoeft u het niet zo lang te koken. Ook kan u de moes met Opekta indikken. De recepten zijn bij de verpakking. U kan vóór de suiker bijgevoegd wordt, desgewenst de vruch ten zeven, maar er zijn mensen die hele vruchten juist waarderen in de jam. Vraag: Hoe kan ik een beschilderde tegel van porselein restaureren (sig natuur H. G. Mesdag). De verflaag is beschadigd en gebarsten. Antwoord: Was de tegel geglazuurd, dan zou u met lak heel voorzichtig de barstjes kunnen bijwerken. De moei lijkheid van een met verf bewerkte tegel is, dat de ondergrond stroef genoeg moet zijn om de nieuwe verf te kunnen vasthouden. U schrijft dat u wel de nodige verf hebt. maar dat u niet weet wat het bindmiddel daar voor is. Aangezien wij niet weten wat voor verfpoeder u hebt, verwijzen we u weer naar de zaak die u deze verfmiddelen verkocht. Onze expert, die op het gebied van tegelglazuur en bewerking een internationale ver maardheid bezit, noemt uw experiment hachelijk. Laat een kostbaar werk, en we nemen aan dat deze tegel waarde heeft, door een vakman restaureren, vraag: Bestaat er een interlocale wo- ningruilgids en weet u het adres voor mij? Antwoord: Die gids is er inderdaad wel geweest, maar het adres is thans onvindbaar en volgens door ons ge raadpleegde bronnen werd het bureau opgeheven. In de meeste grote steden van ons land is een interkerkelijke woningbemiddelingcommissie. Te Am sterdam (uw woonstad) is dat Klove niersburgwal 95 tel. 220856. Wij hebben begrepen dat het gaat om de ruil van een huur- en niet van een eigendoms huis. U betaalt dan een klein bedrag als inschrijfgeld. Mocht het echter uw bedoeling zijn in een andere plaats te ruilen, dan zal men u op genoemd kantoor wel aan een contactadres in een andere gemeente kunnen helpen. Vraag: Een 78-jarige metselaar bete kende na een werk van ongeveer twee dagen 300,- werkloon. Kan dat nu maar zo? Antwoord: Het is altijd verstandig van te voren een bepaalde afspraak te maken, dan valt een rekening nooit zo erg tegen. We hebben ons licht eens opgestoken bij verschillende aan nemers en constateerden dat een vol waardig metselaar (en waarom zou iemand van 78 die nog graag wil werken niet ter zake kundig zijn?) tegenwoordig 132140 per dag kost. Dan komt daar nog BTW bij en dan zit u toch wel in de buurt van die 300,- We zitten nu eenmaal midden in een duizelingwekkende in flatie. Bovendien denken de werkgevers dat het moeilijk zal worden tot een ver antwoorde beslissing te komen voor de gehele bedrijfstak en ook per on derneming. Zij vrezen hier moeilijk heden, gezien de niet eensluidende voorstellen over het bereiken van een verbetering van drieneen half pro cent. De drie industriebonden van NVV, NKV en CNV hebben - zoals bekend - voorkeur uitgesproken voor een loonsverbetering, uitgedrukt in bedragen en niet in procenten. De twee vakbonden van beambten en lei dinggevend personeel zijn echter voor handhaving van een procentuele ver hoging. Daarmee zal de inkomensni vellering een bijzonder moeilijke zaak worden, zo vrezen de werkgevers. UTRECHT Het hoofdbestuurslid van de VVDM Evert Huisman zal een kort gediing aanspannen tegen het dagblad De Telegraaf op grond van een in het nummer van donderdag 21 december gepubliceerd artikel over de vermeende infiltratie van de Bond voor dienstplichtigen (de 'witte' BVD) in de WDM, de Vereniging van Dienstplichtige militairen. Raadsman van Evert Huisman is de Amsterdamse advocaat mr. Enno van der Schans. Het bewuste artikel in De Telegraaf, het tweede in een serie, geschreven door redacteur Johan Olde Kalter, verscheen onder de kop: 'Tien mensen willen leger onbruikbaar ma ken'. Die 'tien mensen', onder wie Evert Huisman, volgens De Telegraaf allen lid van de 'witte' BVD, zouden de VVDM zijn binnengedrongen om het Nederlandse leger uit te hollen. Het kort geding zal dienen voor de president van de Amsterdamse recht bank. (Advertentie) UW VAKVERBOND Ravellaan 1 Utrecht DEN HAAG Vrijdag is bekend geworden dat de afdeling pensioenen en wachtgelden van het ministerie van defensie voorkomt op de lijst van eventueel te spreiden rijksdiensten. Het plan van het kabinet deze afde ling te verplaatsen van Den Haag naar elders zal nu onderwerp