csjssê?! Schuld aan Indianen werd niet betaald ssing van uw woonprobleem vindt U op deze pagina UNIEK IN NEDERLAND RIANTE BUNGALOW PRIJS 500.000- v.o.n. smrt beheer nv beverwijk H BERGUMTIETJERKSTERADEELOOSTERMEER TE HUUR: RIANTE EENGEZINSWONINGEN LUXE HUURWONINGEN fe GIEKERK BEJAARDENFLATS inoAmerika O.GLALA* SIUUX I84G-WAR CHIEF CRAZY H0RSE-I877 TASUNKE WITKO (BUITENVERBLIJF „DE ALEXANDERHOEVE" Everseakkerpad 12 to St. Oedenrode (bij Eindhoven) gelegen ann de rand van de bossen en 4 ha rijk viswater- Het buiten bestaat uit een prachtige bungalow van 22 m lang cn 10 m breed, bedekt met groen geglazuurde pannen. Het geheel heeft een Inhoud van 1200 m3. Indeling begane grond: Zeer ruime vestibule met leisteen vloer annex garderobe en toilet. Fraaie zeer ruime hal. ingericht als woon-eethal met natuurstenen vloer en riant uitzicht op de fraai aangelegde zonnige achtertuin Grote zitkamer met hetzelfde uitzicht op een schitterend stuk natuur. Gedeelteiyk overdekt terras met open haard en aansluitend een ea. 70 m2 groen marmeren terras. Zeer modern ingerichte keuken. Afzonderlijke bijkeuken. Provisie- en wijnkelder. Verder parterre nog 2 ruime slaapkamers cn moderne badkamer. Aan de achterzijde van dit landhuis nog een plantenserre. Afzonderlijke garage opzij van het huis. Verdieping: Vanuit zithal trap naar verdieping. Hier bevindt zich een fraaie hal, die in feite een prachtige kamer is en momenteel gebruikt wordt als biljartkamer, maar ook voor vele doeleinden geschikt is. Op deze verdieping verder drie slaapkamers met aan de ouders- slaapkamer een compleet ingerichte badkamer met ligbad en naby de twee andere slaapkamers een extra douchecel met douches, toilet en vaste wastafel. Overloop met ingebouwde kastenvvand- Dit mooie object staat op ea. 6400 m2 mooi aangelegde tuin, omzoomd door hoge bomen en struikgewas, waardoor geheel vrije en rustige ligging gewaarborgd is. Aansluitend daarop bevindt zleh nog ra. 1 ha prachtig viswater. DIT IS MAAR ÉÉNMAAL TE KOOP! Alleen serieuze gegadigden gelieven te bellen voor een telefonische afspraak: 03435—1203. SPOEDIG TE AANVAARDEN De Nederlandse woningbouw is afgestemd op gezins- bewoning en niet op aueenstaanaen en echtparen Zonder kinderen. Daarin komt nu verbetering. Voor die groepen wordt begin 1973 gestart met de bouw van royale 2-kamerflats te Castricum. - n Bos, duinen en zee op een paar km afstand en een Ideale treinverbinding met Amsterdam die slechts 20 minuten vraagt. Voor mensen die geen behoefte hebben aan tuinieren, maar wel van het buitenleven willen genieten, heeft Castricum vrijwel èlles. Gunstige ligging In het centrum aan de Burgemeester Smeetslaan, hoek Alkmaarderstraatweg, t.o. het te bouwen winkelcentrum. Koopprijzen: Vanaf f 56.800.- v.o.n., met een Rijks bijdrage na het eerste jaar vanaf f1700.-, totaal ongeveer f6500.-. BiJ 90% hypotheek kunt u reeds voor circa f 200.- per maand en ±f 50.- service kosten eigenaar worden. Garages zijn afzonderlijk te koop. Vraagt u alle inlichtingen aan jroenelaan 62 - telefoon (02510) 28060 met o.a. royale entree, doorzonkamer en zeer grote keuken, 2 toilets, 2 was tafels, ruime badkamer, 4 slaapkamers en balkon, zolder over de gehele woning en aangebouwde berging, voor- en achtertuin, uit gevoerd in hardhout. Voorzien van gasgestookte C.V.