van bespreking vormen in de bijzondere commissie van georganiseerd overleg. Bij deze afdeling werken ongeveer honderd mensen. Zij zullen gelegen heid hebben zich over het plan te uiten. Van onze Haagse redactie DN HAAG Het sterk verouderde reglement op de inwendige dienst van de landmacht wordt vervangen. Begin volgend jaar wordt in enkele land machtonderdelen een proef genomen met een nieuw ontwerp reglement. Het nieuwe reglement geeft vorm aan de democratisering die de laatse jaren in de krijgsmacht is ingetreden. Zo kent het huidige reglement geen en kele verplichting voor de kazernecom mandant over bepaalde maatregelen te spreken met bijvoorbeeld het ka zerne-overlegorgaan. Commandanten die dat overleg niet zo zien zitten beroepen zich momenteel nog wel eens op het bestaande reglement om deze democratisering een balt toe te roe pen. Het nieuwe reglement schrijft daarentegen dat overleg duidelijk voor. Het nieuwe reglement kenmerkt zich voorts door taalkundige vernieuwing en een strakkere opzet. De ruim drie honderd artikelen van het huidige reglement zijn teruggebracht tot ze ventig artikelen en een twaalftal aan wijzingen. Na afloop van de proef zal de defini tieve beslissing over de invoering van de nieuwe regels voor de inwendige dienst worden genomen. De inwendi-- ge dienst heeft betrekking op onder meer de orde en veiligheid in de kazerne, de wachtdiensten, maar ook de reinheid van de eetzaal (Advertentie) IS UW VAKVERBOND Ravellaan 1 Utfecht T7, ROÜW/KLWARTET ZATERDAG 23 DECEMBER 1972 UTRECHT Het welzijnsberaad '72, bestaande uit negen landelijke wel zijnsorganisaties, heeft in een brief aan de kabinetsformateur en de frac tievoorzitters van de politieke partij en in Eerste en Tweede kamer erop aangedrongen garanties voor het wel zijnsbeleid op te nemen in het ko mende regeringsprogramma. SCHIPHOL Fokker VFW, lid van het Europese Star Consortium (satelli tes for telecommunication application and research) zal de komende jaren meebouwen aan de Geos satelliet, die bestemd is voor metingen van electri* sche en magnetische velden en deel tjes-concentraties. BINNENLAND/KUNST K9 Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De veertien verdach ten die op 29 februari het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid in •Leiden hadden bezet uit protest tegen het ontslag van de directeur van het Leidse Medisch Opvoedkundig bureau (MOB), dr. Teuns, zijn door de Haag se politierechter vrijgesproken. De of ficier van Justitie had zestig gulden boete geëist voor lokaal-vredebreuk. De dag na de bezetting zou de heer Teuns het MOB moeten verlaten, waardoor hij ook zijn werk zou moe ten staken voor onder meer 33 'ono verdraagbare patiëntjes', onder wie aan drugs verslaafden. Veertien, voor namelijk medische, studenten verzet ten zich hiertegen. Zij verzamelden handtekeningen onder de Leidse be volking en hielden een actie onder artsen en psychiaters. Toen ook dit niet hielp probeerden zij hun laatste middel: bezetting van het pand van dr. Buis. plaatsvervangend directeur van de geestelijke volksgezondheid. Politierechter mr. A. Baron van Was senaar van Catwijck meende dat de motieven van de bezetters voor hun actie alsmede 'de wijze waarop zij hun daad stelden' de bezetting 'niet wederrechtelijk' maakten. Hij vond de bezettig gewetensvol, omdat het ging om het lot van de patiëntjes. Ook overwoog hij, dat de verdachten heb ben geprobeerd eerst met legale mid delen hun doel te bereiken en dat zij vrijwillig aan hun arrestatie hebben meegewerkt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De politie was er gisteravond nog niet in geslaagd op het spoor te komen van de twee mannen die. samen met de 25-jarige Amsterdammer E. R. S.. donderdaga vond een gewapende roofoverval heb ben gepleegd op de kleinkunstenaar Albert Mol. S.. die zei van beroep inbreker te zijn en veertien dagen geleden uit de gevangenis werd ont slagen, werd onmiddellijk na de over val aangehouden. De in het huis van Mol aan de Keizersgracht in Amster dam aanwezige Amerikaanse vriend Van Mol liep schot- en steekwonden op. Andere gasten van Mol, onder wie de acteur Hans Boskamp en diens vriendin, de actrice Marijke Boonstra. liepen geen verwondingen op. Albert Mol gaf een dineetje op het moment waarop de overval werd gepleegd. De drie overvallers zouden ten onrechte van mening zijn geweest dat Mol veel geld in huis had en zouden hebben gedacht slechts Mol en zijn vriend in het pand te zullen aantreffen. door W. WIELEK-BERG door R. N. DEGENS UTRECHT Het wil kennelijk niet meer vlotten in Utrecht met de belangstelling voor eigentijdse muziek. Donderdagavond ging daar in Tivoli de serie 'Muziek na 1900' van start. Het U.S.O. speel de er voor een bijna lege zaal. Misschien zouden er tien mensen meer gekomen zijn als er niet zo nodig kerstinkopen gedaan hadden moeten worden. Maar dat neemt niet weg dat muzikaal Utrecht toch duide lijk geen zin meer heeft om van iets nieuws kennis te nemen. Wat dat betreft is men daar wel erg in de \ersukkeling geraakt. Het geanimeer de muziekleven dat men uit het on langs verschenen aantrekkelijke en zeer informatieve boekje van Wouter Paap (Utrechts muziekleven tussen de twee wereldoorlogen) leert kennen, is volkomen verdwenen. De fut is er uit, zei me een kenner donderdagavond mistroostig in de pauze. En die op merking sloeg niet alleen op deze trieste avond; die overigens wat zijn muzikale inhoud betreft allerminst triest was. Onder Paul Hupperts (voor de pauze) en Willem Frederik Bon (na de pauze) werd daar een programma uitgevoerd met een goed gevarieerde keus uit wat er de laatste decennia is gecomponeerd. Drie stuk ken waren nieuw voor Utrecht, het vierde was een première voor Neder- Advertentie) kalfje aaien indiaantje spelen champignons zien groeien eieren sorteren bloemen veilen pannekoeken bakken ponyrijden barbecuen en nog veel meer Oosttlijk FUvoland (via Lelystad, Harderwijk of Elburg) 's winters is vrijwel alles op Flevohof verwarmd en overdekt. land. Dat was het Concert voor vio loncel en orkest van Witold Lutos- lawski uit 1970. Tekenend voor de lusteloosheid (of is het 'achterlijk heid') van het Utrechtse muziekpu- bliek is, dat men zelfs niet was geko men voor cellist Siegfried Palm die de solist in dit werk was. Want wie niet helemaal onkundig op dit gebied is, weet dat duizendkunstenaar Palm zelfs van muzikale keistenen nog een pikante en smakelijke soep weet te maken; met excuses aan Lutoslawski wiens concert beter met edelstenen vergeleken kan worden, en aan Palm die er allerminst 'soep' van maakte. Het briljant-virtuoze stuk dat als een grillig scherzo bijna een half uur lang flitsend en flonkerend de aandacht gevangen houdt werd. ook door het goede weerwerk van het orkest onder Hupperts, de topper van de avond. Met als pendant het geheel anders geaarde, lyrisch-weemoedige 'Dialogen en Monologen' voor piano en orkest van de jonge Nederlandse componist dirigent Willem Frederik Bon. Een stuk dat met zijn fraaie contrastwer king van ontroerend verstilde momen ten en furiues heftige passages een voor deze tijd zeer ongewone ver fijnde muzikaliteit uit en met 'n cri- tische contróle op het klinkend resul taat blijkt te zijn gecomponeerd. Mar- j? Bon bleek dat in de vertolking van de solo-partij voortreffelijk te kunnen realiseren. En met de componist als dirigent werd het als geheel een gave uitvoering die terecht veel succes oogstte. Het minst geslaagde deel van het programma was de Tweede Symfo nie van Karl Amadeus Hartmann (1946) door de nogal slappe uitvoe ring. En zoals te voorzien was, bleek de opnieuw gearrangeerde muziek uit het ballet 'Medea' van de Amerikaan Samuel Barber een uitsmijter met hoog oplaaiende muzikale hartstoch ten, waaruit de Utrechtenaren hadden kunnen leren dat hun stadgenoot Jo han Wagenaar het eerder en beter (Cyrano, 1905) deed. Maar ze waren er niet; en daarom was het eigenlijk een heel trieste avond voor de muziek in Utrecht. Keramisch werkcentrum in Heusden aan de Maas HEUSDEN Vaklui en vrijwilligers leggen de laatste hand aan het 'Kera misch werkcentrum' dat op 15 januari in het stadje Heusden aan de Maas zal worden geopend. De bedoeling is dat dit centrum een trefpunt wordt voor keramici en andere kunstenaars die voor korte of langere tijd hier keramische vormgeving willen beoefe nen. Jan Oosterman en mej. B. de Neeve (conservatrice van het Museum