-installatie, centr.-antenne-systeem. Moge lijkheid garage aanwezig. De woning is verzekerd tegen glasbreuk. NIEUW en DIRECT AANVAARDBAAR Bergum hoekwoning 330.80 p/m Huurprijzen: middenwoning 316.30 p/m Oostermeer pl.m. 295.— p/m Te Bergum aan de Likmounewei nr. 22 is een modelwoning te bezichtigen, ingericht door woninginr. WOLTERS en installatiebureau DUPON te Bergum. Bezoek modelwoning: dagelijks onder kantoortijden. U dient zich dan eerst te vervoegen bij het kantoor van de woningbouwver. „TALMA", Kwekersstraat 35 te Bergum. Zaterdags kan men via woninginrichting WOLTERS deze modelwoning bezichtigen. Dinsdag- en donderdagavond van 7.30 tot 9.00 uur kan men rechtstreeks bij de woning terecht. EVENEENS DIRECT TE AANVAARDEN: o.a. voorzien van: centr. verwarming en centraal-antenne-systeem, ruime hal, doorzonkamer, eetkeuken en aangebouwde berging, 3 slaapkam. op le verdieping, vaste trap naar 2e verd. waar de vierde slaapkamer is. Huurprijs 327,50 per maand. Op aanvraag kunnen plattegronden worden verstrekt. Inlichtingen: Woningbouwvereniging „TALMA", Kwekersstraat 35, Postbus 29. T^ 05116 - 2374 Na kantoortijden: Hr. van Es: 05120 - 16621. Te huur in BUITENPOST (gem. Achtkarspeien) met o.a.: gasgestookte centrale verwarmingsinstallatie, centraal-antenne-systeem, woonk. 5.20 x 3.70, slaapk. 3.75 x 2.96 en 2.96 x 2.00, keuk. 3.00 x 2.30, hal, douche en toilet. Bij de flat op de le verdieping is een vliering. gelijkvloers 205.20 p/m Huurprijzen: ,e verdieping f 215 90 p/m Inlichtingen: Hr. Wijma, telefoon 05115-1418. Bij geen gehoor: WONINGBOUWVER. „TALMA", Telefoon 05120 -15855 Daarginds op de heuveltvaar nu dat witte houten kerkje staat, stonden de batterijen en hier in het dal de tenten van de Indianen. Zij waren er samengedreven om zich over te geven, zij hadden beloofd hun wa pens in te leveren en de soldaten gingen tent in tent uit om het laatste geweer en de laatste tomahawk op te sporen. Er lag al een hele stapel van die ouderwetse voorladers op de grond, en de Indianen stonden er hulpeloos bij, in vodden gehuld, huiverend in de barre winterkoude, eindelijk berustend in hun machteloosheid. Toen kwam er een Indiaanse jongen aanlopen om zijn geweer in te leveren, maar twee solda ten die hem niet begrepen of niet wilden begrijpen, probeerden het hem af te nemen, voor hij het kon neerleg gen. Wat er precies gebeurde wist later niemand meer. maar er klonk een schot, zo leek het. En op dat moment barstte de hel los. Het jaar was zo vol hoop begonnen. De blanken, van hun kant, zagen het einde in zicht van het, zoals zij het noemden, Indiaanse probleem. De laatste groepen zwervende Roodhuiden hadden het hoofd in de schoot gelegd, geteisterd door honger en kou en waren bijeenge dreven in bepaalde gebieden, zoge naamde reservations, waar zij gedwon gen konden worden om de levenswijze van de blanke te Ieren, brave landbou wers te worden, Amerikaanse burgers. En als ze daar niet in zouden slagen, zouden ze ondergaan, dat was een nog waarschijnlijker en welhaast bevredi gender oplossing van het probleem. De 'vanishing Indian', daar werd veel van gesproken, met een mengsel van berus ting en hoop. Indiaanse droom Maar onder de uitgemergelde, verneder de slachtoffers leefde in de lente van datzelfde jaar 