Boymans in Rotterdam) namen enke le jaren geleden het initiatief tot oprichting van deze werkplaats voor gezamenlijke studie, research en expe riment. In het werkcentrum is ook ondergebracht een afdeling van het 'Centraal laboratorium voor onder zoek inzake voorwerpen van kunst en wetenschap' dat in Amsterdam is ge vestigd. mini nani( irdei van chten bevrij 'iken te2? De koninklijke familie heeft gister- marechaussee-kazerne in Kei Soestdijk kerstfeest gevierd met gezin nen en personeel. Prins Bernhard zei in zijn welkomstwoord onder meer: 'Als wij Jezus Christus beschouwen JlJl ils de leider van ons leven, kan kerstfeest een waarlijk feest zijn'. Ko- en Iningin Juliana las het kerstevangelie duit Lucas 2. De acteur Hans Tiemeijer vertelde een kerstgeschiedenis prinses Christine trad als zangsoliste op. Voorlopige conclusie na eerste kennismaking: AMSTERDAM Jasperina de Jong is een grote theaterpersoon lijkheid, een allround vakvrouw, die twee jaar geleden bewezen heeft dat ze een eigen show op haar schouders kan dragen. Dat is al veel vaker gezegd, maar 't kan geen kwaad het nog eens te her halen. Guus Vleugel is een man die met zijn voortreffelijke teksten enorm veel heeft gedaan voor het cabaret. Joop Stokkermans maakt muziekjes waar men gerust 'u' tegen kan zeggen. Irving Davies is een choreograaf van wereldnaam. Wat is het nu toch jam mer, dat dit samengebalde talent een show opleverde met te weinig hoogte punten en te veel dode plekken? De vonk sloeg niet over van toneel naar zaal, de golf van het pure plezier' (waarop een paar zwakke nummers best gedragen kunnen worden) begon soms wel te kabbelen, maar verebde veel te gauw in het mulle zand. Waar lag dat nu aan? Niet aan Jaspe rina, want als die wat behoorlijks in haar vingers kreeg, kneedde ze er iets plezierigs van. Wel aan de teksten en ook aan de choreografie. Guus Vleugel, de meester van de dubbele bodem, lijkt wat moe gewor den. Hoe valt het anders te verklaren dat hij prachtige ideeën (van de cou turier bijvoorbeeld, die zijn modein spiratie uit enge tijdperken put en van het meisje van de veiligheids dienst op Schiphol, dat aan bomangst lijdt) eenvoudig door zijn vingers laat glippen en een goede opzet ('Zo tole rant') niet logisch doordenkt? Ook laat zijn anders zo perfecte timing hem wel eens in de steek: bij sommi ge nummers komt de pointe te laat. Hij zorgde voor twee goede chansons ('Zo gelukkig' en 'De man die zelf moord wilde plegen') en drie zeer behoorlijke cabaretliedjes: 'Hollandse plantersvrouw in Suriname A. D. 1860', over het gruwelijk visioen van een verschrikkelijk wijf dat haar sla ven afranselt onder liet zingen van psalmen; 'De bezetting', over de con sternatie die in linkse kringen ont staat wanneer de koningin haar hof houding wil afschaffen; en 'Abah ab ortus', een originele variatie op een Jasperina als plantersvrouw bekend thema. Bij alle drie berust het effect op de zinvolle omkering en zit het venijn in de staart, zoals het hoort. Vijf nummers van niveau. Dat is natuurlijk niet niks. het is zelfs veel meer dan waarop men durfde hopen na het bijzonder zwakke begin van de show, maar het is toch te weinig om een heel programma te dragen. Voor al omdat het showgedeelte veel te schraal en te iel was om voor de broodnodige aanvulling te zorgen. Het toneel van Carré leek deze avond wel zéér groot, veel te groot voor de balletgroep van zes meisjes en vier jongens, al dan niet met Jasperina in hun midden. 'Jasperina's grote ego-trip' doet ons verlangen naar iets anders. Naar lek ker rechttoe-rechtaan cabaret, hard ca baret als het effe kan. Gebracht door Jasperina, gemaakt door Guus Vleugel als hij over zijn inzinking heen is, geregisseerd door Eric Herfst. Niet in Carré, maar in een klein zaaltje. (Advertentie) Tot eind december 1972 DE KUYPER PRIJSVRAAG AAN PRIJZEN ALLE DE KUYPER-AR TI KELEN zijn voorzien van een zegeltje. Uw slijter verstrekt U graag zonder enige verplichting de kans kaart(en) die U nodig hebt. ■Iaam j 1111 - noem oukiqiijk het merk de kuyper wanneer u drank bestelt CITROENJENEVER CITROENTJE MET SUIKER (ZOETE CITROENJENEVER) CITROEN BRANDEWIJN puur natuur

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9