1890 een andere hoop, prof.dr.j.w.schulte nordholt een geloof in een herstel van de toe stand van vroeger. Ver in het Westen, in Nevada, had een Indiaan van een andere stam. die der Paiute's (maar onder de druk van de blanken was er een merkwaardige eenheid gegroeid tussen de verschillende stammen), een grote droom gedroomd. Hij had, zo verkondigde hij, God op zijn troon zien zitten, majesteitelijk, gekleed in een lang wit gewaad waar zijn prachtige blonde lokken over heen golfden. God had hem de wonden getoond in zijn handen en voeten, de wonden die de blanken hem hadden toegebracht toen hij de eerste keer op aarde was ver schenen. Nu zou Hij, beloofde Hij, voor de tweede maal komen, maar nu bij do Indianen en Hij zou hen bevrijden. Wat ze doen moesten om zijn komst voor te bereiden, was zuiver leven, leven als Indianen, afstand doen van alles wat de blanken hen geleerd had den, en dansen, de heilige dans dansen, om geestelijk bereid te zijn voor zijn komst. De volgende lente, als het land weer groen zou worden, zou het zo ver zijn. Dan kwam Hij, en dan zouden de doden opstaan, al de geslachten der Indianen, terwijl de blanken als bij toverslag van de aardbodem, de heilige aarde, zouden verdwijnen. Dat evangelie verspreidde zich als een prairiebrand, de wanhopige, uitgebluste Indianen klemden er zich aan vast, zoals mensen in de uiterste nood. wan neer hun hele bestaan ontwricht lijkt, gedwongen zijn te doen. Delegaties van vele stammen kwamen naar Nevada om de profeet te horen en keerden bekeerd naar hun eigen volk terug. Zo ook een gezantschap van deze Sioux in Zuid- Dakota, deze trotse prairie-Indianen die eens de hele vlakte beheerst hadden en nu zo armzalig er aan toe waren. Gretig geloofden zij de Messiaanse ver kondiging, in de zomer van 1890 dan sten zij zich met de laatste krachten die ze hadden toe naar dat grote doel. 29 december Maar in de barre winter die volgde leek het allemaal een ijdele droom, de argwanende blanken waren hen voor, troffen strenge voorzorgsmaatregelen, dreven de laatste groepen zwervende Indianen bijeen en rekenden hun wa pens in. Zo was de situatie op die winterdag. 29 december 1890. Daar stonden de partijen tegenover elkaar, de Indianen verbijsterd over de desillu sie van hun droom, half hopend, half wanhopig, de soldaten zeker van hun zaak. maar ten dele teleurgesteld dat het zo makkelijk ging, dat ze niet de kans kregen de wilden eens een duchti ge les te leren. De laatste grote neder laag, in 1876 door generaal Custer gele den tegen deze zelfde Sioux, was nog niet vergeten, de gedachte aan wraak leefde onder deze mannen, die trou wens opgevoed waren bij de stelregel dat de enige goede Indiaan een dode Indiaan was. Het schot dat klonk, maakte al die nauwelijks beheerste gevoelens los. Wat er precies gebeurde is niet te zeggen, maar wat misschien aanvankelijk nog een veldslag leek, verliep al gauw in een slachting Enkele Indiaanse man nen vochten, maar de mitrailleurs op de heuvel overstemden alles, vuurden in het wilde weg op de verwarde mensenmassa in het dal. doodden man nen, vrouwen en kinderen, en meer van de eigen soldaten dan er tegen de Indianen sneuvelden. Volledige blinde razernij maakte zich van de mannen meester, na hun batterijen leeggescho ten te hebben, stortten zij zich op de overgebleven vrouwen en kinderen, die her en der vluchtten, schoten en staken alles overhoop, een massale moordpar tij. Dat heet nu in de geschiedenis de slag van Wounded Knee, naar de Wounded Knee Creek, de kleine stroom die zich door het dal kronkelt. De laatste grote slag tussen blanken en Indianen was het. het aantal slachtoffers, voorzover men het nauwkeurig kon nagaan (di rect na het treffen brak er een zware sneeuwstorm los en pas op 1 januari 1891 was het mogelijk de stijf bevroren Indiaanse kinderen bij hel monument van Wounded Knee foto J. WSchulte Nordholt.) lichamen te tellen) beliep meer dan 300 voor de Indianen en 31 doden en 33 gewonden voor het Amerikaanse le ger. De lichamen van 84 mannen en jongens, 44 vrouwen en 16 kinderen, 144 tezamen, werden in een massagraf boven op de heuvel verzameld. Daar liggen ze nog, een lange stenen rand geeft de plaats aan waar ze gelegd zijn en er staat een klein monument naast, met een simpele tekst en de namen van een aantal doden, voorzover bekend. Wounded Knee, de naam is in de laatste tijd plotseling weer bekend ge worden, omdat een Amerikaanse histo ricus een gesohiedenis van al het on recht de Ind'anen aangedaan heeft ge publiceerd onder de titel 'Bury my Heart at Wounded Knee', en omdat dat boek spoon lags een bestseller is gewor den in Amerika. Het lijkt of de naam een symbolische klank krijgt, of het een wachtwoord wordt voor een nieuw Indiaans bewustzijn en -tegelijk een aanklacht legen de blanken. 'Wie de •r''' :V-- v v JVM" H_-.1V'*; r.« r <J I»..-,..* Du !M iH/U'! -f*-''h.'IV A kil M Rul If" '<■- 1 I (i|l*..r JM,•*-,« Hi*;.M WfRl»S jlLf: -4 i&M.%3i8ilipl I 'MMSM geschiedenis van Wounded Knee kent', heeft een rebelse Indiaan van de jonge generatie geschreven, 'hoeft zich niet meer te verbazen over My Lai. Zulke moorden zijn niet toevallig, geen ver gissing, maar typerend voor de blanke mentaliteit' Op een stralende dag lopen wij uit het dal de heuvel op, naar de kerk toe. Er is juist vanmiddag een begrafenis aan de gang, van alle kanten zijn de India nen (want nog altijd is dit gebied een reservaat voor de Sioux) toegestroomd met hun auto's, de helft zit nu in de kerk naar een preek van ee# (blanke) pastoor te luisteren, de andere helft wacht op het kerkhof, de kinderen spelen tussen de graven. Wij lopen er tussen door, leeen de woorden op de stenen, kijken uit over het dal, en trachten ons tevergeefs in te denken hoe het geweest mu zijn. Want al is alles hier nog net zo als tachtig jaar geleden, het is ook zo anders, zo vredig nu, zo liefelijk. Is de schuld uitgewist, de schuld van de mensen van toen? Is alles nu in het reine gebracht, tot verzoening geko men? Of is er geen verzoening moge lijk? In 1937 werd er een wetsvoorstel inge diend bij het Amerikaanse Congres om tot een schadeloosstelling te komen voor het gedane onrecht. De staat zou 1.000 moeten betalen voor elke Indi aan die gedood of gewond was, aan hemzelf als hij nog leefde, of aan zijn erfgenamen. Vier maal werd dit wets ontwerp ter tafel gebracht, en er werd zelfs een 'hearing' over gehouden, een openbaar verhoor, waarbij nog oogge tuigen werden opgeroepen, maar aange- nomen werd het voorstel nimmer. De schuld werd niet betaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 43